HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Valori!?!, ... Despre elite ...
YOo
mesaj 31 Jul 2004, 03:51 PM
Mesaj #1


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 696
Inscris: 5 May 04
Forumist Nr.: 3.376



Andrei Plesu scria la un moment dat ca traim, noi romanii, ca si cum Andreea Marin, Ion Iliescu si alte "vedete" ale momentului ar exista cu adevarat. Plesu ne spune, de fapt, ca facaturile acestea care se lafaie pe primele pagini ale ziarelor nu conteaza. Risc, si il contrazic pe fostul ministru al Culturii si al Externelor, si spun ca nu e chair asa. modelul agramatilor de la O-Zone sau de la ASIA, de exemplu, e urmat de majoritatea tinerilor. Nu pantalonii transparenti, buricul gol si, eventual, chinuit de cercei al fetelor, nu parul vopsit si pantalonii cu turul pe pamant al baietilor sunt chestiunile grave ale progresului (?!...), ci absenta mobilierului intelectual si moral. Calchierea modelului vestimentar nu e o virtute, dar nici un pacat. Lipsa de dorinta a cultivarii interioare este insa inspaimantatoare.
Nu cred ca tinerii sunt cauza propriei lor degradari. Poate ca multi dintre ei nici nu realizeaza ceea ce li se intampla si cat va costa minima rezistenta pe care o afiseaza cu superioritate. Vina este a celor care au construit un sistem fara valori la temelie, a parintilor si a scolii. Sistemul comunist a produs imbecili si lichele, iar tranzitia a creat o degringolada periculoasa, in care repere au devenit castigul facil si imaginea care starneste invidiile celor din jur. Domina falsul pentru ca e "cool", domina SMS-ul pentru ca e usor de scris, usor de citit si nu conteaza gramatica. Sau poate ma insel, si sistemul creeaza oameni. iar tranzitia e o penitenta care se plateste in generatii, iar peste putin timp vom fi fericiti sa intalnim oameni care au vazut o carte, nu care au citit o carte...
Prietenul sociolog pe care il citez frecvent in articolele mele imi spune ca am tendinta sa amestec reperele morale cu regulile institutionale si ca "reglajele" sunt facute prin reguli. Cand ma gandesc la nivelul scazut al scolii romanesti (olimpicii sunt exceptii), la faptul ca inscrierea la liceul sau facultatea dorita poate fi obstructionata de nota mica la desen sau educatie fizica sau la saracia materiala si didactica din scolile rurale, ii dau dreptate. Dar, cand ma gandesc la inconstienta parintilor care rostesc, admirativ, cate un "Fir-ar al dracului de politician, ce masina are!", nu pot sa ignor componenta morala a educatiei...
Prin urmare, Andreea Marin, Ion Iliescu, O-Zone si ASIA exista si conteaza. Cei refractari au fost invinsi. Intr-o maniera perfect democratica, kitsch-ul ingenuncheaza cultura, hotia anihileaza cinstea, falsul ucide adevarul. Ce e de facut? Uneori, nu stiu. E complicat sa fugi de teroarea prostiei. Dar am aflat un posibil raspuns la intrebarea: De ce se intampla astfel? Il citez din nou pe prietenul meu, sociologul: "Nu poporul e prost, elitele sunt proaste!"



--------------------
"Ce te-ai face, da, ce ai face tu? Ce te-ai face tu, daca ai fi ca mine? Ce ai face, da, ce ai face tu? Ce ai face tu?"
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 08:15 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman