HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info Forum

Acest forum se adreseaza tuturor iubitorilor de animale. Sunteti liberi sa va exprimati parerile de orice fel atat timp cat se incadreaza in limitele bunului simt.
Scopul forumului... e simplu. Sa aflam mai multe lucruri din lumea necuvāntatoarelor si sa ne ajutam reciproc in diversele probleme cu care ne-am putea confrunta la acest capitol. Orice sugestii sunt binevenite. Enjoy!

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Pisicile, Pofta de mancare
Tomy
mesaj 14 Jan 2004, 07:42 PM
Mesaj #1


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 159
Inscris: 12 January 04
Forumist Nr.: 1.798



tongue.gif Ce vitamine le dati pisicilor voastre pentru pofta de mancare? smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 18 Jan 2004, 06:46 PM
Mesaj #2





Guests






Eu nu le-am dat niciodata vitamine, am descoperit ce le place sa manance si asta le dadeam...Ma rog, incercam sa le dau tot timpul ce le placea...Mai nou birmanezu' meu de la mama si pisicuta de la fostu' servesc doar kity-kat ...Si cateodata mai fura si paine si mamaliga daca mor de foame si nu au mancarea preferata rofl.gif
Pt asta ai putea consulta un veterinar , se pricep bine la multe probleme de comportament ale animalelor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tomy
mesaj 19 Jan 2004, 12:12 AM
Mesaj #3


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 159
Inscris: 12 January 04
Forumist Nr.: 1.798



Am fost la veterinar si mi-a zis ca nu are nimic e sanatos tun dar ca e mofturos si mi-a zis sa-l las cateva zile numai cu mancare uscata,am incercat doua zile si a facut foamea apoi mi sa facut mila si i-am dat ce-i place.Doctorul mi-a dat niste vitamine dar nu au fost de nici un folos de aceea am intrebat daca stie careva niste vitamine intradevar bune.Apropo cinste la pisica ta ca mananca ce-i dai al meu mananca numai carne macra de vitel cruda s-au friskies dar si astea in figuri. jamie.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 19 Jan 2004, 12:12 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Ryan
mesaj 19 Jan 2004, 01:04 AM
Mesaj #4


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 361
Inscris: 14 December 03
Forumist Nr.: 1.487



Tomy rezista si tu un pic mai mult ca o sa manance si alte lucruri decat numai delicatesuri smile.gif Si atunci n-o sa mai fie nevoie de vitamine decat asa, in compensatie nu ca inlocuitor wink.gif


--------------------
Be civil to all; sociable to many; familiar with few; friend to one; enemy to none.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aschiuta
mesaj 19 Jan 2004, 09:28 AM
Mesaj #5


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 7
Inscris: 19 December 03
Forumist Nr.: 1.568



Tomy, imi pare rau ca trebuie sa-ti spun, dar nu cred ca o sa manince altceva decit hrana cu care s-a obisnuit. Eu am incercat metoda cu flaminzirea, dar nu a dat nici un fel de rezultate. Pisicile sunt foarte incapatinate atunci cind vor, adica mai tot timpul cool.gif

Acest topic a fost editat de aschiuta: 19 Jan 2004, 09:30 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tomy
mesaj 19 Jan 2004, 02:21 PM
Mesaj #6


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 159
Inscris: 12 January 04
Forumist Nr.: 1.798



huh.gif Cred ca o sa ma chinui asa in continuare doar nu pot sa-l las sa moara de foame,oricum il ador ca in rest este un motan perfect si il ador.Multumesc oricum pentru ca mi-ati raspuns rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 19 Jan 2004, 10:39 PM
Mesaj #7


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Tomy, iti dau si eu un sfat venit din experienta proprie - cu cele 2 fitzoase ale mele.
Incearca sa schimbi mancarea uscata - odata ce ai terminat o punga, cumpara alt fel. Se poate sa nu-i placa ce-i dai acum dar sa-i placa alta. Eu am incercat sa le hranesc pe ale mele cu una mai "sanatoasa" la indemnul doctoritei si nu au vrut sa manance - asa ca... am ramas la ceea ce doctora a numit "junk food". Explicatia ei a fost: "da-i unui copil sa aleaga intre legume fierte si McD - ce crezi ca o sa aleaga?"
Important este sa manance pana la urma.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 19 Jan 2004, 10:45 PM
Mesaj #8


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



Io zic sa-i dai lu' Tom pastile de propolis, ca intaresc sistemu' imunitar...[dar in doze mici, ca altfel crapa dreq] biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tomy
mesaj 12 Mar 2004, 03:55 PM
Mesaj #9


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 159
Inscris: 12 January 04
Forumist Nr.: 1.798



rolleyes.gif Puteti sa-mi spuneti si mie care este mancarea umeda de cea mai buna calitate? smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
clara
mesaj 14 Mar 2004, 04:41 AM
Mesaj #10


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 43
Inscris: 10 March 04
Forumist Nr.: 2.542



Tomy pisicutele ar cumpara Whiskas:) Cat despre vitamine, motanasul meu ia zilnic SEPVAL, dar este persan si necesita o ingrijire mult mai atenta decat alte pisici pt ca are par lung si aceste vitamine ajuta la combaterea si prevenirea caderii parului, matizarii blanii, uscarii pielii si aspectului de piele cu solzi. spoton.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tomy
mesaj 14 Mar 2004, 11:36 AM
Mesaj #11


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 159
Inscris: 12 January 04
Forumist Nr.: 1.798



Clara mersi de sfat dar eu am auzit ca whiskas ar fi cea mai proasta mancare si ca ar contine numai chimicale sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 14 Mar 2004, 12:00 PM
Mesaj #12


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Tomy, asa este. Cel putin asta mi-a spus si mie doctora veterinar - mancare comerciala este facuta din resturile cele mai scarboase (unghii si ciocuri de pui, matze si altele...) si este plina cu cenusa.
Din firmele comerciale (adica cele care se gasesc la supermarketuri) Iams e cea mai buna. E cu foarte putin mai scumpa decat celelalte.
Pisica mea cea mica acum este pe Hills Diet, care ii place, si este mai "naturista" dar inainte de toate functioneaza ca tratament pentru pietre la rinichi.
Celei mari nu-i place, si mananca Purina Cat Chow - de cate ori gasesc varianta pentru pisici de casa i-o iau, cand nu, iau cea normala. Si asta e firma tot comerciala, dar asta le placuse lor.
Daca iti permiti (nu numai bani, dar si timp) sa iti hranesti pisica carne, gasesti pe net o groaza de retete pentru dieta de carnuri crude (raw diet). Unii jura ca e cea mai buna pentru animale, si cam tind sa cred ca e asa.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tomy
mesaj 15 Mar 2004, 01:30 AM
Mesaj #13


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 159
Inscris: 12 January 04
Forumist Nr.: 1.798



Multumesc de sfaturi Mistinguett,as vrea sa stiu si eu ,mancarea care o dai la pisica ta este umeda sau uscata si daca poti sa-mi dai vreo adresa din aceea care ai spus tu referitor la carne cruda as fi super incantata wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 16 Mar 2004, 02:20 AM
Mesaj #14


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Pana acum o luna le dadeam mancare uscata la voie si conserva la doua zile. De cand problema celei mici cu rinichii, le dau numai uscata pentru ca nu a placut nici uneia Hills diet la conserva - si altceva nu vreau sa dau celei mari ca sa o chinuie mirosul pe cea mica. Asta este, toata familia trebuie sa faca sacrificii pentru cea la nevoie... rolleyes.gif

Aici, si aici doar 2 site-uri cu retete (a 2-a cu poze pas-cu-pas) dar daca dai un search pentru "raw diet recipes for cats" o sa ai de unde alege.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tomy
mesaj 16 Mar 2004, 07:54 PM
Mesaj #15


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 159
Inscris: 12 January 04
Forumist Nr.: 1.798



Mi-a placut foarte mult mai ales cea cu pozele,cred ca o sa incerc si eu sa fac poate o sa-i placa,oricum iti multumesc inca o data ai fost tare draguta wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 19 Apr 2004, 03:43 AM
Mesaj #16


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Tomy, daca te tine buzunaru` incearca Sheeba.. al meu desi e mofturosu` mofturosilor intr-un minut a lasat castronu` gol, dar ce-i drept e foarte scumpa si dup-aia nu prea mai vrea sa manance altceva. Oricum, prea ne rasfatam "copilasii"...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vornicum
mesaj 19 Apr 2004, 08:12 AM
Mesaj #17


Provocat la Conversatie
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.117
Inscris: 11 March 04
Din: China
Forumist Nr.: 2.548



Am avut o pisica care facea pe catelusul.
Pandea ascunsa sub plapuma pana cand intra unul dintre noi in camera. Ne repera si se repezea la picioare si ne musca ca si Lassie. Dupa ce se satura sa ne roada picioarele sarea la mana. Pacat ca facea treburile pe unde apuca altfel aveam "catelus" si azi.
Come home Lassie!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 20 Apr 2004, 04:48 AM
Mesaj #18


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Si-al meu face asa, sunt toata numai zgarieturi... Doar ca eu ma tot gandesc cum sa fac sa nu mai faca asta, ca trag niste sperieturi de numa` cand merg linistita prin casa si dintr-odata sare pe mine wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eliza Doolittle
mesaj 22 Apr 2004, 02:00 PM
Mesaj #19


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 10
Inscris: 2 May 03
Forumist Nr.: 251



serenity, este simplu, ia-i partener de joaca si atunci nu va mai sari la picioarele tale decat foarte rar...iti spun din experienta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leon
mesaj 22 Apr 2004, 11:53 PM
Mesaj #20


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 428
Inscris: 14 March 04
Forumist Nr.: 2.584



Va propun sa treceti la catelusi...nu se compara smile.gif


--------------------
Greu la deal cu boii mici!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DeeDee
mesaj 23 Apr 2004, 12:38 AM
Mesaj #21


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 475
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.925



Zilele astea imi iau pisica neagra si de abia astept... cred ca toate fetele ar trebui sa aiba o pisica neagra tongue.gif
pese: am si 2 caini


--------------------
Realitatea are limite, imaginatia NU!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
^Anne^
mesaj 23 Apr 2004, 11:33 PM
Mesaj #22


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 139
Inscris: 4 March 04
Forumist Nr.: 2.453



Eu am deja o pisica neagra !!! Este o corcitura intre birmaneza si persana. Este de fapt un motanel care anul acesta face 3 anisori. Este nascut si in aceesi zi cu mine !!! smile.gif La inceput nu am stiut ce este si am crezut ca este pisica asa ca i-am pus numele Psipsina, iar cand am aflat ca este de fapt pisoi a ramas Psips !! smile.gif


--------------------
Remember that as a teenager you are in the last stage of your life when you will be happy to hear that the phone is for you.--Fran Lebowitz
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 24 Apr 2004, 02:54 AM
Mesaj #23


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



Leon,
Depinde de personalitatea fiecaruia. Eu am si un pisoi si un caine, ii iubesc pe amandoi la fel dar pisoiul e "my little baby"...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leon
mesaj 24 Apr 2004, 03:09 AM
Mesaj #24


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 428
Inscris: 14 March 04
Forumist Nr.: 2.584



QUOTE
Depinde de personalitatea fiecaruia.


Exact thumb_yello.gif


--------------------
Greu la deal cu boii mici!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eliza Doolittle
mesaj 28 Apr 2004, 10:55 PM
Mesaj #25


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 10
Inscris: 2 May 03
Forumist Nr.: 251



si eu am o pisica neagra si una semi neagra wink.gif dar de ce ar trebui sa avem????
Go to the top of the page
 
+Quote Post
^Anne^
mesaj 30 Apr 2004, 02:13 PM
Mesaj #26


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 139
Inscris: 4 March 04
Forumist Nr.: 2.453



QUOTE (Eliza Doolittle @ 28 Apr 2004, 11:57 PM)
si eu am o pisica neagra si una semi neagra wink.gif dar de ce ar trebui sa avem????

Semi neagra?
Nu trebuie sa avem pisici negre, mie mi-a placut de ea si de aceea am luat-o!!
Parerile sunt impartite in ceea ce priveste pisicile negre: am auzit pe multi spunand ca aduc ghinion (cei superstitiosi!!) si pe altii, din contra, ca aduc noroc !!


--------------------
Remember that as a teenager you are in the last stage of your life when you will be happy to hear that the phone is for you.--Fran Lebowitz
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eliza Doolittle
mesaj 5 May 2004, 08:13 AM
Mesaj #27


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 10
Inscris: 2 May 03
Forumist Nr.: 251



neatza! semi neagra, da, ca este predominant neagra insa are si tot restul culorilor pe care le poate avea o pisicutza....dar culoarea predominanta este negru. si mie imi plac pisicile negre si ceea ce stiu eu despre superstitii este ca e bine sa ai o pisica neagra acasa insa nu e bine sa iti taie calea (afara) o pisica neagra.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 7 May 2004, 01:43 AM
Mesaj #28


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Am vazut jos la gunoi un pisoi negru supeerb! Avea niste ochi mari si verzi.. mai, mai ca l-as fi luat acasa smile.gif
Eliza.. In legatura cu partenerul de joaca sunt sigura ca ar da rezultate, din pacate nu prea se poate. De-abea facem fata la unul singur smile.gif
Asaa.. acum, un pic off topic. Si-a invatat cineva pisoiul/pisica sa-si faca nevoile direct in WC? Am citit un articol adineauri si tare m-ar tenta sa incerc. Deja am mutat tavita langa toaleta. Cand ma gandesc cate avantaje ar fi daca as reusi... Daca cineva a reusit, il rugam sa ne spuna si noua smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
^Anne^
mesaj 9 May 2004, 01:22 AM
Mesaj #29


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 139
Inscris: 4 March 04
Forumist Nr.: 2.453



@Serenity: Pisicul meu are deja ladita langa toaleta dar degeaba, nu are tentative de genul asta ( bina, nici nu am incercat sa-l invat). Ar fii o idee...!!!


--------------------
Remember that as a teenager you are in the last stage of your life when you will be happy to hear that the phone is for you.--Fran Lebowitz
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 9 May 2004, 04:19 PM
Mesaj #30


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Pai hai sa incercam impreuna wink.gif laugh.gif Sa vedem cat reusim sa pogresam.. Daca vrei, o sa-ti explic eu pas cu pas ce si cum smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
FBOJI
mesaj 26 May 2004, 01:49 PM
Mesaj #31


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 101
Inscris: 19 May 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.566



Sper sa mai treceti pe aici cu tehnica de a invata pisica sa foloseasca toaleta ( sau cada). Nu de alta dar la a mea trebuie sa-i schimb f. des nisipul si as scapa de o grija. Din cate am discutat cu alti posesori, nici unul n-a invatat "animalul", asa s-a intamplat (mi-ar fi mai comod sa dezinfectez).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 26 May 2004, 09:31 PM
Mesaj #32


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



http://www.karawynn.net/mishacat/toilet.html

Din pacate e pe engleza, dar iti explica pas cu pas ce sa faci. Intre timp ma mai interesez happy.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
FBOJI
mesaj 27 May 2004, 08:54 AM
Mesaj #33


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 101
Inscris: 19 May 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.566



Thanx, thanx, thanx
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 27 May 2004, 09:15 PM
Mesaj #34


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Cu placere. Si la "Cum imi invat pisica sa faca la nisip?" Tony Almeda a facut un rezumat la toate astea wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 5 Jun 2004, 01:30 PM
Mesaj #35


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



eu am doua pisicute cu labute, codite, urechiuse si botice din cafea prajita, trupusoare de nisip si ochi de cer senin, mieunaturi de armonica, gheruta de ger si mustati de veselie. Mama Michisor, era invatata gata ( de la mama ei) iar Cipi, fiul ei si restul puilor au fost invatati cu adevarata bataie cu ghearele scoase sa fie curati si sa faca la rozeta de la baie. Este adevarat, siamezele sunt prin excelenta pisicute de interior.


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 23 April 2024 - 04:12 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman