HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii Subforum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Integrarea Romaniei in Uniunea Europeana. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

 
Reply to this topicStart new topic
> Intrăm Īn Europa, Care Europa?, Polemică
lord_serenius
mesaj 3 Oct 2006, 09:50 PM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 11
Inscris: 3 September 06
Forumist Nr.: 8.632



Ce se tot bate apa-n piuă cu aderarea asta? De fapt la ce aderam? La alte monopoluri financiare? Eventual la niste forme de imperialism mai moderne. Monarhiile si tările cu o istorie incertă, ale Europei, s-au trezit să ne facă nouă educaţie etică, morală, sexuală, juridică... alea alea bla bla. Cred că domnilor politicieni le place termenul de "tutelă", păi da, tutelă. Am fost sub tutela uniunii sovietice, apoi ne-am imbrăţişat cu fraţii americani (pe care bunicii noştrii īi tot aşteptau de vreo şpe ani şi ăştia nu mai veneau), taman că şi-au dărāmat gemenii şi au dat vina pe ben ladăn ăla(sanchi). Şi ne-au aruncat ei ciosvīrta aia cu nato, de pleacă copilaşii noştri cică īn forţele de menţinere a păcii, şi se īntorc de acolo cu garsoniere (din lemn sau mai nou din metal că cică e mai septic), da las' că-i bine, că se mai aleg familiile cu niscai dollars, nu-i aşa? Şi amu au venit ăştia cu intratu' n Europa. Păi care Europă fraţilor, că imperiul Traciei se īmtindea pe jumătate din suprafaţa actuală a Europei? Cum poţi să intri undeva de unde n-ai ieşit neam? Si ce e ăla Parlament European sau aşa zisul Partid Popular European? Băi oameni buni da ce ziceţi de "identitate natională" ce ziceţi de "tradiţie" sau domnilor politicieni le spune ceva termenul "referendum" ai? Păi pe noi prostimea ne-a īntrebat cineva; băăăi fraierilor nu vreţi şi voi să vă īnfrăţiţi cu franţujii, cu nemţi cu inglejii; că să vedeţi ce ghini o să fie. Sigur. Īn puşcării fiecare celulă o să aibă monitoare lcd cu tastatură şi acces la internet, homosexualii īşi vor susura nestingheriţi poveştile lor de dragoste, nu vom mai mīnca pīine că are mult amidon, nu tu roşii decāt de alea mutate genetic, nu cartofi că sunt cancerigeni. Porcii săracii vor avea o moarte blīndă cu tot tacāmul eutanasierii. Unde eşti tu Ţepeş Doamne, ca punīnd mīna pe ei, să-i īmparţi īn două cete, īn smintiţi şi īn mişei.
No că cel mai mare sculptor al lumii, o fost romān, pe muzicienii romāni se bat toate castele rasate, creionul s-o inventat īn Romānia, primul motor cu reacţie o plecat di işilea, treisferturi din creierele pentagonului american sunt romāneşti, şi nu-mi vin mie-n minte tăti amu.
Da să ne lase ăştia cu Europa lor; īn demnitatea noastră, īn modestia noastră, īn tradiţia noastră.
Bogăţiile noastre nu sunt de īmpărţit, iar dacă vreţi să le luaţi, ia poftim de īncercaţi.
Vai de curu' vostru; eufemistic vorbind. mad.gif




























Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 3 Oct 2006, 09:55 PM
Mesaj #2


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Noa, da-mi un titlu mai clar si lumineza-ma despre ce vrei sa vorbim aici.

Acest topic a fost editat de nefertiti: 3 Oct 2006, 09:56 PM


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 3 Oct 2006, 10:18 PM
Mesaj #3


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Păi, de americani şi conspiraţii a zis, de strămoşi a zis, de homosexuali, de Ţepeş săracu', de porcii tranchilizaţi şi de īnchisori, de bogăţiile noastre şi de ideea "noi nu ne vindem ţara" a zis... aşa că, eu cred că e un protest īn toată regula.


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 3 Oct 2006, 10:18 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
lord_serenius
mesaj 5 Oct 2006, 08:22 PM
Mesaj #4


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 11
Inscris: 3 September 06
Forumist Nr.: 8.632



Da' desigur că este un protest. Uite taman s-a răzvrătit sămāmţa de naţionalism din mine şi am simţit nevoia să iau o poziţie īn sensul ăsta (sau mai bine zis opoziţie). Cāt despre "nu ne vindem ţara"; să fim serioş. Este foarte evident că a fost vāndută de mult, şi īncă pe te miri ce. Dar la urma urmei, pe cine deranjează aşa tare chestia asta cu "nu ne vindem ţara". Cică ar fi terminologie comunistă. Ete fleoşc! Adica daca zici că ţii la ţărişoara asta cāt de cīt acolo, īnseamnă că, ori eşti tāmpit, ori comunist.
Cāt despre titlu, dacă acesta ar spune totul atunci ce rost ar mai avea să citim conţinutul(sic). Titlul la chestiile alea cinice pe care le-am scris eu, ar fi dorit sa sugereze că Europa este numai o zonă geografică şi nimic mai mult. Īn cadrul acestei zone geografice găsim naţiuni diferite; şi cīnd spun diferite mă gāndesc la personalitatea lor specifică, nu spun "identitate naţională" ca să nu pară un termen protestant. Cui īi trebuie Uniune? Apăi şi sovieticii avură una, no că şi americanii au staili unite şi mai rămăserăm noi dezbinaţi şi răşchiraţi vai steaua noastră. A, sau poate ne-a găsit aşa deodată altruismul şi ne-am dat seama că nu putem trăi unii fără ceilalţi. Mare dragoste, mare... rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 5 Oct 2006, 08:29 PM
Mesaj #5


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Ma intreb de ce Elvetia si Danemarca nu intra in Europa , Uniunea Europeana unsure.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 5 Oct 2006, 10:32 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Adica daca zici că ţii la ţărişoara asta cāt de cīt acolo, īnseamnă că, ori eşti tāmpit, ori comunist.


Nu, dar sa crezi inca si acum ca agenturili straine ne vor bogatiile, da.

In loc sa fim constienti ca intram intr-o uniune.

E ca si cand nu ai vrea sa mergi la liceu, ca se iau toti de tine si e greu de invatat. Odata intrati ar trebui sa facem in asa fel incat sa nu mai fim pe pozitie de inferioritate, nu sa ne opunem aderarii...

Acest topic a fost editat de Blakut: 5 Oct 2006, 10:35 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 6 Oct 2006, 12:47 AM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Treaba e cu mult mai complicata. Dar este imposibil sa li se explice asta unor care au fost indoctrinati sa creada ca de fapt totul e simplu si frumos.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 Oct 2006, 08:14 AM
Mesaj #8


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Colimator @ 5 Oct 2006, 09:29 PM)
Ma intreb de ce Elvetia si Danemarca nu intra in Europa , Uniunea Europeana

Spune-mi tu de ce Danemarca nu este membra UE. rolleyes.gif

Acest topic a fost editat de abis: 6 Oct 2006, 08:14 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
John B
mesaj 6 Oct 2006, 09:08 AM
Mesaj #9


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 886
Inscris: 18 November 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.294



Colimator are obiceiul sa se repeada cu capul inainte! laugh.gif

Lasand gluma la o parte, imi pare ca lord Serenius exprima foarte plastic temerile si frustratrea romanilor carora le place mediocritatea in care se zbat zi de zi. E mult mai convenabil sa lasam lucrurile asa cum sunt, decat sa ne adaptam unor norme ale lumii civilizate.


--------------------
I wish I can fly
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 6 Oct 2006, 09:57 AM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



1. Nu se intra in Europa, ci in Uniunea Europeana.
2. La case e vorba de antiseptic si nu septic wink.gif.
3. Elvetia, Danemarca sau Islanda (sic!)
4. Daca nu esti o natiune mare, e greu sa te descurci de unul singur intr-o lume polarizata. Cum Romania a fost sub otomani 700 de ani, sub rusi vreo 150, sub unguri etc ... Cred ca e mai bine sa intri in asa federatie in aceste timpuri, decat sa ramai izolat, sarac, innapoiat; doar pentru a pastra traditiile (astea se pot pastra usor prin programe ale ministerului culturii, pe cand in era IT-ului, satelitilor, etc, sa mergi prin fostul Mic Paris sau orice alt oras si sa calci intr-un cacat de cal, oaie sau de vaca - asta aduce mai degraba a feudalism decat a era postindustriala).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 6 Oct 2006, 11:12 AM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE (Colimator @ 5 Oct 2006, 08:29 PM)
Ma intreb de ce Elvetia si Danemarca nu intra in Europa , Uniunea Europeana unsure.gif

si io ma intreb de ce unii vorbeste fara sa cunoaste. unsure.gif
http://en.wikipedia.org/wiki/Denmark

puii mei, e asa de usor sa deschizi un browser si sa verifici in ziua de azi, daca esti pe cale sa zici vreun bullsh*t.
si totusi... hh.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 6 Oct 2006, 02:48 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



QUOTE (John B @ 6 Oct 2006, 10:08 AM)
Colimator are obiceiul sa se repeada cu capul inainte!  laugh.gif

Lasand gluma la o parte, imi pare ca lord Serenius exprima foarte plastic temerile si frustratrea romanilor carora le place mediocritatea in care se zbat zi de zi. E mult mai convenabil sa lasam lucrurile asa cum sunt, decat sa ne adaptam unor norme ale lumii civilizate.

Asta vezi dumneata. Hai sa-ti spun ce vad eu.

Exista cetateni ce pleaca in UE. La munca. Cetatenii respectivi trimit bani acasa. Rudele respectivilor traiesc pe banii aia. Nu fac nimic. Nu au nevoie de prea multe si majoritatea nu investesc absolut deloc in imbunatatirea nivelului lor de trai. Pentru kilele de bautura si mancarea zilnice banii aia le ajung. Dar ii doare exact in paispe de civilizarea aia. Ei sunt independenti financiar. Nu depind de situatia economica a Romaniei. Din punctul lor de vedere fraierul roman care-si rupe carca muncind 10-12 pe zi pentru 100 de euro lunar e un nimic. Un zero pe care poti sa te pi**. Nu e in stare 'sa se descurce'.
Periodic cetatenii ce muncesc 'in UE' se intorc acasa. Unii au invatat ceva pe acolo. Altii insa vin acasa doar pentru a-si face de cap. Si o fac cu drag si spor. Se simt probabil stresati in vest si incearca sa scape de stresul asta in Romania. Vin acasa, isi etaleaza masina second-second-second hand, se iau de toate femeile din cartier, beau de sting, borasc pe strada, injura, urla la miezul noptii pana le cedeaza bojocii etc,etc,etc.
Apoi se intorc in UE. Uneori isi iau si alte rude cu ei. Teoretic ar fi dificil sa le gaseasca de lucru, practic insa 'se descurca'. Iar ciclul se reia la nesfarsit.
Ce se va intampla dupa aderare ? Se va schimba ceva ? Poate pentru cei cativa ce au ceva avere si locuiesc in cartiere 'protejate'. Pentru ceilalti va fi exact ca mai inainte. Cu o diferenta insa : integrarea va presupune costuri enorme. Pe care le vor plati 'fraierii' ce muncesc in Romania. Pentru cine viata inseamna si altceva decat bautura, haleala si f***t va fi foarte greu. Pentru ca pentru orice incercare de a-ti imbunatati nivelul de trai = o ocazie pentru stat de a-ti mai lua niste bani. Bani pe care cetatenii de care spuneam nu-i vor plati pentru simplul motiv ca li se rupe. Copii lor vor avea ceva toale, mancare si ocazia sa-si faca de cap. Plus posibilitatea de a munci in UE la maturitate. La ce le mai trebuie tampenii gen cultura, informare, civilizatie si-alte perversiuni de-astea ?

Nu stiu cum e cu 'frustrarea romanilor carora le place mediocritatea' dar stiu ca persoanele de care vorbeam nu vor sa se schimbe si - foarte important - SUNT 100 % SUSTINATORI AI INTEGRARII. Pentru ca din punctul lor de vedere UE = locul de unde iese banul ca sa-si poata face de cap in Romania.

p.s : 'am fost in ..., fraiere, si-am facut banu', si te cumpar si pe tine si pe toata familia ta de c****, si-ti iau si nevasta in p*** daca vreau. Ce-mi faci, bah, ca angajez avocat bazat si te dau in judecata si-ti iau tot ce ai'. Asta e textul pe care-l debita pe strada zilele trecute un astfel de personaj. Care in mod sigur nu e impotriva integrarii, ca doar acolo face 'banu' pentru avocat'.

Acest topic a fost editat de Achernar: 6 Oct 2006, 02:57 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 6 Oct 2006, 04:46 PM
Mesaj #13


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Achernar, iti inteleg punctul de vedere, dar nu sunt total de acord cu tine.
Din cata lume cunosc plecata pe meleaguri straine, nici o persoana nu corespunde descrierii facute de tine.

Pretul aderarii va fi mai mic decat estimezi tu. De ce? Pentru ca... alimentele sunt deja mai scumpe in Ro decat in restul UE, hainele la fel, utilitatile la fel. Patronii in schimb vor fi nevoiti sa mareasca salariile si sa bage mult mai putin in buzunar. (Evident ca am explus problema extrem de simplist.)


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lord_serenius
mesaj 6 Oct 2006, 10:16 PM
Mesaj #14


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 11
Inscris: 3 September 06
Forumist Nr.: 8.632



Hait! Iotete ce vă stārnii.
Iauzi, cică romānul e mediocru e lipsit de civilizaţie. Aha, e cum de am fost eu aşa de orb pāna acum. Mai nou aici se scrie istoria, păi da, aflu că i-am pupat īn fund pe turci vreo 700 de ani şi pe ruşi īn altă parte vreo 150 de ani. Enterprise, teleportati-ma şi pe mine īntr-o lume mai reală, mamă dragă. Pe ce lume sunteti oameni buni. Da suntem aşa de mediocri īncāt Microsoft cumpără o firmă de Software ROMĀNEASCĂ cu tot cu angajaţi. Suntem atāt de mediocri īncāt avem olipici mondiali la matematică,fizică şi chimie.
Da' cu munca prin străinătăţi, hee chestia asta e cu dus-īntors. Ute că cică şi ăia au şomeroii lor, şi ne mai ducem şi noi pleaşcă pe capul lor să le luăm pāinea de la gură. Păi cum să nu scoată ăia pe acolo gun-urile şi să īmprăştie cu bombonele de metal aşa mai īn glumă mai īn serios. Īnsă cum noi suntem umila mānă de lucru ieftină, boşilor de pe acolo, le convine de minune treaba aiasta, aşa că ; īnainte la căpşune.
Dacă noi nu avem standardul de civilizaţie, necesar să scoatem capul īn lume cu fruntea sus, apăi cine īl are. Celor care conduc Noua Dictatură Europeană, cine le-a stabilit standardele de civilizaţie. Si ne spune cineva mai luminat cānd puii mei s-a īnfiinţat chestia asta care se vrea a devemi noul monopol european?
Şi staţi că tot nu mă lămuriră-ţi, că mai găsii p'ici că cică ar fi bine să intrăm īntr-o astfel de federaţie. Păi ori e uniune, ori e federaţie?
Fraţilor noi nu suntem pe poziţie de inferioritate. Noi suntem cei care ar trebui să pună condiţii. Romānia prin amplasamentul ei geografic cu ieşire la mare este ca o sulă īn coaste pentru ăştia care īşi zic "marile puteri". Ce putere? Cine pe cine stăpāneşte? Cu cine ne războim şi nu facem faţă? E ca şi cum colacul de salvare care īţi este aruncat te loveşte īn cap şi crăpi pe loc. N-avem nevoie de aşa ceva.
Treziţi-va copiii mei. Noi suntem cei care putem să-i salvăm pe alţii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 7 Oct 2006, 10:58 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



LS, scuze ca am polemizat cu persona sub 18 ani.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 05:39 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman