HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii Subforum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Integrarea Romaniei in Uniunea Europeana. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

14 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cum Intram In Europa
Figaro
mesaj 6 Aug 2003, 01:53 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Tiganii romani aciuati prin Spania au patentat o noua metoda de furt: "bagajul". Grupurile de rromi din preajma Barcelonei sau a Madridului ataca autocarele, folosind puradeii din dotare. De altfel, procedeul nu se poate pune in practica decat cu ajutorul tancilor de cativa ani care pot incapea intr-o valiza. Soferii autocarelor romanesti au fost cei care au depistat tehnica, extinsa acum la autocarele spaniole care circula pe rute interne. In timpul curselor pe teritoriul spaniol, bagajele calatorilor sunt pradate in timpul mersului. De fiecare data, jaful are loc atunci cand in autocar se urca grupuri de tigani romani. Acestia sunt principalii suspecti, dar nimeni nu poate dovedi ca ei opereaza, mai ales ca in timpul cursei nimeni nu are acces la cala de bagaje. Ce este curios - rromii, saraci in majoritate - apar la autobuz cu cate doua-trei bagaje voluminoase. Din trei valize doua sunt goale. In a treia - una speciala - e un puradel care abia asteapta sa se umple
cala. In timpul mersului, tiganusii ies din ascunzatorile lor, deschizand valizele din interior. Cotrobaie prin bagajele pasagerilor si fura ce e mai de pret. Prada este ascunsa in celelalte doua geamantane, iar la capat de linie puradeii intra din nou in valizele lor. Tiganii isi recupereaza bagajele, ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat, iar pagubitii realizeaza ca au fost jefuiti mult mai tarziu. Atacul se da asupra autocarelor care nu sunt incarcate pana la refuz, asta pentru ca puradeii sa aiba loc de miscare. Soferii romani care cunosc aceasta metoda spun ca tiganii se feresc de autocarele de pe rutele internationale, pentru a nu avea surpriza ca "operatorii" sa fie prinsi in punctele de frontiera. "Bagajul" completeaza celelalte inventii de jaf care au speriat Vestul. "Metoda libaneza" - blocarea cardului in bancomat - era varianta de ultima ora de a a trimite bani in Romania.
La doi pasi - in Franta - rromii au ajuns la o asemenea perfectiune, incat au reusit sa organizeze cateva "maradone" (hotii se imbraca in politisti si, sub pretextul unui control al actelor, fura portofelele turistilor din pietele din Paris). Tot soferii romani de pe cursele internationale povestesc ca "spaniolii" au gasit si varianta cea mai buna pentru a trimite acasa bijuteriile furate: borcanele cu carne.
Periodic, exista cate un astfel de "transport" in care sacosele sunt pline cu carne de vita in seu, productie proprie. Rromii spun ca le trimit mancare celor amarati de acasa, numai ca printre bucatile de porc afumat sunt si inele sau lantisoare. "Nimeni nu are ficatul si curajul sa scurme prin seul ala prajit, care impute tot autocarul", mai spun soferii. Datorita "producatorilor", imaginea Romaniei in Spania are mult de suferit. In primele luni ale acestui an, mai bine de 1.300 de cetateni romani - marea majoritate de etnie rroma - au fost returnati de catre autoritatile de la Madrid. In plus, conform statisticilor Politiei de Frontiera - de la inceputul anului au fost intoarse de la granita 367.537 de persoane, de doua ori mai multi romani ca anul trecut. Iar majoritatea acestora aveau ca destinatie Spania, unde, pe langa cersetorie si munca la negru, "noile tepe" aduc bani buni.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 6 Aug 2003, 09:23 PM
Mesaj #2


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



De un singur lucru nu pot fi invinovatiti rromii: ca n-au imaginatie. laugh.gif

Nu cred ca imaginea Romaniei va fi vreodata reabilitata in ochii Vestului. Sau poate in zeci de ani dupa ce actele de genul asta vor lua sfarsit. Dar are cineva idee cum pot fi oprite?


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 6 Aug 2003, 10:32 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41




Am si eu o intrebare: oare toti tiganii sant hoti, sau cel mai usor lucru e sa te iei de minoritati etnice???

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 6 Aug 2003, 10:32 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Mistinguett
mesaj 6 Aug 2003, 11:49 PM
Mesaj #4


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Nu, nu toti tiganii sunt hoti, categoric. Dar majoritatea hotilor in Romania sunt tigani.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 7 Aug 2003, 09:25 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Intr-adevar nu cred ca exista numai si numai tigani care fura si care in felul asta devin o povara pentru societate. Exista chiar tigani foarte inteligenti care au terminat una sau mai multe facultati etc.
Nu cred ca tiganii sunt o mare problema a Romaniei spre a se integra in U.E.


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 15 Aug 2003, 01:48 AM
Mesaj #6


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



Fara sa generalizez si sa isc discutii inutile, se pare ca rromii detin o suprematie de invidiat dpdv al perfectionarii vietii parazitare. Ca nu sunt decāt partial vinovati de asta, e altceva. In toate tarile din vest exploateaza la perfectie toate slabiciunile din sistemele sociale si judiciare respective.

Iar eu cred ca rromii sunt o MARE problema pentru integrare, pe de o parte pentru ca trebuie adusi cumva la standarde mai normale (va poftesc cu solutii) pe de alta parte Austria tocmai discuta despre reintroducerea vizelor pentru noi, datorita fericirii generate de afluxul masiv de dupa 1 ian 2002.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 15 Aug 2003, 10:21 AM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Cred ca ceea ce se intampla in aceste momente cu tiganii din Romania se datoreaza si situatiei economice proaste generale. Ca sa nu mai vorbim de implicarea nesemnificativa a acestora in viata politica, sociala etc. La fel exista putina disponibilitate la nivel guvernamental in acest sens. Poate ca solutiile cele mai bune nu vin de la "centru" ci chiar din mijlocul comunitatii aflate in situatie de criza!


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 25 Aug 2003, 02:22 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (Petru @ Aug 7 2003, 10:25 AM)
Intr-adevar nu cred ca exista numai si numai tigani care fura si care in felul asta devin o povara pentru societate. Exista chiar tigani foarte inteligenti care au terminat una sau mai multe facultati etc.
Nu cred ca tiganii sunt o mare problema a Romaniei spre a se integra in U.E.

Nu ai dreptate, in sensul ca prin "mobilitatea teritoriala" excesiva, acestia sint mai adesea "vitrina" Romaniei wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 26 Aug 2003, 11:46 AM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Bine, dar nu sunt singurii care sunt foarte mobili...


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 5 Oct 2003, 11:35 AM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Titlul subiectului nu este "Cum sa intram in Europa"?

Iaca'sa:

http://www.transilvaniaexpres.ro/editorial.htm

rolleyes.gif


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
katia
mesaj 6 Oct 2003, 10:47 PM
Mesaj #11


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 109
Inscris: 7 September 03
Forumist Nr.: 720



QUOTE
Nu cred ca tiganii sunt o mare problema a Romaniei spre a se integra in U.E.


Trebuie sa spun ca nu sunt deloc de acord cu afirmatia ta. Oamenii in occident nu au timp sa observe ca a mai crescut nivelul nostru de trai (haha smile.gif ce gluma buna) sau ca am realizat cine stie ce altceva. Ei doar se ingrozesc cateodata atunci cand vad imagini cu ghetourile in care locuiesc rromii pe la periferia Parisului sau cand se simt mai usori la buzunare, dupa ce au coborat din tramvai.
Oricine traieste peste hotare poate sa-mi dea dreptate: foarte rar ajung acolo vesti bune despre romania - in general ne stiu pentru cele de care ne este si noua rusine sorry.gif
Cat despre incercarea societatii sa-i integreze si pe ei, e foarte greu de realizat pentru a sunt bariere puternice de ambele parti: autoritatile au idei preconcepute (nu in totalitate gresite, dar neaplicabile totusi pentru toti membrii comunitatii rrome), iar tiganii refuza sa munceasca cu adevarat. In afara de caldarari si niste tigani care faceau caramizi, nu am auzit sa lucreze altceva. Invart afaceri (mai mult sau mai putin curate), fura, cersesc, dar refuza sa intre in randul lumii (unii).

Probabil ca daca se vor face niste programe in care statul sa se implice cu adevarat (educatie & calificare profesionala), cu timpul vor reusi sa ajunga la un standard rezonabil.


--------------------
The end is always near ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nop
mesaj 7 Oct 2003, 09:21 AM
Mesaj #12


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 2 October 03
Forumist Nr.: 890



Nu cred ca doar rromii sunt responsabili de imaginea nefasta pe care o au romanii in strainatate (aici vorbesc de Europa,
pentru ca in SUA ce se stie despre Romania -daca se stie - e Dracula (fir-ar tarana grea lu' Bram Stoker) ) ci de nivelul de
civilizatie al celor care ies din tara, care, sa spunem pe sleau, e scazut.
Ce ma supara cel mai mult este iresponsabilitatea cu care se comporta "promotorii" nostri. Faptul ca nu discern faptul ca
actiunile lor are impact pe termen lung asupra imaginii noastre ca popor.
Apropos, tocmai mi-am amintit ce mi s-a intamplat vara asta in Alhambra. In fata mea era o familie de romani care mergeau
agale pe un coridor. Fiind grabit, i-am rugat sa imi faca loc sa trec (nu stiam la acel moment ca erau romani) si in schimb
mi se raspunde cu o injuratura cu zambetul pe fata ("domnul" care a "produs" aceasta reactie era cam la 50 de ani).

Acest topic a fost editat de nop: 7 Oct 2003, 09:22 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oaspetele
mesaj 7 Oct 2003, 10:21 AM
Mesaj #13


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 266
Inscris: 12 May 03
Din: Bistrita
Forumist Nr.: 284



problema eu unul as pune-o astfel : daca nu putem sa-i educam, atunci e musai sa-i educam.
ati prins nuanta ??
smile.gif

daca la granita, vamesii si-ar face datoria, chiar cu pretul unor mici nedreptati, nu cred ca acei romi ar ajunge asa de usor in alte tari........
vamesii din Ungaria, Austria etc nu prea isi pot permite sa-i intoarca din drum, ar fi acuzati de xenofobie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 7 Oct 2003, 10:48 AM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Katia, poti sa-mi dai un exemplu de ceva pozitiv, sa stiu ce am pierdut sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 7 Oct 2003, 10:59 AM
Mesaj #15


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



treaba cu tiganii chiar nu e principala piedica pentru intrarea in Europa. asa ca nu inteleg de ce vorbiti atita despre asta la acest topic. zau asa!


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dificilaold
mesaj 7 Oct 2003, 11:24 AM
Mesaj #16


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 44
Inscris: 20 August 03
Forumist Nr.: 640



Cum intram in Europa?
SINTEM IN EUROPA.de cel putin 2000 de ani.Si acum se impiedica toti de noi.Si ce sa mai intre din noi in eu cand ne dam pe bucati la toti cei ce vor mai bun din tara asta.Nu tigani sint de vina.Pestele de la cap pateste ceva...si duhoarea asta se simte pana dincolo de ocean.Noi ne promovam imaginea aceasta care din pacate este o trista realitate.Ce se face constructiv pentru tara asta ? nimic.Cand e o problema importanta care ne-ar promova pozitiv dam cu stingu"-n dreptu".Ne bagam si noi in fata cand e vorba de homosexuali,de papa,dam vina pe tigani si ne miram ca nu ne vrea nimeni.Noi nu ne mai vrem pe noi.Noi ne-am saturat de spiritul nostru mioritic,ce am vrea de la altii?
Sintem in Europa,dar nu ne stim crea si patra o pozitie demna.Mereu ne multumim sa fim "generatia de sacrificiu".Avem atatea valori nestiute,nepromovate, in toate domeniile,sintem o tara care a dat mult lumii si nu aprimit nimic pentru ca nu stiut sa-si ia drepturile.Nu sa le cerseasca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 7 Oct 2003, 06:04 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



In ciuda situatiei economice precare, semnalele din partea unor oficiali sunt pozitive, desigur cu indemnul sa incercam a duce la bun sfarsit in termen util cele cateva capitole de negociere! Un exemplu la indemana este discursul celor doi "europeni" veniti la Bucuresti cu ocazia implinirii a 10 ani de la primirea Romaniei in Consiliul Europei: Walter SCHWIMMER si Catherine LALUMIERE.


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 7 Oct 2003, 06:17 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Am auzit ca Guvernul roman a anuntat populatia ca a atins toate tintele propuse in "lupta pentru anihilarea coruptiei"!
Asta inseamna ca data viitoare cand sosesc in Romania nu va mai fi coruptie?

Sau nu asta a fost tinta! Si operatia a reusit dar pacientul a murit!;)


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 7 Oct 2003, 06:19 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Inca nu am auzit de o asemenea informatie si nici nu cred ca a fost facuta in mod oficial de Guvern!


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 7 Oct 2003, 06:42 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Ei asta e buna!Pana acum cateva zile am vazut aceasta stir cam in toate ziarele romanesti!Probabil ca nu esti "la zi"!O sa incerc sa o gasesc!(imi pare rau ca eu sunt cel nevoit sa-ti dovedesc ce se intampla la voi!).
Dar poate a auzit cinev si comfirma(ma scuteste de "cautare")
Pana atunci,citeste in Adevarul de azi(7/10) articolul despre "Viata si moartea romanului statistic".Aceste,cred eu,sunt problemele romanului de rand si nu Aderarile si referendumurile!Parerea mea personala(intemeiata si pe ce vad acolo cam in fiecare an,din 1996 incoace!) sad.gif

Si mai adaug :

http://www.romanialibera.ro/editie/print.p...tabel=z07102003

+

http://www.transilvaniaexpres.ro/editorial.htm

Acest topic a fost editat de talusa: 7 Oct 2003, 06:47 PM


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 7 Oct 2003, 07:12 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



QUOTE (Petru @ Oct 7 2003, 06:24 PM)
Inca nu am auzit de o asemenea informatie si nici nu cred ca a fost facuta in mod oficial de Guvern!

Ia uite ce declara aici "doamna ministru a integrarii"(daca pe ea sa nu o cred,atunci pe cine? laugh.gif
"Planul de masuri anticoruptie este indeplinit 100%""(credeai ca am inventat acest lucru?):

http://www.expres.ro/politica/?news_id=133614

P.S.Desigur ca si eu cred ca e o "abureala" toatala!Dar a fost declarata!si inca de "un membru al guvernului!

Acest topic a fost editat de talusa: 7 Oct 2003, 07:15 PM


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 8 Oct 2003, 06:45 AM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Petrule!
Si ca o continuare "naturala" a "succesului in proportie de 100%" mai aterizeaza astazi si acest document:

http://www.ziua.net/docs/28546.html

Si doamna ministu al integrarii continua sa fie in functie!(Nu e vorba de doamna care "a integrat" cam 150K$ in "bugetul familiar?Chiar,cum s-a terminat "masacrada",ca nu am urmarit!S-a dovedit ceva sau cineva "o cauta" pe doamna ministru? wink.gif )
Talusa.


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 8 Oct 2003, 11:35 AM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Coruptia exista si va exista oriunde, chiar si in statele nordice unde indicele de perceptie este foarte mic... Dar declaratie doamnei Puwak nu a fost niciodata luata ca punct de vedere oficial al Guvernului! Indr-adevar este una din acele declaratii "halucinante si lipsite de decenta".


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 8 Oct 2003, 01:08 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



1)La voi fiecare ministru "o arde" cuim ii vine!E sat fara caine?
Mie mi se pare ca atunci cand "ministrul integrarii" face o declaratie,e ascultata undeva in Vest!Si ce cred "aia" de seriozitatea guvernului roman!(sau nu mai conteaza ce cred!Parerea este deja facuta! devil.gif )

2)Desigur ca aceasta plaga(coruptia) se afla peste tot!
Dar e altceva cand "esti clasificat pe locul intai in Europa!.Sau cand esti comparat cu...Nigeria!Doar nu "trageti" sa fiti primiti in asociatia "Statelor Africane"! laugh.gif


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 8 Oct 2003, 01:22 PM
Mesaj #25


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



fratilor, eu am o nedumerire: in afara de a dezbate aici aceasta problema - ma refer la coruptie si ce implica ea - ati mai incercat sa faceti ceva? ceva concret? daca da, sint curioasa ce ati reusit. in caz ca primesc si un raspuns, o sa explic de ce am pus aceasta intrebare.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oaspetele
mesaj 8 Oct 2003, 02:08 PM
Mesaj #26


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 266
Inscris: 12 May 03
Din: Bistrita
Forumist Nr.: 284



cum intram in Europa .
cum ??
io-te : Romania - cea mai corupta tara din Europa Romania este cea mai corupta tara din Europa, cu exceptia Rusiei si a Albaniei, arata raportul pe 2003 al organizatiei Transparency International (TI) privind coruptia in lume. TI a dat note unui numar de 133 de state, in functie de perceptia asupra acestui fenomen a mediilor de afaceri, cercetatorilor stiintifici si analistilor de risc. Romania a primit nota 2,8 (unde 0 reprezinta cel mai inalt grad de coruptie si 10 cel mai scazut), ocupand locul 83, la egalitate cu India si Malawi. Potrivit clasamentului, cele mai corupte state sunt Bangladesh, Nigeria si Haiti, iar cele mai "curate", Finlanda, Islanda si Danemarca.

si vad ca tot e la moda :

http://www.anchete.ro/articol.php?limba=ro...45c8f4b3ed47b03
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 8 Oct 2003, 03:27 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Raspunsuri in ordine "cronologica"
1)Oaspete, 4 mesaje inaintea mesajului tau se afla un citat al meu din Ziua!Exact despre ce ne-ai oferit tu despre "locul Romaniei in clasamentul mondial si european!(pe marginea acestui articol eu discutam cu Petru!)

2)Nefertiti!Eu fac si vad si rezultate!De 40 de ani nu am dat NIMANUI "spaga"! laugh.gif

Talusa.

Acest topic a fost editat de talusa: 8 Oct 2003, 03:28 PM


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 8 Oct 2003, 03:31 PM
Mesaj #28


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



talusa: mai explicit, pls. ce faci si ce rezultate vezi?


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 8 Oct 2003, 03:41 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Ce nu e explicit in ce am scris?

DE 40 DE ANI NIMENI NU SE POATE LAUDA CA A PRIMIT SPAGA DE LA MINE!

Acum e clar?


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 8 Oct 2003, 03:49 PM
Mesaj #30


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



nu, nu e clar, pentru ca nu are legatura cu ce spuneam.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 8 Oct 2003, 03:57 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



QUOTE (nefertiti @ Oct 8 2003, 01:27 PM)
fratilor, eu am o nedumerire: in afara de a dezbate aici aceasta problema - ma refer la coruptie si ce implica ea - ati mai incercat sa faceti ceva? ceva concret? daca da, sint curioasa ce ati reusit. in caz ca primesc si un raspuns, o sa explic de ce am pus aceasta intrebare.

Cum nu are nici o legatura!Tu ai intrebat de "ceva concret" si eu ti-am relatat ceva FOARTE CONCRET pentru combatrea coruptiei!
"Spaga" nu un act de coruptie!Ba cred ca este cel de baza,care arata normele unei societati!
In rest...e numai o problema de pret! wink.gif

Acest topic a fost editat de talusa: 8 Oct 2003, 03:58 PM


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 8 Oct 2003, 04:07 PM
Mesaj #32


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



nu e nimic concret in ce spui tu. n-ai dat spaga. si ce daca? tu chiar crezi ca asta a schimbat sau a influentat lucrurile? incearca sa gindesti si sa vezi dincolo de tine.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 8 Oct 2003, 04:15 PM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Cum sa gandesc "dincolo de mine" daca tu ma intrebi in mod "concret" ce am facut EU pentru a anihila plaga coruptiei?
Daca ceri ca cineva sa se uitae "dincolo de el",nu e exagerat sa-ai ceri exemple concrete in lupta sa ca persoana contra coruptiei?
Tu crezi ca daca(prin absurd!) toata populatia Romaniei nu ar da spaga,nu s-ar schimba nimic in "sferele coruptiei"?

P.S.Eu sunt sigur ca faptul ca eu (si ca mine altii) nu am dat spaga influenteaza foarte mult si la alte "nivele"!


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 8 Oct 2003, 04:23 PM
Mesaj #34


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



ce spui tu e o teorie frumoasa. dar nu vreau sa mai polemizam pe tema asta. oricum deja ne-am indepartat de subiect.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 8 Oct 2003, 04:27 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



1)Nu e teorie!E "practica"!!

2)Nici nu ne-am apropiat de subiect si tu simti ca ne si "departam de el"? wink.gif


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post

14 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 24 April 2024 - 10:28 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman