HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Panouri Izolante si Panouri Sandwich

Va recomandam panouri termoizolante Topanel si Panouri Isopan, un sistem modern de termoizolare dezvoltat de compania romaneasca Topanel.

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Credeti Ca Angajatul Firmei Este "sluga La Stapan"?!
Credeti Ca Angajatul Firmei Este "sluga La Stapan"?
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 22
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
Cucu Mucu
mesaj 24 Nov 2008, 12:25 PM
Mesaj #36


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Daca unul le da mai mult cu cativa zeci de ron? Pariu?


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 24 Nov 2008, 12:50 PM
Mesaj #37


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Sunt cel putin doua motive pentru care n-ar trebui sa plece
1. Un angajator care isi formeaza personalul are o viziune pe termen lung, stie ce vrea. Or, patroni inteligenti sunt foarte rari in Romania.
2. Un patron care "fura" angajatul concurentului care l-a format dovedeste lipsa de caracter si incapacitate de a-si organiza propria afacere. Eu n-as lucra cu unul din asta chiar daca ar veni cu o oferta salariala superioara.

Acest topic a fost editat de andra_v: 24 Nov 2008, 12:51 PM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 24 Nov 2008, 01:00 PM
Mesaj #38


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



tu, bre, da' restul?

Ca sa citez un mare clasic in viata "Canci cultura a muncii productive"! rofl.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 24 Nov 2008, 01:00 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Serenity
mesaj 24 Nov 2008, 01:19 PM
Mesaj #39


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Aici e si vina angajatorilor. Cand angajatul chiuleste, nu-si face treaba, il doare fix in pix de ce trebuie sa faca la locul de munca iar angajatorul nu il sanctioneaza in nici un fel, se obisnuieste asa. Cat timp angajatorul nu cere, angajatul nu da. In plus, majoritatea patronilor sau managerilor n-au nici cea mai mica idee despre ce inseamna un management eficient al resurselor umane. Scoala nu-ti prea ofera nici cultura generala, darmite o cultura a muncii. De-aia sarcina asta cade in spatele angajatorilor. Nu cred ca e atat de greu sa formezi o echipa de oameni capabili si competenti, sa dezvolti o cultura a organizatiei respective si sa ii motivezi in asa fel incat sa-si faca treaba bine, sau? Poate ma insel eu... tongue.gif Dar cred sincer ca ambele parti sunt mai fericite intr-o colaboare de genul asta si rezultatele sunt pe masura. E o situatie castig-castig. Problema e ca multi patroni sunt oameni cu resurse intelectuale foarte limitate, care nu pot avea o viziune mai ampla asupra problemei si care, daca s-ar putea, ar vrea ca firma sa aduca profituri uriase fara ca ai sa investeasca vreun banut. Pe langa asta, mai detin si functia de director general si isi baga nasul in absolut toate treburile firmei, fara sa-i lase pe aia cu adevarat capabili sa isi vada de treaba. Asta e problema cu patronii din Ro, ca problema cu angajatii am dezbatut-o... tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 24 Nov 2008, 01:22 PM
Mesaj #40


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(andra_v @ 24 Nov 2008, 12:50 PM) *
Sunt cel putin doua motive pentru care n-ar trebui sa plece
1. Un angajator care isi formeaza personalul are o viziune pe termen lung, stie ce vrea. Or, patroni inteligenti sunt foarte rari in Romania.
2. Un patron care "fura" angajatul concurentului care l-a format dovedeste lipsa de caracter si incapacitate de a-si organiza propria afacere. Eu n-as lucra cu unul din asta chiar daca ar veni cu o oferta salariala superioara.

Exista o vorba: I work for money, If you want loyalty, buy a dog.

Am nenumarate exemple in care este mai rentabil sa pleci de la un loc de munca unde ai capatat experienta la altul. Nu tine de recunostinta ori altceva de genul asta. Pur si simplu consider ca prin munca depusa pana in momentul plecarii mi-am achitat datoria fata de angajatorul care m-a format si am tot dreptul sa caut un loc mai bine platit, cu provocari profesionale noi, intr-un mediu mai agreabil etc. Ce zici tu, sa fii angajat pe viata doar pentru ca cineva ti-a oferit la un moment dat un curs profesional?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 24 Nov 2008, 01:55 PM
Mesaj #41


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Andra zicea doar (din ce am inteles eu) ca orice om care gandeste cat de cat prefera sa ramana la un angajator inteligent, interesat de a-si dezvolta afacerea si angajatii, decat sa plece la altul care plateste putin in plus dar care nu are calitatile respective. Pentru ca pe termen lung/mediu se va dovedi mai buna alegerea asta. Oricum, de-aia si exista posibilitatea ca angajatorul, in cazul in care ofera traininguri/cursuri de calificate/etc. gratuite, sa isi oblige angajatii sa ramana o perioada la firma lui. Cand tu investesti ceva in pregatirea profesionala a oamenilor tai, mi se pare cat se poate de normal sa ai pretentia ca ei sa munceasca pentru tine macar un anumit timp. Sau sa isi plateasca singuri pregatirea. Si asta ei stiu dinainte sa inceapa cursurile respective.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 24 Nov 2008, 01:57 PM
Mesaj #42


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Serenity @ 24 Nov 2008, 01:19 PM) *
Aici e si vina angajatorilor.


O parte, cea mai mare parte revine somajului negativ, din cauza caruia angajatorii nu prea isi permit selectii atat de riguroase pe cat le-a placea.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 24 Nov 2008, 01:59 PM
Mesaj #43


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Nu e o problema de loialitate, ci de calcul. In afara de salariu, pe mine ma intereseaza vizunea pe termen lung si planul de afaceri al angajatorului.
Un angajator care isi formeaza personalul, stie sa faca o echipa competitiva va avea succes in afaceri, profit si infinit mai multe sanse sa treaca peste crize.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 24 Nov 2008, 04:27 PM
Mesaj #44


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



E ca la fotbal, daca vrei: nu toate cluburile care au echipe bune de juniori sunt competitive si la echipa mare.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yvonne
mesaj 24 Nov 2008, 06:16 PM
Mesaj #45


Eternul Visator
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.405
Inscris: 5 November 03
Din: arad
Forumist Nr.: 1.137



Fericiti cei ce ati votat NU si santeti cu sufletul impacat. Eu am votat DA . Eu am relatie buna spre foarte buna cu seful meu, situatie care ma obliga si mai mult. In timp, asta a insemnat un cumul de functii cu tot ce decurge de aici : raspundere, obligatii.....telefonul care vesnic suna. Prin urmare concediu, pas, ore suplimentare cat cuprinde, demonstrarea permanenta a competentei, chestii care in timp obosesc. Si recompensele sant pe masura, asadar sclavia mea e una de lux, dar tot sclavie este.


--------------------
unu si cu unu fac 2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 24 Nov 2008, 10:58 PM
Mesaj #46


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Si eu tot DA am votat. O sclavie mai subtila, nu numai in Romanica, ci pretutindeni. Desigur, nu te tine nimeni cu forta, poti sa pleci cand vrei daca ai din ce sa traiesti. Pleci la opt de acasa si nu stii cand te intorci. De la IMM-uri pana la multinationale, ti se cere competitivitate (dai randament sau dispari, peste 10 ani, cand ajungi o carpa, altii de ~20 asteapta la rand), implicare (o, da, vointa fara limite, fara sambata, duminica, viata privata, tot timpul este al patronului). Iubesc munca, insa imi repugna acest sistem depersonalizant al relatiilor economice moderne. Angajatul nu mai este om, ci salariat, il reduci la o simpla marfa. Cei carora le vinzi produsele si serviciile sunt clienti, nu-i mai vezi ca pe niste persoane cu problemele lor, in toata complexitatea lor. Caracteristic modernitatii: relatiile interumane sunt sacrificate pentru totdeauna in cadrul raportului angajat-angajator-client. Pe altarul celui mai had idol din toate timpurile: banul.

Acest topic a fost editat de andra_v: 24 Nov 2008, 11:00 PM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jonathan
mesaj 24 Nov 2008, 11:01 PM
Mesaj #47


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 38
Inscris: 28 February 08
Forumist Nr.: 11.332



QUOTE(Don Quijote @ 24 Nov 2008, 06:16 PM) *
Fericiti cei ce ati votat NU si santeti cu sufletul impacat. Eu am votat DA . Eu am relatie buna spre foarte buna cu seful meu, situatie care ma obliga si mai mult. In timp, asta a insemnat un cumul de functii cu tot ce decurge de aici : raspundere, obligatii.....telefonul care vesnic suna. Prin urmare concediu, pas, ore suplimentare cat cuprinde, demonstrarea permanenta a competentei, chestii care in timp obosesc. Si recompensele sant pe masura, asadar sclavia mea e una de lux, dar tot sclavie este.


NU faci bine ce faci.
Mai da-te si bolnava..., mai rateaza o treaba doua..., altfel ajungi sa te sufoci. Si o sa te creada din ce in ce mai putin cand nu vei reusi sa face ceva din ce-ti cere.


--------------------
http:\\www.johnbalon.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 25 Nov 2008, 12:45 AM
Mesaj #48





Guests






- tie cum ti s-au parut?
- unde e buba?
Eu: unde cere sa vii cu meseria invatata din facultate
- ce vrea el e imposibil
- n-ai cum sa vii cu meseria invatata bine din facultate, oricat te-ai chinui
- iti trebuie PRACTIC s-o faci ca sa pricepi ce-ti zic aia in faculta
- io n-am priceput mare branza pana nu am pus in practica si io-s o muiere desteapta!
- adica una e teoria si cu totul altceva se intampla in practica
- uite un exemplu: cu facturile de la distribuitori: am vazut azi peste 10 feluri de facturi si in carte mi-au fost aratate numai 6
ea - da, EXACT!
- si toate au numele aiurea, numarul in alta parte, sumele altfel pozitionate, etc
ea - aia n.-am prea inteles nici eu cum vine..
ea - si ce dracu vrea sa zica
ea - mi se pare ca e in lumea lui la faza aia
eu- pana nu le vezi in fata si nu lucrezi cu ele n-ai de unde stii bine, clar!
eu - si mie la fel


Discutie avuta cu cineva in legatura cu conceptia ta Clopotel - de-a avea un angajat nou, venit de pe bancile facultatii, care sa stie BINE meseria. Asa ceva NU exista.

Acel om poate stii "meseria" pe de rost - TEORETIC , ca practic n-are de unde stii ce si cum pana nu pune mana si FACE ceva. Iar acest facut in Ro nu se pune la dispozitia studentilor. La dracu', nu se pune la dispozitia studentilor din UK - decat dupa multe luni de cautari disperate (eventual, ca io una n-am apucat sa fac practica nicaieri si nici voluntariat).

In fine, acum - dupa mai bine de 45 minute de cand am scris ce-am scris mai sus, mi-a pierit cheful de discutii, asa ca revin maine sa explic ce voiam a zice - daca nu s-a inteles deja...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 25 Nov 2008, 08:07 AM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



QUOTE(Clopotel @ 23 Nov 2008, 05:02 PM) *
Cu alte cuvinte, in opinia ta, toata lumea care munceste ceva este sclav?! Fie ca este angajat fie ca este patron, tot sclav este... Asa sa fie oare?!

Eu cred ca nu esti sclav doar in situatia in care esti un feuldal (incasezi venituri stand degeaba) sau ai primit o mostenire si o toci usor-usor. Cred ca mai sunt unii prin niste triburi amazoniene care sunt liberi.
In rest esti scalv de la tamplar la sef de stat sau de mare organizatie.

PS. Insa comportamentul meu cand am avut subordonati nu a fost niciodata de mic stapan de sclavi, ci numai colegial si vreo 80% democratic.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 25 Nov 2008, 08:13 AM
Mesaj #50


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Exact, si patronul, si angajatul sunt sclavii unui SISTEM.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 25 Nov 2008, 09:18 AM
Mesaj #51


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Afrodita @ 25 Nov 2008, 12:45 AM) *
Acel om poate stii "meseria" pe de rost - TEORETIC , ca practic n-are de unde stii ce si cum pana nu pune mana si FACE ceva.


Cred ca l-ati inteles gresit pe mesterul Clopotel. El a dorit sa evidentieze ca astia tinerei, dupa ce ca habar nu au de nimic din ce se intampla la el in firma, mai vin si cu niste figuri si pretentii la salariu de super meseriasi, fiind ferm convinsi ca diploma din buzunar le da acest drept. Nu toti, unii. Sunt cei ce vor sa sara peste niste trepte si care nu pricep ca, inainte de toate trebuie sa fie calfe, de-abia dupa niste ani de realitate (practica) pot emite pretentii pt nivelul urmator.

Cat despre practica din faculta, e frectie la un picior de lemn. Desi e o singura lege a soc. comerciale, fiecare organizatie are regulile si obiceiurile ei.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yvonne
mesaj 25 Nov 2008, 09:25 PM
Mesaj #52


Eternul Visator
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.405
Inscris: 5 November 03
Din: arad
Forumist Nr.: 1.137



NU faci bine ce faci.
Mai da-te si bolnava..., mai rateaza o treaba doua..., altfel ajungi sa te sufoci. Si o sa te creada din ce in ce mai putin cand nu vei reusi sa face ceva din ce-ti cere.
[/quote]

Si atunci probabil ca va renunta la mine ca la ceva inutil. Partea buna e ca am invatat sa-mi cunosc limitele, sa le fortzez la limita. Ei stiu sa ne faca " traim " sclavia si sa le mai si aducem osanale. E un cerc vicios, depindem unul de altul, dar mai mult eu de el. Motivul vulgar fiind banul.
Sfatul tau am incercat sa-l pun in practica dar din pacate s-a inventat telefonul mobil.


--------------------
unu si cu unu fac 2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jonathan
mesaj 25 Nov 2008, 09:39 PM
Mesaj #53


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 38
Inscris: 28 February 08
Forumist Nr.: 11.332



Sa stii ca daca induci un pic de raceala in relatia ta cu sefu o sa ai numai de castigat. E ca in casnicie. El se intreaba de ce nu mai esti la fel. Angajatorul tau va considera asta ca pe o nemultumire si va licita la salariu. Deci oricum ai de castigat, caci de acolo incepe negocierea. Eu m-am chinuit sa scap de al meu 2 luni, timp in care mi-a facut 10 oferte concrete, care mai decare mai substantiale.


--------------------
http:\\www.johnbalon.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 25 Nov 2008, 11:00 PM
Mesaj #54


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Jonathan, nu instiga oamenii la prostii.

Hai sa va povestesc ceva: Am fost timp de 17 ani la o firma, loial. Nici n-as mai fi vrut sa lucrez altundeva, pt ca am fost multumit de cum am fost tratat ca om, ca angajat. Am fost respectat pentru munca mea, pentru cunostiintele mele dobandite de-a lungul anilor.
Tocmai in acesti ani am intemeiat prietenii, connections cu alti angajati, maistri, sefi, care ne-au fost de folos nu numai privat, ci si inauntrul firmei.
Am fost, asa se zice azi, un dream-team.
Ca, intre timp, au fost alte treburi de management la mijloc si firma a dat faliment, asta-i alta poveste.
Pentru mine, cel putin, a fost firma cu care m-am identificat, si cred precis ca daca ar exista si azi, n-as duce-o rau deloc si as lucra la ea pana la pensie.

Nu ca as duce-o rau acuma, dar a fost vorba de firma aia, la vremea ei. N-as fi vrut sa dea gres. Nici ceilalti peste 200 de angajati, colegi ai mei.
Daca lucrezi atatia ani la o firma, apartine de tine, de viata ta.

Pot multi sa spuna ca "Daca vine altul cu o oferta mai buna, ma duc". Eh, i-as fi fluierat ceva... linistea si satisfactia asta nu o poti cântari in bani.

Stiu ca am lucrat mult, multe ore in plus, mai ales cand a fost boom-ul ala dupa reunificarea Germaniei, sambata, juma' de duminica (pe langa toata saptamana plina), 3 schimburi, noaptea... dar au fost bani buni, si daca am livrat calitate, am si fost bine vazut si am urcat pe scara...

Dupa cate am vazut si am citit, loialitatea fata de sef este cam pe la zero in Romania. Si asta nu am citit-o doar aici. Asta poate pt ca omu' are de unde alege.
Dar e un succes efemer... cu criza asta economica, se va schimba si mentalitatea asta. Anul viitor. Ganditi-va la asta cand aruncati de revelion rachetele in aer si sperati la un an mai bun.

Si ajungem la... "Seful are nevoie de mine, dar si eu de el." Sa nu aveti ghinionul sa zica "Imi bag pixu, am de unde alege, vine altul". Atunci vor pica nasurile in jos. In toata tara.

Si nu uitati, suntem sclavi, da. Ai sistemului, care include angajatul, angajatorul, clientul - pt ca fara el n-ai ce face... si nu uitati banii, de care nu scapam în lumea asta în care traim, pt ca avem nevoie de ei.

De goana dupa bani ce sa mai vorbesc, dar asta e oricum pt cei care nu-s satui niciodata.

Ce am vrut de fapt sa subliniez si ce ar fi de dorit, dupa parerea mea, este: Incredere si loialitate intre angajator si angajat, nu numai ca are succes pe termen lung, dar e si o problema de etica.


Multumesc de citire, asta-i parerea mea sincera smile.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jonathan
mesaj 25 Nov 2008, 11:40 PM
Mesaj #55


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 38
Inscris: 28 February 08
Forumist Nr.: 11.332



Cla,

Atat tu, cat si eu, avem o varsta, am fost crescuti intr-un anumit spirit si cu un anume respect fata de munca. Eu personal, preferam aprecierile sefului gen "bine ma, ai facut o treaba grozava" decat o prima. Si chiar sunt sincer acum.
Problema este ca incepe din ce in ce mai putin se manifesta acel respect. Din partea ambelor parti, atat a angajatului cat si angajatorului. Angajatorul va face insa orice sa tina angajatii priceputi. D-aia spuneam ca trebuie speculat. Eu unul, n-am facut-o, desi stiam ca o pot face. Dar asta tine de constitutia personala.

Acest topic a fost editat de Jonathan: 25 Nov 2008, 11:41 PM


--------------------
http:\\www.johnbalon.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 26 Nov 2008, 06:36 PM
Mesaj #56


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga DonQuijote,
QUOTE
Eu am votat DA . Eu am relatie buna spre foarte buna cu seful meu, situatie care ma obliga si mai mult. In timp, asta a insemnat un cumul de functii cu tot ce decurge de aici : raspundere, obligatii.....telefonul care vesnic suna. Prin urmare concediu, pas, ore suplimentare cat cuprinde, demonstrarea permanenta a competentei, chestii care in timp obosesc. Si recompensele sant pe masura, asadar sclavia mea e una de lux, dar tot sclavie este.

Prin urmare, daca am inteles eu bine, tu ai votat DA, adica tu crezi ca angajatul firmei este sluga la stapan, dar in acelasi timp spui ca ai o relatie foarte buna cu seful tau, ai capatat functii cu tot ce decurge din ele, printre care evident si beneficiile etc...
In acest caz ce ar trebui sa faca un om ca sa nu fie sclav?

Draga Afrodita,
Ma bucur ca te reintalnesc aici. thumb_yello.gif
QUOTE
Discutie avuta cu cineva in legatura cu conceptia ta Clopotel - de-a avea un angajat nou, venit de pe bancile facultatii, care sa stie BINE meseria. Asa ceva NU exista.
Da-mi voie sa te contrazic: asa ceva exista, si eu chiar lucrez cu acesti oameni, si nu numai eu... Pur si simplu a venit la interviul de angajare un tip ce terminase facultatea de nici o luna (de fapt mai avea licenta de dat parca), dupa discutiile de rigoare, a afirmat ca stie si isi poate indeplini sarcinile pentru un post ce necesita cunostiinte practice foarte bune. L-am intrebat cand se poate apuca de lucru? Si el a spus ca imediat? Dupa o saptamana l-am angajat, si din prima zi de lucru, lucra cot la cot cu "veteranii". Nu a fost un caz singular...
Sunt convins ca daca un student vrea sa invete meseria pentru care se pregateste, o va invata inca din facultate sau de pe bancile scolii...
In fapt acesta este si rolul scolii, ca la absolvire sa scoata oameni bine pregatiti pentru ceea ce vor sa faca...
Pai daca tu ai absolvit Facultatea de Automatica, sau ASE-ul sa zicem, si mai zici ca ai si nota mare pe diploma, si vii la interviul de angajare pe postul de inginer sau de economist, dar tu habar nu ai sa-ti faci meseria inca de a doua zi de la angajare, eu pe ce post sa te angajez? Ce sa fac cu tine?
Tu ai angaja la tine in firma pe unul care habar nu are, dar iti baga diploma lui sub nas pe care scrie 9 sau chiar 10? Ce inseamna nota asta daca el habar nu are de nimic? Evident ca vrea postul de inginer cu minim 700€, ca daca muncitorul are 500€, el e cu facultate nu-i asa?!

Draga Andra,
QUOTE
Exact, si patronul, si angajatul sunt sclavii unui SISTEM.

smile.gif Pai daca de la relatia angajat - firma ajungem la sistem, deja ne doare capul...
Si ce ar trebui sa faca un om ca sa nu fie sclavul sistemului? Poate doar sa nu se nasca nu-i asa?
Nu, eu zic ca nu are rost sa discutam despre sistem... Haideti sa discutam despre lucrurile care chiar stau in puterea noastra, a fiecaruia... Sistemul, chiar daca e tot din oameni format, are o mare inertie, si nu cred ca cineva doreste sa se sacrifice pana se schimba sistemul...

Draga Cucu Mucu,
QUOTE
Cat despre practica din faculta, e frectie la un picior de lemn.

Ai atins un punct foarte important, in opinia mea, anume practica din facultate...
In multe facultati si licee, nu se face nici un fel de practica, deoarece studentii si elevii nu sunt interesati de ea, iar profesorii nu se pot opune mult timp dorintelor elevilor smile.gif Sfarsesc deci prin a termina facultatea si scoala habarnisti... Vorba zicalei:"a intrat vitel mic si a iesit vitel mare", sau "a iesit asa cum a intrat"
Din toata treaba asta au de pierdut numai studentii...
Dar daca studentii ar fi interesati de practica, ar veni si noaptea in laboratoarele scolii, doar ca sa mai invete ceva... La facultate am facut de multe ori "nazbatia asta", nu spun ca sa ma laud, ci recunosc ca am facut-o de frica. Iata cum s-a intamplat: eram prin anul 2, si imi placeau chestiile de electrotehnica, electronica si automatizari, si m-am dus la practica cu grupa intr-o fabrica... Acolo eu urmaream ce fac inginerii, ca ma gandeam ca si eu o sa fiu ca ei cand termin... Si vad eu ca inginerii aia nu prea faceau nimic concret aparent, decat ca mai chemau cate un muncitor sau mai multi, le spunea cate ceva, le arata niste planuri, mai dadea si din maini, se mai uita prin niste aparate, prin niste scheme si cam atat vedeam... Hmmm... buna treaba imi zic eu, e bine sa fii inginer... Dar apoi cand m-am dat mai aproape sa aud ce le spune, mi-a cam pierit piuitul, ca mi-am dat seama ca oamenii aia faceau ce le spunea inginerul, dupa proiecte si scheme gandite si facute de el si pe care le visa, asa ca imediat ce m-am pus in locul lui, m-a cuprins o frica si ma gandeam asa: peste cativa ani eu vin la fabrica asta sa ma angajez, si astia ma angajeaza in locul acestui inginer cu acesti muncitori in subordine... Ce le spun eu lor sa faca, daca eu habar nu am de nimic? Si apoi, toata facultatea am trait doar cu grija si preocuparea de a ma pregati sa fiu inginer ca aceia pe care ii vazusem, si sa pot sa-mi fac meseria inca de a doua zi de la angajare, exact ca acel inginer... Stiu ca multi nu ma vor crede, dar in cazul meu asa a stat situatia... De frica si de rusine am invata sa fac practic meseria... Ma gandeam tot timpul daca este ceva ce ma intreaba vreun muncitor sa faca si eu sa nu stiu sa-i raspund. Sau daca directorul imi da sa proiectez vreun mecanism automatizat si eu sa nu stiu sa-l fac sau sa nu-l fac exact si precis... Doar gandindu-ma la implicatii si ma apuca groaza... Va dati seama ce insemna sa proiectezi un mecanism gresit intr-o fabrica? Lasa ca nu iese bun produsul finit, dar se pot intampla si accidente grave... Ma gandeam cu groaza ca odata inginer fiind, nici nu mai am pe cine sa intreb... Imi da directorul sarcina, si eu imediat trebuie sa o indeplinesc bine, si ca nu am ce scuze sa aduc ca sa ma justific daca dau gres... Doar ca ma gandeam la asta si ma apuca rusinea ca nu stiu sa fac anumite lucruri, si ma interesam imediat pe la profesori sau la alti colegi mai buni ca mine, uneori mergeam chiar in fabrica si intrebam chiar muncitorii, sau chiar pe inginer cand il prindeam mai liber, cum sa rezolv anumite probleme si situatii...
Eu nu zic ca motivatia mea (cu frica si cu rusinea) este ceva bun... Nu asta am dorit sa scot in evidenta... Asta a fost sansa mea, caci alta nu aveam, caci nu realizam pentru ce eram la facultate... Nu-mi pasa de nimic... Credeam ca fac facultatea doar ca sa o termin, si dupa aceea eram boier, adica traiam cu impresia ca postul de inginer mi se cuvine de drept, devreme ce am diploma de inginer... Nu! nu!...
Ai terminat facultatea, din acel moment esti inginer, si te angajezi ca inginer, si trebuie sa faci treaba unui inginer din momentul angajarii.

Si apoi, fiind student, cine te tine sa nu te angajezi ca necalificat acolo unde poti sa inveti cate ceva?
Cati studenti nu lucreaza inca din timpul facultatii... Este adevarat ca unii o fac doar ca sa se intretina. Dar sunt destui care o fac doar ca sa invete meserie...
Aceasta este practica lor, si nu contrazice cu nimic optica mea, si a altora de angajare. Pe mine nu ma intereseaza de unde stie candidatul meserie: din laboratorul facultatii, de acasa, sau ca a facut practica prin alte parti, ideea este ca atunci cand il angajez, eu il platesc din prima zi si el trebuie sa lucreze bine din prima zi... Altfel eu sunt foarte intelegator cu el: il rog sa revina cand va fi pregatit pentru postul pe care vrea sa-l ocupe, si cu mare drag vom colabora...
Cred ca esti de acord cu mine aici, si crezi si tu la fel, nu-i asa?

Draga Jonathan,
QUOTE
Atat tu, cat si eu, avem o varsta, am fost crescuti intr-un anumit spirit si cu un anume respect fata de munca.

Aici mi-a placut cum vezi problema... Eu insa, as merge putin mai departe, si as preciza ca nu munca in sine este platita de firma, ci rezultatul concret al muncii..
De aceea, la prima sedinta cu noii angajati, le spun clar: nu ma intereseaza cat, cum, si cand lucrati - platesc doar rezultatele muncii si nu munca...
E cam socant ce zic eu..., nu e nevoie sa cautati argumente sa-mi combateti aceasta afirmatie... Spun aceasta noilor angajati ca sa le scot din cap mentalitatea: "noi muncim, nu gandim", sau "noi ne facem ca muncim, ei se fac ca ne platesc", sau replici de genul: "dar am muncit enorm" etc...
Nu ma intereseaza cat a muncit, daca la sfarsit eu nu ma aleg cu rezultatul scontat si il platesc pentru ceva de ce nu beneficiez... In ideea asta ziceam...
QUOTE
Eu personal, preferam aprecierile sefului gen "bine ma, ai facut o treaba grozava" decat o prima. Si chiar sunt sincer acum.

Aceste lucruri nu sunt numai normale, dar sunt si necesare... Este normal sa evidentiezi atat greselile cat si realizarile bune ale angajatilor... Este de baza acest lucru, si nu este o "lingusire" la mijloc...
QUOTE
Problema este ca incepe din ce in ce mai putin se manifesta acel respect. Din partea ambelor parti, atat a angajatului cat si angajatorului.

Pentru ca toti ne-am complacut in:"lasa ca merge si asa"...
QUOTE
Angajatorul va face insa orice sa tina angajatii priceputi. D-aia spuneam ca trebuie speculat. Eu unul, n-am facut-o, desi stiam ca o pot face. Dar asta tine de constitutia personala.

Eu pentru asta militez si urmaresc in fapt: toti angajatii trebuie sa fie priceputi...
Exista o alta mentalitate gresita aici intre unii angajatori: "angajez 1 sau 2 meseriasi pe mai multi bani, si 5 trepadusi, pe bani putini care sa invete de la ceilalti meseriasi, si o scot eu la capat. Cea mai paguboasa este aceasta mentalitate, caci sunt mai multe aspecte:
- aia meseriasi nu vor lucra la capacitatea lor , fiind deranjati de ceilalti ca sa-i invete, asta daca chiar ar vrea sa-i invete
- in total ai 7 angajati, si iei lucrare pentru 7 angajati (termene, calitate etc), si iti mai calculezi si profiturile de pe urma a 7 angajati, dar la sfarsit vezi ca de fapt abia daca ai castigul de pe urma a 2 sau 3 angajati... Asta este cazul fercit, foarte fericit...
De multe ori e posibil sa iesi chiar in pierdere, iar cei doi meseriasi, stresati si nesatisfacuti profesional, ba inca si cu reprosuri, vor pleca si vei ramane cu 5 trepadusi, care nu numai ca cer bani, dar nici nu stiu sa faca bine comenzile ce le ai de la clienti. Mai ales cei ce lucreza in constructii stiu la ce ma refer, dar nu numai in constructii, lucrul asta este valabil si in multe alte domenii...

Parerea mea... admit ca pot exista multe pareri mai bune decat aceastea... sunt ochi si urechi smile.gif

Acest topic a fost editat de Clopotel: 26 Nov 2008, 07:20 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 26 Nov 2008, 10:20 PM
Mesaj #57





Guests






Ce nu ai luat tu in calcul e altceva: mentalitatea cu "ingineru sa fie inginer de pe bancile scolii" e una comunista - fix ca aia in care ai crescut - dupa cum singur spui si tu.

In ziua de azi se angajeaza si fara experienta, da' cu pofta de munca si invatare. Sunt oameni care sunt in firme special pentru a isi face munca si a si invata pe altii. In felul asta firmele isi formeaza oamenii asa cum le convine lor si toti is multumiti.

In firma in care muncesc eu acum sunt doar vreo 5 care sunt calificati pe bancile scolii si sunt si cu experienta, restul invatam din mers. E o prostie sa ii dai cuiva o lucrare pe mana s-o faca cum stie si cum vrea el, ca sa ai la cine te ratzoi pe urma! Trebuie sa-i spui omului - macar in prima saptamana - cum iti place sa fie lucrurile facute...

Dar ma scuzi, eu deja am inceput sa am mentalitatea din occident...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 26 Nov 2008, 10:49 PM
Mesaj #58


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



sigur că aveţi dreptate, vreau să adaug că deşi comportamentul angajatului la job ţine şi de mentalitate, el ţine şi de alţi factori cum ar fi: condiţiile de muncă, programul de lucru (flexibil sau rigid), regulamentele şi regulile impuse de conducere, circuitul informaţional al întreprinderii care, din câte am văzut şi cu ochii mei, este extrem de important, ca oamenii să fie informaţi succint şi la timp despre tot ce au nevoie să ştie pentru a duce la bun sfârşit sarcinile ce le revin, să colaboreze cu ceilalţi astfel încât informaţiile să nu se piardă pe drum, să nu se creeze confuzii sau întârzieri. Eficienţa unui angajat depinde şi de organizarea locului de muncă, de colegii cu care lucrează şi nu în ultimul rând de confortul pshihologic şi fizic în timpul lucrului. Oricât ar fi de bine pregătit, un meseriaş căruia i se pun beţe în roate nu poate fi eficient. Dacă este bruiat încontinuu sau presat de conducere să rezolve atât sarcinile sale cât şi pe ale celor de care el depinde (nici un angajat nu munceşte sau nu se implică egal cu ceilalţi, fiecare după construcţia sa şi după motivaţia personală) nu dă randamentul maxim sau pleacă. Conducerea trebuie să instituie reguli şi norme prin care fiecare să înţeleagă clar ce are de făcut. Ambiguităţile sau situaţiile în care şeful habar nu are de management dar a ajuns pe post din varii motive, altele decât competenţa, nu pot duce decât la probleme şi conflicte.

Acest topic a fost editat de Erwin: 26 Nov 2008, 10:51 PM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 26 Nov 2008, 11:23 PM
Mesaj #59


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Afrodita,
QUOTE
Ce nu ai luat tu in calcul e altceva: mentalitatea cu "ingineru sa fie inginer de pe bancile scolii" e una comunista - fix ca aia in care ai crescut - dupa cum singur spui si tu.
Nope, din contra, mentalitatea comunista era ca la angajare sa te duci bata, ca te invata aia acolo ce si cum, ca pana la pensie aveai timp destul, nu te grabea nimeni. Aveai postul asigurat, nu trebuia sa te chinui prea mult ca sa ocupi un post de inginer daca aveai Politehnica.
Eu acum vorbesc de alta mentalitate, aceea in care diploma de inginer pe care scrie nota 10, sa imi indice ca am in fata un inginer de nota 10, nu un inginer de nota 10 habarnist, dar vine la mine la firma, sa-l angajez musai pe post de inginer, cu salariu de inginer, si pe care trebuie sa-l mai si educ, desi el tocmai vine de la educare, deci alte cheltuiala pe banii firmei, dar in schimb, sa nu am pretentia de la el sa produca conform postului?
Pe cei care sunt buni meseriasi, ii perfectioneaza firma, nu ii educa, nu ii invata meserie...Firma nu inventeaza meserii noi, decat in situatii exceptionale Educatia si invatatul meseriei se fac in Facultate, ca de aia este Facultate si scoate ingineri sau economisti sau ce-or mai fi... Ca asa sa tiparim diplome, pot si eu la imprimanta...
QUOTE
In ziua de azi se angajeaza si fara experienta, da' cu pofta de munca si invatare.

Da, si eu cand am nevoie de necalificati, angajez habarnisti. Unul care termina o facultate, sau un liceu, se intelege de la sine ca ar trebui sa fie calificat in munca pe care o presteaza. Altfel e necalificat, angajat pe post de necalificat, si platit ca atare... Corect?!
QUOTE
Sunt oameni care sunt in firme special pentru a isi face munca si a si invata pe altii. In felul asta firmele isi formeaza oamenii asa cum le convine lor si toti is multumiti.
A forma un om intr-o firma, nu inseamna a-l invata o meserie. Inseamna a-l perfectiona si a-l capabiliza pe o anumita problema specifica firmei... Dar toti acestia stiu deja sa-si faca bine meseria cand se duc la cursurile de perfectionare...
QUOTE
In firma in care muncesc eu acum sunt doar vreo 5 care sunt calificati pe bancile scolii si sunt si cu experienta, restul invatam din mers.

Dar banuiesc ca sunteti angajati ca necalificati. Caci nu vad cum un necalificat sa fie angajat pe un post unde se cere calificare...
Asta e corect, nu am contrazis asta... Este politica firmei uneori sa angajeze necalificati, ca mai apoi sa-i califice. Se intampla asta, de regula, atunci cand ai nevoie de necalificati o perioada, dupa care incerci sa selectezi din ei cativa, pe care ai dori sa ii pastrezi si sa-i folosesti pe posturi unde se cere calificare. Atunci, in perioada de necalificare, acel angajat, pe langa faptul ca presteaza munca necalificata si este platit pentru ea, mai urmeaza si cursurile de calificare (nu de perfectionare) pe care le organizeaza firma. Este o politica buna si eficienta... Depinde de situatie si de firma...
QUOTE
E o prostie sa ii dai cuiva o lucrare pe mana s-o faca cum stie si cum vrea el, ca sa ai la cine te ratzoi pe urma!

What?! Pai nu trebuie sa-i dau lui lucararea pe mana sa o faca cum stie el mai bine, dar sa respecte cerintele mele? Nu este el inginerul? Nu de asta l-am angajat si ii platesc salariul? Acum ce ai vrea, sa mai angajez pe altul calificat pe langa el, ca sa faca si lucrarea pentru el bine si sa-l invete si meserie? Tu asa ai face?! Eu nu, sincer...
QUOTE
Trebuie sa-i spui omului - macar in prima saptamana - cum iti place sa fie lucrurile facute...

Eu ii spun omului imediat ce ii dau lucrarea cum imi place sa fie facuta, nu trebuie sa astept o saptamana pentru asta. Iar noul angajat daca e un inginer pregatit de nota 10, cum scrie pe diploma, ar trebui sa ma surprinda placut, asa cum ii sta bine unui inginer de nota 10 pe diploma de inginer.. Esti de acord?
Eu ma multumesc si cu un inginer de nota 7, dar care face lucrari de 10, decat unul cu10 pe diploma, dar care nu deosebeste ciocanul de patent.
QUOTE
Dar ma scuzi, eu deja am inceput sa am mentalitatea din occident...

Wow! Cum e mentalitatea asta? Pe ce post angajeaza aia un inginer care nu stie sa faca nimic? Sau un economist? Sau ce vrei tu? Or fi ei occidentali, dar nu cred ca sunt naivi... Sau mai stii! Ma uit la Germania... Toata treaba e facuta de emigranti. Daca pui neamtul sa faca ceva concret, zice ca-l injuri...(nu discut de exceptii)
Dar de fapt, tu cu ce nu esti de acord din ce zic eu?
Si tu, care inteleg ca lucrezi la o firma, te consideri sclavul acelei firme? Cum ai votat? Daca ai votat DA, de ce nu iti dai demisia maine, ca banuiesc ca nu te tine nimeni acolo cu forta?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jonathan
mesaj 27 Nov 2008, 12:03 AM
Mesaj #60


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 38
Inscris: 28 February 08
Forumist Nr.: 11.332



Bai Clopotel,

Soricelul ala care mergea era super avatar. Super potrivit si pentru topicul de fata. (prin atitudine)


--------------------
http:\\www.johnbalon.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 27 Nov 2008, 12:03 AM
Mesaj #61


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



QUOTE
Ma uit la Germania... Toata treaba e facuta de emigranti. Daca pui neamtul sa faca ceva concret, zice ca-l injuri...(nu discut de exceptii)


nu generaliza, doar treaba murdară, de rutină şi cele de genul ăsta sunt făcute de emigranţi... neamţul însă e mai specializat decât la noi: un sudor autogen nu sudează electric, un mecanic nu schimbă siguranţe şi un şofer nu îşi repară singur maşina! smile.gif

dar au ei nemţii ceva ce noi nu avem: o corelaţie între numărul de locuri în şcolile de meserii şi facultăţi şi piaţa muncii, pe când la noi a devenit o modă ca toată lumea să facă facultate aşa că avem casieri, gestionari, şoferi distribuitori şi aşa mai departe, toţi cu studii superioare... ba chiar sunt unii şi cu 2 facultăţi, tobă de carte şi care nu au unde să-şi practice meseria.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 28 Nov 2008, 12:01 AM
Mesaj #62


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Clopotel)
Ma uit la Germania... 1.Toata treaba e facuta de emigranti. 2.Daca pui neamtul sa faca ceva concret, zice ca-l injuri...(nu discut de exceptii)

Daca ai perceput-o ca banc, Clopotel, e ok smile.gif
Daca nu, te intreb:
(Punctul 1) Justifica-ti, te rog, afirmatiile. Asa ca sa ma convingi si pe mine.
(Punctul 2) Exemple, te rog. Din "am auzit ca..." , nu se pune.

QUOTE(Erwin)
doar treaba murdară, de rutină şi cele de genul ăsta sunt făcute de emigranţi

Nu-i adevarat, asta a fost prin anii '80, pe cand cei necalificati faceau munca la salubritate. In ziua de azi, cand nici cei cu studii superioare nu gasesc un loc de munca adecvat, se bat pt job-uri de-astea, fiind platite bine si cu contract la oras sau la stat, deci o siguranta mai mare. Nu este o rusine sa strangi containerele cu gunoaie.
QUOTE
neamţul însă e mai specializat decât la noi: un sudor autogen nu sudează electric

Un sudor german face curs de calificare pt ca sa-si poata exercita meseria. Asta include invatarea a tot ce include meseria, toate felurile de sudura. Abia atunci isi primeste certificatul.
QUOTE
un mecanic nu schimbă siguranţe şi un şofer nu îşi repară singur maşina!

Ce intelegi, Erwin, prin asta. Bineinteles ca un mecanic auto iti schimba sigurantele la Autoservice, de unde ai luat-o pe asta. Doar e job-ul lui, include si electrica.
Ca un sofer nu isi repara singur masina... in ce caz?
E la fel ca peste tot, masinile sunt asa facute in ziua de azi, ca nu mai poti face multe singur. Nici macar sa schimbi niste bujii, inainte sa desfaci juma de motor, asa ca, te duci la Service si lasi sa faca. Chestia e ca si omu' ala care a invatat meserie are familie acasa, de ce sa te chinui tu acasa in garaj, si mai ales daca ai nevoie de un laptop sa-ti pui la punct electronica din motormanagement, te incumeti?
Apai, io stiu ca românu' leaga cu sârma dupa bloc, da' nici chiar în halu' asta...


*edit: Meseria de sudor calificat, site al Fortelor de Munca.

Si inca ceva: O ucenicie pt a invata o meserie dureaza in Germania intre 3 si 4 ani, depinde de meserie. Din 5 zile pe saptamana, 4 ai de practica si una de scoala. Practica se face la firma la care inveti si esti angajat ca ucenic.
Depinde la fel, dupa ce esti calfa, de meserie, dupa cati ani de experienta ai voie sa dai examen de maistru. Si abia atunci ai voie, la randul tau, sa instruiesti noi ucenici.

Acest topic a fost editat de Cla: 28 Nov 2008, 12:14 AM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 28 Nov 2008, 04:35 AM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



QUOTE(Clopotel @ 26 Nov 2008, 11:23 PM) *
Si tu, care inteleg ca lucrezi la o firma, te consideri sclavul acelei firme? Daca ai votat DA, de ce nu iti dai demisia maine, ca banuiesc ca nu te tine nimeni acolo cu forta?

Clopotel,
Respectivul cu siguranta se simte scalv, dar nu isi da demisia tocmai din cauza asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 28 Nov 2008, 09:56 PM
Mesaj #64


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Jonathan,
Nu stiu despre ce soareci vorbesti... rolleyes.gif

Draga Erwin,
QUOTE
dar au ei nemţii ceva ce noi nu avem: o corelaţie între numărul de locuri în şcolile de meserii şi facultăţi şi piaţa muncii, pe când la noi a devenit o modă ca toată lumea să facă facultate aşa că avem casieri, gestionari, şoferi distribuitori şi aşa mai departe, toţi cu studii superioare... ba chiar sunt unii şi cu 2 facultăţi, tobă de carte şi care nu au unde să-şi practice meseria.
Nu asta este problema in opinia mea... Poate sa aibe si 10 facultati, si pot sa fie de 100 de ori mai multi studenti decat ar fi nevoie, caci vor reusi sa se angajeze pe posturile bune si dorite doar cei care stiu sa-si faca meseria de a doua zi de la angajare... Doar aceia sunt cei care isi confirma diplomele. Esti de acord cu mine? Si la fel este si in Germania...

Draga Cla,
QUOTE
Daca nu, te intreb:
(Punctul 1) Justifica-ti, te rog, afirmatiile. Asa ca sa ma convingi si pe mine.
(Punctul 2) Exemple, te rog. Din "am auzit ca..." , nu se pune.

Merg destul de des in Germania, am multi prieteni si multe cunostinte acolo... Am fost la joburile lor si am vazut cum sta treaba... Cei mai buni profesionisti, per ansamblu, nu erau nemtii, ci emigrantii, printre care si romanii... Da, am vazut romani in Germania care au plecat de jos si au ajuns primii in firma la care lucrau, datorita priceperii si preocuparii lor... Acolo doar s-au adaptat, insa meseria o stiau de acasa, si cu meseria i-a intrecut pe toti.

Dar am o intrebare, ca nu prea imi este clar cum gandeste lumea pe aici: un om care tocmai a terminat facultatea, si are diploma, masterat si doctorat poate, este calificat sau nu in meseria scrisa pe diploma? Si daca cumva raspunsul este da, atunci el trebuie angajat pe post de calificat sau nu? Si daca si aici raspunsul este da, el trebuie musai sa faca ce face un calificat angajat pe postul de calificat?

Draga Freeman,
QUOTE
Clopotel,
Respectivul cu siguranta se simte scalv, dar nu isi da demisia tocmai din cauza asta.

smile.gif A! Atunci este in regula... Cred ca am inteles eu exact pe invers decat cum sta treaba... Eu credeam ca oamenii considera ca a fi angajat la firma e precum sclavul la stapan, si asta este un lucru rau, sau negativ... Dar intre timp vad ca m-am inselat, ca de fapt oamenii considera asta, din contra, un lucru bun, si nu si-ar da demisia de acolo nici in ruptul capului... Atunci nu inteleg de ce se vaita de acest lucru? Sau ce inteleg eu prin vaitat, e de fapt satisfactie?! Prin urmare cei care au votat DA au stiut ei de ce voteaza asa, devreme ce sunt satisfacuti cu jobul lor si nu vor sa plece desi pot oricand... thumb_yello.gif

Pai atunci eu ca angajat, care nu ma consider sluga la stapan pentru ca efectiv nu sunt, am pierdut distractia asta cu sluga... unsure.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 28 Nov 2008, 11:06 PM
Mesaj #65





Guests






Clopotel, cred ca te-am inteles gresit in primele postari.

Am stat azi dimi si m-am gandit (ca am avut timp destul 40 minute pe tren biggrin.gif ): ce oameni imi voi angaja eu la firma ce-o s-o am peste ceva timp? Pai: daca vreau sa bag manageri sau avocati sau contabili buni, atunci imi voi lua pe cineva peste 30 ani, cu experienta - nu neaparat cu studii - cineva care a muncit pe postul pe care-l am la "vanzare" si care stie despre ce vorbesc io si ce vreau de la el. Dar oamenii aia vor trebui sa isi faca treaba fara ca micile treburi zilnice sa-i incurce, asa ca pentru "munca de jos" voi angaja oameni cu sau fara studii, dar fara prea multa experienta, oameni care sa invete ce se intampla in firma si oameni carora sa le ofer posibilitati de promovare, sa simta si ei ca nu muncesc degeaba, ca au un viitor.

Stii? Am cunoscut un singur inginer care era inginer chiar dinainte de a incepe facultatea. Prin "era un inginer dinainte" ma refer la faptul ca avea mintea setata sa gandeasca si sa actioneze ca unul, avea initiativa, spirit de leader, stia sa faca oamenii sa asculte de el, etc. Omul ala doar si-a conturat personalitatea in facultate si a invatat ce era de invatat in domeniul respectiv. Plus ca din anul 3 de facultate omul deja lucra pe meserie la firma lui, asa ca el e un caz special...

Ce vreau sa zic e: e corect sa te astepti ca omul sa stie - teoretic vorbind - dar practic, daca omul nu stie, aia e, nu-l angajezi pe postul "de sus". Daca vine cu pretentii degeaba, ii zici in fata de ce nu ii dai jobul ala si daca ai unul mai "de jos", i-l oferi. Daca n-accepta - pa si pusi, ca-s destui care vor accepta din diverse motive.

Cat despre intrebarea de la sfarsit - banuiesc ca-mi era adresata - eu una nu am votat pentru ca nu exista si o cale de mijloc de votat. In unele joburi te simti ca un sclav, iar in altele nu - depinde de multe chestii. Eu una, de exemplu, m-am simtit ca un sclav pe plantatie la Lesley la curatenie, dar la firma asta ma simt importanta, simt ca fac parte dintr-un grup dedicat firmei si care ajuta firma sa prospere, deci aici nu ma mai simt sclav. Si uneori ma simteam sclav si la firma mea, darmite cand lucrezi pentru altii! Dar bine, acolo eram sclavul clientului si sistemului laugh.gif

In concluzie, imi cer scuze daca te-am inteles gresit si imi dau seama ca in rolul de angajator la firma ta, iti trebuie oameni pe care sa te poti baza, indiferent ca-s "sus" sau "jos" smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 28 Nov 2008, 11:11 PM
Mesaj #66


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Clopotel @ 28 Nov 2008, 08:56 PM) *
Draga Cla,

Merg destul de des in Germania, am multi prieteni si multe cunostinte acolo... Am fost la joburile lor si am vazut cum sta treaba... Cei mai buni profesionisti, per ansamblu, nu erau nemtii, ci emigrantii, printre care si romanii.. Da, am vazut romani in Germania care au plecat de jos si au ajuns primii in firma la care lucrau, datorita priceperii si preocuparii lor... Acolo doar s-au adaptat, insa meseria o stiau de acasa, si cu meseria i-a intrecut pe toti.


Da, dragul meu, multumesc, am aflat ce am vrut. smile.gif

Ai facut o greseala mare sa te iei de nemti, din necunostinta de cauza. Din pacate pentru tine, sunt unul din ei. Sau macar jumate, dar stiu cum sunt si cum gandesc.

1- Acum zi-mi te rog cum sta treaba cu "meseria pe care o stiau de-acasa si au intrecut pe toti", daca tocmai oamenii pe topicul asta se plang ca nu invata meserie, nici macar la faculta.
2- Emigranti turci aveti si voi, care nu construiesc o autostrada ca lumea, pe care sa circule O DACIE !! Dar asta nu din cauza lor!!, tocmai ca din cauza romanilor!
3- Daca ai fi vazut cu adevarat "cum sta treaba"... te-as fi crezut, probabil.
QUOTE
Da, am vazut romani in Germania care au plecat de jos si au ajuns primii in firma la care lucrau, datorita priceperii si preocuparii lor

Bineinteles. Zi si tu ce firme, te rog. Cu nume, website si altele. Clar ca se pricep si se preocupa. Dar cu ce, te rog.

Hai sa-ti zic ceva pe sleau, pentru ca altcumva nu merge: Iti spun ce-i impiedica pe români sa faca afaceri bune: În toata Europa se stie, si toti se feresc de asta, ca... românul FURA !!
Si fura de la locul de munca, de-aia nu-s asa de indragiti.
Si atunci sa nu te miri ca se angajeaza polonezi, cehi, unguri, ... in locul lor.

Clopotel, te rog, nu o fa ca pe topicul despre Religie, spune ce ai de spus, dar concret.
" Da, am vazut... ca, am auzit ca..." bullshit.






--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 29 Nov 2008, 12:27 AM
Mesaj #67


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Afrodita,
QUOTE
Clopotel, cred ca te-am inteles gresit in primele postari.
Nu-i bai, de multe ori nici eu nu ma inteleg bine pe mine, asa ca...smile.gif
QUOTE
Am stat azi dimi si m-am gandit (ca am avut timp destul 40 minute pe tren ): ce oameni imi voi angaja eu la firma ce-o s-o am peste ceva timp? Pai: daca vreau sa bag manageri sau avocati sau contabili buni, atunci imi voi lua pe cineva peste 30 ani, cu experienta - nu neaparat cu studii - cineva care a muncit pe postul pe care-l am la "vanzare" si care stie despre ce vorbesc io si ce vreau de la el. Dar oamenii aia vor trebui sa isi faca treaba fara ca micile treburi zilnice sa-i incurce, asa ca pentru "munca de jos" voi angaja oameni cu sau fara studii, dar fara prea multa experienta, oameni care sa invete ce se intampla in firma si oameni carora sa le ofer posibilitati de promovare, sa simta si ei ca nu muncesc degeaba, ca au un viitor.

Asta ziceam si eu... Este firesc ca omul lucrand, practicand meseria, sa invete sa fie mai bun pe zi ce trece... Absolut... toti suntem de acord cu asta...
Ce vreau eu sa spun, este doar ca mi se pare absurd faptul ca dupa 16 ani de scoala, pe putin, sa vii sa spui ca nu sti sa faci nimic... E dezarmanta o astfel de replica de la un candidat la un job... Iti vine sa-l intrebi: "cum nu sti sa faci nimic? Pai 16 ani de zile ce-ai facut? Si daca n-ai reusit nimic in 16 ani de zile, vei reusi acum in 3 luni cat este perioada de proba?"
Aici era atentionarea mea de fapt: ca elevul din clasa I pana la absolvirea facultatii are aceasta perioada de 16 ani, ca sa se pregateasca si sa se antreneze pentru meseria ce o va practica imediat dupa aceasta perioada. El trebuie sa fie bun atat la teorie cat si la practica...
Eu asa inteleg lucrurile si asta le-as recomanda celor care mai sunt inca pe bancile scolii... Sa invete sa faca ceva inca de acum, ca la sfarsit, angajatorii vor dori sa ii ia de buni, si cum ii ia ii arunca direct in ring... Nu mai merge cu "stai putin si nu da ca eu de fapt am doar diploma de meserias, dar nu stiu despre ce e vorba pe aici"
Parerea mea...
QUOTE
Stii? Am cunoscut un singur inginer care era inginer chiar dinainte de a incepe facultatea. Prin "era un inginer dinainte" ma refer la faptul ca avea mintea setata sa gandeasca si sa actioneze ca unul, avea initiativa, spirit de leader, stia sa faca oamenii sa asculte de el, etc. Omul ala doar si-a conturat personalitatea in facultate si a invatat ce era de invatat in domeniul respectiv. Plus ca din anul 3 de facultate omul deja lucra pe meserie la firma lui, asa ca el e un caz special...
Este un caz special pentru marea masa, insa acel om a facut exact ce trebuie. A inteles care este rolul scolii, si a inteles care este interesul lui. E de apreciat pentru faptul ca a reusit sa se ridice din turma... Parerea mea, din nou..
QUOTE
Ce vreau sa zic e: e corect sa te astepti ca omul sa stie - teoretic vorbind - dar practic, daca omul nu stie, aia e, nu-l angajezi pe postul "de sus". Daca vine cu pretentii degeaba, ii zici in fata de ce nu ii dai jobul ala si daca ai unul mai "de jos", i-l oferi. Daca n-accepta - pa si pusi, ca-s destui care vor accepta din diverse motive.
Uite, eu nici macar acest lucru nu-l fac, si sa-ti spun de ce: fac un calcul simplu: deci baiatu' asta, dupa 15 ani de zile zice ca nu stie sa faca nimic, si chiar il cred, dar zice ca va invata repede si se va adapta cerintelor. Trag repede concluzia ca nu are cum. Adica a avut acum o iluminare, si 15 ani nu a avut-o? Asta imi arata clar ca nu este ca inginerul ala pe care il stiai tu, adica sa aibe mintea setata sa gandeasca pe initiativa. Ori a invata sa faci ceva tine de initiativa si de constientizare. Daca 16 ani nu ai reusit acest lucru, poate numai din vreo constrangere ai putea...
Parerea mea din nou...
QUOTE
In unele joburi te simti ca un sclav, iar in altele nu - depinde de multe chestii. Eu una, de exemplu, m-am simtit ca un sclav pe plantatie la Lesley la curatenie, dar la firma asta ma simt importanta, simt ca fac parte dintr-un grup dedicat firmei si care ajuta firma sa prospere, deci aici nu ma mai simt sclav. Si uneori ma simteam sclav si la firma mea, darmite cand lucrezi pentru altii!
Iata dar, ca tu ai facut exact ce as face si eu, si ceea ce am spus deja: daca incepi sa simti ca esti pe cale sa fii sclav, iti pui frumos demisia si mergi spre alte zari. Inteleg ca tu asta ai facut, si acum te simti bine, daca nu chiar implinita cu noul tau job... Ce poate fi mai placut decat un job la care sa-ti faca placere sa te duci, si sa-ti placa sa-ti faci meseria?
Stii ce le spun eu de multe ori colegilor? Le zic asa: "dragii mei, va rog frumos sa-mi dati ocazia luna viitoare sa va maresc salariile". Nu e deloc la misto.. Eu chiar doresc sa le maresc salariile... Toti angajatorii ar trebui sa fie fericiti cand au ocazia reala de a mari salariile angajatilor care merita acest lucru...
E ca atunci cand cumperi ceva ce-ti doresti si iti place foarte mult. Vrei lucruri de calitate, dai banii pe masura, si pe langa satisfactie, ai si un mare profit. E simplu de inteles asta...
QUOTE
In concluzie, imi cer scuze daca te-am inteles gresit si imi dau seama ca in rolul de angajator la firma ta, iti trebuie oameni pe care sa te poti baza, indiferent ca-s "sus" sau "jos"
Hodoronc tronc te gasisi tu sa-ti ceri scuze la mine, da' alta treaba nu ai wink.gif
Asa este, si de fapt si asta si urmaresc la angajare: sa am oameni pe care sa ma pot baza. Si asta inseamna in primul rand, ca fiecare, la postul sau de lucru, sa fie propriul lui sef, adica sa aibe intiativa si raspunderea initiativei. Ca sa poata face asta, trebuie sa fie format astfel, pentru ca eu nu pot forma un astfel de om. Eu ma ocup cu altceva, afacerea mea are alt profil... smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 29 Nov 2008, 12:30 AM
Mesaj #68


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Cla
QUOTE
Da, dragul meu, multumesc, am aflat ce am vrut.
Minunat...
QUOTE
Ai facut o greseala mare sa te iei de nemti,
Ups! Ce-am facut?! M-am luat de nemti?! Da' ce-am cu iei ca nu mi-au facut nimic?
QUOTE
Din pacate pentru tine, sunt unul din ei.
De ce din pacate pentru mine? Ce esti tu, este strict problema ta, pe mine nu ma afecteaza de nici un fel?
QUOTE
Acum zi-mi te rog cum sta treaba cu "meseria pe care o stiau de-acasa si au intrecut pe toti", daca tocmai oamenii pe topicul asta se plang ca nu invata meserie, nici macar la faculta.
Pai se pare ca baietii aia au reusit sa invete, si au reusit chiar foarte bine...
Da' pana si un amarat ca mine a reusit sa invete sa faca ceva in facultate, chit ca asta m-a costat niste nopti nedormite prin niste laboratoare. Dar la absolvire m-au angajat direct pe post de inginer, si chiar mi-au dat oameni in subordine si sarcini de ideplinit imediat... Crezi ca am spus: "domn' director stiti eu sunt cam habarnist desi sunt inginer cu diploma, si nu stiu sa fac asta, sa faca altcineva care stie"
QUOTE
Daca ai fi vazut cu adevarat "cum sta treaba"... te-as fi crezut, probabil.
Dar nu e musai sa ma crezi... Poti sa ramai cu ce stiai si pana acum...
QUOTE
Hai sa-ti zic ceva pe sleau, pentru ca altcumva nu merge: Iti spun ce-i impiedica pe români sa faca afaceri bune: În toata Europa se stie, si toti se feresc de asta, ca... românul FURA !!
Mda!... Uite ca eu nu fur... Sunt convins ca nici Afrodita nu fura. Mai stiu inca vreo 50 de romani care sunt pe afara si nu fura. Ba din contra, sunt oameni cinstiti si corecti si respectati pentru ceea ce fac... Sau tu, pentru ca acum zici ca esti neamt, iti e usor sa spui ca romanii fura?! Oricum eu incercam sa discut despre cu totul altceva aici...
QUOTE
" Da, am vazut... ca, am auzit ca..." bullshit.

Pai daca asa e! Sa spun invers decat ce am vazut si am auzit?!
De fapt opinia ta care este, ca nu am inteles? Esti salariat si crezi ca esti sluga la stapan? Sau nu?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 29 Nov 2008, 02:59 AM
Mesaj #69


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Tu intelegi foarte bine ce zic, Clopotel, dar te folosesti de stilul tau de-a imbârliga cuiva plimba-n gura, la fel ca la religie, si termina cu astea, ca aici nu tine.
QUOTE
Mda!... Uite ca eu nu fur... Sunt convins ca nici Afrodita nu fura. Mai stiu inca vreo 50 de romani care sunt pe afara si nu fura. Ba din contra, sunt oameni cinstiti si corecti si respectati pentru ceea ce fac... Sau tu, pentru ca acum zici ca esti neamt, iti e usor sa spui ca romanii fura?!

Tie chiar ca trebuie sa-ti dau exemple? Nu numai ca se fura cu nerusinare in interior, dar si afara!! ?? Ce veri sa zici cu cei pe care-i cunosti? Si eu cunosc multi romani care nu fura, asta-i problema ta? Ziarele o scriu despre asta, dar TU vrei sa-ti dau exemple??
QUOTE
Da' pana si un amarat ca mine a reusit sa invete sa faca ceva in facultate, chit ca asta m-a costat niste nopti nedormite prin niste laboratoare. Dar la absolvire m-au angajat direct pe post de inginer, si chiar mi-au dat oameni in subordine si sarcini de ideplinit imediat...

Da bineinteles. Dupa si cum ai povestit, ai invatat, te-ai straduit sa inveti si practica, foarte bine. Nu inteleg care e problema.
QUOTE
pentru ca acum zici ca esti neamt

Sunt si am fost dintotdeauna pe jumate, care-i problema ta? huh.gif
QUOTE
Ups! Ce-am facut?! M-am luat de nemti?! Da' ce-am cu iei ca nu mi-au facut nimic?

Vad foarte bine ca ti-au facut ceva, altcumva nu te-ai fi luat de ei. Sau doar iti imaginezi, si asta e posibil.
QUOTE
Mai stiu inca vreo 50 de romani care sunt pe afara si nu fura.

Succes!! Io o stiu pe una, tot românca, care mi-a furat inima! Româncele sunt HOATE! zi tu ceva impotriva rofl.gif

Si acum fara gluma:
Mai, dar ce le mai diseci si analizezi, pun pariu ca esti nascut in zodia Fecioara.
Nu-i insa bine cand vrei partout sa ai dreptate. Pe cuvânt ca n-as vrea sa fii seful meu.
Te-ai lamentat maiestruos despre românii din strainatate care au facut ceva. Fain, bravo lor. Au facut si palestienieni, italieni, nemti pe la voi ceva, de exemplu. Hai sa ne luam de nationalitati, de cine ce face. De cine ce face in tara respectiva. Eu stiu de niste români care, fiind stabiliti in Uruguay, vând canguri australienilor. Vreo 50 (de români, nu canguri). Vând si carne de strut africanilor din Africa de Sud, pentru ca au crescatorii. Si, care-i baiu'.

Ce vreau sa spun - asa o discutie duce la infinit fara sa faca ceva.

Misto ca despre sistemul german, precum l-am evaluat, nu ai o vorba de zis. Ma refer la cel a invata meserie.
Pentru ca de asta a fost vorba, cum adica facem cel mai bine.

Deci, care este sistemul in firma ta? Cum angajezi ucenici? Pe ce baza? Este o firma care include studii superioare sau o scoala profesionala? Ca sa stim despre ce vorbim.



--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 29 Nov 2008, 09:27 AM
Mesaj #70


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Cla,
QUOTE
Tie chiar ca trebuie sa-ti dau exemple? Nu numai ca se fura cu nerusinare in interior, dar si afara!! ?? Ce veri sa zici cu cei pe care-i cunosti? Si eu cunosc multi romani care nu fura, asta-i problema ta? Ziarele o scriu despre asta, dar TU vrei sa-ti dau exemple??

Eu nu despre hoti vorbesc aici, ce am vrut eu sa aduc in discutie pe acest topic este legat de mentalitatea angajatilor... Nu am pomenit nimic de hoti... Despre ei poate se discuta in alta parte...
QUOTE
Sunt si am fost dintotdeauna pe jumate, care-i problema ta?

Bine dar am spus ca nu am nici o problema cu asta, poti sa fii si bengalez din Bengal, nu are importanta pentru mine ce esti. Tu ziceai ca am facut nu stiu ce greseala mare lundu-ma de nemti si implicit de tine care zici ca esti neamt. Tu de fapt gresesti, ca eu nu m-am luat de nemti, am spus doar ce am constatat eu, si am dat un exemplu... Puteam sa dau exemplu din alta tara... Ce discut eu nu are legatura nici cu romanul si nici cu neamtul in particular.
QUOTE
Vad foarte bine ca ti-au facut ceva, altcumva nu te-ai fi luat de ei.

What! unsure.gif Acum nu mai are omul voie nici sa pronunte cuvantul Germania, ca sunt antigerman, si se uita nemtii crucis la mine? E adevarat, in schimb, ca tu fiind german, nu ai nici o apasare sa spui boldat chiar: "românul FURA " ... Eu ti-am dat cateva exemple ca te inseli si ca romanul nu fura, asa cum nici neamtul nu fura... si ca nu despre hotii discutam aici...
QUOTE
Mai, dar ce le mai diseci si analizezi, pun pariu ca esti nascut in zodia Fecioara.

Evident ca nu sunt nascut in zodia fecioarei...
QUOTE
Nu-i insa bine cand vrei partout sa ai dreptate.
Nu tin sa am dreptate. Am precizat de multe ori chiar:"parerea mea" - ca sa inteleaga tot omul ca ce spun este doar o parere. Dar nici nu scriu la plesneala ca sa fiu contrazis aiurea fara argumente...
QUOTE
Pe cuvânt ca n-as vrea sa fii seful meu.
Sa ai ca sef pe cineva, care este chiar bun in meserie, este o situatie la care nu toti pot avea acces, chiar daca ar vrea.. Vorbesc in general...
QUOTE
Te-ai lamentat maiestruos despre românii din strainatate care au facut ceva. Fain, bravo lor. Au facut si palestienieni, italieni, nemti pe la voi ceva, de exemplu.
Draga Cla, inteleg ca tu ai o obsesie cu treaba asta... Intelege te rog ca nu am spus niciunde ca palestinienii, italienii, chinezii, albanezii etc. inclusiv nemtii, nu ar face ceva bun... Toti oamenii care vor, si stiu, pot face ceva bun... Cand am vorbit de angajat nu m-am referit doar la angajatul de nationalitate romana. Poate sa fie orice nationalitate.
QUOTE
Misto ca despre sistemul german, precum l-am evaluat, nu ai o vorba de zis. Ma refer la cel a invata meserie.

Ba am de zis, dar nu m-ai intrebat... Din ce am inteles eu, pentru ca in scoala lor nu am intrat, dar i-am intrebat pe copiii prietenilor mei, este ca in Germania chiar se pune accentul pe practica si pe dezvoltarea abilitatilor practice. Ceea ce este foarte bine, caci asta este si ideea cu scoala... Nu doar sa faca poezie...
Problema este ca nu este suficient ca doar scoala sa vrea, mai trebuie sa vrea si elevul... Iar elevul ca sa vrea, trebuie sa inteleaga bine care este rostul si scopul pentru care el merge la scoala. Nu este acela de a face scoala in sine, ci de a se pregatit teoretic si practic pentru viitoarea lui activitate... Altfel scoala nu-si mai are rostul, mai bine te duci direct la arat, desi pana si la arat, acum iti trebuie cel putin liceul, ca e mecanizat totul, si trebuie sa intelegi cum functioneaza utilajele.
QUOTE
Deci, care este sistemul in firma ta? Cum angajezi ucenici? Pe ce baza? Este o firma care include studii superioare sau o scoala profesionala? Ca sa stim despre ce vorbim
Cred ca am fost foarte clar aici... Nici firmele la care sunt eu angajat, si nici alte multe firme, nu sunt scoli profesionale, nu invata pe nimeni meserie, ci angajeaza tineri absolventi, cu precadere cei care stiu sa-si faca meseria conform diplomei de absolvire. Cred ca acum ai inteles, daca nu, iti stau la dispozitie cu alte informatii smile.gif

Acest topic a fost editat de Clopotel: 29 Nov 2008, 12:01 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 03:50 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman