HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Forum Arhiva

Forum Read-Only. NU pot fi trimise mesaje noi.

 
Reply to this topicStart new topic
> Sondaje Electorale - Cat De Reale Sunt ?
March
mesaj 7 Oct 2004, 11:50 AM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



In zilele ce urmeaza pina la alegeri vom avea parte de o multime de sondaje electorale. Sa le comentam aici , cine le-a comandat, cine le-a executat, cat de reale sunt ?

Iata un sondaj proaspat realizat de INSOMAR( Institutul National pentru Studii de Opinie si Marketing)in perioada 4-5 octombrie si comandat de cotidianul "Ziua", dupa plecarea lui Stolojan :

-Adrian Nastase conduce in cursa prezidentiala cu 49%,
-urmat de Corneliu Vadim Tudor cu 23%
- si Traian Basescu cu 22%.

- Uniunea Nationala PSD+PUR conduce cu 39% in preferintele electoratului
- Alianta PNL-PD este creditata cu 29%,
- PRM cu 11%,
- iar UDMR are 5%.

32% din respondenti sustin ca Theodor Stolojan s-a retras din viata politica pe motive de sanatate; 25% spun ca din cauza problemelor din Alianta PNL-PD, iar 15% considera ca a fost santajat.

Sondajul a fost efectuat pe un esantion de 914 subiecti, selectati aleatoriu prin telefon, si are o marja de eroare de plus - minus 5% .

Cred ca Marja de eroare 5 % e cam mare : astfel UDMR-ul s-ar putea sa nu intre in parlament , iar aliantele putere-opozitie s-ar putea sa fie la egalitate.

De asemenea la presedintie , cred ca sondajul a fost efectuat " la cald" dupa plecarea lui Stolojan astfel ca electoratul n-a apucat inca sa se dezmeticeasca !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrad
mesaj 7 Oct 2004, 01:24 PM
Mesaj #2


care este oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.061
Inscris: 27 September 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 4.566



io cred ca marja aia nu e de eroare, ci de INDUCERE IN EROARE!!!
bombonel nu are cum sa aiba peste 40 %. nici macar nu poate fi primul. doar daca, no offence meant, poate sondajul a fost facut in moldova, unde se afla electoratul traditional al psd-ului.

paerea mea...
ph34r.gif


--------------------
prietenia e o chestiune de opinie!
"cine se iubeste se (auto)tachineaza" (carmelita)
oPsedatii stiu de ce :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Oct 2004, 01:30 PM
Mesaj #3


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (March @ 7 Oct 2004, 01:03 PM)
Sondajul a fost efectuat pe un esantion de 914 subiecti, selectati aleatoriu prin telefon, si are o marja de eroare de plus - minus 5% .

Cred ca Marja de eroare 5 % e cam mare

Eu cred ca marja de eroare anuntata e mica, in realitate este mult mai mare. Un sondaj efectuat telefonic nu prea poate avea o acuratete deosebita. De exemplu, daca operatorii dau telefoane intre orele 8.00-19.00, vor raspunde in general pensionarii; daca suna dupa 21.00, pensionarii s-au dus deja la culcare...
Eu as neglija total acest sondaj si l-as astepta pe urmatorul.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 7 Oct 2004, 01:30 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
March
mesaj 22 Oct 2004, 10:42 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Ce spuneti de acest sondaj ? Chiar asa sa fie, tot Bombonel va castiga in turul doi cu voturile lui VC Tudor !

Basescu, la patru procente de Nastase

IRECSON a dat publicitatii un sondaj in care candidatul Aliantei are 33%, iar cel al Uniunii 37% * In competitia pentru parlamentare conduce gruparea PSD+PUR (39%), urmata de PNL-PD (35%)
Institutul Roman de Cercetari Economice-Sociale si Sondaje (IRECSON) a dat publicitatii ieri rezultatele unui studiu de opinie conform carora Uniunea Nationala PSD+PUR si candidatul acestei formatiuni la prezidentiale, Adrian Nastase, se situeaza cu patru procente in fata Aliantei DA si a lui Traian Basescu. Sondajul a fost realizat in perioada 10 - 18 octombrie 2004, pe un esantion de 4000 de persoane. Esantionul este reprezentativ la nivel national, iar rezultatele studiului sunt garantate cu o eroare de +/-1,5%, informeaza IRECSON. Dumitru Porojan, coordonatorul proiectului intitulat "Eu cu cine votez?", ne-a precizat ca sondajul a fost facut la initiativa Institutului, nefiind comandat de cineva(...)


Detalii ale sondajului aici



--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 25 Oct 2004, 02:50 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Un sondaj comandat de PSD


Adrian Nastase ar castiga alegerile prezidentiale, iar Uniunea Nationala PSD+PUR ar obtine cele mai multe voturi in alegerile parlamentare, releva un nou sondaj, efectuat de Data Media si comandat de PSD.
In primul tur al alegerilor prezidentiale, Nastase conduce in competitia cu Basescu cu scorul 40% la 33%, iar Corneliu Vadim Tudor inregistreaza 14% din optiuni. In al doilea tur, Nastase l-ar invinge pe Basescu cu 48% la 42%, transmite Mediafax.

La alegerile parlamentare, Uniunea Nationala PSDAPUR obtine cele mai multe voturi - 39%, Alianta PNL-PD 35%, PRM - 13%, iar UDMR - 5%. Sondajul Data Media a fost realizat in perioada 9-17 octombrie, "prin interviuri fata in fata", pe un esantion national de 1.500 de persoane din populatia adulta, marja de eroare find de A/- 2,5%. Potrivit comentariului care insoteste comunicatul Data Media, "unele aspecte relevate de acest sondaj sugereaza o dinamica pozitiva in favoarea lui Nastase si a Uniunii Nationale PSDAPUR". Potrivit interpretarii Data Media, "sondajul arata ca votantii cred ca Uniunea Nationala PSD+PUR are o echipa mai puternica decit Alianta PNL-PD".
( sursa : "Ziarul", 25.10.04)


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 27 Oct 2004, 09:47 AM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Sondaj CURS efectuat la cererea unor organizatii nonguvernamentale

In trei saptamini de cind a fost desemnat candidat la presedintie, Traian Basescu a ajuns, potrivit unui sondaj CURS, la cinci procente distanta de Adrian Nastase. In primul studiu care masoara intentia de vot dupa lansarea lui Basescu, realizat de CURS, Nastase ar fi fost votat de 42% din populatie, iar Basescu de 37%.

La partide, diferenta dintre Uniunea PSD+PUR si Alianta PNL-PD este si mai redusa. Conform CURS, Alianta s-a apropiat la trei procente de PSD+PUR, cu 38% fata de 41%, cit are Uniunea. Inlocuirea lui Stolojan cu Basescu a influentat si evolutia partidelor, astfel incit Alianta obtine cel mai mare scor de pina acum (in septembrie avea 35%). Potrivit CURS, celelalte partide, dar si candidati se afla cu mult in spatele celor doua formatiuni. PRM si Corneliu Vadim Tudor au 11%, respectiv 12%, UDMR si Marko Bela au 5% (la limita pragului electoral), respectiv 3%, PNG are 2% (sub prag) si candidatul sau, Gigi Becali, 3%. Un alt candidat care a intrat in calculele sociologice este liderul PNTCD Gheorghe Ciuhandu, cotat cu 2%. Cei nehotariti si care nu ar vota reprezinta 29 de procente. Culegerea datelor pentru sondaj s-a realizat in perioada 14-20 octombrie 2004. ( sursa : "Ev.Z.)


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 27 Oct 2004, 11:21 AM
Mesaj #7


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Nu prea sunt convinsa de realitatea sondajelor, avand in vedere discutiile pro sau contra ce se poarta in jurul meu, si rezultatele pe care le citesc ca urmare a vreunui sondaj....
Dar ma rog, daca acest sondaj a fost facut pe lotul pro....
Dar daca s-ar face pe lotul contra?

Acest topic a fost editat de contraste: 27 Oct 2004, 11:22 AM


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
red
mesaj 27 Oct 2004, 09:52 PM
Mesaj #8


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 59
Inscris: 5 April 04
Din: Ramnicu Valcea
Forumist Nr.: 2.913



Sondajele si-au dovedit lipsa de rost. Chiar daca unii ma pot contrazice, as spune ca sondajele sa nu ne preocupe in nici un fel, de vreme ce majoritatea dintre noi avem o optiune stabilita pentru 28 noiembrie.


--------------------
Follow it, because you'd never know!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Oct 2004, 12:30 PM
Mesaj #9


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



In iunie raportul dintre putere si opozitie era in sondajele de opinie de 40-28% inainte de alegeri. Opozitia (Alianta D.A.) a castigat localele cu 34% fata de 33% ale PSD-ului, ceea ce poate duce la concluzia ca electoratul opozitionist a fot mult mai motivat in a se prezenta la urne.
In actualele sondaje PSD conduce cu circa 40%, a stagnat deci din primavara, pe cand Alianta D.A. are cu aprope zece procente peste cat avea inainte de locale. Cum trendul Aliantei este crescator, iar prin declansarea campaniei electorale (incepand de astazi) televiziunile nu vor mai avea posibilitatea de a institui blocajul mediatic la adresa liderilor Aliantei, in special la adresa lui Basescu, presupun ca procentele Aliantei vor creste.
Alianta va beneficia de o parte a electoratului traditional PRM-ist (datorita discursului justitiar si anti-coruptie), iar daca sustinatorii dreptei reprezentate de PNTCD, AP, URR vor fi convinsi macar partial sa voteze "util", tinta propusa de 51% din locurile din Parlament pentru D.A. este pe deplin realizabila. spoton.gif

Mai avem doar 30 de zile de guvernare pesedista!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Oct 2004, 05:05 PM
Mesaj #10


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Presa locala ne rezerva unele surprize placute:
QUOTE
Campania electorala a inceput azi, in municipiul Iasi, sub cele mai bune auspicii pentru Alianta DA. Sau, cel putin, asa arata un recent sondaj de opinie realizat la Iasi de Centru de Sociologie Urbana si Regionala (CURS), considerat singurul institut important de profil care a ramas independent in fata influentelor politice.

Datele sondajului CURS arata ca, daca duminica viitoare ar fi alegeri pentru Parlamentul Romaniei, locuitorii din Iasi, Pascani, Tg. Frumos si Hirlau ar vota in proportie de 47% cu Alianta DA, in timp ce doar 34% ar alege PSD. Celelalte partide ar obtine urmatoarele scoruri: PRM - 9%, PNG - 5% si PNTCD - 1%. In confruntarea pentru Cotroceni, iesenii voteaza, de asemenea, cu candidatul Aliantei, Traian Basescu, care e creditat cu 45%, acesta fiind urmat, in ordine, de Adrian Nastase - 35%, C.V. Tudor - 10%, Gigi Becali - 4%, Petre Roman - 2% si Gheorghe Ciuhandu - 1%. De mentionat ca peste 80% dintre alegatori au anuntat ca se vor prezenta sigur la vot.

Sondajul CURS a fost realizat intre 11 si 17 octombrie, pe un esantion reprezentativ de 1.000 de persoane din orasele judetului Iasi. In ce masura cifrele acestuia se pot extrapola insa la nivelul intregului judet? Procentele adunate obtinute separat de PD si PNL la votul din iunie pentru alegerea CJ (vot considerat cel mai politic la locale) arata ca aceste doua formatiuni au obtinut atunci, surprinzator, un scor putin mai bun in mediul rural decit in mediul urban. Astfel, PNL obtinea 24% in afara municipiului Iasi si 20 la Iasi. PD a avut 15% in oras si 17% in afara. Aceste cifre, coroborate cu cele ale sondajului, ar putea arata ca Alianta poate miza pe extrapolarea datelor sondajului si in afara oraselor. Este totusi greu de facut o astfel de supozitie, cita vreme se stie ca electoratul rural si cel in virsta, in general captiv PSD, este mult mai disciplinat in privinta prezentei la urne. Cu atit mai mult cu cit rezultatele sondajului CURS sint valabile la o prezenta la vot de 80%. Prezenta care, se stie, nu a mai fost inregistrata din 1990 incoace.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 19 Nov 2004, 11:59 AM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Conform sondajelor Data Media si IRSOP, distanta dintre candidatul PSD+PUR si cel al PNL-PD s-a marit la 9%

In plina desfasurare a campaniei electorale, Adrian Nastase si Uniunea Nationala PSD+PUR continua sa conduca in fata lui Traian Basescu si a Aliantei PNL-PD, si ar castiga ambele curse electorale, prezidentiala si parlamentara, daca alegerile ar avea loc azi, conform noilor sondaje realizate de Data Media si IRSOP pentru GCS, o companie internationala de consultanta politica.

In cursa prezidentiala, Adrian Nastase conduce in fata lui Traian Basescu cu 41% la 32%, urmati de Vadim Tudor, cu un procentaj de 13%. Aceasta diferenta de 9% este cu 3 puncte mai mare decat procentajul detinut de Nastase in sondajul realizat de Data Media in perioada 7-11 Octombrie, imediat dupa intrarea in cursa prezidentiala a lui Basescu; in acel sondaj Nastase conducea in fata lui Basescu cu 39% la 33%.

In cursa parlamentara, Uniunea Nationala PSD+PUR conduce acum in fata Aliantei PNL-PD cu 40% la 34%, urmate de PRM cu un procentaj de 13%. Aceasta diferenta de 6 procente reprezinta de asemenea o imbunatatire a pozitiei Uniunii PSD+PUR in comparatie cu sondajul din 7-11 octombrie, cand Uniunea Nationala PSD+PUR conducea in fata Aliantei cu numai 4 procente, respectiv 38% la 34%. ( sursa : Ziua , 19/11)

Rezultatele sondajelor au fost transmise ieri, printr-un comunicat de presa, de reprezentantul GCS ISSUE MANAGEMENT LIMITED in Romania, Marius Marcovici.

O remarca : Aceasta companie internationala care a comandat sondajele se pare ca este israeliana !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 19 Nov 2004, 12:06 PM
Mesaj #12


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



March,
Nu cumva este vorba despre consultantii americani ai PSD (firma lui James Carville, Stanley Greenberg si Bob Shrum)? Caz in care procentele livrate electoratului nu prezinta, zic eu, mare incredere...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 19 Nov 2004, 12:11 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



Am citit si eu articolul asta. Nu cred ca-i real. Dar cred ca, pentru a deveni real, s-ar putea recurge la masluirea voturilor. Cam prea multa lume din tara e contra PSD-ului. Oricum, cea mai murdara campanie. Sa vedeti ce-s in stare sa afiseze in presa locala - te crucesti. Personal cred ca, acuma, nici un sondaj nu mai poate fi credibil (obiectiv)...Da“ mai stii ?


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decāt tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 19 Nov 2004, 12:17 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (abis @ 19 Nov 2004, 01:06 PM)
March,
Nu cumva este vorba despre consultantii americani ai PSD (firma lui James Carville, Stanley Greenberg si Bob Shrum)? Caz in care procentele livrate electoratului nu prezinta, zic eu, mare incredere...

Daca ne uitam la acronimul "GCS" , parca ei ar fi. ( Carville ala mare javra "democrata" este ! Excat ce trebuie pe aici pe plaiuri bizantine tongue.gif )


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 07:08 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman