HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Taina Poeziei, parerea mea
Kitty
mesaj 17 Dec 2004, 07:53 PM
Mesaj #1


Pisoiul Hanului
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.096
Inscris: 16 December 04
Din: Away...
Forumist Nr.: 5.205



Taina poeziei...este ca nu are taine...este cea mai pura modalitate de a te exprima si de a fi ceea ce-ti doresti din tot sufletul, dar de nerealizat pe Pamant. Sunt visele noastre puse pe o foaie de hartie! O atat de simpla puritate, ceva imens structurat cu ajutorul unui joc…un joc copilaresc.
Un “ceva” atat de simplu si inocent incat doar un alt suflet cald si pur il poate intelege si descifra. Cuvinte mari care nu se mai pot retrage odata scrise, iar mana noastra are mai mult tupeu de a scrie ORICE decat firea noastra din viata de zi cu zi care ne restrange limitele de vorbe, doar la cele indirecte pentru care n-ai nevoie de tupeu. Modalitatea aceasta de exprimare prin rima, ritm, versuri, strofe si tot ceea ce tine de structura unei poezii, de fapt este folosita la diferentierea dintre lectura si poezie!
Nu cred ca cineva va reusi intr-adevar sa defineasca poezia, pentru ca fiecare are cate o definitie proprie bazata pe sentimentele launtrice si exteriorizate intr-un mod personal fiecarui individ in parte.
Poezia mea...taina poeziei mele...este starea mea de neliniste sufleteasca care este estompata de punerea pe hartie a acelor cuvinte interioare in asa fel incat sa luminez fiecare sentiment ce ma framanta si totodata sa imi creez o lumea a mea linistita si plina de tot ce vreau pentru a-mi uita durerile. Un medicament sentimental, pentru mine, un hobby psihic ce imi intareste sentimentele frumoase si mi le inlatura pe cele negre acceptandu-le pentru a le depasi. Exteriorizarea interiorului prin redarea cuvintelor sentimentale, adica a acelor sentimente descrise prin versuri, este o terapie excelenta pentru trecerea obstacolelor sufletesti ce ne macina uneori inima, creand o stransa legatura intre noi, transformati deja in creion, si foaie.
Avangarda, traditionalism, modernism toate se invartesc in jurul aceluiasi subiect, desi uneori indirect descris, acela de exteriorizare a starii noastre de spirit.
Oricine are talentul necesar de a-si exprima interiorul, numai ca unii prefera sa-l incuie decat sa-l lasa sa zboare in voia cuvintelor. “Poezia” nu include neaparat rima si ritmul, ci mai mult decat orice se bazeaza pe realitatea traita in visul cu ochii deschisi sau in viata banala si monotona in care majoritatea dintre noi traim.
Daca exista taina in poezie atunci exista o negare a adevarului, daca ai nevoie de o definitie pentru a scrie o poezie, inseamna ca ai nevoie de sfarsit ca sa existe inceput, asa ca daca din intamplare am reusit sa va conving ca poezia are o singura taina cunoscuta sub denumiri diferite de la om la om si putem s-o descriem numai dupa ce am creat sau cel putin am incercat sa cream, eu va urez plimbare placuta pe acea coala in drumul spre autocunoastere si eliberarea cuvintelor sentimentale bine inchise in suflet care au inceput sa macine usa inimii pentru a se elibera de prinsoarea negarii.

“Suntem permanent orbiti de mirajul viselor noastre proiectate pe cenusia panza a realitatii.” - O scrisoare a Idenei F. catre Iza Sion, culeasa de G. Calinescu redata in Istoria Literaturii Romane.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 08:02 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman