HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dincolo de Ratiune

Ideea acestui forum nu este de a starni polemici intre cei ce cred si cei ce nu cred in astre, in Dumnezeu, in terapii naturiste, in miracole sau in ghicitul in palma. Pragul acestui forum poate fi pasit de oricine, fara nici o exceptie, dar cei care nu sunt de acord cu ideile sau marturisirile celor care posteaza aici, sunt rugati sa se abtina in a face comentarii malitioase, sau contradictorii. Aici ne dorim sa avem coltisorul lipsit de orice stres, iar scopul real ar fi acela de a-i ajuta pe cei din jurul nostru sa se simta bine, ba chiar sa gaseasca solutii catre iesirea din situatii disperate - de ce nu?

10 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Miscarea Raeliana
CharonOfNyx
mesaj 9 May 2009, 05:34 PM
Mesaj #141


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 702
Inscris: 4 January 09
Forumist Nr.: 12.814



QUOTE(calin_dan @ 9 May 2009, 03:17 PM) *
scrie pe site , chiar tu ai zis intr-un post cine i-a creat pe creatori , si intr-un spatiu infinit exista ceva initial ?

caline, daca chiar vrei sa convingi, da si tu un citat scurt, dar elocvent din documentatia la care tot faci referire, apoi indica sursa.
Nu stiu daca esti la curent cu conceptiile lui Einstein despre univers, dar uite aici una care sintetizeaza foarte pe scurt conceptia universului finit:
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. De univers nu sunt sigur.

QUOTE
Poti sa compari un biolog , genetician care face parte din miscare cu mai stiu eu ce user de pe nu stiu ce forum ? rolleyes.gif rofl.gif

Toti sunt de calibru' lu' dl. ambasadoru'?

QUOTE
mesajele sint intelese sau nu , nu au legatura cu nivelul de pregatire al individului ; din pacate ele atrag in mod brutal ironia prostilor - ca in cazul unei emisiuni de pe un post canadian in care Rael a fost "linsat" public
yikes.gif
Ce treaba are ironia cu prostia si cu violenta? Ironia prin definitie presupune un anume nivel de inteligenta. caline, cunosti sensul cuvintelor din limba romana? cool.gif Crede-ma, ca aia care au vrut sa ti-l linseze pe rael al tau, sunt cel putin la fel de batuti in freza cat si adeptii lu' rael si ca au devenit violenti simtindu-si propria prostie amenintata de o prostie mai mare ca a lor. Intelegi? jamie.gif


--------------------
E=mc2 - pe bune!
cine are curaj sa bage mana-n foc?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calin_dan
mesaj 9 May 2009, 06:06 PM
Mesaj #142


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 64
Inscris: 9 November 08
Forumist Nr.: 12.288



citatul din Einstein e o gluma nu are legatura cu universul in sine ; oricum e bine daca o stii si pe asta .
in prezent exista mai multe modele referitoare la structura si nasterea universului , incet - incet se renunta la teoria punctului de densitate infinita care a dat nastere la big-bang .
Domnu' ambasadoru locuieste in Cosoveni , poate ca nu a fost inconjurat toata viata de carti dar are meritul de a initia aici in tara miscarea si oricum probabil valoreaza de un milion de ori mai mult decat voi toti la un loc wink.gif
apropos de prostie atata vreme cat nu aduci argumente si pur si simplu razi esti .....ala


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 May 2009, 06:56 PM
Mesaj #143


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(calin_dan @ 9 May 2009, 07:06 PM) *
incet se renunta la teoria punctului de densitate infinita care a dat nastere la big-bang .

un subiect interesant, ce cred raelienii despre aceasta teorie?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 9 May 2009, 06:56 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
CharonOfNyx
mesaj 9 May 2009, 08:50 PM
Mesaj #144


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 702
Inscris: 4 January 09
Forumist Nr.: 12.814



QUOTE(calin_dan @ 9 May 2009, 07:06 PM) *
Domnu' ambasadoru locuieste in Cosoveni , poate ca nu a fost inconjurat toata viata de carti dar are meritul de a initia aici in tara miscarea si oricum probabil valoreaza de un milion de ori mai mult decat voi toti la un loc wink.gif

Chestia cu biologi raelieni mai destepti decat un oarecare user de pe un oarecare forum ... sunt aproape gata sa fiu de acord cu tine, desi dintre biologii, geneticienii raelieni nu cunosc nici unul (de aia te si intrebasem de calibrul lor, dar se pare ca n-ai putut sa dai vreun exemplu tongue.gif ).

Dar sa spui ca ambasadoru' extraterestrilor "valoreaza de un milion de ori mai mult" decat toti forumistii de pe han la un loc yikes.gif Cred ca nu stii ce-i cu tine pe aici. ohmy.gif

QUOTE
apropos de prostie atata vreme cat nu aduci argumente si pur si simplu razi esti .....ala

caline, pana acum mi-ai parut un tip destul de simpatic ba chiar cu simtul umorului, ceea ce inseamna ca te "suspectam" ca esti un tip inteligent.

Ce argumente vrei, tata? Si mai ales la ce, doamne iarta-ma, vrei argumente?
La chestia aia, cand am afirmat ca "am ras cu lacrimi" de ambasadoru'? --> ti-am mai zis o data ca e greu, ba chiar am facut efortul sa-ti explic printr-o analogie. Ce n-ai inteles de aici?

La chestia aia cand am afirmat ca "ironia n-are treaba cu prostia si ca violenta gratuita = prostie"? --> uite o definitie din dex a cuvantului ironie:
QUOTE
IRONĶE, ironii, s.f. Vorbă, frază, expresie, afirmaţie care conţine o uşoară batjocură la adresa cuiva sau a ceva, folosind de obicei semnificaţii opuse sensului lor obişnuit; zeflemea, persiflare.

Cumva nu esti convins ca, a folosi semnificatii opuse sensului lor obisnuit, presupune oaresce inteligenta si macar oleaca de semantica? Adica, pe intelesul tau ironie nu este egal cu prostie.
Sau tie ti s-a parut ca tampitii aia care l-au "linsat" pe rael al tau erau ironici???
Repet: aia sunt niste prosti care se temeau ca pierd pozitia de lideri ai prostiei! Crede-ma ca asta e o motivatie (un argument wink.gif ) succinta, pe care ti-o poate argumenta foarte bine cineva, care a studiat cate ceva despre psihologia sociala sau emotivitatea maselor.

La chestia aia cand l-am citat pe Eintsein? --> Vrei o dezbatere despre relativitate aici la Comunitatea credintei-Religie?!
QUOTE
citatul din Einstein e o gluma nu are legatura cu universul in sine

Ba are legatura cu universul in sine. tongue.gif Normal ca aia e o gluma, dar crede-ma, e afirmatia lui Einstein, nu a lui Murphy, iar prin aceasta ilustrul fizician a subliniat propriile indoieli privind infinitatea universului. Iar eu am citat-o in contextul afirmatiilor tale privind creatia, "creatori" si infinitatea fara inceput si sfarsit a spatiului. Citeste de cate ori e nevoie fraza asta inainte de a te lansa in discutii pe tema asta la forumul religie. Sfatul meu e mai bine sa o lasi balta wink.gif

Mi-a scapat ceva la care aveam datoria sa-ti aduc argumente? biggrin.gif Nu e nevoie sa fii asa suPtil cu mine, deci spune la ce altceva vrei argumente?

Deci, caline, baga-ti mintile-n cap si nu ma confunda pe mine cu antiraelienii canadieni.
Si nici pe forumistii de pe han cu ambasadoru' extraterestrilor!
nonono.gif

PS: nefertiti, nu le mai dona teren pentru ambasada la astia, ca a zis calin ca n-ai tu nas de dl. ambasadoru' drool.gif



--------------------
E=mc2 - pe bune!
cine are curaj sa bage mana-n foc?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 9 May 2009, 09:33 PM
Mesaj #145


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Adica m-a barfit??? mad.gif

Nu-i mai donez, da' nici nu citesc la ora asta ce a mai debitat, ca am bantuit pe jos prin oras cateva ore si sunt... rupta. ohyeah.gif


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 9 May 2009, 09:40 PM
Mesaj #146


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



anunt mica publicitate: vand gratis domnisoarelor singure/neconsolate cu masuri 90/60/90 material genetic HQ care asigura legatura sigura spre planeta de bastina.

ia zi mult prea excelenta dumbneavoastra, domnu' ambasador plenipotentiar, e bine? sau trebuie sa tai bon asa dezinteresat?

@nefertiti: mai zi odata lu domnu ambasadaor ca terenul e in baneasa , sa vezi ce interesat devine. e aeroportul aproape desi isi rupe amortizoarele in gropile de pe pista E.T. din pascani cand vine cu rata intergalactica.

E.T.= Ecaterina Teodoroiu


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 9 May 2009, 10:34 PM
Mesaj #147


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Ce Baneasa, e intravilan.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CharonOfNyx
mesaj 9 May 2009, 10:46 PM
Mesaj #148


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 702
Inscris: 4 January 09
Forumist Nr.: 12.814



Ce mai conteaza ca e intravilan tongue.gif
Tu si cu tot hanul la un loc inmultit cu un milion tot e mai putin decat ambasadoru' ... dupa afirmatia calinului.
Nici terenu' nu te mai salveaza rofl.gif


--------------------
E=mc2 - pe bune!
cine are curaj sa bage mana-n foc?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 9 May 2009, 11:21 PM
Mesaj #149


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(nefertiti @ 9 May 2009, 11:34 PM) *
e intravilan.

intravilan si interplanetar rofl.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rovaniemi
mesaj 10 May 2009, 07:45 AM
Mesaj #150


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565



E intravilan īn Africa, evident rofl.gif

Chiar acum m-oi duce īn Coșoveni la musiu hambasadoru rīielian să aplic și io pentru cetățenia ixtraterestră ... rolleyes.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calin_dan
mesaj 10 May 2009, 09:29 AM
Mesaj #151


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 64
Inscris: 9 November 08
Forumist Nr.: 12.288



QUOTE(nefertiti @ 9 May 2009, 10:33 PM) *
Adica m-a barfit??? mad.gif

Nu-i mai donez, da' nici nu citesc la ora asta ce a mai debitat , ca am bantuit pe jos prin oras cateva ore si sunt... rupta. ohyeah.gif



ohh tu iti multumesc mult pentru subtilitate wink.gif

daca totusi nu esti prea obositaah poate iti gasesti timp sa postezi si ceva legat de subiectul in discutie...... sau cumva natura topicului iti jigneste profund inteligenta debordanta ......... rolleyes.gif

Acest topic a fost editat de calin_dan: 10 May 2009, 09:31 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rovaniemi
mesaj 10 May 2009, 11:36 AM
Mesaj #152


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565



Serios acuma, revin cu propunerea ca un moderator să mute acest la topic la Dincolo de Rațiune. Acolo poate discuta oricine orice, și nici nu va fi cazul de mișto-uri și ironii.

Părerea mea.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calin_dan
mesaj 10 May 2009, 12:00 PM
Mesaj #153


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 64
Inscris: 9 November 08
Forumist Nr.: 12.288



nu , topicul ramane aici pentru ca raelianismul este o religie ca si crestinismul , islamismul si daca nu iti convine nu mai posta aici , descarca-te in alte parti ....... laugh.gif

Acest topic a fost editat de calin_dan: 10 May 2009, 12:10 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 10 May 2009, 12:23 PM
Mesaj #154


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



Nu stiu daca supararea ta este reala sau ai venit aici ca sa-ti bati joc de lume... Pentru ca ceea ce prezinti tu drept o noua religie seamana cu un delir, sau in cel mai "bun" caz, cu un nenorocit de pariu pus de acel Rael care vizeaza numarul de "saraci cu duhul" din lume.

Numai ca daca doresti ca topicul tau sa nu fie mutat la "dincolo de ratiune" trebuie sa prezinti cat mai rational argumentele de natura irationala pentru care religia propovaduita de tine se face necesara, asa cum fac adeptii religiilor adevarate. smile.gif


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calin_dan
mesaj 10 May 2009, 01:08 PM
Mesaj #155


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 64
Inscris: 9 November 08
Forumist Nr.: 12.288



QUOTE(Rehael @ 10 May 2009, 01:23 PM) *
Nu stiu daca supararea ta este reala sau ai venit aici ca sa-ti bati joc de lume... Pentru ca ceea ce prezinti tu drept o noua religie seamana cu un delir, sau in cel mai "bun" caz, cu un nenorocit de pariu pus de acel Rael care vizeaza numarul de "saraci cu duhul" din lume.

Numai ca daca doresti ca topicul tau sa nu fie mutat la "dincolo de ratiune" trebuie sa prezinti cat mai rational argumentele de natura irationala pentru care religia propovaduita de tine se face necesara, asa cum fac adeptii religiilor adevarate. smile.gif



am prezentat FOARTE rational explicatiile irationale daca ai fi citit prima parte a topicului , aceeasi invitatie si pentru tine , te rog foloseste cuvinte civilizate sau nu mai posta aici , ignora topicul asta daca te deranjeaza ca sa nu fiu nevoit sa raspund cu aceeasi moneda ....


Acest topic a fost editat de calin_dan: 10 May 2009, 01:09 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 May 2009, 01:11 PM
Mesaj #156


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(calin_dan @ 10 May 2009, 01:00 PM) *
nu , topicul ramane aici pentru ca raelianismul este o religie ca si crestinismul, islamismul.....

mei s-a incis terata in musterii, mai domol si fara patima ca doar suntem niste ladye's si gentelemen's nu tate si mardeiasi de Dambovita.
Domnul Calin_Dan, RAELIANISMUL ESTE O SECTA "RELIGIOASA" NU O RELIGIE, in acest moment, parerea mea si daca ai argumente care sa sustina ca raelianismul este o religie, te rog prezinta-le.

Acest topic a fost editat de marduk: 10 May 2009, 04:19 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rovaniemi
mesaj 10 May 2009, 01:22 PM
Mesaj #157


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565



QUOTE(calin_dan @ 10 May 2009, 01:00 PM) *
nu , topicul ramane aici pentru ca raelianismul este o religie ca si crestinismul , islamismul si daca nu iti convine nu mai posta aici , descarca-te in alte parti ....... laugh.gif


Păi o să mă descarc pe tine și pe cacaourile astea inepte cărora le faci reclamă ... stai să vezi, mișto-ul adevărat abia acum īncepe, pīnă īi plesnesc creierii din cap lu ambaasadoru ăla afro-extraterestru ot Coshoveni-City.

Barem L. ron Hubbard, după ce a fondat biserica Scientologică, a avut bunul-simț să admită că a fost vorba de un pariu referitor la cīt de mulți fraieri o să adere la pseudoreligia lui. rofl.gif



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 10 May 2009, 01:54 PM
Mesaj #158


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE(calin_dan @ 10 May 2009, 02:08 PM) *
am prezentat FOARTE rational explicatiile irationale daca ai fi citit prima parte a topicului , aceeasi invitatie si pentru tine , te rog foloseste cuvinte civilizate sau nu mai posta aici , ignora topicul asta daca te deranjeaza ca sa nu fiu nevoit sa raspund cu aceeasi moneda ....


Intradevar, explicatiile nu erau rationale ci de-a dreptul prostesti, dar nu se pot chema argumente pentru a-ti petrece timpul la ambasada, decat daca n-ai treaba acasa si ai chef de o lectie de senzualitate cu o profesoara raelita... rofl.gif

Si mai lasa tupeul si nesimtirea de a jigni userii acestui forum ca nu ne-am nascut de ieri de azi ca sa nu ne dam seama cine este cel nesimtit si necivilizat. mad.gif Pe de alta parte, mi se pare mai corect ca atunci cand te deranjeaza un muscoi mare si urat sa-l alungi nu sa-l ignori. ohyeah.gif

Eu zic sa mai pui mana si sa mai citesti si tu cate ceva despre ce inseamna religie si dupa aceea sa vii cu pretentii de predicator...

Orisicum, cei care initiaza in deplina cunostinta de cauza asemenea "miscari" par sa o faca pentru a jigni ceea ce inseamna cu adevarat religie... ca de fraieri fara treaba acasa, care sa se duca sa caste gura pe la ambasade si sa ingroase randurile... cotizantilor, e plina lumea.


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 May 2009, 04:32 PM
Mesaj #159


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Rehael @ 10 May 2009, 02:54 PM) *
Orisicum, cei care initiaza in deplina cunostinta de cauza asemenea "miscari" par sa o faca pentru a jigni ceea ce inseamna cu adevarat religie...

Sau poate ca noi nu incercam indeajuns sa-i intelegem, sa dialogam si sa gasim o cale comuna pentru a strabate "desertul" ignorantei, habotnicia, cutumele religioase, etc. Dumnezeu, este intrebarea la care incercam sa raspundem de 2000 de ani, ce ne face sa nu-i ascultam si pe ceilalti, parerile lor, sa-i contrazicem doar cu ajutorul CUVANTULUI fara a ne lasa prada furiei.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 10 May 2009, 04:46 PM
Mesaj #160


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Acest topic nu are nimic a face cu Comunitatea Credintei-Religie, deoarece asa cum declara chiar initiatorul topicului:
QUOTE
raelienii spun ca viata a fost creata stiintific de o alta civilizatie ; Rael , liderul miscarii este singurul om care sustine , in mod oficial teoria creationismului inteligent stiintific .
ce parere aveti , au sau nu dreptate ?
si dupa cum declara chiar fondatorul miscarii:
QUOTE
Mesajele dictate lui Rael explica faptul ca viata de pe Pamant nu este rezultatul unei evolutii intamplatoare,si nici al muncii unui "Dumnezeu" supranatural. Este o creatie deliberata, folosind ADN-ul, de catre oameni de stiinta avansati
Deci e clar ca nu au legatura cu Comunitatea Credintei-Religie.
Acesti raeliti nu cred decat in extraterestrii si stiinta, nimic mai mult. Adica nu au legatura cu Dumnezeu sau chiar vreun zeu sau vreo credinta religioasa, iar extraterestrii nu sunt considerati zei, ci tot fiinte create. Toate personajele si afirmatiile cu extraterestrii, ET, martieni, venusieni, reptilieni etc. nu pot fi considerate credinte religioase.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 10 May 2009, 05:03 PM
Mesaj #161


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



marduk ,
CUM sa incerc sa inteleg astfel de bazaconii ?! Nu ma lasa logica si rationamentul .
Nu pot sa accept ca vine cineva , spune ca e SINGURUL din lume care a avut o intalnire de gradul trei in acest context si e SINGURUL caruia i s-a transmis oarece mesaj si e SINGURUL profet pe pamant , initiat tot de aia pe care nu ii vedem . Si ca NU POATE sa demonstreze calatoria lui pe planeta aia , nu are nici un indiciu , o proba ceva , numai bla bla-uri .
Pai daca merg undeva , chiar si in concediu , tot mai aduci o scoica , o piatra , nisip , etc etc , dar ei nu ai NICIODATA nimic .Nici macar un martor .
Astia-s pasii cu care incep TOATE sectele . E tipic lor .
Un individ plictisit si fara viitor , exchibitionist veritabil , cauta o idee noua , construieste un scenariu cat mai SF posibil , cu elemente noi ohyeah.gif care se impresioneze si sa arate ca e ceva nou , apoi arunca momela si asteapta care pune botu' . Din primii care o fac , isi alege cativa care sa il ajute ( pe cei care au fluenta verbala si stiu sa vanda ceva ) pe ei ii ridica la rang mai mare sa se simta importanti dar de astia profita cel mai mult ohyeah.gif , indirect astia-s si mai fraieri ca cei care sunt numai membrii si nu fac nimic . Asta doar din dorinta de a avea oarece beneficii peste restul de membrii si de a detine oarece putere .
calin_dan
Eu sustin ca miscarea asta raelina a voastra e o secta . Demonstreaza-mi ca Rael a fost pe planeta aia . Demonstreaza-mi ca planetele alea doua exista . Demonsteeaza-mi CUM transmite codul genetic Marian ala .

Sa te vad . Astept . rofl.gif



Acest topic a fost editat de Zed: 10 May 2009, 05:18 PM


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 May 2009, 06:13 PM
Mesaj #162


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Clopotel @ 10 May 2009, 05:46 PM) *

QUOTE
Acest topic nu are nimic a face cu Comunitatea Credintei-Religie

Depinde, pentru un crestin faptul ca un indian sau maorii se inchina pietrelor, ursilor, vulturilor, bizonilor, lupilor, poate parea straniu, erezie, totusi CREDINTA exprimata individual nu are nicio legatura cu ceea ce propovaduieste biserica, indiferent de religie. Individul este parte a acestui univers, pentru el nasterea, viata si moartea sunt lucruri firesti, latura spirituala este exploatata de sute de mii de ani de vraci, magi, preoti, biserici, etc.. Individul in sine lui are intrebari simple, legate de viata si moarte, fie ca are un milion de dolari sau 1 dolar, nu exista diferenta, individul reprezinta dorinta supravietuirii in starea in care s-a nascut, iar chestia asta este pur biologica, cei mai tari supravietuiesc, cei mai slabi dispar, nu conteaza spiritualitatea, sfarsitul este acelasi. Important in tot acest drum este CREDINTA, este sensul vietii, indiferet in ce credem, mergem inainte pe acest drum, din cauza CREDINTEI, restul este politica si manipulare, ca indivizi ne dorim doar sa supravietuim, la un nivel sau altul, ori unde, dar sa ne ideplinim menirea genelor.
QUOTE
Acesti raeliti nu cred decat in extraterestrii si stiinta, nimic mai mult. Adica nu au legatura cu Dumnezeu sau chiar vreun zeu sau vreo credinta religioasa, iar extraterestrii nu sunt considerati zei, ci tot fiinte create.

Asta presupune ca accepta existenta unui CREATOR, a unui inceput primordial, deci cred in ceva, si pentru asta trebuie sa-i ascultam sa dialogam cu ei, altfel ne intoarcem la vremurile in care umanitatea a pierdut o parte din dezvoltarea ei.
QUOTE(Zed @ 10 May 2009, 06:03 PM) *

QUOTE
CUM sa incerc sa inteleg astfel de bazaconii ?! Nu ma lasa logica si rationamentul .

Logica, rationamentul bazat pe ce? Ce stim despre adevar? Cunoastem, detinem noi adevarul? Cine poate spune cu mana pe inima ca el este detinatorul adevarului, ca nu se indoieste de cee ce spune? cine? Avem CREDINTA, dar nu putem afirma ca ceea ce credem este ADEVARUL ABSOLUT. Am invatat de la bunici si parinti, "adevarul" dar oare acesta este adevarul pe care il cautam? CREDINTA este una ADEVARUL este altceva.
QUOTE
Astia-s pasii cu care incep TOATE sectele . E tipic lor .

Asa au inceput si precrestinii, fariseii, saducheii, esenienii, gnosticii, etc. a fost o lupta doctrinara din care au iesit invingatori cei care au inteles puterea CREDINTEI, rolul ei asupra individului, forta ei asupra celor care se indoiesc sau care nu cred pur si simplu.
QUOTE
Un individ plictisit si fara viitor , exchibitionist veritabil , cauta o idee noua , construieste un scenariu cat mai SF posibil , cu elemente noi care se impresioneze si sa arate ca e ceva nou , apoi arunca momela si asteapta care pune botu' .

Ce te face sa crezi ca precrestinii au inceput altfel, pescarii invata sa "pescuiasca" iar oamenii pot fi 'pescuiti" este atat de simplu si atat de greu sa ramai neutru intr-o astfel de societate.
QUOTE
Eu sustin ca miscarea asta raelina a voastra e o secta.

Nu trebuie demonstart, miscarea raeliana este o secta, este raspunsul unor indivizi care nu mai gasesc ca aflarea adevarului este apanajul bisericii, acelasi lucru s-a intamplat si acum 2000 de ani. Oamenii traiesc intr-un univers al intrebarilor care isi cauta raspunsul, daca o secta sau o biserica reuseste sa satisfaca acel raspuns asteptat atunci individul respectiv devine adept, cotizeaza, crede, este gata sa-si dea viata pentru CREDINTA sa, etc............................................

Acest topic a fost editat de marduk: 10 May 2009, 06:15 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 10 May 2009, 07:19 PM
Mesaj #163


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



marduk

QUOTE
Nu trebuie demonstart, miscarea raeliana este o secta, este raspunsul unor indivizi care nu mai gasesc ca aflarea adevarului este apanajul bisericii


Serios ?! Aflarea adevarului este apanajul bisericii ?! Adica a adevarului absolut ?! ohyeah.gif UNDE scrie asta ?!

QUOTE
Oamenii traiesc intr-un univers al intrebarilor care isi cauta raspunsul, daca o secta sau o biserica reuseste sa satisfaca acel raspuns asteptat atunci individul respectiv devine adept, cotizeaza, crede, este gata sa-si dea viata pentru CREDINTA sa,

Eu nu cotizez prostia nimanui si nici nu-mi dau viata pentru CREDINTA .
Singurul lucru pentru care merita sa-ti dai viata , este copilul tau . Asta btw.


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 May 2009, 08:35 PM
Mesaj #164


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Zed @ 10 May 2009, 08:19 PM) *

QUOTE
Serios ?! Aflarea adevarului este apanajul bisericii ?! Adica a adevarului absolut ?!

Cel putin asta sustine biserica, adevarul este "apanajul" bisericii, crestine, musulmane, mozaice, budiste, etc. dar oare cine stie ce este si unde se ascunde ADEVARUL?
QUOTE
Singurul lucru pentru care merita sa-ti dai viata , este copilul tau
.
D.p.d.v. al individului, da, acesta este scopul, dar la nivelul societatii, al clanului, nu conteaza individul, ci specia.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 11 May 2009, 08:47 AM
Mesaj #165


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE(marduk @ 10 May 2009, 05:32 PM) *
Sau poate ca noi nu incercam indeajuns sa-i intelegem, sa dialogam si sa gasim o cale comuna pentru a strabate "desertul" ignorantei, habotnicia, cutumele religioase, etc. Dumnezeu, este intrebarea la care incercam sa raspundem de 2000 de ani, ce ne face sa nu-i ascultam si pe ceilalti, parerile lor, sa-i contrazicem doar cu ajutorul CUVANTULUI fara a ne lasa prada furiei.


Eu zic ca ai prostul obicei de a vorbi in numele tuturor. Dar cum fiecare din noi este o individualitate, ce-ar fi sa ne asumam deocamdata fiecare raspunderea pentru ceea ce facem? smile.gif Asa ca daca tu doresti sa strabati pe o anumita cale desertul ignorantei, habotnicia, cutumele religioase etc, chiar nu ma intereseaza.

QUOTE(Zed @ 10 May 2009, 06:03 PM) *
marduk ,
CUM sa incerc sa inteleg astfel de bazaconii ?! Nu ma lasa logica si rationamentul .


Ca sa ajungi la acest nivel de intelegere trebuie sa-l depasesti, cu un pas mare, pe cel in care ai putea realiza ca ar fi vorba de niste bazaconii. jamie.gif rofl.gif




--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 11 May 2009, 09:55 AM
Mesaj #166


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(calin_dan @ 10 May 2009, 01:00 PM) *
topicul ramane aici pentru ca raelianismul este o religie ca si crestinismul , islamismul

Aici nu pot sa te contrazic. Este intr-adevar o religie ca oricare alta. Din punctul meu de vedere, cu nimic mai rea (sau mai buna). Si la fel de justificata. Iar afrmatiile raelienilor nu sunt cu nimic mai putin credibile decat "minunile" pretinse de alte religii. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 11 May 2009, 10:30 AM
Mesaj #167


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



Imi amintesti de un film cu Stan si Bran in care Stan a mancat niste fructe ornamentale de ceara. smoke.gif


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 11 May 2009, 10:40 AM
Mesaj #168


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Rehael @ 11 May 2009, 09:47 AM) *

QUOTE
Eu zic ca ai prostul obicei de a vorbi in numele tuturor.

O sa incerc sa ma schimb, mwah1.gif dar nu stiam ca "noi" este sinonim cu "tuturor", pe viitor am sa incerc sa definesc mai clar "noi", de pilda ti-ar placea, "noi cei din linia intai" ?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 11 May 2009, 10:58 AM
Mesaj #169


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



Pentru ce sa-mi placa? unsure.gif

M-am inrolat eu in armata ta si nu-mi amintesc?


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CharonOfNyx
mesaj 11 May 2009, 11:04 AM
Mesaj #170


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 702
Inscris: 4 January 09
Forumist Nr.: 12.814



QUOTE(abis @ 11 May 2009, 10:55 AM) *
Aici nu pot sa te contrazic. Este intr-adevar o religie ca oricare alta. Din punctul meu de vedere, cu nimic mai rea (sau mai buna). Si la fel de justificata. Iar afrmatiile raelienilor nu sunt cu nimic mai putin credibile decat "minunile" pretinse de alte religii. smile.gif


Conform definitiei, raelianismul nu poate fi o religie, oricat de tare aclama asta, calin_dan sau ambasadoru' extraterestrilor. Raelianismul n-are nici o treaba cu divinul, supranaturalul, creatia cosmica, etc. pe care le presupune orice religie sau credinta religioasa, de cand e omul cu constiinta pe pamantul asta. Rael a creat probabil un sistem de dogme si rituri care-i vizeaza pe extraterestrii drep niste zei foarte ... "naturali" si "stiintific" (nici macar gnostic) explicati, deci tare, tare departe de ceea ce inseamna religie!

Cred totusi, ca afirmatia a fost facuta de abis, doar ca sa nu scape ocazia unei "impunsaturi atee" jamie.gif


--------------------
E=mc2 - pe bune!
cine are curaj sa bage mana-n foc?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 11 May 2009, 11:15 AM
Mesaj #171


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE(CharonOfNyx @ 11 May 2009, 12:04 PM) *
Cred totusi, ca afirmatia a fost facuta de abis, doar ca sa nu scape ocazia unei "impunsaturi atee" jamie.gif


Vai, vai, cum poti sa spui asa ceva? E inocent ca un mielusel... whistling.gif


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 11 May 2009, 12:09 PM
Mesaj #172


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(CharonOfNyx @ 11 May 2009, 12:04 PM) *
Raelianismul n-are nici o treaba cu divinul, supranaturalul, creatia cosmica, etc. pe care le presupune orice religie sau credinta religioasa, de cand e omul cu constiinta pe pamantul asta.

Budismul nu este religie? O religie atee, as putea zice.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CharonOfNyx
mesaj 11 May 2009, 12:29 PM
Mesaj #173


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 702
Inscris: 4 January 09
Forumist Nr.: 12.814



budismul are toate elementele unei religii, pe care le-am enumerat mai sus, supranatural, divin, are inclusiv o cosmogonie proprie, desi inspirata (cu radacini clare in hinduism). Nu pot sa afirm cu certitudine, dar se pare ca Budha si-ar fi dorit ca discipolii sai sa nu intemeieze o religie, care a devenit ulterior budismul.

Sper, totusi, ca nu vrei sa compari raelismul cu budismul si pe rael cu Budha smile.gif. Parerea mea e ca rael, spre deosebire de Budha, incearca sa-si educe prozelitii, ca sa stranga cat mai multi cotizanti.

Acest topic a fost editat de CharonOfNyx: 11 May 2009, 12:30 PM


--------------------
E=mc2 - pe bune!
cine are curaj sa bage mana-n foc?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 11 May 2009, 12:58 PM
Mesaj #174


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Zed @ 10 May 2009, 05:03 PM) *
calin_dan
Eu sustin ca miscarea asta raelina a voastra e o secta . Demonstreaza-mi ca Rael a fost pe planeta aia . Demonstreaza-mi ca planetele alea doua exista . Demonsteeaza-mi CUM transmite codul genetic Marian ala .

Cum mama naibii sa crezi in extraterestri? Daca accepti ca exista , implicit accepti ca nu sunt un fenomen supranatural explicabil prin religie. Se pot numi cel mult "contactati".

A fost mai pe planeta aia si acum strange bani de la "credinciosi" sa se mai dea o tura prin galaxie. codul ala genetic se transmite prin SMS rofl.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 11 May 2009, 03:30 PM
Mesaj #175


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Rehael @ 11 May 2009, 11:58 AM) *
M-am inrolat eu in armata ta si nu-mi amintesc?

Trebuie sa admiti ca "noi" nu te include musai si pe tine, dar in cazul in care chiar simti ca faci parte dintre "noi" te vom primi cu bratele deschise.
QUOTE(abis @ 11 May 2009, 01:09 PM) *
O religie atee, as putea zice.

Buna, rofl.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

10 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 16 April 2024 - 11:33 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman