HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Sfanta Cuvioasa Parascheva, cinstirea ei nu este ca inchinarea catre Dumnezeu
papy
mesaj 19 Oct 2008, 12:30 AM
Mesaj #36


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE
ar ceea ce spune acolo:"Vezi să nu faci aceasta" se refera strict la inchinare ca lui Dumnezeu, nu si la cinstire...


1 Petru 2

17 Cinstiti pe toti oamenii, iubiti pe frati, temeti-va de Dumnezeu, dati cinste imparatului!

De ce nu-ti faci cruce in fata lu' Basescu sau Iliescu? rofl.gif De ce nu te tarasti in genunchi si sa dormi in fata casei mele? Nu trebuie sa ma cinstesti?

Iar iubirea voastra este data si pe net......in cazul calugarului econom de la Cluj: merci, nu am nevoie de dragostea asta!!! rofl.gif

QUOTE
Off-topic: Papy, nu vreau sa te supar sau sa te jignesc, dar nu-mi zi ca te-ai gasit tu cel mai credincios dintre toti de pe forum-ul asta? Toti ratacesc, iar tu esti cel pe calea dreapta. ... Pare a fi de vina supraaprecierea.

Nu ma jignesti si nu ma dau eu nimic, insa daca ai fi fost putin atenta la doctrinele bisericilor, ai fi vazut ca ele dau slaav omului si nu lui Dumnezeu, promovand faptele bune ale oamenilor si liberul arbitru.
E normal sa le bag in aceeasi oala. Ca unii ignora unde scrie sa nu se inchine la icoane si oamenilor, altii unde scrie ca sambata e o umbra, altii unde scrie ca Hristos e Dumnezeu, etc...... Toti contrazic Scriptura. Nu exista doctrina bisericeasca biblica, decat, in cateva cazuri si doar declarativ, pt ca in practica sustin tot liberul arbitru.

De vina este hermeneutica gramatical-literal-istorice pe care toate seminariile teologice o practica si care nu are metodologia andorsata biblic. Asta nu ma face pe mine, ca simplu observator, mai bun ca altcineva. Eu doar atentionez si probez ce afirm.

Poti sa-mi spui ce doresti, nu am cum sa ma supar, pt ca nu ti-am povestit de viata mea ci de Scriptura. Cu Scriptura ai problema, daca o ai, nu cu mine.
Suparaciosi sunt altii, care daca te ieie de idolul lor, gata! rofl.gif Te fac eretic! rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 19 Oct 2008, 07:29 AM
Mesaj #37


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Papy,
QUOTE
De ce nu-ti faci cruce in fata lu' Basescu sau Iliescu? De ce nu te tarasti in genunchi si sa dormi in fata casei mele? Nu trebuie sa ma cinstesti?

Eu imi fac cruce si in fata lui Basescu, si a ta, si a unui pom, si a unei pietre, si oriunde, caci facutul crucii nu are legatura cu nimic din acestea, ci este doar o inchinare catre Dumnezeu. Eu ma inchin lui Dumnezeu oriunde. Eu te cinstesc pe tine, prin chiar faptul ca incerc sa te intorc de la minciuna. Posibil ca nu voi reusi sa te intorc catre adevar, dar macar sa te lepezi de minciunile ce le spui, ma simt dator sa incerc...
QUOTE
Toti contrazic Scriptura.
Pai tu esti maestru aici, cine ar putea sa te intreaca?!

Acest topic a fost editat de Clopotel: 19 Oct 2008, 07:30 AM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 19 Oct 2008, 10:41 AM
Mesaj #38


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE
1 Petru 2

17 Cinstiti pe toti oamenii, iubiti pe frati, temeti-va de Dumnezeu, dati cinste imparatului!

De ce calci porunca Domnului si cinstesti doar "sfintii", cand scrie ca toti oamenii sa fie cinstiti? De ce nu faceti icoane oamenilor obisnuiti, daca prin icoane e cinstire si nu idolatrie? rofl.gif

Nu am vazut procesiunea cadavrelor tuturor oamenilor, ci doar a celor facuti de voi "sfinti". Cum de calcati porunca Domnului? rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 19 Oct 2008, 07:53 PM
Mesaj #39


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Papy,
QUOTE
De ce calci porunca Domnului si cinstesti doar "sfintii", cand scrie ca toti oamenii sa fie cinstiti?

Dar iar spui minciuni... Cinstim evident pe toti oamenii.. De unde ai scos minciuna ca nu am cinsti pe toti oamenii?!
QUOTE
De ce nu faceti icoane oamenilor obisnuiti, daca prin icoane e cinstire si nu idolatrie?

Icoana nu este idolatrie, ci este doar un chip de om, asa cum este si chipul tau din buletin...
Daca pe vremea lui Iisus erau aparate de fotografiat ca astazi, am fi avut chiar icoane color cu El... Le aruncai si pe acelea asa cum am inteles ca ai facut cu astea? Adica tu cand te uiti la chipul lui Iisus, sau al oricarui alt om, si te rogi la Dumnezeu, crezi ca faci idolatrie? Mare e gradina.... hh.gif
QUOTE
Nu am vazut procesiunea cadavrelor tuturor oamenilor, ci doar a celor facuti de voi "sfinti".

Pai vorba Scripturii: "văzānd, nu văd şi, auzind, nu aud, nici nu īnţeleg."... Oare nu fiecare om este dus la groapa cu procesiune si i se fac slujbe si pomenire, si nu numai atunci ci in toata vremea de la adormirea sa intru Domnul?!
QUOTE
Cum de calcati porunca Domnului?

La ce porunca te referi? La una inventata de tine?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 19 Oct 2008, 07:53 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 18 April 2024 - 11:58 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman