HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Forum Arhiva

Forum Read-Only. NU pot fi trimise mesaje noi.

 
Closed TopicStart new topic
> [Arhiva] Nastase La Washington
Eclectic
mesaj 24 Jul 2004, 03:41 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Bush a spus "Eu voi fi presedinte. Nastase mi-a spus ca va fi presedinte."
Postul FOXNEWS l-a prezentat pe Adrian Nastase drept "ROMANIAN PRESIDENT".

Au o semnificatie aceste fapte ? Care ?


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zaboss
mesaj 24 Jul 2004, 06:47 PM
Mesaj #2


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 2
Inscris: 26 June 04
Forumist Nr.: 3.940



Declaraţia trebuie luată chiar aşa "Adrian Năstase mi-a spus că o să fie preşedinte"... La fel de bine putea să fie "Adrian Năstase mi-a spus că Steaua o să ia campionatul românesc de fotbal". Cine citeşte declaraţia completă a lui Bush poate vedea că nu este schiar aşa. De altfel, din briefingul de la Casa Albă se poate observa că pe ziariştii americani nu i-a interesat deloc vizita lui AN, ei punând numai întrebări legate de politica internă americană. Singura întrebare pusă legat de vizită este a TVR.
Întreaga escapadă la Washington este una de imagine fiindcă Adrian Năstase nu avea ce să caute la ONU: niciodată în istoria Consiliului de Securitate ţara care îl prezida nu a fost reprezentată la vârf, ci în cel mai bun caz de ministrul de Externe, deşi, de obicei, era ambasadorul ţării respective la ONU. Iar vizita la Casa Albă a fost forţată, nefiind planificată din timp, aşa cum este uzanţa în cazul acestor vizite. Însă GB nu avea cum să-l refuze, ţinând cont de poziţia României în Irak, de contractul Bechtel, o firmă apropiată de administraţia Bush şi alte gesturi mai mărunte. Asta nu înseamnă că americanii ignoră declaraţiilui Guest. Numai că şi la ei este campanie electorală, sunt interese economice...
Faptul că declaraţia este folosită trunchiat de propaganda lui Năstase în folosul propriu, asta este. Se apropie alegerile şi, dacă pe plan intern nu prea mai are cu ce să se laude, încearcă să puncteze pe plan extern. Numai că, mă îndoiesc că îl va ajuta foarte tare. Votul la alegerile locale a fost unul puternic anti-PSD. Nu împotriva unuia sau altuia dintre liderii săi, ci asupra a ceea ce a ajuns să însemne PSD: corupţie, aroganţă, dispreţ, jaf naţional.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 25 Jul 2004, 02:01 PM
Mesaj #3


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Nastase o intoarce acum si spune ca el nu si-a anuntat candidatura, ci ca a spus doar ca este pregatit sa intre in cursa pentru Cotroceni. Adica, vrajeala de doi bani.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 05:11 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman