HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Der-alb Dalb.., şi cele mai frecvente 99 de pete..
shapeshifter
mesaj 10 Dec 2006, 06:10 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.453
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



DERO ALB DALB..

O căutare pe g**gle a returnat următoarele rezultate:

#1#
,,DERO ALB DALB CU INALBITOR 150g, CU UN MIROS FFF PUTERNIC SI REVIGORANT, RUFELE TALE O SA MIROASA MULT MAI BINE SI VOR FI SI MAI PUFOASE.MINIM 1 BAX ( 40 PLICULETE ).TAXE POSTALE SUPORTATE DE CUMPARATOR."

#2#
,,Am si eu o intrebare, poate ma lamureste cineva ca nu mai am credit sa sun un prieten.
Cine sunt retarzii din spatele reclamei si conceptului “Dero Alb Dalb” ? "

#3#
,,alb dalb e una dintre cele mai misto campanii din peisajul adv. rom. auto-ironie, absurd, umor sec. targetul e unul inteligent, nu e o campanie pentru gospodina din gradina. "

#4#
,,hm...mda... recunosc ca este diferita de traditionalismele cotidiene in materie de reclame la detergenti, le laud initiativa, dar daca mi s-ar fi prezentat mie proiectul la reclama aia cu detergentii de vase si mai stiu eu ce alti cocolinoshi prezentati pe rand gospodinei ...as fi zis "E bine, dar vreau sa fie perfect"...
Eu unul, dincolo de partea artistica a reclamei, vad un spot care zice ceva de genul : Stiti, pana acum eram vai de capu meu, nu faceam decat sa dau un miros placut hainelor, dar acum ca am pus nu stiu ce clor in compozitie sa vedeti ce spalaciune trag"... Haideti sa facem si un mesaj pe masura idei de executie a acestei reclame...
Si as vrea si eu niste deosebiri si asemanari intre campanie si reclama ca io sunt un pic debusolat in acest moment."

#5#
,, "Dero-Alb Dalb" mi se pare foarte tare ca mesaj al marcii, demn de un brand, si de o campanie pe masura... insa ultimul spot nu ajuta deloc asa mandrete de mesaj. Ad-ul TV despre care am vb mai sus e mult sub spoturile vechi "Nepoate"sau "Ciorba de burta"... chiar si la capitolul umor, mai puitn englezesc - asta pentru ca l-am apreciat si eu icon_smile.gif - si care merg pe aceeasi nota diferentiatoare ce se vrea continuata si acum. De asemenea tin sa precizez ca aceste comentarii se refera STRICT la ultima RECLAMA TV pentru Dero. In cea ce priveste campania sunt mai rezervat in comentarii... ceea ce as putea totusi spune este ca, intr-adevar, se diferentiaza clar si urmareste o re-pozitionare mult mai moderna si binevenita a marcii Dero, iar aceasta campanie este cu atat mai laudabila cu cat este la un brand de pe vremea "lu' nea Nicu" care vine, sau, mai bine zis, venea cu zestrea aferenta acelor vremuri si cu niste valori invechite.

Deci Dero are caracteristicile unui brand:
Mesaj memorabil, care deja face furori in media "Dero Alb Dalb"
Awarness cat cuprinde - Toti ne ducem sa cumparam dero si adidasi
Recupereaza la capitolul likebility foarte bine prin campanii ca aceasrta
Vine cu valori noi - modern, impecabil, ...ar mai fi dar nu imi vin acum...completati si voi, daca vreti
Ma intreb cum sta la vanzari..."

*******************

Well.. Dero-Alb Dalb este una dintre cele mai mişto campanii de publicitate care întrece cu mult cele mai costisitoare spoturi.. cu trimiteri profunde care nu indobitocesc telespectatorul şi-l amorţesc în fotoliu..

Cât de alb poate fi un detergent? Well.. într-adevăr spotul nu se adresează prostimii.. care e gratulată cu cărţi la kg de la C******nul în fiecare miercuri.. Spotul Dero-Alb Dalb nu trimite la îndemnuri gen ,, e timpul să-ţi faci curat în bibliotecă" că vin cărţile la kg peste tine.. da domnilor trăim într-o lume în care românul se culturalizează cu cărţi la kg oferite generos de ziare, reviste, concursuri, etc.. Trăim vremuri în care nici albul nu mai e aşa de alb.. Cât de strălucitor poate fi albul? Poate el orbi? De ce azi când oamenii aud cuvântul ,,tenebre" se gândesc la întuneric? Oare nu e evident de ce? De ce mai avem nevoie de alb când negrul este atât de evident că nici cele mai frecvente 99 de pete nu mai miros a transpiraţie?
De ce cade ,,voinicul nostru halterofil" prin plafoane încercând să ridice halterele (reclama la Dero Surf)? Dar Dero-Alb Dalb de ce poartă costum alb şi cravată verde?

DERO-ALB DALB domnilor filozofi..

Acest topic a fost editat de shapeshifter: 10 Dec 2006, 07:21 PM


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 10 Dec 2006, 10:40 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Tu de fapt ce vrei sa facem aici? Asta e un thread de Arhipelagul imaginii...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 11 Dec 2006, 09:41 PM
Mesaj #3


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



O forma de manipulare mai fina a telespectatorului, dupa cum imi dau seama. Ii da impresia ca este inteligent, vezi Doamne, nu-l indobitoceste... rofl.gif


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 11 Dec 2006, 09:41 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
calfa
mesaj 11 Dec 2006, 09:48 PM
Mesaj #4


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



QUOTE (Blakut @ 10 Dec 2006, 11:32 PM)
Asta e un thread de Arhipelagul imaginii...

Blakut Gura de Aur rofl.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Gothmog
mesaj 11 Dec 2006, 09:57 PM
Mesaj #5


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 124
Inscris: 26 November 05
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 7.335



QUOTE (andra_v @ 11 Dec 2006, 09:33 PM)
O forma de manipulare mai fina a telespectatorului, dupa cum imi dau seama. Ii da impresia ca este inteligent, vezi Doamne, nu-l indobitoceste... rofl.gif

Daca urmam firul tau logic ajungem la concluzia ca aproape orice devine manipulare.Ceea ce nu-i foarte departe de adevar, daca punem egal intre manipulare si influenta.Totusi, in advertising nu se mai pune problema manipularii, pentru ca intentia de a face asta e oricum evidenta, nu cred ca o contesta cineva, asa ca reclama ar trebui vazuta prin prisma continutului, pentru ca din moment ce orice reclama manipuleaza aspectul asta nu-i asa de important in studiul uneia singure.
Mie personal reclama nu-mi spune prea multe, but then again, maybe it's just me.

Acest topic a fost editat de Gothmog: 11 Dec 2006, 09:58 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 11 Dec 2006, 11:20 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.453
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



oare câte plafoane a străbătut voinicul halterofil în cădere?
de ce îl regăsim la sf. spotului punând parchetul la loc?
dar de ce nevastă-sa strâmbă din nas când el se laudă înainte de a ridica halterele? se plictisise de repetarea scenei? oare de ce?

Dero-Alb--Dalb..
Harap--Alb..

Harap buzat,
A fost odat'
Roşu-mpărat,
A fost odat'.
Pasărea-fată,
A fost odată.
Lacăt greu a îngropat pe cei ce-au fost odat', dar drumul dalb,
Băsmit tainic în poveşti, pofteşte să-l priveşti pe HARAP-ALB.

Dero e un fel de Harap-Alb ,,by default" dar mai e şi Dalb.. ca şi drumul, calea..
Harap (Negru) - Alb
Dero (deja un Harap-Alb) pt. că mai e şi Dalb.. e şi mai ,,alb"... hihihi.. adică Dalb.. s-a identificat cu calea..
ţinând cont de faptul că Dero este o marcă de pe vremea vechiului ciclu.. era normal un nou început.. avatâra.. o nouă campanie de imagine care să regenereze vechiul Dero decăzut.. interesant că apare halterofilul, probabil vrând să sugereze parcursul lui Dero-Alb sau al lui Dero, până la Dero-Alb--Dalb.. vom vedea în spoturile următoare (dacă vor exista) evoluţia halterofilului.. dar deja ni se sugerează că stă într-un bloc destul de înalt.. şi totuşi nevastă-sa apare strâmbând din nas de atâtea încercări nereuşite ale ,,voinicului halterofil".. după cădere, el reapare la sf. spotului punând la loc parchetul, după ce se presupune că a urcat pe unde a căzut, fiecare ,,etaj", reparând plafoanele etajelor inferioare.. şi totuşi ce semnifică cele 99 de pete? dintre care sunt una/unele şi de transpiraţie, sugerându-ne efortul depus de voinicul halterofil (la ridicarea halterelor, la revenirea sa de unde a picat şi la repararea plafoanelor şi a parchetului).. şi totuşi de ce apare tema tusei? să fie o trimitere la junghiul care pune stăpânire încet încet pe şalele voinicului halterofil? sau fac aluzie la ,,sănătatea" pt. care se bate cu pumnul în piept? oricum bănuiesc că cele mai multe pete (din cele 99) se datorează siropului, şi doar una se referă la transpiraţie.. pete pe care Dero Surf le scoate în finalul spotului sau cel puţin aşa ni se spune..
În celălalt spot îl vedem pe Dero-Alb--Dalb în costum alb, cu cravată verde.. oare de ce? ştiţi?

(((Harap-Alb)-Alb)-Dalb)
unde: Harap-Alb=Dero, rog a nu se vedea minus.. ci linie..
(((Negru-Alb)-Alb)-Dalb) - spirală dublă de Cucuteni într-un cap fiind ((Negru-Alb)-Alb) care ar ,,corespunde" lui Negru iar în celălalt Dalb care ar ,,corespunde" lui Alb (dar asta numai dacă nu ar exista înălbitorul Dero) dar cu (Negru-Alb) fiind deja o dublă spirală de Cucuteni, spirala dublă Harap-Alb..
QUOTE
Asta e un thread de Arhipelagul imaginii...

aşa-i.. cred că unii useri de pe aici se simt ,,cu musca (a se citi puricele) pe căciulă"..

dubla spirală de Cucuteni poate fi admirată aici ce

Acest topic a fost editat de shapeshifter: 11 Dec 2006, 11:52 PM


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 11 Dec 2006, 11:27 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
oare câte plafoane a străbătut voinicul halterofil în cădere?
de ce îl regăsim la sf. spotului punând parchetul la loc?
dar de ce nevastă-sa strâmbă din nas când el se laudă înainte de a ridica halterele? se plictisise de repetarea scenei? oare de ce?


1.Multe..

2.Pentru ca cei care au facut reclama vor sa il faca sa para om... cred. Sau ca sa faca loc unui mic loc cu o imagine statica, de sfarsit, in care sa puna sigla si scrisul...

3.Ca sa creeze starea de asteptare: acuma te astepti sa se intample ceva.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 14 Apr 2007, 10:02 AM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



Acest post bufnilian este de fapt o perna de aer care valureste topicul spre suprafata Arhipelagului.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 12:28 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman