HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

19 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Razboiul Israel - Hammas
abis
mesaj 6 Jan 2009, 06:27 PM
Mesaj #36


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(mutulica @ 6 Jan 2009, 02:44 PM) *
pe acolo nu e nimeni nevinovat. daca vroiau sa stea pe curul lor nu ridicau nici macar o piatra, dara sa trimita rachete

Asa si ailalti pot replica ca daca nu voiau rachete nu aveau decat sa nu le ia pamanturile, sa-i goneasca din casele lor, sa le interzica sa se mai intoarca in locurile unde s-au nascut; ca daca nu voiau rachete nu aveau decat sa nu-i inghesuie in Gaza ca intr-o rezervatie. Argumentul asta nu sta in picioare.

In plus, nu-i adevarat ca nu-i nimeni nevinovat. Majoritatea a palestinienilor ucisi de soldatii israelieni, ca si majoritatea evreilor ucisi de teroristii arabi, nu-s decat victime colaterale. Lasitatea e de ambele parti: si teroristii care tintesc civili, si soldatii care fac acelasi lucru, sunt in aceeasi masura vinovati. Nu vad care ar fi diferentele.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nicolin
mesaj 6 Jan 2009, 07:11 PM
Mesaj #37


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 120
Inscris: 16 May 07
Din: Bukres
Forumist Nr.: 9.837



ot?
A se vedea reclama contextuala de mai sus (cat mai tine): www . come2Israel . com / Hotel (spatiile sunt puse de mine, nu fac ++ reclama la bot-ul ContextuALL!).
Nice time to visit Israel, nu?
?ot

Oare poporul prieten de religie mozaica sa fi provocat o minuscula criza financiara peste ocean?
Si, ca salvare contra suport beton, sa se fi ostenit sa 'ajute' cateva banci (in mare parte) americane?
Salvare care, de fapt, tot lor le este benefica pe terment mediu-lung?

(mi-s plicti si pun si eu pe tapet un scenariu)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 Jan 2009, 07:44 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Cla @ 6 Jan 2009, 05:54 PM) *
Apropo, nu uitati ce am scris pe-aici. O noua Intifada wink.gif

Intifada, chestia aia cu pietre, bete, molotoave. Pai aia e treaba de maimute, nu de soldati adevarati. rofl.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 6 Jan 2009, 07:44 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Cla
mesaj 6 Jan 2009, 08:06 PM
Mesaj #39


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(marduk @ 6 Jan 2009, 06:44 PM) *
Intifada, chestia aia cu pietre, bete, molotoave. Pai aia e treaba de maimute, nu de soldati adevarati. rofl.gif

Si ce te faci daca nu ai alte alternative? sad.gif
Pâna si o prastie e mai buna decât nimic...
Palestinienii sunt nevoiti s-o lege cu sârma, în lipsa de altceva...

Acest topic a fost editat de Cla: 6 Jan 2009, 08:08 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 Jan 2009, 08:13 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Cucu Mucu @ 6 Jan 2009, 05:46 PM) *

QUOTE
Sa nu uitam ca Israelul a inceput cu "mami, mami, vreau si io o tara, imi iei?". Si apoi i-au capacit pe araboi, i-au trimis la impins vagoane in "strategica Gaza".

Daca este sa discutam strict dpdv istoric egiptenii, babilonienii, persii sunt vinovati de exodul evreiasc. Au urmat romanii, bizantinii, catolicii, arabii si turcii. Daca un neam o natie isi cere un loc al sau istorico-geografic iar celelate natiuni accepta, nu vad o problema din partea evreilor. Daca e sa discutam de arabi, palestinieni, ar trebui sa se uite peste gard la vecinii lor evreii, care au creat cu ajutoarele primite, din nisip o tara moderna, iar ei cu toate ajutoarele de la fratii lo arabi si-au cumparat arme motivati doar de dorinta razbunarii. Cat despre vagoanele spre Gaza eu am cunostinta ca evreii s-au urcat in acele vagoane si ai plecat din Gaza.
QUOTE
Aceasta escaladare a terorismului mondial de atunci incepe, cu "mami, mami, vreau si io o tara".

Escaladarea mondiala a terorismului nu incepe cu intoarcerea evreilor in Palestina. jamie.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 6 Jan 2009, 08:23 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Ma intreb pe unde umbla SORIN ca nu mai da nici un semn de viata? ... niste informatii, ceva, din zona ...

Chiar acum ascult la TV stirile, mai exact atacul unei scoli patronata de Natiunile Unite in care s-au refugiat cei care au ramas fara locuinte.
Atacul a facut 40 de victime, cei mai multi copii (26 copii).
Dupa acest bombardament numarul victimelor in rindul palestienilor a depasit cifra de 600.
Am putut sa vad in jur de 30 secunde cu imagini de la locul bombardamentului.

Pe de alta parte, radiourile contra de limba persana atrageau atentia ca in timp ce weblogurile europenilor gem de informatii despre razboiul din Gaza si se dezbate intens subiectul, pe weblogurile iranienilor e liniste totala, si asta culmea, in timp ce statul iranian ii sprijina in mod declarat pe palestinieni.

Dupa spusele televiziunii iraniene pina acum au murit in conlict 45 de israelieni, din care trei soldati au fost impuscati din greseala de catre propriile forte.

QUOTE
Christopher Gunness, a spokesman for the United Nations Relief and Works Agency, described the scene.

"They were among over 400 people who had earlier in the evening had fled their homes in Beit Lahiya in northern Gaza and had been given refuge in the UNWRA school," he said.

"The school I must stress was clearly marked as United Nations installation."

http://www.abc.net.au/news/stories/2009/01/07/2460403.htm



--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 Jan 2009, 08:34 PM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(exergy33 @ 6 Jan 2009, 08:23 PM) *
Pe de alta parte, radiourile contra de limba persana atrageau atentia ca in timp ce weblogurile europenilor gem de informatii despre razboiul din Gaza si se dezbate intens subiectul, pe weblogurile iranienilor e liniste totala, si asta culmea, in timp ce statul iranian ii sprijina in mod declarat pe palestinieni.

E simplu, exista palestinieni ce fac parte din hezbolah si palestinieni ce fac parte din hammas, mai sunt si cei din fatah. Iranienii sprijina palestinienii din hezbolah.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 6 Jan 2009, 08:45 PM
Mesaj #43


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(exergy33 @ 6 Jan 2009, 07:23 PM) *
Ma intreb pe unde umbla SORIN ca nu mai da nici un semn de viata? ... niste informatii, ceva, din zona ...

Sorin e un om destept care ne urmareste din umbra. Si de la sursa.
Doar noi, prostii care credem ca am mâncat-o cu lingura ne dam cu parerea rofl.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 Jan 2009, 09:17 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Cla @ 6 Jan 2009, 08:06 PM) *
Si ce te faci daca nu ai alte alternative? sad.gif
Pâna si o prastie e mai buna decât nimic...
Palestinienii sunt nevoiti s-o lege cu sârma, în lipsa de altceva...

Pai vezi ca incepi sa-ti dai singur raspunsurile. Alternativa nu sta in riposta, in prastie, etc. Cea mai buna alternativa si pentru unii si pentru altii este dialogul nu riposta. Partenerii trebuie sa caute lucrurile de care au nevoie unii de altii, nu sa caute sa domine cu orice pret. Eu spre exemplu nu pot sa-i dau lectii unui neamt despre motoare, bere, autostrazi, dar nici neamtul nu-mi poate da mie lectii despre cas, mamaliga, oierit, chiul sau alte chestii specifice romanesti. Eu ca roman stiu sigur ca daca prind un job in Germania si sunt cuminte si-mi vad de treaba m-am scos, neamtul este mai suspicios pana ma pune la treaba si daca vede ca sunt bun si scoate profit din munca mea imi da de lucru. Nu tinem cont ca suntem ortodoxi sau reformati ori catolici si cred ca chiar de as fi musulman nu l-ar interesa pe neamt daca mi-as vedea de munca mea. Asa a fost si in Israel atat timp cat palestinienii au muncit la fel ca romanii, pakistanezii, ondienii, rusii, nimeni nu a avut nimic cu ei, cand au dat-o pe politica si terorism evreul a schimbat foaia si cred ca si neamtul ar fi facut la fel.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 6 Jan 2009, 09:20 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE
E simplu, exista palestinieni ce fac parte din hezbolah si palestinieni ce fac parte din hammas, mai sunt si cei din fatah. Iranienii sprijina palestinienii din hezbolah.


Atunci cind faci numai conspecte din presa e normal sa ajungi la aceasta concluzie. smile.gif

De la fata locului iti pot spune ca luna aceasta se va scadea o zi din salariul fiecarui iranian care e doritor sa-i ajute financiar pe cei din Gaza, iar fondurile adunate vor fi gestionate de Semiluna Rosie, desi ma indoiesc ca o parte din bani nu vor ajunge si in alta parte.

Stateam cu calculatorul in fata si faceam niste calcule scolaresti.
Vreo 20 mil de salariati, sa zicem ca vor cotiza doar 25% din ei, ... un salariu mediu pe economie de vreo 400$ (daca nu greseac) .
Se poate vedea ce suma frumoasa iese.

Weblogurile de care aminteam apartin cetatenilor de rind, nu personalitatilor sau ziaristilor.
Si e adevarat ce spunea BBC : marea parte a iranienilor de rind nu au chemare sa dezbata situatia din Gaza ( pentru ei nici una din gruparile palestinienilor nu prezinta seriozitate ), desi sunt gata sa faca ceva pentru populatia civila.


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 Jan 2009, 09:26 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(exergy33 @ 6 Jan 2009, 09:20 PM) *
Atunci cind faci numai conspecte din presa e normal sa ajungi la aceasta concluzie.

Am o cunostinta care a scapat anul trecut din conflictul dintre hezbolah si evrei. Mi-a spus exact cum decurgea viata in enclavele hezbolah, mai ales pentru o femeie. Pentru mine Semiluna Rosie sau Crucea Rosie trebuie sa fie nepartinitoare, cu iranienii si hezbolah este insa alta problema care tine mai mult de religie decat de ajutor umanitar.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 6 Jan 2009, 09:45 PM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Cit de clar trebuie sa vorbesc ca sa se inteleaga ca o parte din fonduri vor merge si pentru familiile care au pierdut in conflict membri ce faceau parte din Hamas?

Spuneai ca iranienii ii sprijina numai pe Hezbollah?
... daca s-ar face publica suma incasata de-a lungul timpului de Yasser Arafat cred ca lumea ar raminea interzisa. In primul rind iranienii insisi. rolleyes.gif


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 Jan 2009, 09:47 PM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(exergy33 @ 6 Jan 2009, 09:20 PM) *
iar fondurile adunate vor fi gestionate de Semiluna Rosie, desi ma indoiesc ca o parte din bani nu vor ajunge si in alta parte.

No comment.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 6 Jan 2009, 09:50 PM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE(marduk @ 6 Jan 2009, 05:03 PM) *
No comment.

sad.gif
Eu de fapt asteptam un raspuns la acele intrebari, nu un comentariu...
Chiar ma interesa o motivatie la afirmatia ca "acele alegeri nu sunt democratice"
Si chiar nu stiu care sunt deosebirile dintre sistemele de vot de la arabi si cele pe care le cunosc (roman si american) incercam sa fac o comparatie si ma gandeam ca tu stii ceva mai bine daca afirmi ca aia sunt altfel...
Dar bag seama ca ai aruncat asa o afirmatie si noi trebuie sa o luam de buna.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 Jan 2009, 10:06 PM
Mesaj #50


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(marduk @ 6 Jan 2009, 09:47 PM) *
No comment.

Ai vrut sa spui ceva cu postarea asta? Ma intreb de ce te-ai mai obosit sa o scrii.... unsure.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrei75
mesaj 6 Jan 2009, 10:25 PM
Mesaj #51


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 52
Inscris: 11 August 06
Din: Israel
Forumist Nr.: 8.533



QUOTE(abis @ 6 Jan 2009, 06:27 PM) *
Asa si ailalti pot replica ca daca nu voiau rachete nu aveau decat sa nu le ia pamanturile, sa-i goneasca din casele lor, sa le interzica sa se mai intoarca in locurile unde s-au nascut; ca daca nu voiau rachete nu aveau decat sa nu-i inghesuie in Gaza ca intr-o rezervatie. Argumentul asta nu sta in picioare.

In plus, nu-i adevarat ca nu-i nimeni nevinovat. Majoritatea a palestinienilor ucisi de soldatii israelieni, ca si majoritatea evreilor ucisi de teroristii arabi, nu-s decat victime colaterale. Lasitatea e de ambele parti: si teroristii care tintesc civili, si soldatii care fac acelasi lucru, sunt in aceeasi masura vinovati. Nu vad care ar fi diferentele.


Pai hai ca-ti explic eu diferenta dace tu n-o vezi (sau nu vrei s-o vezi). Pe de o parte ai una din cele mai morale armate din lume, care isi pune in primejdie proprii soldati pentru a se feri pe cit se poate de a lovi in civili. Pe de alta parte ai o organizatie terorista sprijinita de mostenitorii lui Hitler de la Teheran, care isi utilizeaza in mod cinic proprii civili ca scutece umane, cu speranta ca facandu-i victime sa apara poze "frumoase" pe ecranele mondiale. Azi de exemplu s-a produs tragedia de la scoala ONU dupa ce o grupa de Hamasnici au inceput sa traga asupra soldatilor israelieni din vecinatatea imediata a acelei scoli. Citeva cadavre de teroristi au fost gasite in mijlocul cadavrelor civililor.

Acest topic a fost editat de Andrei75: 6 Jan 2009, 10:39 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrei75
mesaj 6 Jan 2009, 10:41 PM
Mesaj #52


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 52
Inscris: 11 August 06
Din: Israel
Forumist Nr.: 8.533



QUOTE(nicolin @ 6 Jan 2009, 07:11 PM) *
ot?
A se vedea reclama contextuala de mai sus (cat mai tine): www . come2Israel . com / Hotel (spatiile sunt puse de mine, nu fac ++ reclama la bot-ul ContextuALL!).
Nice time to visit Israel, nu?
?ot

Oare poporul prieten de religie mozaica sa fi provocat o minuscula criza financiara peste ocean?
Si, ca salvare contra suport beton, sa se fi ostenit sa 'ajute' cateva banci (in mare parte) americane?
Salvare care, de fapt, tot lor le este benefica pe terment mediu-lung?

(mi-s plicti si pun si eu pe tapet un scenariu)


Stai mai asteapta tu vreo 3 luni, poate-ti povestim si cum facem noi pasca de paste, gustosi copiii astia crestini...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 Jan 2009, 10:42 PM
Mesaj #53


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Blogurile sunt singura sursa de informatii de la fata locului, juranlistii straini fiindu-le interzis accesul de catre partea israeliana.

Ce spun cei din Gaza: aici sau aici.

Iar aici este un blog scris in comun de doi prieteni, un palestinian din Gaza si un israelian din Sderot.


Andrei, ambele tabere tintesc civilii. De asta spun ca nu-i mare diferenta. Niciunii nu sunt the good guys in filmul asta.



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrei75
mesaj 6 Jan 2009, 10:49 PM
Mesaj #54


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 52
Inscris: 11 August 06
Din: Israel
Forumist Nr.: 8.533



Deoarece eu locuiesc in Israel si tu nu, pot sa-ti povestesc ce se vede de aici si nu ce citesti tu in citeva locuri nu prea demne de incredere. Palestinienii intr-adevar tintesc civili, timp de 8 ani cad rachete peste Sderot. Israelul a stat si a tacut de ni s-a facut parul maciuca de furie si exasperare. Crezi ca ne-ar fi fost greu sa tintim civili daca tineam neaparat? Intreaba-l pe prietenul tau din Gaza de ce Hamasnicii insfaca copii ca sa se pazeasca de focul soldatilor israelieni daca sunt asa convinsi ca noua ne place sa tragem in civili. Intreaba-l si de bolnavii din Gaza care sunt tratati tot timpul (da, si in perioada curenta) la spitalul Barzilai din Askelon, unda in prezent au fost plasati impreuna cu restul bolnavilor in adapostul subteran din cauze rachetelor teroristilor. Sau poate mai bine sa te intrebi de ce are nevoie cu totul un spital civil de o sectie intreaga subterana...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrei75
mesaj 6 Jan 2009, 10:53 PM
Mesaj #55


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 52
Inscris: 11 August 06
Din: Israel
Forumist Nr.: 8.533



QUOTE(Cla @ 6 Jan 2009, 08:06 PM) *
Si ce te faci daca nu ai alte alternative? sad.gif
Pâna si o prastie e mai buna decât nimic...
Palestinienii sunt nevoiti s-o lege cu sârma, în lipsa de altceva...


Stai un pic, da de ce sa aiba nevoie de alternative? Fiindca tin neaparat sa duca razboi cu noi ca se se aiba bine cu fuhrerii prietenosi de la Teheran?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrei75
mesaj 6 Jan 2009, 10:58 PM
Mesaj #56


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 52
Inscris: 11 August 06
Din: Israel
Forumist Nr.: 8.533



QUOTE(exergy33 @ 6 Jan 2009, 08:23 PM) *
Ma intreb pe unde umbla SORIN ca nu mai da nici un semn de viata? ... niste informatii, ceva, din zona ...

Chiar acum ascult la TV stirile, mai exact atacul unei scoli patronata de Natiunile Unite in care s-au refugiat cei care au ramas fara locuinte.
Atacul a facut 40 de victime, cei mai multi copii (26 copii).
Dupa acest bombardament numarul victimelor in rindul palestienilor a depasit cifra de 600.
Am putut sa vad in jur de 30 secunde cu imagini de la locul bombardamentului.

Pe de alta parte, radiourile contra de limba persana atrageau atentia ca in timp ce weblogurile europenilor gem de informatii despre razboiul din Gaza si se dezbate intens subiectul, pe weblogurile iranienilor e liniste totala, si asta culmea, in timp ce statul iranian ii sprijina in mod declarat pe palestinieni.

Dupa spusele televiziunii iraniene pina acum au murit in conlict 45 de israelieni, din care trei soldati au fost impuscati din greseala de catre propriile forte.
http://www.abc.net.au/news/stories/2009/01/07/2460403.htm


Partea care inca n-ai auzit-o e ca Israelul e pe cale sa depuna o plangere oficiale la aceleasi natiuni unite, impotriva teroristilor criminali care au provocat aceasta tragedie prin a trage in soldatii israelieni din preajma acelei scoli. N-ai grija, n-o sa auzi de treaba asta de la televiziunea iraniana...

Apropo, ai auzit cumva la televiziunea iraniana si de alte citeva razboaie mult mai sangeroase care au loc de ani de zile in locuri ceva mai putin "sexy"? Hmmm...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 Jan 2009, 11:09 PM
Mesaj #57


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Andrei75 @ 6 Jan 2009, 10:49 PM) *
Deoarece eu locuiesc in Israel si tu nu...

Deoarece tu locuiesti acolo nu ma astept sa privesti obiectiv situatia, prin prisma ambelor parti care sufera in conflict: atat civilii israelieni, cat si cei palestinieni.
QUOTE
Crezi ca ne-ar fi fost greu sa tintim civili daca tineam neaparat?

Asa cum se vede de aici, exact asta si fac soldatii vostri. Sarbii, pentru mult mai putin decat fac ei, au fost judecati ca si criminali de razboi. Dar poate ca in mass-media voastra nu apar prea multe relatari despre sub-oamenii din Gaza.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 6 Jan 2009, 11:14 PM
Mesaj #58


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(marduk @ 6 Jan 2009, 08:17 PM) *
Eu spre exemplu nu pot sa-i dau lectii unui neamt despre motoare, bere, autostrazi, dar nici neamtul nu-mi poate da mie lectii despre cas, mamaliga, oierit, chiul sau alte chestii specifice romanesti. Eu ca roman stiu sigur ca daca prind un job in Germania si sunt cuminte si-mi vad de treaba m-am scos, neamtul este mai suspicios pana ma pune la treaba si daca vede ca sunt bun si scoate profit din munca mea imi da de lucru. Nu tinem cont ca suntem ortodoxi sau reformati ori catolici si cred ca chiar de as fi musulman nu l-ar interesa pe neamt daca mi-as vedea de munca mea.

Asa-i. 100% de acord, marduk. smile.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrei75
mesaj 6 Jan 2009, 11:16 PM
Mesaj #59


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 52
Inscris: 11 August 06
Din: Israel
Forumist Nr.: 8.533



Daca-ti plac comparatiile hai sa le discutam un pic. Sarbii pur si simplu au executat mii de civili, au violat femei, etc. Vrei sa-mi arati cumva cimitire cu mii de civili in Gaza cu gloante in cap cum au facut sarbii?

Faptul ca presa mondiala cade tot timpul in plasa expert complotita de islamismul extrem nu inseamna ca nu poti sa deschizi un pic ochii si sa intelegi diferenta intre un stat democratic care actioneaza in proprie aparare, si un asa zis "stat" terorist in care poti sa zici numai ce-ti permite puterea, ca altfel nu-i bine... Stii cumva ca in Israel sunt tot timpul demonstratii si impotriva razboiului, cum te-ai astepta intr-o tara libera? Ai auzit cumva de vreo opinie contra Hamasului exprimata liber in Gaza, ca sa nu vorbim de demonstratii?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 Jan 2009, 11:30 PM
Mesaj #60


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Andrei75 @ 6 Jan 2009, 11:16 PM) *
Vrei sa-mi arati cumva cimitire cu mii de civili in Gaza cu gloante in cap cum au facut sarbii?

Deocamdata sunt numai cateva sute in ultimele zile, nu? Mai aveti pana la cateva mii.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrei75
mesaj 6 Jan 2009, 11:33 PM
Mesaj #61


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 52
Inscris: 11 August 06
Din: Israel
Forumist Nr.: 8.533



Cateva sute din cate numai 25% civili (dupa datele furnizate de ONU "obiectiv"). Acum vrei cumva sa-mi raspunzi la intreaga intrebare, sa nu te cred neserios din greseala?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 Jan 2009, 11:55 PM
Mesaj #62


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Nu stiu de unde ai scos procentul asta. Armata israeliana a sustinut marti ca a ucis 130 luptatori Hamas. Din cei peste 600 de morti, inseamna cam 25%, nu?

De demonstratii in Gaza impotriva Hamas nu am auzit. Ceea ce arata ca palestinienii de acolo sunt atat victimele voastre, cat si ale Hamas. Nu stiu cu ce va face asta mai buni, faptul ca trageti cu tunul in oameni care deja sufera din partea teroristilor.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrei75
mesaj 7 Jan 2009, 12:25 AM
Mesaj #63


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 52
Inscris: 11 August 06
Din: Israel
Forumist Nr.: 8.533



Cred ca inteleg la care 130 te referi. E vorba de numarul de teroristi omorati in asaltul terestru (mi se pare ca a crescut deja la vreo 170). Nu uita ca l-a precedat o intreaga saptamana de atacuri aeriene, cu vreo 200 de teroristi morti numai in prima zi - imi inchipui ca ai auzit de ceremonia care a fost bombardata.

Acum hai sa te intreb eu pe tine ceva. Pune-te un pic in locul nostru, cu rachete care bombardeaza o populatie civila timp de 8 ani (din care peste 3 ani dupa retragerea noastra din Gaza), fiind trase in mare parte din mijlocul unei populatii civile cu cea mai mare densitate din lume, cu copii in Sderot traumatizati care fac pe ei noaptea de frica si stiu automat unde sa se ascunda cand aud alarma, de obicei de cateva ori pe zi. Inchipuie-ti ca acelei populatii care te tot ataca tu ii furnizezi apa si electricitate si alte nevoi in timp ce ei ataca uneori aceleasi instalatii prin care li se furniseaza acel ajutor. Cum ai rezolva tu situatia?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nicolin
mesaj 7 Jan 2009, 06:52 AM
Mesaj #64


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 120
Inscris: 16 May 07
Din: Bukres
Forumist Nr.: 9.837



Andrei75, tu locuiesti cumva (scuza-mi necunoasterea georgafiei locale) in zonele fortat colonizate de Israel?

PS: NU este nevoie sa dai reply separat la fiecare mesaj.
Poti sintetiza totul intr-un singur post. wink.gif

Acest topic a fost editat de nicolin: 7 Jan 2009, 06:53 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 7 Jan 2009, 09:36 AM
Mesaj #65


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



abis - cand am spus ca nimeni nu e nevinovat, am crezut si cred inca sincer in comentariu. mai ales cand ma refer la partea palestiniana. am avut colegi din zona pe vremea facultatii si am vazut cum pun problema, pentru ei e un razboi total. nu le e clar de ce, si care ar fi de fapt obiectivul dar e clar ca e mai important sa se omoare cu ceilalti, sa dea o palma inapoi chiar daca din asta vor lua de 10 ori mai multe palme.

sunt convins ca ar fi putut sa traiasca linistiti unii cu altii, dar pentru asta ar fi fost nevoie ca ceilalti sa nu ii mai intarate. asa cum spuena exergy33, cei din OEP au primit sume imense, pe care le-au gestionat la bunul plac. ma repet, daca cei din hamas si-ar fi temperat fanii in loc sa ii incurajeze spre conflict, azi aveau liniste si nu razboi.
problema e in cele doua religii care ii mana de la spate, si care de fapt induc viziunea, misiunea si obiectivele celor 2 tabere! daca ma intrebi pe mine... omoara-le popii, lasa-i fara liderii spirituali, fara factorul motivant si poate se va schimba ceva...

intre timp... razboi. si cea mai mare temere a mea e un razboi global, pentru ca singurul mod de a reseta economia ajunsa in deriva si in supraproducti este sa creezi cerere la oferta, ori nimic nu este mai distructiv si mai rapid in a crea cerere la putina oferta decat un razboi


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 7 Jan 2009, 09:46 AM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Nu stiu de unde ai scos procentul asta. Armata israeliana a sustinut marti ca a ucis 130 luptatori Hamas. Din cei peste 600 de morti, inseamna cam 25%, nu?


De fapt, armata israeliana a sustinut marti ca a omorat marti 130 de luptatori.

Total Killed: More than 640[13]
Policemen: 138[14]
Civilians: ~200 (MoH),[15] 137 (UN)
Unknown: ~160
Wounded: 2,800[16]


De pe wikipedia. Onu zice ca au murit 137 de civili, din aia 640 de morti.


QUOTE
De demonstratii in Gaza impotriva Hamas nu am auzit. Ceea ce arata ca palestinienii de acolo sunt atat victimele voastre, cat si ale Hamas. Nu stiu cu ce va face asta mai buni, faptul ca trageti cu tunul in oameni care deja sufera din partea teroristilor.


Palestinienii i-au ales pe Hamas, ii ajuta si ii sprijina. Sigur, asta nu inseamna ca trebuie sa moara civili, dar cand sprijini si ajuti un dusman si il gazduiesti in randurile tale, cam greu sa te feresti apoi de bombe. Nu sprijin neaparat Israelul, dar cum ziceam, prin discutii nu se va termina criza din moment ce partea araba nu va accepta niciodata calea pasnica. Daca Hamas pierd, populatia civila din Palestina are numai de castigat, daca Israelul pierde, atunci ne putem astepta la milioane de executii...
QUOTE
Blogurile sunt singura sursa de informatii de la fata locului, juranlistii straini fiindu-le interzis accesul de catre partea israeliana.


Din doua motive: jurnalistii straini au prostul obicei de a regiza scene cu civili raniti si mai au prostul obicei de a fi rapiti si executati prin taierea gatului. Eu unul i-as lasa sa intre sa-si faca de cap, dar daca as fi liderul militar care ataca zona respectiva, nu mi-ar placea sa am de-a face cu vreo moarte a unui jurnalist. Americanii i-au lasat pe jurnalisti in Irak. Au fost decapitati si rapiti. Asta a aratat cat de rau este dusmanul de acolo, poate ca de fapt asta si urmarea conducerea americana: sa-i lasam sa intre si daca sunt rapiti, well, un show mediatic care sprijina cauza americana....


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Jan 2009, 11:14 AM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(exergy33 @ 6 Jan 2009, 09:20 PM) *
De la fata locului iti pot spune ca luna aceasta se va scadea o zi din salariul fiecarui iranian care e doritor sa-i ajute financiar pe cei din Gaza.

Crezi ca o sa existe iranieni care nu vor dori sa ajute palestinienii? Si daca exista macar unul, ma intreb cum or sa-l convingagardienii revolutiei ca este bine si normal sa-ti ajuti teroristii. Asta este o "democratie" pe care am trait-o si aici in Romania acum 25 de ani. Este o "democratie" pe care Orwel a explicat-o cel mai bine in "Ferma Animalelor".
QUOTE(Andrei75 @ 7 Jan 2009, 12:25 AM) *
Inchipuie-ti ca acelei populatii care te tot ataca tu ii furnizezi apa si electricitate si alte nevoi in timp ce ei ataca uneori aceleasi instalatii prin care li se furniseaza acel ajutor. Cum ai rezolva tu situatia?

Eu as rezolva romaneste, ca la Hadareni.
QUOTE(mutulica @ 7 Jan 2009, 09:36 AM) *
intre timp... razboi. si cea mai mare temere a mea e un razboi global, pentru ca singurul mod de a reseta economia ajunsa in deriva si in supraproducti este sa creezi cerere la oferta, ori nimic nu este mai distructiv si mai rapid in a crea cerere la putina oferta decat un razboi

Parerea mea este ca nu razboiul tebuie sa fie cea mai mare temere ci terorismul, lasitatea bombelor ascunse pana si in scutecele pruncilor, dornica doar de razbunare. Terorismul de orice natura ar fi el va macina increderea oamenilor, care in cele din urma vor accepta orice solutie, pentru a scapa de frica traita zi de zi. Vor urma exagerarile, manipularile, ascensiunea liderilor extremisti iar la final conflictul de care ne temem. Nu cred ca razboiul poate "reseta" economia regland cererea si oferta, sunt atate lucruri de facut in Africa, Asia, America de Sud incat s-ar gasi o cale de a reseta economia. Din nefericire tocmai acolo unde s-ar putea face aceste lucruri, exista fanatism religios, subdezvoltare, lipsa educatiei si lideri care nu doresc decat razbunare si marire. "Democratia" promovata de liderii din aceste state, nu face nimic altceva decat sa tina populatiile respective in teroare si devotament politic sau religios, cautand intodeauna ori de cate ori gresesc, sa dea vina pe occidentali, evrei, crestini sau chiar pe proprii cetateni. Nu cred ca va izbucni nici un conflict mondial, chiar daca Iranul va face gresalea, sa intervina in acest conflict direct, va fi doar un alt razboi intre evrei si arabi, urmat de alte serii de acuze si acte de terorism. Lumea se teme de un conflict mondial si cel mai mult se teme in ce ar putea degenera acest conflict.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 7 Jan 2009, 11:24 AM
Mesaj #68


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(marduk @ 7 Jan 2009, 11:14 AM) *
Nu cred ca razboiul poate "reseta" economia regland cererea si oferta, sunt atate lucruri de facut in Africa, Asia, America de Sud incat s-ar gasi o cale de a reseta economia.


Nope, ca sa resetezi economia trebuie un "stop si de la capat", ori, din cauza inertiei ofertei, fara un soc din asta (razboi mondial sau catastrofa globala) nu se poate face asta.

QUOTE
Nu cred ca va izbucni nici un conflict mondial, chiar daca Iranul va face gresalea, sa intervina in acest conflict direct, va fi doar un alt razboi intre evrei si arabi, urmat de alte serii de acuze si acte de terorism.

Crezi? Eu cred ca americanii stau cu pumnii la gura si canta "intarata-i drace"! De-abia asteapta sa intre in Iran, i-ar salva de o buna parte din efectele crizei. Motorul economiei americane este armata. O armata cheltuieste cel mai bine intr-un razboi. De ce crezi ca americanii, din '44 incoace, stau numai in conflicte? Iese banu', 'ce te bagi!?


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Jan 2009, 11:27 AM
Mesaj #69


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Andrei75 @ 7 Jan 2009, 12:25 AM) *
Acum hai sa te intreb eu pe tine ceva... Cum ai rezolva tu situatia?

Nu ma pot pune in locul vostru, pentru ca eu nu m-as muta in teritorii din care altii au fost fortati sa fuga de conationalii mei. Asa cum nu m-as muta intr-o casa nationalizata... Deci nu as avea ce sa rezolv.

Daca de 60 de ani nu ati rezolvat nimic cu tancul, nu este clar ca trebuie sa gasiti o solutie mai inteligenta decat forta bruta?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Jan 2009, 12:06 PM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Cucu Mucu @ 7 Jan 2009, 11:24 AM) *

QUOTE
Nope, ca sa resetezi economia trebuie un "stop si de la capat", ori, din cauza inertiei ofertei, fara un soc din asta (razboi mondial sau catastrofa globala) nu se poate face asta.

Cred totusi ca "reseta" nu este un cuvant prea potrivit, mai degraba reconversie, intetire, etc. La nivelul actual unei economii dezvoltate nu poti sa-i pui stop sa schimbi cate ceva pe ici pe colea si s-o pornesti din nou.
QUOTE
Crezi? Eu cred ca americanii stau cu pumnii la gura si canta "intarata-i drace"! De-abia asteapta sa intre in Iran, i-ar salva de o buna parte din efectele crizei. Motorul economiei americane este armata. O armata cheltuieste cel mai bine intr-un razboi. De ce crezi ca americanii, din '44 incoace, stau numai in conflicte? Iese banu', 'ce te bagi!?

Dar rusii nu au si ei armata, armata rusa este cea mai mare din Europa si pe locul doi in lume, rusii cum au rezolvat cu motorul economiei lor?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

19 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 03:34 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman