HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Re: Oliver Cromwell
Mihai
mesaj 3 Feb 2004, 02:56 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Comentarii referitoare la materialul Oliver Cromwell, semnat de Minerval.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonard
mesaj 2 Dec 2004, 07:07 PM
Mesaj #2


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 99
Inscris: 2 December 04
Forumist Nr.: 5.049



QUOTE
De altfel cum trupul lui Oliver Cromwell nu si-a gasit linistea, nici framantarile pe care le-a starnit aceasta personalitate redutabila nu pot fi potolite, fiind convins ca faptele vietii in dezlatuirea puzderiilor lor nu vor inceta sa stupefieze si sa infioreze, dupa cum studiile literaturii istorice ne arata, in consemnarea lor de catre insusi omul :
“Cromwell,
cel mai de vaza om al nostru, acela care
Trecand printr-un noian de lupte si crunta defaimare
Manat de-un crez si de-o tarie neasemanate
Croitu-si-a slavitul drum spre pace si dreptate”
John Milton ( poet englez) -


Marturisesc, mi-a fost destul de greu sa ma descurc prin hatisul de epitete, hiperbole si metafore.
Ce sa inteleg din fraza referitoare la trupul lui Cromwell? Ca inca se misca sau ca este depus intr-un loc zgomotos?
Cine a consemnat "studiile literaturii istorice"? Cromwell, Milton sau Anonymous?

Una peste alta, mi se pare un text prea bogat in figuri de stil si prea sarac in informatii.
Nu-i de mirare ca nu s-a inghesuit nimeni sa-l comenteze.



Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 2 Dec 2004, 07:38 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Domnule Leonard, daca dvs. va erijati in rol de exeget si blamati o lucrare in baza extragerii unui text din context, diluand astfel ritmul inteligibil al lucrarii, la fel imi pare si mie rau ca dvs. ati fost unul din cei care au citit textul cu pricina. In baza neaintelegerii unui text nu trebuie anihilat potentialul intregului. Este o regula de baza invatata de orice boboc la SNSPA si/sau Jurnalistica.
Toate cele bune. wink.gif

P.S.: nu va faceti griji inutil, textul a fost citit de exact cate afisari arata, iar dintre cei care l-au citit 15 m-au contact prin pm.
P.S.2: a fost trecuta o virgula din pura eroare in constructia "cum trupul lui Oliver Cromwell nu si-a gasit linistea (fara virgula) nici framantarile pe care le-a starnit aceasta personalitate redutabila nu pot fi potolite".

Acest topic a fost editat de Minerval: 2 Dec 2004, 07:42 PM


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 2 Dec 2004, 07:38 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
cactus
mesaj 2 Dec 2004, 10:29 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



apud Minerval
"A fost Cromwell un om politic lucid, calculat, realist pana la lipsa de orice scrupule, un exponent al “ratiunii de stat” – asa cum, de altfel, incepuse a se configura in Renastere o “arta de a guverna” ?"

Cromwell a fost un om potrivit intr-un moment pe care realitatea obiectiva de atunci, din Anglia, il cerea; daca nu ar fi fost el, s-ar fi gasit un altul. Ca a fost un razboi civil cu toate implicatiile sale - de ambele parti - nu se poate nega. Ca a fost unul din factorii care au schimbat peisajul politic si economic al Angliei acelei epoci, iar nu se poate nega. Nu se poate nega nici faptul ca Europa nu era suficient de "coapta" pentru un regim republican (indiferent de coloratura lui) - cu atat mai putin Anglia. Dovada Monck si restaurarea monarhiei care dainuie pana azi. Ca a fost initiatorul "remodelarii" institutiei monarhice - nici asta nu se poate nega.
Faptul ca populatia din Anglia l-a demonizat pe el si apoi si pe fiul sau - e alta tema...
Ca a fost un reformator, un promotor al reformelor - asta e evident

Si, bineinteles, este evident ca asta este o parere absolut personala....
Salve - Minervale; te-ai cam dat la fund cu mesajele. Esti suparat ????? (asta-i off topic)


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 2 Dec 2004, 10:46 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



stai nitel, Cromwell a rupt din cer un razboi cu Tarile de Jos (primul din 3), pentru a le lua cit putea din comert. din punctul asta de vedere n-a fost o iota mai bun ca Ludovic XIV, dar cu considerabil mai putine posibilitati. eu as zice ca, da, a fost un
"realist pana la lipsa de orice scrupule".


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 2 Dec 2004, 11:04 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



QUOTE (dead-cat @ 2 Dec 2004, 10:46 PM)
stai nitel, Cromwell a rupt din cer un razboi cu Tarile de Jos (primul din 3), pentru a le lua cit putea din comert. din punctul asta de vedere n-a fost o iota mai bun ca Ludovic XIV, dar cu considerabil mai putine posibilitati. eu as zice ca, da, a fost un
"realist pana la lipsa de orice scrupule".

CORECT - din punctul asta de vedere, ai dreptate...


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 3 Dec 2004, 01:05 AM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Va salut cu respect domnule Dan! S-ar putea zice ca sunt stresat de prea multe evenimente neplacute care mi s-au intamplat cam toate deodata. Una la mana delegatia in Danemarca s-a amanat desi imi facusem pregatirile necesare, luasem concediu si altele, doi, am fost parasit definitiv de logodnica si, trei, nu am primit voturile necesare pentru o functie superioara in partid, pe perioada ultimilor alegeri locale. Sunt multe chestiuni care ma macina acum si risc sa nu fiu obiectiv. Numai bine.


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 02:32 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman