HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Panouri Izolante si Panouri Sandwich

Va recomandam panouri termoizolante Topanel si Panouri Isopan, un sistem modern de termoizolare dezvoltat de compania romaneasca Topanel.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cum Incepi O Afacere?, ce trebuie facut,concret...
corapop
mesaj 3 Jan 2008, 07:10 PM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 11
Inscris: 3 January 08
Din: la mine in bloc...
Forumist Nr.: 11.077



ma gandesc de ceva timp sa incep o afacere, un fast food,am gasit pe internet o lista cu vreo 15 puncte,cu acte etc.vreau sa stiu,daca ma poate ajuta cineva, concret de unde incep?locatie si bani am.ce urmeaza?ma duc la registrul comertului?imi dau ei de acolo vreo hartie tip de completat?ii invit pe cei de la sanitar sau opc in vizita la fata locului?ma duc sa platesc taxe,unde?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 3 Jan 2008, 08:58 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



La Registrul Comertului exista ceva numit Biroul Unic care te poate ajuta in toata aceasta problema si te poate scuti de batai de cap, nu mai stiu care sunt taxele dar cred ca te duce la 1000 RON sau poate mai mult...
Daca insa vrei sa economisesti ceva bani si nu te deranjeaza alergatura poti sa te ocupi si singura de toata treaba.

Primul si primul lucru pe care tre sa il faci este sa iti rezervi denumirea firmei. Te duci la RC, la informare initiala si acolo iti da un formular pe care il completezi si treci 3 variante de denumiri, e bine sa le treci in ordinea preferintelor. Tot de la informare initiala obtii si o lista cu documentele care iti trebuie.
Odata rezervat numele si daca ai deja sediul (act de proprietate sau contract de inchiriere, contract de comodat) trebuie facut Actul constitutiv al firmei. Acesta se poate face in forma autentica la notariat sau sub semnatura privata. Daca ai rabdare, poti sa gasesti cateva forme de act constitutiv pe net, dar e bine sa consulti un avocat ceva daca ai vreo cunostinta in domeniu inainte de a-l intocmi. Daca alegi forma autentica la notariat nu ai probleme, pentru ca vor stii ei ce sa scrie acolo.
Dupa aia depui capitalul social la banca, in baza actului constitutiv.
Mai trebuie specimen de semnatura si o declaratie pe proprie raspundere ca esti apt pentru a desfasura afaceri sau ceva de genul acestea, astea se fac la notariat.
Poti sa infiintezi firma si fara sa chemi pe nimeni la sediu. Dai o delcaratie pe proprie raspundere ca stii toate normele (sanitare, igiena, PSI, etc) si ca le indeplinesti. Exista formular tip la RC.
In cazul in care ai vecini persoane fizice care locuiesc in acelasi imobil este posibil sa fie nevoie de un acord al asociatiei de prorpietarilor si a vecinilor respectivi.
Posibil sa imi mai fi scapat ceva, dar in mare cam asta e.
Cand ai dosarul gata te asezi la o coada ca sa fie consultat de un referent de la RC, daca e OK dosarul ajunge la Judecatorul delegat si in 2-3 zile, daca nu sunt probleme este aprobat si ai firma gata, apoi poti sa te duci sa iti ridici certificatul de la RC.
Daca te inarmezi cu rabdare poti rezolva singura Asteapta-te ca referentul sa iti respinga dosarul cel putin odata, chiar e bine sa faca asta pentru ca in acest fel iti spune exact ce mai ai de facut si de adaugat. E mai bine decat sa ajunga la judecator si sa il amane, pentru ca astepti mai mult 2-3 saptamani sau chiar mai mult.
Cel mai bine este sa faci o vizita la RC si acolo vei putea sa te lamuresti destul de bine despre ce ai de facut.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 4 Jan 2008, 08:53 AM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



asa primesti certificatul de inmatriculare si autorizatiile formale de a functiona numai ca sediu (birou al firmei). pentru autorizatiile de fast food trebuie sa obtii suplimentar autorizatii de la pompieri, inspectia sanitar-veterinara, etc. (pentru asta trebuie sa depui niste documentatii-proiecte in care se afla desenele spatiului cu utilajele respective si caracteristicile lor, niste calcule, etc).
pentru autorizatiile speifice domeniului poate e mai bine sa te duci la un restaurant serios si sa-i intrebi pe ei ce autorizatii au si de unde le-au obtinut.

bafta!

Acest topic a fost editat de freeman: 4 Jan 2008, 08:54 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 4 Jan 2008, 08:53 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Marduk
mesaj 4 Jan 2008, 09:48 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(corapop @ 3 Jan 2008, 07:10 PM) *
ma gandesc de ceva timp sa incep o afacere, un fast food,am gasit pe internet o lista cu vreo 15 puncte,cu acte etc.vreau sa stiu,daca ma poate ajuta cineva, concret de unde incep?locatie si bani am.ce urmeaza?ma duc la registrul comertului?imi dau ei de acolo vreo hartie tip de completat?ii invit pe cei de la sanitar sau opc in vizita la fata locului?ma duc sa platesc taxe,unde?

Inceputul intr-o astfel de afacere este un studiu de piata. Locatia (vadul) este extrem de importanta in acest tip de proiect. Potentialii clienti, produsele pe care le vei vinde, chiria pe care o vei plati, furnizorii, achizitionarea echipamentelor, in leasing sau cash. Un calcul estimativ al costurilor totale si ale castigurilor estimate in functie de clientii serviti zi de zi iti vor arata daca ai sanse sa devi profitabil sau nu. Nu poti incepe o astfel de afacere daca nu ai cunostinte minime despre igiena in alimentatia publica, legile care stabilesc organizarea si functionarea unei astfel de activitati, relatia cu clientii. Una dintre cele mai dificile etape in demararea si desfasurarea proiectului este gasirea, selectarea si angajarea personalului. Partea de marketing de prezentare a produselor, publicitatea. Dupa ce ai facut acest studiu si ai decis sa te apuci de afacere te duci la registrul comertului si-ti faci firma si-ti inregistrezi punctul de lucru unde urmeaza sa faci fast-foodul. Despre ceea ce ai de facut cu DSV; ISP; OPC; Pompieri; Adm. Financiara; mai discutam dupa ce ai facut celelalte demersuri. Nu uita, studiul de piata si vadul si mai trebuie sa sti ceva, daca nu te vei ocupa personal de afacere, sau nu vei gasi persoana potrivita, nu vei avea niciodata satisfactia unui profit estimat ci vei continua sa bagi banii in ceva care merge dar nu produce profit. Recomandarea mea este ca trebuie sa controlezi prsonal acest gen de afacere. jamie.gif

Acest topic a fost editat de marduk: 4 Jan 2008, 09:51 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
corapop
mesaj 4 Jan 2008, 09:51 AM
Mesaj #5


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 11
Inscris: 3 January 08
Din: la mine in bloc...
Forumist Nr.: 11.077



va multumesc mult de tot!deci sa ma duc la registrul comertului in primu' rand.cum e cu spagile?de ce se vorbeste despre dat spaga? hh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 4 Jan 2008, 09:58 AM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(corapop @ 4 Jan 2008, 09:51 AM) *
va multumesc mult de tot!deci sa ma duc la registrul comertului in primu' rand.cum e cu spagile?de ce se vorbeste despre dat spaga? hh.gif

In faza in care esti nu trebuie sa dai nicio spaga. Spagile o sa le dai daca nu respecti legislatia, mai corect daca faci un calcul in ideea ca daca nu respecti ceva din legislatie care te-ar costa foarte mult si mizezi pe faptul ca vei gasi pe cineva caruia sa-i dai spaga, poti, dar eu nu te sfatuiesc sa faci asta. jamie.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
corapop
mesaj 4 Jan 2008, 12:31 PM
Mesaj #7


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 11
Inscris: 3 January 08
Din: la mine in bloc...
Forumist Nr.: 11.077



blush.gif blush.gif nu intentionez sa incalc legislatia. si am inceput sa citesc serios despre igiena in alimenatie etc, plus am un expert fost manager de restaurant in sua care ma va ajuta la tot ce inseamna management etc. studiu de piata am si stiu si de vad si toate celelalte, ma temeam doar ca o sa dau de vreun personaj dubios pe la registru care n-o sa-mi primeasca dosarul decat cu spaga.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
corapop
mesaj 4 Jan 2008, 12:49 PM
Mesaj #8


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 11
Inscris: 3 January 08
Din: la mine in bloc...
Forumist Nr.: 11.077



DSV; ISP; OPC; Pompieri; Adm. Financiara... unsure.gif ma prezint eu asa"buna ziua am si eu un fast food...". cum se face cu plata taxelor la stat?lunar, la sfarsit de an?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 4 Jan 2008, 01:07 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(corapop @ 4 Jan 2008, 12:31 PM) *

QUOTE
plus am un expert fost manager de restaurant in sua care ma va ajuta la tot ce inseamna management etc.

Management-ul american nu are nicio legatura cu situatia reala din Romania. Nu da banii pe experti care nu pot aplica ceea ce au invatat, in Romania, daca tipul se pricepe la produse de tip fast-food, adica la retete, atunci cu siguranta te va ajuta.
QUOTE
studiu de piata am si stiu si de vad si toate celelalte, ma temeam doar ca o sa dau de vreun personaj dubios pe la registru care n-o sa-mi primeasca dosarul decat cu spaga.

exista tot felul de firmulite care pentru 350 ron iti fac o firma in 2-3 saptamani, important este sa ai actele in regula, cel mai important act fiind contractul de proprietate al spatiului (contract de inchiriere etc.) nu o sa ai nicio problema la RC si nu trebuie sa dai nicio spaga. Te sfatuiesc sa ai grija la declararea codului CAEN principal, ar trebui sa mergi pe codul de restaurante nu mai stiu daca or fi facut un cod pentru fast-food.

Acest topic a fost editat de marduk: 4 Jan 2008, 03:32 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 4 Jan 2008, 03:24 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Nu trebuie sa dai vreo spaga.
Daca nu te pricepi in chestiunile legate de registrul Comertului, angajeaza-ti un avocat comercial, el iti face tot si iti depune si ridica actele. Cred ca te costa ceva intre 300-700 lei.
Vorbeste la Registrul Comertului , poate ei iti recomanda o firma care iti face rost si de autorizatiile suplimentare (+ protectia muncii, sanatatea, etc)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
corapop
mesaj 4 Jan 2008, 06:41 PM
Mesaj #11


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 11
Inscris: 3 January 08
Din: la mine in bloc...
Forumist Nr.: 11.077



hmm.gif cred ca pana la urma voi apela la o firma de care spuneti,am auzit ca ar exista dar nu stiam ca sunt intr-adevar de incredere. vreau sa fac totul bine,sa n-am apoi probleme ca-mi lipseste vreo hartie,cum la noi am inteles ca iti trebuie mii de hartii sa ai o afacere...americanul meu o sa se ocupe de retete si organizarea procesul de gatit, ca sa spun asa.ma gandeam sa angajez o contabila sau pe cineva care sa ma ajute cu toate actele si hartiile dupa ce demarez afacerea.cel mai tare ma sperie sa nu stiu sau sa uit de vreo taxa :unsure:am uitat...cat trebuie sa fie capitalul social?am citit undeva pe net ca minim 200 ron...e adevarat?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 4 Jan 2008, 07:10 PM
Mesaj #12


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Pentru SRL, da.
O contabila de incredere si un jurist serios, specializat pe societati comerciale sunt indispensabili.

Acest topic a fost editat de andra_v: 4 Jan 2008, 07:16 PM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 4 Jan 2008, 07:45 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(corapop @ 4 Jan 2008, 06:41 PM) *
hmm.gif cred ca pana la urma voi apela la o firma de care spuneti,am auzit ca ar exista dar nu stiam ca sunt intr-adevar de incredere. vreau sa fac totul bine,sa n-am apoi probleme ca-mi lipseste vreo hartie,cum la noi am inteles ca iti trebuie mii de hartii sa ai o afacere...americanul meu o sa se ocupe de retete si organizarea procesul de gatit, ca sa spun asa.ma gandeam sa angajez o contabila sau pe cineva care sa ma ajute cu toate actele si hartiile dupa ce demarez afacerea.cel mai tare ma sperie sa nu stiu sau sa uit de vreo taxa :unsure:am uitat...cat trebuie sa fie capitalul social?am citit undeva pe net ca minim 200 ron...e adevarat?

Este cea mai buna solutie, o firma specializata in deschiderea de firme. Nu uita insa ca ai nevoie de o relatie f. buna cu asociatia de locatari, de la care trebuie sa obti un acord de functionare, acest acord iti va fi necesar in fiecare an si la obtinerea autorizatiei de functionare de la primaria de sector. Asa ca primul pas ar fi o buna relatie cu asociatia de locatari sau cu presedintele si administratorul. Acordul este necesar si pentru sediu si pentru punctul de lucru. Contabilul este f. important, el te poate sfatui cum sa eviti anumite taxe, cum sa reduci costurile, cum sa recuperezi TVA-ul, etc. Plateste bine contabilul poate cel mai bine ar fi sa folosesti tot o firma de contabilitate, este bine pentru responsabilitati. Ai mare grija la existenta a doua intrari separate in spatiul respectiv, gunoiul nu trebuie sa se intersecteze cu calea de aprovizionare si nici cu intrarea personalului. Personalul trebuie sa foloseasca un asa zis filtru de trecere de la zona exterioara la zona de productie de deservire, in acest filtru trebuie sa existe un spalator si vestiare cu toaleta. Ai nevoie de camera sau incinta separata pentru depozitarea si spalarea legumelor. Camere frigorifice separate pentru preparatele din carne, peste, lactate, oua, etc. Fiecare incinta frigorifica trebuie sa aiba, termometru (eventual electronic cu inregistrator de temperatura) diagrama de inregistrare manuala a temperaturilor la diferite ore. Cel mai bine (cred ca din 2008 este obligatoriu sa aplici un sistem HCCP) este sa apelezi la un doctor veterinar sau o firma care sa-ti implementeze sistemul HCCP, tot ei te pot ajuta la documentatia ce trebuie sa o depui la DSV. Preturile nu sunt mari dar te asiguri ca nu vei avea probleme. jamie.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
corapop
mesaj 4 Jan 2008, 11:03 PM
Mesaj #14


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 11
Inscris: 3 January 08
Din: la mine in bloc...
Forumist Nr.: 11.077



blink.gif uau!se pare ca am multe de invatat!nu cred ca vor fi probleme cu asociatia si primaria,spatiul pe care vreau sa-l inchiriez este deja spatiu comercial.plus, fast-foodul meu n-o sa fie ceva de proportii mari, vreau sa ma specializez mai mult pe delivery, take-out.produse proaspete,fara micro-unde. o contabila si un jurist se pot angaja si part time?imi cer scuze daca e o intrebare stupida dar momentan nu vreau ceva mare,apoi daca fac profit am de gand sa investesc in ceva mai mare, cu mese si scaune, si birouri pt. personal sorry.gif pentru inceput vom lucra "in familie" ca sa spun asa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 4 Jan 2008, 11:27 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



daca e deja spatiu comercial nu cred sa fie probleme cu asociatia. Ca doar nu faci club de noapte...
Exista firme specializate de contabilitate, iti dau factura pentru serviciile presatate, nu trebuie neaparat sa fie angajezi contabil persoana fizica, poti angaja o firma, cred ca iesi mult mai ieftin, depinde de volumul de munca...
Cat despre juristi, din cate stiu ai nevoie de ei ocazional asa ca poti apela cu incredere la un cabinet de avocatura.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 5 Jan 2008, 11:08 AM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(actionmedia @ 4 Jan 2008, 11:27 PM) *

QUOTE
daca e deja spatiu comercial nu cred sa fie probleme cu asociatia. Ca doar nu faci club de noapte...

Acordul asociatiei este necesar indiferent de natura spatiului (vorbim de alimentatie publica). Acordul este cerut anual de catre primarie pentru eliberarea autorizatiei anuale de functionare. Dupa anumite opinii este normal sa se ceara anual acest acord, avand in vedere faptul ca unii comercianti, dupa ce obtin acordul respectiv, uita sa mai respecte promisiunile si regulile impuse de o convietuire civilizata.

Acest topic a fost editat de marduk: 5 Jan 2008, 11:28 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
corapop
mesaj 6 Jan 2008, 12:28 PM
Mesaj #17


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 11
Inscris: 3 January 08
Din: la mine in bloc...
Forumist Nr.: 11.077



jamie.gif eu zic ca n-o sa fie probleme, nu sunt genu care sa nu respecte regulile si toate cele. nu m-as apuca de treaba asta daca nu as intentiona sa o fac ca la carte, de-asta am si postat aici.n-am experienta cu managementul de afacere da' daca stiu un lucru atunci ala e ca trebuie sa fie totul legal si "curat".chiar n-am chef sa depind tot timpu de cine stie ce cunostinta sau pila sa ma anunte cui si cand sa dau spaga...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 Jan 2008, 01:02 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(corapop @ 6 Jan 2008, 12:28 PM) *
jamie.gif eu zic ca n-o sa fie probleme, nu sunt genu care sa nu respecte regulile si toate cele. nu m-as apuca de treaba asta daca nu as intentiona sa o fac ca la carte, de-asta am si postat aici.n-am experienta cu managementul de afacere da' daca stiu un lucru atunci ala e ca trebuie sa fie totul legal si "curat".chiar n-am chef sa depind tot timpu de cine stie ce cunostinta sau pila sa ma anunte cui si cand sa dau spaga...

"Ilegalitatile" tin de costuri, si am sa-ti dau doar un exemplu, una este sa platesti apa la asociatia de locatari si alata sa o platesti ca firma cu bransament separat. Iar la fast-food ai nevoie de apa nu gluma. Toate aceste costuri se reflecta in pretul de vanzare al produsului. Din experienta mea in aceasta tara chiar nu poti sa faci afaceri fara "PCR", pile cunostinte si relatii. Este ceva endemic la romani sa te bazezi pe cunostinte, chiar daca legea este de partea ta, tot trebuie sa apelezi la o relatie, sa dai o cafea ceva macar pentru ca ti se zambeste la un ghiseu. Nici macar firmele mari nu scapa, si-au creat un departament de PR si cotizeaza pe ici pe colo sub diverse forme. Toti suntem multumiti si treaba merge, nimeni nu zice nimic, daca mai scapi cate ceva pe ici pe colo doar traim in "fabuloland". Nu vreau sa te descurajez, dar trebuie sa te pregatesti serios sa ai de aface cu tot felul de inspectori si inspectii care mai de care mai cititi si mai docti cu legea mai egala pentru unii decat pentru altii si dornici sa-ti impartaseasca ei asa cum trebuie facut. Recomandarea mea este una singura, investeste foarte mult la inceput ca sa nu fi nevoit sa platesti mai mult pe urma. Angajaza firme pentru tot felul de lucrari si certificari ca sa ai pe cine sa tragi la raspundere in baza unui contract. Gandestete bine cum sa economisesti resursele, chiar si prin montarea unui robinet antivandalism cu senzor de oprire automata a apei, poti castiga o reducere a costurilor. Inox, gresie si faianta peste tot, de retinut la imbinarea intre podea si perete (gresia cu faianta) trebuie sa existe o raza la aceasta imbinare, nu un unghi de 90 de grade (poti sa pierzi autorizatia daca vreun inspector iti ia o proba biologica din zona aceea, zona pe care nu poti efectiv sa o cureti decat cu abur la 100 de grade. jamie.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
corapop
mesaj 6 Jan 2008, 02:25 PM
Mesaj #19


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 11
Inscris: 3 January 08
Din: la mine in bloc...
Forumist Nr.: 11.077



unsure.gif de descurajat nu ma descurajez asa usor, da' incep sa ma sperii...nu ca mi-am imaginat ca o sa fie floare la ureche sa incep...daca angajez o firma specializata pe "inceperea de afaceri" sigur se ocupa de tot?acte,autorizatii etc?daca ceva e in neregula apoi cine o incurca?eu sau ei?daca ma amendeaza sanepidu' ca nu respect vreo norma obscura, de exemplu?scuze, daca pun intrebari stupide sorry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
corapop
mesaj 6 Jan 2008, 02:33 PM
Mesaj #20


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 11
Inscris: 3 January 08
Din: la mine in bloc...
Forumist Nr.: 11.077



printre lucrurile pe care trebuie sa le fac am inteles ca trebuie sa ma hotarasc asupra formei societatii, sa aleg obiectul de activitate al fimei...atat obiectul principal, cat si obiectele secundare de activitate...astea sunt deja scrise pe o lista si eu bifez sau trebuie sa stau eu si sa le "inventez"?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 Jan 2008, 04:14 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(corapop @ 6 Jan 2008, 02:25 PM) *
unsure.gif de descurajat nu ma descurajez asa usor, da' incep sa ma sperii...nu ca mi-am imaginat ca o sa fie floare la ureche sa incep...daca angajez o firma specializata pe "inceperea de afaceri" sigur se ocupa de tot?acte,autorizatii etc?daca ceva e in neregula apoi cine o incurca?eu sau ei?daca ma amendeaza sanepidu' ca nu respect vreo norma obscura, de exemplu?scuze, daca pun intrebari stupide sorry.gif

Exista prevederi contractuale ferme, care trebuiesc respectate. Daca tu iti respecti partea ta de management iar partea conceptuala, logistica si hartogaria au probleme atunci raspunde firma cu care ai facut contractul si invers. Calitatea produselor, curatenia, termenele de valabilitate ale produselor, FIFO, facturile si avizele, etc iti apartin celelalte poti sa le externalizezi. Protectia muncii, contabilitatea, HCCP, analizele angajatilor si partea de medicina a muncii, etc. DSV-ul te poate amenda pentru orice, poti sa fi perfect daca vor sa-ti gaseasca ceva tot iti gasesc. Daca insa ai externaliza amenajarea atunci ar raspunde firma care ti-a facut planurile respective. Poti sa iei un aviz de la DSV inainte de a incepe amenajarea. Depui la DSV un dosar cu planurile arhitecturale, asa cum ai conceput tu sau firma cu care lucrezi si o cerere si ei iti dau avizul sau nu ti-l dau. Cel mai bine ar trebui sa colaborezi cu o firma care ulterior iti va da si certificarea HCCP sau ISO.

P.S.

Fereste-te de firmele care iti promit marea cu sarea si pun accent pe relatiile lor, mai cu seama fereste-te de cei care spun ca "merge si asa". Chiar daca platesti mai mult la inceput vei avea mai putine probleme pe parcurs

Acest topic a fost editat de marduk: 6 Jan 2008, 04:59 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 Jan 2008, 04:19 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(corapop @ 6 Jan 2008, 02:33 PM) *
printre lucrurile pe care trebuie sa le fac am inteles ca trebuie sa ma hotarasc asupra formei societatii, sa aleg obiectul de activitate al fimei...atat obiectul principal, cat si obiectele secundare de activitate...astea sunt deja scrise pe o lista si eu bifez sau trebuie sa stau eu si sa le "inventez"?

Forma societatii ar trebui sa fie un SRL cu asociat unic sau cu mai multi asociati, SA este prea complicat ai nevoie da capital mare, nu mai stiu cat este, dar apar alte prostii mai complicate. Codul CAEN (obiectul de activitate) ti-l alegi dintr-o cartulie care contine codurile CAEN sau de pe net. Fiecare cod CAEN corespunde unei activitati, nu trebuie sa inventezi nimic.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
coconut
mesaj 6 Jan 2008, 04:45 PM
Mesaj #23


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 922
Inscris: 18 August 05
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 6.802



E bine să-l asculţi pe Marduk. Īn plus, te sfătuiesc să ai un bun jurist şi un bun contabil. Acum, dacă eşti norocos, poţi avea un contabil care să fie şi bun jurist (cel puţin pentru problemele de īnceput ale firmei). Contabilul trebuie să existe din monetul īn care ai dus dosarul la īnregistrat. Nici nu ştii cāte are de făcut cu o simplă īnregistrare!
Fiecare hărtiuţă are o semnificaţie pe care nici n-o bănui şi nu e bine s-o afli cānd e prea tārziu (adică de la organele de control).
Īn rest, din cāte am citit, Marduk ţi-a dat sfaturi de bun-simţ şi ancorate-n realitatea romānească! PCR-ul este strict necesar şi din motive "de legislaţie". Avem prostul obicei s-o schimbăm precum chiloţii! Nu ştiu de ce nu avem acest obicei prost 8care devine bun) şi cu politicienii care ne-au māncat zilele!


--------------------
Felix qui, quod amat, defendere fortiter audet - Ovidiu, Amores


Go to the top of the page
 
+Quote Post
corapop
mesaj 7 Jan 2008, 12:40 AM
Mesaj #24


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 11
Inscris: 3 January 08
Din: la mine in bloc...
Forumist Nr.: 11.077



desigur ca-l ascult pe marduk, am aflat mai multe in ultimele zile de la el decat intr-o luna de la un amic care are deja un SRL rolleyes.gif profit de ocazie, sa spun un respectuos "saru-mana pentru rabdare si ajutor!" happy.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 7 Jan 2008, 02:21 AM
Mesaj #25


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



aici se găseşte codul CAEN valabil de la 1 ianuarie 2008: Codul CAEN rev.2

este bine să pui mai multe activităţi īn ideea de a putea ulterior diversifica fără să fii nevoit să schimbi actele de societate, să prevezi toate activităţile conexe activităţii de bază. Pentru restaurante şi alimentaţie găseşti codurile īn clasa 56.

se găsesc multe informaţii pe net referitoare la legislaţia īn vigoare, discuţii pe marginea modului de aplicare (teoria ca teoria, praftica ne-omoară) precum şi diverse resurse pentru īntreprinderile mici şi mijlocii. Unele site-uri pretind īnregistrarea cu sau fără o taxă, dar dacă ai răbdare poţi găsi suficiente informaţii gratuite, rămānānd să le confrunţi totuşi cu realitatea de la faţa locului, să vorbeşti cu cāt mai mulţi oameni care se pricep.

nu este cazul să te sperii de multitudinea de acte şi autorizaţii, odată obţinute nu mai fac probleme. Ceea ce cred eu că este important este ca oamenii cu care vei lucra să te susţină īntru-totul, nu să profite de neştiinţa ta de īncepător. Asta e cel mai greu, să găseşti oamenii potriviţi. Contabilul este de bază, īn orice afacere, te poate duce la profit sau la faliment indiferent cum e producţia sau serviciile. Aşa cum ziceau şi ceilalţi, fiecare hārtie e importantă, mai bine să o faci cum trebuie decāt să ai probleme pe urmă, e mai bine să angajezi o firmă specializată şi să produci documentele primare aşa cum cer ei, respectiv să ai registre şi casă de marcat, să ţii evidenţa primară corect. Şpăgile şi comisioanele nu sunt deloc necesare dacă lucrezi corect. Partea proastă e că, lucrānd corect nu cāştigi prea mult şi rişti să fii īngropat rapid de concurenţă. Dacă am īnţeles eu bine, vrei ca produsele să fie livrate la geam sau la domiciliu prin curieri, este mai simplu decāt să ai un spaţiu tip restaurant. Dacă e o afacere de familie e şi mai bine, că toţi vor lucra corect, cu angajaţii străini, dacă sunt nesupravegheaţi, se schimbă povestea.

Acest topic a fost editat de Erwin: 7 Jan 2008, 02:33 AM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
corapop
mesaj 7 Jan 2008, 12:14 PM
Mesaj #26


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 11
Inscris: 3 January 08
Din: la mine in bloc...
Forumist Nr.: 11.077



multumesc mult pentru raspunsuri. mai am inca o nelamurire... sorry.gif am citit ca trebuie sa aleg administratoru' societatii...pot sa fiu eu administrator sau si aici trebuie sa angajez pe cineva?si inca ceva, ce inseamna ca trebuie sa aleg daca firma e platitoare de TVA?credeam ca TVA exista la toate tipurile de afaceri...din nou, scuze daca pun intrebari prostesti sorry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
coconut
mesaj 7 Jan 2008, 01:27 PM
Mesaj #27


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 922
Inscris: 18 August 05
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 6.802



Administratorul poţi fi tu. Plătitor de TVA poţi fi - opţional - de la bun īnceput (īn cazul activităţii tale cred că-i varianta cea mai bună) sau cānd īndeplineşti cerinţele legii (plafonul stabilit de lege al cifrei de afaceri - aicii).
E bine să ştii că aceste informaţii culese de pe Net īţi sunt foarte utile, doar că cel mai bine este să ai un om cointeresat direct de ceea ce vrei să faci.
Īn cazul īn care vei opta pentru căsuţa Plătitor de TVA, vei avea "īn grijă" Declaraţia aferentă... Sunt foarte multe lucruri de amănunt pe care nu le vei putea rezolva numai de pe Net. Iar afacerea īn sine, pornirea ei, depinde foarte mult de doi facotir: banii pe care-ţi permiţi să-i investeşti şi oamenii cu care lucrezi.
N.B. Nu contabilul te falimentează, ci alegerea proastă a lui... şi, mai ales, īntārziată!

Acest topic a fost editat de coconut: 7 Jan 2008, 01:28 PM


--------------------
Felix qui, quod amat, defendere fortiter audet - Ovidiu, Amores


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 11 Jan 2008, 01:53 PM
Mesaj #28


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



ok, vin si eu cu ceva sfaturi, sper sa nu te speriem cu atatea prostii ce se cer. Cel mai important lucru, dupa gasirea locatiei (aleasa dupa cum sugera marduk, cu studiu de feza, etc), este sa ai o discutie de principiu cu cei ce vor veni sa te autorizeze: DSP, APM, OPC si probabil ISU (pompierii). Sunt anumite cerinte specifice in organizarea locului de munca pe care cu greu le poti deduce din diferitele norme de aplicare a legilor. Astfel, vei economisi o suma considerabila din reamenajrea spatiului DUPA ce iei amenda. La APM (protectia mediului) activ pe care o desfasori este cu impact semnificativ asupra mediului si necesita evaluarea, asta va dura cel putin 8 saptamani si te va costa cel putin 1000 roni, te sfatuiesc sa nu incepi fara, amenda este de la 35.000 roni. Contacteaza o firma specializata sau ...e putin pe marginea legii dar merge - propune-i unui agent de la APM sa iti intocmeasca el memoriu tehnic ce trebuie depus spre autorizare. jamie.gif

Apoi, ce sa iti mai zic, citeste TU legea 31 (a soc.com), inainte de a apela la juristi (care, cum spunea action, mai bine sa fie avocati, ai nevoie de ei sporadic, la recuperari sau amenzi - eu iti doresc insa sa nu ai nevoie de ei).

Pt chestii contabile, mai afli ceva pe aici (sper sa nu ma urecheasca Mihai) : www.conta.ro

Pt chestii de finantare, programe training subventionate, intrebari la care vei capata raspunsuri de la specialisti : www.animmc.ro

Pt furnizori de echipamente, colaborari, in tara si strainatate, etc, apeleaza cu incredere la reteaua EURO Info center.

Si, cel mai important, nu te descuraja din cauza functionarilor publici.

Spor!


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
coconut
mesaj 11 Jan 2008, 01:56 PM
Mesaj #29


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 922
Inscris: 18 August 05
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 6.802



Are dreptate Marius, trebuie să te īncurajezi... din cauza funcţionarilor publici! rofl.gif Succes şi din partea mea! thumb_yello.gif


--------------------
Felix qui, quod amat, defendere fortiter audet - Ovidiu, Amores


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 14 Jul 2010, 08:58 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



QUOTE(corapop @ 3 Jan 2008, 06:10 PM) *
ma gandesc de ceva timp sa incep o afacere, un fast food,am gasit pe internet o lista cu vreo 15 puncte,cu acte etc.vreau sa stiu,daca ma poate ajuta cineva, concret de unde incep?locatie si bani am.ce urmeaza?ma duc la registrul comertului?imi dau ei de acolo vreo hartie tip de completat?ii invit pe cei de la sanitar sau opc in vizita la fata locului?ma duc sa platesc taxe,unde?


Sfatul meu: identifica o firma de specialitate (*firma de consultanta in afaceri) si intra in audienta/dialog pentru a primi un pachet complet informativ de calitate, complet si actualizat la zi.
Daca doresti sprijin, pe mailul firmei imi poti trimite un mesaj in care detaliezi ce doresti sa realizezi, de ce ai nevoie, eu cu angajatii vom analiza cererea ta si in scurt timp vom face un diagnostic al situatiei tale.

SC MONDO CONSULT SRL - mailto: consultanta_achizitii@yahoo.com
Observa: http://keypeople.dailybusiness.ro/profil-virgil-dinu-3337 , http://www.linkedin.com/profile?viewProfil...amp;trk=tab_pro
CONFEDERATIA PATRONATUL ROMAN, filiala GALATI - mailto: patronatulromangl@yahoo.com
Observa: http://patronatulroman.ro/politici.html

Mult noroc in identificarea de solutii de succes!


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 15 Jul 2010, 10:59 PM
Mesaj #31


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Minerval @ 14 Jul 2010, 08:58 PM) *
Daca doresti sprijin, pe mailul firmei imi poti trimite un mesaj in care detaliezi ce doresti sa realizezi, de ce ai nevoie, eu cu angajatii vom analiza cererea ta si in scurt timp vom face un diagnostic al situatiei tale.


Hint: nimeni nu va trimite mail unei firme de consultanta cu adresa de yahoo. ohyeah.gif Ia-ti un domeniu, fa-ti un site profi, apoi cu siguranta vei atrage clienti. Daca doresti detalii sau consultanta, baga un pm.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 22 Jul 2010, 06:01 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Daca un om are experienta, minte si interes va trimite mail stiind ca de partea sa vor lucra oameni care deja colaboreaza cu ramuri ministeriale etc. Simplul fapt ca nu am avut timp sa ma ocup de detaliul acesta minor sa imi cumpar domeniu este pentru ca nu am gasit timpul necesar pentru, repet, acest fleac. Mai bine te-ai simti daca as avea cum spui tu un site si un mail profi, nu?! Habar nu ai , deduc eu totusi, cum se fac banii si cum se castiga un client. Chestiunea cu domeniul va fi plasata spre o firma din subordinea mea sa se ocupe in mod special de acest caz. Dar nu ma grabesc. Eu imi cunosc potentialul prietene si stiu cum sa interactionez, atat ca promotor si implementator de proiecte, cat si ca presedinte de filiala patronala la nivel national. Intrebare: cine esti tu? brow.gif

PS: numele de forum ti l-ai ales sa fie deosebit de profi, asa-i?

Acest topic a fost editat de Minerval: 22 Jul 2010, 06:03 PM


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 22 Jul 2010, 06:20 PM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Minerval @ 22 Jul 2010, 06:01 PM) *
cat si ca presedinte de filiala patronala la nivel national.

scuza-ma ca te intreb : ce inseamna filiala patronala la nivel national ?


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CharonOfNyx
mesaj 22 Jul 2010, 09:15 PM
Mesaj #34


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 702
Inscris: 4 January 09
Forumist Nr.: 12.814



Minerval, Copernic, credibilitate in afaceri cu email la yahoo, hotmail, gmail, s.a. o sa ai doar la aia care-si trimit pps-uri de alea in lant, sau la nivelul teparilor gen avocatului din Africa de Sud care-mi spune ca m-a gasit pe mine mostenitoru' unui strabun care a lasat cateva milioane de para. OTV-ul mai are corespondentza pe yahoo.

In fine, daca vrei sa tragi tepe, sau sa dai impresia asta, go on.


--------------------
E=mc2 - pe bune!
cine are curaj sa bage mana-n foc?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 22 Jul 2010, 10:19 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Minerval cred ca scrie in dreptul numelui de forum dar sa trecem mai departe..

1. Patronatul Roman de la nivel national are mai multe reprezentante/reprezentanti in teritoriu cu 24 de ramuri ale industriilor incluse in filialele judetene; filiala pe care o conduc in Galati, in calitate de presedinte, se numeste oficial Confederatia Patronatul Roman filiala Galati; in constructie am gresit deoarece m-am grabit, trebuia sa scriu "de la nivel judetean".

2. Charon afirmatiile tale (trebuie sa precizez, sunt lipsite de cea mai mica logica) sunt pentru persoanele cu oarece dizabilitati psi.. Ma cunosti de poti afirma aberatiile astea? Nu cred ca ar trebui sa te framante ce succes am eu in afaceri, tinand cont ca sunt cunoscut in ramura in care activez inca dinainte de a fi inceput businessul (detineam din 2004 contacte in Galati, Braila, Iasi, Botosani, Bucuresti, Deva, Timisoara; in afara, centrul de afaceri Rouen, centrul de consultanta in afaceri danez.. in 2004 aveam 23 de ani!), am contracte frumusele in toata tara, cateva in curs de solutionare si in strainatate, zic eu ca m-am descurcat cu emailul meu "primitiv" cum probabil gandesti ca este. Conteaza insa, asa cum mereu a contat, CEEA CE FACI. Intrebarea iti este adresata si tie: Cine esti tu? wink.gif

Acest topic a fost editat de Minerval: 22 Jul 2010, 10:24 PM


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 18 April 2024 - 08:40 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman