HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Imparatia Cerurilor
Clopotel
mesaj 29 Sep 2008, 08:04 AM
Mesaj #36


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Papy,
QUOTE
MORTII SPIRITUAL pot fi vii cu trupul. Acestia, cand mor fizic, sunt mortii care vor veni la judecata.

Si tu dupa ce vei muri cu trupul vei merge la Judecata, sau tu crezi, ca in cazul tau, Dumnezeu va face o exceptie?

De asemenea, Scriptura spune clar, ca exista speranta chiar si pentru cei ce sunt in iad, pana la Judecata finala, sa se mantuiasca...
Asa ca oricine, are sansa de la Dumnezeu ca sa se indrepte, si sa fie mantuit, chiar si dupa ce a murit si a fost aruncat in iad.
Domnul omoară şi īnvie; El coboară la iad şi iarăşi scoate.

Acest topic a fost editat de Clopotel: 29 Sep 2008, 08:08 AM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 30 Sep 2008, 07:00 AM
Mesaj #37


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(Clopotel @ 29 Sep 2008, 09:04 AM) *
Draga Papy,

Si tu dupa ce vei muri cu trupul vei merge la Judecata, sau tu crezi, ca in cazul tau, Dumnezeu va face o exceptie?

De asemenea, Scriptura spune clar, ca exista speranta chiar si pentru cei ce sunt in iad, pana la Judecata finala, sa se mantuiasca...
Asa ca oricine, are sansa de la Dumnezeu ca sa se indrepte, si sa fie mantuit, chiar si dupa ce a murit si a fost aruncat in iad.
Domnul omoară şi īnvie; El coboară la iad şi iarăşi scoate.

Domnul omoară şi īnvie; El coboară la iad şi iarăşi scoate.
Singurul care se califica acestui vers este Hristos.

Cine va ajunge la judecata de apoi, sigur va fi trimis pt o eternitate in iad.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 30 Sep 2008, 07:02 PM
Mesaj #38


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Papy,
QUOTE
Domnul omoară şi īnvie; El coboară la iad şi iarăşi scoate.
Singurul care se califica acestui vers este Hristos.

Iar nu o nimerisi sad.gif
In acel verset nu este vorba de Iisus ci de oameni obisnuiti. Zice ca El trimite sufletul in iad si il va scoate, evident daca se va milostivi de el...
Acestea mai mai reies si din alte versete din Biblie, de ex.:
16 Dar Dumnezeu va izbăvi sufletul meu din māna iadului, cānd mă va apuca. (Ps. 48)
sau:

19 Iar dacă nădăjduim īn Hristos numai īn viaţa aceasta, suntem mai de plāns decāt toţi oamenii. (1 Corinteni 15:19)
sau:
18 Şi Cel ce sunt viu. Am fost mort, şi, iată, sunt viu, īn vecii vecilor, şi am cheile morţii şi ale iadului. (Apocalipsa1)
Daca are cheile mortii si ale iadului, inseamna ca are puterea de a deschide sau de a inchide usile iadului...
QUOTE
Cine va ajunge la judecata de apoi, sigur va fi trimis pt o eternitate in iad.

Acolo nu e vorba de Judecata de Apoi, ci este vorba de sufletul omului dupa moarte, pana la Judecata de Apoi... Vezi si pilda cu saracul Lazar... Chiar daca dupa moarte, sufletul a fost gasit nevrednic de Rai si trimis in iad, acest suflet, are nadejdea si apararea in Hristos, ca la Judecata de Apoi sa ajunga in Rai.


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 30 Sep 2008, 07:02 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
papy
mesaj 30 Sep 2008, 09:03 PM
Mesaj #39


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE
Iar nu o nimerisi
In acel verset nu este vorba de Iisus ci de oameni obisnuiti. Zice ca El trimite sufletul in iad si il va scoate, evident daca se va milostivi de el...

Da, mă, Clopoțel, nu le am eu cu Scriptura, ce să-i faci!!!!!! ohyeah.gif jamie.gif

Acts 2

31He seeing this before spake of the resurrection of Christ, that his soul was not left in hell, neither his flesh did see corruption.

Adică, acuma fiecare sfānt merge īn iad personal......... Pt o ETERNITATE..... După ce stă el p-acolo o eternitate, merge īn rai......

NIMENI nu poate merge īn iad decāt Hristos, care a mers ĪN NUMELE celor aleși.

Efeseni 4


9Şi acest: ,,S'a suit``, ce īnsemnează decīt că īnainte Se pogorīse īn părţile mai de jos ale pămīntului?

10Cel ce S'a pogorīt, este acelaş cu cel ce s'a suit mai pe sus de toate cerurile, ca să umple toate lucrurile.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 30 Sep 2008, 09:50 PM
Mesaj #40


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Papy,
QUOTE
Da, mă, Clopoțel, nu le am eu cu Scriptura, ce să-i faci!!!!!!

Din pacate, tu te chinui sa demosntrezi asta cu fiecare post al tau. Sa stii ca eu nu ma bucur pentru acest lucru. As prefera ca macar sa fii serios in discutie, daca nu poti si intelege despre ce vorbesc acele citate...
Iti repet, citatul si discutia, nu era despre Iisus care s-a coborat la iad si S-a inaltat apoi la Cer... Si acest lucru este adevarat si evident, insa nu despre asta era vorba. Eu spuneam ca nu toti cei ce ajung in iad, pana la Judecata de Apoi, vor si ramane acolo dupa aceasta judecata. Asta, si doar asta era ideea...
De altfel este si logic, caci atunci nu ar mai avea rost Judecata, daca oricum nu se schimba nimic...
In acest sens este si versetul: Domnul omoară şi īnvie; El coboară la iad şi iarăşi scoate. El coboara la iad sufletele pacatosilor, si pe unele le scoate de acolo. Acum care anume suflete vor fi scoase, este alta discutie, si o vom face daca vrei, evident argumentat cu Biblia...

PS... ca sa intelegi asta, ar trebui intai sa-ti clarifici daca Raiul este sau nu acelasi lucru cu Imparatia Cerurilor. Desi aparent nu are legatura, totusi, o sa vezi ca ajuta la intelegerea primei idei.


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 30 Sep 2008, 10:00 PM
Mesaj #41


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Stimate Clopotel,

Ce este iadul?

(trebuie s-o iau cu tine pe puncte si de la inceput)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 12:59 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman