HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info Forum

Acest forum se adreseaza tuturor iubitorilor de animale. Sunteti liberi sa va exprimati parerile de orice fel atat timp cat se incadreaza in limitele bunului simt.
Scopul forumului... e simplu. Sa aflam mai multe lucruri din lumea necuvāntatoarelor si sa ne ajutam reciproc in diversele probleme cu care ne-am putea confrunta la acest capitol. Orice sugestii sunt binevenite. Enjoy!

 
Reply to this topicStart new topic
> Accidente, no comment
FM!
mesaj 21 Apr 2003, 07:11 AM
Mesaj #1


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 207
Inscris: 18 March 03
Din: On The Air
Forumist Nr.: 94



Un topic trist privit in ansamblu.... Cei care au fost martorii unor accidente in care au fost implicate animale pot posta aici.
Motivul pentru care l-am deschis e ca in cursul zilei de ieri am fost din nou martorul unui accident in urma caruia un caine maidanez si-a pierdut viata.
Pentru unii nu e mare lucru insa iubitorii de animale stiu ce inseamna asta.

Si nu cred ca cineva poate fi insensibil la o imagine in care ditamai autobuzul trece peste un caine.
L-a lovit initial cu stanga fata, desi nu avea deloc viteza, apoi cainele dezorientat a aterizat exact sub rotile din spate care au trecut extrem de incet peste el (soferul a redus viteza). Normal ca autobuzul si-a continuat deplasare. Cainele astrivit nu era singur, in cateva momente in plina strada (in mijlocul strazii.. pe trecerea de pietoni unde a fost strivit) s-au strans vreo 8-9 caini in jurul lui si latrau la tot ce misca in materie de masini. Cateva momente au oprit chiar si circulatia pana cand o tipa s-a dus exact in mijlocul lor si a tras cainele langa bordura.Nu a muscat-o nici unul dintre cei stransi acolo.
Sincer... asa ceva nu am mai intalnit pana acum. Ma refer la "forma de protest" a acelor caini... Sa mai zica careva ca nu au si ei suflet... Au poate chiar mult mai mult ca unii oameni... de fapt sunt convins ca asa e......


--------------------
Deconectat ... Permanent
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 22 Apr 2003, 03:16 PM
Mesaj #2


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Din pacate, am asistat la mai multe asemenea cazuri. sad.gif
Unul dintre ele se intampla in Bucuresti, cand un amarat de caine s-a ivit in fata unui bolid care gonea cu vreo 250 km/ora...va dati seama ce a rezultat... ph34r.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mimi
mesaj 22 Apr 2003, 04:58 PM
Mesaj #3


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 116
Inscris: 14 March 03
Din: de doi ani...italia
Forumist Nr.: 85



Boxerul meu,Chack, a avut si el o "intilnire" cu o masina...Eram in gradina blocului si l-am lasat putin liber ptr ca se juca cu un alt caine(ce iresponsabila...).Cand a vazut pe trotuarul celalalt o pisica (ii place sa le alerge dar daca le prinde-ceea ce nu prea se intimpla-nu le face nimic)S-a indreptat direct spre ea si deci ..spre strada..Soferul daciei albastre..nu stiu ce a simtit cind s-a trezit cu ,aproape,30 de kg pe masina...Chack s-a urcat ,din viteza care o avea, intai pe usa (din stinga ),apoi pe geam si a ajuns pina pe masina...Dupa aceea a cazut jos...S-a ridicat destul de repede ,cu toate ca mie mi s-au parut ani,dar era f dezorientat...M-am dus la el si l-am tras mai departe de strada.L-am mangaiat si i-am vorbit pina s-a calmat...Nu a avut urmari grave ...doar ca e mai atent la traversarea strazii...In schimb soferul masinii ,a incetinit,dar cred ca doar ptr ca s-o fi sperit....dupa aceea si-a continuat linistit drumul...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 22 Apr 2003, 04:58 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
mimi
mesaj 22 Apr 2003, 05:28 PM
Mesaj #4


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 116
Inscris: 14 March 03
Din: de doi ani...italia
Forumist Nr.: 85



Era la mine in cartier o catea cu puiul ei,nu se desparteau niciodata,daca ramanea puiul mai in urma cateaua se oprea si il astepta,noaptea se facea colac in jurul lui,cand ii dadeam sa manince astepta sa manince puiul si dupa aceea manca si ea...
Intr-o zi aud o frina de masina dar nu i-am dat prea mare importanta, pina cind vine un copil de la mine de la scara sa-mi zica ca o masina a omorit pe puiul lui Fetita(asta era numele care il dadusera copiii).Cind am ajuns cu mama mea acolo,era Fetita ca plingea (ziceai ca este un copil care plinge) linga puiul ei si-l impingea cu botul,incerca sa-l faca sa se ridice(nu stia ca nu mai era nimic de facut) ...In timp ce eu faceam tot ce puteam o linistesc pe Fetita ,mama mea a mutat catelusul pe iarba..Am incercat sa o iau de acolo pe Fetita ...dar nu am reusit.A stat linga el si a plins pina a doua zi de dimineata ,cand a venit un om si a luat puiul...si l-a dus...nu stiu unde...Fetita abia dupa citeva zile a inceput din nou sa manince...avea niste ochi...tristi de ti se rupea sufletul...
Dar nu m-a impresionat doar pe mine ce s-a intimplat in ziua aceea,toata lumea care locuia in blocurile din jur,chiar si cei care nu prea "o bagau in seama" pe Fetita,pareau toti asa de...tacuti...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 22 Apr 2003, 05:40 PM
Mesaj #5


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



Postez si nu mai intru pe aici.
Eu unul nu mai sint bun citeva zile cind vad sau aud astfel de evenimente.
Vina cea mai mare apartine soferilor care desi stiu ca trebuie sa frineze din timp, merg cu viteza pina in dreptul lor(calculeaza), dupa care ciinele dezorientat ori se intoarce , ori sare pe contra sens...
Oameni fara suflet ce pot spune mai mult...?
Scuza lor?...nu ai vazut ca mi-a sarit in fata!!!


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dmanuela
mesaj 3 Jun 2003, 06:09 PM
Mesaj #6


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 11
Inscris: 31 May 03
Forumist Nr.: 352



Ce sa mai spui de cei care isi iau un animal de companie si cind trebuie sa plece in vacanta il abandoneaza sau mai rau il arunca din masina in timpul mersului 50.gif 50.gif .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cynthia`
mesaj 22 Aug 2003, 01:48 AM
Mesaj #7


Haiduc
**

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 57
Inscris: 11 April 03
Forumist Nr.: 182



Aaaaaaaahhh... dmanuela, urasc oamenii aia!!! mad.gif Nu au suflet!
Eu am un cocker spaniol negru (e o "ea") pe care o iubesc ENORM si... acum 3 ani a facut un accident. Un nebun cu viteza mare a dat cu masina in ea. Si a trecut mai departe! Nici macar nu a oprit putin sa se intereseze daca e bine sau... sa vada daca a patit ceva. Eram la coltul strazii mele si de acolo, speriata a luat-o la fuga spre casa si nu s-a oprit pana in fata usii. Dupa putin timp am ajuns-o din urma (alerga f repede) si cand i-am deschis usa abia s-a tarat pana in curte unde a picat lesinata si plina de sange. Mi-aduc aminte totul de parca ar fi fost ieri. Eu stau intr-un oras mic... sunt putine cabinete veterinare (de fapt mint, ERAU putine, acum parca s-au mai inmultit) si doctori.. sa nu mai zic. Era tarziu atunci si n-am reusit sa dam de nici un doctor care ar fi fost dispus sa vina acasa sa se uite la ea. Stateam pur si simplu plangand langa ea si ne uitam cum abia mai respira si era plina de sange si nu puteam face nimic. A trebuit sa suporte (saracutza) pana dimineatza cand la prima ora am dus-o cu tatal meu la un cabinet veterinar. In maxim o ora era din nou pe picioare dornica sa pape si sa bea apa (joaca a urmat mult mai tarziu... ).
Am impresia ca pe masura ce imbatranesc, cainii nu mai vor sa se joace. Si nu asa... din cand in cand... nu, deloc! Chiar asa... nu mai gasesc amuzament intr-o mingiutza aruncata pe jos deloc?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
medit
mesaj 23 Aug 2003, 02:29 PM
Mesaj #8


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 13
Inscris: 17 August 03
Forumist Nr.: 624



Oameni buni, eu nici sa citesc topicul asta, nu pot!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tyra
mesaj 13 Dec 2003, 04:09 AM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.951
Inscris: 19 October 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.018



Sunt soferita si mare iubitoare de animale. Ar trebui sa stiti ca sunt oameni care se grabesc si nu este vina lor ca animalele nesupravegheate le sar in fata.

Unul din cainii mei a fost lovit de o maisina. Vina a fost exclusiv a tatalui meu care i-a dat drumul din lesa. Daca nu puteti controla animalul mult iubit, nu-i mai dati drumul doar pt. a se juca. Mai ales cand in apropiere circula masini.

Mie mi-a fost invatatura de minte si merg cu cateii mei doar in parc unde le dau drumul. Departe de circulatie. Un caine cu adevarat dresat va asculta cand i se va spune "stai" si se va opri instantaneu. Avand in vedere ca nu este si cazul animalelor mele rasfatate care fac mai mult ce vor ele (din vina mea, normal) prefer sa le protejez cu riscul de a rata distractia de a se juca.

Daca o masina ar lovi un caine cu 250/h credeti ma ca ar fi tragic atat pt animal cat si pt sofer, si nu ar putea sa nu opreasca.

Aveti grija de caini si nu mai dati vina pe altcineva pt iresponsabilitate!














--------------------
Welcome to the jungle
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 13 Dec 2003, 02:52 PM
Mesaj #10


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



Mergeam cu masina in afara orasului.
In departare se vede o vaca care traverseaza agale strada, normal reduc viteza si merg usor spre ea.Din sens opus vine unul cu viteza claxonind in continu.Era nervos ca vaca nu aude claxonul si tot venea spre ea.A pus o frina brusca si animalul statea neclintit in fata masinii.Eu intre timp am oprit ca nu cumva sa sara invers animalul.A iesit ala pe geam si a inceput sa injure vaca.E clar ca nu avea ce cauta vaca acolo, dar ce facem nu mai gindim in astfel de cazuri.Daca se respecta viteza si legile de circulatie si mai si rationam putin, e clar ca s-ar reduce simtitor accidentele si cu animale si cu oameni.
Oricum cred ca ii pare rau vacii, un bou ca ala nu mai gaseste ea.


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 13 Dec 2003, 03:06 PM
Mesaj #11


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



"Oricum cred ca ii pare rau vacii, un bou ca ala nu mai gaseste ea. " rofl.gif
Bubule, m-ai spart.
Si mie imi pare rau sa vad asa ceva, dar nu arunc vina pe soferi. Aici vad cel putin 1-2 caprioare lovite pe luna. Normal ca imi pare rau de ele, dar asta e. Se circula cu viteza legala, care e redusa in acele zone, dar ce poate face un sofer de camion cind se pomeneste in fata cu caprioara?
Iar cu animalele de companie, vina este in marea majoritate a cazurilor a stapinilor din pacate. sad.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 13 Dec 2003, 03:30 PM
Mesaj #12


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



Corect Bdl, nici eu nu vreau sa arunc vina numai pe soferi.Situatiile cu ciinii de rasa sint mai rare.Eu vorbeam de ciini vagabonzi si de situatia din Romania care este total diferita de ceea din afara.
Se circula execrabil, drumurile sint proaste si inconstienta este la ea acasa.Vorbesc din experienta care o am si stiu ce gindesc si ce spun soferii care vad ca se aproprie de o haita de ciini sau de un singur ciine care nu este legat.Nu reduc vitez a deloc, o reduc numai cind ii sare in fata, atit mad.gif Cind iti sare in fata un animal pe care nu l-ai vazut e normal sa nu ai nici o vina, dar cind ii vezi si ii sti ca sint imprevizibili, asta e nepasare.Mai preocupat este sa nu il deapaseasca ala din spate, prin stinga sau prin dreapta...inca stam f. prost cu mentalitatea ca sofer.


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 05:04 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman