HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info "Arta Vizuala"

Te invitam sa participi la discutiile de aici, nu inainte de a citi detalii Despre Arta Vizuala.

 
Reply to this topicStart new topic
> Arta - creată doar de om?
Rose
mesaj 6 Mar 2004, 04:22 PM
Mesaj #1


child in time
*****

Grup: Membri
Mesaje: 551
Inscris: 12 August 03
Forumist Nr.: 590



Acum vreo doua saptamani am avut o discutie destul de aprinsa cu profesoara de engleza pe subiectul asta...pe scurt, eu si inca vreo 2 colegi sustineam ca exista arta si in natura, iar ea ca arta exista doar in masura in care are un scop si, deci, este creata de om. Voi ce credeti? Este omul singurul care poate face arta?


--------------------
"In fapta, lumea-i visul sufletului nostru..."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
FaiLuRe
mesaj 6 Mar 2004, 04:28 PM
Mesaj #2


NuRSeRy Team Member
*****

Grup: Membri
Mesaje: 573
Inscris: 2 February 04
Din: oscilez intre Zalau si Cluj-Napoca
Forumist Nr.: 2.062



Nu.De ce nu i-ai dat exemplu locurile pitoresti create prin forta naturii.Sunt atatea.Unul singur amintesc : Delta Dunarii - o adevarat opera de arta a naturii.


--------------------
- The NuRSeRy Team -
... where ideas are born.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rose
mesaj 6 Mar 2004, 04:40 PM
Mesaj #3


child in time
*****

Grup: Membri
Mesaje: 551
Inscris: 12 August 03
Forumist Nr.: 590



Crede-ma, i-am dat multe exemple de genul asta...dar nu am reusit s-o convingem...apoi, am aflat ca si o mare parte din colegii mei credea acelasi lucru(ca nu exista arta in natura) si acum eram curioasa daca si altii sunt de aceeasi parere smile.gif


--------------------
"In fapta, lumea-i visul sufletului nostru..."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 6 Mar 2004, 04:40 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
FaiLuRe
mesaj 6 Mar 2004, 04:44 PM
Mesaj #4


NuRSeRy Team Member
*****

Grup: Membri
Mesaje: 573
Inscris: 2 February 04
Din: oscilez intre Zalau si Cluj-Napoca
Forumist Nr.: 2.062



Eu sunt de parere ca se insala. Natura a fost prima creatoare de arta.Si de la ea s-au inspirat oamenii(incepand cu picturile rupestre din pesteri din epoca de piatra).Ca noi avem mai mult talent, si ca ne-am perfectionat cu timpul, asta-i altceva.


--------------------
- The NuRSeRy Team -
... where ideas are born.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 6 Mar 2004, 05:53 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Beauty lies in the eyes of the beholder


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
E.B.E.
mesaj 6 Mar 2004, 07:03 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.292
Inscris: 20 November 03
Din: Delft, NL
Forumist Nr.: 1.248



Hmm... multe de spus despre afirmatia lui axel wink.gif.

Totusi eu cred ca discutia intre tine si profesoara, Rose, a fost dintru inceput sortita esecului fiindca din ce vad eu voi nu aveati o terminologie comuna, nu foloseati aceeasi definitie pentru arta. Care este definitia ta pentru arta? Daca imi dai aceasta definitie, iti voi raspunde la intrebare.


--------------------

I spend my time thinking of Angel... praying she ain't thinking of me...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rose
mesaj 6 Mar 2004, 09:19 PM
Mesaj #7


child in time
*****

Grup: Membri
Mesaje: 551
Inscris: 12 August 03
Forumist Nr.: 590



Pai...eu nu cred ca arta se rezuma doar la ceea ce este creat cu un scop; eu numesc arta orice este frumos, indiferent de originea acelui lucru. Si ai dreptate...priveam subiectul din doua puncte diferite...dar asta n-ar fi fost atat de grav daca ea nu ne-ar fi spus "nu, cum ziceti voi e gresit, trebuie sa acceptati ca eu am dreptate" blink.gif


--------------------
"In fapta, lumea-i visul sufletului nostru..."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 6 Mar 2004, 09:33 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Rose
Spune-i profesoarei tale sa se priveasca in oglinda si apoi sa se intrebe ce vede? Nu vede oare o piesa de arta?...cineva a creat-o si pe ea, nu? deci un Artist care a facut omul a mai a facut tot ce se poate vedea in lumea asta: si Delta Dunarii, si Masivul Piatra Craiului cu garofitele sale etc.
Omul e creator deoarece e facut dupa chipul si asemenarea Creatorului si deci are o particica de Creator de aceea omul poate datorita imaginatiei sa creeze opere de arta asa cum si Dumnezeu cu imaginatia Sa a creat totul, dar Creatorul a facut ceva mai multe decat omul sa-i spui, mai are piese de arta cum sunt pesterile cu stalactitele si stalagmitele lor, podurile naturale, minunata Delta a Dunarii, superba plaja din Barbados cu apusul ei fermecator si multe altele.

Sa nu creada biata profesoara ca e singura creatoare ca se inseala!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 6 Mar 2004, 09:34 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



Asta si pentru ca ne-am obisnuit sa punem semnul de egalitate intre frumos si arta. Arta moderna nu mai face asta de ceva vreme, sunt cu totul alte criterii. O priveliste frumoasa echivaleaza cu un tablou pentru multi dintre noi, dar a existat inca inainte de a se inventa cuvantul arta.
Intre cele sapte arte (clasice) nu este enumerata si Natura, dar ele se inspira adeseori din natura, de multe ori o reproduc. Artele sunt un apanaj al omului.
Exista frumusete in natura, exista frumusete in arta, dar sa nu le confundam.
Rose, tu vorbeai de Frumusete de fapt. Frumusetea Naturii este superioara. Dar nu sunt de acord cu profesoara ta : nu este obligatoriu ca arta sa aibe un scop. Un om poate crea doar "de amorul artei", si atat. Poate ca totusi profesoara ta se referea la faptul ca o opera de calitate trebuie sa si transmita ceva.

Acest topic a fost editat de denise_d: 6 Mar 2004, 09:36 PM


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 6 Mar 2004, 09:48 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
Poate ca totusi profesoara ta se referea la faptul ca o opera de calitate trebuie sa si transmita ceva.

Eu cred ca arta, (creata de om) indiferent daca artistul are sau nu un scop stabilit, ea tot transmite ceva, parca prinde suflet, o personalitate proprie asemeni omului care a fost creat, a luat ceva...as spune ca si un tablou creat doar de dragul pictatului, fara ca pictorul sa aiba un scop anume, a prins "viata", spune si el ceva si poate nu oricui, ci numai unor persoane sau tuturor (depinde de "personalitatea" sa, de comunicativitatea sa)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
E.B.E.
mesaj 6 Mar 2004, 11:10 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.292
Inscris: 20 November 03
Din: Delft, NL
Forumist Nr.: 1.248



QUOTE (Rose)
Pai...eu nu cred ca arta se rezuma doar la ceea ce este creat cu un scop; eu numesc arta orice este frumos, indiferent de originea acelui lucru.


Ei bine, atunci arta nu se rezuma doar la ceea ce omul creeaza. Mai cuprinde multe lucruri... natura... sentimente... oameni... viata in general... creatia in sens religios asa cum a spus TriRegnum...

Definitia mea pentru arta este: orice creatie umana care, propunandu-si acest lucru ca scop sau nu, reuseste sa starneasca in mintea receptorului, prin intermediul simturilor de orice fel, o imagine, sa il transpuna intr-o anumita lume sau intr-o anumita stare, sa ii dea un anumit sentiment. In definitia mea, arta este prin excelenta umana. Pentru celelalte lucruri care sunt arta din punctul tau de vedere, eu nu am inca un nume smile.gif.

Cat despre...
QUOTE (Rose)
asta n-ar fi fost atat de grav daca ea nu ne-ar fi spus "nu, cum ziceti voi e gresit, trebuie sa acceptati ca eu am dreptate"

Mda... o atitudine comuna din partea profesorilor si in general a oamenilor semidocti, care cred ca lumea se termina acolo unde se termina cunostintele lor...


--------------------

I spend my time thinking of Angel... praying she ain't thinking of me...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
menthoru'
mesaj 7 Mar 2004, 01:11 AM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.033
Inscris: 3 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 706



Arta e naturala ... e natura ... omul a interpretat doar natura ... iar asta s-a numit arta.


--------------------
I have given it much thought / It seems, disaster must come / At best, only postponed / Shaolin Kung-Fu to survive / Must now be taught to more young men / We must expand, get more pupils / So that the knowledge will spread
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 01:38 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman