HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Panouri Izolante si Panouri Sandwich

Va recomandam panouri termoizolante Topanel si Panouri Isopan, un sistem modern de termoizolare dezvoltat de compania romaneasca Topanel.

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Bancile Si Sistemul Bancar, semnificatia banilor
jet li
mesaj 29 Dec 2006, 10:39 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



In acest topic as dori sa vorbim despre bani in general, nu este vorba despre bancile noastre ca sunt bune sau mai putin bune ca altele.
Cand eram mic am auzit "statul roman are o datorie de x miliarde $", si m-am gandit "ce prosti sunt astia, doar ei tiparesc banii, de ce nu tiparesc cati bani vor si platesc datoria".
Pe atunci nu stiam multe lucruri despre bani si nici acum nu stiu. Stiu ca nu mai sunt bazati pe aur, si atunci ma intreb cine ii detine, cine ii tipareste si de unde stie cati sa tipareasca ? Pe ce ii bazeaza ? Cine tipareste banii are o foarte mare putere,si raspundere la noi este Banca Nationala. Tipareste prea multi : inflatie, valoarea lor scade, tipareste prea putini nu prea stiu ce se intampla. Mai exista si banii in format electronic. Ce sunt ei, sunt bazati pe ceva fizic ? Sau creearea lor e doar o simpla apasare pe buton ? Responsabilitatea celor care detin controlul asupra lor e foarte mare. Daca mai pun intrebari in legatura cu pe ce se bazeaza ratele de schimb intru total in ceata
De ce am devenit curios in legatura cu aceste probleme : am vazut un documentar, eram curios dinainte ,lucru care m-a facut sa caut documentarul. Acum dupa ce am vazut prima parte a lui pot sa va spun cateva lucruri pe care le stiu sigur despre bani si America
Banca "Federal Reserve Bank", nu e detinuta de statul american, e detinuta de particulari. De prin 1800 pana azi a fost o lupta continua intre stat si particulari pentru controlul acestei banci - azi este controlata de particulari si reprezinta un sistem de banci particulare numite "Federal Reserve". Aceasta banca are puterea de a tipari bancnote si de a imprumuta statul american, care returneaza imprumuturile cu dobanda acestei banci - detinuta de particulari si condusa dupa interese particulare - responsabilitatea lor e foarte mare. Nu stiu exact cine detine Banca Nationala a noastra
Am auzit de Banca Mondiala, si m-am intrebat "cine sunt astia ?" "oare fiecare tara are un om acolo , au pus toti bani ?" Nu, nu e o institutie a statelor si a conlucrarii dintre ele ,totul e mult mai complex
Dau mai jos linkul catre documentar, este format din doua parti, trateaza problema existentei banilor , apoi a bancilor, de la origini inaintea erei noastre pana in prezent. Daca cineva stie mai multe si vrea sa faca lumina e binevenit.

http://video.google.com/videoplay?docid=-8...4816686947&
http://video.google.com/videoplay?docid=-2...3877500927&

Acest topic a fost editat de jet li: 29 Dec 2006, 10:50 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 29 Dec 2006, 11:24 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Tu cati ani ai?


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 29 Dec 2006, 11:26 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



26, da de ce ? puteai sa ma intrebi cu mesaj. Ce treaba are cu topicul ?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 29 Dec 2006, 11:26 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
axel
mesaj 29 Dec 2006, 11:34 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Pai vad ca te framanta tare subiecte de genul ce inseamna banul si cum lucreaza sistemul bancar, si esti tare impresionat cand aflii cate ceva in privinta asta. Asa, cam in felul in care esti impresionat cand dai de astfel de informatii la 12 ani smile.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 29 Dec 2006, 11:40 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Da sunt impresionat si incerc sa pastrez lucrurile simple, pot sa adopt un limbaj de lemn din care nu mai se intelege nimic, plin de termeni bancari si care ar plictisi pe oricine.Nu ca sunt bancher dar pot sa o fac, mai ales aici pe forum unde nu sunt "live" smile.gif. Statul se imprumuta la banci apoi noi platim prin impozite imprumutul si cu dobanda. Vezi documentarul si vei vedea ca bancile castiga cel mai bine in timp de razboi cand statele se imprumuta oricat pentru a fi sigure de victorie.
Poti sa imi spui in ce fel stie banca sa mai tipareasca bani daca nu ii bazeaza pe aur ?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 30 Dec 2006, 12:00 AM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (jet li @ 30 Dec 2006, 12:32 AM)
Poti sa imi spui in ce fel stie banca sa mai tipareasca bani daca nu ii bazeaza pe aur ?

Mai, ma lasi? Incepi acum sa-mi faci teoria la "gold standard"?


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 30 Dec 2006, 12:40 AM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Stiti ce inseama "fractional reserve banking" ?
Inseamna ca o banca poate sa dea cu imprumut mai mult bani decat are in rezervele proprii. Bancile sunt singurele afaceri care au voie sa faca asta, in felul asta se creeza mai multi bani si inflatie.
asta am aflat-o din documentar - poti sa cauti cu google si afli ca nu am inventat-o.
Documentarul e foarte critic in privinta bancilor nationale si a organismelor internationale precum Banca Mondiala, FMI, datorita puterii lor de a creea inflatie, si datorii pentru orice stat caruia ii dau bani, si mai ales statele sarace din lumea a 3 a nu ajung niciodata sa plateasca datoriile si sunt in permanenta tinute in saracie datorita inflatiei si sistemului de imprumuturi pe care trebuie sa le dea inapoi cu dobanda
Pe mine chiar ma intereseaza subiectul, Axel daca nu vrei nu raspunde

Acest topic a fost editat de jet li: 30 Dec 2006, 12:41 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 30 Dec 2006, 12:41 AM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Felicitari!
Ai aflat si tu in sfarsit cum bancile pot sa creeze bani!!!
Sa-ti dam o diploma? rolleyes.gif

Dar daca tot esti proaspat educat in domeniul finantelor, poate ne explici de ce inflatia moderata e buna pentru economie si deflatia e foarte rea wink.gif

Acest topic a fost editat de axel: 30 Dec 2006, 12:42 AM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 30 Dec 2006, 01:08 AM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Deflatia inseamna lipsa lichiditatilor, cresc salariile - in valoare, banii au mai multa valoare , bunurile imobile pierd din valoare, lumea pastreaza banii si nu mai investeste, pana la urma asta duce la concedieri, cam asta am inteles.
Inflatia moderata ajuta banca centrala sa controleze economia, banii pierd din valoare, lumea ii investeste , economia creste.
Am zis bine ? Esti in domeniu ?
Ai vazut documentarul meu ? E vorba despre puterea bancilor centrale, si a celor internationale, asta m-a impresionat.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 30 Dec 2006, 02:30 AM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Deflatie inseamna ca banii au mai multa valoare maine decat azi. Prin urmare consumatorul (care include toti oamenii, inclusiv omul de rand) este tentat sa nu cumpere azi ca maine poate sa cumpere mai ieftin (= sa cumpere mai mult cu banii care ii are acum in buzunar). Prin urmare produsele si serviciile nu se cumpara, prin urmare e supraproductie, prin urmare cineva e concediat si economia se micsoreaza.

Deci problema nu e la investitii, ci la consum. Lipsa de investitori inseamna pentru economie nedeschiderea de noi afaceri. Lipsa de consumatori inseamna pentru economie regres/colaps/micsorare.



Prin contrast, inflatia moderata (cateva procente) descurajeaza pusul banilor la ciorab, prin urmare incurajeaza cheltuiala/consumul, adica incurajeaza productia, adica ajuta la cresterea economica.

Edit: cred ca trebuie chemat si domnu' Helmuth pe aici, marele sustinator al statului cu burta la soare cat mai mult posibil wink.gif

Acest topic a fost editat de axel: 30 Dec 2006, 02:33 AM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 30 Dec 2006, 05:12 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Bancile sunt singura afacere care creeaza bani : imprumuta mai mult decat au in stoc, au voie legal. Eu nu pot face asa ceva fara sa fiu arestat, bancile insa asa au fost intodeauna - si nimic nu le-a schimbat, vedeti documentarul si veti afla despre inceputurile bancilor


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 30 Dec 2006, 09:51 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Si ce e rau in asta? Ca tonul tau sugereaza ca e rau sa dea cu imprumut banii luati cu imprumut!!!


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 30 Dec 2006, 09:54 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Daca ai vedea documentarul ai intelege ce e rau in asta , banii isi pierd valoarea


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 30 Dec 2006, 10:42 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



1. Fals. Imprumuturile date de bancile comerciale nu genereaza inflatie anuala
2. Pai n-ai recunoscut si tu doua mesaje mai sus ca e bine ca valoarea banilor sa se deprecieze in timp (moderat)?


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 30 Dec 2006, 11:20 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



http://www.atac-online.ro/archive/2005/aprilie/13/7.php
Uite aici. Stii ce e aia datorie externa , si ca aproape toate statele au asa ceva ? De asemenea trebuie sa stii ca cei de la care am imprumutat nu doresc sa le platim datoria ci sa ramanem datori si sa platim dobanzi - FMI si Banca Mondiala
Nu o sa scapam de aceasta datorie in vecii vecilor - vezi documentarul, cum a aparut datoria si cum putem scapa de ea : oprind "fractional reserve banking" Bancile nu ne mai pot imprumuta bani creati din nimic pentru a ne face datori pentru banii lor creati din nimic si a produce inflatie

Acest topic a fost editat de jet li: 30 Dec 2006, 11:23 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 31 Dec 2006, 12:50 AM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



In ura ta fata de capitalismul salbatic, neglijezi faptul ca exista tari care prefera sa nu se grabeasca cu platitul datoriei, ca e mult mai rentabil asa.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 31 Dec 2006, 12:54 AM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Dar nu o sa fie platita niciodata, nu o sa ajungem pe +, pentru banci e mai rentabil = iar imprumutam , cresc taxele etc
De ce ? Pentru ca ne trebuie bani. bancile ii fabrica din nimic si noi muncim ca prostii sa ii dam inapoi, totu e in regula
Nu inventez, nu vorbesc despre oznuri, totul e real si legal

Acest topic a fost editat de jet li: 31 Dec 2006, 01:20 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 31 Dec 2006, 01:02 AM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



blink.gif

Cine te-a prostit cu chestii din astea, cum ca cel care a dat banii cu imprumut nu-i vrea inapoi?
Si in plus, ce inseamna "pe +" in opinia ta?

Apoi, vad ca te sperie foarte tare conceptul de credit. Ma intreb cum crezi tu ca poate avea loc dezvoltare economica accelerata fara acces la surse de finantare!


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 31 Dec 2006, 03:16 AM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Credit da ,dar cati bani are banca atat sa imprumute, vezi documentarul acolo explica mai bine
Cel care a dat imprumut nu i vrea inapoi rapid are interesul sa ii dai in timp ca sa ii dai mai multi cu dobanda
Tie ti se pare corect ca eu sa fabric 1 milion - pentru ca pot, sunt Banca Mondiala, cu un click am creat un milion pe o carte de credit - din nimic, si apoi tu sa muncesti-pe bune si sa mi-i dai inapoi cu dobanda ?
Plus ca eu creez si inflatie


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 31 Dec 2006, 03:34 AM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Habar n-ai despre ce vorbesti. Mai vizioneaza de cateva ori documentarele cu pricina.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 31 Dec 2006, 03:35 AM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Vizioneaza le tu, ca eu le-am vazut


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 31 Dec 2006, 03:55 AM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Pai vad ca ori n-ai inteles ce e in ele, ori sunt propaganda comunista sau anarhista.


Nu, multumesc, n-am sa le vizionez. Au 3 ore si jumatate. Si presimt ca n-or sa-mi spuna nimic nou.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 31 Dec 2006, 04:06 AM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Nu sunt propaganda comunista nici anarhista- problema trece dincolo de astea, si solutia am spus-o , oprirea "fractional reserve banking" si volumul banilor sa fie controlat de guvern, nu e nici comunista nici anarhisa si daca asa crezi nu am ce iti face.
Spui ca nu o sa iti spuna nimic nou, dar esti intrigat de ce lucruri ciudate spun ? smile.gif Si nu vrei sa afli de ce le spun pentru ca presupui ca fac propaganda ? Cati ani ai te intreb si eu ? Eu spun ca ai prejudecati despre mine, sper ca nu despre mai mult, ma vezi ca postez pe aici anticapitalism, Hugo Chavez, si presupui ca ma cunosti si orice voi posta va fi propaganda

Acest topic a fost editat de jet li: 31 Dec 2006, 04:09 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 31 Dec 2006, 06:15 AM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (jet li @ 31 Dec 2006, 04:58 AM)
Nu sunt propaganda comunista nici anarhista-

Deci n-ai inteles bine ce spun ei acolo (ca varianta asta ramane)


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 31 Dec 2006, 06:16 AM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (jet li @ 31 Dec 2006, 04:58 AM)
Spui ca nu o sa iti spuna nimic nou, dar esti intrigat de ce lucruri ciudate spun ? smile.gif

Nu-s ciudate lucrurile care le spui si pentru care te contrazic. Sunt doar false. Sunt in mod clar neintelegeri in privinta functionarii sistemului financiar.

Acest topic a fost editat de axel: 31 Dec 2006, 06:16 AM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 31 Dec 2006, 06:26 AM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



P.S.: daca te macina atat de tare ideea de "fractional reserve banking", iti recomand sa ne lasi pe noi, fraierii, sa ne depunem banii la banci care practica chestia asta si ne dau dobanzi, iar tu sa-ti tii banii la ciorap, ca sa nu alimentezi sistemul capitalist bancar anti-clasa muncitoare. In plus, cand imprumuti bani, lasa-ne pe noi sa imprumutam de la banca, iar tu sa imprumuti de la camatari, ca aia lucreaza sigur pe principiul "full-reserve banking" wink.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 31 Dec 2006, 08:05 AM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE (jet li @ 29 Dec 2006, 11:31 PM)
In acest topic as dori sa vorbim despre bani in general

Ah, asta-i un topic pe gustul meu ca tare imi mai plac banii desi sunt constienta ca banii n-aduc fericirea biggrin.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 31 Dec 2006, 10:19 AM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Problema nu e ca lumea imprumuta bani, e vorba de state care imprumuta bani, vezi filmul si afli. Datoria externa a Romaniei este acum de vreo 4000 $ pe locuitor. Ea a crescut si va creste in fiecare an - vom plati impozite ca sa paltim datoria, apoi statul va imprumuta din nou pentru ca nu mai are bani - impozitele s-au dus pe datorie, si tot asa nu o sa scapam niciodata de ea,cei care ne-au imprumutat controleaza economia - prin volumul de bani. Nu e un lucru ciudat ca au ajuns sa faca asta desi ne imprumuta cu bani creeati din nimic ? Noi muncim pe bune pentru banii aia
Tot de acolo vine si inflatia, totul de la fractional reserve banking. Spuneti ca e ok sa inventezi bani, ii dai cu imprumut si pui oamenii sa munceasca sa tii dea inapoi ?
Uite euro - cine si cum credeti ca poate calcula cati euro sa tipareasca ? Bancile, si tiparesc cate vor - e ok ca tiparirea banilor sa fie o treaba privata ?
De pe site ul euro :

Bringing euro banknotes and euro coins into circulation

Both the euro banknotes and the euro coins are brought into circulation by the different national central banks, largely through the different commercial banks which act as intermediaries for enterprises and the general public as well as through the cash-in-transit sector.


Acest topic a fost editat de jet li: 31 Dec 2006, 10:24 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 31 Dec 2006, 10:51 AM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (jet li @ 31 Dec 2006, 11:11 AM)
Both the euro banknotes and the euro coins are brought into circulation by the different national central banks, largely through the different commercial banks which act as intermediaries for enterprises and the general public as well as through the cash-in-transit sector.

Tu stii sa citesti?
Cum ai vrea sa fie introdusi in circulatie banii? Sa ii imprastie guvernul pe strazi si sa prinda care poate? Sa se arunce de la balconul guvernului?
Evident ca banii fizic sunt distribuiti in economie prin interiorul bancilor comerciale!!! Asta nu inseamna ca bancile comerciale tiparesc acei bani!


Restul nu ma mai obosesc sa comentez...


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 31 Dec 2006, 11:50 AM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Nu esti de acord ca imprumutand mai multi bani decat au - bani din nimic, creeaza inflatie ? Eu as fi arestat daca sa face asa ceva. Nu mai e nevoie sa tipareasca bani, cand mergi sa imrpumuti iei bani cash ? Ii iei electronic. La inceput bancile detineau aur, si pentru ca oamenii nu umblau cu aurul la ei, bancile le-au dat bancnote reprezentand valoare aurului din seif. Dupa un timp, vazand ca lumea oricum nu prea vine sa isi ridice aurul, bancile au dat cu imprumut bancnote create din nimic, fara acoperire in aur - foarte corect nu ? Oricum nu revenirea la aur e solutia, azi se dau imprumuturi in bani electronici, neacoperiti nici macar in bancnote, nu e nevoie sa mai tiparesti.
Nu sunt impotriva bancilor sunt impotriva acestor practici de "fractional reserve". Tie ti se pare corect ca niste particulari - asta sunt bancile comerciale sa controleze volumul de bani ? Stii ce efecte poate avea scaderea sau cresterea volumului de bani intr-o economie ? Ei o fac dupa bunul plac
Am spus ca sunt impotriva distribuirii banilor prin banci ? Da dar un volum cunoscut si controlat de guvern - care el hotaraste cand sa creasca sau sa scada volumul , dupa nevoie, nu interese private. Stiu ca toata lumea asa si crede ca guvernul controleaza treaba asta. Nu, nea Gica Rokefeller intreprinzator privat si cu interese personale e raspunzator

Acest topic a fost editat de jet li: 31 Dec 2006, 11:54 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 31 Dec 2006, 12:09 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Te las in convingerile tale semi-religioase...
Mai vorbim dupa ce mai citesti despre finante. Iti recomand cititul fata de urmaritul filmelor pe Google Video wink.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 31 Dec 2006, 12:24 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Spune mi ce nu e adevarat in ce am zis, pana acum m-ai contrazis doar la ce nu am afirmat


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 3 Jan 2007, 11:13 AM
Mesaj #33


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

solutia am spus-o , oprirea "fractional reserve banking" si volumul banilor sa fie controlat de guvern


1. Volumul banilor este controlat de guvern.

2. FRB nu functioneaza asa cum ai tu impresia. Daca tu iti deschizi o banca cu capitalul x si imprumuti pe A cu suma 10*x, sa zicem, suma respectiva A o va cheltui si va ajunge in alta banca. Acea banca iti va cere socoteala pentru suma 10*x si tu nu vei putea plati => faliment si inchisoare pentru frauda. Deci nu e chiar asa de simplu pe cat crezi tu.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 3 Jan 2007, 02:28 PM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Catalin @ 3 Jan 2007, 11:05 AM)
QUOTE

solutia am spus-o , oprirea "fractional reserve banking" si volumul banilor sa fie controlat de guvern


1. Volumul banilor este controlat de guvern.

Mai mult - e si alimentata cresterea masei monetare doar cu bani tipariti de Banca Centrala/guvern.

De fapt altfel mecanismul nici nu ar functiona aproape deloc. tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 3 Jan 2007, 02:57 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Banii din economie nu sutn doar bani tipariti. De obicei sunt electronici, mai multi decat cei tipariti


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 08:01 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman