HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

12 Pagini V  « < 10 11 12  
Reply to this topicStart new topic
> Pedeapsa Cu Moartea
Pro sau Contra Pedepsei Capitale?
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 44
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
coconut
mesaj 3 Mar 2008, 07:40 PM
Mesaj #386


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 922
Inscris: 18 August 05
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 6.802



Bravo!, Afro! mwah1.gif clapping.gif clapping.gif clapping.gif


--------------------
Felix qui, quod amat, defendere fortiter audet - Ovidiu, Amores


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 3 Mar 2008, 08:56 PM
Mesaj #387


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Am votat da. Sunt de acord cu pedeapsa capitala. Evident: nu pentru orice magarie si evident - nu fara dovezi zrobitoare, insa!
Nu vad pedeapsa cu moartea ca fiind prin impuscare, electrocutare, spanzurare, injectie letala. Nuu! Astea-s prea simple, prea usoare (indiferent cat spun unii ca vezi doamne ce rau doare... Mdea, sictir! Merita durerile cele mai mari din lume!). Pedeapsa cu moartea sa survina lent, natural. Tinuti in celula de 2 pe 2, apa, paie si bataie, fara lumina, fara ocazia sa iasa afara sa vada soarele, fara vizite - nici macar doctori, decat in cazul in care ar putea muri mult prea devreme si nu se doreste asta - tortura de toate felurile cel putin 6 luni, zi de zi, ca macar asa or simti si ei macar a 10-a parte din groaza si durerea victimei si neamurilor victimei (sau victimelor).

Aici vorbesc de cazurile in care criminalii (violatori, pedofili, bestii ce omoara alti oameni sadic si calculat sau tortureaza pe altii tot sadic si calculat, etc) nu sunt bolnavi psihic si nici "nebunie temporara" nu pot spune ca au avut! De tot ce e facut calculat, cu sange rece - indiferent ca au calculat crima in sine sau doar descotorosirea de cadavre.


Spune-mi Afrodita, cine ar aplica pedeapsa cu bataia? Ai aplica-o tu, daca o sustii? Ai bate si tortura un necunoscut, fiind el chiar si criminal? Facand asta, care mai este sensul justitiei? Razbunarea sau apararea societatii? Hai sa luam un exemplu concret: un criminal imi omoara si imi tortureaza si ce vrei tu pe cel mai bun prieten al meu, apoi scapa de pedeapsa, printr-o greseala de procedura, justitia neoarba etc. Eu il gasesc si la randul meu ii aplic aceleasi tratamente: il omor sadic si calculat. Apoi sunt prins de politie. Conform cu ce ai spus sunt pasibil de pedeapsa cu tortura si bataia, pentru ca sunt vinovat.

QUOTE
Daca as fi in stare sa torturez eu omu? DA! Fara sa ma gandesc de doua ori si fara sa simt remuscari. Atata timp cat stiu sigur ca fapta a fost facuta in cunostinta de cauza, sub whatever pretext, atata timp cat stiu ca nenorocitul e clar 100% vinovat, l-as tortura cu cea mai mare placere. Si as dormi al dracului de bine noaptea! Si ca sa fiu sincera pana la capat: daca la un moment voi avea ocazia sa torturez pe cineva anume, o voi face tare calculat si cu un imens ranjet pe buze!


Pai asta inseamna ca esti la fel de bolnava si psihopata ca si criminalul in sine. Pentru ca si tu il torturezi sadic si calculat, asa cum a torturat si el. Singura diferenta este ca tu ai fost destul de calculata incat sa nu omori pe nimeni ilegal, ci doar legal. Practic il pedepsesti nu pentru ca a omorat pe cineva, ci pentru ca a facut-o inafara legii, deci tu nu pedepsesti omorul si tortura, ci doar ilegalitatea acestora.
QUOTE
De asemenea ar trebui sa nu aiba dreptul la o scadere de pedeapsa. Nici la iesire pe buna purtare, la nimic! (mentionez ca vorbesc de cazurile in care se stie sigur, cu dovezi covarsitoare si martori si etc., pentru ca, la urma urmei, fiecare caz in parte e unic si va fi judecat in mod unic, chiar daca se mai folosesc judecatorii de exemple de cazuri din trecut = precedente).


Pai asta inseamna ca tu vezi sistemul juridic ca pe o institutie a razbunarii. Adica ceva total ineficient, pana la urma. Sa stii ca pana la urma si cu dovezi covarsitoare se poate ca omul sa fie nevinovat wink.gif

QUOTE
ben_gal: nu ma fac medic, pentru ca nu sufar sa vad oamenii murind si eu sa nu fiu in stare sa-i ajut, sa-i tin in viata. As innebuni in mai putin de 1 an de practica. (m-as face chirurg daca as rezista psihic


si mai sus zici ca i-ai tortura pe unii cu placere. Cam cum suna asta?

QUOTE
Alexei: nu pot fi altfel decat sadica cu cei ce nu au minimul respect si minima mila in ce priveste semenii lor. Nu pot fi altfel decat sadica cu cei ce violeaza - indiferent ca violeaza femei, barbati, copii. Nu pot fi altfel decat sadica cu cei ce ucid (indiferent de motiv, exceptand autoapararea si, logic, cei ce trebuie sa implineasca pedeapsa capitala intr-un fel sau altul), etc, etc.


cum spuneam mai sus: asta inseamna moartea legii. Pai ori e ilegal omorul, ori e legal? Daca esti de acord ca in anumite conditii omorul este legal inseamna ca tu nu pedepsesti crima in sine, omorul, ci doar faptul ca a fost facuta fara permisiunea legii...inseamna ca nu te revolta crima, ci doar ca nu a fost facuta legal biggrin.gif

QUOTE
Am mai spus mai sus: fiecare caz in parte trebuie privit prin prisma tuturor lucrurilor intamplate, din prisma atacatorului, cat si victimei, a opiniei publice, etc.


Opinia publica nu are nimic de-a face cu justitia. Opinia publica te poate omori chiar inainte de proces, fara dovezi, te spanzura de copac si gata justitia opiniei publice...

Ce este interesant este ca majoritatea sustinatorilor pedepsei cu moartea sunt non-atei. (nu am refer acum la Afro, ca nu stiu ce pareri are in priviinta asta). In state insa, in statele care sustin pedeapsa cu moartea, cei care o sprijina sunt de obicei politicienii cei mai credinciosi. Curios lucru, cum se impaca asta cu religia lor?

Acum revenind la parerea mea asupra subiectului:
Intr-o vreme eram de acord cu pedeapsa cu moartea. Ce am inteles eu insa este ca justitia si legea nu trebuie sa aibe legatura cu pasiunea si sentimentul. Sunt foarte socante povestile cu femei violate si copii omorati. Scopul justitiei si al legii insa, asa cum o vad eu, nu este nici sa razbune si nici sa multumeasca victima. Doar sa apere societatea si sa pedepseasca raufacatorii in scopul indepartarii lor din societate pentru a fi reabilitati, sau pentru a proteja societatea de ei.

Acum, daca ajungem la concluzia ca o crima este ilegala, adica omorul, asta inseamna ca avem o lege care interzice acest lucru. Din moment ce nimeni nu este mai presus de lege, pedeapsa cu moartea ar trebui din start sa fie ilegala. Daca insa pedepsim cu moartea, trebuie sa intelegem atunci ca nu pedepsim practic omorul, ci doar faptul ca el nu s-a desfasurat legal. Adica eu pot sa parchez masina, dar daca o parchez in intersectie iau amenda.

Nu o sa aduc in discutie drepturile omoului, pentru ca nu cred ca se potrivesc in acest caz, adica sunt de acord ca unele drepturi sa dispara in momentul cand incalci o lege, ceea ce se si intampla: dispare dreptul la libertate aproape pentru orice crima. Tot ce pot sa spun este ca pedeapsa cu moartea este absolut inutila intr-un stat de drept: rata criminalitatii nu scade, anumite segmente ale populatiei devin nemultumite, exista riscul de a executa un om nevinovat. Pana la urma putem spune ca este mai ieftin ca un condamnat criminal sa isi petreaca restul vietii dupa gratii, muncind din greu pentru statul si societatea pe care a amenintat-o.

Victima sau partea vatamata, in sine, nu vad cum ar putea sa ceara pedeapsa cu moartea si nu cred ca are acest drept: din moment ce am acceptat cu totii aceleasi legi (de a nu ucide) si dreptul justitiei de a decide, dupa ce s-a produs crima si justitia intra in miscare, atat victima cat si criminalul nu mai au de-a face unul cu celalalt, nu mai sunt legati unul de altul, amandoi intra in sistem. Practic, daca ceri pedeapsa cu moartea si o urmaresti, trebuie sa renunti la ideea de justitie si lege.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 3 Mar 2008, 09:41 PM
Mesaj #388


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



E mai rea inchisoarea pe viata decit pedeapsa cu moartea, dpdv al criminalului (mai ales daca e insotita si de conditii restrictive).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 3 Mar 2008, 09:41 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
(Afrodita)
mesaj 3 Mar 2008, 10:49 PM
Mesaj #389





Guests






Blakut, reciteste mai cu atentie ce-am scris si poate data urmatoare o sa intelegi de ce in cazul cu medicii am spus una si in cazul cu criminalii am spus alta.

Tot nu mi-ai raspuns la intrebare: cati dintre cei apropiati tie au trecut prin cazuri despre care discutam aici? Prin cate ai trecut tu?

Si nu, nu cred in dumnezeul biblic, din punct de vedere al religiei as putea fi numita ateista.

Si da, opinia publica conteaza, cel putin in UK. Cand politia strange toate dovezile se duc cu ele la Crown Prosecution Service si acel Service decide daca omul va fi trimis la judecata sau nu. Se decide asta din doua puncte de vedere:

- este corect sa fie trimis? (ma rog, aici intra multe aspecte)

- este in interesul public sa fie trimis la judecata si dupa gratii? Si interesul public e sprijinit de opinia publica...

In rest, reciteste wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 3 Mar 2008, 11:04 PM
Mesaj #390


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Blakut are perfeca dreptate: pedeapsa cu moartea nu inseamna justitite, ci razbunare. Stie cineva daca rata criminalitatii este mai mica in statele care aplica pedeapsa cu moartea decat in cele care au abolit-o? Nu cred ca in SUA sunt mai putini criminali din cauza acestei pedepse decat in UE...


PS: Foarte interesante sunt si datele aduse de March.

Acest topic a fost editat de abis: 3 Mar 2008, 11:05 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 4 Mar 2008, 12:52 AM
Mesaj #391


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Chiar nu stiu de ce moartea li se pare unora o chestie atat de groaznica incat sa fie meritata de cei ce savarsesc faptele respective. Parerea mea e ca omul ala ar trebui sa plateasca pentru ce a facut, nu sa fie scapat de toate problemele si greutatile vietii tongue.gif Sa putrezeasca in puscarie! Pe mine, personal, nu ma intereseaza daca se chinuie sau nu, atat timp cat nu mai are acces in veci in societate. Prin a te razbuna, a chinui/omori la randul tau omul care a chinuit/omorat nu esti cu nimic mai bun ca el. In general criminalii, violatorii, etc. au grave probleme psihice... Sunt si ei niste bieti nenorociti care ar fi trebuit din start sa zaca in vreun sanatoriu. Eu ii vad tot ca pe un produs al societatii. Al familiei, al statului care nu are bine pus la punct un sistem de control, sau, ma rog... cert e ca nu rezolvi nimic razbunandu-te. Nu poti sa intorci timpul inapoi. Criminalul trebuie impedicat sa mai savarseasca o alta fapta de genul asta. Asta se poate rezolva printr-o pedeapsa cu inchisoarea pe viata. Nu e nevoie sa devi la randul tau barbar.

P.S. Moama, Afro, nu-mi vine sa cred ca esti pentru! ohmy.gif

P.S.2. Si mai cred ca statul ar trebui sa fie mai preocupat sa previna crimele decat sa le pedepseasca. Iar noi ar trebui sa ne concentram mai mult pe gasirea linistii sufletesti prin iertare, decat prin razbunare. Nu o intorci pe sora omorata de X la viata pedepsindu-l cu moartea. Omorandu-l la randul tau pe X (legal de data asta) nu faci decat sa: 1. previi o alta crima (ceea ce, dupa cum am spus, se poate rezolva prin pedeapsa cu inchisoarea pe viata), 2. iti gasesti linistea (sa zicem, eu ma indoiesc... cred ca doar iertand iti poti gasi cu adevarat linistea).

Ca un popa am vorbit! rofl.gif

Acest topic a fost editat de Serenity: 4 Mar 2008, 01:20 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 4 Mar 2008, 04:12 AM
Mesaj #392


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



QUOTE(Afrodita @ 3 Mar 2008, 06:36 PM) *
‏ben_gal: nu ma fac medic, pentru ca nu sufar sa vad oamenii murind si eu sa nu fiu in stare sa-i ajut, sa-i tin in viata. As innebuni in mai putin de 1 an de practica. (m-as face chirurg daca as rezista psihic.)

Insa tu compari mere cu pere: una e sa fii doctor intr-un spital in care vin oameni ca mine, ca tine, ca abis - aia de in general ii catalogam normali si alta e sa discuti faptele, intentiile, motivele si gandirea unei bestii careia nu-i pasa de nici un drept fundamental al nimanui, ba-l mai si doare in pix de lege si pedepse, ca deh! si sa fie prins, in 5-7 ani iese pe buna purtare, mare lucru nu pierde, ba din contra: nu plateste chirii, taxe, intretineri, facturi, etc etc, ba are si timpul sa-si aiba grija de corp prin exercitii fizice, sa vaza ce vrea muschiul lui la TeVeu, sa citeasca ce vrea el, sa fumeze, etc
Ah si spunea cineva pe aici ca sa fie aceleasi conditii pentru toti criminalii, indiferent ca au ucis cu sange rece sau au furat o gaina de foame. Mai pardon, nu consider astea doua ca facand parte din aceeasi oala, ba chiar si legea le considera de grade diferite - asa ca nu vad de ce ar suferi amandoi la fel. Ma rog, motivele nu conteaza cand esti judecat, deci hai sa spunem: X a omorat si violat un copil/o femeie si Y a furat o gaina, un porc si 2 cocosi. (asta ca sa fiu corecta, sa nu iau in calcul motivele pentru care indivizii au ajuns sa faca fapta).

Ian sa vedem...
Gaina....
Era alba, sau era neagra. Stii, aia furata.
Si, oare, daca in drum afara veni si proprietarul sa-si apere avutul si fu ucis?
Pai hotul s-a temut sa nu fie ucis el.
Dar daca acel proprietar avea o arma si, crezindu-se amenintat, o descarca in capul hotului?
Executam gaina, pricina dandanalei, poate pe hot, poate pe proprietar, poate pe toti trei.
Si cine va executa pedeasa? Dumneata? A, nu! Dumneata nu poci vedea oameni murind. Poate ca eu? Dar nu vreau caci mi-s sensibil. Atunci facem o lege. Calaii sa fie alesi prin tragere la sorti si sa li se asigure dupa executie o pensie pe viata si ingrijiri psihologice gratis.
Daca se adevereste mai apoi ca executatul fusese nevinovat, atunci calaul sa beneficieze de doi psihologi, de dorit sot si sotie ca sa poate coordona intrei ei chestiunea cu mai mare usurinta.

Traiesc in Israel. Vine un terorist, din intimplare mexican, pardon, arab, si-mi omoara nepotica si pe toti copiii din gradinita si mai si ramine in viata. Acum ce? Il "capatuim" pe terorist cu in electric. Scaun, adica. Cine l-a trimis? Bunic'su. Iama si pe el. Cine l-a educat? Pai o serie intreaga de invatatori, profesori si ingrijitori, caci tipul era cam defectiv. Ei sunt autorii morali? La "scaun" cu ei.
Dam iama si in Raiul musulman, acolo se afla ale 72 de fecioare promise ca rasplata si le lichidam si pe ele.
Treaba multa, dom'le.
Si pentru ce? "Pai ca sa fie dreptate", ar spune unul. "Pai ca sa vada si altii si sa nu indrazneasca sa faca la fel", ar spune altul. Intre timp in acel Rai au fost aduse prospaturi. Alte 72 de fecioare nevinovate de-a pururi. Ele vor naste alti teroristi neintinati si roata vietii, pardon, a mortii se invirteste nestingherita.
Poate le trimitem o atomica? Ar fi o idee. Si cine va invirti roata aceea mai apoi? Simplu. Bacteriile..


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 4 Mar 2008, 09:03 AM
Mesaj #393


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Tot nu mi-ai raspuns la intrebare: cati dintre cei apropiati tie au trecut prin cazuri despre care discutam aici? Prin cate ai trecut tu?


Irelevant. Justitia nu are legatura cu traumele personale (pe care slava domnului nu le am!), petnru ca nu victimele fac justitia.
QUOTE
Si da, opinia publica conteaza, cel putin in UK. Cand politia strange toate dovezile se duc cu ele la Crown Prosecution Service si acel Service decide daca omul va fi trimis la judecata sau nu. Se decide asta din doua puncte de vedere:



Pai daca se tinea seama de opinia publica, Ceausescu nu era impuscat, Cozma era erou national... intelegi unde bat?

QUOTE
in rest, reciteste


Am citit cu mare atentie din prima, astea doua chestii vreau sa le comentezi:

Hai sa luam un exemplu concret: un criminal imi omoara si imi tortureaza si ce vrei tu pe cel mai bun prieten al meu, apoi scapa de pedeapsa, printr-o greseala de procedura, justitia neoarba etc. Eu il gasesc si la randul meu ii aplic aceleasi tratamente: il omor sadic si calculat. Apoi sunt prins de politie. Conform cu ce ai spus sunt pasibil de pedeapsa cu tortura si bataia, pentru ca sunt vinovat.

Daca insa pedepsim cu moartea, trebuie sa intelegem atunci ca nu pedepsim practic omorul, ci doar faptul ca el nu s-a desfasurat legal. Adica eu pot sa parchez masina, dar daca o parchez in intersectie iau amenda.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

12 Pagini V  « < 10 11 12
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 12:35 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman