HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

18 Pagini V  « < 16 17 18  
Reply to this topicStart new topic
> Homosexualitatea Si Morala
Artanis
mesaj 26 Sep 2008, 10:09 AM
Mesaj #596


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



Citeste cu mai multa atentie, problema nu se reduce la "ingradirea libertatii de a alege"...


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 26 Sep 2008, 02:48 PM
Mesaj #597


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE(Artanis @ 26 Sep 2008, 11:09 AM) *
Citeste cu mai multa atentie, problema nu se reduce la "ingradirea libertatii de a alege"...


Eu am citit inceputul din primul link, acolo spune ca s-au facut cercetari si ca acei copii care sunt crescuti de familii de homosexuali au mai mari sanse sa devina ei insisi homosexuali. Nu se spune in ce procent. Daca sunt 50%, 10% sau 99%.

Cat priveste credinta, nu iti trebuie cercetari prea intense. Este usor observabil ca in 80-90% din cazuri, dintr-o familie de crestini vor iesi copii crestini, dintr-o familie de musulmani vor iesi copii musulmani, etc.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 26 Sep 2008, 04:53 PM
Mesaj #598


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



oarecum offtopic: de ex. tu te consideri crestin dintr-o familie crestina ?
ontopic: citeste cel de-al doilea studiu, un scurt review al cartii unui sociolog intitulata Children As Trophies?.


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 26 Sep 2008, 04:53 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 29 Sep 2008, 11:14 AM
Mesaj #599


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Artanis @ 26 Sep 2008, 05:53 PM) *
oarecum offtopic: de ex. tu te consideri crestin dintr-o familie crestina ?

Faptul ca dintr-o inchisoare mai evadeaza din cand in cand cate cineva nu este o dovada a libertatii de care se bucura cei inchisi acolo.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Boudicca
mesaj 19 Oct 2008, 06:11 PM
Mesaj #600


ex-nOtHiNg_SwEeT
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.170
Inscris: 14 February 08
Din: lumea mea
Forumist Nr.: 11.273



Nu am cunoscut homosexuali, nu am nimic contra lor; doar ca mi se pare o chestie imorala.

" Poetul Esop, care nu reprezintă tradiţia biblică, deci nu poate fi acuzat că ţine partea Bisericii, are o fabulă despre ruşine: Zeus, când a făcut oamenii, a rânduit în fiecare diferite înclinaţii, dar a uitat să le dăruie ruşinea. Neavând pe unde să o aşeze, îi porunci să intre prin dos. Ruşinea s-a supărat şi s-a împotrivit. Zeus şi-a susţinut cu tărie porunca iar ruşinea a zis: „Intru prin dos dacă n-o să intre şi Eros prin acelaşi loc; dacă va intra el, eu voi ieşi” . Din această perspectivă toţi perverbşii sunt neruşinaţi. " rofl.gif

" Din punct de vedere al percepţiei comportamentului homosexual de către propriul EU, homosexualitatea poate fi clasificată astfel:

1. homosexualitate ego – sintonică (persoanele se simt bine aşa cum sunt şi doresc să rămână aşa)
2. homosexualitate ego – distonică (persoanele care suferă că sunt homosexuali). "

Persoanele se simt bine aşa cum sunt şi doresc să rămână aşa => homosexualitatea nu e o boala, desi sunt multi care afirma asta.

Acest topic a fost editat de nOtHiNg_SwEeT: 19 Oct 2008, 06:12 PM


--------------------

" Non, rien de rien
Non, je ne regrette rien
Ni le bien qu'on m'a fait, ni le mal
Tout ça m'est bien égal... "
Go to the top of the page
 
+Quote Post

18 Pagini V  « < 16 17 18
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 24 April 2024 - 02:40 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman