HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Care Face!, M-am saturat de nulitati si aplaudacii lor
Marduk
mesaj 22 Mar 2009, 11:14 AM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Acum 2-3 saptamani am urmarit un reportaj le tembelizor despre taranii, oierii, care neavand ce face cu lana o ingropau in pamant sau o ardeau, mi-am amintit atunci de ceea ce stiam ca fac alti mai nou cu lana de pe oi. Oare nici un roman nu poate sa faca o astfel de fabrica? Lana este din belsug, tesatoriile au inchis portile de ani de zile iar taranul ar fi bucuros sa o vanda pe ceva banuti in loc sa o ingroape. Nu stiu care este procedeul fabricarii vatei minerale dar banuiesc ca nu este ecologic in niciun caz.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 22 Mar 2009, 11:34 AM
Mesaj #37


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Voi v-ati izola casa cu lana de oaie? Eu nu, ca e material organic, biodegradabil si o delicatesa pt microorganisme.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Mar 2009, 11:51 AM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Trebuie sa existe tratamente care sa faca din lana, un mediu in care nu pot trai aceste microorganisme. Nu cred ca se ia lana se scamoseaza si se pune pe pereti ca si material izolant.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 22 Mar 2009, 11:51 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Cla
mesaj 22 Mar 2009, 12:35 PM
Mesaj #39


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.099
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Pai este tratata, dupa cum am citit pe site-ul ala, impotriva moliilor, de ex. Firma aia se implica si in Mongolia la o fabrica de prelucrare a lānii in acest scop. Cautati pe engleza, poate gasiti mai multe. De ex SHEEP WOOL BUILDING INSULATION
Si adica, daca se poate ridica o fabrica in Mongolia, de ce nu si in Romānia?


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Mar 2009, 07:52 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Poate in Mongolia, ciobanii dau lana cu tot cu oaie. rofl.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 23 Mar 2009, 10:45 AM
Mesaj #41


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Un gest de fair-play pe un stadion romanesc: in partida Rapid - Otelul Galati mijlocasul rapidist Costin Lazar a cazut in careu dupa o interventie regulamentara a lui Bourceanu, inchizatorul galatenilor. Arbitrul Teodor Craciunescu a oprit jocul si a dictat penalty, insa Lazar s-a ridicat, s-a dus spre arbitru si i-a facut semn ca nu a fost nimic.

Jos palaria!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 3 Apr 2009, 06:17 AM
Mesaj #42


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.099
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Hai sa-l punem pe Gigi la "Care face!" rofl.gif

"Incidentul petrecut īn noaptea de 26 spre 27 ianuarie, īn care presupuşii hoţi ai autoturismului lui Gigi Becali sunt urmăriţi şi agresaţi de bodyguarzii acestuia, a fost surprins de camerele de luat vederi stradale, au declarat, joi, pentru NewsIn, surse din Poliţia Capitalei."

Are dreptate, omu'. Auzi tu, ma furi, si dup-aia eu ajung la politie??

Īn locul lui as zice: "Īmi pare rau ca bodyguarzii mei nu le-au spart mutra īnainte de ce sa stea la telefon si sa se plānga."

Cu puterea ( $ ) lui Gigi, i-as trimite īn pustiu, unde sa dea de urma cāt de pretioasa e o camila cu 4-legs-īmpiedicare.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 3 Apr 2009, 07:37 AM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Gigi Becali a comis o gresala capitala pe care democratia o pedepseste sever, a incercat sa-si faca singur dreptate, dreptatea lui este in afara legii. Daca ii prindea pe hoti si-i ducea la politie, alta ar fi fost situatia. Poporul admira justitiarii dar statul, puterea, nu-i poate tolera. Gigi Becali a facut multe pentru cei suferinzi, a construit biserici, etc. dar a facut si multe traznai si afaceri dubioase. Ce-a mai mare escrocherie a sa si a celor din anturajul lui a fost "inselarea" taranilor din zona de nord a Bucurestiului, le-a cumparat pamanturile pe nimic si apoi a facut avere din vanzarea acestora, taranii primeau 4-6 euro iar Becali vindea cu 80-500 euro, eu cred ca de acolo i se trage, de la blestemul pamantului si al taranilor care s-au vazut pacaliti de unul dintre ei.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 3 Apr 2009, 08:33 AM
Mesaj #44


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.099
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(marduk @ 3 Apr 2009, 07:37 AM) *
statul, puterea, nu-i poate tolera.


Scuze Marduk, nu pot sa comentez de... rofl.gif rofl.gif rofl.gif

QUOTE
Ce-a mai mare escrocherie a sa si a celor din anturajul lui a fost "inselarea" taranilor din zona de nord a Bucurestiului, le-a cumparat pamanturile pe nimic si apoi a facut avere din vanzarea acestora

Na hai sa zicem ca vrei sa-ti vinzi rabla cu 2000 Euro, Marduk. Io ti-o cumpar cu 20.000, asa, "ca-mi esti prieten", bine stiind ca e o raritate si o bag in aceeasi zi la vānzare, nu sub 200.000 Euro. Sunt acum infractor? unsure.gif


Acest topic a fost editat de Cla: 3 Apr 2009, 09:41 AM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 3 Apr 2009, 03:30 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Cla @ 3 Apr 2009, 09:33 AM) *
Na hai sa zicem ca vrei sa-ti vinzi rabla cu 2000 Euro, Marduk. Io ti-o cumpar cu 20.000, asa, "ca-mi esti prieten", bine stiind ca e o raritate si o bag in aceeasi zi la vānzare, nu sub 200.000 Euro. Sunt acum infractor? unsure.gif

Ca sa intelegi mai bine, desi eu nu am folosit cuvantul "infractor" cred ca mai degraba este o problema de morala. Eu am un teren super, sunt un tip cu 4 clase care are 2-3 copii pe care trebuie sa-i asez la casele lor, terenul pe care il am de strabunici valoreaza sute de mii, poate milioane de euro. Unul din sat pe care il cunosc de mic, o cunosc si pe masa si pe tacsu, vine la mine stiind ca sunt la stramtoare, si-mi zice,
- bai nea Marduk nu vrei bre sa-mi dai mie terenul ala de la sosea ca am vazut ca nu ai mai pus nimic pe el si vin astia de la agentiile imobiliare si te fraieresc, eu iti dau bani buni pe el, 4 euro/mp iti dau maine si ca sa nu umbli mata prin targ, uite mergem la notar si-mi faci o procura generala si eu ma ocup de tot.
- mai Gigele eu ti-l dau dar sa nu ma incurci ca am si eu greutatile mele.
- nu ma nea Marduk nu te incurc deloc, hai la notar sa facem procura si uite ca sa vezi ca sunt baiat salon iti dau 10.000 de euro avans sa-ti faci si mata treburile pe care le ai. In procura o sa mentionm avansul si ca pretul pe mp este de 4 euro cu care mata esti de acord si mai scriem acolo ca daca te razgandesti sa-mi dai 50000 euro daune.
Dupa acest dialog, urmeaza spilul, cu procura odata semnata Gigel da fuga la Cartea Funciara, blocheaza terenul pentru alte vanzari, si cauta in piata investitori care dau pretul cel mare. Pretul final de vanzare ajunge la sosea 400 de euro/mp, Gigel ia banii, privindu-l sfidator pe imbecilul de Marduk care realizeaza (daca realizeaza) abia la final cand semneaza actul de vanzare cumparare si vede pretul real cu care a fost vandut terenul sau.
Nu, nu este infractiune, este nemernicie, sa profiti de naivitatea unor oameni care habar nu au de valoare pe care o poseda. jamie.gif

Acest topic a fost editat de marduk: 3 Apr 2009, 03:33 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 4 Apr 2009, 12:24 AM
Mesaj #46


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



păi unele terenuri chiar nu valorau nimic la vremea cānd au fost cumpărate de cei care aveau de gānd să dezvolte afaceri imobiliare īn zonă, erau terenuri agricole, nu aveau PUZ şi ce mai trebuie pentru a le scoate din circuitul agricol, aşa că agricultorii respectivi, neavānd bani să lucreze pămāntul au fost nevoiţi să-l dea la preţul pieţei de atunci. Preţurile au crescut vertiginos din momentul īn care primul investitor a scos terenul din agricultură şi a proiectat ceva pe el. Explozia care a urmat a făcut ca preţul de la 4 euro să ajungă la 400 euro abia după cāţiva ani, şi s-a dublat după intrarea Romāniei īn UE. S-a ajuns la preţuri astronomice... Cel puţin aşa au stat lucrurile prin comunele suburbane din Timişoara. Acum sunt īn cădere liberă. Sute şi mii de hectare pe care cresc mărăcini, din loc īn loc cāte o tablă deja ruginită, cu anunuţuri că sunt de vānzare, nu le mai ia nimeni. Eu aş planta copaci acolo. Măcar ar produce oxigen... smile.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 4 Apr 2009, 12:43 AM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Cla @ 3 Apr 2009, 09:33 AM) *
Na hai sa zicem ca vrei sa-ti vinzi rabla cu 2000 Euro, Marduk. Io ti-o cumpar cu 20.000, asa, "ca-mi esti prieten", bine stiind ca e o raritate si o bag in aceeasi zi la vānzare, nu sub 200.000 Euro. Sunt acum infractor? unsure.gif

mergi prin pipera discuta cu cativa tarani de pe acolo, jiji i-a facut oameni pe aia, din caruta au sarit direct la X5 rofl.gif . prin 2001 imi oferea un taran pamantul cu vreo 15$ si am refuzat neavand bani atunci. 5 ani mai tarziu lot ca al lui se vindea cu 200 euro mp.

pipera era o loaza de sat pana in 1999- 2000, un jeg tiganesc, nu o raritate . atunci au facut fratii becali primele case pentru fotbalisti ( cerere solvabila) apoi a dat spagi la puz-uri sa se poate scoata din circuitul agricol, a bagat gaze si curent si mai ales prin 2004 a asfaltat cu bani europeni soseaua pipera. de atunci a explodat zona si s-a supraaglomerat. e binecunoscuta relatia lor cu primarele pandele alt unsuros.

de ce au crescut preturile si toti s-au napustit in pipera? nu pentru ca e raiul pe pamant ci pentru ca acolo fratii becali si altii au bagat ceva bani in infrastructura ( e drept precara si balcanica dar e ceva) si cei ce vroiau casa nu puteau sa construiasca in bucuresti ( unde autorizatiile erau grele si terenurile mult mai scumpe). si nu prea aveau unde altundeva sa se duca sa construiasca ca in alte comune nu s-a facut mai nimic si autorizatiile sunt spaguite pe scoruri enorme pentru popor.

fratii becali si altii au mers pe principiul dezvoltarii de masa si din asta au castigat enorm, capitalul initial investit al lor se pare ca era din fotbal. dar nici ei nu cred ca au crezut ca va ajunge scorul la teren acolo atat de mult si pipera se va dezvolta pana se va lega de bucuresti ( acum e practic in bucuresti).


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 4 Apr 2009, 07:39 AM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(turbo trabant @ 4 Apr 2009, 01:43 AM) *
mergi prin pipera discuta cu cativa tarani de pe acolo, jiji i-a facut oameni pe aia, din caruta au sarit direct la X5

Trebuie sa te dezamagesc, o sa-ti spun ca nu i-a facut chiar pe toti cu X5, sunt cativa in mai toate satele care controleaza astfel de afaceri, un grup, ceilalti daca si-au cumparat un tractor sunt fericiti, dar foarte multi sunt tot de caruta.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 5 Apr 2009, 06:38 PM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(marduk @ 4 Apr 2009, 08:39 AM) *
Trebuie sa te dezamagesc, o sa-ti spun ca nu i-a facut chiar pe toti cu X5, sunt cativa in mai toate satele care controleaza astfel de afaceri, un grup, ceilalti daca si-au cumparat un tractor sunt fericiti, dar foarte multi sunt tot de caruta.

mergi prin satele din ilfov limitrofe cu bucalele si spune-le ca vorbesti cu jiji sa aplicati aceeasi schema in satul lor. iti dau aia tractorul, nevasta , orice pentru voievodul imobiliar ca stiu si ei ce s-au imbogatit cei din pipera. nu toti in mod egal si e drept multi au baut banul luat pe pamant.

nu confunda taranul de la sat autentic cu micii speculanti de pe langa bucale , cei din urma viseaza numai X5.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 5 Apr 2009, 07:34 PM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(turbo trabant @ 5 Apr 2009, 07:38 PM) *
nu confunda taranul de la sat autentic cu micii speculanti de pe langa bucale , cei din urma viseaza numai X5.

absolut, tarani autentici si sate autentice au ramas doar in zonele montane, sau in nordul Romanie, Maramures, Bucovina.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 6 Apr 2009, 09:01 AM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
absolut, tarani autentici si sate autentice au ramas doar in zonele montane, sau in nordul Romanie, Maramures, Bucovina.


Haide fratilor, mai lasati imaginea idilica a taranului. Nu exista, nu mai exista de zeci de ani. Am mers prin sate, prin multe sate, betivi, manele si batrani (acolo unde nu sunt manele). Aceeasi incercare de a parveni, aceeasi fuga de munca. Oamenii aia au pamant dar nu-l lucreaza cum trebuie, asa si agricultura e la pamant, produc cat sa traiasca, nu se chinuie mai mult, dar ajutoare stiu sa ceara. Bine, si statul e de vina, dar totusi...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 6 Apr 2009, 09:10 AM
Mesaj #52


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Abis,
QUOTE
Preotii (nu ateii) sunt indignati ca Becali a fost retinut

Nu numai preotii sunt indignati, daca chiar sunt toti, ca becali a fost retinut, ci cred ca majoritatea cetatenilor acestei tari.
Aici nu este vorba de a-i lua apararea lui becali, pe care nu stiu cati dau 2 bani, ci de modul in care actioneaza institutiile statului. In cazul de fata, becali nu poate fi pericol public decat pentru eventualii hoti care ii fura masina sau alte bunuri, in schimb talharii, criminalii, violotorii etc. sunt lasati liberi de aceleasi institutii, pe motiv ca nu sunt pericol public.
Toate acestea culminand cu dezincriminarea totala sau partiala a unor infractiuni care pana acum erau penale si se pedepseau cu inchisoarea.
Mie mi se pare ca modul in care au actionat institutiile statului in acest caz, au fost la "comanda", si asta mi se pare cu adevarat pericol public, caci nimeni nu poate transforma politia, procuratura, jandarmeria, judecatoriile in institutii de rafuieli personale.
Eu am 3 cunoscuti carora li s-au furat masinile, au reclamat furtul evident, si nici pana in ziua de astazi nu numai ca nu si-au recuperat masinile, dar nici macar un raspuns cu privire la acest aspect nu au primit.
Personal eu ma gandeam, ca daca mi se fura masina, si chiar doresc sa o recuperez, mai bine fac un contract de recuperare cu becali, desi nu il suport, decat sa mai reclam la politie, ca e ca si cum nu as reclama. Mai consum si hartia si timpul degeaba. sad.gif
Prin urmare, dupa parerea mea, problema nu este la becali, ci la institutiile statului. Crezi ca daca el reclama furtul masinii, in loc sa se ocupe singur de recuperarea ei, mai avea astazi masina?! Eu cred ca nu... sad.gif

Acest topic a fost editat de Clopotel: 6 Apr 2009, 09:11 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 Apr 2009, 09:44 AM
Mesaj #53


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Deci tu, Clopotel, esti de parere ca in cazul in care ti se fura masina (lucru pe care nu ti-l doresc), cea mai buna solutie este sa-i prinzi pe suspecti, sa-i inghesui intr-un portbagaj, sa-i duci intr-o locatie care iti apartine si sa-i obligi sa iti dea declaratii? Iar daca se opun sa-i "fragezesti" putin, eventual cu ajutorul armei? Ma surprinde din partea ta acest lucru...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 6 Apr 2009, 12:32 PM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Blakut @ 6 Apr 2009, 10:01 AM) *
Haide fratilor, mai lasati imaginea idilica a taranului. Nu exista, nu mai exista de zeci de ani. Am mers prin sate, prin multe sate, betivi, manele si batrani (acolo unde nu sunt manele). Aceeasi incercare de a parveni, aceeasi fuga de munca. Oamenii aia au pamant dar nu-l lucreaza cum trebuie, asa si agricultura e la pamant, produc cat sa traiasca, nu se chinuie mai mult, dar ajutoare stiu sa ceara. Bine, si statul e de vina, dar totusi...

tocmai ai descris taranul de pipera , corbeanca si alte zone emo-biliare. nimeni nu mai munceste pamantul toti vroiau sa il vanda sa isi ia jeep si palarie ca a lui JR.

e interesant cum becali a coalizat cu el o gramada de lume chiar si intelectuali care pana acum cateva saptamani il injurau/dispretuiau.cand am zis ca au fost idioti aia care l-au saltat jamie.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 6 Apr 2009, 01:08 PM
Mesaj #55


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Abis,
Ceea ce te surprinde pe tine este scenariul ce ti-l imaginezi, ca eu nu am pomenit nimic de asa ceva.
Eu spuneam, pe de o parte, ca daca mi-ar fura cineva masina, nu am nici cea mai mica speranta ca politia va gasi hotii si mi-o va recupera. Reclamatie va trebui sa fac, iar singura ratiune a acestei reclamatii este ca sa pot sa mai recuperez ceva de la asigurari, altfel ea nu-si are rostul. Toate, dar absolut toate informatiile mele de la cunoscuti duc catre acest lucru, si nimic nu imi da macar de banuit ca ar fi altfel.
Acum cativa ani mie mi-au spart masina intr-o noapte si mi-au furat din portbagaj trusa cu scule si roata de rezerva. Dupa doua ore banuiesc (de la furt), undeva pe la 3 noaptea, m-au sunat politistii, (trezandu-ma din somn) si care erau deja la scara blocului, sa-mi spuna ca mi-au recuperat roata de rezerva si mi-au si dat-o. A doua zi am vazut ca de fapt nu era roata mea de rezerva, dar m-a distrat faptul in sine. De scule nu stiau nimic, mi-au spus ca ar fi bine sa le caut eu. De hot au zis ca l-au vazut undeva prin Dristor sau pantelimon parca, adica exact in capatul opus al Bucurestiului, dar nu au putut sa-l prinda... A lasat roata aia si a fugit rofl.gif
Prin urmare, in cazul in care ti se fura masina, si stiind ca reclamatia la politie este fara efect, (decat ca sa incerci sa-ti recuperezi banii de la asigurari), ce ma sfatuiesti sa fac daca imi vreau masina inapoi?!
Pana acum, faptele au aratat ca cel putin la recuperari de masini, Jiji poate sa le predea cursuri politistilor.
Eu inteleg ca omul chiar isi dorea masina inapoi, si de aceea a facut tot posibilul sa si-o recupere, si a facut acest lucru in timp record. Iar politistii in loc sa invete de la el cum sa recupereze repede masinilor cetatenilor care platesc inclusiv pentru acest lucru, si sa se autosesizeze ca exista niste infractori in libertate care fura masinile cetatenilor, ei tac malc cateva luni, iar la comanda unuia de sus, se fac eroi si isi etaleaza toata tehnica din dotare.
Nu m-ar mira daca ar venii cu 50 de mascati inarmati pana-n dinti, masini cu licurici si elicopetere de asalt ca sa o aresteze si pe batranica aia care a luat hotul la bataie cu facaletul. Doar e pericol public nu-i asa?!... Cum adica sa iei la bataie hotul?
Iata in cazul crimelor de la Brasov, unde au fost omorati cativa oameni nevinovati, nu s-a gasit nici un suspect care sa fie pericol public...
Eu chiar nu inteleg grija politistilor si a organelor statului pentru infractori... Nici macar nu sunt o specie pe cale de disparitie ca sa zici ca merita protejati... hh.gif

Obs. Tu iti inchipui cumva ca daca faci un apel public catre hoti sa-ti inapoieze bunurile furate, ei vor face acest lucru de buna voie? Asta apropo de "fragezit" hotii...
Te intreb doar cum ai face tu, ca eu nu am cum sa fiu pus in aceasta situatie devreme ce nu exista nici cea mai mica sansa sa ma intalnesc cu vreun hot... Si chiar daca m-as intalni, l-as ruga frumos sa-mi inapoieze bunul furat, iar daca tot nu vrea sa mi-l dea, atunci i-as spune ca nu e frumos ceea ce a facut si l-as intreba daca mai pot sa-l ajut si cu altceva. Dar asta ramane intre noi, ca daca afla politia ca procedez asa cu hotii, o sa ma aresteze pentru favorizarea infractorului...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 6 Apr 2009, 01:22 PM
Mesaj #56


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Bai, tineti mafiotii afara din topicul asta, zau asa, sunt satul de ei pana peste cap, lasati macar aici sa nu amestecam oamenii care fac cu mafiotii si parvenitii.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 6 Apr 2009, 02:02 PM
Mesaj #57


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(Clopotel @ 6 Apr 2009, 12:08 PM) *
Draga Abis,
Ceea ce te surprinde pe tine este scenariul ce ti-l imaginezi, ca eu nu am pomenit nimic de asa ceva.
Eu spuneam, pe de o parte, ca daca mi-ar fura cineva masina, nu am nici cea mai mica speranta ca politia va gasi hotii si mi-o va recupera. Reclamatie va trebui sa fac, iar singura ratiune a acestei reclamatii este ca sa pot sa mai recuperez ceva de la asigurari, altfel ea nu-si are rostul. Toate, dar absolut toate informatiile mele de la cunoscuti duc catre acest lucru, si nimic nu imi da macar de banuit ca ar fi altfel.
Acum cativa ani mie mi-au spart masina intr-o noapte si mi-au furat din portbagaj trusa cu scule si roata de rezerva. Dupa doua ore banuiesc (de la furt), undeva pe la 3 noaptea, m-au sunat politistii, (trezandu-ma din somn) si care erau deja la scara blocului, sa-mi spuna ca mi-au recuperat roata de rezerva si mi-au si dat-o. A doua zi am vazut ca de fapt nu era roata mea de rezerva, dar m-a distrat faptul in sine. De scule nu stiau nimic, mi-au spus ca ar fi bine sa le caut eu. De hot au zis ca l-au vazut undeva prin Dristor sau pantelimon parca, adica exact in capatul opus al Bucurestiului, dar nu au putut sa-l prinda... A lasat roata aia si a fugit rofl.gif
Prin urmare, in cazul in care ti se fura masina, si stiind ca reclamatia la politie este fara efect, (decat ca sa incerci sa-ti recuperezi banii de la asigurari), ce ma sfatuiesti sa fac daca imi vreau masina inapoi?!
Pana acum, faptele au aratat ca cel putin la recuperari de masini, Jiji poate sa le predea cursuri politistilor.
Eu inteleg ca omul chiar isi dorea masina inapoi, si de aceea a facut tot posibilul sa si-o recupere, si a facut acest lucru in timp record. Iar politistii in loc sa invete de la el cum sa recupereze repede masinilor cetatenilor care platesc inclusiv pentru acest lucru, si sa se autosesizeze ca exista niste infractori in libertate care fura masinile cetatenilor, ei tac malc cateva luni, iar la comanda unuia de sus, se fac eroi si isi etaleaza toata tehnica din dotare.
Nu m-ar mira daca ar venii cu 50 de mascati inarmati pana-n dinti, masini cu licurici si elicopetere de asalt ca sa o aresteze si pe batranica aia care a luat hotul la bataie cu facaletul. Doar e pericol public nu-i asa?!... Cum adica sa iei la bataie hotul?
Iata in cazul crimelor de la Brasov, unde au fost omorati cativa oameni nevinovati, nu s-a gasit nici un suspect care sa fie pericol public...
Eu chiar nu inteleg grija politistilor si a organelor statului pentru infractori... Nici macar nu sunt o specie pe cale de disparitie ca sa zici ca merita protejati... hh.gif

Obs. Tu iti inchipui cumva ca daca faci un apel public catre hoti sa-ti inapoieze bunurile furate, ei vor face acest lucru de buna voie? Asta apropo de "fragezit" hotii...
Te intreb doar cum ai face tu, ca eu nu am cum sa fiu pus in aceasta situatie devreme ce nu exista nici cea mai mica sansa sa ma intalnesc cu vreun hot... Si chiar daca m-as intalni, l-as ruga frumos sa-mi inapoieze bunul furat, iar daca tot nu vrea sa mi-l dea, atunci i-as spune ca nu e frumos ceea ce a facut si l-as intreba daca mai pot sa-l ajut si cu altceva. Dar asta ramane intre noi, ca daca afla politia ca procedez asa cu hotii, o sa ma aresteze pentru favorizarea infractorului...



Clopotel, nu sunt de acord cu atitudinea ta si sunt convinsa ca poti intelege si un alt punct de vedere. Uite aici un exemplu de atitudine sanatoasa, nu mai scriu si eu ca a facut-o detul de bine autorul articolului.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 6 Apr 2009, 03:26 PM
Mesaj #58


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Felina,
rofl.gif Wow... am ajuns sa fiu citat si pe bloguri... laugh.gif Eu care chiar credeam ca nu citeste nimeni bazaconiile ce le scriu...
Evident ca pot intelege absolut orice punct de vedere, dupa cum sper ca si altii imi inteleg punctul meu de vedere, chiar daca ei nu sunt de acord cu el...
Demersul meu nu are absolut nici o legatura cu Becali, ci cu abuzul institutiilor in sine...
Eu am spus clar ca fac oricum reclamatie la politie, asa ca nu stiu de ce s-a inflamat asa tare cel cu blogul.
Ce ma sfatuieste el acolo, asta am si spus ca fac oricum, dar problema este ca o faci degeaba.
Ce nu a citat omul acolo, este faptul, ca pe langa intamplarea traita de mine, si care am spus-o mai sus, (si din pacate nu este singura), am mai spus ca mai am inca 3 cunoscuti (dintre care unul este avocat) carora le-au fost furate masinile, au reclamat ca la carte furtul, dar masina ioc.
La acest lucru, domnu cu blogu a uitat sa spuna ce solutie concreta vade, ca sa le spun acelor oameni sa-si recupereze macar acum masinile furate, ca doar ca sa repete ce am spus si eu, dar din gura lui sa para ca e "atitudine sanatoasa", asta poate oricine.
Eu il intrebasem pe Abis:
QUOTE
Prin urmare, in cazul in care ti se fura masina, si stiind ca reclamatia la politie este fara efect, (decat ca sa incerci sa-ti recuperezi banii de la asigurari), ce ma sfatuiesti sa fac daca imi vreau masina inapoi?!

La intrebarea asta inca mai astept raspuns,inclusiv de la domnu' cu blogu, care poate sa-mi raspunda chiar aici... biggrin.gif

De asemenea, ca sa-mi revin din "pesimism", as dori si eu sa aflu, nu 3, macar 2 exemple de la oameni carora politia le-a recuperat masina de la hoti. (nu ma refer la cazurile in care hotii au abandonat masina pe undeva)

Later edit: pe mine nu ma intereseaza ca sa raman cu teacul de hartii cu raspunsuri de la institutii cum ca nu au putut sa ma ajute cu nimic, si din care sa ma laud la nepoti ca iata am avut o masina, ci ma intereseaza solutia concreta, alta decat a lui Becalii (ca inteleg ca nu e buna, dar evidenta de pana acum o arata ca cea mai eficienta), in recuperarea unui bun furat.
Deci care face?! Nu doar care schimba hartii si amabilitati... smile.gif

Acest topic a fost editat de Clopotel: 6 Apr 2009, 03:30 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 6 Apr 2009, 04:27 PM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Pai pana la urma, asigurarea nu e buna? Daca iti fura aia masina?

QUOTE
ca inteleg ca nu e buna, dar evidenta de pana acum o arata ca cea mai eficienta


Cum mai, Clopo, scopul scuza mijloacele? biggrin.gif:D

Eu cam atat am de spus: justitia in Romania functioneaza doar pentru cei bogati, iar daca as fi nedreptatit si as putea sa imi fac singur dreptate, mi-as face-o imediat ce as realiza ca politia sau justitia nu ma pot ajuta. In ceea ce-l priveste pe Becali, sunt convins ca scopul lui nu a fost sa pedepseasca vreun hot, ci probabil sa afle informatii de la ei (cine i-a trimis,ai cui sunt, chestii pe care le rata daca ii dadea pe mana politiei).

Cred ca e o diferenta intre a-ti face singur dreptate cand esti sarac sau din clasa mijlocie si justitia evident ca te nedreptateste din start si a-ti face singur dreptate cand esti bogat si justitia nu e din start impotriva ta. Pentru ca daca am dreptul sa imi fac singur dreptate, am dreptul sa impusc 70% din politicieni cu scuza ca toti ma fura si isi bat joc de mine si de tara, nu? biggrin.gif

Iar Gigi ? Bine ca e in puscarie.

Acest topic a fost editat de Blakut: 6 Apr 2009, 04:32 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marian M
mesaj 6 Apr 2009, 05:56 PM
Mesaj #60


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 377
Inscris: 24 July 04
Forumist Nr.: 4.131



Clopotel,

Mie mi-au furat o data trusa de scule si o baterie care nu mai era buna ( era terminata dar curata de pare noua ca am incercat sa-i schimb acidul sa vad daca mai merge si astfel bateria uzata a salvat roata de rezerva rolleyes.gif ) si alta data toate instrumentele de pescuit. Nici nu m-am dus sa spun la politie ca stiam de la alti amici ca nu se intampla nimic. Au zis politistii ca sa merga sa verifice daca hotii la vand in talcioc biggrin.gif, dar putin probabil sa gaseasca ceva ca de regula daca fura din TM le vand in Ar sau Oradea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 Apr 2009, 09:44 PM
Mesaj #61


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Clopotel @ 6 Apr 2009, 04:26 PM) *
Prin urmare, in cazul in care ti se fura masina, si stiind ca reclamatia la politie este fara efect, (decat ca sa incerci sa-ti recuperezi banii de la asigurari), ce ma sfatuiesti sa fac daca imi vreau masina inapoi?!

In primul rand, nu poti ghici viitorul. Deci n-ai de unde sa stii de la inceput daca politia o va gasi sau nu. Sfatul meu? Sa te multumesti cu banii de la asigurari, daca ai Casco; daca nu, sa-ti faci data viitoare. Si nu te-as sfatui in nici nu caz sa apelezi la interlopi sa ti-o recupereze prin "mijloace specifice", adica ilegale. Discutam de ani de zile, Clopotel. Am sfatuit eu pe cineva vreodata pana acum sa incalce legea? smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Apr 2009, 07:13 AM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Ca sa scapam de becalizarea acestui topic va prezint niste romani care fac cinste natiei romanesti spre rusinea guvernantilor.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 7 Apr 2009, 10:11 AM
Mesaj #63


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Tragedia e ca avem in multe domenii astfel de cazuri. Bine ca dau miliarde sa faca biserici!!!!


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 7 Apr 2009, 10:28 AM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(marduk @ 7 Apr 2009, 08:13 AM) *
Ca sa scapam de becalizarea acestui topic va prezint niste romani care fac cinste natiei romanesti spre rusinea guvernantilor.

oare de ce cei care realizeaza ceva trebuie sa plece din tara pentru a o face? tara asta promoveaza toate non-valorile si dupa aia urla isterica ca e nedreptatita de istorie.

si nu, nu comunismul a facut asta , asta e gena romanului derivata din capra vecinului. de aceea coanda, brancusi , cioran au trebuit sa plece si ca ei multi altii.

intre timp , romania se bucura la economatele lui care este si maybach-ul geniilor locale.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 2 May 2009, 08:54 AM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Iata ce pateste un roman care a incercat sa faca ceva pentru un alt roman.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 May 2009, 10:29 AM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Un roman care si-a propus sa revolutioneze lumea oferindu-i ca sursa de energie apa de la robinet, sa vedem daca va reusi si mai ales daca va fi sprijinit de guvernul roman.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 9 May 2009, 11:06 AM
Mesaj #67


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



NU apa de la robinet este sursa de energie, este doar materia primă utilizată pentru obţinerea hidrogenului, īn cantitatea necesară şi īn apropierea locului de ardere, fără a fi stocat īn prealabil. Nu s-a specificat randamentul energetic al instalaţiei, decāt că foloseşte un curent electric mic. Deci, de unde vine energia?


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 9 May 2009, 01:00 PM
Mesaj #68


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



De la arderea hidrogenului, teoretic... Insa nu vad cum poti obtine o cantitate mare de energie utilizand un "curent mic"...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 11 May 2009, 08:56 AM
Mesaj #69


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Scindarea moleculei de apa consuma tot atata energie cat produce oxidarea ei la loc (adica arderea)...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 11 May 2009, 10:03 PM
Mesaj #70


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Teoretic, dar practic randamentul energetic este subunitar.
Se lucrează la alte metode de a obţine combustibili printr-un soi de fotosinteză, fiind utilizată direct energia solară, cvasigratuită. Nanotehnologia oferă soluţii pe termen lung pentru astfel de instalaţii, īncă prea costisitoare ca să fie produse pe scară largă, dar cu mari şanse īn viitorul apropiat.

Obţinerea hidrogenului cu ajutorul energiei solare
Instalatie solara de producerea hidrogenului


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 3 May 2024 - 01:00 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman