HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

18 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Homosexualitatea Si Morala
1,618033
mesaj 4 Aug 2003, 09:01 AM
Mesaj #71


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



si uite cum ajungem, de la faptul ca homosexualitatea este ceva imoral, la faptul ca Biserica este ceva imoral, si homosexualitatea ceva absolut normal... dry.gif

cu alte cuvinte, deviza generatiei x: "este imoral sa ceri moralitate." sheesh...

sa nu confundam in continuare termenii: morala este si va ramane a majoritatii.
legile, in schimb, trebuie sa respecte si drepturile indivizilor apartinand minoritatilor.

sunt doua lucruri extrem de diferite.

a pretinde legilor sa acorde aceleasi drepturi oricui mi se pare extrem de democratic.
a pretinde insa moralei sa se muleze pe un fund nu mi se pare deloc democratic, ci aberant. morala e morala, si prin definitie este conservatoare, nu inovatoare.

pentru a incheia subiectul (in ceea ce ma priveste), nu pot decat sa citez din venerabilul Tudorel Butoi, fostul psiholog-sef al IGP Bucuresti: "nu-mi plac homosexualii, pentru simplul motiv ca se umplu de r***t".

tipul este profesor universitar in psihologie, fiind cel care a introdus in Romania detectorul de minciuni (poligraful).
sunt intru-totul de acord cu el.

in rest, fiecare sa faca ce vrea, si sa-si asume consecintele. asta este esenta democratiei.


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 4 Aug 2003, 09:09 AM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



e normal ca fiecare sa aiba propriile preferinte sexuale si nu avem de ce sa incercam sa le schimbam aceste preferinte.
mai grav m-i se pare faptul ca , pe langa legalizarea casatoriilor intre homosexuali in multe state, ei pot adopta si copii.. asta m-i se pare cam imoral...


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Damnatius
mesaj 4 Aug 2003, 10:44 AM
Mesaj #73


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 635
Inscris: 3 August 03
Din: Bucuresti / Ramnicu Valcea
Forumist Nr.: 537



Pe mine unul nu prea ma intereseaza ce spune biblia sau biserica despre acesti homosexuali. Copernic spunea ca nu trebuie criticati pentru faptul ca au ales aceasta orientare sexuala. Din contra, eu zic sa ii criticam, daca intr-adevar AU ALES. Totusi am indoieli serioase ca cineva si-a ales orientarea sexuala. Eu sunt heterosexual dar nu imi aduc aminte sa ma fi hotarat intr-o zi sa imi placa fetele si nu baietii.

Biblia spune ca e un pacat, dar eu cred ca ei fac ceea ce li se pare natural. Va intrebati de ce unii vor sa se casatoreasca? Pai de-aia, din acelasi motiv pt care un barbat si o femeie se casatoresc : pt ca se iubesc, sincer. Ceea ce mie imi vine foarte greu sa inteleg, lor li se pare natural si firesc; la fel de natural cum mi se pare mie sa imi sarut prietena , sa merg cu ea de mana, sa ma gandesc sa ma casatoresc cu ea.

Mai spunea cineva ca sunt bolnavi psihici. Ma indoiesc. O deviatie de comportament exista, dar nu cred ca este o boala, pentru ca o boala implica un tratament, si mi se pare la fel de improbabil ca un homosexual sa devina hetero prin vreun tratament, pe cat mi se pare ca un heterosexual sa devina homo. Factorii care determina comportamentul sexual sunt probabil mult mai complecsi decat credem noi. Oricum, parerea mea este ca ei se nasc asa cum sunt. La fel ca si noi de altfel.

Atat timp cat un om face ce i se pare natural si firesc, fara a incalca drepturile altor oameni, nu vad ce ar fi imoral in asta.
Nici mie nu mi-ar placea sa ii vad pe strada "plimbandu-si limbile prin gura" dar sincer, nici cand vad un cuplu hetero in mijlocul strazii facand asta nu ma incanta.

Cat despre posturile de conducere pe care acestia nu ar fi in stare sa le ocupe, hm, sa ne uitam numai la acest Guest. Mie mi se pare ca e un ambasador bun. Ii mai urecheaza pe politicieni din cand in cand, le mai atrage atentia ca sunt corupti. La inceput mi s-a parut ca Bush ne sfideaza, trimitand acest ambasador mai special , sa-i zicem. Acum insa m-am obisnuit si nu mi se mai pare cine stie ce grozavie.

Ca sa inchei, probabil ca stiti ce este Drosophila. Ei bine, cercetatorii au descoperit o gena care declanseaza musculiata de otet comportamentul homosexual. De ce nu ar fi si la oameni o gena responsabila pentru asa ceva? Si daca este, cum putem sa acuzam pe cineva, sa spunem ca face pacat, pentru ca genele lui nu au fost ca ale noastre. Ar fi o noua forma de rasism. Sau mai rau, ne-am intoarce la ignoranta trecutului cand leprosii erau aruncati afara si lasati sa moara pentru ca oamenii credeau ca Dumnezeu ii pedepseste pentru pacatele lor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 4 Aug 2003, 10:44 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Mihai
mesaj 4 Aug 2003, 10:57 AM
Mesaj #74


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Bine ai venit la Han, Damnatius! smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 4 Aug 2003, 11:01 AM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



QUOTE ("Damnatius")
Mai spunea cineva ca sunt bolnavi psihici. Ma indoiesc. O deviatie de comportament exista, dar nu cred ca este o boala, pentru ca o boala implica un tratament, si mi se pare la fel de improbabil ca un homosexual sa devina hetero prin vreun tratament, pe cat mi se pare ca un heterosexual sa devina homo.  Factorii care determina comportamentul sexual sunt probabil mult mai complecsi decat credem noi. Oricum, parerea mea este ca ei se nasc asa cum sunt. La fel ca si noi de altfel.


Depinde ce se intelege prin imoral. Insa, cum spunea si Marky, e... nefiresc. Imaginati-va propriul tata la bratul unei dom'soare cu mustata. Imaginati-va scene de amor in care propriul tata e folosit ca rezervor amoros. Apoi apropourile pe care vi le bat prietenii (Ce mai face dom'soara? Mama ta stie? Sau are si ea o prietena?). Nu va produce sila?
Cati si-ar apara tatal invocand motive genetice, morale sau de orice alta natura? Dar scarba provocata? Sigur, e usor sa vorbesti de altii, dar singura modalitate de a afla un raspuns este de a te implica in miezul problemei, nu in afara ei. Sfaturile "dezinteresate" si "neutre" sunt usor de oferit cand problema nu ne atinge.

Acest topic a fost editat de Figaro: 4 Aug 2003, 11:07 AM


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 4 Aug 2003, 11:04 AM
Mesaj #76


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Atractia sexuala fata de persoanele in varsta (nu stiu cum se numeste deviata)


Te ajut eu (sa mai zici ca vinez crestini): gerontofilie


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 4 Aug 2003, 11:04 AM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Yup! Multam. Gerontofilie ii zice. Are cineva niste lecitina? blush.gif


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 4 Aug 2003, 11:41 AM
Mesaj #78





Guests






"Imaginati-va scene de amor in care propriul tata e folosit ca rezervor amoros"-Hehehe, pe amandoi tatii as vrea sa-i vad cum sufera astfel la dezvirginare laugh.gif ...Figaro, spui de ironiile si cuvintele aiurea pe care le vei auzi de la cei din jur in legatura cu parintele homo, dar nu te gandesti un pic? De la cine vin acele cuvinte? De la catelul cartierului? Nu!! Vin tot de la oameni, care se presupune ca ar gandi.Chiar daca nu esti de acord cu o chestie si o strigi in gura mare, asta nu inseamna ca trebuie sa ironizezi si sa-ti bati joc de cineva!!!Si aici nu mai are nici o treaba morala, aici intervine bunul simt al fiecaruia si "obrazul" si cei 7 ani de-acasa.Ca la romani astea lipsesc cu desavarsire, e altceva.Ii privim shui pe homo? Ei si? Dar de la a privi pana la a ironiza si a lua in bataie de joc, parca totusi, e un drum de parcurs. Vorba lui Damnatius: heterosexualii nu se saruta si nu se mangaie cu pasiune in locuri cat se poate de publice? Fara nici o jena?Si, mai e vorba aia:"nu-ti place, nu te uita"...Si, zic eu, e mai bine sa ignori decat sa arunci cu pietre...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 4 Aug 2003, 11:42 AM
Mesaj #79





Guests






Am uitat ceva, cre' ca si io vreau si am nevoie de lecitina laugh.gif
Bine ai venit la han, Damnatius(daca ti-am pocit numele, scuze blush.gif )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 4 Aug 2003, 11:46 AM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Daca putem considera homosexualitatea ca normala nu vad de ce o asemenea siuatie ar jigni. Adica de ce o persoana a carui parinte devine homosexual (cazuri exista, asta e sigur), sa se rusineze in fata celorlalti ori sa manifeste repulsie. Nu am aruncat cu pietre, ci doar am considerat situatia ca fiind anormala. Daca tu o consideri normala, e ok, dar pentru mine o asemenea situtatie mi-ar provoca scarba.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Damnatius
mesaj 4 Aug 2003, 12:18 PM
Mesaj #81


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 635
Inscris: 3 August 03
Din: Bucuresti / Ramnicu Valcea
Forumist Nr.: 537



Man, situatia este anormala, asta e clar. Dar nu e anormala pentru ca asa au ales. Si un om care se naste orb e anormal. Asta nu inseamna ca el a vrut sa fie orb. De ce sa fie discriminati si priviti ca imorali niste oameni pentru felul in care s-au nascut.

QUOTE
("Figaro")
Imaginati-va propriul tata la bratul unei dom'soare cu mustata. Imaginati-va scene de amor in care propriul tata e folosit ca rezervor amoros. Apoi apropourile pe care vi le bat prietenii (Ce mai face dom'soara? Mama ta stie? Sau are si ea o prietena?). Nu va produce sila?
Cati si-ar apara tatal invocand motive genetice, morale sau de orice alta natura? Dar scarba provocata?


Normal ca provoaca sila. Si daca iti imaginezi scene de amor intre un batran de 75 de ani si o tanara de 20 tot la asta ajungi. Oricum situatia descrisa de tine mi se pare mai rar intalnita. Mult mai des este cea in care parintii afla ca fiul lor este homosexual. Si dupa ce ca situatia ar fi si asa destul de naspa, mai vin si unii care fac tot felul de glumite si apropouri ( in privinta asta subscriu la ce a scris afrodita). De-asta trebuie publicul educat sa fie mai tolerant. Oricum tanarul acela si familia lui trec probabil prin tensiuni greu de imaginat, dar pe deasupra trebuie sa mai infrunte si judecata publica.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 4 Aug 2003, 02:37 PM
Mesaj #82


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Hitler considera ca si evreii sunt anormali. Considera ca asa s-au nascut. Nu era vina lor.

In opinia mea homosexualitatea e o deviatie sexuala cu cauze psihologice (traume in copilarie, teama de sexul opus etc.) Orice homosexual are la baza o lupta dintre propria sexualitate si tendinta sexuala, in timp ce heterosexualii nu au aceasta lupta. Poate fi vorba si de un deficit hormonal... cine stie. Insa de aici si pana la un al treilea sex e o cale lunga.



--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Damnatius
mesaj 4 Aug 2003, 02:49 PM
Mesaj #83


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 635
Inscris: 3 August 03
Din: Bucuresti / Ramnicu Valcea
Forumist Nr.: 537



Hitler credea ca nu e vina lor si totusi ii persecuta.

Azi oamenii se straduie sa demonstreze ca homosexualii au o vina, pt ca au ales sa fie asa, ca sa aiba motiv sa ii urasca si sa ii persecute. Macar Hitler era un ticalos sincer.

Man, am intalnit baieti de 16-17 ani cu orientare homosexuala, care veneau din familii perfect normale, si nici vorba sa le fie frica de sexul opus, fiindca aveau o gramada de prietene. Baieti care la prima vedere ai fi jurat ca sunt heterosexuali. Am vorbit odata cu unul pe ym, fiind intr-un canal de chat crestin. El mi-a spus ca s-a simtit asa de cand a simtit pentru prima oara o atractie sexuala fata de cineva. Mi-a zis ca nu intelege de ce este un pacat, fiindca nu a facut nimic rau. Si nu i se parea ca este un lucru rau, din potriva, i se parea foarte natural.

Nu neg ca mai sunt si cei care au avut probleme, care ajung asa prin incidenta altor factori care le-au modelat psihicul. dar sunt si cei care pur si simplu sunt asa, fara vreun motiv anume. Si apropo, astazi psihologi resping vechile teorii freudiene conform carora orice problema in viata de adult se datoreaza unor evenimente din copilarie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 4 Aug 2003, 02:56 PM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



QUOTE ("marky")

dar sunt si cei care pur si simplu sunt asa, fara vreun motiv anume.


Eh, nu prea cred. Ai auzit de subconstient? Traumele nu sunt evidente.Discutia cu un psiholog ar da pe fata cu totul alte lucruri. De fapt cred ca ar fi trebuit sa obtii mai multe amanunte. E posibil ca mediul din care acest baiat sa provina sa fi fortat aplecarea lui spre experientele homosexuale.

Din nefericire multe persoanele nu inteleg bine notiunea de pacat impotriva firii. Un fenomen nu e bun sau rau in sine, ci prin implicatiile pe care le are. Dupa cum ar zice un ateu, impartirea masculina si feminina a vietuitoarelor - inclusiv a oamenilor - a fost facuta de catre Mama Natura cu un singur scop: acela de a procrea. Nu exista alt scop al acestei diferentieri. Homosexualitatea nu este un pacat in sine, ci un pacat (a se citi o piedica) impotriva firii, adica impotriva ordinii naturale care prevede perpetuarea speciilor.



--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 4 Aug 2003, 03:00 PM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



QUOTE
Homosexualitatea nu este un pacat in sine, ci un pacat (a se citi o piedica) impotriva firii, adica impotriva ordinii naturale care prevede perpetuarea speciilor.


crezi ca daca ar vrea sa "se reproduca" i-ar impiedica ceva sa-si gaseasca o persoana de sex opus doar pt treaba asta? Majoritatea homosexualilor sunt si hetero, mai ales femeile.


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 4 Aug 2003, 03:05 PM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



Figaro ce parere ai despre acest articol care este pe prima pagina pe CNN ?

http://www.cnn.com/2003/US/08/03/gay.bisho...vote/index.html

Gay Episcopal priest wins key vote for bishop post

Sper sa nu se supere nimeni ca e in engleza dar sunt convins ca intelegeti voi smile.gif


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Damnatius
mesaj 4 Aug 2003, 03:11 PM
Mesaj #87


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 635
Inscris: 3 August 03
Din: Bucuresti / Ramnicu Valcea
Forumist Nr.: 537



QUOTE
Majoritatea homosexualilor sunt si hetero, mai ales femeile.
nu cred deloc asta.


QUOTE
Eh, nu prea cred. Ai auzit de subconstient? Traumele nu sunt evidente.Discutia cu un psiholog ar da pe fata cu totul alte lucruri. De fapt cred ca ar fi trebuit sa obtii mai multe amanunte. E posibil ca mediul din care acest baiat sa provina sa fi fortat aplecarea lui spre experientele homosexuale.


man, uite: am vazut o emisiune pe discovery despre drosophila. stii ce e asa interesant la musca asta? genomul ei este foarte asemanator cu cel al omului. asta si posibilitatea de a urmarii sute, mii de generatii intr-un interval de timp relativ scurt o fac cel mai indicat specimen pentru studiu in genetica. ei, si cum am mai spus si mai sus, cercetatorii au identificat in genomul musculitei de otet GENA HOMOSEXUALA. intelegi??? adica gena care face mustele sa fie homosexuale. eu cred ca ceva asemanator exista si la oameni, si de aceea nu cred ca ei ajung asa ca urmare a unor traume, alegeri ciudate, etc , etc. cel putin nu majoritatea lor.

cat despre partea cu perpetuarea speciei si mama natura, man, eu unul chiar nu fac sex ca sa perpetuez specia. doamne fereste. chiar imi iau masuri ca sa nu se intample asta. cel putin nu inainte de a-mi permite sa intretin o familie.
dar totusi fac sex, pentru ca imi place, si imi iubesc prietena, iar sexul este si o forma de manifestare a dragostei, nu doar o activitate de perpetuare a speciei. la fel si la ei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Damnatius
mesaj 4 Aug 2003, 03:16 PM
Mesaj #88


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 635
Inscris: 3 August 03
Din: Bucuresti / Ramnicu Valcea
Forumist Nr.: 537



QUOTE
Majoritatea homosexualilor sunt si hetero, mai ales femeile.


tin sa precizez ca homosexual inseamna sa fi atras fizic de persoane de acelasi sex, nu doar sa faci sex cu ele.
la fel, heterosexual inseamna sa fi atras fizic de persoane de sex opus, nu doar sa faci sex cu ele.

ori sa iti placa sincer si barbatii si femeile este chiar ciudat. ca te culci si cu barbati si cu femei este altceva, nu inseamna ca esti si homo si hetero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 4 Aug 2003, 03:23 PM
Mesaj #89


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Atractia spre sexul opus de de multe ori determinata psihologic. Forta psihologica are un impact considerabil. Daca iti repeti zilnic: "pot lua examenul" poti produce o realitate.

Faptul ca cineva are mai multe partenere nu demonstreaza nimic. In adolescenta si inceputul vietii de adult sexul se descopera si se experimenteaza. Exista tineri care pun esecul experientelor sexuale pe seama homosexualitatii. De aici si pana la homosexualitatea declarata nu e decat un singur pas. Homosexualii nu se nasc din senin.

Totusi sunt curios de ce homosexualii sunt "orientati" genetic, in timp ce pedofilii nu. E drept ca fapta unui pedofil e diferita de cea a unui homosexual, totusi de ce sa nu fie si pedofilul o realitate genetica?

Pedofilii sunt priviti ca deranjati la mansarda, in timp ce homosexualii nu. Ok, pedofilii deranjeaza, dar poate ca nu e vina lor.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Damnatius
mesaj 4 Aug 2003, 03:38 PM
Mesaj #90


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 635
Inscris: 3 August 03
Din: Bucuresti / Ramnicu Valcea
Forumist Nr.: 537



man, vad ca ii tot dai cu experientele sexuale, si cu se descopera sexul. tu pana nu ai facut sex cu o fata nu stiai ca iti plac fetele? a fost nevoie sa experimentezi? cand erai in clasa I nu iti placeau fetele? cand scolarii sacaie fetele, fac glume sau tot felul de lucruri pentru a atrage atentia, nu tot pentru fete o fac? bineinteles ca nu ar recunoaste asta, probabil nici nu isi dau seama. dar baietilor hetero au orientarea aceasta de la varste foarte fragede.

cat despre forta psihologica, pot sa imi repet si o saptamana ca imi plac barbatii ca tot heterosexual o sa raman. tu chiar crezi ca te-ai putea convinge sa devii homosexual. sa fim seriosi.

despre pedofili, ei fac asta doar pentru placerea fizica. atat. sunt bolnavi si se satisfac sexual copii. atat. homosexualii adevarati chiar se iubesc, sunt gelosi, si da, fac sex unul cu celalalt, dar nu doar pentru a-si satisface o pofta.

Acest topic a fost editat de Damnatius: 4 Aug 2003, 03:39 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 4 Aug 2003, 03:44 PM
Mesaj #91


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Sa inteleg ca tu ai avut experiente homosexuale?

Partea masculina si partea feminina sunt complementare. Barbatul si femeia au fost structurati pentru a procrea. Scurt pe doi. Nu exista al "design". Nu esti homosexual prin constructie. Fiecare lucru are o utilitate precisa. Homosexualitatea nu are, pentru ca homosexualitatea nu este naturala.

QUOTE ("Damnatius")

despre pedofili, ei fac asta doar pentru placerea fizica. atat. sunt bolnavi si se satisfac sexual copii.


Te inseli. Exisa si homosexuali care practica sexul, nu dragostea, dupa cum exista si pedofili care se indragostesc de victimele lor.


Acest topic a fost editat de Figaro: 4 Aug 2003, 03:46 PM


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Damnatius
mesaj 4 Aug 2003, 05:08 PM
Mesaj #92


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 635
Inscris: 3 August 03
Din: Bucuresti / Ramnicu Valcea
Forumist Nr.: 537



QUOTE
Sa inteleg ca tu ai avut experiente homosexuale?


Tocmai ca nu. Exact asta vroiam sa subliniez: nu e nevoie sa experimentezi ca sa stii ce iti place si ce nu. Esti prin natura atras de femei (sau barbati in cazul lor).

In ce priveste designul, natura nu este perfecta. Se mai intampla si accidente. Nici inapoierea mintala nu este naturala si nici nu are o utilitate, dimpotriva, dar asta nu inseamna ca trebuie sa marginalizam retardatii. La fel si cu homosexualii.

Acest topic a fost editat de Damnatius: 4 Aug 2003, 05:09 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Copernic
mesaj 4 Aug 2003, 07:15 PM
Mesaj #93


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 669
Inscris: 13 July 03
Din: Romania, Galatz -anul 6003
Forumist Nr.: 455



QUOTE (1 @ 618033,Aug 4 2003, 10:01 AM)
si uite cum ajungem, de la faptul ca homosexualitatea este ceva imoral, la faptul ca Biserica este ceva imoral, si homosexualitatea ceva absolut normal... dry.gif

a pretinde legilor sa acorde aceleasi drepturi oricui mi se pare extrem de democratic.
a pretinde insa moralei sa se muleze pe un fund nu mi se pare deloc democratic, ci aberant. morala e morala, si prin definitie este conservatoare, nu inovatoare.

pentru a incheia subiectul (in ceea ce ma priveste), nu pot decat sa citez din venerabilul Tudorel Butoi, fostul psiholog-sef al IGP Bucuresti: "nu-mi plac homosexualii, pentru simplul motiv ca se umplu de r***t".

in rest, fiecare sa faca ce vrea, si sa-si asume consecintele. asta este esenta democratiei.

Salutare 1,6!

Afirmam in postarea mea anterioara, pe drept cuvant, ca Biserica in forma sa prezervata, si pe baza culisarii sale catre starea actuala, este nu numai imorala si pervertita de multe generatii de incorectitudine ci s-a dovedit a fi si corupta, pe de-asupra. Acest lucru e o realitate iar notabila este chiar interventia, din ultimii ani, a Papalitatii in investigarea de preoti mai "nonconformisti" cu Scipturile consacrate.

Ai continuat postarea printr-o incercare de conceptualizare ori chiar tentativa de a da o definitie "moralei". Pana la urma ai dat frau liber vorbelor prin "morala e morala, si prin definitie este conservatoare, nu inovatoare". Pai daca "morala e morala", fara doar si poate, atunci si "libertatea este suma tuturor libertatilor", iar problema se adanceste nitel sub mai mult echivoc. Nu se poate da, in genere, o "definitie" ci doar o interpretare majoritatii conceptelor ori principiilor, fiindca prin incarcerare, oricat de expresiva, stilizata ori completa ar parea "definitia", nici pe departe nu ar putea cuprinde toata dimensiunea ideilor ori notiunea de baza ce s-a dorit a fi exprimata. Stim ca matematica are limitele sale, la fel ca si stiinta, acestea doua neputand a da explicatii, de multe ori, logice si complete ci doar plauzibile ori verosimile. Altfel zis o varianta a Adevarului, si nicidecum adevarul insusi.

Am observat ca l-ai citat pe Tudorel Butoi(desi citatul nu este unul reprezentativ), unul dintre cei mai reputati criminologi din tara noastra, dar pentru un motiv care imi scapa pe moment, nu ai relevat aceasta calitate a sa - de mare criminolog-, ci doar pe cea de psiholog. Cele mai multe articole, carti, esee realizate de T.Butoi s-au facut pe marginea studierii criminologiei si a criminalisticii, cu implicatii psihologice si sociologice.

QUOTE
in rest, fiecare sa faca ce vrea, si sa-si asume consecintele. asta este esenta democratiei.


Reiterez ideea de baza dintr-o postare anterioara ce-mi apartine: "Fiecare alegem ceea ce vrem sa fim". Uneori cei descrisi si etichetati ca purtand stigmatul "anormalitatii" detin o capacitate de munca sporita fata de a celorlalti din turma normalitatii impuse si acceptate, iar pe langa aceasta chestiune deosebit de interesanta mai detin si abilitati de socializare, toleranta si o inclinatie catre veritabila democratie decat putem intalni la majoritatea semenilor nostri, ce, de multe ori, doresc a fi purtati orbeste de valul sperantei catre bratele iluzorii ale unui Destin Divin.


Martorul Ratiunii!
----------
AVE!
----------

Acest topic a fost editat de Copernic: 4 Aug 2003, 07:16 PM


--------------------
Citeste Regulamentul Hanului!
Sprijiniti emanciparea Femeii!
<Iubirea este singurul act rational. Las-o sa intre in tine.>
.'.Animus In Consulendo Liber.'.
.'.Deus Meumque Jus.'.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mesaj 9 Aug 2003, 12:14 PM
Mesaj #94





Grup:
Mesaje: 0
Inscris: --
Forumist Nr.: 0



damnatius, ma foarte bucur ca iti exprimi opinia, dar incearca sa vezi cam ce-au mai postat si altii. Repica in abureala de pe la inceput, in care unii uitau ca nu e forumul cu “imi place, nu-mi place”, ci dezbateri. Pentru ca a face o intreaga “filosofie” ar putea fi exagerat…

figaro are dreptate intr-un punct: cind apropie de individ si de viata de zi cu zi orientarea sexuala a unui membru din familie…
nimeni nu pare sa se gindeasca la femeile care se casatoresc cu homosexuali. Se discuta daca e moral sau nu dintr-o perspectiva larga, insa se uita ca femeii aceleia s-ar ptea sa nu ii placa. Si, daca e adevarat ca societatii ii convine ca el se “reintoarce” si face copii, ei- sotiei- s-ar putea sa nu ii pice bine. Adevarul e ca orientarea pederasta a sotului are consecinte grave in ceea e priveste starea de bine a familiei. Si la asta ar trebui sa ne gindim. Daca e moral ca un individ, despre care spnem ca are – mai mult sau mai putin- dreptul de a fi cum doreste, sa implice persoane “nevinovate” in viata/viciul sau. Fie ca ei sint copii- ai lui sau ai altuia, fie ca e vorba de nevasta sau de familia de origine care nu e pregatita cu “modernitatile”. Pentru ca e adevarat ca nu o face pe nevasta-sa fericita, se cade sa ne gindim cu atita usurinta ca se casatoreste si gata? Nu e corect. E corect? Sau imi spui ca o iubeste? Eu nu cred…

Insa, figaro, sa nu crezi ca te sustin cind vorbesti de scopul si functia principala a sexualitatii in termeni de proliferare … faci o mare si grava confuzie. La oameni, ca si la multe specii- foarte multe specii- nu sexualitatea, ci DIMORFISMUL SEXUAL- serveste procrearii. Sint mai tare la logica, ce vrei?
gindeste-te numai ca de fiecare data cind ar avea coit, ar trebui sa iasa un fratior sau o surioara pentru figaro… insa si batrinii, si femeile care au trecut de menopauza( uneori la virsta de 30… si ceva de ani cind nu le poti chema bune de ingropat) au dorinta sexuala si au viata sexuala. Si nu e nimic aberant in asta. Dimpotriva: ii mentine activi, utili- valorizati social, nu-i asa?-, ii mentine tineri si in buna-pace… si, gata am inteles care nu suporta sa ii vada saruntindu-se frantuzeste pe strada!

Afro-, ma scuzi, incepe sa ma irite si pe mine ca nu mai e vorba decit de pederasti. Spun homosexuali, insa femeile nu se umplu… daca te ajuta cu ceva, eu cred ca idiosincraziile astea sint generate de o privire sau palmuta nepotrivita plasata de un tip mai mare sau un nene din familie mai mare care in copilarie a facut senzatie… si fetele trebuie ca inteleg despre ce vorbesc… restul, e psihologie!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 9 Aug 2003, 02:11 PM
Mesaj #95





Guests






Ok, am inteles ce le-ai spus celor 2 baieti, insa nu am inteles exact ceea ce-mi era adresat...Care e treaba cu palmuta si privirea unui nene mai mare? Te referi la faptul cand sunt acordate fetelor sau baietilor? Poate ca celelalte fete vor intelege mai bine , dar pana atunci te rog sa detaliezi putin ce ai vrut sa zici....Ma doare capul unsure.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mesaj 10 Aug 2003, 02:59 PM
Mesaj #96





Grup:
Mesaje: 0
Inscris: --
Forumist Nr.: 0



si fetelor, si baietilor. din pacate. dar societatea le cere fetelor sa se intoarca la aceia, chia si in atari conditii. baietilor nu le ramine sa spuna ca barbatii sint niste porci.... cum zic fetele; nu pot decit sa ii deteste pe homo..., care, ei, sint niste... variaza- dupa cum au primit sau nu au primit o palmuta (sau o privire desucheata... wink.gif ) acum se vede? ph34r.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 11 Aug 2003, 10:38 AM
Mesaj #97





Guests






Ok, acu' am inteles, sarumana biggrin.gif Numai ca, pt ca sa nu se ajunga la asta, ar trebui schimbata mentalitatea societatii...Iar asta nu se va intampla, sau nu prea curand cel putin.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 16 Aug 2003, 04:45 AM
Mesaj #98


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



QUOTE
marky:
dar acum sa fim seriosi.. ce demnitate mai ai ca barbat cand practici sodomia sau sexul oral.
Bwahahaha uite unde statea demnitatea! Pai hai sa vedem ce demnitate ai TU, marky. Presupun din start ca esti heterosexual. Ce īnseamna un act sexual (coit) hetero? Simplu: un barbat da patetic din fund īn timp ce tipa se cracaneaza indecent si geme ca o vaca. Pai marky draga, tu cum mai poti avea demnitate dupa ce participi la asta?

Vezi ce simplu e sa vezi totul dintr-un singur unghi de vedere? Sau sa nu vrei sa vezi si altceva, din cauza prejudecatilor?

QUOTE
marky:
Dar totusi cred ca un om cu astfel de inclinatii sexuale nu are totusi un psihic foarte sanatos si din aceasta cauza nu cred ca ar fii indicat sa ocupe functii de conducere foarte importante, mai ales ca este privit cu dispret de catre multi oameni , in special de biserica
1) Ceea ce crezi despre psihicul homosexualilor crezi pentru ca asa vrei, nu pentru ca ai avea argumente solide.
2) Functiile de conducere se acorda pe baza de competenta, daca se gaseste un homosexual sa ocupe functia tu sa fii fericit ca s-a gasit cineva capabil, īnseamna (un pic paradoxal biggrin.gif) ca your ass is safe.
3) O fi privit cu dispret de oameni ca tine, care sper ca sunt cāt mai putini.
4) Biserica cui? Care? Unde? Aia din fata statiei de autobuz? Suntem īn 2003, trezeste-te, nu mai stranuta nimeni īn masa cānd da ordin o biserica.

QUOTE
Figaro:
Homosexualii nu pot procrea. Un pacat impotriva firii.
Uite unde se ascundea micul judecator care stie ce-i pacatul. smile.gif Pai cuplurile infertile atunci sunt cele mai pacatoase! Sau e scris īn Constitutie sa procreezi cel putin o data ca sa te bucuri de protectia legii si sa ai drepturi cetatenesti? Ce repede declaram ca altii fac pacate ...

QUOTE
ins:
Nu, homosexualitatea nu e genetica si nu e o malformatie. Nici boala psihica. Am o parere proprie, insa Inca mai cercetez. Stiu sigur ca nu e o boala. Nu asa. Stiu sigur ca nu e adevart ca nu ar avea alegere. Nu e genetica, insist.
Tine-te bine ca nu esti singurul care cerceteaza. Mai exista cāteva colective de medici, cercetatori, profesori, psihologi, dar nu cred ca īti ajung la glezna. Intāmplator ei au descoperit ca homosexualitatea are cauze multifactoriale printre care si genetice. Dar īn schimb faci afirmatii sigur pe tine "Nu, Nu, Nu, Nu, eu stiu sigur!". Te porti de parca orientarea homosexuala a cuiva e o chestie facuta special sa te enerveze pe tine. Homosexualul te jigneste doar pentru ca īncearca sa existe. Iar tu esti expertul mondial īn domeniu. As putea sa vad o diploma de medic sau de genetician sau o publicatie internationala (uluitoare prin aportul nou) de-a ta cu acest subiect? Ca la cāt de sigur esti pe tine ...
QUOTE
si nu vreau sa discut despre bisexuali, care imi par fatarnici.
Mai dar la tine regula e ca cine nu-i cu tine īnseamna ca are probleme grave! laugh.gif



Nu e de mirare ca īn blocul tarilor ex-comuniste homosexualitatea e atāt de controversata. In comunism s-a impregnat mentalitatea ca toti trebuie sa fim si sa ne comportam la fel, si oricine ar iesi din tiparele "clasice" e bun de condamnat si de eliminat. Grozava mostenire īn 2003! Abunda cei care se simt atinsi si ultragiati de orientarea sexuala spontana, matura, responsabila si inofensiva a vecinului!

Acest topic a fost editat de Mi_: 16 Aug 2003, 05:01 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Copernic
mesaj 16 Aug 2003, 11:07 AM
Mesaj #99


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 669
Inscris: 13 July 03
Din: Romania, Galatz -anul 6003
Forumist Nr.: 455



Salutare draga musteriule!

Observ ca ai inceput in forta pe subforumul Filosofie/Dezbateri si acest lucru nu poate fi decat unul imbucurator. Insa, tinand cont de faptul ca toti suntem egali pe acest forum/subforum, trebuie sa iti reamintesc ca sa te folosesti de o exprimare care sa fie cat de cat decenta cand vorbesti ori atribui caitati negative oricarui user membru al hanului. E normal sa nu fii de acord cu ceea ce afirma "x" ori "y" dar acest lucru nu trebuie luat ca o libertate totala in exprimare fiindca am ajunge la anarhie.
Oricat de mult ai avea dreptate (iar eu te sprijin in desteptarea maselor de sub tirania "tiparului si a normalitatii" societatii in care traim), printr-un anumit limbaj specific, totusi, nu trebuie sa lovesti in demintatea niciunui forumist. Ca atare eu nu indraznesc sa iti dau sfaturi deoarece, cu certitudine, nu sunt eu cel in masura de a face asemenea afirmatii, ci doar incerc sa te indrumez catre o alta cale, fiindca exista un benefica, o cale a armoniei in limbaj, care chiar daca pe alocuri mai poate contine si ceva ironie gen Caragiale, macar sa fie una inteligenta, de pe urma careia sa se amuze chiar si cel vizat.

Te salut din nou Mi_ si toate panzele sus!


Martorul Ratiunii!
---------
AVE!
---------


--------------------
Citeste Regulamentul Hanului!
Sprijiniti emanciparea Femeii!
<Iubirea este singurul act rational. Las-o sa intre in tine.>
.'.Animus In Consulendo Liber.'.
.'.Deus Meumque Jus.'.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 16 Aug 2003, 01:29 PM
Mesaj #100


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



Asta asa e. Scuze pentru jigniri.

Nu stiu de ce mereu traiesc cu impresia ca pentru a sparge unele mentalitati trebuie sa bruschezi omul, ca daca esti politicos si discret nu serveste la nimic.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mesaj 16 Aug 2003, 04:56 PM
Mesaj #101





Grup:
Mesaje: 0
Inscris: --
Forumist Nr.: 0



nu ai fi facut mai bine sa ma intrebi de ce ii cred fatarnici?
crezi ca emit vreo opinie fara sa fiu in cunostinta de cauza?
enervarea se intimpla sa imi apara suspect de partinitoare. ne-ai putea ferici cu mentionarea particularitatilor care te fac sa privesti din singurul unghi al omului suparat? pentru ca omul suparat poate fi acuzat de orice. cu o exceptie: priviri largi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 16 Aug 2003, 05:14 PM
Mesaj #102


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



QUOTE (ins @ Aug 16 2003, 04:56 PM)
crezi ca emit vreo opinie fara sa fiu in cunostinta de cauza?

Sper ca nu e cu suparare, dar raspunsul este Da. La fel erai īn cunostinta de cauza despre cauzele homosexualitatii (vezi citatul cu 3 posturi mai sus).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 16 Aug 2003, 05:40 PM
Mesaj #103





Guests






Eh...
Bine ai venit Mi_, imi place modul tau transant de a vorbi, insa te rog sa nu mai fii asa de dur, ca iar se isca certuri si e pacat sa stricam atmosfera placuta,ok?
Ca tot veni vorba de homosexuali si de orientarea lor: nu de mult s-a descoperit ca homosexualii ajung asa din cauze genetice, insa nimeni nu explica prea clar(sau nu am inteles eu termenii medicali) de ce ajung asa.Recent am citit intr-o carte de ce ei sunt asa: pt ca intre a 4 si a8-a saptamana de sarcina se decide mental(la nivelul dezvoltarii creierului) si fizic(la nivel de organe genitale) sexul copilului.Pana atunci orice fat este programat sa iasa fetita(sac tongue.gif ). In acea perioada fatul va primi din organismul mamei anumite cantitati de hormoni, masculini si feminini.Adik testosteron, estrogen si progesteron(astea sunt cele mai importante).Avand in vedere faptul ca fatul era programat sa fie fetita, are deja o cantitate de estrogen .Ca sa devina baiat ii trebue o anumita cantitate de testosteron.Pt asta ii trebuie 1/4 testosteron pt organele genitale, sa devina masculine si 3/4 pt creier, sa i se "configureze" creierul si gandirea de mascul. (am zis 1/4 pt ca nu stiu exact cantitatile, dar asta e proportia).Ok.Sa presupune ca acea patrime ajunge oricum si organele genitale i se fac de mascul.Daca la creier nu ajung 3 sferturi si ajung doar 2/4 din cantitatea de testosteron, apar barbatii efeminati, pt ca ei au un creier setat pe gandire si comportament feminin, mai mult decat masculin.Dar daca din 3/4 creierul primeste doar 1/4 din cantitatea de testosteron, atunci creierul lui e "setat" ca un creier de femeie, care gandeste, actioneaza, se comporta ca o femeie.Cine a zis ca homosexualul e femeie in corp de barbat a zis bine.La fel e si pt lesbiene. O sa revin mai tarziu cu citatul exact din carte ca sa intelegeti mai bine, in cazul in care nu v-am lamurit.Si daca vreti sa va convingeti de asta, reinvatati partea de genetica de la biologie, caci de acolo va puteti da seama ca e adevarat.
Si mai ganditi-va putin: cand esti barbat, cum dumnezeu sa vrei sa-ti placa alti barbati cand sunt atatea femei frumoase in lume dupa care balesti de cum le vezi??E clar ca homosexualismul nu e o optiune...O fi pt barbatii efeminati sau femeile masculinizate, insa pt cei mai muli dintre ei nu e o optiun, doar ca natura si-a "batut joc de ei"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mesaj 17 Aug 2003, 01:53 PM
Mesaj #104





Grup:
Mesaje: 0
Inscris: --
Forumist Nr.: 0



Mi-, intrebarea era "poti sa ne impartasesti si noua?" te rog, fa-o!
afro, planul Eva, pe care ma laud ca l-am mentionat inantea ta la boys... arata altceva. e putin diferit. cariotipul se stabileste din clipa conceptiei chiar. a feritilizarii outului. asadar, asta inseamna ca , din chiar momentul conceperii, se stie daca va fi XX, sau XY. pentru ca planul Eva sa nu reuseasca si sa iasa baiat, datorita cromozomului Y se intimpla nu unul, ci doua fenomene. pe de o parte se defeminizeaza fatul, asadar se opreste evolutia sa in fetita, in special e vorba d eimpiedcarea trcerii din nplacenta, din corpl mamei a estrigenilor- prin cuplarea unor molecule la cele de estrogen si rezultarea unora prea mari sa ajunga la fatul mascul, trecerea fiind permisa, sau neimpiedicata, in cazul fatului femel-; si pe de alta, prin intervenia testosteronului, ce masculinizeaza. amindoua sint obligatorii. daca ceva merge gresit si fatul nu se poate masculiniza, iese fetita morfologic, in conformitate cu planul. daca insa se masculinizeaza fara sa se defeminizeze, iese de ambele tipuri. erori in ambele cazuri
ce putini inteleg este ca evolutia sa e mai complexa. iar aparitia unor anomalii in dezvoltarea intrauterina si chiar a copilului, ulterior, arata tocmai, CA NU SINT CAUZE GENETICE. daca vrei, cauta pe net, in legatura cu asta. cuvinte cheie MIH e un hormon. MIH si testosteron ar trebui sa ajunga.
personal am intilnit in cele mai multe studii parera ca ar fi cauze genetice. nu am crezut, desi erau reputati specialisti pentru ca am observat vicii de metoda.
pentru interesati, s-a gasit si o gena a egoismului. serios???????s-a descoperti ca iubirea este imposibila genetic unsure.gif and yet! ce spun eu este ca nu oricine e un cititor calificat, scuze, nu oricine stie sa priveasca in mod critic si ca nimeni nu se mai uita sa vada ce legatura este intre stiinta-logica-morala-finantare-political corectness.
sa va amintesc de "studiile" care arata ca negrii, femeile, tiganii, chinezii, homosexualii, toti minoritarii, ar fi mai prosti decit barbatul alb? genetic! sint, e vorba, de studii STIINTIFICE!
pina nu stii care e tinta unui studiu, mai gindeste-te.
pentru cei care vor sa stie cite ceva, incepeti cu Havelock Ellis, cu ce vreti voi. inca de pe atunci parerile nu erau atit de transante. da, gagiul era homo. ce vreti?
mai uitati-va si la cazul in care un mascul al unei specii a fost tinut printre femele ale unei alte specii. si a ajuns sa nu se mai uite la membrele cu care ar fi avut, si era programat genetic, nu? sanse sa faca pui. pentru ca se imprima, se fixeaza!... nu ma credeti?
ei bine, am sa vorbesc si de baietii care primesc o palmuta si o EROTIZEAZA, de la Madoch, sau, inaintea lui, J.J. Rousseau... daca ins- unde mai pui atitea carti scrise de diversi insi tongue.gif zice ca stie ceva, apoi sa credeti!

Mi-, tu recunosti vreo importanta sociala moralei? sau e o chestie fara noima careia noi, majoritarii (?) ar trebui sa nu i ne supunem.. sau ce zici? vrei descarcare pentru orice comportament? n-ai decit. sa vedem cum iti iese.

afro> nu tot de la BILLA se maninca! de unde stii ca nu e un gay care incearca sa se faca acceptat bagind in .. borsul geneticii, unde nimeni nu poate sa schimbe nimic... acceptarea daca nu s eproduce pe baze siolide nu = acceptare. e doar ipocrizie. iar daca ar fi niste chestii hormonale.... s-ar chema congenital, nu genetic! termenii astia! si rau faci ca il incurajezi pe Mi- in exprimarea sa agresiva. nu a fost transant omul; ci nesimtit. Mi-, ziceam de tine ca ai fi fost nesimtit. birfa? doar in fata!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 17 Aug 2003, 02:13 PM
Mesaj #105


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



Recunosc ca nu īnteleg chiar totul din ce scrii.
Parerea mea a fost ca faci afirmatii fara nici o acoperire, si ca medic care a mai lucrat si īn genetica, ti-am atras atentia. Daca aveai bunavointa cautai singur pe Google genetics+homosexuality. Ai lacune mare īn domeniile pe care afirmi ca le cunosti, īn cazul de fata genetica. Nu īnteleg de ce ai reluat explicatia stiintifica scrisa de Afrodita. In orice manual de embriologie gasesti capitolul cu determinarea sexului si a sexualitatii. Nu e mare brānza si nici controversat. Ca tie īti place sa te joci cu termenii de genetica, studiu, stiinta, e altceva, fiecare polemizeaza despre viata. Pāna sa ma faci nesimtit ti-am dat doua Quote care zic totul despre profunzimea analizelor tale.

ins, poate ai sa īntelegi ca nu e suficient sa spui "Nu, Nu, Nu, Da, Da" raspicat ca sa devina teoriile tale corecte sau logice. Si nici daca scrii "insist" si "stiu sigur" nu ai cum sa eviti penibilul. Imi pare rau ca ne certam.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

18 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 23 April 2024 - 11:53 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman