HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

8 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> 1984, Ne pregatim de dictatura
1984
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 30
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
Marduk
mesaj 20 Jan 2009, 09:27 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(coconut @ 20 Jan 2009, 08:43 PM) *

"Pentru o mai mare seriozitate a petitiei, este recomandata indicarea numelui si prenumelui."
"*E-mail Semnatar:"
"Adresa de e-mail este f. importanta pentru finalizarea semnarii petitiei. Imediat dupa ce veti apasa butonul Semneaza Petitia veti primi un e-mail la adresa indicata pentru a valida semnatura. Dupa aceasta validare, semnatura dumneavoastra, impreuna cu eventualele comentarii vor fi vizibile pe site."

rofl.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 21 Jan 2009, 09:54 AM
Mesaj #37


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



@Serenity: Nu-i adevarat ca in Germania de ex oamenii nu fac nimic impotriva asta.
Presa serioasa: Stasi 2.0
Vorratsdatenspeicherung (engl.)

QUOTE(Boudicca)
dar unde e libertatea, unde e intimitatea

Aia s-a terminat deja cu Google. Pune-ti ca Browser Google Chrome si o sa ai si mai putin ohyeah.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Jan 2009, 01:31 PM
Mesaj #38


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Erwin @ 20 Jan 2009, 09:13 PM) *
Dar ce poţi face altceva împotriva unei legi aberante, cum sunt multe altele?

Dar ce aduce de fapt legea asta in plus, nu era si pana acum acelasi lucru? Daca cereai o factura detaliata vedeai exact ce spune legea ca se pastreaza: ce numar ai apelat, la ce ora, cat a durat convorbirea - nu si continutul convorbirii. Nu pe baza acestor date se face facturarea?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 21 Jan 2009, 01:31 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
March
mesaj 21 Jan 2009, 06:28 PM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(abis @ 21 Jan 2009, 03:31 PM) *
vedeai exact ce spune legea ca se pastreaza: ce numar ai apelat, la ce ora, cat a durat convorbirea - nu si continutul convorbirii.


Fugi domn'e cu povestile astea de imbarligat copii ! Oricand serviciile secrete au acces la continutul mesajelor si il servesc, pe sest, celui interesat , fara nicio hotarare judecatoreasca. Cine ii poate controla ?


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 21 Jan 2009, 06:31 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(March @ 21 Jan 2009, 06:28 PM) *
Cine ii poate controla ?

Societatea civila prin ONG-uri care la randul lor sunt controlate de politicieni. Un cerc perfect, cum il rupem?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 21 Jan 2009, 06:32 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(marduk @ 21 Jan 2009, 08:31 PM) *
Societatea civila prin ONG-uri care la randul lor sunt controlate de politicieni. Un cerc perfect, cum il rupem?


Ori esti naiv, ori faci misto. Sper ca nu prima !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Jan 2009, 06:40 PM
Mesaj #42


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(March @ 21 Jan 2009, 06:28 PM) *
Oricand serviciile secrete au acces la continutul mesajelor si il servesc, pe sest, celui interesat , fara nicio hotarare judecatoreasca.

Eu vorbeam strict despre ceea ce scrie legea pe care Cucu Mucu a supus-o dezbaterii. Legea respectiva este subiectul discutiei, nu ceea ce pot face sau nu serviciile secrete in mod legal sau ilegal. Fireste, daca serviciile secrete doresc sa faca interceptari ilegale, o pot face indiferent daca legea 298 este in vigoare sau nu.

Interceptarea continutului unei convorbiri in absenta unui mandat judecatoresc ramane ilegala. Legea asta nu schimba nimic in aceasta privinta.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 21 Jan 2009, 06:55 PM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(March @ 21 Jan 2009, 06:32 PM) *
Ori esti naiv, ori faci misto. Sper ca nu prima !

Ce nu-ti plac ONG-urile, ele sunt salvarea intr-o societate civilizata ca cea romaneasca, ONG-urile se ocupa de copii strazilor, de batrani, de etnicii nostri celebrii, depoliticienii corupti, de ............ etc. Sper ca sti ce bani se misca prin ONG-urile astea. rofl.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 21 Jan 2009, 08:29 PM
Mesaj #44


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(marduk @ 20 Jan 2009, 08:39 PM) *
My point is! Ca intimitatea este doar in mintea noastra, o creatie a prejudecatilor si educatiei pe care am primit-o, nu ceva cu care ne nastem, este un comportament pe care il invatam.


Ce mentalitate comunista! rofl.gif Crezi ca ai vorbi la fel de relaxat cu nevasta despre mai stiu eu ce nazbatii ati facut voi, daca ai sti ca eu stau cu gura cascata si cu castile in urechi? Crezi ai putea sa te mai confesezi unei persoane apropiate daca ai sti ca ascult si eu la telefon? Eu am nevoie de intimitate, d-aia mi-am pus draperii la geamuri, si d-aia nu vorbesc chestii d-alea cu diverse persoane de fata (sau pe fir). Am nevoie de spatiul meu in care sa nu intre niciun jeg al societatii in care traiesc. Si nu voi renunta la aceasta nevoie nici de-al dracu.

Ma gandesc sa initiez o miscare de genul " in ziua de ... , intre orele 12:00 si 12:30 apelati continuu propriul numar". Sa le vad atunci cum gafaie serverele si hardurile cand or sa le vina cateva milioane de apeluri scurte/minut. devil.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 21 Jan 2009, 08:45 PM
Mesaj #45


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Cucu Mucu @ 21 Jan 2009, 07:29 PM) *
Ma gandesc sa initiez o miscare de genul " in ziua de ... , intre orele 12:00 si 12:30 apelati continuu propriul numar". Sa le vad atunci cum gafaie serverele si hardurile cand or sa le vina cateva milioane de apeluri scurte/minut. devil.gif

rofl.gif Asta nu-i proasta ideea...


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 21 Jan 2009, 10:59 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Ar fi interesant un sistem in care toata lumea poate asculta pe toata lumea. De exemplu, toti oamenii poarta casti si microfoane, oricand pot asculta pe cine vor si oricand pot fi ascultati. Oare ar mai exista comploturi? S-ar mai barfi oamenii?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 21 Jan 2009, 11:27 PM
Mesaj #47


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Blakut @ 21 Jan 2009, 09:59 PM) *
Ar fi interesant un sistem in care toata lumea poate asculta pe toata lumea. De exemplu, toti oamenii poarta casti si microfoane, oricand pot asculta pe cine vor si oricand pot fi ascultati.

Doamne fereste, Blakut! Nu s-ar mai însura niciun barbat! rofl.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 22 Jan 2009, 04:06 AM
Mesaj #48


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



http://bildupload.sro.at/p/292710.html

*edit: selfmade, stiu ca nu-i facut perfect sorry.gif

Acest topic a fost editat de Cla: 22 Jan 2009, 04:46 AM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 22 Jan 2009, 08:32 AM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(Cucu Mucu @ 21 Jan 2009, 09:29 PM) *
Am nevoie de spatiul meu in care sa nu intre niciun jeg al societatii in care traiesc. Si nu voi renunta la aceasta nevoie nici de-al dracu.


Crezi cumva ca pina acum nu a intrat nimeni in spatiul tau privat (telefon, net, ...) ?

Personal,am trecut de faza in care sa ma imbat cu aghiazma si sa ajung sa cred ca in Romania nu se inregistreaza traficului unui utilizator pe net. De fapt sunt convinsa ca acest lucru se practica fara sa fie nevoie de nici o lege.

Deci, nu ti/ni se pot lua lucruri pe care nu le-ai/le-am avut niciodata: libertatea si intimitatea ...
Faptul ca unii traiesc cu iluzia ca le au, e cu totul altceva. mad.gif


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 22 Jan 2009, 09:01 AM
Mesaj #50


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(exergy33 @ 22 Jan 2009, 08:32 AM) *
Crezi cumva ca pina acum nu a intrat nimeni in spatiul tau privat (telefon, net, ...) ?


Imi place sa cred ca au facut-o sporadic si accidental. Ce nu intelegeti voi este ca ei vor sa transforme chestia asta in ceva natural! Despre asta e vorba si aici sta toata indignarea mea! Si ce daca se facea pana acum? Era ceva ilegal si imoral. Eh, ei vor sa transforme in ceva legal si moral. Si culmea, unii sunt de acord cu asta, merga ca mieii la taiere! De-asta ma arde pe mine la ficati! rofl.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Jan 2009, 09:39 AM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Cucu Mucu @ 21 Jan 2009, 08:29 PM) *

QUOTE
Ce mentalitate comunista!

Asta crezi tu? combatere intimitatii a vietii conventionale a fost declansata de miscarea hippy. Ca sa nu mai vorbim de antici care nu prea le aveau cu intimitatea.
QUOTE
Crezi ca ai vorbi la fel de relaxat cu nevasta despre mai stiu eu ce nazbatii ati facut voi, daca ai sti ca eu stau cu gura cascata si cu castile in urechi?

Daca mi-as amintii impreuna cu nevasta cum am pradat banca centrala, as fi totusi atent cand si cum dar mai ales pe langa cine vorbesc.
QUOTE
Eu am nevoie de intimitate, d-aia mi-am pus draperii la geamur

Eu le folosesc doar sa fac intuneric ziua cand vreau sa dorm sau vara cand mai racoresc camera, altfel, doar cu perdea moncher, asa mai dau satisfactie si unor vecini care mai trag cu oghiul, daca altceva nu mai au. mwah1.gif
QUOTE
Am nevoie de spatiul meu in care sa nu intre niciun jeg al societatii in care traiesc. Si nu voi renunta la aceasta nevoie nici de-al dracu.

Cu alte cuvinte ti-ai creat un turn de fildes al tau, care este infipt inr-un maldar de jeg. O sa ai probleme cu aprovizionarea sau cu vizitele prietenilor, jegul patrunde peste tot chiar daca vrei sau nu.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 22 Jan 2009, 10:27 AM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Că d. Băsescu e în stare să asculte interceptări telefonice făcute de servicii care se chinuie să-şi justifice existenţa şi salariile de la bugetul statului, nu mă îndoiesc. Trăim de patru ani în epoca Băsescu de după epoca Iliescu, adică securism după comunism. Cred, de asemenea, că ascultarea pe ascuns a oamenilor este singurul mod în care d. Băsescu poate să fie cu adevărat interesat de fiinţarea semenilor săi.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Jan 2009, 10:37 AM
Mesaj #53


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Cucu Mucu @ 22 Jan 2009, 09:01 AM) *
Si ce daca se facea pana acum? Era ceva ilegal si imoral. Eh, ei vor sa transforme in ceva legal si moral.

Cucu Mucu, te rog explica-mi, ca nu inteleg: era ilegal pana acum ca o companie de telefonie mobila sa aiba o arhiva in care sa fie mentionate toate apelurile pe care le-ai facut (numarul la care ai sunat, ora si durata convorbirii)? Era ilegal ca un provider de internet sa aiba un log cu traficul pe care l-ai facut, cu site-urile pe care le-ai accesat? Poate nu stiu eu, dar nu cunosc legea care interzicea asta.

Asa cum am spus, numerele pe care le-ai apelat si durata convorbirii apar pe factura detaliata. Ce schimba aceasta lege? Nu inteleg.




March, esti off-topic.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Jan 2009, 10:39 AM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



"Mi-e greu să cred însă că populaţia acestei ţări este cutremurată, revoltată, gata să iasă cu zecile de mii în stradă pentru că telefoanele sunt ascultate, iar emailurile şi sms-urile citite de diverse organe. Spectacolul mediatic din România se bazează masiv pe violarea vieţii private, a intimităţii persoanelor publice. Când cu sexul oral pe net cu presupusa d-nă Birchall de la PSD, o mulţime de inşi m-au întrebat dacă de partea cealaltă a felaţiei era d. Geoană. Nimeni nu m-a chestionat scandalizat cum e posibil să se facă asemenea filmări securiste." (C.T.P)

Acest topic a fost editat de marduk: 22 Jan 2009, 10:40 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Jan 2009, 11:08 AM
Mesaj #55


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(marduk @ 22 Jan 2009, 10:39 AM) *
"Mi-e greu să cred însă că populaţia acestei ţări este cutremurată, revoltată, gata să iasă cu zecile de mii în stradă pentru că telefoanele sunt ascultate, iar emailurile şi sms-urile citite de diverse organe. ..." (C.T.P)

Legea comentata aici nu la ascultarea telefoanelor ori la interceptarea e-mailurilor se refera.

Citeste mai multe explicatii aici. Tot in Gandul.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 22 Jan 2009, 02:52 PM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(abis @ 22 Jan 2009, 12:37 PM) *
March, esti off-topic.


Apropos de "1984" si dictatura , uite una care e on-topic :

Preşedintele Traian Băsescu a dat de mai multe ori senzaţia în ultimii ani că ar beneficia de informaţii secrete despre activitatea unor lideri politici. De cele mai multe ori, şeful statului a refuzat sau a omis să îşi prezinte şi sursa.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Jan 2009, 03:43 PM
Mesaj #57


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Esti tot off-topic. Despre Basescu se discuta in alta parte, aici subiectul este Legea 298


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 22 Jan 2009, 03:48 PM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(abis @ 22 Jan 2009, 05:43 PM) *
Esti tot off-topic. Despre Basescu se discuta in alta parte, aici subiectul este Legea 298

Cat te-ai stradui tu, totul este legat de Basescu, aceasta lege si titlul topicului.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 22 Jan 2009, 03:48 PM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



adica astia au tras lege la ce se facea pana acuma fara lege .

daca vor, cu sau fara lege, tot intercepteaza tot ce vor. diferenta este daca fac sau nu ceva rau cu datele alea. cat timp doar grangurii isi dau in cap cu datele alea , e de bine. nu prea se incurca cu bietii votanti care au sarit gardul la vreo vecina ca nu le iese nimic la faza asta smile.gif.

LE: apropo, in unele companii de telecom , o eugenie si o floare te rezolvau cu lista telefoanelor celor mai mari dusmani ai tai. ce lege , ce documente rofl.gif

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 22 Jan 2009, 03:50 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 24 Jan 2009, 01:45 PM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Republica Securistă România

„Trebuie să ne gândim bine ce vrem o Românie prizonieră etern Securităţii, oricum s-ar numi ea «pe nou», sau o ţară ai cărei cetăţeni sunt cu adevărat liberi?“.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 Jan 2009, 09:17 PM
Mesaj #61


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(March @ 22 Jan 2009, 03:48 PM) *
totul este legat de Basescu

Asta deja suna a paranoia...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 25 Jan 2009, 09:45 PM
Mesaj #62


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Descarcati linistiti! Torrentul nu poate fi urmarit spoton.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 28 Jan 2009, 08:26 AM
Mesaj #63


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Nesimtire incredibila!

Adica, ba, te ascult, da' da-mi tu bani pt asta! mad.gif

QUOTE(abis)
Cucu Mucu, te rog explica-mi, ca nu inteleg: era ilegal pana acum ca o


Nu, era ilegal si imoral ca un procuror sa aiba acces la ele fara mandat judecatoresc. Si, din cate stiu, emailurile &co nu se inregistrau.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 28 Jan 2009, 09:47 AM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Cucu Mucu @ 28 Jan 2009, 08:26 AM) *
Si, din cate stiu, emailurile &co nu se inregistrau.

Ba se inregistrau dar din cand in cand se stergeau fara sa intereseze pe nimeni, nu exista o procedura oficiala, legala, se facea pur si simplu pe servere fara sa-i pese nimanui, cand erau prea multe mesaje se stergea totul si o luau de la capat.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Jan 2009, 11:47 AM
Mesaj #65


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Cucu Mucu @ 28 Jan 2009, 08:26 AM) *
Nesimtire incredibila!

Adica, ba, te ascult, da' da-mi tu bani pt asta!

Repet, legea nu vorbeste despre ascultarea telefoanelor, ci despre cu totul altceva: despre stocarea, timp de sase luni, a datelor care apar pe factura detaliata.
QUOTE
era ilegal si imoral ca un procuror sa aiba acces la ele fara mandat judecatoresc

Din cate stiu eu, era ilegal ca telefonul sa iti fie ascultat fara mandat judecatoresc. Dar nu stiu daca era ilegal ca procurorul sa intre in posesia numerelor la care ai sunat (fara a avea acces la continutul convorbirii). Era ilegal? Ce lege interzicea?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 28 Jan 2009, 10:26 PM
Mesaj #66


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(abis @ 28 Jan 2009, 11:47 AM) *
Dar nu stiu daca era ilegal ca procurorul sa intre in posesia numerelor la care ai sunat (fara a avea acces la continutul convorbirii). Era ilegal? Ce lege interzicea?


Nu stiu ce lege, dar de ce sa nu fie ilegal fara mandat chiar si factura detaliata? Cu ce drept poate cere un procuror sa imi vada lista de apeluri? Poate pt ca sunt cercetat! Bun, daca sunt cercetat nu i-ar fi greu sa obtina un mandat.

Si stiu ca am dreptate in ce sustin, abis, dar tu esti partinitor, si tii cu procurorii (atat ti-ar trebui, sa nu tii, ca te lingi pe bot de mancare calda rofl.gif , stiu cum e)! rofl.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 28 Jan 2009, 10:38 PM
Mesaj #67


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Am auzit ca acum o sa bage si taxa de stocare a datelor tot pe factura noastra... laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 28 Jan 2009, 10:50 PM
Mesaj #68


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



QUOTE
Dar nu stiu daca era ilegal ca procurorul sa intre in posesia numerelor la care ai sunat (fara a avea acces la continutul convorbirii). Era ilegal? Ce lege interzicea?


legea e citata şi în articol şi menţionată în legea 298:

QUOTE
Legea 677/2001 pentru protectia persoanelor”. Articolul 5, alin. 1 al acesteia din urma specifica foarte clar faptul ca “orice prelucrare a datelor cu caracter personal (...) poate fi data numai daca persoana vizata si-a dat consimtamântul in mod expres si neechivoc pentru acea prelucrare”.


factura detaliată se obţine numai cu acordul clientului, din câte ştiu era un serviciu suplimentar, care se taxa de către operatori.

Acest topic a fost editat de Erwin: 28 Jan 2009, 10:52 PM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Jan 2009, 11:01 PM
Mesaj #69


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Cucu Mucu @ 28 Jan 2009, 10:26 PM) *
tu esti partinitor, si tii cu procurorii (atat ti-ar trebui, sa nu tii, ca te lingi pe bot de mancare calda rofl.gif , stiu cum e)! rofl.gif

M-as linge pe bot de mancarea calda daca n-as tine cu judecatorii, nu cu procurorii. Cu procurorii n-am treaba rofl.gif

In plus, de vreo 11 luni si mai bine eu sunt ala care se ocupa mai mult de mancare, ea are alte prioritati. wink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 30 Jan 2009, 08:47 AM
Mesaj #70


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Ori sunt eu paranoic, ori...

little brother

Numerele de pe tricou


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post

8 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 01:38 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman