HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Zeitgeist - Spiritul Epocii
Narcis13
mesaj 25 Nov 2008, 10:55 AM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 2
Inscris: 2 June 08
Forumist Nr.: 11.656



Buna ziua,

Nu stiu citi dintre vo ati vazut filmul . sau seria de filmulete de pe youtube http://www.youtube.com/watch?v=jADOWvtrLJ4 Zeitgeist...sau spiritul epocii film in care se fac afirmatii care parca implinesc profetia despre vremurile din urma, credinta este atacata frontal si redusa la un hibrid astroliterar...cumplit...eu cel putin ca si ortodox m-am simtit atacat in strafundurile sistemului meu de valori...multi din jurul meu insa vad acest film ca pe o revelatie si cred in el....
Cum comentati filmul?

Multumesc! Zeitgeist - filmul pe youtube

Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 Nov 2008, 11:08 AM
Mesaj #2


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Narcis13 @ 25 Nov 2008, 10:55 AM) *
eu cel putin ca si ortodox m-am simtit atacat in strafundurile sistemului meu de valori

De ce sa te simti atacat? Filmul nu a fost facut ca sa te atace pe tine. Fiecare om are dreptul sa-si spuna parerea, sa faca publice lucrurile pe care le crede. Nu poti de fiecare data cand deschizi gura sa te gandesti ca cine stie cine poate se va simti atacat.

QUOTE
Cum comentati filmul?

Partea cu atacurile teroriste si partea cu sistemul monetar nu m-au impresionat. Partea cu religia nu mi-a spus nimic ce nu stiam dinainte.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 25 Nov 2008, 07:36 PM
Mesaj #3


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Exista cinci componente ale securitatii unei comuninati: securitatea militara, securitatea economica, societala, de mediu si cultural-religioasa.
Sa luam un trib afgan: daca rusii (sau alta putere) doresc sa-l mature, ii ataca in primul rand cultura, religia, miturile fondatoare, obiceiurile, traditiile.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 25 Nov 2008, 07:36 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 25 Nov 2008, 10:11 PM
Mesaj #4


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Ce-i aia "securitate cultural-religioasa"? Unde este reglementata?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 3 Dec 2008, 04:22 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



abis, iti pierzi vremea degeaba...ca sa nu mai zic ca iti pierzi si orzul...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 3 Dec 2008, 01:56 PM
Mesaj #6


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(Narcis13 @ 25 Nov 2008, 10:55 AM) *
Buna ziua,

Nu stiu citi dintre vo ati vazut filmul . sau seria de filmulete de pe youtube http://www.youtube.com/watch?v=jADOWvtrLJ4 Zeitgeist...sau spiritul epocii film in care se fac afirmatii care parca implinesc profetia despre vremurile din urma, credinta este atacata frontal si redusa la un hibrid astroliterar...cumplit...eu cel putin ca si ortodox m-am simtit atacat in strafundurile sistemului meu de valori...

Exact cum ma simt si eu cand vad unii care ignora Scriptura si isi fac ei insisi sfinti, pe care ii "cinstesc" si se inchina la desene animate.

Nimeni, insa nu va face sa incetati aceste calcari ale Sripturii........ doctrina nici macar nu este pusa sub autoritatea Scripturii, ce sa mai avem pretentii de corectare a ei.......

Have a nice day! thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de papy: 3 Dec 2008, 01:58 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 4 Dec 2008, 07:55 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



Aspectele religioase (care nici macar nu sunt originale, ci preluate din alt film de aceeasi speta, God Who Wasn't There) sunt demontate de exemplu aici.


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 4 Dec 2008, 08:05 PM
Mesaj #8


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Cine poate, va rog, sa traduca pe româneste "Zeitgeist"?

Dar nu va aventurati pe google.

E un fel de "Felul de a fi in ziua de azi"
"Felul de a gândi"



Acest topic a fost editat de Cla: 4 Dec 2008, 08:14 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 4 Dec 2008, 08:12 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



O definitie aproximativa este chiar titlul topicului. Mai mult gasesti aici:
http://en.wikipedia.org/wiki/Zeitgeist


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
coconut
mesaj 4 Dec 2008, 08:13 PM
Mesaj #10


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 922
Inscris: 18 August 05
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 6.802



Zeitgeist- spirit al timpului


--------------------
Felix qui, quod amat, defendere fortiter audet - Ovidiu, Amores


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 31 Dec 2008, 12:49 AM
Mesaj #11


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



Zeitgeist este un film pentru fraieri dragii mei. Pentru orice miscare spirituala si tip de oameni exista
o capcana, in care se pune ca momeala ceva lucruri reale pentru a indopa victima cu o gramada de minciuni.
Tot ce e la MODA este o dezinformare...TOT !
Adevarul nu apare nici la cinema nici ca bestseller intr-o anumita forma, ci mai degraba propaganda satanista se prezinta asa.
Tinta e tot timpul aceeasi: adevarul despre Iisus Hristos.

Grabillion

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 31 Dec 2008, 02:48 AM
Mesaj #12


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Grabillion @ 30 Dec 2008, 11:49 PM) *
[...]exista o capcana, in care se pune ca momeala ceva lucruri reale pentru a indopa victima cu o gramada de minciuni.
Tot ce e la MODA este o dezinformare...TOT !

Cea mai mare dezinformare are loc in presa mainstream, si cele mai multe minciuni ni le toarna tocmai aia.
Dar "aduce bani", pentru ca se cumpara, la fiecare chiosc jerpelit. Si la TV ne toarna "infotainment", popcorn-actualitati.
Bine ca exista internet-ul, unde mai poti sa si citesti ce se intampla pe lumea asta cu adevarat... dragul meu.
Si daca inca nu te-ai prins, gandeste-te mai bine si o sa vezi ca suntem cu totii dezinformati de... sus de tot, presa e doar o unealta pt cei ce nu ne vor bine deloc.
Dar deloc.




--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 3 Jan 2009, 02:55 PM
Mesaj #13


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Zeitgeist spune scurt si la obiect niste adevaruri (cel putin in ceea ce priveste religia) pe care unii pur si simplu nu sunt in stare sa le accepte. Mai ales cei pentru care viata se invarte in jurul religiei crestine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 3 Jan 2009, 04:53 PM
Mesaj #14


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Serenity... habar n-ai ce ma bucura sa citesc asa ceva.
O faptura din generatia fiului meu care GÂNDESTE !!
Am pus sperante în voi, pentru ca cei de vârsta mea ... ori sunt tâmpiti, ori habar n-au ce se-ntâmpla, ori manipuleaza, ori sunt prea prosti ca sa realizeze ce au reusit sa manipuleze si ce se-ntâmpla.

Si... deobicei cei de vârsta mea au bani cacalau si manipuleaza prin intermediul asta tot ce pot.

Duce-ti-va pe strada si demonstrati împotriva lor!

Aratati-le cine în p..a mea le plateste pensia cândva.

Fiti fermi!

Danke!! mwah1.gif

*edit: Serenity, ajuta-ma si pe mine, si pe jet li ... sa trezim oamenii. Dar pentru asa ceva, avem nevoie de tine si oameni ca tine.
Puteti foarte frumos sa inchideti ochii la telenovele, dar...
... nu la stiri. Si nu stiri de la TV, ci stiri adevarate.
Am sperante in generatia voastra. Ea e la putere acum.
Doamne-ajuta!

Acest topic a fost editat de Cla: 3 Jan 2009, 05:02 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 3 Jan 2009, 10:05 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Zeitgeist spune scurt si la obiect niste adevaruri (cel putin in ceea ce priveste religia) pe care unii pur si simplu nu sunt in stare sa le accepte. Mai ales cei pentru care viata se invarte in jurul religiei crestine.


Zeitgeist mi se pare cam semidoct. Iar viata mea nu se invarte in jurul religiei crestine si tot mi s-a parut o prostie.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 3 Jan 2009, 10:23 PM
Mesaj #16


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Blakut @ 3 Jan 2009, 09:05 PM) *
Zeitgeist mi se pare cam semidoct. Iar viata mea nu se invarte in jurul religiei crestine si tot mi s-a parut o prostie.

Buna dimineata,. Blakut. ... Cândva.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 4 Jan 2009, 02:55 AM
Mesaj #17


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Blakut, cred ca uiti ca filmul asta a fost facut pentru poporul american. Spune-mi si mie de ce ti s-a parut o prostie.... chiar sunt curioasa sa aflu.

Cla, pe mine m-a cam deprimat pentru ca nu vad, inca, cum naiba am putea evada din sistemul asta...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 4 Jan 2009, 05:03 AM
Mesaj #18


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Serenity @ 4 Jan 2009, 01:55 AM) *
Cla, pe mine m-a cam deprimat pentru ca nu vad, inca, cum naiba am putea evada din sistemul asta...

Serenity... e rau de tot. Nu poti evada din sistem. Singura solutie e sa distrugi sistemul.
Sunt bucuros ca generatia voastra o s-o faca.
Pentru ca sunt puternici, plini de vlaga.
Noi, mosii, nu mai suntem asa de "fit", noua ne ramâne doar optiunea de a da sfaturi, pentru ca nu ne mai tin oasele.
Dar si aici exista doua carari: Ori asculta tinerii ce au de zis tembelii ai ma batrâni... ori
îsi fac de cap. Dar si asta-i fain, duce la o revolutie.

N-am trait degeaba, si iti dau un sfat: Asculta printre rânduri ce zice Cla si jet_li. We are infowarriors.

N-ar fi rau sa mai treci pe la jurnalul meu. Incerc acolo sa "trezesc" oamenii.
Daca reusesc, nu stiu. Doar încerc. Câteodata ma simt obosit, luptând cu morile de vânt. sad.gif



--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 4 Jan 2009, 06:05 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Eu nu vad ca solutie "distrugerea" sistemului, ci ignorarea lui. Daca ne lasa cineva.


QUOTE
The people of your culture cling with fanatical tenacity to the specialness of man. They want desperately to perceive a vast gulf between man and the rest of creation. This mythology of human superiority justifies their doing whatever they please with the world, just the way Hitler’s mythology of Aryan superiority justified his doing whatever he pleased with Europe. But in the end this mythology is not deeply satisfying. The Takers are a profoundly lonely people. The world for them is enemy territory, and they live in it like an army of occupation, alienated and isolated by their extraordinary specialness.”

Ishmael - de Daniel Quinn


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 4 Jan 2009, 07:49 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Pai si ce te impiedica sa te faci ce spui? Esti cam ipocrit daca predici desper modul de viata pe care nu vrei sau nu poti tu insuti sa-l traiesti. Nu ma las convins de vorbe, doar de fapte. Iar faptul clar e ca tu te bucuri in continuare de produsele societatii pe care o critici atat de vehement. Chestia asta cu infowarriors e penibila. Oricine e mare si tare pe internet. Vorbele si afirmatiile tale nu au nici un ecou, nu trebuie sa iti asumi responabilitatea pentru nici o afirmatie, actiunile sunt inexistente. Asa ca ignora sistemul. Dar ca sa-l ignori trebuie sa fii inafara lui.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 4 Jan 2009, 08:24 PM
Mesaj #21


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Blakut, baiete, uita-te si la al doilea Zeitgeist daca nu l-ai vazut. E mai bun ca primul... il poti vedea gratuit, fara download, pe http://www.zeitgeistmovie.com/

Mai vorbim dup-aia.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 4 Jan 2009, 08:40 PM
Mesaj #22


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(jet li @ 4 Jan 2009, 05:05 PM) *
Eu nu vad ca solutie "distrugerea" sistemului, ci ignorarea lui. Daca ne lasa cineva.

Tocmai ca nu ne lasa, aia-i beleaua. sad.gif Trebuie s-o facem NOI pentru binele oamenilor de pe planeta asta.
A ignora un sistem nu ne duce mai departe, aici trebuie solutii martiale.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 4 Jan 2009, 08:47 PM
Mesaj #23


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Lasati-l pe Blakut in pace. E baiat bun, cel putin asa l-am citit. Baiat studiat cu scaun la cap.
Dureaza doar pana ce se trezeste. Rabdare, rabdare... nici noi n-am fost altcumva... smile.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 4 Jan 2009, 08:50 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



As vrea in primul rand sa ii multumesc lui narcis pentru ca a dat link-ul respectiv. Partea cu religia o vazusem mai demult, o stiam si oricum despre similaritatile intre crestinism si alte religii stiam deja. Restul filmului precum si zeitgeist addendum nu le vazusem. Si m-am bucurat foarte mult sa constat ca exista si alti oameni care gandesc la fel ca mine. Am fost surprins sa constat ca multe dintre ideile mele se regasesc in acel film. Habar nu aveam ca exista aceasta miscare si ca ei au cam aceleasi idei ca si mine.
Dezbaterile despre acest film cred ca ar trebui sa aibe loc in alta parte pentru ca subiectul religie este doar o mica parte din filmul respectiv.
Trebuie sa ii dau dreptate lui Blakut, filmul este cam semidoct si este doar o alta incercare de manipulare, intre multe altele. Nu stiu care sunt scopurile acestor oameni, daca ele sunt intr-adevar acelea pe care le pretind.
Pe de alta parte trebuie sa mentionez ca m-a impresionat placut faptul ca sunt si altii care sustin ca traim intr-o lume bolnava, ca suntem manipulati prin religie, massmedia, bani, economie, politica, etc. Ca viata noastra de zi cu zi nu este decat o mascarada, un "joc pe calculator" in care doar cativa oameni abili detin controlul, iar toti ceilalti dansam dupa cum ne canta ei si plus de asta avem iluzia ca suntem liberi.
Interesant proiectul Venus. Seamana intrucatva cu modul de organizare a economiei gandit de mine, doar ca ei afirma ca ar fi chiar si posibil, eu sunt sceptic in privinta asta. Eu il vad mai mult ca pe un sistem utopic.
De asemenea nu vad cum s-ar putea schimba sistemul in mod pasnic. Cei care sunt interesati sa pastreze actualul sistem vor face orice pentru a-l pastra.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 4 Jan 2009, 09:03 PM
Mesaj #25


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Da, si eu cred ca ar fi cazul sa ne mutam in alta parte cu discutia... La "Odaia Filosofilor"? La "Dezbateri"? Se ofera cineva sa deschida un nou topic? tongue.gif

Ah, si ar mai fi http://thezeitgeistmovement.com/
Aruncati-va ochiul si peste site-ul asta.

Acest topic a fost editat de Serenity: 4 Jan 2009, 09:04 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 4 Jan 2009, 10:27 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Ma uit la al doilea.

1. Povesteste nenea despre Fractional Reserve system. De unde aflu daca ce prezinta el acolo e pe bune? Bani facuti din nimic? De 90 de ori valoarea depusa poate fi creata din nimic? Am avea hiperinflatie....

2. Zice nenea ca americanii ca dolarul s-a devalorizat cu 90% in 90 de ani. Asta inseamna 1% pe an. Sa fi avut si noi inflatie ca a lor si eram bine. Oare inca n-a aflat ca o inflatie usoara e cea mai buna pt un sistem? Deflatia e de doua ori mai periculoasa...

3. Banii reprezinta credit. No sh't. Vremea in care caram aur ca sa platim cu el mancarea a trecut de ceva vreme...

4. "People have to compete for labour in order to pay their cost of living..." "as dysfunctional as this may seem" biggrin.gif:D

5. Ah, banii datorati inapoi la banca sunt mai multi decat cei imprumutati. Ce e asa de grav? Nenea asta n-a integrat munca si productivitatea muncii nicaieri in sistemul lui. Nu vorbeste despre economie, ci daor desper moneda...

6. "Economic slavery requires people to feed and house themselves" Ce comunist! Ar vrea sa ne hraneasca statul? Sau cine? Foarte marxist nenea asta.

7. I-auzi la el, cand o tara saraca se imprumuta la FMI, banii aia nu ajung la populatie, ci in schimb sunt folositi pentru construirea de drumuri, porturi si infrastructura.... saraca populatie. Trebuia sa ii dea banii in mana ca sa-si cumpere cu ei curent electric din Luna...

8. Apoi deplange faptul ca Americanii au tinut comunismul departe de america de sud. Se pare ca si-ar fi dorit sa castige rusii razbiul rece.

9. Este si un adorator al lui Chavez evident. Care Chavez e aliat cu Putin acuma. Felicitari! Comunistul la comunist trage...

Mai vb mai incolo.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 4 Jan 2009, 10:27 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



QUOTE(Blakut @ 4 Jan 2009, 09:49 PM) *
Pai si ce te impiedica sa te faci ce spui? Esti cam ipocrit daca predici desper modul de viata pe care nu vrei sau nu poti tu insuti sa-l traiesti. Nu ma las convins de vorbe, doar de fapte. Iar faptul clar e ca tu te bucuri in continuare de produsele societatii pe care o critici atat de vehement. Chestia asta cu infowarriors e penibila. Oricine e mare si tare pe internet. Vorbele si afirmatiile tale nu au nici un ecou, nu trebuie sa iti asumi responabilitatea pentru nici o afirmatie, actiunile sunt inexistente. Asa ca ignora sistemul. Dar ca sa-l ignori trebuie sa fii inafara lui.

Ce voia Moromete ? Care era problema lui cu perceptoru ? Moromete traia foarte bine n-avea nici o treaba dar vine perceptoru si il obliga sa intre in sistem, sa vanda sau sa munceasca, sa obtina bani pentru taxe.

QUOTE
6. "Economic slavery requires people to feed and house themselves" Ce comunist! Ar vrea sa ne hraneasca statul? Sau cine? Foarte marxist nenea asta.


Sclavia adevarata - stapanii isi hranesc si imbraca sclavii. Nu le cer bani pt asta smile.gif Oamenii liberi se hranesc si se adapostesc singuri - fara sa fie nevoie sa munceasca pentru altii, sau sa se indatoreze la banci care creeaza bani.

Acest topic a fost editat de jet li: 4 Jan 2009, 10:32 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 4 Jan 2009, 10:40 PM
Mesaj #28


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE(jet li @ 4 Jan 2009, 10:27 PM) *
Ce voia Moromete ? Care era problema lui cu perceptoru ? Moromete traia foarte bine n-avea nici o treaba dar vine perceptoru si il obliga sa intre in sistem, sa vanda sau sa munceasca, sa obtina bani pentru taxe.
Sclavia adevarata - stapanii isi hranesc si imbraca sclavii. Nu le cer bani pt asta smile.gif Oamenii liberi se hranesc si se adapostesc singuri - fara sa fie nevoie sa munceasca pentru altii, sau sa se indatoreze la banci care creeaza bani.


... "Ghinionul" lui Moromete ca s-a nascut intr-o societate umana, nu? Societatea ca sa poata supravietui ca si umana si sa evolueze are nevoie sa investeasca intr-o multime de lucruri, cum ar fi: sanatate, educatie, aparare etc. Cine zici tu ca ar trebui sa-i dea banii pentru aceste lucruri?


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 4 Jan 2009, 10:49 PM
Mesaj #29


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Nenea asta zice ca sistemul monetar nu e nici ceva necesar, nici ceva bun. Cu ce nu esti de acord din chestia asta?
Stiu ca e greu sa iti imaginezi lumea fara sistemul asta monetar, dar poti incerca. Astia afirma ca sanatatea si toate celelalte sectoare se pot dezvolta mult mai mult si mult mai in interesul fiintei umane daca acest sistem nu ar mai exista.

Acest topic a fost editat de Serenity: 4 Jan 2009, 10:51 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 4 Jan 2009, 10:59 PM
Mesaj #30


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



Incerc si eu sa inteleg de ce nu le convine banul ca masura a altor valori materiale, caci in fond asta-i nemultumirea lor... Acuma daca tot ai inceput, fa un rezumat la varianta pe care ei o propun, ca nu am dispozitia necesara si nici timp ca sa urmaresc niste filme care mizeaza atat de mult pe manipularea emotionala in primul rand. In fond si lui jet li ii propuneam prin intrebarea pusa acelasi lucru.


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 4 Jan 2009, 11:03 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE(Rehael @ 4 Jan 2009, 10:40 PM) *
Cine zici tu ca ar trebui sa-i dea banii pentru aceste lucruri?

Poate ca Moromete nu avea nevoie de acele lucruri... Ti-ai pus problema in felul asta? Cate lucruri ne sunt bagate pe gat desi nu avem nevoie de ele. Unele sunt impuse prin legi (vezi programul de vaccinare obligatorie sau obligativitatea predarii religiei in scoli), altele sunt impuse prin propaganda sau promovare (vezi ultimele tendinte in consum - LCD, proprietati imobiliare, dotari auto, vestimentatie, etc, etc.) Multe dintre nevoile pe care credem ca le avem sau ni se spune ca ar trebui sa le avem sunt de fapt nevoi artificiale, create de cei care au nevoie de consumatori pentru a face bani...
Dar ce zici daca "astfel de lucruri" ar fi la dispozitia oricui are nevoie de ele? La fel ca aerul pe care il respiram sau sa faci un efort relativ mic pentru a le dobandi, cum ar fi sa te deplasezi pana la râu si sa iei apa.
Ce ar fi sa inlocuim "a investi" cu "a crea"? Toate lucrurile acelea in care spui ca "este nevoie sa investim" sunt create de oameni din ceea ce gasesc in natura, cu ajutorul tehnologiei. Nu are niciun nost sa introduci notiunea de "investitie" in discutie. De ce nu am spune direct ca acelea ar fi nevoie sa fie create de oameni pentru oameni?
O lume ideala (si in deplina concordanta cu "iubeste-ti aproapele") ar fi aceea in care oamenii ar coopera pentru a-si face viata mai usoara, pentru a trai in bune conditii, pentru ca toata lumea sa aibe hrana, imbracaminte, adapost, educatie, ingrijire medicala s.a.m.d.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 4 Jan 2009, 11:03 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Comparatie:

Teroristii omoara 70 americani pe an.
Bolile de inima cateva mii sau zeci de mii.

De ce se cheltuie mai multi bani impotriva terorismului?
Ma face sa rad!!!

I-auzi: pe 9 septembrie 2001 Bush avea gata planurile de invazie al Afganistanului. biggrin.gif:D Siigur...
Si inca ceva tare: au invadat Aganistanul pentru ca nu se mai producea heroina destula. Pai da,
un guvern care vrea ca oamnii sai sa munceasca ca sa-si plateasca "datoriile" trebuie sa aibe grije
sa ii drogheze, ca se stie ca oamenii care iau heroina muncesc mult si bine si ajuta economia. Heroina
produsa in Afganistan nu a incetat sa ajunga in vest in timpul regimului talibanilor, asa cum zice el, talibanii
din asta faceau bani.

Comunism = Capitalism. Asta e cea mai tare. De ce? Pentru ca in China avem comunism si china se comporta
ca un sistem capitalist. Fraier cine crede chestia asta...

Nu exista criminali. Societatea e de vina pentru asta. Iar extrema stanga. Daca toti am avae de toate, sigur nu ar mai exista psihopati
si criminali, nu? biggrin.gif Politia nu o sa dispara niciodata.

Cica avem tehnologia si resursele ca sa traim cu totii in puf si sa nu mai muncim niciodata...biggrin.gif

Explica apoi ca pentru fraieri niste chestii la care ar trebui sa fii inginer sau sa ai habar de stiinta si fizica ca sa te prinzi. De exemplu ce eficient e MagLevul fata de avioane, si ce curat. Pacat ca e de 20 de ori mai scump de construit si implementat...

Oamenii nu vor trebui sa mai munceasca pentru ca masinariile vor inlocui omul. Sa inteleg ca masinile se construiesc si se proiecteaza singure din nimic. Metalul se extrage singur... etc. A, da masinile isi produc singure energia...biggrin.gif:D:D

Toate crimele sunt cauzate bani.... E din ce in ce mai amuzant. Sistemul monetar e de vina ca cineva decide sa-si manance parintii...

Cu un lucru sunt de acord: ca se cheltuie multi bani pentru pedepsirea crimei si prea putini pentru prevenire.
Bine, apoi continua sa vorbeasca despre aceata utopie a lor, cu proiectul Venus. Ce sa zic, le urez succes, pe utopii din astea se bazau si fascistii si comunistii. Capitalismul nu promite nici o utopie viitoare. What you see is what you get.




--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 4 Jan 2009, 11:07 PM
Mesaj #33


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(actionmedia @ 4 Jan 2009, 07:50 PM) *
Pe de alta parte trebuie sa mentionez ca m-a impresionat placut faptul ca sunt si altii care sustin ca traim intr-o lume bolnava, ca suntem manipulati prin religie, massmedia, bani, economie, politica, etc. Ca viata noastra de zi cu zi nu este decat o mascarada, un "joc pe calculator" in care doar cativa oameni abili detin controlul, iar toti ceilalti dansam dupa cum ne canta ei si plus de asta avem iluzia ca suntem liberi.


Bine ai venit in Club, actionmedia! smile.gif

Dar cred ca deviem un pic... ne-ar trebui un topic despre NWO, Bilderberger samd.
O sa-l deschid. Inca nu stiu unde, ca-i prea ciudat. O sa vedem.
L-am deschis, aici, la "Dezbateri". Danke, Serenity.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 4 Jan 2009, 11:13 PM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Masurile sugerate:

Boicotati Bancile JP Morgan, Bank of America. Bine, jumate au dat faliment de la sine, de la criza, deci
a facut criza ce n-au facut baietii astia. Stiu ce fac! Maine ma duc la banca si imi anulez cardul, le zic
alora de al munca si de la facultate sa-mi dea banii si bursa in mana. Sau sa mi-o plateasca in aur...
sau poate in saci cu sare? A, si nici macar nu sugereaza sa renunti la banci, ci DOAR la bancile alea de mai sus.
E ok daca folosesti alte banci... e cusuta cu ata alba chestia asta...

Folositi agentiile de stiri de pe net, fara CNN, NBC, FOX si altele. Din pacate, agentiile "independente" au acelasi
interes sa te panicheze si sa te manipuleze. Un sfat mai destept era sa-ti iei stirile din toate sursele posibile.
Manipulare, din nou...

Nu te duce in armata. Un sfat destept, ce pot sa zic. Dar cum nimeni nu te obliga, mare scofala nu e...

Deconecteaza-te de la sursele de energie. Riight, daca ma deconectez de al gaze, curent si apa mor. Ca la bloc mai greu cu morisca. Cica e mai ieftin sa fii eco si de capul tau. Cat costa panoul solar? De cate moristi e nevoie sa tin frigiderul pornit...hmm nu prea renteaza, nu?

Respinge sistemul politic... hmm...

Apoi alatura-te noua:D mda, sigur. Si mai si pronunta zeitgeist cu z, nu cu tz, asa cum ar fi corect. Moron...

Ce e interesant, un comunist ar putea folosi filmul asta pentru propaganda proprie... fara probleme. Se potriveste cu Marxismul aproape perfect.
2 ore pierdute degeaba...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 4 Jan 2009, 11:13 PM
Mesaj #35


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE(actionmedia @ 4 Jan 2009, 11:03 PM) *
O lume ideala (si in deplina concordanta cu "iubeste-ti aproapele") ar fi aceea in care oamenii ar coopera pentru a-si face viata mai usoara, pentru a trai in bune conditii, pentru ca toata lumea sa aibe hrana, imbracaminte, adapost, educatie, ingrijire medicala s.a.m.d.


Pai asta se rezolva cel mai usor cu bani; adica sa platesti taxele care se cer indiferent daca crezi ca tie personal iti trebuie sau nu... Te gandesti pur si simplu la binele altuia asa cum ai zis si s-a rezolvat problema.
Daca tu ai sti ca n-ai sa fii bolnav niciodata in viata ta probabil te-ai gandi ca taxa pe sanatate nu-i necesara, asa-i?

mut raspunsul in celalalt subforum... era bine de mutat topicul cu totul

Acest topic a fost editat de Rehael: 4 Jan 2009, 11:17 PM


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 07:35 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman