HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

12 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Pedeapsa Cu Moartea
Pro sau Contra Pedepsei Capitale?
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 44
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
Mihai
mesaj 18 Aug 2003, 10:53 AM
Mesaj #36


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Bine ai venit la Han, michadar! smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Antont
mesaj 18 Aug 2003, 02:21 PM
Mesaj #37


© Care este
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.113
Inscris: 4 March 03
Din: Nici o Informatie
Forumist Nr.: 17



QUOTE (thext @ Aug 18 2003, 06:08 AM)
Cred ca daca ar fi cazul unui razboi as dezerta fara sa ma gandesc de doua ori.

Si pentru treaba aia te-ai alege de urgenta cu o mica excursie in fata plutonului de executie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 18 Aug 2003, 04:14 PM
Mesaj #38


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE
Un unic exemplu...un om care ia o fetita de 4 ani, o tine de calcai si o tranteste cu capul de o stanca pana cand micul trup isi pierde orice legatura cu fiinta umana...
Ia zi: merita sau nu?? Noroc sa aici nu se pot introduce poze


Mai bine spune tu: ce procent din dorinta ta de a-l omori vine din ideea de a face societatea mai buna, ca astfel de crime sa fie evitate in viitor si cit vine din supararea ta, oripilarea ta, dorinta de razbunare fata de respectivul?

Trebuie sa recunosti ca, indiferent daca il omori sau nu, nu vei evita in nici un fel ca alti dezaxati sa faca la fel.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 18 Aug 2003, 04:14 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
bdl
mesaj 18 Aug 2003, 04:36 PM
Mesaj #39


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Cataline,
Mai bine spune tu de ce un asemenea individ trebuie tinut in viata?
Baga niste justificari babane.


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 18 Aug 2003, 05:22 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Cataline... cea ce am descris cu fetita a fost un caz real si nu stiu cum au rezistat sa nu omoare cei ce l-au prins in viata!!

Daca intra in mana mea, cred ca nici cel mai mare patolog din lume nu-l mai cunostea dupa ce-i faceam.

Poti numi asta razbunare sau cum vrei... asta e.

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 18 Aug 2003, 09:39 PM
Mesaj #41


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



@bdl: Pentru ca, omorindu-l, devenim la fel ca el.

@Sorin: Iti inteleg frustrarea. Dar trebuie sa intelegi si tu ca satisfactia razbunarii nu ar trebui sa fie niciodata scopul justitiei.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Copernic
mesaj 20 Aug 2003, 10:42 PM
Mesaj #42


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 669
Inscris: 13 July 03
Din: Romania, Galatz -anul 6003
Forumist Nr.: 455



Conform Constitutiei, dezertarea este sanctionata de lege prin aducerea inculpatului/tilor in fata instantei Curtii Martiale. Pe timp de razboi este pedepsibila prin impuscare neconditionata. 3
Asadar draga thext tu ai putea fi catalogat a fi, conform spuselor tale, cel putin un las. Ce mai onoare, datorie, loialitate... la gunoi cu toate...

Soldatii nu pot fi judecati pentru actiunile lor daca acestea sunt indreptate impotriva dusmanilor atari ori pentru ca si-au facut datoria de patrioti, inainte de toate, si mai apoi de cetateni ai acestui stat democratic. Este o ABERATIE sinistra sa creada cineva ca militarii ar trebui sanctionati pentru onorabila lor slujba. Evident discutia este inutila daca persoanele in cauza discuta in necunostinta de cauza, insa pentru cei care au habar catusi de putin am tot respectul. Nu spun ca este onorabil sa ucizi. Onoarea vine din luarea unei atitudini, din respectul fata de lege si din datoria fata de tara, impotriva oricarui atac inamic. Este destul de logica problema asa ca nu voi mai accentua acest subiect. Las aceasta treaba in slujba sofistilor...


Martorul Ratiunii!
---------
AVE!
---------


--------------------
Citeste Regulamentul Hanului!
Sprijiniti emanciparea Femeii!
<Iubirea este singurul act rational. Las-o sa intre in tine.>
.'.Animus In Consulendo Liber.'.
.'.Deus Meumque Jus.'.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 27 Aug 2003, 08:17 AM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (Iarina @ Jul 16 2003, 10:56 AM)
Pedepsa cu moartea este inca vie in atatea tari. Ati vota pro sau contra? Cum priviti aceasta problema din punct de vedere moral, religios, etic? Au oamenii drept de viata si de moarte asupra altora? Exista situatii exceptionale in care ati fi de acord cu o astfel de pedeapsa, in ciuda faptului ca in mod normal sunteti contra practicarii ei?

DA, in cazuri de crime extreme (omor de copii, batrini, PEDOFILIE) , evident, doar in cazuri unde nu exista nici o urma de indoiala, si NU pentru toate celelalte cazuri.
Ceea ce e insa mai trist in societatea actuala este insa ca toti aia cu "drepturile omului" se gindesc doar la criminal, putini la victime mad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 30 Aug 2003, 12:24 PM
Mesaj #44





Guests






Criminali in sus, criminali in jos...Dar oare numai astia fac rau omenirii??Dar de violatori nu ati auzit? De pedofili? De cei cei care violeaza batrani(am uitat cum le zice)? Dar de incesturi?? Astia merita sa fie lasati in pace??
1.Nu, militarii nu trebuiesc catalogati criminali, ci politicienii care-i trimit la razboi, eu una, alora le-as da cu ceva in freza si le-as amesteca gandurile zilnic,intr-o inchisoare in care sa manance doar paine si apa.
2.Desi as vrea enorm sa ma razbun pe cineva omorandu-i, nu cred ca as rezolva mare lucru...Tortura e prea mult pt secolul nostru??? Haideti sa fim seriosi!! Cati dezaxati nu sunt care tortureaza oameni doar de placere?? Sunt suta la suta de acrod cu Sorin, ca merita aceeasi soarta: torturile cat mai rele si de "noua generatie"..Desi si alea vechi ar fi bune...Plus munca in folosul comunitatii, plus bataie de joc la tot pasul, plus,plus,plus...Astfel incat sa-si doreasca moartea...Sa si-o doreasca cu ardoare...Sa planga si sa-l implore pe dumnezeul lui sa-l ia mai repede...Iar daca se imbolnaveste, sa fie vindecat, ca sa poata fi chinuit mai mult timp!!
Razbunare?? Nu i-as spune asa, i-as spune "Lectie"...Nu, nu cred in reeducarea lor , pt simplul motiv ca placerea de a face rau nu poate fi reeducata....Insa daca ar sti ce torturi ii asteapta poate s-ar mai gandi macar o data inainte sa faca o tampenie!!! mad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vegas2002
mesaj 31 Aug 2003, 01:17 AM
Mesaj #45


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 776
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 241



Bravo Afrodita,ai scris f. bine si sint si eu de acord cu tine 40.gif 40.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Copernic
mesaj 1 Sep 2003, 11:39 PM
Mesaj #46


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 669
Inscris: 13 July 03
Din: Romania, Galatz -anul 6003
Forumist Nr.: 455



QUOTE (afrodita @ Aug 30 2003, 01:24 PM)
Criminali in sus, criminali in jos...Dar oare numai astia fac rau omenirii??Dar de violatori nu ati auzit? De pedofili? De cei cei care violeaza batrani(am uitat cum le zice)? Dar de incesturi?? Astia merita sa fie lasati in pace??

Draga Afrodita,
tema topicului se refera la "Pedeapsa cu moartea" pentru si fata de criminali, in genere. A comite o crima este echivalent cu a zice s-a comis o infractiune. Un banal furt de 1000 de lei reprezinta o crima, in termeni juridici. De asemenea, se poate observa ca discutiile trebuie oglidite prin prisma dreptului penal special cat si procesual. Cand vorbim despre criminali trebuie sa ne axam exact pe subiect si nu sa-l ocolim, pentru ca nu am progresa nicaieri. Daca vrem sa facem si paranteze pe marginea acestui subiect atunci vom implica dreptul penal special, care sanctioneaza intocmai infractiuni precum cele mentionate de tine: viol, talharie. Am observat ca tendinta este de a marginaliza si de a contrage subiectul, de a-l limita doar pe un anume punct, gripand oarecum subiectul, depersonalizandu-l usor, insa daca doar pentru un moment am dori sa purtam o discutie pe seama violurilor, de exemplu, atunci intram in infractiunile ce poarta pecetea "perversiunilor sexuale", uneori aceste fapte consumandu-se chiar prin uciderea persoanei violate. Sunt exceptii insa merita a fi mentionate tocmai pentru a avertiza oamenii de gravitatea acestor tipuri de situatii, calindu-l catre a lua o pozitie responsabila fata de crimele ce se petrec in sanul societatii, sau mai bine zis, in jurul nostru.


--------
AVE!
--------


--------------------
Citeste Regulamentul Hanului!
Sprijiniti emanciparea Femeii!
<Iubirea este singurul act rational. Las-o sa intre in tine.>
.'.Animus In Consulendo Liber.'.
.'.Deus Meumque Jus.'.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 2 Sep 2003, 09:26 AM
Mesaj #47





Guests






Scuze Copernic, nu stiam ca e aceasta diferenta intre aceste infractiuni...Mie una mi se par toate la fel de grave si de asta i-am pus pe toti in aceeasi oala...O sa incerc sa nu mai fac gafe atat de mari biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Copernic
mesaj 2 Sep 2003, 09:33 PM
Mesaj #48


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 669
Inscris: 13 July 03
Din: Romania, Galatz -anul 6003
Forumist Nr.: 455



Apropos aveai o nelamurire referitor la infractiunea de viol asupra persoanelor in varsta/batrane: poarta denumirea de gerontofilie.

[Undercover Brother]
--------
AVE!
--------

Acest topic a fost editat de Copernic: 2 Sep 2003, 09:33 PM


--------------------
Citeste Regulamentul Hanului!
Sprijiniti emanciparea Femeii!
<Iubirea este singurul act rational. Las-o sa intre in tine.>
.'.Animus In Consulendo Liber.'.
.'.Deus Meumque Jus.'.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hamleet
mesaj 9 Sep 2003, 12:18 PM
Mesaj #49


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 209
Inscris: 19 August 03
Din: Bucuresti - Romanica
Forumist Nr.: 636



Eu nu sunt pentru pedeapsa cu moartea. Ce inseamna asta...ochi pentru ochi...mai merge chestia asta in secolul in care traim?
Ala omoara si e omorat...suntem noi mai buni?
Drept de moarte are numai Dumnezeu.
Sunt de acord cu inchisoare pe viata si munca silnica.
A omorat pe cineva...merita sa-si traiasca restul vietii in puscarie sa se gandesca la ce a facut.

Just my opinion wink.gif


--------------------
"If i were a king, i could do anything!"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 9 Sep 2003, 01:40 PM
Mesaj #50





Guests






Pai eu ce ziceam? De ce sa fie omorati? Chinuiri fratilor, sa-si doreasca moartea cu ardoare laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Honey
mesaj 14 Sep 2003, 03:15 AM
Mesaj #51


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 97
Inscris: 11 August 03
Din: New York
Forumist Nr.: 579



Sunt de acord. Oamenii nu ar trebui sa fie condamnati la moarte chiar daca au comis cea mai mare crima. Daca stau mult timp in inchisoare cred ca e destula pedeapsa lor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ryan
mesaj 28 Jan 2004, 12:12 PM
Mesaj #52


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 361
Inscris: 14 December 03
Forumist Nr.: 1.487



Je suis against care va sa zica.... ca trebuie sa sufere mai mult, asa, cu moartea au scapat prea usor biggrin.gif


--------------------
Be civil to all; sociable to many; familiar with few; friend to one; enemy to none.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 29 Jan 2004, 05:04 PM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Sa inteleg ca aceia dintre voi care sunt pentru pedeapsa cu moartea se cred niste mici Dumnezei?
S-ar putea sa ma insel, dar din cate am auzit numai cine este in stare de creeze viata are dreptul sa o si ia. Caz in care, mor de curiozitate sa-i vad pe respectivii cum creeaza si ei ceva simplu, sa zicem... o frunza. Haideti, frati si surori, care-mi faceti si mie o frunza.... si zau ca o sa va recunosc dreptul sa rupeti apoi cate frunze vreti ohyeah.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 29 Jan 2004, 05:06 PM
Mesaj #54





Guests






In cazul in care nu stiai femeile creeaza viata...In pantecul lor se creeaza noua viata si datorita lor ne-am inmultit noi pe pamant...Bineinteles si cu ajutorul barbatilor...Deci toti cream viata...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
willie
mesaj 29 Jan 2004, 06:35 PM
Mesaj #55


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 112
Inscris: 17 December 03
Forumist Nr.: 1.541



Pedeapsa cu moartea este un lucru inuman.Eu mereu am privit criminalii ca pe niste oameni bolnavi, care au mai multa nevoie de ajutor decat sa fie condamnati.Nici un om sanatos psihic si spiritual nu ar omori un alt om.O societate care ar consimti la uciderea unui om, fie el si criminal, trebuie sa fie si ea o societate bolnava.Nu conteaza pe cine ucizi, crima e tot crima fie ca ucizi un sfant sau un criminal.Societatea care ar consimti la pedeapsa cu moartea, ar fi si ea una criminala.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 29 Jan 2004, 06:40 PM
Mesaj #56





Guests






Si de ingineru' ala neamt care a mancat un om ce parere ai? Ca in instanta a zis ca nu-i pare rau, ba chiar i-a placut..Ala ce merita?? Sa ii spunem povesti cu zane??
Da un violator pedofil ce merita?
Si exemplele pot continua...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
willie
mesaj 29 Jan 2004, 06:55 PM
Mesaj #57


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 112
Inscris: 17 December 03
Forumist Nr.: 1.541



Omul ala m-ar face sa imi curga lacrimile de mila lui(si eu nu plang des).Afrodita, numai un om foarte bolnav ar fi facut asa ceva.Ma gandesc la intunericul in care ii este cufundat sufletul si cat de incetosata ii este raziunea.Tot ce pot sa spun este ca imi este teama sa nu ajung niciodata sa cunosc asemenea decadere morala .
Cat despre pedofili, oricat de tare imi repugna faptele lor, stiu ca un pedofil in cea mai mare parte din cazuri a fost si el violat in copilarie.
Eu zic ca e noastra a tututror ca permitem ca oamenii de langa noi sa fie mutilati sufleteste si sa ajunga sa faca asemenea fapte.Societatea care i-a crescut e mai responsabila de faptele lor decat sunt ei.
Eu cred cu tarie ca oamenii sunt buni dar ajung sa se faca rai din cauza celor care au aruncat cu pietre in ei si nu le-a intins o mana sa ii scoata la lumina.Si azi primesti o piatra, maine alta, poimaine, un bolovan, si cazi tot mai jos, pana ajungi sa omori un om si sa nu mai simti macar remuscare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 29 Jan 2004, 06:59 PM
Mesaj #58





Guests






Asta e..Fiecare cu parerea lui..eu consider ca fiecare om are si o parte buna si una rea...el singur alege de care parte sa actioneze..Nu e vina nimanui decat a lui...Ca sunt si cazuri de exceptie e altceva...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 29 Jan 2004, 07:12 PM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Nu ai dreptul sa iei o viata decat atunci cand poti sa o si creezi.

Acest topic a fost editat de Mihai: 29 Jan 2004, 07:35 PM


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
willie
mesaj 29 Jan 2004, 07:24 PM
Mesaj #60


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 112
Inscris: 17 December 03
Forumist Nr.: 1.541



RZA, sa inteleg ca esti adeptul expresiei"Eu te-am facut , eu te omor!"? rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 29 Jan 2004, 07:27 PM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Nu.
Cum ai dedus asta?


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 29 Jan 2004, 07:32 PM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



CODE
nu ai dreptul sa iei o viata decat atunci cand poti sa o si creezi


De aici . Si femeile raman insarcinate , tu nu . Sau ?! huh.gif rofl.gif

Acest topic a fost editat de Zed: 29 Jan 2004, 07:32 PM


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 29 Jan 2004, 07:32 PM
Mesaj #63





Guests






Nope, o s-o repeti pana ti-or crapa deshtele pe tastatura, ca in arcu' meu reflex asemenea idei nu incap...
Si daca tu consideri ca la 20 ani pot fi mama unuia de fo 40(cam atat avea ala, nu stiu exact) inseamna ca deja sunt wonder woman pt tine!! Oao!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 29 Jan 2004, 09:39 PM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Dupa cum am aratat intr-un post care mi-a fost editat (de unde si neintelegerea creata), prin actul conceptiei NU se creaza viata. Este ca si cum ai spune ca savantii care se tot joaca cu genomul uman creaza un nou ADN, cand de fapt ei doar muta cate un atom de colo-colo ca sa vada ce iese.
Mai departe, ca sa creezi o noua fiinta umana, nu este suficienta crearea partii ei fizice. Pe acel embrion vine si se implementeaza un suflet, care nu este creat prin act sexual ci emis de catre Dumnezeu-Tatal prin suflare de Duh Sfant(biserica afirma ca sufletul apare in momentul conceptiti, eu cred ca Dumnezeu nu asteapta ca doi oameni sa se impreuneze pentru a da nastere unui nou suflet - "Tatal Meu si acuma lucreaza, si Eu lucrez." -, ci emite in permanenta scantei divine) care trebuie sa parcurga apoi un lung ciclu de reintrupari succesive pentru a se indumnezei la randul sau.

Materia fara Duh Sfant este moarta. Omul nu poate emite Duh Sfant (in schimb il poate vehicula si transmite, dar asta-i alta discutie). Omul NU poate crea viata, acesta este un atribut unic al Tatalui Ceresc. Unul din motivele caderii heruvimului care apoi s-a numit Satan (si a celor 8 ingeri care l-au urmat) a fost pretentia de a se urca pe tronul Tatalui si de a deveni, la randul sau, Creator.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 30 Jan 2004, 02:30 AM
Mesaj #65


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



RZA,
Ceva argumente ai? Ca asa ca teorie suna f bine.


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 30 Jan 2004, 02:40 AM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



QUOTE (RZA @ Jan 29 2004, 04:09 PM)
Sa inteleg ca aceia dintre voi care sunt pentru pedeapsa cu moartea se cred niste mici Dumnezei?
S-ar putea sa ma insel, dar din cate am auzit numai cine este in stare de creeze viata are dreptul sa o si ia. Caz in care, mor de curiozitate sa-i vad pe respectivii cum creeaza si ei ceva simplu, sa zicem... o frunza. Haideti, frati si surori, care-mi faceti si mie o frunza.... si zau ca o sa va recunosc dreptul sa rupeti apoi cate frunze vreti ohyeah.gif

Dumneavoastra glumiti in redactare sau chiar ati scris o mostra din gandurile dv. reale? E ceva dubios la mijloc, nici seriozitate, pe alocuri puerilitate, deloc ceva concret si la subiect. Nimic obiectiv.

F.'.


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ares
mesaj 30 Jan 2004, 08:38 AM
Mesaj #67


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 805
Inscris: 5 September 03
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 711



Cu riscul sa-mi pun in cap o gramada de lume parerea mea este simpla... Unii nu merita nici un glont pe tzeava... Iar daca li se administreaza glontzul, as trimite nota de plata cu cea mai mare placere familiei care a "nascut" un asemenea monstru....
Nu pot sa cred ca exista o "parte buna" in anumiti oameni... Adica doctorii mortzii nazisti care omorau mii de oameni or fi fost niste sentimentalisti prost intelesi? Pol Pot o fi fost un mare artist care vroia sa vada cu arata milioane de cranii?
Si ca alternativa la pedeapsa cu moartea, nu sunt de acord nici cu inchisoarea pentru ca nu mi se pare normal sa plateasca o societate "confortul" unui criminal... mad.gif


--------------------
Atat de multe carti si atat de putin timp... Vizitati "Pagina Cronicarului".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 30 Jan 2004, 09:52 AM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



Cu alte cuvinte, exista indivizi pentru care moartea este o pedeapsa prea usoara...
Am incercat sa-mi imaginez ce as face daca as fi intr-un juriu care trebuie sa dea sentinta in cazul unui astfel de monstru (vinovatia dovedita 100%)- as opta pentru pedeapsa cu moartea fara sa clipesc? Probabil ca nu...daca exista si o alta varianta: munca silnica (mai exista asa ceva?) , inchisoare pe viata...as alege asta. Problema este alta: daca acesti indivizi sunt "recuparabili" sau nu. Cred ca majoritatea nu, dar exista si exceptii...Daca as condamna la moarte o astfel de exceptie? Daca acelui om ii este scris sa cunoasca la un moment dat si penitenta? S-au mai vazut miracole de acest gen. Si reale, nu teatru. Nu as putea trai cu indoiala asta in viata. Sentintele irevocabile/ireparabile nu sunt pentru mine. Din fericire exista oameni care s-au pregatit in acest domeniu, si pot lua o hotarare in cunostinta de cauza. N-as vrea sa fiu in locul lor, totusi...


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 30 Jan 2004, 10:49 AM
Mesaj #69


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



@Ares:
Nu toti cei din jurul nostru sunt oameni. Asta apropo de "artistul" Pol Pot. Unii sunt ingeri intrupati, altii sunt demoni intrupati.
Uite, de exemplu, Hitler a fost demon intrupat. Stalin la fel. Aplicandu-le pedeapsa cu moartea unor astfel de baieti, nu reusesti decat sa-i destrupezi - si sa le redai potentele mult superioare pe care le-au avut inainte de a veni la trup. Pe de alta parte, daca-i tii sub cheie, i-ai scos din joc pentru cateva zeci de ani.

@Minerval:
Trebuie sa recunosc ca n-am inteles ce n-ati inteles. Dar, iata, reluam:
1. Nu ai dreptul de a lua o viata daca nu poti sa o si creezi.
2. Omul nu poate crea viata. (aici am lansat invitatia: cine crede ca poate crea viata sa-mi creeze si mie o frunzulita amarata, acolo...)
3. => Omul nu are dreptul de a lua viata. Nici macar pe a lui proprie (apropo de suicid si decizia de eutanasiere).

QUOTE
Dumneavoastra glumiti in redactare sau chiar ati scris o mostra din gandurile dv. reale? E ceva dubios la mijloc, nici seriozitate, pe alocuri puerilitate, deloc ceva concret si la subiect. Nimic obiectiv.

No comment.

@bdl:
Exista argumente. Consideri ca suntem in locul potrivit ca sa le discutam? Raspunde sincer.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 30 Jan 2004, 10:54 AM
Mesaj #70





Guests






1.Este un topic de filozofie si nu de religie
2.Dorim argumente filozofice sau stiintifice,nu religioase.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

12 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 11:41 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman