HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Pachetele De Primavara
Diana-Maria
mesaj 19 Jul 2004, 05:07 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Nu stiu citi dintre voi ati mincat aceste minunatii care se numesc ,,pachetele de primavara''. Mie imi plac la nebunie.

Īncalziti ulei, usturoi, carne de porc si caliti-le pāna este gata carnea. Adaugati morcovii, telina, smāntāna, zaharul si piperul. Fierbeti cam 1 min. la foc puternic. Dupa ce se raceste adaugati mugurii de fasole. Asezati īnvelisul cu un colt spre dumneavostra si puneti 2 lingurite. Rulati o data si de cealalta parte puneti ouale. Rulati īnchizāndu-l bine. Īncalziti uleiul la 350F si prajiti rulourile pāna devin aurii. Serviti-le cu sos dulce.

Alte pachetele de Primavara
Se toaca īmpreuna 150g de carne de porc cu 100g de crevete, 25g de ciuperci negre rehidratate si o ceapa mica, se framīnta cu o lingura de sos de soia si una de nuoc-mam (sos de peste), se parfumeaza cu un praf de cinci-parfumuri si cīteva frunze de coriandru sau menta tocate. Se mai incorporeaza 50g de germeni de soia si 50g de fidea de soia īnmuiata īna apa. Cu acest amestec se umplu foile de orez īnmuiate si se rasucesc ca sarmalele, dupa care se prajesc īn ulei, la foc nu prea iute.
Vietnamezii īnfasoara fiecare rulou īntr-o frunza de salata, īl īnmoaie īntr-un sos special si īl papa ca atare.

Sosul : 1lingura de nuoc-mam, 2linguri zeama de lamīie verde sau 1lingura de otet, 1-2 lingurite de zahar, 1/2 lingurita de ardei iute rosu (sau pasta de ardei iute), 1lingurita de usturoi tocat (facultativ). Cui nu-i place iute, īnlocuieste ardeiul iute cu morcov taiat julien.



PACHETELE DE PRIMAVARA CU UMPLUTURA DE PUI
Ingrediente pt umplutura:
3 cepe verzi,1/2 ardei rosu,1 file de piept pui taiat cuburi,2 linguri ulei(de arahide),50g germeni de soia,50g muguri bambus taiati cuburi,1 varza creata mica oparita si taita cuburi,1-2 linguri sos de soia,1-2 linguri sos hoisin,1 praf piper Cayenne,sare ,piper proaspat,1lingura patrunjel ,1 galbenus de ou.

1)Ceapa verde se taie in felii subtiri,ardeiul se taie cuburi mici.
2)Uleiul de arahide se incinge intr-o tigaie si se adauga pieptul de pui si se prajeste amesetcindu-l de mai multe ori.Se adauga legumele,care se prajesc cu carnea 20-25 min.
3) Se adauga sosul de soia si de hoisin,apoi se condimenteaza compozitia cu vegeta, cu piper Cayenne ,cu sare si piper.
4)Se incorporeaza patrunjelul.Umplutura se ia de pe foc si se lasa sa se raceasca.Dupa ce s-a racit se imparte pe dreptunghiurile de aluat si cu ajutorul galbenusului se rasucesc in forma de rulada.
Se prajesc in ulei abundent.
Se servesc cu salata de rosii.

PACHETELE DE PRIMAVARA CU UMPLUTURA DE LEGUME
Ingr:2 linguri ulei susan,4 cepe verzi,50g muguri bambus,200g germeni de soia,150g morcovi,2 linguri sos soia,sare,1/2 ligurita zahar,un virf de cutit de chimen macinat,un vf de cutit de anason.
1)Se incinge uluiul de susan intr-o tigaie,ceapa verde si mugurii de bambus se taie felii subtiri si impreuna cu germenii de soia se calesc in ulei citeva minute,se razuie morcovii si se adauga in tigaie.
Se incorporeaza sosul de soia si se condimenteaza.Se ia masa de pe foc si se lasa sa se raceasca.
Umplutura racita se imparte pe dreptunghiuri si se ruleaza.
Se prejesc in ulei abundent la foc mic.

Pofta buna!
smile.gif



--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tyra
mesaj 29 Jul 2004, 04:48 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.951
Inscris: 19 October 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.018



Ador pachetelele de primavara. Sunt binevenite retetele (pt a vedea cum se prepara) chiar daca nu le voi folosi probabil niciodata.
De fapt... ador mancarea chinezeasca si in special mancarurile dulci.


--------------------
Welcome to the jungle
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aurasupacurasu
mesaj 29 Jul 2004, 08:01 PM
Mesaj #3


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 177
Inscris: 8 July 04
Forumist Nr.: 4.036



Votez pentru ! doar ca eu nu-mi bat capul sa le fac (sint NULA in gatit),le iau gata facute din "surgelate"


--------------------
"Daca dragoste nu e nimic nu e"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 29 Jul 2004, 08:01 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Tyra
mesaj 2 Apr 2006, 11:03 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.951
Inscris: 19 October 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.018



Am comandat ieri mancare chinezeasca, si normal, si pachetele de primavara cu legume. Groaznice au fost. Aveau un condiment (probabil chinezesc) cu un oarecare gust de scortisoara... cred ca asta ar fi cea mai buna asemanare. N ar fi fost rele, insa erau atat de condimentate incat nu mai simteai alt gust. hh.gif


--------------------
Welcome to the jungle
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 16 April 2024 - 09:15 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman