HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Sunetul Si Imaginea
Hashaspire
mesaj 8 Jun 2006, 09:44 AM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.483
Inscris: 12 May 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.241



Ovidiu, sa ne jucam:
Un Sunet este la fel de important ca o Imagine. O Imagine trebuie sa fie Interesanta ca sa atraga ATENTIA. Sunetul atrage atentia fara a fi interesant. Trebuie doar sa fie destul de Intens. Un sunet puternic te face sa inchizi si ochii. O lumina puternica nu te face sa-ti acoperi urechile. Putem vorbi de Imagine si de Lumina la un loc, pentru ca lumina creeaza imaginea, desi, din alt punct de vedere, (iti) poti face o Imagine si fara Lumina. Pentru ca si intunericul este Interesant. Iar cand te saturi de Intuneric, ori iesi afara, ori cauti un Orificiu prin care intra Lumina. Daca_gasesti orificiul, nici coltul cel mai indepartat de el nu mai pare in Bezna. Unele sunete nu sunt percepute de noi, oamenii. La fel cu lumina. Unele imagini pot fi daunatoare. La fel cu sunetele. Orice joc de lumini este o imagine sau o succesiune de imagini. O ANIMATIE. Un joc de sunete este mai greu de acceptat. Ce este Muzica? Cand putem sa spunem hotarat ca o secventa sau un grup de sunete reprezinta muzica? De ce a fost limitata Muzica? Ce este Acceptabilul?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 8 Jun 2006, 05:19 PM
Mesaj #2


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Ovidiule, cand ai de gand sa-i raspunzi baiatului? brow.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 8 Jun 2006, 08:30 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (Hashaspire @ 8 Jun 2006, 11:44 AM)
Ovidiu, sa ne jucam:
Un Sunet este la fel de important ca o Imagine. O Imagine trebuie sa fie Interesanta ca sa atraga ATENTIA. Sunetul atrage atentia fara a fi interesant. Trebuie doar sa fie destul de Intens. Un sunet puternic te face sa inchizi si ochii. O lumina puternica nu te face sa-ti acoperi urechile. Putem vorbi de Imagine si de Lumina la un loc, pentru ca lumina creeaza imaginea, desi, din alt punct de vedere, (iti) poti face o Imagine si fara Lumina. Pentru ca si intunericul este Interesant. Iar cand te saturi de Intuneric, ori iesi afara, ori cauti un Orificiu prin care intra Lumina. Daca_gasesti orificiul, nici coltul cel mai indepartat de el nu mai pare in Bezna. Unele sunete nu sunt percepute de noi, oamenii. La fel cu lumina. Unele imagini pot fi daunatoare. La fel cu sunetele. Orice joc de lumini este o imagine sau o succesiune de imagini. O ANIMATIE. Un joc de sunete este mai greu de acceptat. Ce este Muzica? Cand putem sa spunem hotarat ca o secventa sau un grup de sunete reprezinta muzica? De ce a fost limitata Muzica? Ce este Acceptabilul?

Sal Hashaspire. E unul dintre cele mai frumoase mesaje pe care le-am primi pe Net. M-am gandit toata ziua la el. Am alergat prin oras de nebun, azi am scos o noua editie din ziarul meu Forma, am consliat niste oameni politici, tra la lala, bla, la. OK, Sunetul, Muzica. Sf. Victor afirma ca muzica este stiinta impartirii sunetelor. Aurelianus in Musica Disciplina spunea ca sunt trei feluri de muzica mundana sau cosmica, humana si muzica orchestrala. Iar Sextus Empiricus vorbea despre trei semnificatii ale muzicii. Stiinta, Competenta si Opera. Sunt multe multe idei despre sunete si muzica. Dar poate ca toate si alaturea si tu, cultivati o mica eroare: Intensitatea Sunetului! Nu Intensitatea e esentiala asa crede eu ci valurirea sunetului. Sunteul este si el un proces sau este prins intr-un proces. Nu-l pot analiza, considera alaturi de. El este in Corporalitatea unui Proces care, la rigoare, este Magic.

DE CE SUNT PROCESELE MAGICE? Pentru ca Fotonul are o natura magica. Si, mai mult decat atat pentru ca Sunetele, oricare ar fi ele, sunt produse de Pliurile Magice ale Corporalitatii Universului Valurit.

Ei, ce sunt de fapt Pliurile sau Valurile despre care vorbesc.



Uneori mi se face teama. Ma em ca o sa ajungem aproape de dezvaluire si atunci ce o sa faca biata meduza ufniliana?
Asa ca in loc sa dezvalui o sa va valuresc indefinit. Pentru ca va iubesc.

Acest topic a fost editat de Ovidiu Bufnila: 8 Jun 2006, 08:31 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 8 Jun 2006, 08:30 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 8 Jun 2006, 08:33 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (Serenity @ 8 Jun 2006, 07:19 PM)
Ovidiule, cand ai de gand sa-i raspunzi baiatului? brow.gif

Uuups! Nu va suparati va rog frumos. Ma valuresc intr-o multime de forumuri. Adineaori am primit invitatia de a participa pe un alt forum. Primesc o mulime de invitatii de genul acesta. Le dau curs pentru ca ma bucur sa intlnesc noi prieteni.
Uite ca am raspuns. Multumesc frumos de atentionare Serenity.


Ov
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hashaspire
mesaj 9 Jun 2006, 10:29 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.483
Inscris: 12 May 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.241



Lentilele cu efect (anti)polarizant fac culorile mai frumoase, reducand intensitatea pe alocuri. Este acelasi peisaj. Nu stiu daca se poate numi ca este aceeasi Imagine. Fugi si de cea mai frumos Ansamblu de Sunete care depaseste X decibeli. Intensitatea nu conteaza in Normalitate. Conteaza in Limite. Conteaza.

Valurirea Sunetului=Jazz. rofl.gif

QUOTE
DE CE SUNT PROCESELE MAGICE? Pentru ca Fotonul are o natura magica. Si, mai mult decat atat pentru ca Sunetele, oricare ar fi ele, sunt produse de Pliurile Magice ale Corporalitatii Universului Valurit.

Ei, ce sunt de fapt Pliurile sau Valurile despre care vorbesc.


Iti dau dreptate, desi Totul are o natura magica. O Axa poate fi axa magica, fara a fi nevoie de fotoni. Doar ca... axele-s doar doua si impart Unitatea. Ce-i drept, Fotonii pot dat nastere si la un Curent. laugh.gif Electroni Accelerati, Neaccelerati, Alternativi, Continui. Fiecare cum e mai folositor. Numai sa nu bagi Putere industriala intr-un LED.

Enescu - Compozitor si Dirijor. Oare Muzica lui Bach are mai multe pliuri sau e mai valurita ca a lui Enescu?
Cum ar suna muzica lui Bach dirijata de Enescu sau cea a lui Enescu dirijata de Bach? Care ar fi... magica?
E vorba de magia Orchestrei. A Sunetului. A Notelor. In plus, dirijorul poate sta cu Spatele si mesteca Orbit pleoscaind.

E mai usor sa explici unui Orb Din Nastere ce e Imaginea sau unui Surd Din Nastere ce e Sunetul?
Care va intelege mai usor si a cui va fi mirarea mai mare la aflarea Adevarului?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Titus Herbert
mesaj 9 Jun 2006, 01:42 PM
Mesaj #6


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 847
Inscris: 3 February 06
Forumist Nr.: 7.784



QUOTE (Hashaspire @ 9 Jun 2006, 11:29 AM)
E mai usor sa explici unui Orb Din Nastere ce e Imaginea sau unui Surd Din Nastere ce e Sunetul?
Care va intelege mai usor si a cui va fi mirarea mai mare la aflarea Adevarului?

Poate ca un orb ar identifica anumite obiecte (nu toate) prin atingere si si-ar putea forma o imagine, putin denaturata asupra lucrurilor, dar unui surd nu ai putea sa ii explici niciodata ce inseamna muzica.
Per total Adevarul nu va fi complet adevarat tongue.gif nici pentru orb (care daca nu poate sa isi inchipuie culorile ar avea din start doar jumatate de adevar) si cu atat mai putin unui surd pentru care "adevarul" nu ar insemna nimic.


--------------------
"I just saw the ugliest horse I've ever seen."
tourist, after seeing a moose at Isle Royale National Park
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 9 Jun 2006, 01:51 PM
Mesaj #7


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Mi s-a parut interesanta urmatoarea observatie: daca nu mai vrei sa vezi ceva poti inchide ochii, insa urechile nu le poti inchide. In mod natural suntem "impinsi" catre a auzi totul in jurul nostru. De imaginile exterioare insa ne putem "proteja". smile.gif

Acest topic a fost editat de calfa: 9 Jun 2006, 01:51 PM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Titus Herbert
mesaj 9 Jun 2006, 02:11 PM
Mesaj #8


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 847
Inscris: 3 February 06
Forumist Nr.: 7.784



Dar de asta ce zici?
"see no evil, hear no evil"
tongue.gif

Credc ca se poate selecta cate ceva si la auz, de exemplu cand o persoana spune ceva cu totul neinteresant, parca nici nu o auzi. Atunci se "aud" mai bine gandurile.

Acest topic a fost editat de Titus Herbert: 9 Jun 2006, 02:12 PM


--------------------
"I just saw the ugliest horse I've ever seen."
tourist, after seeing a moose at Isle Royale National Park
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 9 Jun 2006, 02:18 PM
Mesaj #9


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (calfa @ 9 Jun 2006, 12:51 PM)
Mi s-a parut interesanta urmatoarea observatie: daca nu mai vrei sa vezi ceva poti inchide ochii, insa urechile nu le poti inchide. In mod natural suntem "impinsi" catre a auzi totul in jurul nostru. De imaginile exterioare insa ne putem "proteja". smile.gif

Cum sa nu, te poti detasa si de sunet. E suficient sa te preocupe ceva sa nu mai auzi nimic in jurul tau.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 9 Jun 2006, 02:18 PM
Mesaj #10


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



QUOTE
Credc ca se poate selecta cate ceva si la auz, de exemplu cand o persoana spune ceva cu totul neinteresant, parca nici nu o auzi. Atunci se "aud" mai bine gandurile.


E o selectie, dar una interna. Nu una realizata de niste "pleoape auditive". biggrin.gif

Mai greu poate de realizat ceva similar cu imaginile. Si totusi se poate sa "privesti in gol" si "sa vezi" altceva cu ochii mintii.


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 9 Jun 2006, 02:22 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.442
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



în legătură cu privitul în gol, atenţie şi imagine.. poza dn linkul de mai jos e foarte sugestivă:
http://www.swamij.com/rotatingcircles.htm


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Titus Herbert
mesaj 9 Jun 2006, 02:23 PM
Mesaj #12


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 847
Inscris: 3 February 06
Forumist Nr.: 7.784



In acest caz ar fii bine sa se inventeze niste "pleoape auditive" Mai ales cand mergi la coafor/frizer. tongue.gif
Sunt conectate oarecum auzul de ganduri cu privitul in gol, cred biggrin.gif

Da, am mai vazut astfel de imagini. De fapt nu se misca, e doar o iluzie. Mai citisem undeva ca la unele persoane se invarte foarte repede, semn ca au unele probleme unsure.gif sa fie adevarat?


uite am gasit :
QUOTE
Check this out. Rather amazing , actually.
The pictures attached are used to test the level of stress a person can handle.
One teacher said, "I felt like they were all moving...but slowly. Kind of like, they were breathing."
The slower the pictures move, the better your ability of handling stress.
Alleged criminals that were tested see them spinning around madly; however,
senior citizens and kids see them standing still.
FYI ... None of these images are animated - they are perfectly static!


user posted image

Acest topic a fost editat de Titus Herbert: 9 Jun 2006, 02:30 PM


--------------------
"I just saw the ugliest horse I've ever seen."
tourist, after seeing a moose at Isle Royale National Park
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 9 Jun 2006, 02:34 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.442
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



conştiinţa poate funcţiona pe mai multe ,,nivele" simultan dar nu suntem noi conştienţi de acest lucru.. nu e vorba aici despre atenţie distributivă..
să dau un exemplu:
scriam într-o seară ceva la calculator. Deşi nu eram conştient de semnificaţia a ceea ce scriu, totuşi nu făceam deloc greşeli de ortografie şi mergeam rapid în a scrie textul. În acelaşi timp ascultam în căşti nişte muzică şi fredonam şi tot în acelaşi timp devenisem conştient de gândurile care îmi treceau prin cap.. când am conştientizat pe deplin toate aceste nivele, minunea a dispărut..
Un alt exemplu: nu ştiu dacă aţi observat, dar atunci când de exemplu auzi o melodie cu o voce într-o limbă total necunoscută (mă refer de ex. la acele limbi în care e foarte dificil ca să distingi măcar pronunţia cuvintelor, de ex. olandeza) am descoperit că pot ,,modula" simultan vocea interpretului şi pot cânta în acelaşi timp ,,în gând" cu el.. asta arată o extraordinară ,,mulare" a conştiinţei pe stimulii externi.. menţionez că în ex. al doilea nu e vorba de subvocalizare care se ştie că de ex. în citirea rapidă este un factor de întârziere în ceea ce priveşte intrarea materialului prezentat prin ochi direct în creier fără a subvocaliza..

PS: imaginea ci cercurile care se învârt de mai sus pune foarte bine în evidenţă focalizarea atenţiei..
Da, până şi boabele se văluresc.. dar ce e interesant e că fenomenul este reprodus, reconstituit în conştiinţă, în realitate acea vălurire din imagine nu există, adică ea nu există independent faţă de observator.. adică vroeiam să spun că observarea, percepţia dă naştere obiectului observat şi observatorului.. asta nu înseamnă că ele nu există acolo ci că îşi împrumută existenţa din conştienţa noastră.. ceva similar observase Kant..
E interesantă poza, vălurirea apare atunci când atenţia se plimbă, asemeni situaţiei când priveşti faţa unui om, atenţia se plimbă pe contur, detalii, etc în zig-zag sau altfel.. dar, în poza asta când privirea, atenţia e focalizată într-un punct sau când privirea e defocalizată ca şi cum ai privi în gol, nu ceva anume (ca de ex. când priveşti ,,prin imagine" sau la un ipotetic obiect depărtat) vălurirea dispare.. într-adevăr are o legătură cu stresul mai precis cu gradul de relaxare a atenţiei atunci când eşti concentrat asupra unui lucru fie că-l percepi fie că lucrezi la ceva.. Această relaxare a atenţiei este factorul cheie pentru o vedere oculară bună indiferent dacă stai prea mult la calculator.. sunt unii care după 1/2 de oră obosesc cumplit în faţa monitorului, şi au probleme cu ochii, alţii din contră stau zeci de ore.. tocmai din această cauză: relaxarea atenţiei.. bineînţeles că aici contează foarte mult şi a nu uita să mai clipeşti când atenţia îţi e total absorbită..

Sunt interesante efectele muzicii cu pattern-uri repetitive (de ex. cea promovată de Terry Riley):
http://terryriley.com/

Acest topic a fost editat de shapeshifter: 9 Jun 2006, 03:22 PM


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hashaspire
mesaj 9 Jun 2006, 02:50 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.483
Inscris: 12 May 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.241



QUOTE (Titus Herbert @ 9 Jun 2006, 02:42 PM)
Poate ca un orb ar identifica anumite obiecte (nu toate) prin atingere si si-ar putea forma o imagine, putin denaturata asupra lucrurilor, dar unui surd nu ai putea sa ii explici niciodata ce inseamna muzica.

Un orb nu-si poate forma o Imagine, pentru ca nu stie ce-i aia Imagine. Iar daca prin Imagine ai vrut sa zici Idee, tot nu sunt de acord. Pana si spatiul e greu de invatat (noi ne uitam la un gainatz pe tricou si zicem "Aha. Cam 2 centimetri". Orbul trebuie sa aprecieze spatiul folosind timpul, auzul si pipaitul)
Cum ii explici ca ceea ce el simte pipaind, ar putea... vedea? Cum ii explici un simt?
Caraghios exemplul urmator, dar merge: Natasha Demkina iti explica tie ca ea poate vedea celulele cu ochiul liber. Greu de acceptat. Greu de imaginat (si tu stii totusi ce inseamna "a vedea").
Mai mult... cum ii explici orbului ca sunetele nu se vad? laugh.gif
Da tu o definite pentru orbi a vazului.

Un surd simte totusi vibratiile. Si el si-ar putea forma o imagine.
O definitie pentru surzi a sunetului... iar e greu de gasit.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 9 Jun 2006, 02:59 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.442
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



QUOTE
Un surd simte totusi vibratiile. Si el si-ar putea forma o imagine.
O definitie pentru surzi a sunetului... iar e greu de gasit.

acolo unde unele simţuri lipsesc din naştere, conştiinţa păstrează un fel de percepţie interioară (un fel de a simţi, interior), ea nefiind ,,formatată" de către acei stimuli care lipsesc.. aici se poate vorbi despre conexiunile sinaptice lipsă datorită nestimulării în primele luni de viaţă ale nou-născutului, etc.. dar problema nu cred că se reduce numai la conexiuni cerebrale.. problema e mult mai complexă.. conştiinţa sau mai bine zis proto-conştiinţa există acolo încă de la naştere dar ea trebuie ,,formatată" (prin stimulare externă) pentru a se specializa pe cele 5 simţuri.. uitaţi-vă ce se întâmplă în cele 3 stări ale conştiinţei: veghe, vis şi somn profund fără vise.. chiar dacă în somnul profund suntem total deconectaţie de la cele 5 simţuri în acea stare trebuie să existe acea proto-conştiinţă pentru că altfel nici măcar nu ne-am mai putea trezi din somn.. sau o altă comparaţie ar fi regnurile: de la cel mineral, vegetal, animal şi omul.. se vede clar o ,,specializare" a acelei proto-conştiinţe în forme din ce în ce mai concrete, mai specializate, a existat dintotdeaua un factor de interioriate.. electronii au o traiectorie şi nu o alta aiurea atunci când se află într-un câmp emg, organismele simple au acea interioritate n sensul de reacţii chimice şi răspuns la anumiţi stimuli chimici, luminoşi etc, copacii au sentienţă, un mod de simţi mediul extern, de a produce fotozinteza, florile ,,ştiu" să se orienteze după soare, câinii sunt conştienţi că rod un os dar nu sunt conştienţi că sunt conştienţi că rod osul, nu au auto-reflexivitate în conştiinţă, omul are acest ,,dar" şi în sfârşit el devine conştient de el însuşi, ba mai mult: universul devine conştient de el însuşi prin conştiinţa omenească după 14 miliarde de ani! În toată această descriere se observă o ,,specializare" a unui factor de interioritate care a fost acolo încă de la ,,început"..
Ba mai mult eu sunt convins că viaţa pe Terra nu a fost ,,însămânţată" biologic ci ,,informaţional", sau cum ar spune Ovidiu Bufnilă a existat ,,imaginea", replica virtuală a altor evoluţii pe alte planete din alte sisteme solare din univers.. acest lucru a făcut ca evoluţia pe Terra să nu fie oarbă ci să fie ,,ajutată" prin imaginea informaţională deja creată până la un anumit nivel, astfel încât pe Terra evoluţia deşi pare că a luat-o de la zero, ea a fost tot timpul in-formată de către ,,imaginile" ,,sădite" de evoluţiile de pe alte planete din Univers.. este important de remarcat aici că această ,,in-formare" este cea mai puternică în cazul entităţilor care se aseamănă, de ex. ,,imaginea" unei întregi specii ,,in-formează" constant evoluţia unei entităţi din specia respectivă dar şi entitatea la rându-i ,,in-formează" ,,imaginea" speciei per ansamblu.. nimic în acest Univers nu o ia de la zero, există o ,,in-formare" constantă la fiecare nivel..

Acest topic a fost editat de shapeshifter: 9 Jun 2006, 03:25 PM


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Titus Herbert
mesaj 9 Jun 2006, 03:18 PM
Mesaj #16


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 847
Inscris: 3 February 06
Forumist Nr.: 7.784



Shapeshifter si mie mi se intampla chestia asta cand citesc. Sunt atenta si cateva momente ma fura gandul si totusi avansasem cateva randuri. E adevarat ca nu am retinut foarte bine ce am citit dar cuvintele le reperam pe fiecare.

Hashaspire, poate ca un orb sa faca o comparatie intre dimensiunile sale, si cele ale obiectelor pe care le atinge. Spatarul scaunului este cat mana sa de la cot la metacarpiene. E evident ca ceea ce percepe nu poate fi numita imagine, m-am exprimat gresit dar e o idee, o comparatie deformata.

l.e. tipul ala din imagine seamana cu Mihai Constantinescu, sau cum il chema pe ala care canta "iubiti si caini vagabonzi" rofl.gif

QUOTE
Da tu o definite pentru orbi a vazului.


Nu cred ca exista o definitie pentru orbi, avand in vedere ca definita obisnuita se refera, la imagini, culoare, distante, forma, luminozitate.
Cred ca ar trebui sa inteleaga mai intai cuvintele, literele, sa invete sa citesca in limbaj Braile si poate apoi sa i se deseneze daca se poate prin acelasi sistem.

Acest topic a fost editat de Titus Herbert: 9 Jun 2006, 03:48 PM


--------------------
"I just saw the ugliest horse I've ever seen."
tourist, after seeing a moose at Isle Royale National Park
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hashaspire
mesaj 9 Jun 2006, 04:42 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.483
Inscris: 12 May 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.241



QUOTE (Titus Herbert @ 9 Jun 2006, 04:18 PM)
Cred ca ar trebui sa inteleaga mai intai cuvintele, literele, sa invete sa citesca in limbaj Braile si poate apoi sa i se deseneze daca se poate prin acelasi sistem.

Si astfel o sa intelega ce e o forma, nu o imagine. Nu Lumina. Departarea va fi adancimea.

Acest topic a fost editat de Hashaspire: 9 Jun 2006, 04:42 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Titus Herbert
mesaj 9 Jun 2006, 04:52 PM
Mesaj #18


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 847
Inscris: 3 February 06
Forumist Nr.: 7.784



Si o forma e mai buna decat nimic.


--------------------
"I just saw the ugliest horse I've ever seen."
tourist, after seeing a moose at Isle Royale National Park
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hashaspire
mesaj 9 Jun 2006, 05:13 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.483
Inscris: 12 May 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.241



QUOTE (shapeshifter @ 9 Jun 2006, 03:59 PM)
uitaţi-vă ce se întâmplă în cele 3 stări ale conştiinţei: veghe, vis şi somn profund fără vise.. chiar dacă în somnul profund suntem total deconectaţie de la cele 5 simţuri în acea stare trebuie să existe acea proto-conştiinţă pentru că altfel nici măcar nu ne-am mai putea trezi din somn..

In timpul somnului, simturile raman partial active. De-aia putem fi treziti.
Daca dai flashuri unui orb cu lanterna in timp ce doarme, nu se trezeste.
De fapt, vederea are doua componente: un "spion" si un "analizator". Spionul simte miscari, analizatorul vede. Un orb caruia ii lipsesc ambele nu va putea fi trezit cu lumina.

Acest topic a fost editat de Hashaspire: 9 Jun 2006, 05:14 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 9 Jun 2006, 05:26 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.442
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



-----
In timpul somnului, simturile raman partial active. De-aia putem fi treziti.
Daca dai flashuri unui orb cu lanterna in timp ce doarme, nu se trezeste.
De fapt, vederea are doua componente: un "spion" si un "analizator". Spionul simte miscari, analizatorul vede. Un orb caruia ii lipsesc ambele nu va putea fi trezit cu lumina.
-----
şi datorită cui? nu vezi că există ceva care leagă toate astea? dacă n-ar exista acel ceva care leagă toate astea cum ar putea apărea experienţa SUBIECTIVĂ?

QUOTE
In timpul somnului, simturile raman partial active. De-aia putem fi treziti.

de fapt dispare conştienţa obişnuită a sinelui.. eu vorbeam de somnul adânc în care eşti total inconştient de mediul extern.. ceea ce rămâne activ este acea proto-conştiinţă care rămâne de veghe deşi mintea subconştientul, conştientul nu mai funcţionează.. acea proto-conştiinţă e capabilă să primească informaţie din mediul extern chiar dacă nu suntem conştienţi de asta ca în somnul adânc..
e interesant faptul că se poate ajunge la o stare (în timpul somnului profund ca să zic aşa) în care să fii total inconştient de mediul extern dar cu toate astea să fii lucid (aş zice conştient dar englezescul aware exprimă mai bine sensul aici) de faptul că eşti inconştient de mediul extern!

Acest topic a fost editat de shapeshifter: 9 Jun 2006, 05:28 PM


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wasp
mesaj 9 Jun 2006, 08:23 PM
Mesaj #21


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 681
Inscris: 29 November 05
Forumist Nr.: 7.367



QUOTE
Un Sunet este la fel de important ca o Imagine.


Daca avem Imaginea, ce ne mai trebuie Sunetul.... Nu se exclud ? Putem percepe Sunetul la reala valoare atunci cand avem Imaginea ? Nu intreb de aiurea...am un obicei, unii spun ca e prost...vad filme fara sonor, in timp de ascult o muzica ce-mi place. Ma intreb oare nu cumva Imaginea pe care o vad e amplificata de Sunetul pe care il aleg ?


--------------------
Sa ai incredere doar in umbra ta, dar numai atunci cand iti cade in fata !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Titus Herbert
mesaj 9 Jun 2006, 08:42 PM
Mesaj #22


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 847
Inscris: 3 February 06
Forumist Nr.: 7.784



Eu cred ca o imagine isi poate pierde din sugestivitate daca este asociata cu un sunet nepotrivit si invers. Nu se exclud, se completeaza.


--------------------
"I just saw the ugliest horse I've ever seen."
tourist, after seeing a moose at Isle Royale National Park
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wasp
mesaj 9 Jun 2006, 08:45 PM
Mesaj #23


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 681
Inscris: 29 November 05
Forumist Nr.: 7.367



Si daca vezi o blandete de film, peste care suprapui - pentru ca sa vrei - un sunet violent ?


--------------------
Sa ai incredere doar in umbra ta, dar numai atunci cand iti cade in fata !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Titus Herbert
mesaj 9 Jun 2006, 08:53 PM
Mesaj #24


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 847
Inscris: 3 February 06
Forumist Nr.: 7.784



QUOTE (wasp @ 9 Jun 2006, 09:45 PM)
Si daca vezi o blandete de film, peste care suprapui - pentru ca sa vrei - un sunet violent ?

QUOTE (Titus Herbert)
o imagine isi poate pierde din sugestivitate daca este asociata cu un sunet nepotrivit


--------------------
"I just saw the ugliest horse I've ever seen."
tourist, after seeing a moose at Isle Royale National Park
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wasp
mesaj 9 Jun 2006, 09:05 PM
Mesaj #25


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 681
Inscris: 29 November 05
Forumist Nr.: 7.367



Titus, daca 20 de oameni ( in fine, femei....) iti spun ca e un film superb, la care au plans de s-au umflat....de genial ce a fost. Ok, spui in barba precum Baizaid, sa vedem filmul vostru, cu muzica mea deasupra... Daca imaginea e ok, se vede ca e un film bun, indiferent de ce macaneala instrumentala e peste... Daca nu, e o alta vrajeala comerciala. Uita-te la "The Legend of 1900"...si pune heavy-metal deasupra (nu pe faza de duel...pe faza ultima, cand asteapta ghiuleaua sa-l scufunde)....sa vezi cum iti accetueaza imaginea.... Iar ideea pe care nu ai vrut sa o percepi e ca filmele bune e posibil sa nu aiba cea mai buna coloana sonora. De aia la Oscar se dau premii pentru coloana sonora. Peliculele se sincronizeaza cu sunetul... Si sunt filme care numai de asta sunt remarcate. Asta era ideea cu sunetul violent si sunetul nepotrivit.

Acest topic a fost editat de wasp: 9 Jun 2006, 09:08 PM


--------------------
Sa ai incredere doar in umbra ta, dar numai atunci cand iti cade in fata !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Titus Herbert
mesaj 9 Jun 2006, 09:10 PM
Mesaj #26


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 847
Inscris: 3 February 06
Forumist Nr.: 7.784



Sunt de acord cu tine Wasp, asa cum sunetul/imaginea poate influenta negativ imaginea/sunetul cu care e asociat/a la fel de bine poate sa ii sporeasca "farmecul"
Ce fraza! rofl.gif

p.s. daca imi spun asta 20 de femei clar nu ma mai uit la film, nici cu Enigma pe fundal..

Acest topic a fost editat de Titus Herbert: 9 Jun 2006, 09:18 PM


--------------------
"I just saw the ugliest horse I've ever seen."
tourist, after seeing a moose at Isle Royale National Park
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wasp
mesaj 9 Jun 2006, 09:14 PM
Mesaj #27


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 681
Inscris: 29 November 05
Forumist Nr.: 7.367



Pai daca as asculta Enigma, nu m-ar mai interesa ca am femei in jurul meu... Sau daca ar boci alea de le-ar sari basmalutele pe lustra de atata jale. Mi-as taia venele direct si fara plansete ! Iar fraza aia alambicata e intr-adevar orgasmatica.... rofl.gif


--------------------
Sa ai incredere doar in umbra ta, dar numai atunci cand iti cade in fata !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Titus Herbert
mesaj 9 Jun 2006, 09:17 PM
Mesaj #28


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 847
Inscris: 3 February 06
Forumist Nr.: 7.784



Moa nu stiam ca poate sa aiba efectul asta Enigma laugh.gif

QUOTE (wasp)
Sau daca ar boci alea de le-ar sari basmalutele pe lustra de atata jale
rofl.gif rofl.gif


--------------------
"I just saw the ugliest horse I've ever seen."
tourist, after seeing a moose at Isle Royale National Park
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wasp
mesaj 9 Jun 2006, 09:20 PM
Mesaj #29


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 681
Inscris: 29 November 05
Forumist Nr.: 7.367



Zau asa...pai nu te-ai uitat la videoclipuri ?! Sunt niste tipe clorotice si cumplit de triste care fac anumite chestii...si tot triste raman.... Asta e muzica de basmalute pe lustra, pe cuvant !


--------------------
Sa ai incredere doar in umbra ta, dar numai atunci cand iti cade in fata !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hashaspire
mesaj 9 Jun 2006, 09:27 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.483
Inscris: 12 May 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.241



QUOTE (wasp @ 9 Jun 2006, 10:20 PM)
Asta e muzica de basmalute pe lustra, pe cuvant !

Pana la fraza asta am fost de acord cu tine.
Dupa fraza asta, m-ai convins ca te inselai. laugh.gif

QUOTE
Daca avem Imaginea, ce ne mai trebuie Sunetul.... Nu se exclud ?

Sunetul creaza imagine. Nu se exclud, se... identifica.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Titus Herbert
mesaj 9 Jun 2006, 10:07 PM
Mesaj #31


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 847
Inscris: 3 February 06
Forumist Nr.: 7.784



Pai da, daca ar fi fost niste tipe imbracate sumar pe o masina luxoasa chiar ar fi fost deranjant. Nu stiu decat videoclipul de la Sadness.
Ce sa faca si Maical Cretzu, s-a descurcat cum a putut. laugh.gif
Si imaginile pot creea sunete, adica vad ceva care imi place si il asociez cu o cantare..

Acest topic a fost editat de Titus Herbert: 10 Jun 2006, 12:43 PM


--------------------
"I just saw the ugliest horse I've ever seen."
tourist, after seeing a moose at Isle Royale National Park
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wasp
mesaj 10 Jun 2006, 04:40 PM
Mesaj #32


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 681
Inscris: 29 November 05
Forumist Nr.: 7.367



Ar fi super misto daca ar exista un program care ar permite utilizatorului sa-si creeze propria coloana sonora pe baza imaginilor ! Sa fie asa o chestie ca un pupitru de sunet si sa pui tu acolo, ce vrea timpanul tau.... Cred ca imaginea s-ar intensifica in mod considerabil. Avand ca sustinere un sunet pe care il iubesti, ai avea alta deschidere in a percepe ce vezi. E o parere, nu o teorie.


--------------------
Sa ai incredere doar in umbra ta, dar numai atunci cand iti cade in fata !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 14 Jun 2006, 08:59 PM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (Titus Herbert @ 9 Jun 2006, 05:18 PM)
Shapeshifter si mie mi se intampla chestia asta cand citesc. Sunt atenta si cateva momente ma fura gandul si totusi avansasem cateva randuri. E adevarat ca nu am retinut foarte bine ce am citit dar cuvintele le reperam pe fiecare.

Hashaspire, poate ca un orb sa faca o comparatie intre dimensiunile sale, si cele ale obiectelor pe care le atinge. Spatarul scaunului este cat mana sa de la cot la metacarpiene. E evident ca ceea ce percepe nu poate fi numita imagine, m-am exprimat gresit dar e o idee, o comparatie deformata.

l.e. tipul ala din imagine seamana cu Mihai Constantinescu, sau cum il chema pe ala care canta "iubiti si caini vagabonzi" rofl.gif

QUOTE
Da tu o definite pentru orbi a vazului.


Nu cred ca exista o definitie pentru orbi, avand in vedere ca definita obisnuita se refera, la imagini, culoare, distante, forma, luminozitate.
Cred ca ar trebui sa inteleaga mai intai cuvintele, literele, sa invete sa citesca in limbaj Braile si poate apoi sa i se deseneze daca se poate prin acelasi sistem.

Marele scut din Qiatotocoatl deveni obiect de dispută între ambasadorii orientalelor şi occidentalelor iar noi ne cuibărirăm într-un albatros imperial pregătindu-ne să reinterpretăm imperfecţiunea.
Zburând pe deasupra muntelui Haman, am zărit-o pe domnişoara Margareta din micul Beauburg giugiulindu-se cu Pitoşkin. Se hârjoneau într-o căpiţă de fân. Nici nu le trecea prin gând că în curând vom secretiza întregul univers plin de universuri in timp ce Titus Herbert cuvanta in Han despre Sunet si Imagine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Titus Herbert
mesaj 14 Jun 2006, 09:09 PM
Mesaj #34


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 847
Inscris: 3 February 06
Forumist Nr.: 7.784



pfff rofl.gif


--------------------
"I just saw the ugliest horse I've ever seen."
tourist, after seeing a moose at Isle Royale National Park
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wasp
mesaj 15 Jun 2006, 09:56 PM
Mesaj #35


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 681
Inscris: 29 November 05
Forumist Nr.: 7.367



Nu dispera.... Exista muzica facuta pe scuturi ! Triburile africane... Pai cum dau ele cu lancea in scuturile din lemn cand presteaza dansul tematic al caprei abuzate, mai rar !


--------------------
Sa ai incredere doar in umbra ta, dar numai atunci cand iti cade in fata !
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 08:00 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman