HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii Subforum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Integrarea Romaniei in Uniunea Europeana. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

3 Pagini V   1 2 3 >  
Closed TopicStart new topic
> [Arhiva] 2007, Romania Si Uniunea Europeana
Mihai
mesaj 11 Jun 2003, 07:11 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



"ROMÂNIA
România este a doua ca mărime dintre țările candidate, este cea mai săracă, și este ultima în cursa pentru aderare. După un deceniu de amânări, un guvern de stânga puternic a abordat reformele necesare, cum ar fi privatizarea întreprinderilor cu pierderi și a băncilor de stat. Dar Uniunea Europeană consideră că este nevoie de eforturi mult mai mari până când se va putea spune că România are o economie de piață funcțională. Trezește de asemenea îngrijorare situația zecilor de mii de copii care trăiesc în instituții de stat, încercările factorilor politici de a controla justiția, și existența unui sector agricol înapoiat, în care lucrează 40% din populația activă. O altă problemă imensă este nevoia de integrare a țiganilor, cei mai numeroși din orice țară europeană. UE cere de asemenea controale mai eficace la granița României cu Ucraina și Republica Moldova."
http://www.bbc.co.uk/romanian/peoples_euro...pplicants.shtml

Intram in randul tarilor civilizate in 2007? De ce da? De ce nu?

Ma voi rezuma la a spune: 'Poate se intampla o minune...'


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 15 Jun 2003, 11:04 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Da dintr-un motiv extrem de simplu.
In felul asta nu vom ajunge la groapa de gunoi a Europei si nu vom mai suporta insuficientele unei economii sarace si fara putere in fata saraciei.


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 16 Jun 2003, 10:55 PM
Mesaj #3


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Desi 2007 ni se pare departe, este un rastimp foarte scurt pentru a reglementa toate cele mentionate ca fiind nemulturile UE. Sper ca in urmatorii 2 ani sa se ia anumite masuri care sa schimbe un pic lucrurile - macar sa se dea dovada de ceva bunavointa.

Dar parerea mea sincera este ca unica sansa a Romaniei este sa promoveze in functii de decizie tineretul care inca nu este "manjit", care are un oarecare idealism si care este nemultumit de situatia actuala. Cat de realista este posibilitatea asta e de discutat.

Asa ca si eu sunt de parerea lui Mihai, sper din toata inima sa se intample o minune.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 16 Jun 2003, 10:55 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Cain
mesaj 18 Jun 2003, 10:55 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.533
Inscris: 18 March 03
Forumist Nr.: 93



Daca intram in UE in 2007? NU. Pentru ca nu se va modifica nimic pana atunci. Bine, Nastase nu va mai fi guvern, ci presedinte. Dar e acelasi lucru, poate chiar mai rau.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 18 Jun 2003, 12:32 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Ai dreptate Cain!Nu se va schimba NIMIC pana atunci:

http://www.ziua.net/docs/16988.html

Si ce optimist era Brucan!!


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 18 Jun 2003, 05:54 PM
Mesaj #6


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



Cele doua previziuni nu pot fi comparate. Brucan pomenea de douazeci de ani pina cind in Romania se va fi instaurat o economie de piata eficienta si functionala, nu pina cind romanii vor trai la nivelul U.E.

In al doilea rind, faptul ca studiul cu pricina afiseaza niste numere fixe (63 de ani Bulgaria, 80 de ani Romania, etc.) ma face sa fiu circumspect. Niste analisti care se respecta ar fi pomenit niste intervale de timp, de exemplu pentru Romania intre 75 si 85 de ani.

Altfel rezultatul studiului mi se pare destul de conform cu realitatea.


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 18 Jun 2003, 06:53 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



QUOTE (ypsilonalpha @ Jun 18 2003, 06:29 PM)
Altfel rezultatul studiului mi se pare destul de conform cu realitatea.

In sfarsit iata un raspuns clar si neintortocheat "ca un labirint"!Un lucru destul de rar pe un forum romanesc! wink.gif


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 18 Jun 2003, 09:30 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Ypsi,pe asta ai avut timp sa-l citesti?

http://www.romanialibera.com/9FOR/5222.htm


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 18 Jun 2003, 10:02 PM
Mesaj #9


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



Mai, daca imi pun mintea stiu si eu sa scriu compuneri din astea pline de metafore si parabole. Ceea ce spune nenea ala acolo sint chestii de suprafata, efecte, daca vrei, si nu cauze. Din punctul asta de vedere, studiul acela al U.E. e mai la obiect, cred (desi n-am citit studiul in sine, cu doar comentariile despre el din presa).

(Hi hi, chiar o sa incerc o compunere din aia, sa vad ce iese ... wink.gif )


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 15 Aug 2003, 02:30 AM
Mesaj #10


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



2007? Poate, dar formal.

Pe bune? Nu stiu, personal nu cred ca vom ajunge la nivelul actual al Ungariei în urmatorii 20 de ani, deci ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 24 Aug 2003, 10:42 AM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Formal sau nu, recent PUR a facut cunoscut ca nu ar trebui sa ne grabim sa intram si sa asteptam anul 2010... ce credeti este o data mai realista decat 2007?


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 24 Aug 2003, 12:51 PM
Mesaj #12


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



Nu întelegi, nu conteaza data fixa, conteaza sa faci reforma. Poate o sa intram (cu vorba) în 2010 iar reforma o sa fie facuta în 2030, deci abia în 2030 vei intra de fapt, real, în UE. Datele alea sunt frectii la picior de lemn. Oricum se stie deja ca mobilitatea de angajare a românilor va fi restrictionata ca si pâna cum pâna când salarul mediu va urca la 4-500 € deci pune crestere economica de 5% pe an plecând de la 140 € si vezi când o sa intri în UE schimbându-se ceva. Idem cu facultatile si diplomele noastre, nu vor fi brusc valabile în dimineata lui 1 ianuarie 2007 peste tot, ci abia atunci când se va studia la standarde vestice. Iarasi, calculeaza în cât timp vor disparea actualele generatii de dinozauri, apoi urmasii acestora (deprinsi ca cei dintâi) si o sa ai o idee mai reala asupra datei când vom intra în UE.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 25 Aug 2003, 09:58 AM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



2030 este o data fabulatorie...
Dar ce crezi despre situatia Bulgariei care este deocamdata mai proasta decat a noastra?


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 25 Aug 2003, 10:03 AM
Mesaj #14


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



Si 2157 e o data fabulatorie, eu am dat un exemplu, tu hopa sa precizezi ce fel de data este.

Pai povesteste-ne tu despre Bulgaria.

PS. In 1990, si 2000 era o data fabulatorie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 25 Aug 2003, 10:13 AM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Poti accesa trimiterea facuta de MIHAI in prima pagina si vei putea compara situatia Bulgariei cu a Romaniei.


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 25 Aug 2003, 12:39 PM
Mesaj #16


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



Da, ce sa spun, mare diferenta ...
La multe capitole ei stau ma bine ca noi.

Dar acum ne obsedeaza iar capra vecinului?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 26 Aug 2003, 11:28 AM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (Petru @ Aug 25 2003, 10:58 AM)
2030 este o data fabulatorie...
Dar ce crezi despre situatia Bulgariei care este deocamdata mai proasta decat a noastra?

2030 este o fabula, e drept, ca si 2007, de altfel mad.gif
Adevarul este intre cele doua rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 26 Aug 2003, 11:40 AM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Cred ca daca se vor face unele eforturi vom intra in 2007.
Nu cred ca este o data fabulatorie.


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 26 Aug 2003, 11:57 AM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (Petru @ Aug 26 2003, 12:40 PM)
Cred ca daca se vor face unele eforturi vom intra in 2007.
Nu cred ca este o data fabulatorie.

"Sa facem totul, tovarasi" unsure.gif
Daca "eforturile" sint facute la fel ca si in ultimii 13 ani si de catre aceeasi oameni politici, si 2030 va fi o simpla ipoteza sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 26 Aug 2003, 11:59 AM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Incet incet se vor schimba oamenii iar eforturile cred ca vor fi ceva mai intense si asta mai ales in urma presiunilor la care suntem supusi in acest sens.


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 26 Aug 2003, 12:19 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Schimbarea mentalitatii generale cere cel putin o generatie wink.gif iar su^punerea la presiuni nu face decit sa intirzie schimbarea, datorita reactiilor de "aparare" sad.gif
S, lasind lozincile la o parte, chiar doresc politicienii romani intrarea sad.gif ma gindesc, desigur, la cei din actuala guvernanta care profita din plin de un sistem pe care CEE nu l-ar tolera sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 27 Aug 2003, 10:34 AM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Mentalitatea se schimba nu numai odata cu trecerea unei generatii... cred ca o schimbare destul de vizibila s-a petrecut dupa '89. Dar mentalitatea romaneasca nu cred ca este cu mult diferita de cea din Vest, de fapt facem parte din acelasi orizont cultural.


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 27 Aug 2003, 12:04 PM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Ba da, diferente mari sint, mai mari decit ar vrea unii sa admita rolleyes.gif
Romania nu s-a schimbat fundamental dupa deschiderea primelor Mc Donald's-uri in centrul citorva mari orase mad.gif
Ma rog, daca vrei sa te imbeti cu apa rece ... rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 27 Aug 2003, 01:42 PM
Mesaj #24


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



QUOTE (Petru @ Aug 27 2003, 10:34 AM)
Dar mentalitatea romaneasca nu cred ca este cu mult diferita de cea din Vest.

Hmm ai trait macar câteva luni în vest?
Una e dorinta, alta e realitatea. Betie cu apa rece e putin spus.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cain
mesaj 27 Aug 2003, 02:38 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.533
Inscris: 18 March 03
Forumist Nr.: 93



Sorine, te rog, nu mai Quota ultimul post, nu faci decat sa incarci pagina smile.gif

Mi_, sintem un fel de maimute, nu ? E, oricum, ne bucuram ca unii ca tine vad de sus cat de patetici sintem. Mai baiatule, nu e suficient sa iti expui parerea, atunci cand aceasta parere se pune impotriva vantului; sustine-o!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 27 Aug 2003, 02:44 PM
Mesaj #26


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



QUOTE
Cain:
E, oricum, ne bucuram ca unii ca tine vad de sus cat de patetici sintem.
Nici mie nu-mi convine situatia României. Numai despre morti se spune "numai de bine". Daca observ niste probleme nu înseamna ca ma uit de sus, nu cred ca daca le ascundem, problemele vor disparea.
QUOTE
atunci cand aceasta parere se pune impotriva vantului; sustine-o!
Imi definesti mai întâi "vântul", adica opinia generala pe care am contrazis-o?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 27 Aug 2003, 06:39 PM
Mesaj #27


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



QUOTE (Mi_ @ Aug 27 2003, 02:42 PM)
Betie cu apa rece e putin spus.

Da, e regretabil ca te imbeti cu apa rece...
Cunosc multe persoane din strainatate care s-au stabilit in Romania. Acestea admit ca tara noastra nu este nici pe departe raiul pe pamant, dar o prefera; decat sa se intoarca in tarile lor natale (SUA, Franta, Iran, Japonia sau Elvetia) prefera sa ramana in Romania, pentru ca iubesc mai mult viata aici.
Intr-adevar, este posibil ca aceste persoane sa fie exceptia, cum este la fel de posibil ca imaginea ta atat asupra Romaniei cat si asupra Occidentului sa fie cu mult departe de adevar...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 27 Aug 2003, 06:54 PM
Mesaj #28


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



Mihai, câte din persoanele pe care le cunosti, care au emigrat din SUA în România, câstiga salariul mediu pe economie?

Spui ca "e posibil ca aceste persoane sa fie exceptia". Ai dubii sau esti de fapt convins de asta?

Daca imaginea mea asupra unor tari e posibil sa fie departe de adevar, de ce n-ar fi posibil sa existe la fel de bine si mentalitatea locala în care se încearca atacarea oricarui ins care critica ceva despre noi, fie el român plecat fie strain (vezi cazul cu ambasadorul Guest si reactiile noastre).

Acum te rog sa-mi spui daca autorul acestor rânduri era si el departe de adevar, pentru ca pe mine nu ma crezi în ciuda realitatii deloc roze din tara:
Sursa: Adevarul:
QUOTE
Parlamentarul european Giacomo Santini, presedintele grupului Partidului Popular European in Parlamentul European, a pus sub semnul intrebarii sansele Romaniei de aderare la Uniunea Europeana, intr-o declaratie facuta recent la Trento, potrivit cotidianului bulgar Dnevnik, care citeaza agentia italiana de presa Ansa. "Inainte de a vorbi despre o aderare la Uniunea Europeana, Romania ar trebui sa-si ajute propriii cetateni sa scape de mizeria in care traiesc si care este mult mai cumplita decat s-ar fi admis", a afirmat Giacomo Santini, care a vizitat Romania la inceputul lunii august. Potrivit declaratiei sale, "natiunea se afla intr-o mizerie de nedescris si multi sunt cei care se tem ca Romania nu va reusi sa adere la UE". Santini a mentionat ca Uniunea Europeana a acordat Romaniei 5,1 miliarde de euro pentru reforma administratiei de stat, a transporturilor, infrastructurii si agriculturii si, cu toate acestea, "la ora actuala, in Romania exista multe sate fara canalizare, apa si electricitate, aflate, ca o ironie a sortii, la doar cativa kilometri de puturi petroliere".

Oricum, îti respect parerea si ma bucur ca mai exista oameni care iubesc viata din Ro, lucru care mi se pare destul de greu la ora actuala.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cain
mesaj 29 Aug 2003, 02:42 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.533
Inscris: 18 March 03
Forumist Nr.: 93



QUOTE (Mi_ @ Aug 27 2003, 06:54 PM)
si ma bucur ca mai exista oameni care iubesc viata din Ro, lucru care mi se pare destul de greu la ora actuala.

Fiule, te comporti exact ca o tarfa care a obtinut ce a vrut de la client, apoi ii intoarce spatele... pacat. Pacat ca multi care au plecat din tara dau vina numai pe oameni. Si scuipa inapoi. Stii ce faci? Incerci sa-ti renegi trecutul, insa TU esti cel care ar trebui repudiat... Adio, si n-am cuvinte.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 29 Aug 2003, 02:50 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



NU doresc sa atac personal pe nimeni, dar masturbati-va intelectual voi astia din RO si faceti-va iluzii, sa vedeti ce productiv e sad.gif
Daca deschizi gura cit de mica "ai uitat de unde ai plecat" si evident "scuipi innapoi" in lipsa de a ti sa replica cu argumente valabile sad.gif E trist???
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cain
mesaj 29 Aug 2003, 03:09 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.533
Inscris: 18 March 03
Forumist Nr.: 93



Omule, nu spun sa regreti plecarea... si sa vrei sa vii inapoi... ca nu mai este de trait "afara" ... insa e preacurvie sa iti renegi originea...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 29 Aug 2003, 03:16 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Mi se pare ca pentru unii e atat de usor sa critice fara a face ceva pentru a remedia o situatia care poate indirect ii priveste si pe ei...
Plecarea din tara nu e un motiv suficient spre a fi impotriva sau cel putin sa te apropii de o asemenea atitudine fata de propria tara!


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 29 Aug 2003, 03:27 PM
Mesaj #33





Guests






Mihai, scuze de off topic, dar unde sunt mesajele trimise de mine, Misti, Vegas, Omu' bun, la acest subiect??
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 29 Aug 2003, 03:29 PM
Mesaj #34


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Mda, se pare ca printre mesajele care au fost pierdute o data cu problemele avute se numara si cele scrise aici. mad.gif
Din pacate, timpul nu imi permite sa reiau discutia, dar voi trage concluzia asupra celor discutate:

Nu sunt impotriva fenomenului emigrationist, ci a celor care dupa ce pleaca uita ca s-au nascut in Romania si arunca vorbe de ocara la adresa tarii lor natale, a celor care nu pierd nici o ocazia pentru a exagera, pentru a spune ce dezastuoasa e stare din Romania si cat de bucurosi sunt ca au scapat din acel infern. Acestia sunt oameni de doi bani, persoane materialiste si lipsite de cel mai mic spirit patriotic. Sunt impotriva celor care creeaza Romaniei o imagine mai proasta chiar decat o creeaza emisiunile referitoare la saracia si bolile din Romania, considerand ca este absolut normal sa spui adevarul. Pe buna dreptate, dar este absolut normal sa iti si ajuti tara. Si defaimand-o, doar vorbind si fara sa realizezi ceva pentru tara ta, in mod sigur nu ii vei crea o imagine pozitiva. Si daca nu am spus-o pana acum, considerand ca nu este necesar, voi sublinia in continuare: asemenea persoane nu au ce cauta la Han.

Referitor la celelalte puncte subliniate in discutia pe care, din pacate, nu o pot recupera din cauza problemelor aparute, voi adauga faptul ca, din punctul meu de vedere, eradicarea coruptiei trebuie sa inceapa de la cel mai mic nivel, nu sa traim in ideea ca daca aia marii fura, eu de ce nu as fura. Totodata, referitor la ce spusese Omu' Bun, nu, situatia Romaniei, asemanata metaforic cu o cangrena nu s-a transformat in cancer; inca o putem salva, dar nu stand cu mainile in san si conformandu-ne cu ceea ce se intampla.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 29 Aug 2003, 05:44 PM
Mesaj #35


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



Ok vad ca de la sperantele de integrare în UE s-a ajuns la preacurvarul de Mi_. Ma simt magulit asa ca va mai dau câteva motive sa ma laudati.

In iunie 1944, dupa reusita debarcarii din normandia, era clar ca bunaziua ca razboiul e decis si Germania înfrânta. Daca erai militar german, nu-ti trebuia decât un pic de realism si vointa de a-ti accepta critica si consecintele, ca sa capitulezi. Insa asa se face ca razboiul a mai durat 11 luni si s-au mai pierdut milioane de vieti. De ce ? Pentru ca propaganda aburea populatia cu sosirea iminenta a unor arme super-fantastice care vor câstiga razboiul, în acelasi timp cu insuflarea convingerii ca situatia nu e atât de disperata si ca mai sunt sanse sa se câstige razboiul. Cei ce s-ar fi gândit o singura clipa sa se predea, sa se dezica de germania hitlerista, erau prea stresati de acuzele de tradare, lasitate, lipsa de patriotism, în cazul în care ar fi facut acest lucru.

In prezent România e în stadiul de a astepta miracole, se crede ca totusi situatia se va redresa si totul va fi bine (din credulitate, naivitate sau autosugestie).

Nu ascund si nu mi-e rusine sa-mi sustin parerea ca partida e pierduta pentru România, cel putin pentru câteva generatii. Este o observatie personala bazata pe observatii la fel de personale si nu oblig pe nimeni sa mi-o împartaseasca. Inamicul tarii se afla în interior, un amalgam de profitori protejati de mentalitatea de care se tot vorbeste. Ca unii aleg sa cânte fanfara în timp ce vaporul se scufunda, e treaba lor.

Parerea mea si mesajul meu este ca aceia care stau în cumpana, sa emigreze sau nu, sa taie urgent pisica în doua si sa-si faca bagajele. Asta n-are nici o legatura cu patriotismul, când vaporul se scufunda nu mai stai sa vezi câte sentimente aveai pentru el, ci încerci sa îti salvezi viata. Unii se vor întoarce (emigrarea nu e pentru mofturosi), altii vor regreta ca au ezitat atâta timp. Eu zic ca merita macar sa încerci ! Cine are urechi, sa auda, restul sa cânte fanfara, poate d-zeu îsi va demonstra existenta printr-un miracol, salvând vaporul care se scufunda.

Spre disperarea altora, realitatea din România pe care eu o vad si o scriu iar altii o vad si tac mâlc, nu are nici o legatura cu acceptatul sau renegatul originilor sau a altor valori.

Având în vedere ca nu va afectez nici salariul si nici proprietatea privata, chiar nu vad de ce sa nu îmi exprim ideile despre România si UE alaturi de voi.

Ce am facut personal pentru tara ca si ce n-am reusit sa fac, sunt lucruri personale care de obicei nu se afirma. Nu cred ca veti afla c*rând nici ce ajutor am dat altora înainte si dupa plecarea din tara, din motivul apartenentei în fond aceleiasi familii, natiunea.

Spre disperarea mea ceea ce se întâmpla în prezent cu tara nu ma face decât sa fiu pesimist si sa trag concluzia ca totul este pierdut, si ca fara o alta revolutie sau colaps nu se va mai redresa nimic. Aveti tot topicul la dispozitie sa veniti cu contraargumente, dar nu încurcati visele cu faptele.

Nu sunt împotriva tarii natale, n-as avea cum, eu doar remarc realitatea din tara natala. Faptul ca sunt imediat diagnosticat ca « împotriva tarii » îmi confirma ca port discutia pe un forum românesc, unde mentalitatea spune ca nu are voie nimeni voie sa ne critice. Nici macar nu va criticam pe voi, ci o situatie a tarii. Cu critica sau fara critica mea, ea tot acolo este. Cu preacurvia mea sau fara, nu se schimba nimic.

Ce s-a întâmplat pe topic, la fel ca si cu conflictul cu SORIN, poate sa fie înca o dovada asupra realitatii de la noi.

Nu sunt mândru ca sunt român, si nici nu mi-e rusine ca sunt român. Eu apreciez persoanele dupa cum se comporta, nu dupa caracteristici înnascute. Daca vine un strain la mine sa se lege de nationalitatea mea, primeste flit instant. De discutat critic despre România discut cu românii, în româna, si nu cred ca ne citeste vreun strain, asa ca nu avem de ce sa ne ascundem dupa deget. Despre atitudinea mea în mijlocul strainilor pot sa va spun doar ca încerc sa apreciez ceea ce altii au depreciat, emigrati sau ramasi în tara.

Discursul lui Michael Guest si reactia fata de el este indicatorul poate cel mai exact al mentalitatii din tara. Trist e faptul ca exact aceasta mentalitate blocheaza din fasa orice speranta într-o viata mai buna în tara.

Cum spuneam si într-un post anterior dar care a disparut (ca si post-urile celorlalti) în incidentul tehnic, nu m-ar mira deloc sa îmi fie sterse din nou posturile pe motiv ca sunt offtopic, nepoliticos, sau om de doi bani (varianta Mihai).
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 12:10 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman