HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Arhiva

Forum Read-Only. NU pot fi trimise mesaje noi.

 
Reply to this topicStart new topic
> Dezbatere On-line, Intrebari si Raspunsuri
Mihai
mesaj 30 May 2004, 08:29 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Declar deschisa dezbaterea la masa rotunda, in compania candidatilor la Hanopolis.
Iata primele intrebari, la care fiecare candidat este invitat sa raspunda:
  • Ce apreciati in orasul la Primaria caruia Candidati si ce doriti sa schimbati?
  • Ati primit vreodata mita?
  • Ce solutii propuneti pentru rezolvarea problemei gropilor? Dar a poluarii?
  • Unde e flota? ohyeah.gif
  • Cum trebuie sa arate secretara / asistentul personal? yikes.gif
  • Cum considerati ca va va schimba pozitia de primar?
Fiecare persoana are dreptul sa trimita o intrebare, adresata canidatilor la Hanopolis.

Un candidat are dreptul sa comenteze pe marginea raspunsurilor celorlalti candidati doar daca a raspuns la respectiva intrebare.

O dezbatere cat mai curata, fara atacuri sau jigniri! thumb_yello.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 30 May 2004, 09:25 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



In ce fel se vor strange fonduri pentru rezolvarea problemelor orasului, si mai ales, ce se va face pentru a fi siguri ca fondurile ajung intacte acolo unde trebuie?

PS: Ce treaba are flota cu primaria?

Acest topic a fost editat de Blakut: 30 May 2004, 09:25 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Elijah Bailey
mesaj 31 May 2004, 11:32 AM
Mesaj #3


Musteriu
*

Grup: Misterios
Mesaje: 40
Inscris: 18 May 04
Forumist Nr.: 3.549



1.Apreciez la Hanopolis faptul ca este in primul rand un oras frumos, cu locuitori harnici si inteligenti, este un loc unde libertatea de exprimare nu este ingradita ca in alte locuri, este un loc unde, cu putin efort si putina intelegere, visele pot deveni realitate.
De schimbat sunt destule, deoarece nu exista padure fara uscaturi. O lista cu ce as schimba ar lua prea mult ca timp si spatiu; voi incerca sa schimb in primul rand mentalitatea oamenilor, voi incerca sa indrept ce este gresit si, mai ales, voi incerca sa asez Hanopoilis pe "Poteca de aur" care va duce la o noua civilizatie si la deschiderea de noi orizonturi.
2.Nu.
3.Pentru rezolvarea gropilor am cateva idei, printre care ar fi utilizarea unor compusi complecsi, cu o rezistenta sporita la erodare care vor intra in compozitia ce se va turna pe strazi, preferand sa investesc un pic mai mult intr-un an insa sa nu mai am probleme zece ani, decat sa investesc in fiecare an sume doar cu putin mai mici, care per total,insa, vor secatui bugetul Primariei.In plus, voi aranja in asa fel incat sa se lucreze cand traficul este foarte redus si cat mai repede.
Poluarea poate fii combatuta prin utilizarea energiilor alternative, prin controale la firmele care detin mijloace de transport si obligarea acestora sa se incadreze in normele legale(si cu sprijin de la Primarie,daca este necesar), precum si sfatuirea tuturor celor ce poseda automobile care nu sunt conforme cu legea in privinta poluarii sa se conformeze, cu sprijinul Primariei si al anumitor firme, in cadrul unor programe masive, cu avantaj pentru toata lumea.
Se mai pot realiza parcuri, plantari de pomi, arbusti, tot ce se poate pentru a reduce poluarea.
4.Hanopolis nu detine inca o flota, insa in programul extins pentru dezvoltarea orasului se prevede ajungerea la o zona maritima sau fluviala care sa permita circularea vaselor de marfuri, astfel incat sa se poata extinde productia si comertul in toate directiile.
5.Prezentabil(a), insa ce are in cap va conta foarte mult.
6.Pozitia de Primar ar trebui sa ma schimbe in mai bine decat sunt la momentul actual, in nici un caz intr-un om care sa nu-l mai intereseze de cei care l-au votat.
7.Treaba asta cu fondurile este foarte complicata.Fondurile vor fi stranse din taxe, impozite, contracte intre Primarie si diversi parteneri economici, sponsorizari, donatii, prin orice mijloace care nu vor afecta in rau viata populatiei. Cum vor ajunge intacte unde trebuie? Se vor elimina intermediarii, se va institui un corp de control in care vor intra si cetateni ai Hanopolisului si vor fii supravegheate de mine sau de unul din asistentii mei.


--------------------
Niciodata sa nu-ti lasi bunul simt moral sa te impiedice sa faci ceea ce trebuie!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 31 May 2004, 11:32 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Tai Pan
mesaj 31 May 2004, 03:50 PM
Mesaj #4


Musteriu
*

Grup: Misterios
Mesaje: 29
Inscris: 18 May 04
Forumist Nr.: 3.546



QUOTE
Ce apreciati in orasul la Primaria caruia Candidati si ce doriti sa schimbati?

Faptul ca toti votantii au acces la Internet.

QUOTE
Ati primit vreodata mita?

Am avut placuta surpriza sa o primesc inapoi de cateva ori. I-am angajat imediat pe respectivii functionari publici.

QUOTE
Unde e flota?

E problema mea ce am facut in ultimii 5 ani.

QUOTE
Cum trebuie sa arate secretara / asistentul personal?

PDA

QUOTE
Cum considerati ca va va schimba pozitia de primar?

Voi fi mult mai ocupat cu administrarea orasului in locul afacerilor. O schimbare binevenita.

QUOTE
In ce fel se vor strange fonduri pentru rezolvarea problemelor orasului, si mai ales, ce se va face pentru a fi siguri ca fondurile ajung intacte acolo unde trebuie?

Majoritatea fondurilor vor fi atrase prin emitere de obligatiuni municipale (city bonds). E singura sansa pentru a face rost de toti banii de care avem nevoie pentru volumul de investitii necesar. Bugetul din taxe si impozite e cu doua ordine de marime mai mic decat ce se poate atrage prin aceasta metoda. In plus, se rezolva si a doua problema, a posibilelor deturnari de fonduri. Primaria nu va mai fi administratorul banilor, care vor ajunge de la investitori direct la executantii proiectelor. Primaria va fi doar un garant al "imprumutului" pe care populatia ce doreste sa investeasca in aceste obligatiuni il face municipalitatii.
Dobanda care poate fi oferita pe baza acestor obligatiuni e mai mare cam cu 20% fata de ce ofera bancile in acest moment. Astfel se poate atrage volumul de fonduri necesar si, mai mult, prin separarea emisiunii de obligatiuni pe tipurile de lucrari, vor avea prioritate problemele reale ale orasului. Cum lucrarile incep in functie de numarul de obligatiuni cumparate de populatie sau alti investitori, tot ce are de facut cetateanul e sa cumpere obligatiuni emise pentru rezolvarea problemei pe care o considera cea mai urgenta. Astfel, cei care ajuta primaria cu aceste investitii vor decide si ordinea executarii lucrarilor.

QUOTE
Ce solutii propuneti pentru rezolvarea problemei gropilor? Dar a poluarii?

Prima problema se poate rezolva doar cu fonduri masive, deci se incadreaza in raspunsul anterior. A doua problema nu e chiar asa de grava pentru ca, dupa cum stiti, industria grea e in mare parte falimentara in Hanopolis. Trebuie sa gestionam situatia de asa maniera incat poluarea sa nu mai apara. Aceasta cred ca va fi un efect colateral al programului meu, care prevede axarea economiei orasului pe turism, cultura, servicii si ultra-tehnologie. Nici unul dintre aceste domenii nu produce un nivel de poluare peste medie. Mai curand primaria din Rosia Montana are probleme cu poluarea.
Intr-un viitor destul de indepartat, cand orasul si-o va permite, poate ca vom inchide centrul traficului bazat pe motoare cu combustie interna. Dar asta doar cand vom avea destule parcari subterane incat cei ce vin in centru sa poata lasa masinile in siguranta.

Fata de ce a spus domnul Elijah Bailey, nu am comentarii fata de un punct anume. Analiza punctuala poate fi facuta de oricine.
Vreau doar sa imi exprim o parere de ansamblu: domnul Bailey pare din pacate ancorat intr-o mentalitate desueta in care liderul trebuie sa fie un soi de factotum. Doreste sa lase impresia ca el va rezolva personal problemele orasului, implicandu-se in toate proiectele, de la controlul si supravegherea investitiilor pana la stabilirea compozitiei pentru mixtura asfaltica huh.gif . Asa ceva e imposibil si chiar daca ar avea ziua 72 de ore nu ar fi de dorit. In fiecare domeniu trebuie lasati expertii sa decida. Primarul trebuie sa fie un bun manager, nu e nevoie sa fie si primul cizmar al urbei.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Elijah Bailey
mesaj 31 May 2004, 07:08 PM
Mesaj #5


Musteriu
*

Grup: Misterios
Mesaje: 40
Inscris: 18 May 04
Forumist Nr.: 3.549



N-am spus nicaieri ca voi rezolva personal problemele orasului; ma voi ocupa ca acestea sa fie rezolvate de cei mai avizati in domeniu, eu doar voi supraveghea si, in locurile unde prezenta personala va fi absolut necesara, voi interveni.
Va multumesc oricum pentru votul de incredere!( nu este nici o ironie in aceasta propozitie).
Succes in alegeri!


--------------------
Niciodata sa nu-ti lasi bunul simt moral sa te impiedice sa faci ceea ce trebuie!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 1 Jun 2004, 11:25 PM
Mesaj #6


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Se pare ca ceilalti candidati se feresc sa raspunda intrebarilor propuse... rolleyes.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catindatu'
mesaj 3 Jun 2004, 09:16 AM
Mesaj #7


Musteriu
*

Grup: Misterios
Mesaje: 31
Inscris: 18 May 04
Forumist Nr.: 3.550



QUOTE
Ce apreciati in orasul la Primaria caruia Candidati si ce doriti sa schimbati?
Ati primit vreodata mita?
Ce solutii propuneti pentru rezolvarea problemei gropilor? Dar a poluarii?
Unde e flota?
Cum trebuie sa arate secretara / asistentul personal?
Cum considerati ca va va schimba pozitia de primar?


Cel mai mult imi plac locuitorii Hanopolis-ului care sunt oameni cu imaginatie, preocupari diverse, deschisi si comunicativi, interesati de viitorul orasului din care fac parte si hotarati sa-l schimbe in bine.
Imi mai place faptul ca e un oras virtual unde totul este posibil, cu putina imaginatie, desigur. biggrin.gif

Nu am primit mita pentru ca nu a fost nevoie, cred ca persoanele care primesc mita dau impresia ca ar dori sa primeasca ceva prin atitudinea adoptata. Atitudinea mea a fost tot timpul una deschisa, am rezolvat problemele celor care au apelat la mine in masura in care acest lucru a fost posibil si in conformitate cu legislatia.

Flota este acolo unde ii este locul, nu m-am gandit nici o clipa sa o instrainez, pentru ca avem mare nevoie de ea in vederea dezvoltarii unor relatii comerciale cu alte orase virtuale.Dealtfel chiar intentionez sa maresc flota actuala cu vase care indeplinesc normele de calitate impuse de comunitatea din care facem parte pentru a nu intampina greutati la a le folosi in afara orasului Hanopolis.

Nu am idei preconcepute legate de aspectul fizic sau de genul unei persoane.
In primul rand vor fi niste teste de personalitate si de aptitudini ale persoanelor care doresc sa candideze la postul respectiv.

Pozitia de Primar al Hanopolis-ului este una obisnuita, un job ca oricare altul unde trebuie sa-ti faci treaba bine si constiincios, astfel incat la sfarsitul mandatului, cand tragi linie sa poti spune ca esti mandru de ce ai realizat si sa speri ca vei fi reales.

Acest topic a fost editat de Catindatu': 3 Jun 2004, 09:17 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Elijah Bailey
mesaj 4 Jun 2004, 01:14 PM
Mesaj #8


Musteriu
*

Grup: Misterios
Mesaje: 40
Inscris: 18 May 04
Forumist Nr.: 3.549



Frumos! thumb_yello.gif clapping.gif


--------------------
Niciodata sa nu-ti lasi bunul simt moral sa te impiedice sa faci ceea ce trebuie!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 18 April 2024 - 02:57 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman