HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info Forum

Acest forum se adreseaza tuturor iubitorilor de animale. Sunteti liberi sa va exprimati parerile de orice fel atat timp cat se incadreaza in limitele bunului simt.
Scopul forumului... e simplu. Sa aflam mai multe lucruri din lumea necuvāntatoarelor si sa ne ajutam reciproc in diversele probleme cu care ne-am putea confrunta la acest capitol. Orice sugestii sunt binevenite. Enjoy!

 
Reply to this topicStart new topic
> Papagalii Nimfa, Am si eu doi...draci
miam
mesaj 7 Feb 2007, 07:11 PM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 6 February 07
Forumist Nr.: 9.360



Am descoperit acest site absolut intamplator, in timp ce cautam pe google informatii despre papagalii nimfa, si am descoperit niste topicuri mai vechi, dar de frica, ca nu imi va raspunde nimeni am postat eu acest topic nou.
De aproximativ doua sapt si jumatate am 1 drac devil.gif si un ingeras wub.gif sub forma a doi papagali nimfa. Ingerasul este Rică, care este si primul luat, iar dracul este perechea sa Rica luata la o diferenta de o zi.
Initial trebuia sa fie numai baiatul dar cum am ajuns acasa am primit reclamatii din mai multe parti ca cusca este prea mica ( desi cel de la magazin ne spusese ca pentru o singura nimfa acea cusca este de ajuns), apoi ca de ce nu am luat si pereche, ca se va plictisi singur, ca isi va smulge penele etc... asa ca doua zi, am fost la magazinul de animale, am luat o cusca mai mare si pe Rica.
Rica abia dupa cele doua saptamani a inceput sa se acomodeze cu vocea si cu stilul meu. Problema a fost ca desi barbatusul l-am putut lua pe mana( mana fiind imbracata cu o manusa) din prima zi, imediat dupa aparitia femelei s-a salbaticit. Acum nu ma mai plang de acest lucru, am inceput sa le dau drumul prin casa, si am inceput sa caut informatii despre aceste pasari. Asa ca o sa intreb cate ceva si daca o sa mi se raspunda cu atat mai bine...
1: Am cumparat un mix special pentru pasari dar barbatusul mananca numai meiul si femela restul de seminte si alunele, este normal, vor ajunge amandoi sa manance tot?
2: De la pet shop am cumparat un fel de graunte care sunt speciale pentru pus pe jos in custile animalelor, pentru a curata mai usor, dar vanzatorul ne-a zis ca ei vor mai si ciupi, mai este necesar sa cumpar acel nisip special sau este de ajuns?
3: Am gasit undeva pe internet ca in afara de mixul de seminte le pot da si portocale , kiwi, grepfruit, mar, morcov, si trifoi, dar le mai pot da si altceva? alt tip de verdeata sau de fructe&legume? eu le-am dat pana acum mar si morcov dar nu s-au atins de ele
4: le pot pune un vas cu apa in care sa faca baie, sau sa astept vara? pun aceasta intrebare deoarece nu vreau sa raceasca
Si cam atat, multumesc celor care vor avea rabdare sa citeasca tot ce am scris si astept raspunsurile cu nerabdare....multumesc anticipat
P.S: eu am doar 14 ani dar vreau sa fiu pe cat de responsabila, de aceea incerc sa ma informez pe cat posibil...
P.P.S: ii mai pot invata sa vorbeasca daca sunt in pereche?

Acest topic a fost editat de miam: 7 Feb 2007, 07:12 PM


--------------------
Growing old is manditory, growing up is optional.

We could all take a lesson from crayons: Some are sharp, some are beautiful, some have weird names, all are different colors; but they all have to learn to live in the same box.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 7 Feb 2007, 09:02 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Salut! Am mai explicat si in alte parti pe aici, despre papagali.....am sa te scutesc sa cauti si-ti raspund aici din nou!

QUOTE
1: Am cumparat un mix special pentru pasari dar barbatusul mananca numai meiul si femela restul de seminte si alunele, este normal, vor ajunge amandoi sa manance tot?


A hranii papagalii doar cu graunte e ca si cum ai hranii un om doar cu junk-food, adica doar cu hamburgheri si cartofi prajiti....stiu ca-s buni, dar sigur nu sanatosi!!


QUOTE
2: De la pet shop am cumparat un fel de graunte care sunt speciale pentru pus pe jos in custile animalelor, pentru a curata mai usor, dar vanzatorul ne-a zis ca ei vor mai si ciupi, mai este necesar sa cumpar acel nisip special sau este de ajuns?


Pacat de bani..o bucata de BCA e destul!!

QUOTE
3: Am gasit undeva pe internet ca in afara de mixul de seminte le pot da si portocale , kiwi, grepfruit, mar, morcov, si trifoi, dar le mai pot da si altceva? alt tip de verdeata sau de fructe&legume?


Poti sa le dai tot ce vrei........doar nu ciocolata, avocado si patrunjel!! Si sa nu-i tii langa bucatarie!!

QUOTE
4: le pot pune un vas cu apa in care sa faca baie, sau sa astept vara?


Doar vara!

QUOTE
.P.S: ii mai pot invata sa vorbeasca daca sunt in pereche?


Nu...in nici un caz!

Regards....

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 7 Feb 2007, 09:51 PM
Mesaj #3


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Ai milă de papagali !!! cāt mai sunt īn viaţă să-i duci de unde au venit din Australia


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 7 Feb 2007, 09:51 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
miam
mesaj 7 Feb 2007, 10:18 PM
Mesaj #4


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 6 February 07
Forumist Nr.: 9.360



multumesc mult pentru raspunsuri...am sa tin cont de ele spoton.gif


--------------------
Growing old is manditory, growing up is optional.

We could all take a lesson from crayons: Some are sharp, some are beautiful, some have weird names, all are different colors; but they all have to learn to live in the same box.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
miam
mesaj 8 Feb 2007, 04:34 PM
Mesaj #5


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 6 February 07
Forumist Nr.: 9.360



ah...mi-am mai adus aminte, pentru a-si ascuti ghearele, le trebuie acelasi os de sepie ca la perusi sau trebuie altceva?
si am mai citit undeva ca le trebuiesc jucarioare cumparate sau fabricate acasa, din cele fabricate acasa ai putea sa imi spui cateva? multumesc si scuze pentru deranj


--------------------
Growing old is manditory, growing up is optional.

We could all take a lesson from crayons: Some are sharp, some are beautiful, some have weird names, all are different colors; but they all have to learn to live in the same box.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 8 Feb 2007, 04:56 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Osul de sepie se pune pt. calcium si nu pt. gheare...alea trebuie taiate cu o forfecuta! Si-ti aduc aminte inca odata....o bucata de BCA da acelasi rezultat, dar mult mai ieftin!

Le plac clopotei legati in sir cu sfoara, bucati de oglinda......

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 8 Feb 2007, 05:32 PM
Mesaj #7


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Dacă le pui o oglindă, să vezi ce se pupăcesc ei singuri!


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
miam
mesaj 10 Feb 2007, 01:24 PM
Mesaj #8


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 6 February 07
Forumist Nr.: 9.360



of doamne sunt ca o idioata de aia care uita si dupa o mie de ani isi aduce aminte, asa ca te rog frumos Sorin sa ma scuzi dar sunt o persoana de aia idioata care vrea sa stie prea multe. Asa ca te mai intreb ceva si te rog sa nu te superi daca asa cam odata la doua saptamani cand imi mai aduc aminte o intrebare, mai postez una,ca asa sunt eu din fire...
Deci intrebarea : am auzit ca nu este bine sa le dai apa de la robinet. Eu nu le dau apa de la robinet dar eu locuiesc in brasov undeva foarte aproape de padure, si acolo la noi in padure este un izvor de unde tot cartierul i-a apa de baut. Este un izvor natural 100% si eu am luat apa de acolo, si apa de aia de izvor le dau, e bine?


--------------------
Growing old is manditory, growing up is optional.

We could all take a lesson from crayons: Some are sharp, some are beautiful, some have weird names, all are different colors; but they all have to learn to live in the same box.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 10 Feb 2007, 06:07 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (miam @ 10 Feb 2007, 12:24 PM)
of doamne sunt ca o idioata de aia care uita si dupa o mie de ani isi aduce aminte, asa ca te rog frumos Sorin sa ma scuzi dar sunt o persoana de aia idioata care vrea sa stie prea multe. Asa ca te mai intreb ceva si te rog sa nu te superi daca asa cam odata la doua saptamani cand imi mai aduc aminte o intrebare, mai postez una,ca asa sunt eu din fire...

De unde ai dedus ca ma supar?? hh.gif

Cel mai bine e apa cat mai naturala si desigur de adaugat si picaturi de vitamine ce poti cumpara lichide la magazin!

Vitaminele astea sunt singurul lucru ce merita luat din magazin...in rest, pacat de bani!! ohyeah.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 10 Feb 2007, 06:19 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Salut Sorine ! smile.gif
Mai, nu credeam ca dupa motoarele alea nazdravane pe patru roti , stii si p-astea, delicate, cu papagali ! Pe la voi prin Oltenia stiam ca lumea e preocupata de rate, gaste, gaini... biggrin.gif

Acest topic a fost editat de March: 10 Feb 2007, 06:23 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 10 Feb 2007, 07:18 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Inca n-ai vazut Oltean demodat?? rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
miam
mesaj 13 Feb 2007, 09:09 PM
Mesaj #12


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 6 February 07
Forumist Nr.: 9.360



And here she comes to ruin the day...iar revin, cu alta intrebare, pe care mama mea ma obliga sa o pun
De ce trebuie sa ii tin departe de bucatarie te intreaba mama mea?
Ca ea cum sta toata ziua in bucatarie, zice ca le-ar fi mai bine papagalilor in bucatarie decat in camera mea fiindca in camera mea nu au companie decat cand sunt eu acasa, sa in bucatarie ar sta aproape de mama si ar avea cine sa vb cu ei. Deci daca imi poti argumenta te rog frumos.
A! Si osul de sepie il aveam de la niste perusi pe care ii aveam inainte.
Si inca o intrebare, de ce nu mananca altceva in afara de mancarea speciala? ca le dau si mar, si salata, si morcov, si nu mananca de loc...absolut de loc.


--------------------
Growing old is manditory, growing up is optional.

We could all take a lesson from crayons: Some are sharp, some are beautiful, some have weird names, all are different colors; but they all have to learn to live in the same box.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 13 Feb 2007, 09:56 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (miam @ 13 Feb 2007, 08:09 PM)
And here she comes to ruin the day...iar revin, cu alta intrebare, pe care mama mea ma obliga sa o pun
De ce trebuie sa ii tin departe de bucatarie te intreaba mama mea?
Ca ea cum sta toata ziua in bucatarie, zice ca le-ar fi mai bine papagalilor in bucatarie decat in camera mea fiindca in camera mea nu au companie decat cand sunt eu acasa, sa in bucatarie ar sta aproape de mama si ar avea cine sa vb cu ei. Deci daca imi poti argumenta te rog frumos.
A! Si osul de sepie il aveam de la niste perusi pe care ii aveam inainte.
Si inca o intrebare, de ce nu mananca altceva in afara de mancarea speciala? ca le dau si mar, si salata, si morcov, si nu mananca de loc...absolut de loc.

Cu placere iti explic si te invat......argumentele au loc in alta parte!!

QUOTE
De ce trebuie sa ii tin departe de bucatarie te intreaba mama mea?


Pt. ca toate tigaile si oalele bazate pe teflon, scot gaze foarte daunatoare papagalilor!

QUOTE
Si inca o intrebare, de ce nu mananca altceva in afara de mancarea speciala?


Exact din aceasi cauza ca si copiii....da-le sa aleaga intre Burgheri si Spanac...ce au sa aleaga?? Tu ce ai alege?? Ti-am mai explicat, dar se pare ca nu prea citesti.......

btw salata.....nu are nici un farmec sa continui sa incerci...nu are nici o valoare!!

Sorin.



Acest topic a fost editat de SORIN: 13 Feb 2007, 09:57 PM


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
miam
mesaj 13 Feb 2007, 11:39 PM
Mesaj #14


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 6 February 07
Forumist Nr.: 9.360



eu as alege spanacul...nu fiert dar intr-o salata foarte sarata si acrita cu lamaie...


--------------------
Growing old is manditory, growing up is optional.

We could all take a lesson from crayons: Some are sharp, some are beautiful, some have weird names, all are different colors; but they all have to learn to live in the same box.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nico
mesaj 13 Feb 2007, 11:57 PM
Mesaj #15


Fairy
*****

Grup: Membri
Mesaje: 733
Inscris: 17 March 04
Forumist Nr.: 2.633



QUOTE (miam @ 13 Feb 2007, 08:09 PM)
Si inca o intrebare, de ce nu mananca altceva in afara de mancarea speciala? ca le dau si mar, si salata, si morcov, si nu mananca de loc...absolut de loc.

Eu la ai mei am observat ceva. La inceput nu mancau decat mancarea speciala, semintele, si mai ales cele de floarea-soarelui, pe celelalte le cam ocoleau. Abia daca se atingeau si de altceva. Am incercat diferite combinatii si bunatati: morcov ras, ou fiert, fructe... Dupa o perioada au inceput sa le manance, dar cu toane smile.gif Adica, azi aveau chef, maine nu. In prezent se bat intre ei atunci cand le dai orez fiert (doar putin, nu ca la pilaf), atat de mult le place. smile.gif

Deci, mai incearca.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 14 Feb 2007, 10:22 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (miam @ 13 Feb 2007, 10:39 PM)
eu as alege spanacul...nu fiert dar intr-o salata foarte sarata si acrita cu lamaie...

Incearca sa explici asta nimfelor tale! Personal am terminat cu "argumentele"!!

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
miam
mesaj 16 Feb 2007, 11:41 AM
Mesaj #17


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 6 February 07
Forumist Nr.: 9.360



Scuze Sorin, nu am vrut sa te supar...chiar imi pare rau!!! Sper ca ma mai pot baza pe tine daca am intrebari...nu?


--------------------
Growing old is manditory, growing up is optional.

We could all take a lesson from crayons: Some are sharp, some are beautiful, some have weird names, all are different colors; but they all have to learn to live in the same box.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
miam
mesaj 16 Feb 2007, 07:36 PM
Mesaj #18


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 6 February 07
Forumist Nr.: 9.360



ok...uite alta intrebare:
De ce pufaie asa ca niste pisici, am observat la femela ca pufaie asa mai ales cand o tin in mana...sau pe mana, asta sa fie cauza? Stresul?


--------------------
Growing old is manditory, growing up is optional.

We could all take a lesson from crayons: Some are sharp, some are beautiful, some have weird names, all are different colors; but they all have to learn to live in the same box.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
miam
mesaj 20 Feb 2007, 08:47 PM
Mesaj #19


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 6 February 07
Forumist Nr.: 9.360



stiti cum e in filmele alea western cand bate vantu si zboara gheme d'alea de scai...asa e si cu postu meu...cine imi raspunde si mie va rog la ultima intrebare????


--------------------
Growing old is manditory, growing up is optional.

We could all take a lesson from crayons: Some are sharp, some are beautiful, some have weird names, all are different colors; but they all have to learn to live in the same box.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 20 Feb 2007, 09:33 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (SORIN @ 7 Feb 2007, 08:02 PM)
Salut! Am mai explicat si in alte parti pe aici, despre papagali.....am sa te scutesc sa cauti si-ti raspund aici din nou!


Nu stiu cu e in filme, am incercat, dar se pare ca trebuie sa cauti singura!! Mai tot e scris pe aici!

Succes....

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 11:34 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman