HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Economia Interna
Cla
mesaj 4 Feb 2009, 12:54 PM
Mesaj #1


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Ioi, da' nimeni nu se vaita, desi ii sta grumazu-n gât.

Dar acuma fara poante: cum v-ati dat seama ca va afecteaza? La piata? Cumparaturi, ceva? S-a scumpit brânza?
Hai chiar ca m-ar interesa.
Ce s-a mai scumpit?


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 4 Feb 2009, 01:02 PM
Mesaj #2


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Nimic. Imi pare rau sa te dezamagesc! rofl.gif Ba chiar s-au ieftinit cate unele!


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 4 Feb 2009, 01:11 PM
Mesaj #3


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Pai daca asa e, e bine smile.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 4 Feb 2009, 01:11 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 4 Feb 2009, 01:44 PM
Mesaj #4


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Nici la mine nu se simte criza. laugh.gif

Adica, lista de cumparaturi saptamanale este cam aceeasi, nu am taiat nimic, si nu am senzatia ca raman cu mai putini bani in buzunar.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 4 Feb 2009, 09:15 PM
Mesaj #5


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



E bine asa, baieti. Si - si mai bine e ca noi nu suntem de-aia care au nu-stiu-ce milioane de pierdut. Au altii dureri de cap. Sa le fie de bine spoton.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 4 Feb 2009, 10:39 PM
Mesaj #6


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Ba, ce-as mai vrea sa am si io cateva milioane da iepuroi de pierdut! rofl.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 4 Feb 2009, 10:53 PM
Mesaj #7


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Nu cred ca ti-ar pica bine... Mai bine asa, ca n-avem ceva de pierdut. Sa se chinuie altii cu criza, parvenitii de exemplu spoton.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 5 Feb 2009, 05:09 PM
Mesaj #8


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Aaa, am uitat. Se scumpesc taxele pe salarii. Cand tooooata lumea nu stie ce stimulente sa mai acorde angajatorilor, cretinii de la noi maresc cheltuielile cu forta de munca prin marirea contributiilor sociale. Deh, mai Cla, o fi la voi ca numai bogatii resimt criza, la noi se ia criza de la bogati si se paseaza la saraci. Ca d-aia suntem unici sub soare! rofl.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 5 Feb 2009, 05:30 PM
Mesaj #9


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Cucu, uite ce zice omu' asta. Un fragment (dar merita citit in intregime):

Revenind în prezent, şi ca să dau un exemplu, am citit acuzaţii la adresa guvernului Boc pe motiv de creştere a fiscalităţii. Într-adevăr, să măreşti fiscalitatea în condiţii de criză economică e o greşeală, într-adevăr contribuţia la CAS a fost mărită, într-adevăr pe decizie e semnătura premierului Boc. Doar că, la fel ca acum 12 ani, decizia este impusă de una luată anterior, în altă guvernare. Mă refer la creşterea pensiilor din vara anului 2007. Nici în cazul ăsta nu ar trebui să existe dispută, căci lucrurile sunt simple, spuse sau scrise negru pe alb: măsura respectivă a fost finanţată în 2007, 2008 din “creşterea economică” (de fapt, a fost finanţată din bugetul de stat), iar fostul ministru de finanţe recunoştea senin că pentru 2009 nu-l mai interesează cum mai poate fi aplicată. Dacă mai doriţi un argument că actuala creştere de fiscalitate a fost decisă practic în 2007, iată un articol scris exact în perioada respectivă:

“De dragul analizei ar trebui sa spunem
1. Ca un sistem de pensii prin repartitie ca al nostru trebuie sa se auto-finanteze, adica sa fie finantat de cei activi prin contributia lor la fondul de pensii. Iar daca bugetul acopera bineinteles eventualul deficit, un guvern responsabil trebuie sa urmareasca reducerea lui. A spune ca cresterea pensiilor nu presupune cresterea CAS fiind finantata de buget este o tampenie, de vreme ce bugetul nu pica din cer ci vine tot din buzunarul contribuabililor.

2. Ca cresterea valorii punctului de pensie, adica a raportului intre pensie si salariul mediu, nu poate fi finantata de cresterea economica atata vreme cat inca nu s-a gasit reteta cresterii economice permanente. Ca din acelasi motiv ea nu poate fi sustinuta din privatizari sau din cresterea consumului samd. Cum va fi sustinuta valoarea preconizata a pensiilor in conditii de scadere economica ?

3. Ca cresterea valorii punctului de pensie din 2009, ca si organizarea Olimpiadei de Iarna din 2022, va cadea in sarcina unui alt guvern care va trebui fie sa castige la Loteria Romana fie sa dea o ordonanta de urgenta ca in 2005.”
(Inventarul Stricăciunilor Politice - “O pomană de pomană”)

Din păcate, genul acesta de argumente îşi făceau greu loc în dezbaterea publică, fiind acoperite de cele de genul “tu nu ai părinţi pensionari?” sau, preferatul RealităţiiTV, “să lăsăm aceste detalii tehnice, pensionarii vor să afle când o s-o ducă mai bine” sau altele asemănătoare.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 5 Feb 2009, 05:37 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



discutam deja despre istorie, economia interna este pe moarte daca nu o fi decedat in timp ce discutam pe forum. unii zic ca nu se simte la portofel, pai in doua saptamani banalui castravete a sarit de la 6 lei/kg la 12 pe kg, alo se simte la portofel? asta este doar un exemplu dar daca le iau in amanunt mi-e teama ca va plictisesc sau mai rau va pun pe ganduri. romanii nu-si cumpara in fiecare zi masini de spalat si televizoare, dar fara paine, mamaliga, branza, slania, tuica si tigari nu traieste romanasul.

Acest topic a fost editat de marduk: 5 Feb 2009, 05:39 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 5 Feb 2009, 05:46 PM
Mesaj #11


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(marduk @ 5 Feb 2009, 04:37 PM) *
dar fara paine, mamaliga, branza, slania, tuica si tigari nu traieste romanasul.

YEAH !! Asa - putin-putin ajung unde vreau.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 5 Feb 2009, 05:47 PM
Mesaj #12


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



criza nu se simte inca.. ba din contra..
e ca la bolnavul incurabil, incepe sa se simta bine, da din picioare, mai zice una de duh si moare subit

cam asa si la noi, se da afara, oamenii primesc plati compensatorii, isi cumpara una alta prin casa, mai o plasma, mai un dvd.. apoi banii se termina, vanzarile scad brusc,
mai o tura de dati afara, cu mai putine compensatorii ca nu mai e de unde, cei din prima tura dupa vreo 2-3 luni incep sa nu mai aibe banuti, incep miscarile sociale, etc, etc...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 5 Feb 2009, 06:33 PM
Mesaj #13


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



OK-OK. Si cinismul meu are granite.

Stiti ce m-ar interesa? Cum e piata imobiliara pe moment? Pun pariu ca nu poti sa vinzi o locuinta acum, sau doar cu pierderi mari. Sau?
Reper: 3 camere in Sibiu.

Acest topic a fost editat de Cla: 5 Feb 2009, 06:35 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 5 Feb 2009, 07:32 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Cla @ 5 Feb 2009, 06:33 PM) *
Stiti ce m-ar interesa? Cum e piata imobiliara pe moment? Pun pariu ca nu poti sa vinzi o locuinta acum, sau doar cu pierderi mari. Sau?
Reper: 3 camere in Sibiu.

3 camere la bloc sau la curte? ohyeah.gif Cla in vremuri de criza nu vinzi, cumperi daca ai cash. Mai ai rabdare daca nu ai nevoie urgenta de bani, in 2-3 ani s-ar putea sa regreti ca ai vandut acum. Mai bine inchiriezi si astepti tot scoti ceva. Se simte criza nu, chiar si pentru un neamt din Sibiu care traieste in Germania, criza din Romania il afecteaza, ce ti-e si cu globalizarea asta.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 5 Feb 2009, 08:36 PM
Mesaj #15


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Pai clar ca nu vind, as fi fraier. Voiam doar asa... un reper.
E vorba de un apartament, 3 camere decomandate, Sibiu, etajul 4.
Pe mine doar m-ar interesa cum sta (financiar), pentru ca nu-l vând. Nici n-as sti de ce.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 5 Feb 2009, 08:45 PM
Mesaj #16


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(abis @ 5 Feb 2009, 05:30 PM) *
Cucu, uite ce zice omu' asta. Un fragment (dar merita citit in intregime):


Nu ma intereseaza cine sau de ce a dispus marirea. Efectul e asta: angajatorul isi mai concediaza o parte din angajatii ramasi, de unde rezulta contributii mai mici la bugetul asig. sociale si cheltuieli mai mari cu somajul. E o masura de rahat, data de niste ageamii in economie. Trebuie sa fii prost sa crezi ca, daca cresti fiscalitatea in recesiune, iti vei pastra baza de impozitare. E normal sa ai concedieri si o marire a lucrului la negru. E unul din cele mai simple mecanisme economice, abis, cu cat creste fiscalitatea cu atat scade baza de impozitare, iar veniturile, per total, in loc sa creasca, vor scade. Si nu numai la bugetul asig. sociale, ci si la impozitele pe veniturile din salarii.

Doar că, la fel ca acum 12 ani, decizia este impusă de una luată anterior, în altă guvernare. Mă refer la creşterea pensiilor din vara anului 2007.

Din cate stiu eu, cei din ceata lui Bocsescu se bateau cu pumnii in piept ca daca ii votam pe ei vor mari si pensii, si salarii din prima zi de guvernare, ca taricenii mint cand spun ca nu sunt bani, ca au scazut incasarile bugetare, etc. Au pacalit multi prosti cu discursul asta. Acum ar trebui sa isi plateasca datoriile electorale catre fraierii care i-au crezut si votat. Sau nu e asa? Bugetul parlamentului de ce l-au votat marit cu 22% fata de cel de anul trecut, desi nr. parlamentarilor a scazut?

Ma lasi cu demagogia asta, ma mira ca tu ai devenit asa receptiv la demagogi si demagogie. Pana acum nu prezinta nicio garantie de guvern serios, un prim-ministru si vreo cativa ministri care si-au dat demisia, luand o tara intreaga de prosti, niste masuri haotice si slab documentate (vezi legea aia cu pensionarii, ultima gogorita cu sporurile, manevra lui Videanu cu pacura cumparata printr-o firma de apartament, ehei, chestii...)

Mie ala mi se pare un articol scris la comanda de partid, zau asa.

Cla, eu zic sa vinzi acum, preturile nu vor mai atinge curand cotele de vara trecuta - poate niciodata. Gandeste-te ca se vor arunca pe piata multe apartamente noi, la preturi deja de 780-900 de euro /mp, lucru ce va duce la o scadere a preturilor in blocurile vechi. Deja cred ca ai ratat startul, incearca acum, se reincearca o resuscitare a imobiliarilor.





--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 6 Feb 2009, 08:27 AM
Mesaj #17


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



depinde unde e apartamentul si pe ce perioada il poate sustine, ca pe urmatorii 2 ani e recesiune, dar dupa aia cand economia isi va reveni, daca e o zona centrala va valora iar ceva. Cucule analiza ta e pertinenta, parerea mea converge oarecum in aceeasi directie... si cred ca dezvoltatorii imobiliari traiesc deja din banii de pusculita. Vanzarea a scazut pentru ca nu prea mai e cash pe piata, sau unde e e scump ca naiba, iar cei ce au cash nu se grabesc sa cumpere pentru ca asteapta sa le ajunga la aia streangul mai aproape de gat si sa mai scada la preturi

in curand, cei ce nu isi pot sustine pierderile din provizioane anterioare, sau alte surse vor incepe sa dea rateu - vine banca si ii executa (legea aia cu refinantarea in locul executarii pe astia ii protejeaza nu pe amaratii care au un apartament) si apoi da tot la juma de pret aluia de baga repede cash in sistem

asa cum spuneam, suntem inca sus pe panta, abia doar ce am inceput sa o luam la vale. vanzarile scad pe zi ce trece chiar si in FMCG unde ... vorba aia, chestii de zi cu zi, iti trebe si pe vreme de criza. o data cu vanzarile scade productia, scade productia scad numarul de locuri de munca, etc, etc.. in spirala au urcat toate, in spirala se duc toate

tot ce conteaza acum e cat de repede ajungem in punctul zero, de unde toata economia e considerata pe reset, si incepe iar sa o ia la deal

cat despre guvern, asa cum lucreaza, in curand avem probleme mari, pentru ca la coruptia din sistem si la efectul imediat pe care il genereaza orice criza (piata neagra si bunuri vandute pe sub mana) vom avea un loc in loja in ceea ce priveste sistemele economice paralele si crima organizata
ca sa nu vorbesc de inflatie



--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 Feb 2009, 08:46 AM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Cla @ 5 Feb 2009, 08:36 PM) *
Pe mine doar m-ar interesa cum sta (financiar), pentru ca nu-l vând. Nici n-as sti de ce.

Ca investitie este foarte bun apartamentul tau, tu sti cel mai bine cu cat l-ai cumparat si cat profit o sa scoti pe el. Cum in mod logic Rromanica se indreapta prin criza catre nivelul pietelor europene iar in 2014 (daca nu mai repede) trecem pe euroi, poti sa-ti faci un calcul. Cam cat costa o garsoniera frumoasa in Germania, presupunand ca apartamentul tau este de tip comunist cu o suprafata de 60-70 mp, asta ar fi pretul pe care o sa-l iei dupa criza. Fundatiile si fondurile din lumea intreaga fac investitii in cladiri, case, apartamente, fac asta pentru ca oricand isi pot recupera investitia, s-a vazut asta la noi dupa 50 ani de comunism multe fundatii si-au recuperat investitiile facute inainte de razboi.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 6 Feb 2009, 08:50 AM
Mesaj #19


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Eu l-as vinde acum, in valuta supraevaluata, mi-as tine banii in banca pe lei la dobanzile astea beton (la o suma asa mare cred ca obtii prin negociere directa si 20%) si as cumpara cand coborarea atinge fundul curbei (probabil 2 ap.) sau, cum spui tu, la executari. Sau chiar de nu as mai investi, valoarea apartamentului mi-ar creste, in doi ani, cu aprox. 40%, ceea ce e bine, ca inflatia si cresterea valutara nu poate depasi 40%. In cel mai rau caz, imi conserv valoarea, ceea ce iar e bine pt o recesiune.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 6 Feb 2009, 09:14 AM
Mesaj #20


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Ntz... mutulica are dreptate.
Unu la mâna: Nu sunt nevoit sa-l vând.
Doi: Mai poate astepta vreo 3 ani, de ce nu.
Poate s-o terminat cu criza asta si pot sa trag mai mult. Mai stii? In orice caz, nu ne afecteaza deloc ACUM.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 6 Feb 2009, 09:25 AM
Mesaj #21


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(marduk @ 6 Feb 2009, 07:46 AM) *
Ca investitie este foarte bun apartamentul tau

marduk. Nu e investitie; nu e flux de bani. E doar o locuinta pentru mama soacra, atâta tot. Ca sa-i fie de bine pe ultimii metri. Atâtea a facut pentru noi, cred ca si noi îi suntem darnici si reciproci.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 6 Feb 2009, 09:29 AM
Mesaj #22


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Cla @ 6 Feb 2009, 09:14 AM) *
Doi: Mai poate astepta vreo 3 ani, de ce nu.
Poate s-o terminat cu criza asta si pot sa trag mai mult.


Hai sa iti calculez ceva.
Var 1
Sa zicem ca il tii in chirie 2 ani, cu o chirie medie de 300 euro/luna.Asta inseamna 24x300=7200 euro venituri.

Var 2
Sa zicem ca il vinzi acum cu 80.000 euro (nu stiu zona si preturile ei) si bagi banii in banca cu 20% pe an. Asta inseamna 80000x40%=32000 de euro venituri.
Asta inseamna ca dupa 2 ani poti cumpara alt ap de 80.000 si vei fi si mai bogat cu 32000 de euro.

Practic, pierzi 24800 de euro in doi ani daca nu vinzi. Nice!


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 6 Feb 2009, 10:07 AM
Mesaj #23


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Pe cine tin in chirie, Marius? Soacra-mea sta in locuinta aia, atât.
Si niciodata nu s-a pus vorba de BANI, pentru ca e in familie.
Si stii ce ma fac eu pe 32.000 euro?
Hai serios: Spune tu: Am o bunica cu care petrec o zi, râdem împreuna. În alt butzunar am 32.000 Euro sa-mi cumpar o masina.
Ghici ce fac: Ma duc la bunica si-mi pastrezi banii.

Acest topic a fost editat de Cla: 6 Feb 2009, 10:16 AM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 Feb 2009, 10:34 AM
Mesaj #24


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Cucu Mucu @ 5 Feb 2009, 08:45 PM) *
Din cate stiu eu, cei din ceata lui Bocsescu se bateau cu pumnii in piept ca daca ii votam pe ei vor mari si pensii, si salarii din prima zi de guvernare, ca taricenii mint cand spun ca nu sunt bani, ca au scazut incasarile bugetare, etc. Au pacalit multi prosti cu discursul asta.

Din cate stiu eu, cand a fost vorba despre marirea pensiilor in 2007 si presedintele, si PDL-ul au cerut sa vada intai sursele de finantare; pentru ca nu au marsat cu entuziasm la marirea pensiilor, si-au furat-o la europarlamentare.
QUOTE
Bugetul parlamentului de ce l-au votat marit cu 22% fata de cel de anul trecut, desi nr. parlamentarilor a scazut?

Pentru ca sunt ori magari, ori inconstienti.
QUOTE
Pana acum nu prezinta nicio garantie de guvern serios

Nu pot sa fac astfel de aprecieri deocamdata, ii mai las sa vad ce le poate pielea. Nu cred ca pot trage astfel de concluzii dupa numai o luna si ceva.
QUOTE
ie ala mi se pare un articol scris la comanda de partid, zau asa.

Mie nu, dimpotriva, mi se pare bine argumentat. smile.gif



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 6 Feb 2009, 11:49 AM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Cucu Mucu @ 6 Feb 2009, 10:29 AM) *
si bagi banii in banca cu 20% pe an. Asta inseamna 80000x40%=32000 de euro venituri.
Asta inseamna ca dupa 2 ani poti cumpara alt ap de 80.000 si vei fi si mai bogat cu 32000 de euro.

o banca care iti da 20% e clar ca nu tine mult si crapa. la urma urmei ar trebui ca banca sa foloseasca acesti bani dand credit cu 30% dobanda in valuta. ma indoiesc devil.gif

secondo, dobanzile astea mari la depozite nu sunt asigurate si nici depozitele respective. s-a mai spus asta in presa.

@Cla: iti recomanzi sa il tii. creditarea va reveni in 1-2 ani si atunci preturile o vor zbughi in sus spre disperarea multora. asta bineinteles daca nu colapseaza toata planeta in care caz faci ceva pe euroiii aia ohyeah.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 6 Feb 2009, 01:46 PM
Mesaj #26


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Oricum il tin, pentru ca nu as vedea de ce sa-l vând. O sa-l vând când or fi vremurile mai bune, dar doar pentru a cumpara ceva mai mare. O casa, de exemplu.
Dar acum nu ma ambalez deloc. Mai e unul in Timisoara in rezerva.

Acest topic a fost editat de Cla: 6 Feb 2009, 01:49 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 6 Feb 2009, 03:20 PM
Mesaj #27


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Cla @ 6 Feb 2009, 01:46 PM) *
Oricum il tin

Pai si atunci de ce l-ai mai adus in discutie? Doar sa te dai mare proprietar de apartamente? roflmao.gif


QUOTE
Nu cred ca pot trage astfel de concluzii dupa numai o luna si ceva.


...si trei demisii de ministri, fara buget, fara plan de masuri, etc. E greu de concluzionat, intr-adevar. ohyeah.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 6 Feb 2009, 03:27 PM
Mesaj #28


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Nu, Marius. Doar eram curios cum e piata. Nimic mai mult.
Hai sa fim seriosi: De la cine sa aflu, daca nu de la voi. De la sursa, adica. Altii pot sa-mi spuna prostii. Si de asa prostii chiar ca n-am chef.

Acest topic a fost editat de Cla: 6 Feb 2009, 03:35 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 6 Feb 2009, 03:34 PM
Mesaj #29


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Ei, na, zi zau cu limba scoasa! Si ai aflat de aici cum e piata? roflmao.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 6 Feb 2009, 03:40 PM
Mesaj #30


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Marius, noi facem misto de misto. Si-i fain asa biggrin.gif Dar daca am nevoie de o informatie pertinenta, stiu cui sa ma adresez smile.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 6 Feb 2009, 07:05 PM
Mesaj #31


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE(Cucu Mucu @ 6 Feb 2009, 11:29 AM) *
Hai sa iti calculez ceva.
....
Practic, pierzi 24800 de euro in doi ani daca nu vinzi. Nice!

pai da... dar asta inseamna sa stea cu ochii pe situatie ca hotu pe butelie, ori... el face remote marketing de la germania
ar fi de interes sa stii si zona si alte cele... ca unele zone vor continua sa se dezvolte si in criza, in timp ce altele umflate prea artificial se vor duce la vale pe termen lung


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 6 Feb 2009, 07:27 PM
Mesaj #32


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



[quote name='mutulica' date='6 Feb 2009, 06:05 PM' post='643423'
ar fi de interes sa stii si zona si alte cele... ca unele zone vor continua sa se dezvolte si in criza, in timp ce altele umflate prea artificial se vor duce la vale pe termen lung
[/quote]
Pai vezi de ce nu ma aventurez. Eu doar astept.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 6 Feb 2009, 07:34 PM
Mesaj #33


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Cla @ 6 Feb 2009, 07:27 PM) *
Pai vezi de ce nu ma aventurez. Eu doar astept.

Pai parca nu voiai sa vinzi, sa o lasi pe femeia aia pe strada. rofl.gif


Mutulica, mai ai costume de-alea pt sfarsitul lumii? Ca am eu un know-how prin care le transformam in costume anti criza si ma gandeam poate o punem de-o joint venture or samfing.

Acest topic a fost editat de Cucu Mucu: 6 Feb 2009, 07:36 PM


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 6 Feb 2009, 07:53 PM
Mesaj #34


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Pai nu vînd, Marius. Bunica ramâne unde e. Si daca dureaza 20 de ani sau egal câti, sunt bucuros ca o avem pe ea wub.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 6 Feb 2009, 07:57 PM
Mesaj #35


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Costume anti-criza?? Hahaaaaaa rofl.gif rofl.gif cum arata alea?? rofl.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 1 June 2024 - 04:19 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman