HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Re: Inger Razvratit
Mihai
mesaj 24 Jun 2003, 07:57 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Comentarii referitoare la eseul 'Inger Razvratit', semnat de Omu'Bun.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 9 Aug 2003, 10:19 AM
Mesaj #2





Guests






Pai, ete ca vin io cu comentarii: cand vine dom'ne si restu' romanului? laugh.gif Serios vorbind, m-ai facut curioasa omule bun, plss, mai posteaza ceva in continuare biggrin.gif blush.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 9 Aug 2003, 04:04 PM
Mesaj #3


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Unde...in continuare? Crezi ca n-am incercat? Doar sa deschid un alt topic, iar eu n-as prea vrea!


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 9 Aug 2003, 04:04 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Mihai
mesaj 9 Aug 2003, 04:19 PM
Mesaj #4


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Ok, acum este activata si optiunea de a trimite reply-uri.
Asteptam continuarea, Omule Bun! smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 9 Aug 2003, 04:35 PM
Mesaj #5


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Multumiri imperecheate, Mihai... Incerc sa dau "paste", dar ma deranjeaza ca nu sunt acceptate caracterele romanesti, intrucat eu scriu ca pentru pagini de roman , si nu ca pentru forum, unde se mai pot trece cu vederea unele "scapari"...


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 9 Aug 2003, 04:54 PM
Mesaj #6


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Cu placere.
Din pacate insa problema caracterelor nu o voi putea rezolva decat la inceputul lunii viitoare. sad.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 9 Aug 2003, 09:39 PM
Mesaj #7





Guests






Uff, inseamna ca ori am de asteptat ori trebuie sa ma chinui cu descifratul caracterelor dubioase laugh.gif Prefer partea a doua laugh.gif Deci, sa vedem ce va urma smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 12 Aug 2003, 03:34 AM
Mesaj #8


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Afro, iti spun eu continuarea.

Dupa cinci ani ei se casatoresc, dar el nu se duce la facultate. in schimb se duce la scoala profesionala, si termina sectia de prelucrare prin aschiere a metalelor lemnoase. Face mobila pe comanda, inclusiv pt Ceausescu si mai tirziu pt nastase, care avea cele cinci case cam nemobilate, asadar el era un destoinic muncitor fruntas in bransa. Ea urmeaza medicina, in speranta ca poate sa invinga trombo-gingivita aia pacatosa.Din pacate NU. Piciorul se usuca si cade.Cade si de pe balcon (unde il depozitase el) in strada , unde il gaseste un ciine care il ia si fuge cu el inafara orasului, sapa o groapa si-l ingroapa. Ciinele ala avea un fix de cind era catelus, cind gasea un picior pe strada il lua si-l ingropa in groapa comuna de picioare gasite. El, indragostea lui nemarginita pt ea, ii sculpteaza un set de 11 piciore de lemn, culori si esente diferite, sa se asorteze la rochiile de seara pe care le avea. Si pt ca ea le tinea pe toate linga pat, el o alinta cu numele de Caracatita. Iar ea il alinta cu numele de Catani. Peste 2 ani el termina liceul si se face politai, ajunge comisar, si toata lumea il stie de comisarul Catani.Si pleaca in italia sa se lupte cu mafia.Zi de vara pina-n seara.Si probabil ca se mai lupta si azi daca nu a aparut pe ecran THE END


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 12 Aug 2003, 12:19 PM
Mesaj #9





Guests






Bdl-nu esti normal, draga! laugh.gif laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 12 Aug 2003, 10:14 PM
Mesaj #10


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



bdl-ule, ma uimesti cu imaginatia ta... Ma faci sa rescriu manuscrisul, ca parca varianta ta e mai de actualitate...
Pe unele locuri totusi te-ai cam inselat: El, dupa ce si-a terminat liceul a vrut sa se faca politai, dar nu l-au primit, ca nu era nici frumos si nici din Caracal. Ca atare a trecut de partea Mafiei... Iar pe iubita n-o alinta Caracatita, ci Saraca Titza, in timp ce si el si-a schimbat nickul (ca toti mafiotii !) inspirandu-se din esecul de la politie dar si din rautatea oamenilor "de bine"!!! : Cata Nipasare mad.gif
Afrodita, cum se face ca abia acum ai descoperit cat e de nenormal bdl? Poate n-ai aflat nici faptul ca e extrem de contagios ?! Ca ne-a cam dat microbul asta la toti... Tu ce antidot folosesti de esti "sanatoasa" inca??? blink.gif


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 13 Aug 2003, 12:24 PM
Mesaj #11





Guests






Hahahaha, cine v-a pacalit , dragii mei, ca sunt sanatoasa? laugh.gif laugh.gif Doar ca la mine se manifesta altfel, mai cu "perdea" laugh.gif laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 13 Aug 2003, 11:10 PM
Mesaj #12


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Vorba lui Henrick al N-spelea , cind n-avea bani de flori : "....toti sintem putin luati...". biggrin.gif
Da unii mai mult ca altii.


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 2 Jan 2004, 09:36 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



Omu' Bun, felicitari pentru continuare! Se pare ca muza nu te-a parasit.


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 2 Jan 2004, 09:59 PM
Mesaj #14


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Multumesc,Denise, dar nu e vorba de muza ci de timp. Manuscrisul exista, doar ca eu n-am timp sa-l copiez, ca stau prea mult pe Han!... laugh.gif Totusi, in ultimul timp am cautat sa ma ocup mai mult. Asa ca daca nu ma veti mai vedea prea des, inseamna ca m-a apucat harnicia la... copiat!...


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 2 Jan 2004, 10:40 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



Succes! Dar nu ne parasi de tot cry.gif


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 2 Jan 2004, 11:17 PM
Mesaj #16


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Incerc. Dar, apropos, parerile legate de roman, mi-au fost transmise doar pe privat (dl. Bufnila, dar mai ales Marky de la care nu m-am asteptat) sau Y-mess. Poate era mai interesant sa fie la vedere, ca sa nu cred ca lumea vrea sa se puna bine cu mine!... laugh.gif


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 3 Jan 2004, 06:22 AM
Mesaj #17





Guests






Frumos roman..Interesant...Banuiesc ca urmeaza partea cu Anca, parca asa o chema pe a 3-a fata....Sunt curioasa de cum e mai departe biggrin.gif am eu neste banuieli cum va fi, insa nu vreau sa vorbesc aiurea...E chiar dragut, imi place!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 3 Jan 2004, 12:17 PM
Mesaj #18


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Anca??? E-he-hei, poate cand voi iesi la pensie, am sa m-apuc sa scriu partea cu Anca, desi prea mult n-ar fi de scris, in afara celor scrise deja prin jurnalele hanului... Ar fi intr-adevar un minunat subiect de dezvoltat, dar ar insemna sa fabulez, cum ca ar fi avut loc o intalnire (macar una, vorba aia...), ceea ce nu s-a intamplat niciodata, de fapt!... In roman mai sunt inca destule personaje feminine care n-au aparut inca si care au existat cu adevarat in viata autorului... Ceea ce m-a uimit la Anca, a fost faptul ca era nascuta exact in aceeasi zi si in acceasi luna cu Luiza (evident, la diferenta de... 20 de ani), iar din fotografia trimisa parea a fi geamana cu aceasta pe cand era de aceeasi varsta. (Pe aeroport aveam sa constat ca nu era chiar asa...) Dar diferenta privind trairile interioare pe care le aveau fiecare dintre ele, parea sa refaca echilibru de demult!... Cu putina inspiratie, se poate face de aici un... bestseller... cool.gif


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 3 Jan 2004, 01:13 PM
Mesaj #19





Guests






Hehe, Omule bun, de asta ziceam si io mai sus ca abia astept continuarea wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 3 Jan 2004, 08:13 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



sal'tare natiune. wink.gif
compozitie interesanta, dublata de un fir epic echilibrat si mistic.
intrebare de baraj: cum se poate dovedi apartenenta (reala) autorului la roman, inca neterminat, cum s-a mentionat in subsidiar?! eu apreciez, oricum, scriitura indiferent daca provine din partea autorului ori doar al unui simpatizant al ideilor subliniate in compozitie. thumb_yello.gif .

servus

Acest topic a fost editat de Minerval: 3 Jan 2004, 08:15 PM


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 3 Jan 2004, 09:07 PM
Mesaj #21


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Citez :
intrebare de baraj: cum se poate dovedi apartenenta (reala) autorului la roman...
Pai depinde: in primul rand persoanele in cauza care (unele) au citit manuscrisul inca din fasa. Apoi scrisori, prieteni care au participat involuntar la scenele respective. Nici unul dintre personaje nu a fost inventat. Fiecare exista in realitate, in acea perioada si se poate recunoaste in scenele respective. Evident, chiar daca intamplarile au fost intocmai, discutiile sunt pe alocuri combinate cu fictiunea, pentru a da mai multa culoare decorului.
Apoi mai pot fi multe alte dovezi: perioadele de statiune sau de spitalizare ale Luizei (care era Luminitza de fapt) sau o multime de poze cu Mariana, Rodica, Nona... Poze care acum sunt in tara in arhiva personala...
Si mai sunt inca multe dovezi, dar nici nu-mi bat capul cu asa ceva. Oricum, cand Nona a citit manuscrisul, s-a vazut nevoita sa-mi spuna ca nu credea ca este atat de desteapta cum am facut-o eu acolo!...
Iar romanul este terminat, dar eu sunt lenes si il transcriu greu pe internet.

servus
(banuiesc ca esti banatean - Lugoj-Buzias-Timisoara sau pe-acolo, dupa salut! wink.gif )


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 3 Jan 2004, 09:43 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



fu multumit de raspuns wink.gif. prin Cimisoara am amici insa nu de prin locurile aistea ma trag eu.

servus


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 18 Jun 2004, 08:39 AM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (OMU'BUN @ 3 Jan 2004, 01:19 AM)
Incerc. Dar, apropos, parerile legate de roman, mi-au fost transmise doar pe privat (dl. Bufnila, dar mai ales Marky de la care nu m-am asteptat) sau Y-mess. Poate era mai interesant sa fie la vedere, ca sa nu cred ca lumea vrea sa se puna bine cu mine!... laugh.gif

Salut voios Om Bun, salut voios tuturor!

Un albatros mi-a zis o vorba despre Omu Bun cum ca Bufnila nu l-a criticat la vedere si iata-ma sa-mi apar reputatiunea! Draga Omule Bun, Ovidiu Bufnila a scris zeci si zeci de eseuri despre alti scriitori indiferent ca-s mici sau mari ca Aventura Scrisului e a fiecaruia si in asta sta miracolul sau mirabilul medieval al aventurii acesteia bestiale si acvatice. Pe deplin acvatice. Zic, am scris zeci si zeci de eseuri dar nu m-am dedat la practica reparatiunii tevilor care curg. Adica, Ovidiu Bufnila cauta fundamentale, cauta sarcini fictionale in indeplinirea lor, cauta corporalitati tematice care se zbenguiesc in imaginarul autorului care n-a murit asa cum reclama postmodernitatea. Bun. Am scris despre generatii de tineri si generatii de tineri si regret sincer ca nu stiu matale cine esti, de unde vii, de pe ce planeta ca avataru nu ma ajuta decat sa-ti creionez un profil pentru ca sunt inspirat-profiler si consilier de imagine si inalt ofiter in Serviciile Secrete Fictionale si super-mag-magician al fictiunii aceasta fiind fie pedeapsa sau fie eroarea existentei mele. Despre Inger Razvratit voi spune in continuare ca circumscrie structuri narative de forta dar ca pacatuieste valurind temperamente si personalitati intr-un indracit si incredibil dans al suficientei. Multi tineri scriitori s-au suparat pe mine pentru ca nu-i mustruluiesc zdravan pentru erori si defecte cenacliere ei cerand prin aceasta cafteala idioata si nu aripi. Scriitorul trebuie sa-si asume regimul fictional si libertatea. As fi un pigmeu si un farfastic nenorocit daca m-as da mare si mintos si necautator de cititori. Dar, atunci cand isi cauta cititori, scriitorul trebuie sa stie sa manuiasca spiritul navigator si sa nu instrumenteze ipostaze cenacliere ratacite si savanta si vulgare. Ce cautam noi cei care scriem? Nu premiile Nobel si nu vanzarea si industria literara ne va multumi, s-o recunoastem. Inger Razvratit e frumos, e super ca si NUMIRE. A numi oare e de ajuns pentru a construi lumea fictionala? Poate ca nu. Dupa Inger Razvratit se adauga limbajul, universul semantic al oricarui roman. Aici lucrurile par sa nu stea cum trebuie in acest mirabil inger al tau, bunule Om Bun. DAR nu Bufnila are competenta de a numi in locul tau. Tu trebuie s-o faci fiind aventura ta. M-am apropiat de Inger Razvratit cu surpriza, cu grija, cu prietenie, m-am apropiat asa cum te apropii sa vezi un fluture nemaivazut.
Iata:

"Alin asculta cu atentie, firul povestirii, fixându-i involuntar mâna care răsucea la nesfârsit paharul. Aceasta, întelegând că trebuie să mai bea, gustă putin, apoi continuă."

Aici e de reparat la greu de la virgule la miscare! Un scriitor adevarat trebuie sa simta miscarea! Cum misti obiectele tale fictionale? A genera, generatoare fiind fictionalitatea ta intima, inseamna sa ai stiinta numirii si corporalizarii! Atentie la virgule! Mai departe "a fixa" inseamna a proiecta o imagine pentru a da viata imaginii interioare si tocmai de aceea nu are legatura cu "involuntar". "A rasuci" e impropriu.

Intregul text e plin de asemenea mici erori de pozitionare imaginativa.


Iata:

"Eu spun nu, şi sunt hotărâtă, dar mă îngrozesc de teama să fiu dependentă de slăbiciune."

Hei, dependenta are sens in sensul exterioritatii! Slabiciunile sunt la purtator!


Iata:
"Eu nu vreau să fiu dependent de principiile soacrei!"

Dependent? Dar care e sensul propriu al lui "dependent"?

Dragul meu Om Bun, am navigat prin Inger Razvratit in tromba si a mea sa fie ratacirea acestui lung replay. Daca ai sau nu talent e numai problema ta, aventura ta frumoasa si nebuna. Textele, oricare ar fi ele trebuie sa aiba Coerenta si Conventie. Cred ca femeile tale nu sunt credibile. Dar sunt convins ca vei reusi sa le refaci si sa le faci sa fie convingatoare. Pentru asta trebuie sa le conflictualizezi caci sunt lipsite de conflict interior. Ai un talent nebun, lasa-l LIBER! Da-ti drumul Omule Bun! Pune ceva nebunie in textele tale, in romanele tale! Si, atentie, nu LITERATURIZA Viata pentru ca o distrugi. Navigheaza in Inger Razvratit si incearca sa simti prin toti porii locurile unde e literatura si nu viata!

Te respect si te pretuiesc pentru aventura ta.
Anul acesta implinesc 30 de ani de fictionalitate. Si ma uit in oglinda si-mi spun, Bufnila, ai scris numai prostii toata viata si o sa vina pana la urma careva sa te faca de doi lei asa cum meriti cu varf si indesat!
Gandul acesta imi da fiori dar ma si elibereaza, prieteni, dragul meu Om Bun. A mea sa fie osanda daca numai m-am prostit si nu sunt cu adevarat cel mai mare scriitor din lume asa cum imi spun in fata oglinzii.
cel mai frumos lucru e ca romanele si povestirile si toate fictiunile de la notele informative la rapoartele din Senat si de la Guvern si acele bestiale grafittiiii NE LEAGA pe toti intr-un vals ametitor catre Ultimul Sens.

Va iubesc.
Sa ma bateti cu pietre daca am am fost arogant sau cumplit de.
rofl.gif
Cu dragoste navigatoare,
wub.gif
Ovidiu Bufnila
yikes.gif


Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 01:43 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman