HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> New World Order, Zeitgeist, Modelul Global
turbo trabant
mesaj 13 Jan 2009, 07:26 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Cla @ 13 Jan 2009, 07:57 PM) *
rofl.gif Cica ar fi al lui Ramses! (nu mai stiu pe unde am citit tāmpenia asta, dar a fost amuzanta, si oamenii chiar o sustineau ferm convinsi)
Sunt curios cānd o sa fie sora cu G.W. Bush, pe care au schimbat-o din greseala la maternitate rofl.gif

asa faraoni si faraoance mai avem si pe la romanica ohyeah.gif

oamenii au nevoie de o imagine mentala care sa ii tina prizonieri propriilor lor spasme si care sa le explice unele esecuri personale. e mult mai usor sa le pui pe umerii "alora" care nu au altceva mai bun de facut decat sa te urmareasca cu antena de gsm cum te speli pe dinti dimineata.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 15 Jan 2009, 07:54 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



ca ne convine sau nu ordinea mondiala s-a schimbat si se schimba periodic.
Toffler sintetizase corect evolutia omenirii in 'al treilea val'.
Societatea agrara a caracterizat inceputurile umanitatii, a urmat revolutia industriala ca sa ajungem acum in era informatica.
In acest mod umanitatea a parcurs drumul de la individ, clan, trib, formatiuni statale, imperii, statele relativ definitiv conturate de azi.
In acest timp comunicarea a evoluat de la viul grai, discutii in cadrul unor comunitati delimitate, pana la comunicarea globala de azi.

E evident ca globalizarea se intampla si nu numai la nivel economic ci la toate nivelurile.
E aproape clar ca in acest context globalizarea la nivel politic evolueaza si ea la randu-i si cred ca faptic nu se va opri pana cand nu se va ajunge la o forma globala de organizare. Tarile nu mai pot face fata singure provocarilor actuale, nu mai pot controla economicul, criza financiara s-a intamplat si ea din aceleasi motive de scare din lesa.
Apar in plus si noi provocari, daca schimbarea de clima va deveni certitudine pentru toti va fi nevoie in mod clar de actiuni conjugate ale tuturor.

E dificil de spus cand va ajunge omenirea la modelul global, probabil ca va dura mult si foarte probabil ca va fi o etapa tranzitorie in care modelul UE va fi preluat si de altii. E singurul mod in care poti sa mai faci fata.

E clar ca nu ne mai putem intoarce in izolare chiar daca dorim asta, granitele devin simbolice, economia si finantele sunt globale, orice zona prospera atrage emigratie din zonele sarace, tari altadata sarace se ridica prin atragerea investiilor din tarile dezvoltate, populatia incet-incet pare sa tinda spre un hibrid inter-rasial. Poate ca peste 1000 de ani pamanteanul majoritar va fi mulatru cu ochi oblici. smile.gif

Modul in care se va intampla asta, daca exista sau nu conspiratii secrete, cred ca e mai putin important acum.
Nu putem interveni si chiar daca ar fi posibil asta nu stiu daca ar fi bine. Optiunile actuale par a fi anarhie si dezordine sau continuarea globalizarii.
daca imi doresc ceva este ca modelul global sa fie mai degraba tehnocrat decat politizat.
dar oricum nu mai prind acele vremuri si in mod cert omenirea va sti sa regleze situatia ce va fi.
totul la timpul lui. smile.gif


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 15 Jan 2009, 07:54 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 24 April 2024 - 08:32 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman