HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info Forum

Acest forum se adreseaza tuturor iubitorilor de animale. Sunteti liberi sa va exprimati parerile de orice fel atat timp cat se incadreaza in limitele bunului simt.
Scopul forumului... e simplu. Sa aflam mai multe lucruri din lumea necuvāntatoarelor si sa ne ajutam reciproc in diversele probleme cu care ne-am putea confrunta la acest capitol. Orice sugestii sunt binevenite. Enjoy!

 
Reply to this topicStart new topic
> Alimentatia Corecta A Animalelor De Casa, Nu tot ce mancam noi e bun si pentru ele
FM!
mesaj 19 Mar 2003, 06:38 AM
Mesaj #1


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 207
Inscris: 18 March 03
Din: On The Air
Forumist Nr.: 94



Multi au, destui cunosc dar putini aplica. E vorba de alimentatia corecta a prietenului tau de apartament.
Se stie ca mancarea gatita pe care o consumam noi oamenii contine mai multa grasime decat poate organismul lor sa asimileze de aceea nu e recomandat ca sa iti hranesti cainele sau pisica cu mancare gatita.
E o greseala generalizata in ultima vreme.
Unii obisnuiesc sa le dea cainilor in special,ciocolata sau dulciuri.Un lucru total gresit pentru ca sunt predispusi la diabet.Si pisicile mai consuma uneori ciocolata dar cazurile sunt mai rare.Mare atentie excesul intodeauna dauneaza.
O alimentatie corecta trebuie sa se bazeze pe minerale si proteine esentiale in corecta dezvoltare a micului tau prieten.In comert sunt nenumarate sortimente de mancare pentru caini si pisici dar noi trebuie sa stim care sunt cele mai bune.De aceea vom incerca sa aflam cu ce marca de mancare va rasfatati animalul de companie in prezent si mai ales care este cea mai folosita sau de ce nu... ce mancare prefera ...

Astept mesajele voastre. Nu uitati:
1. Ce mancare prefera animalul vostru de companie
2.Ce ii dati deobicei sa manance
3.Au avut probleme vreodata de la un anumit fel de mancare de casa?


19.gif

Acest topic a fost editat de FM!: 19 Mar 2003, 03:24 PM


--------------------
Deconectat ... Permanent
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cain
mesaj 19 Mar 2003, 09:34 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.533
Inscris: 18 March 03
Forumist Nr.: 93



Este o kestie buna threadul asta...
Deci: animalu meu maninca cu mare placere Whiskas, kitekat se pare ca s-a prostit de cind au schimbat reteta de mincare - ma refer la conserve, nu la mincare uscata. Ca uscatele face nazuri la tot ce misca, dar cind da foamea peste el, mai infuleca... Am vazut ca mai nou ii place iepure cu nus ce dracu iam mai luat.. parca cu pasare si legume.

FM, nu stiu ce sa zic... multi nu recomanda carnea cruda de porc pt animale... E, "porcu" meu maninca de se sparge, bine, nu ii dau grasime, cred ca nici nu ar manca. Dar pui sau vaca cruda, care cica e recomandat, nu vrea. Bine, nici mie nu-mi place vaca, nici gatita sa fie... Iar animalu maninca mancare gatita, putin, e drept, dar cu mare placere. Of course, evit sa-i dau grasimi, asa ca poate sa mai imbuce si de la bine.. Si cred ca mi s-ar sui in cap daca nu as face-o smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
FM!
mesaj 19 Mar 2003, 10:17 AM
Mesaj #3


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 207
Inscris: 18 March 03
Din: On The Air
Forumist Nr.: 94



smile.gif Si al meu motan face nazuri la mancarea uscata dar se gandeste mai bine cand nu i se mai ofera altceva.
Nu ii place prea mult dar ii ofera aproape tot ce are nevoie pentru o buna dezvoltare, mai ales ca se afla in crestere. Mineralele sunt foarte foarte importante in perioada cresterii la fel ca si prezenta calciului in alimentatie,deoarece influenteaza in mod direct structura si soliditatea corpului.Tot cat sunt mici si cainii si pisicile trebuie sa manance (daca e posibil si situatia materiala va permite) cat mai multa carne CRUDA .Atentie trebuie sa fie cruda.Cea gatita,automat are grasimi suplimentare din uleiurile folosite. E indicata carnea de pui fiind cea ai accesibila. Ma refer la carne pura fara grasime.E important ca animalele sa beneficieze pe langa minerale si calciu de cat mai multe proteine care ii vor influenta in mod direct dezvoltarea mesei musculare si a...inteligentei wink.gif Proteine prezente din belsug in carnea cruda. Prin fierbere sau prajire aceste proteine sunt alterate si distruse in cea mai mare parte prin insasi modul de prajire.

Cainii sau pisicile de regula nu fac diferente intre tipurile carnii ca aia e de porc sau cealalta de pui. Ambele sunt foarte gustoase pentru ei,dar cea de porc in mod special pentru ca e mai bogata in grasimi. Nu vorbim de grasime la un nivel vizibil adik nu vorbim de grasimea efectiva ci de cea continuta de carnea pura de porc (macra cu se spune prin anumite zone ale tarii). E bine sa ii dai si carne de porc dar nu in exces. Trebuie sa il obisnuiesti cu un orar in ceea ce priveste mesele. Trebuie sa fie la intervale regulate, echilibrate si fara "gustari " intre mese chiar daca ti se urca in cap. Bineinteles ca uneori cand va mai jucati poti sa ii mai acorzi cate o mica recompensa daca a fost cuminte insa nu trebuie sa devina o obisnuinta. Mare atentie, daca e caine, cum il inveti asa se va purta aplicabil si la pisici (in special la motani)si rareori mai exista posibilitatea sa se shimbe (si atunci cu mari eforturi ).
Nu uita: mancarea pe care o consumam noi nu este indicata pentru animale.Cu toate ca le place.Dar daca totusi nu exista alta alternativa trebuie neaparat vaccinat(un vaccin impotriva mai multor boli deopotriva), pentru ca la un moment dat unele organisme cedeaza datorita alimentatiei si pot muri.
Al meu de voie de nevoie apeleaza din ce in ce mai des la mancarea uscata,totusi o recomand pe cea la conserva fiind si hidratanta. Whiskas,Kitekat sunt marci deja celebre si foarte folosite,totodata si cele mai indicate dar nu sunt singurele.
Am avut o psisica o data pe care a prins-o pe masa in timp ce "servea" o....rosie cruda (!) . Un incident pe care nu l-am mai intalnit de atunci. Pisica respectiva traieste si acum si e sanatoasa tun,probabil un adintre putinile pisici vegetariene pe care mi-a fost dat sa o intalnesc. smile.gif



--------------------
Deconectat ... Permanent
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 19 Mar 2003, 10:17 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
FM!
mesaj 19 Mar 2003, 03:27 PM
Mesaj #4


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 207
Inscris: 18 March 03
Din: On The Air
Forumist Nr.: 94



I-am luat ceva nou motanului si se pare ca ii place foarte mult. E vorba de un produs nou

Eukanuba Kitten
cu mult pui & ficat pentru pisicute pina la 12 luni si pentru pisicile gestante sau pentru pisicutele sugare.Al meu fiind de vreo 5 luni se incadreaza perfect la aceasta categorie de varsta.

Contine : Pui (>40%), ficat de pui (>15%),faina de orez,faina de peste,faina de malai,grasime de pui,sfecla de zahar uscata,ou uscat,drojdie de bere, clorid de caliu, clorid de sodiu, DL-metionin.



Se gaseste in pachete de 300 g-, 1 kg- si 3 kg.

Eu i-am luat unul de 300 de g.. asa de proba.


--------------------
Deconectat ... Permanent
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SYD
mesaj 21 Mar 2003, 09:40 PM
Mesaj #5


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 53
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 42



Motanul meu mananca cu placere Whiskas, peshte si carne cruda. Cand mai are ocazia mai rontzaie si florile din casa.

Este foarte sclifosit si a slabit de cateva ori.
De vreo luna ii dau niste vitamine speciale cu ajutorul carora, el nu numai ca si-a recapatat pofta de mancare, dar s-a si rotunjit. Inainte nu le suporta, dar acum vad ca le cauta el prin casa si cand i le dam le mananca din mana. Oricum, nu are voie mai mult de doua pe zi!

Nu trebuie sa manance prea multa carne cruda pentru ca da afara. La fel si cu pestele sau ficatul, care ii plac foarte mult.


--------------------
Si ce daca?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Costin
mesaj 21 Mar 2003, 09:57 PM
Mesaj #6


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 38
Inscris: 1 March 03
Forumist Nr.: 2



Printre putinii motani care prefera mancarea conservata gen Whiskas (sau ma insel? unsure.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cain
mesaj 24 Mar 2003, 10:54 AM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.533
Inscris: 18 March 03
Forumist Nr.: 93



Costin, cred ca te inseli...
Pisicile SINT vegetariene, numai ca au o selectie foarte drastica in privinta vegetalei respective. De ex cred ca toate maninca masline. Iarba sigur (ba chiar si flori, chit ca dupa aia le da la boboci... smile.gif ). Bine, rosii nu chiar... wink.gif
In ceea ce priveste pestele, dragilor, daca nu este bine gatit, si curatat de oase, puteti sa vi-l bagati undeva... eu nu maninc !!! (semnat: Cotoiache)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
FM!
mesaj 24 Mar 2003, 12:25 PM
Mesaj #8


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 207
Inscris: 18 March 03
Din: On The Air
Forumist Nr.: 94



Cineva spunea.... "asa p[isica , asa stapan' rolleyes.gif
Nu e de glumit cu oasele de peste si cred ca asta o stie deja toata lumea.E universal valabila aplicandu-se la toate categoriile de animale mici de companie. De oameni nici nu mai vorbesc wink.gif

Pestele e unul dintre alimentele preferate ale pisicii fiind bogat in calciu si fosfor si alte nutrimente de baza necesare bunei dezvoltari. In general pisicile sunt innebunite dupa carnea de peste. Se recomanda cruda ! si... normal fara oase ca altfel riscati sa va innecati micul companion care nu va fi prea fericit dupa asta.
rolleyes.gif


--------------------
Deconectat ... Permanent
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 24 Mar 2003, 02:52 PM
Mesaj #9





Guests






Mitu meu, de vare am povestit in alt subiect, cel care a murit, era innebunit dupa: mancarica de mazare cu cartofi, paine, peste, prajituri cu ciocolata, rosii si branza. Vara , se plimba prin gradina si se apuca sa roada la rosii, daca erau coapte.Daca faceam mancare si foloseam rosii, astepta sa le tai bucati mai mici si apoi venea si mi le fura din fata.La fel cu branza si prajiturile.Hehee...o data luase taica-miu niste carne tocata...Am iesit afara din casa 10 minute, cat au fumat ai mei o tigara, cand ne-am intors, carnea nu mai era pe masa, iar Mitu dormea subit.Am cautat carnea aia vreo ora...Mitu ,mai deschidea cate un ochi, apoi il inchidea repede la loc....Ascunsese carnea dupa masuta de la televizor, intr-un colt de camera si am gasit eu locul pt ca l-am prins uitandu-se acolo biggrin.gif
Acum am 2 motanei ai mei si mama are si ea 2.Ai mamei sunt maidanezi(unul e corcitura), iar eu am un maidanez(Mitu 2) corcit cu persan si un birmanez sadea(Carlitos).Mitu si cu Carlos au mancat multa mancare pt pisoi juniori si prefera wiskas.Insa nu se dau in laturi de la carne de pui cruda, ficat de pui sau porc, peste(cu tot cu oase..ma rog, cate oase are macroul) , Carlos infuleca ciocolata pana ii vine rau si dulciuri de tot felul.De cand sunt la mama s-au invatat si cu mancare gatita.Carlos oricum prefera cartofii prajiti inca di-nainte.In general, cam asta e alimentatia lor.Iar daca simt mirosuri de carne sau dulciuri si nu le dau, nu mai scap de mieunat toata ziua rolleyes.gif Sunt sanatosi toti 4 pisoi si, zic eu, au parte de un regim alimentar echilibrat.Oricum o sa-i duc la un control cand ii aduc inapoi acasa. cool.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
FM!
mesaj 27 Mar 2003, 09:37 PM
Mesaj #10


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 207
Inscris: 18 March 03
Din: On The Air
Forumist Nr.: 94



Am observat de-a lungul timpului ca pisicile au probleme cu branza de vaca. Adica o vomita la scurt timp dupa ce manaca... si cred ca e valabil pt orice fel de branza... A mai intalnit cineva aceasta problema?


--------------------
Deconectat ... Permanent
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mimi
mesaj 28 Mar 2003, 01:46 PM
Mesaj #11


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 116
Inscris: 14 March 03
Din: de doi ani...italia
Forumist Nr.: 85



Observ ca pe aici sunt numai proprietari de pisici...
Cainele meu(Carlos)este alergic la orice fel de mancare care contine conservanti...si credeti-ma ca nu mi-a fost usor sa descopar chestia asta..Alergie poate avea din foarte multe motive...In primul rind ....cum s-a manifestat alergia?Avea...ca o iritatie pe burta(niste bubitze rosii)Dar nu stiam daca este de la mincare sau de la altceva(insecte,plante,etc).Asa ca i-am dat Eukanuba Dermatosis FP.Cum iritatia a inceput sa dispara ,mi-am dat seama ca "vinovatul"era in mancarea care i-o dadeam.Asa ca... ii schimbam meniul,...la doua zile, ...un altul..La inceput am realizat ca ii faceau rau conservele cu mancare umida(ptr caini),dupa aceea conservela de carne (ptr oameni),s .a. m .d .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 28 Mar 2003, 08:53 PM
Mesaj #12





Guests






QUOTE (FM! @ Mar 27 2003, 09:49 PM)
Am observat de-a lungul timpului ca pisicile au probleme cu branza de vaca. Adica o vomita la scurt timp dupa ce manaca... si cred ca e valabil pt orice fel de branza... A mai intalnit cineva aceasta problema?

Eu am avut in total, de-a lungul timpului , vreo 15 pisici(cu tot cu astea 5 de acum) si toate mancau cate un fel de branza.Depindea doar de gusturi.Insa nici unul nu a vomat vreodata dupa ce a mancat branza(de vaci, de oi sau cas sau cascaval)Nu cred ca e generala faza cu vomatul: ai mei vomau dupa ce mancau peste, pt. ca mancau rar si cu prea multa pofta.In rest nu prea am avut probleme cu ei si chiar mancau orice fel de mancare.De putine ori apucau cate un kitekat sau wiskas, doar cand le cumparam eu si le dadeam pe furis , sa nu vada taica-miu.In rest, totul era ok.Deci, e posibil ca pisoiasul tau sa nu suporte branza de vaci.Nu stiu de ce...Probabil depinde doar de organism.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 30 Mar 2003, 03:02 PM
Mesaj #13


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



Ciinele meu prefera ciocolata si biscuitii tongue.gif
Maninca si hrana uscata, de foame mai mult.
Tot de foame mai maninca salata, in rest maninca ce maninc si eu smile.gif


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mimi
mesaj 31 Mar 2003, 04:01 PM
Mesaj #14


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 116
Inscris: 14 March 03
Din: de doi ani...italia
Forumist Nr.: 85



deci...al meu caine(carlos)maninca :
*dimineata-mancare uscata(purina one,eukanuba si altele.. dar astea doua sunt preferatele..)si citeodata ii mai dau si iaurt
*ptr seara ii fac un fel de ciorba cu: oase de vita,carne ,orez sau paste, morcovi(pe astia ii maninca si cruzi),ardei gras..si alte ...chestii care le mai gasesc prin casa(ex:dovlecei,mazare verde-dar din aceea cruda,care nu are boabe,etc)

Acest topic a fost editat de mimi: 1 Apr 2003, 05:57 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 1 Apr 2003, 02:48 AM
Mesaj #15





Guests






Chiar am observat asta: si unul din fostii mei sefi gatea supa pt caine , mai ales seara.De ce??
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mimi
mesaj 1 Apr 2003, 05:55 PM
Mesaj #16


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 116
Inscris: 14 March 03
Din: de doi ani...italia
Forumist Nr.: 85



De ce multi fac supe ptr caini?...pot fi mai multe motive:
-ptr ca asa stiu sigur ce maninca cainii lor..,in conservele cu hrana speciala ptr animale...numai cei care le produc...stiu ce baga in ele...
-se poate masura mai bine cantitatile de legume ,carne,etc...care se administreaza cainelui...unii ii dau mai multa carne decit legume ...altii le dau mai multe legume decit carne...
-este mai economic la un caine de talie mare(cred,nu am facut socoteala)...
-cainii sunt alergici la mancarea care contine conservanti...
...sunt sigura ca mai sunt si alte motive ,dar deocamdata doar astea mi-au venit in minte..
De ce se administreaza in special seara?
-ptr ca nu mai fac prea multa miscare dupa aceea ;burta plina cu ...miscarea ...nu prea se inteleg..(crochetele sunt mai..."usoare")


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cain
mesaj 4 Apr 2003, 09:47 AM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.533
Inscris: 18 March 03
Forumist Nr.: 93



O sa incerc si eukanuba aia... Mai nou nu mai vrea vaca nici un fel de conserva, nu maninca decat daca ii amestec continutul cu pateu de ficat..... O string de gat !!! Uscaturi nu mai vrea... Trebuie sa ma apuc sa-i fac pateu de casa...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mimi
mesaj 4 Apr 2003, 01:57 PM
Mesaj #18


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 116
Inscris: 14 March 03
Din: de doi ani...italia
Forumist Nr.: 85



Sa va spun ce minca ultimul meu motan(Cleo)...
*CARNE...de orice tip(de porc,vaca,pui,peste...) si sub orice forma(cruda,fiarta,prajita...).Dar daca avea un pic de grasime,chiar daca era de marimea unei unghii(de la degetul mic de la picior.. tongue.gif ),o ocolea si minca doar carnea...Dupa ce a facut un an, nu mai putem sa-l tin mult in brate...Pe la un an jumate-doi ,stiu ca avea sapte kg...
*Ii mai dadeam citeodata si crochete...dar nu le minca cu f mare placere...
*Laptele il mai agrea...atita timp cit nu il dadeam f des..
*Si brinza .....la fel ca laptele...(nu vomita dupa ce minca brinza)


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cain
mesaj 7 Apr 2003, 01:40 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.533
Inscris: 18 March 03
Forumist Nr.: 93



Inseamna ca numai eu am noroc la mate mofturoase... offf
Go to the top of the page
 
+Quote Post
FM!
mesaj 22 Apr 2003, 06:21 PM
Mesaj #20


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 207
Inscris: 18 March 03
Din: On The Air
Forumist Nr.: 94



smile.gif Cain, o veche zicala spunea.. "Asa caine (sau pisica ori alt animal de casa), asa stapan" wink.gif De unde deduc ca si tu esti... "mofturos" iar pisicile prefera sa iti "imprumute" calitatile ...smile.gif
ehh... rolleyes.gif


--------------------
Deconectat ... Permanent
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tyra
mesaj 18 Mar 2004, 02:34 AM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.951
Inscris: 19 October 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.018



Pentru cateii mei, mama face orez (sau arpacas) cu carne de vita si legume. Dupa ce mananca fiecare (am 2 catei) cate un castron plin de mancare facuta in casa, baga la stomecel si un castron de boabe de caini.

Apoi, ca "desert" branza de vaci. Am un Ciobanesc German si o fetita Bull-Terrier. Lupul mananca bine, dar fetita e foarte mofturoasa si de obicei alege mancarea...


--------------------
Welcome to the jungle
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 23 April 2024 - 08:41 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman