HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Secretul, Taina, Misterul
Ovidiu Bufnila
mesaj 24 Nov 2005, 02:51 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



"Secretul e pus intre oameni, Taina e asezata intre Om si Divinitate, oricare ar fi aceea, Misterul e numai al Divinitatii!"
Ovidiu Bufnila

Exercitiu de Imagine si Comunicare Bufnilian:
Va rog sa comentati in toate felurile si toate directiile de lucru aceasta spusa a Celebrului, Inegalabilului, Arhivanitosului Mare Scriitor al Lumii, AUTOIRONIC vorbind, se intelege.

rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Ovidiu Bufnila smulgand voiniceste o halca din Utopica Glorie



PS: Cate niveluri conflictuale sunt in mesajul de mai sus?
rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alfa
mesaj 24 Nov 2005, 06:51 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.281
Inscris: 22 August 05
Forumist Nr.: 6.816



Secretul e absenta celuilalt ca acces doar la imaginea lui. Imagine care il dezvaluie si invaluie sursa care se diferentiaza in permanenta cu sine. Dar dincoace de el exista iluzia accesului si bidirectionalitatii. Eu am acces la el si el la mine. Echilibru si reciproca inselare readusa de secret in realitatea ascunderii. Ascunderea rastoarna in dublul inacces, in simularea prezentei prin reflectia oglinzii care dubleaza reciproc oferind simulacrul.
Taina introduce o actiune unic directionata, rupe echilibrul si aduce asimetria. Dumnezeu inaccesibil, obscur dincolo de intelegerea omeneasca si omul nud, dezbracat de orice invaluire si aratat in goliciunea lui dinaintea atotputerniciei divine.
Misterul revine la echilibru de data asta ca raport al unuia fata cu sine care exclude multiplicitatea primului nivel. Nu mai avem pe cineva care se ascunde de altcineva si invers ci o singura entitate se invaluie in sine ca mister. In aceasta miscare isi au sursa profunda taina si secretul.


--------------------
omega
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edittha
mesaj 25 Nov 2005, 07:33 AM
Mesaj #3


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 316
Inscris: 19 June 05
Forumist Nr.: 6.479



Secretul este acel ceva pe care fiecare dintre noi il tinem ascuns de restul lumi. Fiecare are secrete mai mici sau mai mari. Sunt intamplari pe care le tinem ascunse din vinovatie.
Taina dupa parerea mea este in stele, in pietre, in vise, in semnele care te inconjoara , in ceea ce iti spune Dumnezeu , in destin.in........ Afla, pas cu pas , tainele pe care, poate, nimeni nu ti le-a destainuit vreodata... si vei descoperi lucruri la care nici nu ai visat!
Misterul-este ceva ce poti descoperi doar daca cercetezi , asa ca daca vrei sa afli , cauta, cerceteaza si in cele din urama o sa DESCOPERI MISTERUL
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 25 Nov 2005, 07:33 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
contraste
mesaj 25 Nov 2005, 07:39 AM
Mesaj #4


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



QUOTE
Sunt intamplari pe care le tinem ascunse din vinovatie.

a spus editta.
Eu adaug ca sunt intamplari pe care le tinem ascunse ascunzand astfel vinovatia altora. Nu faceti speculatii !
Chestii de lasitate, etc., etc. Nu. Doar din bun simt, scarba, lehaminte, etc....


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 2 Dec 2005, 10:46 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (alfa @ 24 Nov 2005, 07:51 PM)
Secretul e absenta celuilalt ca acces doar la imaginea lui. Imagine care il dezvaluie si invaluie sursa care se diferentiaza in permanenta cu sine. Dar dincoace de el exista iluzia accesului si bidirectionalitatii. Eu am acces la el si el la mine. Echilibru si reciproca inselare readusa de secret in realitatea ascunderii. Ascunderea rastoarna in dublul inacces, in simularea prezentei prin reflectia oglinzii care dubleaza reciproc oferind simulacrul.
Taina introduce o actiune unic directionata, rupe echilibrul si aduce asimetria. Dumnezeu inaccesibil, obscur dincolo de intelegerea omeneasca si omul nud, dezbracat de orice invaluire si aratat in goliciunea lui dinaintea atotputerniciei divine.
Misterul revine la echilibru de data asta ca raport al unuia fata cu sine care exclude multiplicitatea primului nivel. Nu mai avem pe cineva care se ascunde de altcineva si invers ci o singura entitate se invaluie in sine ca mister. In aceasta miscare isi au sursa profunda taina si secretul.

Frumos, Alfa!
OK, cum se pot rupe Simetriile?
biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 2 Dec 2005, 10:48 AM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (contraste @ 25 Nov 2005, 08:39 AM)
QUOTE
Sunt intamplari pe care le tinem ascunse din vinovatie.

a spus editta.
Eu adaug ca sunt intamplari pe care le tinem ascunse ascunzand astfel vinovatia altora. Nu faceti speculatii !
Chestii de lasitate, etc., etc. Nu. Doar din bun simt, scarba, lehaminte, etc....

Ce e Vinovatia, Contraste?
Multumesc.

Ovidiu Bufnila
consilier de imagine
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alfa
mesaj 3 Dec 2005, 04:39 AM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.281
Inscris: 22 August 05
Forumist Nr.: 6.816



Ovidiu Bufnila

QUOTE
Frumos, Alfa!
OK, cum se pot rupe Simetriile?
biggrin.gif


Ruptura simetriei divine in afara caii firesti, a tainei inseamna o zguduire universala, poate similara valului crepuscular intors pe marea care unduieste. Moartea tainei, a secretului si-ar avea originea aici, sfarsitul si-ar deschide poarta si ar lasa sa patrunda nemarginitul nimicnicitor al Dezvaluirii. Lacatul rupt inseamna surpare definitiva.
Adevarata ruptura a simetriei e omeneasca. Secretul ascuns de cel care detine informatia, fata cu cel despre care se cunoaste ceva, aflat in raport asimetric si dezavantajat, moment al inocentei supus erodarii prin trecerea dincolo de zidul intimitatii.
Taina e ruptura insasi si asimetrie loc privilegiat, spatiu comun al oricarei diferente creatoare.


--------------------
omega
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 3 Dec 2005, 07:34 AM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Secretul e cel care confera omului un avantaj .... o cvasi-superioritate in raport cu ceilalti.

De multe ori nu secretul in sine este important ci faptul ca ceea ce cunosti tu nu este cunoscut de ceilalti.



--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 3 Dec 2005, 07:44 AM
Mesaj #9


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



QUOTE
Ce e Vinovatia, Contraste?

Vinovatia se poate privi din multe unghiuri, are multe fatete.
Cand am dat acest raspuns, m-am gandit doar la autoinvinuirea, la starea de victimizare in care se scufunda unii, cand platesc pe nedrept pentru vinile altora. Asa se asorteaza cu raspunsul.


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
valeria
mesaj 3 Dec 2005, 10:08 AM
Mesaj #10


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 134
Inscris: 24 October 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.142



QUOTE (contraste @ 3 Dec 2005, 07:44 AM)
QUOTE
Ce e Vinovatia, Contraste?

Vinovatia se poate privi din multe unghiuri, are multe fatete.
Cand am dat acest raspuns, m-am gandit doar la autoinvinuirea, la starea de victimizare in care se scufunda unii, cand platesc pe nedrept pentru vinile altora. Asa se asorteaza cu raspunsul.

Mi-ai luat vorba din gura! Deci, destul cu victimizarea!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 3 Dec 2005, 05:26 PM
Mesaj #11


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



Sintem la fel de nebuni ca secretele noastre.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
One_Last_Dance
mesaj 3 Dec 2005, 06:49 PM
Mesaj #12


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 683
Inscris: 26 December 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 5.291



Presimt ca omul detine o farama de mister in ceea ce-l priveste...
Zburdand prin suflet... el are acces autentic la taina fiintei sale fara sa se epuizeze vreodata... dar ca sa poata auzi ce se petrece inauntrul lui trebuie sa fie liniste afara, sau cel putin sa aiba puterea sa inchida usa.
Ufff!... secretele - oare nu ne-ar fi infinit mai usor fara ele, nu ar fi mai comod sa traim intr-o totala platitudine, cine stie...
Uneori... le cercetam din timp, nesteptand ca viata sa ne copleseasca cu dezvaluirea lor... alteori, poate de frica, poate din neincrederea in noi, renuntam... cine stie, poate e mult mai frumos sa asteptam momentul in care viata ne dezvaluie secretele ei. Niciodata indeajuns de tarziu, nu poate sa fie.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 09:42 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman