HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii Subforum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Integrarea Romaniei in Uniunea Europeana. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

2 Pagini V   1 2 >  
Closed TopicStart new topic
> [Arhiva] Romania Si Uniunea Europeana
Va fi admisa Romania in Uniunea Europeana?
Va fi admisa Romania in Uniunea Europeana?
DA [ 12 ] ** [63.16%]
NU [ 7 ] ** [36.84%]
Nr. Voturi: 20
  
Mihai
mesaj 15 Apr 2003, 07:36 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Uniunea Europeana - un vis realizabil pentru Romania?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 16 Apr 2003, 09:36 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Sunt sigur si sper ca nu ma voi insela ca vom intra in UE in 2007,cel mai devreme.


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 20 Apr 2003, 10:33 AM
Mesaj #3


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



Tiris-grapis, o sa fim primiti in U.E. in 2007, chiar daca multe din capitolele de aderare vor fi incomplete. Abia atunci se vor alege apele si va incepe cu adevarat faimoasa reforma economica. Ginditi-va numai ce ar insemna introducerea euro ca moneda nationala.
Vorba 'ceea, o sa fim ca-n Legiunea Straina: "Mergi inainte sau crapa".


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 20 Apr 2003, 10:33 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
maxim
mesaj 20 Apr 2003, 07:01 PM
Mesaj #4


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 1
Inscris: 20 April 03
Forumist Nr.: 210



vis realizabil! e ca si cum ai spune: a vazut chioru!
sincer nu cred nici in ue nici in nato. ue vine cu un set de reguli(aquis-ul comunitar) pe care il impune fiecarei tari. din acest punct de vedere, da ar fi un "vis" realizabil! dar ce ne facem dupe! ex: aquis-ul comunitar include si problema minoritatilor nationale. au fost aprobate o groaza de proiecte pentru sectorul non-profit prin care s-a incercat implementatea acestei probleme. si romanii ce au facut: undeva in botosani la un astfel de seminar au plecat saracii tigani batuti mar. nu cred ca suntem in stare de asa ceva. nu suntem pregatiti. nici macar noi astia mai tineri, de babaci ce sa mai vorbim.
acum vine si partea ailalta: chiar vrem sa intram in ue? eu unul nu vreau. pentru ca daca se va intampla asta am sa platesc dari la stat de o sa ma usture f.... pentru a acoperi pretul acestei intrari!
cam atat deocamdata!
spor la bani!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexb
mesaj 11 May 2003, 07:26 AM
Mesaj #5


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 5
Inscris: 11 May 03
Forumist Nr.: 280



QUOTE (ypsilonalpha @ Apr 20 2003, 11:56 AM)
Tiris-grapis, o sa fim primiti in U.E. in 2007, chiar daca multe din capitolele de aderare vor fi incomplete. Abia atunci se vor alege apele si va incepe cu adevarat faimoasa reforma economica. Ginditi-va numai ce ar insemna introducerea euro ca moneda nationala.
Vorba 'ceea, o sa fim ca-n Legiunea Straina: "Mergi inainte sau crapa".

Stimate domn, nu cunoasteti bine "problema" euro! Nu-i chiar asa o binefacere cum se spune, mai cu seama pentru cei mai "slabi" la punga...deci marea masa a populatiei.
Cu tiganii pe care îi "exporta" românia azi si "târâs - grapis" nu se va face treaba (ca sa nu mai vorbim de altele). S-au pierdut 13 ani din DEZVOLTAREA TARII!! Ce se face??!!
Sa auzim de bine! sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 11 May 2003, 12:58 PM
Mesaj #6


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



Pai exact asta voiam si eu sa spun, stimate domn: introducerea euro ca moneda nationala o sa "forteze" vrind-nevrind" o reforma adevarata si profunda prin care "o sa se aleaga apele". Iar cit despre faza cu "marea masa a populatiei", mi se pare ca ultima propozitie din postul meu anterior e destul de edificatoare.

De intrat o sa intram tiris-grapis pentru ca altfel nu se poate, la dezvoltarea economica de azi a Romaniei ar fi o prosite sa credem ca intram in U.E. pentru merite economice. Nu, politicul o sa dicteze de data asta, altfel ne putem lua adio de la integrare forever.



--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Maya)
mesaj 12 Aug 2003, 02:47 AM
Mesaj #7





Guests






QUOTE
eu unul nu vreau. pentru ca daca se va intampla asta am sa platesc dari la stat de o sa ma usture f.... pentru a acoperi pretul acestei intrari!



Romanul tot roman !E mult mai usor sa stai cu telecomanda toata ziua in poala la caldurica si salariul sa-ti vina lunar fara sa faci nimic daca se poate ca doar tie sa-ti fie bine ca de restul....Dumnezeu cu mila.
Mi se face o sila numai cand vad individualismul asta exagerat peste tot,la romani.Pana nu o sa intelegem ca UE nu inseamna ca de a doua zi o sa traim civilizat cum e normal de altfel,ca salariile sau conditiile de munca nu vor avea schimbari substantiale peste noapte,ca toate aceste lucruri inseamna sacrificii si mai ales interes...vorbim degeaba...
Tocmai de aceea eu sunt f. pesimista in ceea ce priveste Rom. si UE pentru ca,asa cum spunea alt domn,nu se poate mentine pe linia de plecare odata integrata,se supraestimeaza cand realitatea este arhicunoscuta de toata lumea,pentru ca politica UE cere diplomatie pe care Rom. nu o are si pentru ca nu merita cu o astfel de mentalitate si cu o asa nesimtire de nedescris si cu aruncarea vinei pe altcineva cand de fapt totul pleaca de la nivel de individ.
Pana una alta,ramanem la birtul din colt in zi de salariu pana cadem sub masa,o nenorocim cu bataia pe nevasta acasa daca deschide gura (apropo de sub. cu femeile in politica) si luna urmatoare o luam de la capat...ca doar se poarta, nu?Ce atata UE? Mai bine ramanem pe f.... nostru ! wink.gif

pas:M-am luat cu vb. si am uitat sa salut....bine v-am gasit aici la HA !
blush.gif

Acest topic a fost editat de Maya: 12 Aug 2003, 02:56 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 12 Aug 2003, 11:27 AM
Mesaj #8


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Bine ai venit la Han, Maya! smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 15 Aug 2003, 02:20 AM
Mesaj #9


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



QUOTE (maxim @ Apr 20 2003, 08:01 PM)
pentru ca daca se va intampla asta am sa platesc dari la stat de o sa ma usture f.... pentru a acoperi pretul acestei intrari!

In prezent platesti dari la stat de te ustura si nu vezi nimic în schimb (ba poate o noua mansarda la o vila pe undeva).
Ai putea plati dari la stat pentru integrare, ca sa vezi si tu ceva din ce platesti. Dar nu vrei.
Excelent.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 26 Aug 2003, 06:25 AM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (Petru @ Apr 16 2003, 10:36 AM)
Sunt sigur si sper ca nu ma voi insela ca vom intra in UE in 2007,cel mai devreme.

Tare mi-e frica ca te inseli, crezind abureala de la TVR sad.gif
Se apropie alagerile cumva dry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 26 Aug 2003, 09:38 AM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Daca ai dreptate atunci apoape o tara intreaga se amageste...
Dar care crezi ca sunt argumentele pentru a nu intra in U.E. in 2007?


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 26 Aug 2003, 09:57 AM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (Petru @ Aug 26 2003, 10:38 AM)
Daca ai dreptate atunci apoape o tara intreaga se amageste...
Dar care crezi ca sunt argumentele pentru a nu intra in U.E. in 2007?

Da, situatia economica dezastroasa, coruptia, imaginea pe care o dau romanii afara mad.gif
Ai vreun argument valabil PENTRU, in afara de mass media aservita anumitor interese unsure.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 26 Aug 2003, 10:01 AM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Un argument destul de semnificativ e acela ca nu cred ca se va putea inchipui o Europa unita fara unele state din estul aceleiasi Europe.

Acest topic a fost editat de Petru: 26 Aug 2003, 10:02 AM


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 26 Aug 2003, 11:26 AM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (Petru @ Aug 26 2003, 11:01 AM)
Un argument destul de semnificativ e acela ca nu cred ca se va putea inchipui o Europa unita fara unele state din estul aceleiasi Europe.

Asta e o speranta, o dorinta, nu un argument wink.gif
Da, nu se poate... dar nu neaparat in 2007 sad.gif
Si , de altfel, UNDEVA trebuie fixata si granita estica a Europei, problema e unde, totul e ca ea sa inglobeze si RO, ceea ce nu mi se pare evident sad.gif Mentalitatea numai europeana nu e (balcano-fanariota mai curind... mad.gif ) si, de fapt... si la Vladivostok traiesc europeni biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 27 Aug 2003, 10:31 AM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Eu inca consider ca pot fi indeplinite toate capitolele de negocieri pana in 2007.


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 27 Aug 2003, 05:48 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Pana in 2007(sau 2030!!) mai aveti de trecut "alegerile de la anul"!
Iar politicianul romana are mare "grija" de realitatea romana!
-Romania trece prin cea mai mare criza energetica(si nu numai!).Amanunte aici:
http://www.ziua.net/docs/24213.html
-Se prevad "cutremure politice"( wink.gif + laugh.gif ):
http://www.romanialibera.com/1POL/26c6pcio.htm
-Au inceput donarile politicienilor(pe buzunarul cui?):
http://www.adevarulonline.ro/inc/print.jsp...rticle_id=50374
-Ramura PRM a PSD isi face de cap cu legi "populiste"(vezi si declaratiile presedintelui facute pentru a "satisface" aceasta aripa):
http://www.expres.ro/politica/?news_id=129686
-Si perspectivele cetateanului,vazute de un tanar ziarist in editorialul ziarului "Transilvania Expres" din 27/08/03:
http://www.transilvaniaexpres.ro/editorial.htm

In rest,situatia este "ROZ". wink.gif

Acest topic a fost editat de talusa: 27 Aug 2003, 05:53 PM


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 29 Aug 2003, 09:53 AM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Intr-adevar alegerile de anul viitor sunt extrem de importante, dar sa speram ca populatia nu va acorda votul decisiv celor care in mod sigur nu ne-ar duce pe calea cea buna si in mod sigur ca ne vor indeparta de U.E.


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 2 Sep 2003, 09:06 AM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (Petru @ Aug 27 2003, 11:31 AM)
Eu inca consider ca pot fi indeplinite toate capitolele de negocieri pana in 2007.

Argumente concrete, cifre, ceva, nu doar speranta si abureala ? mad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 7 Sep 2003, 05:29 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Iar pentru a reveni la subiect,eu cred ca orice eforturi va face orice guvern roman pentru intrarea in UE,imaginea romanului in ochii cetatenilor din vest va ramane aceasta(ce masuri CONCRETE se pot lua pentru a schimba aceasta imagine?):

http://www.ziua.net/docs/25461.html

http://www.jurnalul.ro/print.php?sid=25120

http://www.expres.ro/editorial/?news_id=130656&print=1

Iar despre "cifrele cerute de Sorin666",ele nu cred sa fie prea "imbucurartoare"(imi pare rau Petrule,dar The Economist este un ziar foarte serios,in care am mai multa incredere decat "toata invalmaseala de cifre" publicata de guvernul roman!)

http://www.revista22.ro/html/index.php?art...2&nr=2003-08-25

Numai bine....desi nu pare!! sad.gif


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 8 Sep 2003, 10:02 AM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Cum rezulta din concluziile ultimului articol la care s-a facut trimitere mai sus(din Revista 22) Romania inca se afla pe un loc codas in randul tarilor candidate la U.E., dar "Economist Intelligence Unit" nu face decat sa constate o dificultate si nu da cifre si date care sa infirme dcefinitiv posibilitatile Romaniei de integrare! Exista atatea "impodenrabile" incat este extrem dce dificil de sustinut ca nu se va intampla asa sau ca dimpotriva va fi asa!


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 8 Sep 2003, 06:18 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Cred ca pentru "cetateanul de rand" cel mai semnificativ numar este cel de 80(de ani).Restul conteaza mai putin!
Tin sa-ti reamintesc ca in reclamele de la PROTVInternational apare cifra de 95%(din populatia Romaniei care s-a pronuntat pentru aderarea la NATO! laugh.gif Acum ar fi "o idee" sa se faca un sondaj cu intrebarea "CE este NATO"? wink.gif Am si niste propuneri unde sa se faca acest sondaj(avand in vedere procentul mare al populatiei rurale in Romania!).


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 9 Sep 2003, 10:00 AM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Nu stiu cat de veridic este sondajul de la PROTV International, nu stiu daca a fost facut cu mijloace sociologice. Dar daca ar fi sa existe o vina a lipsei de informatii a unei mari majoritati de locuitori a satelor, ar fi efectul neimplicarii Guvernului in a cere realizarea daca nu a unui referendum, cel putin a unui sondaj national.
Cifra de 80 de ani daca ar fi sa fie reala ar fi nu numai in detrimentul Romaniei ci mai ales al U.E. care nu vad de ce si-ar asuma sa piarda capital intr-o zona unde probilitatea de dezvoltare economica este asa de mica!



--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 9 Sep 2003, 06:41 PM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Ba eu ca "cetatean UE" as cumpara terenuri in Romania!!Chiar cu gandul la "generatiile viitoare" wink.gif


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nicushor
mesaj 22 Sep 2003, 05:44 PM
Mesaj #24


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 42
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 820



Eu nu pot sa-mi inchipui cum poate Romania sa spere sa intre la UE cand majoritatea tzarilor vestice planuiesc sa reintroduca viza pentru romani. Majoritatea dintre voi gandesc ca trecutul comunist este de vina pentru situatzia actuala dar mai sant o gramada de tzari fost-comuniste care in ziua de azi pot sa concureze cu unele tzari din UE(industrie si civilizatzie).
Dupa parerea voastra reintroducerea vizelor poate fi luata ca un pas spre intrare in UE? Absurd!!! Dupa parerea mea Romania ar putea sa-si faca planuri sa constituie impreuna cu Rep. Moldova, Turcia si Mongolia o uniune separata de UE, in actuala UE nu este loc pentru tzari ca Romania actuala si sant sigur ca cei care au calatorit sau traiesc prin UE sant de acord cu mine. Cea mai mare greseala a fost ridicarea vizelor pentru romani, aceasta actziune a facut ca Romania sa-si ruineze mai tare numele in lume.

with best regards, Nicu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 22 Sep 2003, 06:40 PM
Mesaj #25


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Bine ai venit la Han, nicushor! smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nicushor
mesaj 22 Sep 2003, 06:59 PM
Mesaj #26


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 42
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 820



Bine v-am gasit!!! 19.gif


--------------------
I think drinking and driving is terrible. You always spill it when you change gears...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 23 Sep 2003, 06:11 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



QUOTE (Nicushor @ Sep 22 2003, 05:49 PM)
Eu nu pot sa-mi inchipui cum poate Romania sa spere sa intre la UE cand majoritatea tzarilor vestice planuiesc sa reintroduca viza pentru romani. Majoritatea dintre voi gandesc ca trecutul comunist este de vina pentru situatzia actuala dar mai sant o gramada de tzari fost-comuniste care in ziua de azi pot sa concureze cu unele tzari din UE(industrie si civilizatzie).
Dupa parerea voastra reintroducerea vizelor poate fi luata ca un pas spre intrare in UE? Absurd!!! Dupa parerea mea Romania ar putea sa-si faca planuri sa constituie impreuna cu Rep. Moldova, Turcia si Mongolia o uniune separata de UE, in actuala UE nu este loc pentru tzari ca Romania actuala si sant sigur ca cei care au calatorit sau traiesc prin UE sant de acord cu mine. Cea mai mare greseala a fost ridicarea vizelor pentru romani, aceasta actziune a facut ca Romania sa-si ruineze mai tare numele in lume.

with best regards, Nicu

Bine ai venit Nicushor!
Si nu-ti face griji!Europa tace si inghite...deocamdata.Dar si cand s-o "sparge furunculul" mad.gif

http://www.ziua.net/docs/26988.html


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 24 Sep 2003, 10:38 AM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



QUOTE (Nicushor @ Sep 22 2003, 05:49 PM)
Eu nu pot sa-mi inchipui cum poate Romania sa spere sa intre la UE cand majoritatea tzarilor vestice planuiesc sa reintroduca viza pentru romani. Majoritatea dintre voi gandesc ca trecutul comunist este de vina pentru situatzia actuala dar mai sant o gramada de tzari fost-comuniste care in ziua de azi pot sa concureze cu unele tzari din UE(industrie si civilizatzie).
Dupa parerea voastra reintroducerea vizelor poate fi luata ca un pas spre intrare in UE? Absurd!!! Dupa parerea mea Romania ar putea sa-si faca planuri sa constituie impreuna cu Rep. Moldova, Turcia si Mongolia o uniune separata de UE, in actuala UE nu este loc pentru tzari ca Romania actuala si sant sigur ca cei care au calatorit sau traiesc prin UE sant de acord cu mine. Cea mai mare greseala a fost ridicarea vizelor pentru romani, aceasta actziune a facut ca Romania sa-si ruineze mai tare numele in lume.

with best regards, Nicu

Sprijinul pentru integrarea Romaniei in U.E. vine din ce in ce mai vizibil din partea insasi a Europei.
Cred ca este un semn destul de important si nu vad de ce nu am crede ca am putea incheia toate capitolele de negociere in timp util!


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 24 Sep 2003, 04:07 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Despre tiganii si infractorii romani din Europa nimic nu ne mai mira cu atat mai putin cu cat inca inainte de ridicare vizelor ei deja erau o parte componenta colorata a spatiului european!
Dar nu cred ca principala noastra problema este aceasta, mai curand sunt factorii de tinuta economica.


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 24 Sep 2003, 05:23 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Crezi ca europenii nu vor impune si ceva "mai radical" pentru a rezolva problemele la ei acasa?
Numai "economia de piata romana" ii intereseaza?
Prea mult se "discuta" in ultima vreme si in prea multe tari in paralel!


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nicushor
mesaj 24 Sep 2003, 05:48 PM
Mesaj #31


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 42
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 820



Va multumesc la toti pentru vorbele linistitoare(pot dormi linistit! shifty.gif ) si pot sa va asigur ca eu dorm de vreo 15 ani linistit de cand am parasit Ro. Bineinteles ca doresc si eu din toata inima ca Romania sa se incadreze cerintelor UE pentru ca nu numai voi cei ramasi acasa ci si eu as avea de profitat de pe urma integrarii Romaniei(in primul rand schimbarea "mafiotilor" care se numesc vamesi) dar dupa informatiile mele in momentul de fata sansele stau cam prost. Cel mai mare ajutor pentru aderare zic eu ca ar putea venii de la Ungaria pentru ca ei sant cel mai la curent cu situatia din Ro si ar fi si in interesul lor ca Ro sa fie membru UE. Spre exemplu Austria a sprijinit intens intrarea Sloveniei si a Ungariei, Finlanda si Suedia au sprijinit intrarea tarilor baltice deci tarile vecine joaca rolul important la acest pas dar tot ele pot sa puna si bete-n roate cum de exemplu a incercat Germania si Austria sa impiedece intrarea Cehiei din cauza "decretului Benes" (cu toate ca au trecut mai mult de 50 de ani!).
In incheiere vreau sa mai spun ca eu oricum tin pumnii pentru 2007, poate, poate.... se intampla vreo minune si reusim!

Stima, Nicu


--------------------
I think drinking and driving is terrible. You always spill it when you change gears...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 24 Sep 2003, 05:54 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Nicushor

1)Am citit in presa romana ca Geoana face deja referinte la......2009!Asa ca "menajaza-ti pumnii" wink.gif

2)Eu dorm deja linistit de......40 de ani! rolleyes.gif

Talusa.


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 24 Sep 2003, 10:27 PM
Mesaj #33


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



Dormiti, vitejii mei, poate va vegheaza si pe voi vreun FNI, ceva tongue.gif Ia uite, ma, cu cine incepem noi reconstructia ... ts ts ts ...

On-topic: daca Geoana zice de 2009, atunci asa va fi - stie el ce stie, si-i cel mai indreptatit sa stie, ca el primeste faimoasele "semnale" din toate colturile Europei. Ma intreb cind se face anuntul oficial, ca sa zic asa. In orice caz, guvernul mai are la dispozitie vreo luna si jumatate ca sa arate comisarilor europeni ca Romania are o economie de piata functionala.


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 25 Sep 2003, 08:04 AM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



(1)Din acest punct de vedere...chiar ca dorm in liniste!
De cate ori cineva-mi ofera o dobanda "exagerat de mare" fata de cea bancara...ii pun 10000 de intrebari!si dupa ce primesc raspunsurile.....o iau la fuga de-mi "sfaraie calcaiele"!(ce pot face,deformatie profesionala"!).
Dar va recomand sa cititi seria de investigatii din Ziua!Alte 9000000 de persoane se pare ca sunt excrocate prin SIF!!Asta DUPA Caritas si FNI!Prostii nu "se termina" niciodata!Se inlocuiesc cu altii!si excrocii cunosc acest lucru wink.gif
(2)Cum arata guvernul roman acest lucru?Cu degetul? devil.gif


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 25 Sep 2003, 10:20 AM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Nu stiu cat de verdic este anul 2009, dar pana nu se face un anunt oficial in acest sens nu putem decat specula!


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 03:00 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman