HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info "Arta Vizuala"

Te invitam sa participi la discutiile de aici, nu inainte de a citi detalii Despre Arta Vizuala.

 
Reply to this topicStart new topic
> Culoarea, .. si nuantele din viata noastra...
vermeer
mesaj 29 Jul 2004, 09:24 PM
Mesaj #1


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 502
Inscris: 21 August 03
Forumist Nr.: 646



Culoarea ocupa un loc important in viata noastra. De multe ori, din cauze nestiute, umbre de atingere artistica, atasam unei idei, unui gand, unei notiuni, o culoare. Cel putin eu asa fac. Inainte de a face primul pas, daca nimeni nu va indrazni... imi permit un citat (aproximativ) din Cioran: 'Kandinski spune despre galben ca este culoarea vietii. De aceea aceasta culoare e atat de suparatoare pentru ochi.'
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  galben.JPG ( 4.35K ) Numar descarcari: 78
 
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dea
mesaj 29 Jul 2004, 10:54 PM
Mesaj #2


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 306
Inscris: 25 June 04
Forumist Nr.: 3.933



Interesanta problema ai adus in discutie. Chiar obisnuiesc sa ma joc uneori si sa atribui o culoare dispozitiei mele la un moment dat. Mergand pe acest fir, as spune ca azi a fost pentru mine o zi violet :-) eh... si acum daca ati stii voi ce reprezinta pentru mine violetul..

Despre citat ce sa zic.. interesant, dar nu rezoneaza cu felul in care vad eu lucrurile. trecand peste faptul ca privesc afirmatia lui Cioran ca pe un joc rautacios de cuvinte (si culori), am sa spun, revenind ontopic, ca eu nu vad in galben, ci in verde culoarea vietii, iar galbenul il asociez mai degraba cu optimismul si veselia. smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
saldora
mesaj 30 Jul 2004, 08:07 AM
Mesaj #3


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 732
Inscris: 24 April 04
Forumist Nr.: 3.238



yellow life

user posted image

user posted image


--------------------
Am adunat cuvintele si acum suflu peste ele... ca intr-o papadie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 30 Jul 2004, 08:07 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Dea
mesaj 30 Jul 2004, 09:31 AM
Mesaj #4


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 306
Inscris: 25 June 04
Forumist Nr.: 3.933



green life smile.gif
user posted image
user posted image
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dea
mesaj 30 Jul 2004, 09:58 AM
Mesaj #5


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 306
Inscris: 25 June 04
Forumist Nr.: 3.933



green life 2 smile.gif
user posted image
user posted image
user posted image


Acest topic a fost editat de Dea: 30 Jul 2004, 10:10 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vermeer
mesaj 30 Jul 2004, 10:11 AM
Mesaj #6


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 502
Inscris: 21 August 03
Forumist Nr.: 646



Pe mine galbenul ma oboseste. Si daca intr-adevar galbenul ar fi culoarea vietii (un subiect de discutat - prin prisma senzatiilor si nu a exemplelor din natura) sunt de acord cu Cioran. Galbenul e strident si distruge ochii. Daca as incerca sa atribui si eu o culoare vietii as spune ca este mov. Si asta pentru ca ma simt atasat de ea si, mai mult, e o culoare destul de greu de gasit in natura. In plus movul e o culoare care accentueaza foarte mult trasaturile - si aici gasesc o asemanare speciala cu viata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 30 Jul 2004, 10:51 AM
Mesaj #7


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Da, culoarea inseamna mult mai mult. Inseamna lumina, caci la trecerea unui fascicol luminos printr-o prisma, vedem descompunerea acesteia in spectrul luminii, sau culorii, adica, ROGVAIV. Daca inchidem ochii, nu se mai vede nimic in absenta luminii. Lumina este culoare, viata. Intr-adevar, galbenul este culoarea cu cea mai mare intensitate, si tot galbenul are diferite semnificatii la popoarele actualei lumi, dar si in lumea antica. Dau doar un exemplu : culoarea absoluta, a maretiei si a zeilor in antichitate, si a inteligentei in prezent, acesta este corespondentul galbenului la poporul chinez.
Se recomanda ca locurile in care se desfasoara activitati intelectuale sa fie colorate in galben. Bine, nu strident !


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dea
mesaj 30 Jul 2004, 12:50 PM
Mesaj #8


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 306
Inscris: 25 June 04
Forumist Nr.: 3.933



Intr-adevar galbenul este o culoare puternica, totusi conteaza foarte mult si nuanta de galben, cum bine spui tu, contraste..
Daca ma uit la imaginea postata de vermeer, intr-adevar, n-as putea spune ca galbenul ala "pur" ma odihneste.. si totusi, daca il combinam sau atenuam putin, lucrurile se schimba.. iar galbenul devine o culoare chiar placuta. Acasa am sufrageria vopsita intr-un galben-pai, care chiar iti odihneste ochii.

Consider imaginile atasate anterior de mine relevante pentru a oferi o exemplificare a afirmatiei/asociatiei mele: verde - viata. am cautat si am postat exact genul de imagini care se acorda cu modul in care inteleg eu verdele.. pentru ca atunci cand fac aceasta asociere, eu ma gandesc la viata - natura - prospetime - iarba - verde..
da, natura este generatoare de senzatii..






Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  yellow.jpg ( 6.55K ) Numar descarcari: 40
 
Go to the top of the page
 
+Quote Post
saldora
mesaj 30 Jul 2004, 12:58 PM
Mesaj #9


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 732
Inscris: 24 April 04
Forumist Nr.: 3.238



Green .. like grass?
or trees...
user posted image

Acest topic a fost editat de saldora: 30 Jul 2004, 01:01 PM


--------------------
Am adunat cuvintele si acum suflu peste ele... ca intr-o papadie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vermeer
mesaj 30 Jul 2004, 01:05 PM
Mesaj #10


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 502
Inscris: 21 August 03
Forumist Nr.: 646



In nota aceasta a evidentei negrul inseamna noapte, intuneric... dar eu nu cred ca e numai atat. Eu vad (ce mult spus - mai bine spus simt) cadere, abis, intoarcere, timp si inca cateva mai greu de sustinut. Imaginile postate de tine sunt relevante pentru tine si poate pentru saldora nu (acum vad ca da smile.gif ). Pentru Kandinski nici atat. Si nu, nu cred ca un pictor expresionist abstract s-a gandit vreodata cand a facut afirmatia aceea la un mar verde, un copac infrunzit sau un fluture... Si, hai sa zicem, verde - prospetime, nou, idee... Vrei sa vezi imagini din natura toamna sau iarna?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 30 Jul 2004, 01:43 PM
Mesaj #11


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Degradarea galbenului cu alb a permis acea scara tonala pe care ne-ai prezentat-o tu. Sa incerci si rabaterea cu un strop de negru, sau ruperea de ton cu complementare, si vei vedea atunci spectacol ! (de culoare, evident!)


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dea
mesaj 30 Jul 2004, 04:46 PM
Mesaj #12


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 306
Inscris: 25 June 04
Forumist Nr.: 3.933



@vermeer

QUOTE
In nota aceasta a evidentei negrul inseamna noapte, intuneric... dar eu nu cred ca e numai atat.


in nota evidentei, negru inseamna: R:0 G:0 B:0 smile.gif
dincolo de evidenta, putem asocia negrul (si oricare alta culoare) cu stari/ situatii/ concepte mai usor sau mai greu de reprezentat in imagini si care rezoneaza in mod diferit cu fiecare din noi. perfect de acord! deci nu ne contrazicem smile.gif

QUOTE
Si nu, nu cred ca un pictor expresionist abstract s-a gandit vreodata cand a facut afirmatia aceea la un mar verde, un copac infrunzit sau un fluture...

la ce s-a gandit Kandinski numai el probabil ca stie.. asociatiile erau relevante pentru el si poate irelevante pentru mine. asta face ca sistemul lui de referinta sa fie bun iar al meu gresit? nu cred. este doar diferit. si are la baza alt gen de asociatii.

QUOTE
Si, hai sa zicem, verde - prospetime, nou, idee... Vrei sa vezi imagini din natura toamna sau iarna?

daca-mi arati, cu cea mai mare placere o sa le privesc, dar nu stiu ce ar trebui sa demonstreze imaginile respective? ca natura nu este verde tot timpul anului? asta o stiu, dar eu n-am sustinut nici o clipa ca natura e verde, ergo de-aia viata e verde! cred ca m-ai inteles gresit! daca ar fi sa asociez o culoare iernii, probabil i-as asocia alb.. sau albastru..

@contraste
de fapt, am adaugat putin rosu galbenului initial.. si asta l-a facut mai "dulce" smile.gif ..apoi l-am diluat, cum zici.

apropos: contrastul galben - negru este dupa verde-rosu cel mai puternic si obositor, daca tin eu bine minte, vopsirea peretilor celulelor in verde si rosu era folosita si ca mijloc de "tortura psihologica"..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vermeer
mesaj 30 Jul 2004, 06:49 PM
Mesaj #13


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 502
Inscris: 21 August 03
Forumist Nr.: 646



Singura observatie pe care am vrut de fapt sa o fac este ca asocierea dintre verde si viata e prea banala (si in general orice asociere simplista gen iarna - alb) si nu face obiectul subiectului deschis. wink.gif

Recitesc si imi pare ca discutia capata accente de polemica. Fara sa avem 'repere' cred ca ne-am pierdut in argumente nepotrivite. Am senzatia mov (ceva in plus fata de viata smile.gif ) ca eu am gresit nefiind foarte explicit. Mai mult, daca Dea e un diminutiv de la Andreea, n-as vrea sa ducem discutia mai departe decat zambind. Am o slabiciune pentru acest nume si la fel cum culorile imi produc impresii puternice asa si acest nume.

Da, albastru - iarna, e ceva mai aproape de mine smile.gif. Scuza-mi curiozitatea dar as vrea sa stiu ce inseamna violet pentru tine. Daca se poate... Si poate-mi spui (ne spui) si care sunt culorile tale preferate si cu ce le asociezi.
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  iarna_ta.jpg ( 9.86K ) Numar descarcari: 49
 
Go to the top of the page
 
+Quote Post
saldora
mesaj 31 Jul 2004, 04:42 PM
Mesaj #14


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 732
Inscris: 24 April 04
Forumist Nr.: 3.238



blue sky .. and water
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  jf22.jpg ( 67.11K ) Numar descarcari: 37
 


--------------------
Am adunat cuvintele si acum suflu peste ele... ca intr-o papadie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 1 Aug 2004, 12:15 PM
Mesaj #15


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Iarna, este foarte bine reprezentata pe acest site. Si in particular iernii i se atribuie in principal contrastul extrapolar de alb/negru in balans cu violet, albastru, si accente mici de culori calde.
http://home.fujifilm.com/alaska/index.html = aici veti gasi iarna

Acest topic a fost editat de contraste: 1 Aug 2004, 12:18 PM


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dea
mesaj 2 Aug 2004, 09:05 AM
Mesaj #16


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 306
Inscris: 25 June 04
Forumist Nr.: 3.933



QUOTE
Da, albastru - iarna, e ceva mai aproape de mine smile.gif . Scuza-mi curiozitatea dar as vrea sa stiu ce inseamna violet pentru tine. Daca se poate... Si poate-mi spui (ne spui) si care sunt culorile tale preferate si cu ce le asociezi.


violet - hmm.. cam greu de spus in cuvinte, dar: tensiune, neliniste, nerabdare..
oricum, interesant ar fi sa vorbim si despre nuante.. de exemplu, care este diferenta dintre movul tau si violetul meu? :-)


culorile preferate: verde :-), crem, portocaliu, albastru..
o sa revin si cu asociatiile putin mai tarziu :-)
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  violetul_meu.gif ( 190bytes ) Numar descarcari: 59
 
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vermeer
mesaj 2 Aug 2004, 01:34 PM
Mesaj #17


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 502
Inscris: 21 August 03
Forumist Nr.: 646



Violetul tau seamana izbitor cu movul la care ma gandesc eu mereu smile.gif. La violet (acum ii pot spune si asa movului meu) asociez in mod curios cam aceleasi 'sentimente' (in plus am mai spus 'viata') si as adauga senin, fara explicatii, 'adancime'. Nuantele de mov care-mi plac sunt cele de la violetul prezentat de tine coborand spre negru (pana la aproximativ R80 G0 B100) smile.gif. Pe masura ce 'cobor' viata prezinta accente dure, tensiunea, nelinistea si nerabdarea (cu legatura intre ele) cresc iar adancimea devine abis.

Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  atat_suport.jpg ( 8.86K ) Numar descarcari: 65
 
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 2 Aug 2004, 01:42 PM
Mesaj #18


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Asa cum vede Dea este asa numitul mov cardinal, iar ceea ce reprezinta violetul pentru tine vermeer, asa cum il prezinti tu, in contextul cromatic descris de tine, reprezinta durere profunda, doliu, ajunsa in pragul nebuniei, al disperarii. Unele popoare interpreteaza violetul ca pe o armonie dintre zi/noapte, trezire/amortire - in alte culturi, violetul intruchipeaza sublimul, elegantul, perfectiunea. Doliul Reginei Maria se spune ca a fost MOV.

Acest topic a fost editat de contraste: 2 Aug 2004, 01:43 PM


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dea
mesaj 2 Aug 2004, 11:15 PM
Mesaj #19


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 306
Inscris: 25 June 04
Forumist Nr.: 3.933



asociatii: smile.gif

verde - viata, optimism, muzica, inocenta..
crem - relaxare, calm, liniste, moale..
portocaliu - curaj, infinit, ...
albastru - frumos, armonie, raceala, libertate..

oricum, trebuie sa recunosc ca este destul de dificil sa-mi dau seama asa.. la rece (bleumarin) cam care ar fi senzatiile pe care le asociez anumitor culori.. pana la urma, totul depinde foarte mult de context.

interesante trairile prin prisma adancirii movului (violetului).. desi la mine se aplica mai degraba in sens invers.. de la nuanta postata de tine, spre cea postata de mine, care ar putea fi, ca sa te citez, "cat pot sa suport".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 3 Aug 2004, 01:27 PM
Mesaj #20


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Oricum ar fi, violetul ramane cea mai calda dintre culorile reci.


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vermeer
mesaj 3 Aug 2004, 06:14 PM
Mesaj #21


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 502
Inscris: 21 August 03
Forumist Nr.: 646



Din 'viata ta verde' si 'viata mea mov' am indraznit o combinatie nerezistand ispitei. Imaginea nu se doreste o aluzie, chiar daca afirmatia neaga evidenta smile.gif. Am crezut odata ca mov-verde e cea mai inspirata combinatie de culori. Poate ca intr-adevar nimic nu se schimba.
@contraste: Pe mine movul ma ingheata, chiar daca e cea mai calda dintre culorile reci smile.gif.

Acest topic a fost editat de vermeer: 3 Aug 2004, 06:20 PM
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  un_fel_de_viata.jpg ( 72.14K ) Numar descarcari: 63
 
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 4 Aug 2004, 09:39 AM
Mesaj #22


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Te ingheata, dar ii esti tributar. Si am senzatia ca te fascineaz aceasta culoare. Incearca sa urmaresti in atasamentul tau mov/verde miscarea de avans pe care violetul o executa fata de verde, deoarece el este mai cald decat verdele.


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dea
mesaj 4 Aug 2004, 05:05 PM
Mesaj #23


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 306
Inscris: 25 June 04
Forumist Nr.: 3.933



Interesanta combinatie. Niciodata nu m-am gadit sa combin verdele cu movul. Rezultatul este putin prea puternic pentru mine smile.gif socant, chiar. Eu as combina verdele cu rosul, iar movul cu portocaliu.. astea ar fi niste combinatii care ar place mai degraba privirii mele.. desi poate ca tu le-ai considera prea.. obisnuite :-)

QUOTE
Pe mine movul ma ingheata, chiar daca e cea mai calda dintre culorile reci


asa senzatii puternice provocate de culori marturisesc ca nu am..
am in schimb o intrebare/ nedumerire: cum poate reprezenta pentru tine viata tocmai o culoare care te ingheata?
am impresia ca inclini sa vezi jumatatea goala a paharului, nu pe cea plina.. de ce?


negrul din avatarul tau ce semnificatie are?

Acest topic a fost editat de Dea: 4 Aug 2004, 05:06 PM
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  mov_rece.jpg ( 17.47K ) Numar descarcari: 32
 
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 5 Aug 2004, 01:37 PM
Mesaj #24


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Asa este DEA, este un violet virat spre albastru , chiar mai apoape de indigo. Deoarece albastrul este socotit cea mai rece culoare rece este evident ca aceast ton de albastru violet sa fie mai rece.
Adevarata expresivitate a violetului te rog sa o incerci pe langa complementara ei de galben, evident si tonurile rupte ale acesteia. Raporteaza perechea galben/violet anotimpului toamnei, si vei avea spectacolul fructelor coapte galben - diverse tonuri si nuante, violete, trunchiurile copacilor si ramurile acoperite de bruma brun violaceu, frunzele, atmosfera ......


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sasha
mesaj 6 Aug 2004, 09:47 AM
Mesaj #25


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 148
Inscris: 10 February 04
Forumist Nr.: 2.169



Tentatia, bat-o vina.
Adica, hop si eu cu movul meu.
Va las pe voi sa analizati semnificatia personajelor. jamie.gif
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  Lupta_...mov.jpg ( 17.05K ) Numar descarcari: 34
 
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 6 Aug 2004, 11:58 AM
Mesaj #26


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Este aproape perfect "Tunelul toamnei" pentru a-mi ilustra contrastul perechii de complementare corespunzatoare toamnei ! Lipseste accentul la dominanta si era perfect ! Si uite-asa putem lucra in colaborare !


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 15 Aug 2004, 12:23 PM
Mesaj #27


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



In viata noastra mai sunt si alte culori.......
Adesea dupa ce cochetez cu celelalte, ma reantorc -chiar sub forma unui mic accent- la rosu sau la verde.
Complementarele rosu/verde inseamna viata in regnul animal si in regnul vegetal, impreuna semnificand intoarcerea la viata in sezonul de primavara. Eu iubesc mult viata, si, evident acest sezon. Este preferatul meu. Cand totul renaste, muuuuult verde in toate nuantele si tonurile sale. Si vin si florile, majoritar rosii in corolele lor, sau roze, adica un rosu degradat cu alb. Si sangele mieilor nascuti in primavara, si al tuturor animalutelor care preponderent fata primavara semnifica renastere. Sange si clorofila = adica viata.


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nico
mesaj 16 Aug 2004, 11:36 PM
Mesaj #28


Fairy
*****

Grup: Membri
Mesaje: 733
Inscris: 17 March 04
Forumist Nr.: 2.633



Raspund si eu la subiectul asta pentru ca iubesc culoarea mov si e prima care m-a impresionat fiind copil.
La inceput nu-mi explicam alegerea. Pur si simplu imi placeau lucrurile de aceasta culoare. Mai tarziu am incercat sa gasesc motivul. Primul a fost ca nu e o culoare des intalnita in natura (nu il copiez pe vreemer, chiar asa cred), apoi mie imi inspira mister, eleganta, mai ales nuantele inchise, dar si tristete. Culorile deschise insa le gasesc... delicioase, vesele si romantice.

Asociatia placuta cu verdele am descoperit-o si eu si o mai folosesc la machiaj (pt ca am ochii verzi) dar cu masura biggrin.gif. Mi se pare ca cele doua se pun in evidenta una pe cealalta si cred ca sunt complementare nu? Movul dintr-o fotografie la negativ devine verde si invers.

In cantitati prea mari insa violetul devine obositor.

Alte culori nu pot sa zic ca ma inspira asa mult incat sa-mi spun parerea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 17 Aug 2004, 12:57 PM
Mesaj #29


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Nu, NICO, verdele nu este complementar cu movul. Mov - galben si verde-rosu, asa fac pereche.


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 17 Oct 2004, 06:40 PM
Mesaj #30


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Culoarea mea preferata e albastru. Voi incerca, pe cat posibil, sa ierarhizez culorile care imi plac si sa spun in dreptul lor cu ce le asociez. Mentionez ca nu impartasesc opiniile psihologilor, care spun, de exemplu, ca galbenul inseamna invidie sau altceva.

1. albastru = vis, infinit, creatie, iubire, absolut huh.gif
2. portocaliu = viata, energie, frumusete, fericire smile.gif
3. galben = sex blush.gif
4. alb = perfectiune, armonie wub.gif
5. verde = forta, inteligenta wink.gif
6. rosu = pasiune, risc, aventura thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de Marcus: 17 Oct 2004, 06:46 PM


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viața nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 03:16 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman