HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info "Arta Vizuala"

Te invitam sa participi la discutiile de aici, nu inainte de a citi detalii Despre Arta Vizuala.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Arta Fractala, arta sau nu?
Andrei Pavel
mesaj 14 Dec 2007, 02:02 AM
Mesaj #1


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 156
Inscris: 10 December 07
Forumist Nr.: 10.968



Unii sunt de parere ca datorita rezultatelor, fractalii sunt arta. Altii sustin ideea de imagine generata de calculator, ca acel PC face toata treaba, singurul lucru facut de o persoana este alegerea unei culori si gata, restul este intamplare.
Lasam la o parte setarile dintr-un program pe care trebuie sa le cunosti inainte de a incepe sa lucrezi in el. Ar mai fi faptul ca exista optiuni de editare si modificare, transformari si mutatii, o cautare a formei. Si da, calculatorul face treaba, aceea de render fiind una din cele mai importante penreu ca o randare la o calitate de print dureaza. Dar randeaza ideea, idee care trebuie tratata cu simt plastic. Programul este doar un instrument.
Si mai sunt cei care nu au nicio idee smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 14 Dec 2007, 02:24 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Arta fractala. E cam mult spus. Poti folosi fractali incorporati intr-o opera de arta, dar opera respectiva nu va fi exclusiv 'fractala'. Daca vrei sa prezinti doar fractalul si sa spui ca e arta, mi se pare cam mult.

edit: acum m-am uitat si peste fractalii facuti de tine. La inceput am fost foarte impresionat, apoi am vazut ca folosesti un soft. Pai asta inseamna ca nu faci tu fractalii, ci doar reprezentarea lor grafica. Si oare mai e arta daca oricine poate sa o faca?

Acest topic a fost editat de Blakut: 14 Dec 2007, 02:27 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrei Pavel
mesaj 14 Dec 2007, 02:28 AM
Mesaj #3


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 156
Inscris: 10 December 07
Forumist Nr.: 10.968



Uite in topicul asta cativa fractali curati de exemplu. Sunt curios daca ramai la aceeasi parere http://www.hanuancutei.com/forum/content/A.../9179/Fractali/
Btw, ce e arta? biggrin.gif si... ce e ideea?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 14 Dec 2007, 02:28 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Blakut
mesaj 15 Dec 2007, 06:37 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Uite in topicul asta cativa fractali curati de exemplu. Sunt curios daca ramai la aceeasi parere http://www.hanuancutei.com/forum/content/A.../9179/Fractali/


Pai da, eu la aia am zis ca m-am uitat.

QUOTE
Btw, ce e arta? biggrin.gif si... ce e ideea?


Nu evita chestiunea. Stii ce am vrut sa zic, daca nu aveai conturata o definitie a artei nu intrebai de la bun inceput daca fractalii sunt arta sau nu. Ti-am spus, o opera de arta poate incorpora fractali. Dar sa folosesti un soft ca sa faci fractali nu mi se pare prea artistic.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrei Pavel
mesaj 15 Dec 2007, 09:33 PM
Mesaj #5


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 156
Inscris: 10 December 07
Forumist Nr.: 10.968



QUOTE(Blakut @ 15 Dec 2007, 06:37 PM) *
Pai da, eu la aia am zis ca m-am uitat.
Nu evita chestiunea. Stii ce am vrut sa zic, daca nu aveai conturata o definitie a artei nu intrebai de la bun inceput daca fractalii sunt arta sau nu. Ti-am spus, o opera de arta poate incorpora fractali. Dar sa folosesti un soft ca sa faci fractali nu mi se pare prea artistic.



Asta este exact ce vreau sa aflu, argumente pro sau contra. Simplu smile.gif Si mai vreau sa aflu de ce un soft nu poate fi folosit ca un instrument pentru a crea o imagine plastica din punct de vedere vizual.
Ar mai fi ceva de lamurit... cu privire la o notiune de arta. Definitia e mult prea sumara ca sa o redau doar in 2-3 randuri. Ca sa nu crezi ca m-am nascut in era digitala si in afara de biti si pixeli nu mai stiu nimic altceva tin sa te contrazic cand spui ca evit chestiunea, cu o imagine smile.gif


In ce priveste fractalii,au o particularitate si anume ca desi pot fi printati pe panza sunt extrem de greu de reprodus "manual".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrei Pavel
mesaj 15 Dec 2007, 09:45 PM
Mesaj #6


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 156
Inscris: 10 December 07
Forumist Nr.: 10.968



QUOTE(Blakut @ 14 Dec 2007, 02:24 AM) *
Arta fractala. E cam mult spus. Poti folosi fractali incorporati intr-o opera de arta, dar opera respectiva nu va fi exclusiv 'fractala'. Daca vrei sa prezinti doar fractalul si sa spui ca e arta, mi se pare cam mult.

edit: acum m-am uitat si peste fractalii facuti de tine. La inceput am fost foarte impresionat, apoi am vazut ca folosesti un soft. Pai asta inseamna ca nu faci tu fractalii, ci doar reprezentarea lor grafica. Si oare mai e arta daca oricine poate sa o faca?



daca nu ii fac eu atunci cine? smile.gif) pana la acea reprezentare grafica e drum lung. nu doar click click. si nu oricine poate face arta [si aici nu ma refer la fractali]. oricat de "usor" ar fi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 16 Dec 2007, 01:23 AM
Mesaj #7


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



QUOTE
In ce priveste fractalii,au o particularitate si anume ca desi pot fi printati pe panza sunt extrem de greu de reprodus "manual".


sunt greu de reprodus... aşa este, iată câteva desene pe care le-am făcut pe vremea când habar n-aveam ce e ăla un fractal:







eu cred că nu contează instrumentele, materialele sau procesele prin care ajungi să obţii o operă, contează impactul asupra privitorului sau ascultătorului, impresia artistică pe care opera o produce, mai mult decât mesajul, ideea, tehnica utilizate, descifrarea e mai searbădă decât misterul... smile.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrei Pavel
mesaj 16 Dec 2007, 02:01 AM
Mesaj #8


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 156
Inscris: 10 December 07
Forumist Nr.: 10.968



QUOTE(Erwin @ 16 Dec 2007, 01:23 AM) *
eu cred că nu contează instrumentele, materialele sau procesele prin care ajungi să obţii o operă, contează impactul asupra privitorului sau ascultătorului, impresia artistică pe care opera o produce, mai mult decât mesajul, ideea, tehnica utilizate, descifrarea e mai searbădă decât misterul... smile.gif



iti dau dreptate smile.gif cat despre desenele tale, nu mai intra in discutie reproducerea. tu stii mai bine decat mine cum e cu geometria lor. pana la urma daca desenezi o frunza, un fagure de albine [motivul din al doilea desen] etc. desenezi un fractal. numai ca cea mai mare parte a celor care discuta pe tema asta in mai toate forumurile, si sunt de parere ca fractalii nu sunt arta se bazeaza instinctiv pe ideea ca e o imagine generala si atat.
cat despre arta lui Pollock sau ceva mai haotic fata de desnele tale, am facut cateva experimente prin suprapunere de culori si au iesit niste chestii foarte interesante. cand o sa am rabdar5e si timp sa le caut in galerie, o sa postez smile.gif


cat despre arta...

"Arta este rostirea tainei prin taină." Kandinsky
"Arta e concentrare a vieţii, transcendere şi transfigurare, dar nu poate fi revoltă împotriva armoniilor fundamentale: pe acestea, dimpotrivă, ni le apropie, ni le intensifică, ni le dezvăluie." Balzac
"Arta este puţin mai înaltă ca viaţa, este de fapt o exaltare a ei şi presupun că ai nevoie şi de o undă de nebunie ca s-o înţelegi." Laurence Olivier
"Arta este o chemare la care răspund prea mulţi nechemaţi." Leo Longanesi
"Arta este o interpretare rafinată şi evocatoare a materialelor lumii." Gwendolyn Brooks
"Arta nu este ceea ce vezi, ci ceea ce îi faci pe alţii să vadă." Edgar Degas
"Arta este contemplare. Este plăcerea minţii care caută în natură şi descrie spiritul de care Natura însăşi este animată." Auguste Rodin
"Arta este punere în operă a adevărului." Martin Heidegger
"Arta este o aventură într-o lume necunoscută, care poate fi explorată doar de cei dispuşi să îşi asume riscurile." Mark Rothko
"Arta nu este o oglindă care să reflecte lumea, ci un ciocan cu care să i se dea formă." Vladimir Mayakovsky
"Arta este triumful asupra haosului." John Cheever
"Arta este o minunată minciună care ne face să ne dăm seama de adevăr." Pablo Picasso
"Arta nu este un lucru; este o cale." Elbert Hubbard
"Arta este un semn de întrebare în minţile celor care vor să ştie ce se întâmplă" Aaron Howard

"TOATA ARTA NU ESTE DECAT O IMITATIE A NATURII." Seneca

Asta ca o completare smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 16 Dec 2007, 01:49 PM
Mesaj #9


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



smile.gif
dintre maximele postate îmi plac cel mai mult Kandinsky,Laurence Olivier şi Rodin... spoton.gif

arta lui Pollock este fundamental novatoare, pentru că nu este bazată pe imagini vizuale ci mai degrabă pe haosul primar, care se autoorganizează în funcţie de legile naturii... nu se adresează ochilor ci direct sensibilităţii profunde a subconştientului... dar totuşi, conform cu articolul citat, nu este fractală:

Jackson Pollock’s art and fractal analysis


Acest topic a fost editat de Erwin: 16 Dec 2007, 02:04 PM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrei Pavel
mesaj 17 Dec 2007, 03:20 PM
Mesaj #10


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 156
Inscris: 10 December 07
Forumist Nr.: 10.968



dap smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 26 Dec 2007, 05:22 PM
Mesaj #11


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE(Andrei Pavel @ 14 Dec 2007, 02:02 AM) *
Unii sunt de parere ca datorita rezultatelor, fractalii sunt arta.


... Unii arata destul de decorativi; poate mai potrivit ar fi sa se spuna ca arta (decorativa) poate contine si fractali. Dealtfel, in pictura se pare ca au fost folositi, pentru redarea senzatiei de perspectiva, inainte de inventarea termenului de fractal(1975).

De exemplu:



sau Van Gogh




--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 26 Dec 2007, 08:34 PM
Mesaj #12


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



mai degrabă pentru că natura conţine forme fractale, ele apar în pictură sau grafica de dinainte de a fi descoperiţi, acum se încearcă invers, re-crearea unor forme naturale găsind fractalii potriviţi... smile.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 26 Dec 2007, 09:36 PM
Mesaj #13


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE
mai degrabă pentru că natura conţine forme fractale, ele apar în pictură sau grafica de dinainte de a fi descoperiţi


Pai care dinainte?... Eu zic ca arta i-a descoperit prima, numai ca nu i-a "botezat". Nu avea importanta in sine sa le spuna in felul asta, in schimb era important sa creeze perspective...

QUOTE
acum se încearcă invers, re-crearea unor forme naturale găsind fractalii potriviţi...


Stiu si eu... Mi se pare cam fortat sa spui ca "recreezi" o forma naturala... Adica, ce sa spun, faci "concurenta" la datul cu parerea, adica iti dai cu parerea pe langa "cel" sau "cea" care a stabilit sa existe o anumita forma in lumea materiala. tongue.gif Pe de alta parte, nici nu este nevoie sa cauti fractali "potriviti" pentru toate lucrurile, din doua motive: primul ar fi pentru ca nu este obligatoriu ca toate lucrurile sa copieze anumite forme, iar al doilea, pentru ca poate depinde doar de o anumita axa din sistemul de coordonate in care iti reprezinti forma respectiva, forma care poate fi oarecare. smile.gif


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 27 Dec 2007, 03:21 AM
Mesaj #14


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Merlina,

evident că arta a găsit prima forme fractale în natură, de pildă de la primul om care a desenat vreodată o ferigă sau un copac, înainte de a ajunge la perspective...

nu prea înţeleg afirmaţia ta despre "datul cu părerea"... blink.gif

Obiecţiile tale nu stau în picioare pentru că eu am zis "unor forme naturale", nicdecum "toate formele", apoi chestiunea cu sistemul de coordonate e un caz particular, un pictor oarecare nu se gândeşte să facă desen tehnic, el reprezintă ceea ce vede, cu ochii sau cu mintea, îmbogăţind opera cu propriile trăiri...


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 27 Dec 2007, 08:42 PM
Mesaj #15


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



Erwin,

Hai sa spunem ca te tii de glume... Pentru ca te contrazici cu atata usurinta de la un post la altul, nu ma pot simti datoare cu nici un fel de explicatii, chiar nu cred ca ai nevoie. dry.gif
Eu recunosc sincer ca nu pot sti exact la ce te gandesti cand "incerci"(ma tot intreb daca nu-i vorba decat de aflare in treaba...) sa spui ceva, asa ca "obiectiile" mele au fost cu rost si nu fite de doi lei.

Daca vrei sa dai dovada ca doresti intradevar o discutie serioasa, te rog sa spui de ce crezi, sau pe ce te-ai bazat cand ai exclus posibilitatea folosirii in arta plastica a unor axe orientative, similare, intr-un anume fel, cu cele ale unui sistem de coordonate folosite in desenul tehnic.




--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 27 Dec 2007, 09:28 PM
Mesaj #16


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



de la:
QUOTE
chestiunea cu sistemul de coordonate e un caz particular

şi până la:
QUOTE
pe ce te-ai bazat cand ai exclus posibilitatea folosirii in arta plastica a unor axe orientative, similare, intr-un anume fel, cu cele ale unui sistem de coordonate folosite in desenul tehnic.

e cale lungă, dragă Merlina... smile.gif

avem un limbaj diferit, nici o problemă pentru mine... rolleyes.gif no ofence! spoton.gif



--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 27 Dec 2007, 09:34 PM
Mesaj #17


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



Esti sigur ca numai atata ai avut de spus? smile.gif


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 27 Dec 2007, 10:55 PM
Mesaj #18


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



Deci, nici pe departe nu este "chestiunea cu sistemul de coordonate" un caz particular. (Impresia mea este ca dintr-un motiv anume, iar incerci sa conduci o discutie dupa modelul fractal al "invartirii motanului de coada". ohyeah.gif )
Special am introdus termenul "posibilitate" harhar.gif . De altfel, folosirea axelor orientative in arta plastica este de fapt o regula; numai in arta abstracta este posibil sa nu o intalnesti...

QUOTE
avem un limbaj diferit, nici o problemă pentru mine... no ofence!


Adica???... ce ar fi trebuit sa ma ofenseze? dry.gif


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrei Pavel
mesaj 27 Dec 2007, 11:06 PM
Mesaj #19


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 156
Inscris: 10 December 07
Forumist Nr.: 10.968



QUOTE(Merlina @ 26 Dec 2007, 05:22 PM) *
... Unii arata destul de decorativi; poate mai potrivit ar fi sa se spuna ca arta (decorativa) poate contine si fractali. Dealtfel, in pictura se pare ca au fost folositi, pentru redarea senzatiei de perspectiva, inainte de inventarea termenului de fractal(1975).


Eu acum ma refer strict la fractalii generati, nu la cum apar in arta. oricum fractalii sunt elemente pe care le regasesti in natura si implicit in arta smile.gif
Intrebarea este... aceste imagini generate ale fractalilor... pot fi arta?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrei Pavel
mesaj 27 Dec 2007, 11:12 PM
Mesaj #20


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 156
Inscris: 10 December 07
Forumist Nr.: 10.968



Asa ceva ar fi... oarecum exhaustiv si abstract.. si totusi se pastreaza planurile.


Turandor knight with dragon

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 27 Dec 2007, 11:26 PM
Mesaj #21


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE(Andrei Pavel @ 27 Dec 2007, 11:06 PM) *
Eu acum ma refer strict la fractalii generati, nu la cum apar in arta. oricum fractalii sunt elemente pe care le regasesti in natura si implicit in arta smile.gif
Intrebarea este... aceste imagini generate ale fractalilor... pot fi arta?


Eu zic ca nu. Pot fi elemente estetice si atata tot, datorita senzatiei de armonie pe care o pot inspira.


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrei Pavel
mesaj 28 Dec 2007, 07:55 PM
Mesaj #22


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 156
Inscris: 10 December 07
Forumist Nr.: 10.968



Deci se poate smile.gif asta vroiam sa aflu, o parere
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 28 Dec 2007, 08:34 PM
Mesaj #23


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



Sau poate mai bine ar fi incadrati in categoria "obiectelor create" hmm.gif ...

Ce poti povesti, ai gasit fractali care sa nu-ti placa?


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 29 Dec 2007, 08:00 AM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



sigur ca e arta.

asa, decor este si tavanul capelei sixtine...deci nu e arta?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 29 Dec 2007, 09:41 AM
Mesaj #25


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



Un paun sau o lebada sunt obiecte de arta?... Si totusi sunt niste pasari socotite frumoase, oamenii bogati le cumpara ca sa-si impodobeasca gradinile cu ele si nu cu ciori sau vrabii amarate. Si totusi gasim kitch-uri cu lebede, pauni, flori, zane, sirene etc si opere de arta cu ciori, vrabii, oameni cu aspect fizic neplacut...




--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Data'q
mesaj 29 Dec 2007, 06:52 PM
Mesaj #26


Clopotar
******

Grup: Admin
Mesaje: 4.348
Inscris: 17 September 04
Din: Capitala
Forumist Nr.: 4.495



QUOTE(Andrei Pavel @ 27 Dec 2007, 11:06 PM) *
Eu acum ma refer strict la fractalii generati, nu la cum apar in arta. oricum fractalii sunt elemente pe care le regasesti in natura si implicit in arta smile.gif
Intrebarea este... aceste imagini generate ale fractalilor... pot fi arta?


Cu cât o operă a fost creată mai mult de mâna omului şi mai puţin de un program, cu atât mai mult acea operă poate fi considerată artă. În caz că-i apreciată, înţeleasă etc...
Din punctul meu de vedere, nu neapărat şi corect poate unsure.gif, operele create cu ajutorul calculatorului pot fi considerate artă dacă nu s-a folosit în crearea lor acel factor de random-izare, în care mâna omului e dată la o parte şi calculatorul hotărăşte ce şi cum...
De exemplu, mi-au văzut ochii multe opere, fotografii modificate în PhotoShop, pe care eu, în neştiinţa mea, le consider artă... Dar în acestea se văd clar modificările aduse şi nu e nimic random (culoare, luminozitate etc.).

Sau


Eu vă rog să raspundeţi la întrebarea lui Andrei şi să nu deviem la alte subiecte posibile, despre arta fractală în natură, sisteme de coordonate şi altele. Da?

Acest topic a fost editat de Data'q: 29 Dec 2007, 06:54 PM


--------------------
Clopot
Lauda tie, Doamne!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrei Pavel
mesaj 30 Dec 2007, 10:08 PM
Mesaj #27


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 156
Inscris: 10 December 07
Forumist Nr.: 10.968



QUOTE(Merlina @ 27 Dec 2007, 11:26 PM) *
Eu zic ca nu. Pot fi elemente estetice si atata tot, datorita senzatiei de armonie pe care o pot inspira.



Elemente estetice... bun smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrei Pavel
mesaj 30 Dec 2007, 10:12 PM
Mesaj #28


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 156
Inscris: 10 December 07
Forumist Nr.: 10.968



QUOTE(Merlina @ 28 Dec 2007, 08:34 PM) *
Sau poate mai bine ar fi incadrati in categoria "obiectelor create" hmm.gif ...

Ce poti povesti, ai gasit fractali care sa nu-ti placa?



Foarte multi fractali care nu mi-au placut. Motiv pentru care cand ii fac, am grija la culoare, compozitie.. desi e un pic ciudat atata timp cat nu stii cum se ajunge la rezultat. O sa pun un link al folderului cu selectia de fractali la primul post smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrei Pavel
mesaj 30 Dec 2007, 10:15 PM
Mesaj #29


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 156
Inscris: 10 December 07
Forumist Nr.: 10.968



QUOTE(Merlina @ 29 Dec 2007, 09:41 AM) *
Un paun sau o lebada sunt obiecte de arta?... Si totusi sunt niste pasari socotite frumoase, oamenii bogati le cumpara ca sa-si impodobeasca gradinile cu ele si nu cu ciori sau vrabii amarate. Si totusi gasim kitch-uri cu lebede, pauni, flori, zane, sirene etc si opere de arta cu ciori, vrabii, oameni cu aspect fizic neplacut...



in cazul asta, pentru tine as formula altfel intrebarea... un fractal bine facut este bun? desi intrebarea initiala se refera la cele mai reusite imagini. ca altfel nu pot spune arta daca nu se ajunge la un anumit nivel. sau depasirea lui smile.gif

eu nu caut sa ma cert in caz ca suna aiurea, dar chiar vreau sa aflu pareri. nu conteaza daca pro, contra sau neutre
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrei Pavel
mesaj 30 Dec 2007, 10:30 PM
Mesaj #30


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 156
Inscris: 10 December 07
Forumist Nr.: 10.968



QUOTE(Data'q @ 29 Dec 2007, 06:52 PM) *
Cu cât o operă a fost creată mai mult de mâna omului şi mai puţin de un program, cu atât mai mult acea operă poate fi considerată artă. În caz că-i apreciată, înţeleasă etc...
Din punctul meu de vedere, nu neapărat şi corect poate unsure.gif, operele create cu ajutorul calculatorului pot fi considerate artă dacă nu s-a folosit în crearea lor acel factor de random-izare, în care mâna omului e dată la o parte şi calculatorul hotărăşte ce şi cum...
De exemplu, mi-au văzut ochii multe opere, fotografii modificate în PhotoShop, pe care eu, în neştiinţa mea, le consider artă... Dar în acestea se văd clar modificările aduse şi nu e nimic random (culoare, luminozitate etc.).

Eu vă rog să raspundeţi la întrebarea lui Andrei şi să nu deviem la alte subiecte posibile, despre arta fractală în natură, sisteme de coordonate şi altele. Da?



bun asa... in sfarsit un post "bogat" si coerent biggrin.gif
acea randomizare ramane ceva aleatoriu daca nu incepi sa adaugi modificari asa cum trebuie. cel putin in programul pe care il folosesc eu. flame-ul de baza e ceva atat de abstract incat seamana cu o mazgaleala iar pana la imaginea finala am cam asa: mutatii [aici ar fi optiunile pe care le ofera calculatorul si nu sunt foarte reusite], editorul in care se rotesc, flipuiesc, modificarea parametrilor etc... plus rotate color, hue, brightness, scale, gradienturi, zoom etc
chiar si intre programele de fractali sunt foarte mari diferente. eu unul dupa cum se vede din postari inclin spre da smile.gif
si exemplul de strart/final:






asta referitor la mana omului data la o parte.

si mersi pt finalul mesajului... se divaga prea mult smile.gif

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrei Pavel
mesaj 30 Dec 2007, 10:40 PM
Mesaj #31


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 156
Inscris: 10 December 07
Forumist Nr.: 10.968



O sa postez aici selectia de fractali de pe celalalt topic




Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 31 Dec 2007, 01:11 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



nu ma pricep, da' din moment ce are valoare estetica, o cred arta ! mi-aminteste de imaginile din ...ochean din copilarie ! rolleyes.gif
chi mai


--------------------
"Când crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate întrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 1 Jan 2008, 07:48 PM
Mesaj #33


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE(Andrei Pavel @ 30 Dec 2007, 10:15 PM) *
in cazul asta, pentru tine as formula altfel intrebarea... un fractal bine facut este bun?


Banuiesc ca un "fractal" bine facut este un "fractal" rezultat in urma unor indelungi "cautari";... sa-mi spui daca este sau nu adevarat. Am pus ghilimele la fractal, pentru ca eu zic ca o imagine reusita cu fractali depinde de mai multi factori, care sunt determinati de cineva care stie foarte bine ce alegeri face. Calculatorul stie sa lucreze fara greseala, in schimb nu stie ce-ti doreste inima... In concluzie, un "fractal bine facut" poate fi o lucrare artistica.

QUOTE
desi intrebarea initiala se refera la cele mai reusite imagini. ca altfel nu pot spune arta daca nu se ajunge la un anumit nivel. sau depasirea lui smile.gif


Ihm!... smile.gif

QUOTE
eu nu caut sa ma cert in caz ca suna aiurea, dar chiar vreau sa aflu pareri. nu conteaza daca pro, contra sau neutre


Este posibil ca uneori sa ne intelegem mai greu, asa-i pe forum... Dar atata vreme cat o discutie prezinta semne ca progreseaza(prin bunavointa participantilor, bineinteles) mie mi se pare OK.

Neintelegerea a pornit de fapt de la:
QUOTE(Andrei Pavel @ 14 Dec 2007, 02:02 AM) *
Unii sunt de parere ca datorita rezultatelor, fractalii sunt arta.


Eu nu m-am prins ca tu numesti un tablou cu fractali, simplu, fractal... Nu te superi cred daca iti spun ca nu mi se pare chiar corect, asa cum nici pe paun nu-l poti numi opera de arta intotdeauna. Ma intelegi?







--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrei Pavel
mesaj 1 Jan 2008, 09:55 PM
Mesaj #34


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 156
Inscris: 10 December 07
Forumist Nr.: 10.968



asta este si motivul pentrucare am postat niste imagini smile.gif
ma bucu r ca sunt inteles pana la urma. arta fractala din topic se refera la acest gen de imagini biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 2 Jan 2008, 02:09 AM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



In arta conteaza si conceptul. Tu cand te apuci sa faci un fractal, te gandesti dinainte ce vrei sa transmiti, ce vrei sa obtii, iar apoi te apuci de lucru tinzand spre acel ceva, sau pur si simplu generezi forme si te opresti cand ai obtinut ceva ce iti place?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 09:04 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman