HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Discutii diverse
IoanV
mesaj 12 Oct 2008, 03:21 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



@ abis

Stii care sunt poruncile. Eu cred ca pe niciuna nu o putem implini cum trebuie... Caci si a iubi desavirsit este foarte greu de invatat..

QUOTE
Diferenta este ca eu nu am spus niciodata ca tot ce voiau parintii mei ma facea fericit.
Parintii buni nu isi fac copii fericiti dupa voia proprie ci ii ajuta sa devina fericiti dupa voia si posibilitatile lor, a copiilor...
QUOTE
Si sunt convins ca in general deciziile mele au fost mai bune decat ceea ce ar fi vrut ei sa fac si nu am facut.
Stiu ca esti modest, dar inca nu ai de unde sa stii. Prin deciziile tale ai cistigat ceva, dar nu stii ce ai pierdut daca nu ai ascultat. De ex. poate ai pierdut in lupta cu timpul, tu dupa sfirsitul vietii vei fi doar o mina de pamint si poate ceva amintiri... Daca acordai mai multa atente credintei poate ai fi rupt strinsoarea timpului...

Dar parca spuneai ca incerci sa te retragi din zona. Insa imi pare ca urmaresti sa ne prinzi cu ocaua mica.... wink.gif



--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 12 Oct 2008, 07:20 PM
Mesaj #37


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(IoanV @ 12 Oct 2008, 04:21 PM) *
Prin deciziile tale ai cistigat ceva, dar nu stii ce ai pierdut daca nu ai ascultat.

Poate ca nu ai de unde sa stii care au fost acele lucruri pe care le-am facut altfel decat voiau parintii, si prin urmare nu ai cum sa-ti dai seama daca am dreptate sau nu atunci cand afirm ca deciziile mele au fost mai bune decat ar fi fost ale lor. Si nu-i aici locul sa intram in astfel de detalii. Pur si simplu i-am raspuns lui Clopotel la o intrebare punctuala si continui sa nu inteleg cum este posibil ca atunci cand stii in permanenta ce vrea D-zeu de la tine, cand stii ca ceea ce vrea D-zeu de la tine te face fericit, tu sa alegi altceva. Mi se pare absurd un astfel de comportament.
QUOTE
De ex. poate ai pierdut in lupta cu timpul, tu dupa sfirsitul vietii vei fi doar o mina de pamint si poate ceva amintiri...

Asa vom fi cu totii, indiferent de ceea ce credem acum.
Unii dintre noi vor lasa poate ceva in plus: inventarea unui medicament, descoperirea unei planete, crearea unui motor etc.
QUOTE
imi pare ca urmaresti sa ne prinzi cu ocaua mica

Nu o urmaresc in mod special, doar pun intrebari atunci cand ceva pare ca nu suna bine.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 12 Oct 2008, 11:10 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE(abis)
Asa vom fi cu totii, indiferent de ceea ce credem acum.
Nu se stie, poate mai suntem si altceva decit trupul muritor...
QUOTE
Nu o urmaresc in mod special, doar pun intrebari atunci cand ceva pare ca nu suna bine.
Mda, vad ca ai o grija deosebita de noi...
QUOTE
Pur si simplu i-am raspuns lui Clopotel la o intrebare punctuala si continui sa nu inteleg cum este posibil ca atunci cand stii in permanenta ce vrea D-zeu de la tine, cand stii ca ceea ce vrea D-zeu de la tine te face fericit, tu sa alegi altceva. Mi se pare absurd un astfel de comportament.
Doar ti-am spus, poate exista si ignoranta care ne impiedica sa intelegem bine cum trebuie facut ceva, am dat exemplul cu iubirea... Eu vreau sa iubesc, de ex., dar poate o fac intr-un fel destul de egoist... Instinctul de conservare, resentimentele, etc. ma impiedica uneori sa fiu asa bun cum as dori... E destul de simplu...
E mai chiar mai usor de inteles daca iti spui ca faci ce vrei dar crezi ce poti... Cred ca trebuie sa fac bine, dar fac cum pot...


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 12 Oct 2008, 11:10 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 13 Oct 2008, 09:19 AM
Mesaj #39


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(IoanV @ 13 Oct 2008, 12:10 AM) *
Nu se stie, poate mai suntem si altceva decit trupul muritor.

Nu comentez afirmatia, pe topicul asta.
QUOTE
vad ca ai o grija deosebita de noi

Deloc. Puteti sa va purtati de grija si fara ajutor de la mine.
Pun intrebari doar ca sa ma lamuresc eu.
QUOTE
Eu vreau sa iubesc, de ex., dar poate o fac intr-un fel destul de egoist... Instinctul de conservare, resentimentele, etc. ma impiedica uneori sa fiu asa bun cum as dori

Este cu totul altceva decat ceea ce discutam cu Clopotel.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 13 Oct 2008, 10:15 AM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE(eu)
Nu se stie, poate mai suntem si altceva decit trupul muritor.
QUOTE(abis)
Nu comentez afirmatia, pe topicul asta.
Erai prea sigur cind ai spus: Asa vom fi cu totii, indiferent de ceea ce credem acum. Asa poti sa crezi ca despartind 2 electroni cuplati orice legatura fizica intre ei devine neglijabila. Dar mecanica cuantica spune ca nu, impotriva simtului comun. Deci nu vreau decit sa recunoastem ca nu avem certitudini care sa spuna ca totul dispare odata cu moartea fizica, adevarul acesta nu poate fi generalizat... Insa vorba ta, nu e topicul potrivit.
QUOTE
Deloc. Puteti sa va purtati de grija si fara ajutor de la mine.
Pun intrebari doar ca sa ma lamuresc eu.
Ca sa te lamuresti cum stau lucrurile cu credinciosii, ce pot, ce nu in legatura cu credinta lor, trebuie sa fii tu credincios, si nu e cazul. Eu ramin la convingerea ca nu resorturi interioare iscodesc intrebarile ci mai mult dorinta de a gasi "nod in papura" inafara, la altii...
QUOTE
Este cu totul altceva decat ceea ce discutam cu Clopotel.
Ok, va las sa va lamuriti .... Am spus doar din ce stiu eu in legatura cu a nu putea face ce vrei...

Acest topic a fost editat de IoanV: 13 Oct 2008, 10:48 AM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 13 Oct 2008, 12:42 PM
Mesaj #41


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@Clopotel
QUOTE
QUOTE

Daca ai sti, nu ai mai suferi. Sau "patimi" cum zici tu....Ca ma indoiesc ca Dumnezeu te pune sa faci lucruri care iti fac rau.
Daca ai fi inteles ce am spus eu, nu spuneai aceste lucruri gresite...

Deci in contextul respectiv era vorba de "daca ai stii TOT TIMPUL", nu ai mai suferi.
QUOTE
Singura mea suparare, nu este pe Dumnezeu cum crezi tu, ci pe mine, ca sunt cam delasator... Nu Dumnezeu ma pune sa fac lucruri rele, iar ai inteles pe dos, ci din contra, Dumnezeu ma pune, chiar imi porunceste, sa fac lucruri bune, eu insa, putin credincios si delasator, fac lucrurile rele, si de aceea sunt suparat pe mine...

Ai inteles gresit. De unde ai scos'o ca eu cred ca esti suparat pe Dumnezeu?? Si nu am zis clar ca "ma indoiesc" ca te pune Dumnezeu sa iti faci rau singur?
QUOTE
Stiu ca in religia ta, poate sustii ca tu nu faci lucruri rele, sau daca le faci, te bucuri, ca cica experimentezi... Deci il intorci cumva, ca sa te autoconvingi ca ar fi bun... De aceea eu am lasat in urma religiile orientale, ca sunt mincinoase, sau mai exact false...

Nu trebuie sa vorbesti de "religia mea" pentru ca am mai spus ca nu ma consider un om religios. Si ca nu pun pret pe dogme. Deci, care religie?
Incerc sa fac cat mai putine lucruri "rele" adica producatoare de suferinta. Cu toate acestea, nu cred ca exista ceva in lumea asta manifesta care sa fie 100% bun. In lumea dualitatii nu vad cum ar putea fi posibil acest lucru.
QUOTE
QUOTE

Daca ai stii mereu care este voia lui Dumnezeu, ai face'o. Fara nici un efort. Este "jugul cel usor" de care vorbeste Hristos. Nu stii, dar in mintea ta crezi ca stii. De aici ti se trage si "patima".

Iar ai inteles pe dos... Eu stiu care este voia lui Dumnezeu pentru ca mi-a spus-o clar. Nu pot sa spun ca tine, ca nu stiu care este, si de aceea ma apuc sa experimentez si vad ce-o iesi... Nu, nici pe departe... Eu stiu care este, si este si usor de indeplinit, este chiar mai usor decat porunca ce i-a dat-o lui Adam si Eva ca sa nu manance dintr-un anumit pom. Cu toate acestea, eu sunt mai slab decat Adam, evident. Nu e de vina Dumnezeu pentru asta sau Invatatura Lui, ci doar eu, caci sunt un elev si un fiu slab si lenes.

Pai Clopotel, de experimentat oricum experimentezi, ce tot spui ca nu o faci. Experimentezi cum este sa "nu faci Voia lui Dumnezeu". Sau cel putin, ceea ce crezi tu ca este voia lui. Greseala ta este ca spui "stiu mereu". Pai daca ar fi asa, atunci experimentarile astea ce rost mai au?
QUOTE
Eu constientizez ca fac pacat, iar suferinta se traduce prin regretul ca l-am facut. Nu pot sa fiu bucuros ca l-am facut, si ca l-am suparat pe Dumnezeu, motivand ca eu de fapt experimentez pacatul. Atunci hai sa ne destrabalam, ca doar asa experimentam, si s-ar putea sa ne placa atat de mult, incat sa consideram ca destrabalarea si desfranarea este de fapt ceea ce vrea Dumnezeu de la noi, si nu infranarea... Nu a ajuns la aceasta concluzie Osho, si tu esti de acord cu el?

Alo, am zis eu undeva ca fac rau cu bucurie? Ma facusi si sado-masochist acum.
Am spus ca "raul" are si el rostul lui. Si greselile pe care le faci la fel. Daca nu incerci, nu gresesti. Dar nici nu mergi mai departe.
De unde ai tras concluzia ca Osho vrea sa fii (fim) "destrabalat(i)"?biggrin.gif (in acest context cu sensul de depravare sexuala, sau indulgenta in sex, cum ar zice unii).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 13 Oct 2008, 12:47 PM
Mesaj #42


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



QUOTE
QUOTE
Constientizarea, o spun din nou, poate intelegi, nu este "orientala" sau "ortodoxa".

Pai este clar ca intelesul acestor termeni este diferit la tine si la crestini...Constientizarea la crestini se face prin prisma intelegerii voii lui Dumnezeu... Aceasta este reperul de constientizare, si nu placerea, sau satisfactia trupeasca.
Oare nu ai inteles ca dupa cadere suntem goi?! Ce satisfactie iti poate da un corp gol, trupesc? Niciuna duhovniceaca, decat evident trupeasca.
Satisfacerea propriei tale voi este constientizarea ta?

Daca ai DOAR placeri trupesti, da se poate spune ca esti cam gol. Asta nu inseeamna ca "infranarea" asta de care tot zici te duce automat in imparatia cerurilor. Renuntarea reala este cea care nu lasa rani in urma. Nu iti lasa cadavre (un corp mortificat) in urma.
Constientizarea are mai multe nivele. Acum depinde ce intelegi tu prin "voia ta". Te'ai gandit ca voia mea si voia divina sunt uneori unul si acelasi lucru (coinicid)?
QUOTE
QUOTE

Faptul ca pentru tine "orientalii" sunt o adunatura de "rataciti" si "destrabalati" (conform celor de mai sus) arata nivelul de constienta la care te afli.

Sau poate ca am dreptate si tu nu-ti dai seama sau nu vrei sa-ti dai seama, ca-ti place prea mult starea in care te afli.

Mda. Poate. De asta discutam, nu, ca adevarul sa iasa la iveala?
QUOTE
QUOTE

Ferrini te prinde daca ai inima deschisa, si esti sincer. Mai ales cu tine. Se pare ca nu e cazul tau....

Ferrini pe mine nu ma poate prinde cu nimic, caci nimic nu-l indica ca fiind discipolul lui Iisus asa cum pretinde. Nu are cum ma pacali pe mine. Daca tu ai vreun argument in favoarea lui, cum ca e discipolul lui Iisus, atunci spune-mi-l si mie, iar eu iti voi da o lista de ce nu are cum sa fie.

Argumentul este mesajul si incarcatura lui energetica. Daca nu simti nimic semnificativ in acest sens, inseamna ca nu e pentru tine. Mai departe, discutia nu isi rostul in acest context.
QUOTE
Nu, ba din contra, este al lumii intregi...
Dar tot Iisus ne-a avertizat:
5 Iar Iisus a început să le spună: Vedeţi să nu vă înşele cineva.
6 Căci mulţi vor veni în numele Meu, zicând că sunt Eu, şi vor amăgi pe mulţi.

Si tot Iisus mai spune "Ii veti recunoaste dupa roadele lor". Ferrini nu spune ca este Iisus, ci ca este un purtator de cuvant al invataturii sale.
QUOTE
QUOTE

Daca citeai, si simteai, vedeai ca o face.

O face exact pe dos, caci nu e suficient sa spui "iubiti-va unii pe altii", si sa faci ce fac yoghinii cand aud asta...Nu la asta s-a referit Iisus...

Huh? Vrei sa fii mai explicit, te rog?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 13 Oct 2008, 12:49 PM
Mesaj #43


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



QUOTE
QUOTE

Dar se pare ca te'au conditionat bine la biserica, nu cumva sa cazi in "libercugetare" si in libertate, in general.

Problema ta este ca esti gresit informat, caci eu nu de la Biserica stiu asta, ci chiar din Invatatura lui Iisus... Este adevarat ca Invatatura lui Iisus a ajuns la mine prin intermediul Bisericii lui Hristos, dar este a lui Hristos fara doar si poate.

Invatatura lui Iisus se manifesta si prin Paul Ferrini. Faptul ca tu nu recunosti acest lucru, arata, pentru mine, ca ai o interpretare eronata a acestei invataturi. Atitudinea asta de fanatism si "posesivitate spirituala" am mai intalnit'o si la alti "crestini". De asta am spus ce am spus...
QUOTE
QUOTE
Pai a recunoaste o greseala anume, da. Dar sa vorbesti asa in aer.."sunt pacatos"..e deja boala cronica. No offence, pls.

Nu o fac nici gratuit, sau dintr-o falsa cucernicie, ci daca o afirm, o afirm doar daca este cazul in acel context.

Pai intr-un context anume poti spune "am gresit cu x sau y". Daca vorbesti la modul general ori te fofilezi de a recunoaste o greseala, ori e ca si cum ai cersi mila si indurare....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 14 Oct 2008, 02:57 PM
Mesaj #44


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



QUOTE(gypsyhart @ 13 Oct 2008, 01:47 PM) *
Daca ai DOAR placeri trupesti, da se poate spune ca esti cam gol. Asta nu inseeamna ca "infranarea" asta de care tot zici te duce automat in imparatia cerurilor. Renuntarea reala este cea care nu lasa rani in urma. Nu iti lasa cadavre (un corp mortificat) in urma.
Constientizarea are mai multe nivele. Acum depinde ce intelegi tu prin "voia ta". Te'ai gandit ca voia mea si voia divina sunt uneori unul si acelasi lucru (coinicid)?

Sau poate ca am dreptate si tu nu-ti dai seama sau nu vrei sa-ti dai seama, ca-ti place prea mult starea in care te afli.

Mda. Poate. De asta discutam, nu, ca adevarul sa iasa la iveala?

Pana la un punct, sunt de acord cu tine. "Infranarea" nu te conduceduce la imparatia cerurilor, ci darul lui Dumnezeu. Darul Duhului Sfant este cel care i-a determinat pe crestinii primelor veacuri sa-si vanda averile, sa posteasca, sa se roage neincetat, sa-si marturiseasca credinta cu pretul vietii, sa sufere CU BUCURIE, cu pacea sufletului chinuri de nesuportat pentru o persoana neintarita prin harul divin.
Da, "renuntarea reala" (adica definitiva) nu lasa urme. "Renuntarea reala" insa inseamna smulgerea patimii din suflet. Procesul poate dura ani si zeci de ani, pana cand dezradacinezi viciul care te-a inrobit o buna parte a existentei tale. Pana acolo insa, avem de luptat cu urmele/ranile pe care pacatul le lasa in suflet prin repetarea sa pana a devenit a doua natura.
Privatiunea, contrangerile (singure), intr-adevar, nu dau nici un rezultat. Mila lui Dumnezeu este cea care ne ajuta sa ne "despatimim". Dupa cum spune si Iisus Hristos: "fara Mine nu puteti face nimic". Sau "roada Duhului este pacea, indelunga rabdare, blandetea...INFRANAREA". Corelat cu "toti cei ce sunt ai lui Hristos si-au rastignit patimile si poftele". Adica, au LUCRAT ceva, n-au asteptat mura in gura precum cersetorii, insa, daca ne-am fi mantuit prin faptele noastre, prin infranarile, posturile, filosofia noastra, intruparea divina, jertfa hristica si invierea lui Iisus n-ar mai fi avut nici un rost.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 15 Oct 2008, 10:04 AM
Mesaj #45


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



O parte din discutiile care nu-si aveau locul pe topicul Cine-A-Fost-Isus? Dumnezeu-Fiu-Al-Lui-Omului le-am mutat aici. Am inceract sa fac acest lucru, pastrand cat de cat intelesul si cursivitatea discutiilor purtate. Astept si sugestii, in cazul in care exista, fata de unele postari...

Acest topic a fost editat de Clopotel: 15 Oct 2008, 10:05 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 10:22 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman