HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Vrei Sa Fii Scriitor? Incearca Aici!, Propunere de discutii pe aceasta tema
Ovidiu Bufnila
mesaj 1 Aug 2003, 12:44 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



Daca vrei sa intri in aventura nebuna a scrisului si vrei sa ajungi scriitor te provoc la o intalnire. Inscrie-te aici:

VreauSaFiuScriitorGroup-subscribe@yahoogroups.com

Nota: Putem discuta si aici in forum.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 1 Aug 2003, 03:17 PM
Mesaj #2


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Cateva articole ale membrilor Hanului pot fi citite in cadrul forumului Editorial.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 1 Aug 2003, 03:55 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Domnul Ovidiu Bufnila reprezinta un nume de referinta al SF-ului romanesc, un scriitor cu o amprenta aparte. Tot ce putem spera este ca domnia sa sa posteze macar fragmente din creatiile sale pe Hanu Ancutei, in absenta revistelor SF din peisajul publicistic romanesc.

In plus raspund invitatiei domnului Bufnila de a discuta pe forum despre fenomenul SF. Ma gandesc sa incepem tocmai cu absenta publicatiilor SF. Fenomenul SF isi micsoreaza importanta?

Acest topic a fost editat de Figaro: 1 Aug 2003, 04:01 PM


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 1 Aug 2003, 03:55 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Tudy
mesaj 1 Aug 2003, 07:21 PM
Mesaj #4


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



Eu cred ca, dimpotriva, fenomenul SF abia incepe sa prinda amploare pe meleagurile patriei noastre... Cel putin din cate am avut eu ocazia sa observ, povestind cu unchiul meu. Poate Ovidiu Bufnila stie mai bine despre ce e vorba... smile.gif


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 1 Aug 2003, 11:12 PM
Mesaj #5


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



Dimpotriva, fenomenul SF tocmai incepe sa fie pe cale de disparitie in Romania (vorbind de creatie autohtona si de scriitori autohtoni, nu de cititori si de publicarea cartilor de autori straini). A fost generatia Jurnalului S.F., asa, printre ultimele sclipiri ... acuma nu mai exista nici o revista SF adevarata, doar fanzine locale si e-reviste. Almanahul Anticipatia a intrat in ilegalitate (si cine a citit SF in anii '80 stie ca A.A. era pe atunci un punct de referinta), deh! lumea are alte treburi... Colectia Povestirilor Stiintifico-Fantastice s-a dus si ea pe apa simbetei, din cauza eternei lipse de bani. De aici si demersul de "revigorare" a creatiei romanesti al dlui Bufnila (din cite stiu). Oricum, cred ca dinsul ne va lamuri mai bine despre ce e vorba.



--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mariusd_bn
mesaj 4 Aug 2003, 08:20 AM
Mesaj #6


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 26
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 524



QUOTE (ypsilonalpha @ Aug 2 2003, 12:12 AM)
Dimpotriva, fenomenul SF tocmai incepe sa fie pe cale de disparitie in Romania (vorbind de creatie autohtona si de scriitori autohtoni, nu de cititori si de publicarea cartilor de autori straini). A fost generatia Jurnalului S.F., asa, printre ultimele sclipiri ... acuma nu mai exista nici o revista SF adevarata, doar fanzine locale si e-reviste. Almanahul Anticipatia a intrat in ilegalitate (si cine a citit SF in anii '80 stie ca A.A. era pe atunci un punct de referinta), deh! lumea are alte treburi... Colectia Povestirilor Stiintifico-Fantastice s-a dus si ea pe apa simbetei, din cauza eternei lipse de bani. De aici si demersul de "revigorare" a creatiei romanesti al dlui Bufnila (din cite stiu). Oricum, cred ca dinsul ne va lamuri mai bine despre ce e vorba.

Dintr-o cauza sau alta, SF-ul s-a mutat pe internet. Exista cateva siteuri foarte bine realizate si extrem de dinamice :

www.avangarda.ev.ro
www.sfera.ev.ro
www.imagikon.ev.ro

fiecare cu specificul sau. Ce au in comun? Dorinta celor care posteaza acolo de a avea un contact mai rapid cu fandomul si un feedback cat mai rapid si mai la obiect. Asa ca nu va sfiiti sa comentati ceea ce cititi in aceste siteuri. Scriitorii va vor fi recunoscatori.


--------------------
Marius DAMIAN
http://www.avangarda.bn.ro
Key Holder
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Copernic
mesaj 18 Aug 2003, 10:02 PM
Mesaj #7


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 669
Inscris: 13 July 03
Din: Romania, Galatz -anul 6003
Forumist Nr.: 455



Interesanta provocarea data de catre domnul Ovidiu Bufnila, si chiar ar trebui luata ca un colac de salvare data creatiilor sf din prezent din Romania. O chestiune totusi nu-mi este clara: pe acest topic pot fi aduse in discutie teme sf, opinii asupra uneia ori alteia sau prezentari de creatii proprii?
Oricum ar fi, din aceasta Tara a Huzurului, va urez tuturor toate cele bune si... make it so.


Martorul Ratiunii!
---------
AVE!
---------


--------------------
Citeste Regulamentul Hanului!
Sprijiniti emanciparea Femeii!
<Iubirea este singurul act rational. Las-o sa intre in tine.>
.'.Animus In Consulendo Liber.'.
.'.Deus Meumque Jus.'.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 17 Jan 2006, 03:37 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (mariusd_bn @ 4 Aug 2003, 09:20 AM)
QUOTE (ypsilonalpha @ Aug 2 2003, 12:12 AM)
Dimpotriva, fenomenul SF tocmai incepe sa fie pe cale de disparitie in Romania (vorbind de creatie autohtona si de scriitori autohtoni, nu de cititori si de publicarea cartilor de autori straini). A fost generatia Jurnalului S.F., asa, printre ultimele sclipiri ... acuma nu mai exista nici o revista SF adevarata, doar fanzine locale si e-reviste. Almanahul Anticipatia a intrat in ilegalitate (si cine a citit SF in anii '80 stie ca A.A. era pe atunci un punct de referinta), deh! lumea are alte treburi... Colectia Povestirilor Stiintifico-Fantastice s-a dus si ea pe apa simbetei, din cauza eternei lipse de bani. De aici si demersul de "revigorare" a creatiei romanesti al dlui Bufnila (din cite stiu). Oricum, cred ca dinsul ne va lamuri mai bine despre ce e vorba.

Dintr-o cauza sau alta, SF-ul s-a mutat pe internet. Exista cateva siteuri foarte bine realizate si extrem de dinamice :

www.avangarda.ev.ro
www.sfera.ev.ro
www.imagikon.ev.ro

fiecare cu specificul sau. Ce au in comun? Dorinta celor care posteaza acolo de a avea un contact mai rapid cu fandomul si un feedback cat mai rapid si mai la obiect. Asa ca nu va sfiiti sa comentati ceea ce cititi in aceste siteuri. Scriitorii va vor fi recunoscatori.

De ce nu, draga Copernic? trebuie sa construim in toate directiiile! Asteptam provocarea ta!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 22 May 2007, 07:16 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (Figaro @ 1 Aug 2003, 05:55 PM)
Domnul Ovidiu Bufnila reprezinta un nume de referinta al SF-ului romanesc, un scriitor cu o amprenta aparte. Tot ce putem spera este ca domnia sa sa posteze macar fragmente din creatiile sale pe Hanu Ancutei, in absenta revistelor SF din peisajul publicistic romanesc.

In plus raspund invitatiei domnului Bufnila de a discuta pe forum despre fenomenul SF. Ma gandesc sa incepem tocmai cu absenta publicatiilor SF. Fenomenul SF isi micsoreaza importanta?

SF-ul s-a valurit incredibil. Daca sefistii romani nu gasesc idei surprinzatoare atunci se vor pierde in Neant. Publicatiile SF romanesti de hartie sunt debile si ridicole. In schimb, pe Net, activitatea sefista duduieeee....
Iata un link:
www.sferaonline.ro
Acolo gasiti o multime de scriitori tineri si talentati...
rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 18 April 2024 - 12:27 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman