HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Impartasirea cu Trupul si Sangele Domnului
IoanV
mesaj 9 Sep 2008, 10:49 AM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Spune-mi tu, te rog: Facerea, Iesirea, Leviticul si Numerii de ex. de unde stii daca trebuie interpretate literal sau literar? Dar Iov? Dar preferata mea, Cantarea Cantarilor?
Nu stiu, nu sunt profesor de asa ceva. Modul cum ma raportez eu la ele e problema mea. Cind discut cu credinciosii imi sustin punctul de vedere legat de problema in discutie, nu fac referiri la carti intregi.
QUOTE
Si chiar daca as fi incercat, nu ar fi fost ceva ilegal sau imoral, din moment ce nu gasesti nimic de reprosat incercarilor altora de a ma convinge de lucrurile pe care le cred ei.
Parca am mai discutat si ideea ca credintele sunt doar rezultatul imaginatiei nu am acceptat-o. De ce sa revenim? Am sustinut mereu ca putem discuta, dar aceasta este deja o acuzatie, o concluzie care darima toata credinta mea. Cam cum ti se pare ca este o idee de tipul: hai sa discutam despre roadele imaginatiei tale si ale credinciosilor... Ti se pare serioasa? Mie nu. Prezumtia de "nevinovatie" a fost eliminata.
QUOTE
Multi ani ti-a luat sa ajungi la decizia asta...
Vad ca tu inca nu ai renuntat sa ne trezesti...
QUOTE
Daca refuzi sa discuti despre "cele sfinte" cu cei necredinciosi inseamna ca ai abandonat orice incercare de a convinge un ateu sa fie credincios.
Despre tainele pe care nici noi credinciosi nu le prea intelegem ce pot discuta cu un necredincios?
QUOTE
Te-am intrebat pe alt topic de ce ar trebui sa am aceeasi credinta ca si tine. Ai abandonat rapid discutia...
Ti-am raspuns la intrebare, daca bine imi aduc aminte... Dar fara traire comuna oricum nu vom fi de acord. Nu poti sa simti ce simt eu... Nici pacea, nici bucuria, iubirea, primita, asa ca la ce sa te chem?

Acest topic a fost editat de IoanV: 9 Sep 2008, 10:50 AM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 9 Sep 2008, 11:19 AM
Mesaj #72


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(IoanV @ 9 Sep 2008, 11:49 AM) *
Am sustinut mereu ca putem discuta, dar aceasta este deja o acuzatie, o concluzie care darima toata credinta mea. Cam cum ti se pare ca este o idee de tipul: hai sa discutam despre roadele imaginatiei tale si ale credinciosilor...

Pai cum ai vrea sa le discutam, asa: hai sa discutam despre acele lucruri care s-au intamplat in realitate, dar eu nu le cred?
Voi ce "prezumtie de nevinovatie" ne acordati?
QUOTE
Vad ca tu inca nu ai renuntat sa ne trezesti

Te inseli, eu vorbeam cu doi atei pana sa intri tu in discutie. Vrei sa-ti repet in fiecare postare ca nu ma intereseaza daca esti credincios sau nu, ca nu ma intereseaza daca crezi in Isus, Zamolxe, Prometeu sau oricare alta zeitate?
QUOTE
Ti-am raspuns la intrebare, daca bine imi aduc aminte

Daca imi aduc bine aminte, discutia respectiva a ramas in coada de peste...

Revenind la intrebarea din deschiderea acestui topic, pana la urma care-i raspunsul pe care il agreezi: "nu, cei care se impartasesc nu sunt canibali pentru ca nu consuma carne si sange" sau "da, sunt, pentru ca ceea ce consuma chiar este carne si sange"?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 9 Sep 2008, 01:26 PM
Mesaj #73


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(IoanV @ 9 Sep 2008, 08:31 AM) *
Daca tu nu stii cind e parabola si cind se vorbeste la propriu eu ce sa fac? Nu stii nici Scriptura, nu te intereseaza nici ce spune chiar Iisus si apostolii despre ea. Dupa cum ne-ai obisnuit, tu stii mai multe si decit ei... De ex. sa stergem si aceste versete din Bibie?
I Corinteni 11
23 Căci eu de la Domnul am primit ceea ce v-am dat şi vouă: Că Domnul Iisus, īn noaptea īn care a fost vāndut, a luat pāine,
24 Şi, mulţumind, a frānt şi a zis: Luaţi, māncaţi; acesta este trupul Meu care se frānge pentru voi. Aceasta să faceţi spre pomenirea Mea.
25 Asemenea şi paharul după Cină, zicānd: Acest pahar este Legea cea nouă īntru sāngele Meu. Aceasta să faceţi ori de cāte ori veţi bea, spre pomenirea Mea.
26 Căci de cāte ori veţi mānca această pāine şi veţi bea acest pahar, moartea Domnului vestiţi pānă cānd va veni.
27 Astfel, oricine va mānca pāinea aceasta sau va bea paharul Domnului cu nevrednicie, va fi vinovat faţă de trupul şi sāngele Domnului.
28 Să se cerceteze īnsă omul pe sine şi aşa să mănānce din pāine şi să bea din pahar.
29 Căci cel ce mănāncă şi bea cu nevrednicie, osāndă īşi mănāncă şi bea, nesocotind trupul Domnului.
30 De aceea, mulţi dintre voi sunt neputincioşi şi bolnavi şi mulţi au murit.


Cu Tatal nostru cum ramine? Ai schimbat rugaciunea sau o spui impotriva doctrinei tale?

Versurile din 1 Corinteni explică foarte clar că trebuie respectat[ă cina Domnului īntr-un mod diferit faţă de ospeţele lumeşti.
Nu īncerca să adaugi Cuvintelor Domnului, cum faci la botezul Domnului şi zici că atunci s-au sfinţit apele rofl.gif rofl.gif

Exact ca īn bancul ăla:

"Ai ochii verzi?"
"Da"
"Atunci eşti homosexual" rofl.gif

Dintr-o afirmaţie simplă şi directă tu creezi o doctrină paralelă.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 9 Sep 2008, 01:26 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
IoanV
mesaj 9 Sep 2008, 06:56 PM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE(papy)
Versurile din 1 Corinteni explică foarte clar că trebuie respectat[ă cina Domnului īntr-un mod diferit faţă de ospeţele lumeşti.
Pai in biserica ortodoxa chiar asa se face, cum se cere in Biblie... Dar tu unde iei cina Domnului, caci ni se spune clar:
Ioan, 6
52 Deci iudeii se certau īntre ei, zicānd: Cum poate Acesta să ne dea trupul Lui să-l māncăm?
53 Şi le-a zis Iisus: Adevărat, adevărat zic vouă, dacă nu veţi mānca trupul Fiului Omului şi nu veţi bea sāngele Lui, nu veţi avea viaţă īn voi.
54 Cel ce mănāncă trupul Meu şi bea sāngele Meu are viaţă veşnică, şi Eu īl voi īnvia īn ziua cea de apoi.
55 Trupul este adevărată māncare şi sāngele Meu, adevărată băutură.
56 Cel ce mănāncă trupul Meu şi bea sāngele Meu rămāne īntru Mine şi Eu īntru el.
57 Precum M-a trimis pe Mine Tatăl cel viu şi Eu viez pentru Tatăl, şi cel ce Mă mănāncă pe Mine va trăi prin Mine.

?

Acest topic a fost editat de IoanV: 9 Sep 2008, 06:57 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 10 Sep 2008, 12:46 AM
Mesaj #75


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(IoanV @ 9 Sep 2008, 07:56 PM) *
Pai in biserica ortodoxa chiar asa se face, cum se cere in Biblie... Dar tu unde iei cina Domnului, caci ni se spune clar:

Eu nu iau cina Domnului in nicio biserica, pt ca nu apartin niciunei confesiuni.

Avram unde a luat-o? Dar Noe? Erau ei necredinciosi ca nu mergeau la biserica? rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 10 Sep 2008, 06:45 AM
Mesaj #76


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Tu preiei din Biblie numai ceea ce iti convine?


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 10 Sep 2008, 08:02 AM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE(papy)
Avram unde a luat-o? Dar Noe? Erau ei necredinciosi ca nu mergeau la biserica?
De ce ma intrebi pe mine? Nu eu am spus cuvintele pe care ti le-am citat... Poate tu stii insa mai multe decit Domnul Iisus care ne spune ca fara impartasanie nu avem viata in noi ...


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 10 Sep 2008, 08:28 AM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



QUOTE(papy @ 10 Sep 2008, 01:46 AM) *
Eu nu iau cina Domnului in nicio biserica

Daca vrei sa iei si cina si pranz intr-o biserica, iti aranjez eu in Belgia sau Oanda.
Acolo se inchiriaza foarte multe biserici pentru asemenea evenimente , plus pentru: meetinguri, chefuri, concerte si orice eveniment iti trece tie prin cap. Asta se intampla pentru ca nu mai au nici preoti, nici credinciosi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 Sep 2008, 08:43 AM
Mesaj #79


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(IoanV @ 9 Sep 2008, 11:49 AM) *
Nu stiu, nu sunt profesor de asa ceva.

Asta mi-a scapat ieri: daca tu nu stii cand e parabola si cand se vorbeste la propriu eu ce sa fac? wink.gif

QUOTE(andra_v)
Tu preiei din Biblie numai ceea ce iti convine?

Tu preiei si ceea ce nu-ti convine? smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 10 Sep 2008, 09:07 AM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE(abis)
Asta mi-a scapat ieri: daca tu nu stii cand e parabola si cand se vorbeste la propriu eu ce sa fac?
Incep sa cred ca ai ceva cu mine... Pai ma intrebi despre carti intregi si vrei sa iti dau raspuns exact... Trebuie o analiza serioasa sa dai un astfel de raspuns, iar eu nu am nici timp nici cunostinte destule ca sa raspund la aceasta "mica cerere"...


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 Sep 2008, 09:28 AM
Mesaj #81


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



In cazul asta nu-i putin ipocrit din partea ta sa-i acuzi pe altii ca nu sunt in stare sa distinga intre partile din biblie care trebuie sa fie interpretate literar si care nu?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Sep 2008, 09:43 AM
Mesaj #82


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(IoanV @ 10 Sep 2008, 09:02 AM) *
De ce ma intrebi pe mine? Nu eu am spus cuvintele pe care ti le-am citat... Poate tu stii insa mai multe decit Domnul Iisus care ne spune ca fara impartasanie nu avem viata in noi ...

Trebuie sa ti cont ca doar o parte din credinciosii acestui pamant se impartasesc. Ceilalti nu sunt vii nu au viata in ei?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 10 Sep 2008, 10:25 AM
Mesaj #83


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(andra_v @ 10 Sep 2008, 07:45 AM) *
Tu preiei din Biblie numai ceea ce iti convine?

NU, dar eu citesc TOATA Biblia si iau in considerare TOATA Scriptura cand trag o concluzie. Nu ignor faptul ca Avram, Noe, Enoh si alti crestini nu s-au botezat cu apa si nu au mers la biserica.

Aceste legi, nefiind respectate de catre toti crestinii, inseamna ca sunt simbolice, ceremoniale, precum erau cele date lui Moise privind zilele de sarbatoare, sacrificiile animalelor, etc....

Insa, Avram nu era gay, nu fura, nu omora, nu facea adulter. Acestea sunt legile care nu sunt simbolice, sunt legi morale care se respecta dintotdeauna.

Ce va dati voi mari ca respectati sunt niste legi temporare, care sunt UMBRA unor realitati spirituale si popii le dau o asa mare importanta ca sa arate enoriasilor ca ei sunt cei care stiu, dreg si fac. Asa vine banu gros si stima pe care le-o dau cei care merg la biserica. De aici si povestile cu TAINELE, ca sa se dea ei mari. Daca ii intreb eu cateva din Scriptura, o dau la intors, ca nu cunosc raspunsurile. Am mai facut-o.

QUOTE
In cazul asta nu-i putin ipocrit din partea ta sa-i acuzi pe altii ca nu sunt in stare sa distinga intre partile din biblie care trebuie sa fie interpretate literar si care nu?

Abis, ei nu studiaza Biblia, ci doar versurile doctrinei lor din Scriptura. Vrei sa-i intreb si sa-ti demonstrez ca asa e? Si nu vb doar de biserica ortodoxa, ca nu e ea mai vinovata ca celelalte, ci toate au aceasta caracteristica.

Mai mult, Scriptura spune ca Dumnezeu ASCUNDE cuvintele. Insa, ei nestudiind, nu cunosc.

Proverbe 25

2Slava lui Dumnezeu stă īn ascunderea lucrurilor, dar slava īmpăraţilor stă īn cercetarea lucrurilor.

Imparatii este clar ca sunt mostenitorii imparatiei, care sunt numiti fii, deci sunt cei salvati.
Iar, cuvantul tradus "lucrurilor" de 2 ori, este cuvantul DABAR, care inseamna "cuvant". Anexez proba

2 כְּבֹ֣ד אֱ֭לֹהִים הַסְתֵּ֣ר דָּבָ֑ר וּכְבֹ֥ד מְ֝לָכִ֗ים חֲקֹ֣ר דָּבָֽר׃

Deci, Dumnezeu ascunde cuvintele. Cum? Prin parabole si alegorii.
Numai ca lor li se strica treaba daca accepta acest lucru, pt c acele ceremonii pe care le trambiteaza ca aduc salvare ar ramane numai simbolice si oamenii nu i-ar mai ovationa atata rofl.gif

Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 10 Sep 2008, 12:31 PM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE(abis)
In cazul asta nu-i putin ipocrit din partea ta sa-i acuzi pe altii ca nu sunt in stare sa distinga intre partile din biblie care trebuie sa fie interpretate literar si care nu?
Am zis eu ca te tii dupa mine cu chestii slabe... Repet, tu m-ai intrebat de toata Biblia, apoi de carti intregi, iar eu am facut afirmatia citata de tine intr-o situatie concreta. Imi pot da cu parerea despre un fragment, dar nu despre carti intregi.
Vad ca imi ceri tot mai mult, si nu inteleg pe ce baza....

QUOTE(marduk)
Trebuie sa ti cont ca doar o parte din credinciosii acestui pamant se impartasesc. Ceilalti nu sunt vii nu au viata in ei?
Parca spuneai ca esti crestin... Si papy iti poate spune ca e vorba de altceva decit viata obisnuita... Acea viata pe care ne-o aduce Mingietorul trimis de Iisus...


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 10 Sep 2008, 01:10 PM
Mesaj #85


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(papy @ 10 Sep 2008, 11:25 AM) *
Nu ignor faptul ca Avram, Noe, Enoh si alti crestini nu s-au botezat cu apa si nu au mers la biserica.

Ignori faptul ca aia nu erau crestini! jamie.gif

QUOTE
Insa, Avram nu era gay, nu fura, nu omora, nu facea adulter.


Nu, dar a comis incest!


"Răspuns-a Avraam: "Am socotit că prin ţinutul acesta lipseşte frica de Dumnezeu şi voi fi omorāt din pricina femeii mele. 12. Cu adevărat ea mi-e soră după tată, dar nu şi după mamă, iar acum mi-e soţie. " (Facerea - 20)


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 10 Sep 2008, 01:42 PM
Mesaj #86


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(Cucu Mucu @ 10 Sep 2008, 02:10 PM) *
Ignori faptul ca aia nu erau crestini! jamie.gif

Te īnŗeli, neŗtiind Scriptura.

Galateni 3

29Ŗi dacć sīnteži ai lui Hristos, sīnteži ,,sćmīnža`` lui Avraam, moŗtenitori prin fćgćduinžć.

Faptele Apostolilor 4

12 Īn nimeni altul nu este mīntuire: cćci nu este supt cer nici un alt Nume dat oamenilor, īn care trebuie sć fim mīntuiži.``



QUOTE
Nu, dar a comis incest!

Unde scrie ce este incestul? Ai cumva versuri?


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Sep 2008, 03:00 PM
Mesaj #87


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(IoanV @ 10 Sep 2008, 01:31 PM) *
Parca spuneai ca esti crestin... Si papy iti poate spune ca e vorba de altceva decit viata obisnuita... Acea viata pe care ne-o aduce Mingietorul trimis de Iisus...

Ai dreptate, sunt doar crestin.

Acest topic a fost editat de marduk: 10 Sep 2008, 03:00 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 10 Sep 2008, 05:04 PM
Mesaj #88


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(marduk @ 10 Sep 2008, 04:00 PM) *
Ai dreptate, sunt doar crestin.

E simplu. Dumnezeu va avea grijć sć faci ce vrea El.

Ezechiel 36

27Voi pune Duhul Meu īn voi, ŗi vć voi face sć urmaži poruncile Mele ŗi sć pćziži ŗi sć īmpliniži legile Mele.

Filipeni 2

13Cćci Dumnezeu este Acela care lucreazć īn voi, ŗi vć dć, dupć plćcerea Lui, ŗi voinža ŗi īnfćptuirea.

Cadou complet ne dć Dumnezeu, perfect dupć cum este El.

2 Corinteni 9

8Ŗi Dumnezeu poate sć vć umple cu orice har, pentruca, avīnd totdeauna īn toate lucrurile din destul, sć prisosiži īn orice faptć bunć,


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 10 Sep 2008, 06:23 PM
Mesaj #89


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(papy @ 10 Sep 2008, 02:42 PM) *
Te īnŗeli, neŗtiind Scriptura.

Galateni 3

29Ŗi dacć sīnteži ai lui Hristos, sīnteži ,,sćmīnža`` lui Avraam, moŗtenitori prin fćgćduinžć.


Asa, si ce vrei sa demonstrezi? Traducere: cei ai lui Hristos sunt samanta lui Avraam. Asta nu implica si faptul ca toti din samanta lui Avraam sunt crestini. Isus a fost fondatorul crestinismului, el i-a dat numele si doctrina. Cum poti fi crestin ante-factum?

QUOTE
Unde scrie ce este incestul? Ai cumva versuri?


Nici versuri cu descrierea computerului nu am. Asta inseamna ca nu exista? Normele morale, ca si cele bisericesti actuale interzic casatoria intre frati de sange.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 10 Sep 2008, 06:34 PM
Mesaj #90


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE(papy)
E simplu. Dumnezeu va avea grijć sć faci ce vrea El....
Dumnezeu poate sć vć umple cu orice har, pentruca, avīnd totdeauna īn toate lucrurile din destul, sć prisosiži īn orice faptć bunć,
Cit timp sta Duhul in om? Cit face ascultare, nu ad infinitum si neconditionat.... Am dat probele bibilce, nu mai revin...


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 10 Sep 2008, 07:32 PM
Mesaj #91


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(IoanV @ 10 Sep 2008, 07:34 PM) *
Cit timp sta Duhul in om? Cit face ascultare, nu ad infinitum si neconditionat.... Am dat probele bibilce, nu mai revin...

In adunare sta conditionat, niciodata individual. Cei salvati vor asculta. Cei salvati nu pot pacatui.

Ioan 3

9 Oricine este născut din Dumnezeu, nu păcătuieşte, pentrucă sămīnţa Lui rămīne īn el; şi nu poate păcătui, fiindcă este născut din Dumnezeu.

Deci, intelege mai bine la cine se refera Dumnezeu cand spune sa nu mai pacatuiasca: la cei nesalvati.

Nu mai stramba Cuvantul de dragul bisericii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 10 Sep 2008, 08:09 PM
Mesaj #92


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Oricine este născut din Dumnezeu, nu păcătuieşte, pentrucă sămīnţa Lui rămīne īn el; şi nu poate păcătui, fiindcă este născut din Dumnezeu.
Valabil cit vrem sa stam in ascultare... Tot Sf. Ioan ne spune:
I Ioan 1
6 Dacă zicem că avem īmpărtăşire cu El şi umblăm īn īntuneric, minţim şi nu săvārşim@ adevărul.
7 Iar dacă umblăm īntru lumină, precum El este īn lumină, atunci avem īmpărtăşire unul cu altul şi sāngele lui Iisus, Fiul Lui, ne curăţeşte pe noi de orice păcat.
8 Dacă zicem că păcat nu avem, ne amăgim pe noi īnşine şi adevărul nu este īntru noi.
9 Dacă mărturisim păcatele noastre, El este credincios şi drept, ca să ne ierte păcatele şi să ne curăţească pe noi de toată nedreptatea.
10 Dacă zicem că n-am păcătuit, Īl facem mincinos şi cuvāntul Lui nu este īntru noi.
2
1 Copiii mei, acestea vi le scriu, ca să nu păcătuiţi, şi dacă va păcătui cineva, avem mijlocitor către Tatăl, pe Iisus Hristos cel drept.
2 El este jertfa de ispăşire pentru păcatele noastre, dar nu numai pentru păcatele noastre, ci şi pentru ale lumii īntregi.
3 Şi īntru aceasta ştim că L-am cunoscut, dacă păzim poruncile Lui.
4 Cel ce zice: L-am cunoscut, dar poruncile Lui nu le păzeşte, mincinos este şi īntru el adevărul nu se află.
5 Iar cine păzeşte cuvāntul Lui, īntru acela, cu adevărat, dragostea lui Dumnezeu este desăvārşită. Prin aceasta, cunoaştem că suntem īntru El.
6 Cine zice că petrece īntru El dator este, precum Acela a umblat, şi el aşa să umble.
7 Iubiţilor, nu vă scriu poruncă nouă, ci o poruncă veche pe care o aveaţi de la īnceput; porunca cea veche este cuvāntul pe care l-aţi auzit.
8 Iarăşi, vă scriu poruncă nouă, ceea ce adevărat īntru El şi īntru voi, pentru că īntunericul se duce şi lumina cea adevărată īncepe să răsară.
9 Cine zice că este īn lumină şi pe fratele său īl urăşte, acela este īn īntuneric pānă acum.


Acest topic a fost editat de IoanV: 10 Sep 2008, 09:17 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Sep 2008, 08:20 PM
Mesaj #93


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(papy @ 10 Sep 2008, 06:04 PM) *
E simplu. Dumnezeu va avea grijć sć faci ce vrea El.

Ezechiel 36

27Voi pune Duhul Meu īn voi, ŗi vć voi face sć urmaži poruncile Mele ŗi sć pćziži ŗi sć īmpliniži legile Mele.

Filipeni 2

13Cćci Dumnezeu este Acela care lucreazć īn voi, ŗi vć dć, dupć plćcerea Lui, ŗi voinža ŗi īnfćptuirea.

Cadou complet ne dć Dumnezeu, perfect dupć cum este El.

2 Corinteni 9

8Ŗi Dumnezeu poate sć vć umple cu orice har, pentruca, avīnd totdeauna īn toate lucrurile din destul, sć prisosiži īn orice faptć bunć,

Eu cred doar in Dumnezeu, dar nu intr-un mos barbos care sta in ceruri si se tine de voyeurisme, incercand sa faca lume mai buna cu ajutorul unei carti. jamie.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 10 Sep 2008, 08:27 PM
Mesaj #94


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(IoanV @ 10 Sep 2008, 09:09 PM) *
Valabil cit vrem sa stam in ascultare... Tot Sf. Ioan ne spune:

Nu scrie ce afirmi tu. Vrei sa dai versul direct? Nu mai pune atatea versuri, limiteaza-te la versuri directe.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 10 Sep 2008, 09:36 PM
Mesaj #95


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE(papy)
Vrei sa dai versul direct? Nu mai pune atatea versuri, limiteaza-te la versuri directe.
Ba lasa fie versurile sa se inteleaga bine si contextul...Eu numai cit am rezumat ce ni se spunea in citat, dar sunt si versuri directe, pe scurt:
I Corinteni 9:
16 Căci dacă vestesc Evanghelia, nu-mi este laudă, pentru că stă asupra mea datoria. Căci, vai mie dacă nu voi binevesti!
17 Căci dacă fac aceasta de bună voie, am plată; dar dacă o fac fără voie, am numai o slujire īncredinţată.
2 Timotei 3
12 Şi toţi care voiesc să trăiască cucernic īn Hristos Iisus vor fi prigoniţi.

Tine cont ca eu intotdeauna am gasit cu ajutorul Domnului textul potrivit dar de la tine nu am primit niciodata raspunsul explicativ, alternativ, conform viziunii tale, pt citatele mele.

Acest topic a fost editat de IoanV: 10 Sep 2008, 10:02 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 10 Sep 2008, 11:49 PM
Mesaj #96


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(IoanV @ 10 Sep 2008, 10:36 PM) *
Ba lasa fie versurile sa se inteleaga bine si contextul...Eu numai cit am rezumat ce ni se spunea in citat, dar sunt si versuri directe, pe scurt:
I Corinteni 9:
16 Căci dacă vestesc Evanghelia, nu-mi este laudă, pentru că stă asupra mea datoria. Căci, vai mie dacă nu voi binevesti!
17 Căci dacă fac aceasta de bună voie, am plată; dar dacă o fac fără voie, am numai o slujire īncredinţată.
2 Timotei 3
12 Şi toţi care voiesc să trăiască cucernic īn Hristos Iisus vor fi prigoniţi.

Tine cont ca eu intotdeauna am gasit cu ajutorul Domnului textul potrivit dar de la tine nu am primit niciodata raspunsul explicativ, alternativ, conform viziunii tale, pt citatele mele.

Daca ai gresi in fata mea nu ar fi nicio problema, insa impotriva lui Dumnezeu e greseala. Tu il faci mincinos si nici macar nu esti in stare sa probezi.

Unde scrie de conditionarea celor deja salvati? Scrie ca Hristos a platit toate pacatele (Col 2:13) si ca cei salvati NU POT PACATUI.

In biserica Duhul este dat conditionat si am proba biblica, nu ca tine:

Apocalipsa 2

5Adu-ţi dar aminte de unde ai căzut; pocăieşte-te, şi īntoarce-te la faptele tale dintīi. Altfel, voi veni la tine, şi-ţi voi lua sfeşnicul din locul lui, dacă nu te pocăieşti.

Asta nu i se spune unui salvat, dupa cum incerci tu sa strambi Cuvantul, ci unei biserici:

1Īngerului Bisericii din Efes scrie -i: ,,Iată ce zice Cel ce ţine cele şapte stele īn mīna dreaptă, şi Cel ce umblă prin mijlocul celor şapte sfeşnice
de aur:

Cei salvati nu pot pacatui, deci conditionarea este valabila numai pt cei nesalvati din biserici care beneficiaza de binecuvantarile Duhului prezent acolo, chiar daca ei nu sunt salvati.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 11 Sep 2008, 06:47 AM
Mesaj #97


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
In biserica Duhul este dat conditionat si am proba biblica, nu ca tine:
Si spui ca oamenilor nu li se spune acestea?Am dat mai multe citate, si in aceasta pagina, unde ni se arata ca putem gresi, ba chiar ca gresim...
9 Dacă mărturisim păcatele noastre, El este credincios şi drept, ca să ne ierte păcatele şi să ne curăţească pe noi de toată nedreptatea.
10 Dacă zicem că n-am păcătuit, Īl facem mincinos şi cuvāntul Lui nu este īntru noi.
Evrei 1o
26 Căci dacă păcătuim de voia noastră, după ce am luat cunoştiinţă despre adevăr, nu ne mai rămāne, pentru păcate, nici o jertfă,
Iacov 5
19 Fraţii mei, dacă vreunul va rătăci de la adevăr şi-l va īntoarce cineva,
20 Să ştie că cel ce a īntors pe păcătos de la rătăcirea căii lui īşi va māntui sufletul din moarte şi va acoperi mulţime de păcat

Pe de alta parte, nu biserica e trupul lui Hristos? Iesind din ea, iesi din El. Cred ca te-ai ratacit de la adevar, si ai nevoie de ajutor.. wink.gif
Versetele pe care le-ai dat garanteaza ca Duhul Sfint pe care il primim nu ne invata niciun rau, ca ramine la noi, dar nu peste voia noastra. Putem sa ne racim si sa il facem sa se retraga, sau mai bine zis, din cauza pacatelor, ascultind de trup, nu mai luam seama la sfatul Lui... Apostolii nu se considera salvati indiferent de ceea ce fac, au facut greseli si dupa ce au primit Duhul Sfint. Tu cum de esti mai bun decit ei, mai sfint ca toti?

Acest topic a fost editat de IoanV: 11 Sep 2008, 06:54 AM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 11 Sep 2008, 10:34 AM
Mesaj #98


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(IoanV @ 11 Sep 2008, 07:47 AM) *
Si spui ca oamenilor nu li se spune acestea?Am dat mai multe citate, si in aceasta pagina, unde ni se arata ca putem gresi, ba chiar ca gresim...
[i]9 Dacă mărturisim păcatele noastre, El este credincios şi drept, ca să ne ierte păcatele şi să ne curăţească pe noi de toată nedreptatea.
10 Dacă zicem că n-am păcătuit, Īl facem mincinos şi cuvāntul Lui nu este īntru noi.

Da, am PACATUIT-timpul trecut
Romani 3

10după cum este scris: ,,Nu este nici un om neprihănit, niciunul măcar.

11Nu este nici unul care să aibă pricepere. Nu este nici unul care să caute cu tot dinadinsul pe Dumnezeu.

12 Toţi s'au abătut, şi au ajuns nişte netrebnici. Nu este niciunul care să facă binele, niciunul măcar.

Dupa salvare nu mai putem pacatui.

Ioan 3

9 Oricine este născut din Dumnezeu, nu păcătuieşte, pentrucă sămīnţa Lui rămīne īn el; şi nu poate păcătui, fiindcă este născut din Dumnezeu.


QUOTE
Evrei 1o
26 Căci dacă păcătuim de voia noastră, după ce am luat cunoştiinţă despre adevăr, nu ne mai rămāne, pentru păcate, nici o jertfă,
Iacov 5

Da, spune-mi si mie versul anterior care este traducerea fidela, nu cea ortodoxa care a tradus biserica, desi cuvantul EKKLESIA nu exista in vers

ΠΡΟΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ 10:25

μη εγκαταλειποντες την επισυναγωγην εαυτων καθως εθος τισιν αλλα παρακαλουντες και τοσουτω μαλλον οσω βλεπετε εγγιζουσαν την ημεραν

Si versul 26 este in continuare, pt cei care ignora επισυναγωγην εαυτων in VREMEA SFARSITULUI.

Mai studiaza si tu, lasa aplauzele neconditionate thumb_yello.gif Mi-ar fi rusine.

QUOTE
19 Fraţii mei, dacă vreunul va rătăci de la adevăr şi-l va īntoarce cineva,
20 Să ştie că cel ce a īntors pe păcătos de la rătăcirea căii lui īşi va māntui sufletul din moarte şi va acoperi mulţime de păcat


Cei nesalvati sunt rataciti de la adevar, pt ca adevarul=Hristos nu este in ei. Cine-l intoarce? Cum? Rom 10:17, Ef 2:8,9 prin propovaduirea Cuvantului.
Cine au mandat sa propovaduiasca? Pacatosii? Ateii? Cei salvati!!!!!

Deci, daca cineva intoarce de la pacat=salvat pe cineva atunci acela este salvat.

Cum bagi tu de la tine altceva?

QUOTE
Pe de alta parte, nu biserica e trupul lui Hristos? Iesind din ea, iesi din El.

Biserica eterna, formata din Avram, Noe, Enoh, Abel, etc., toti credinciosii, aceea este biserica lui Hristos din care nu poti iesi.

Biserica pamanteasca, gen BOR, Catolica, Adventista, Neo-protestanta, etc., nu este biseric eterna.
Mai ales BOR, veche de 2000 de ani despre care scrie ca este scaunul de domnie al satanei.

Apocalipsa 2

8Īngerului Bisericii din Smirna scrie -i: ,,Iată ce zice Cel dintīi şi Cel de pe urmă, Cel ce a murit şi a īnviat:

9,,Ştiu necazul tău şi sărăcia ta (dar eşti bogat), şi batjocurile, din partea celor ce zic că sīnt Iudei şi nu sīnt, ci sīnt o sinagogă a Satanei.

12Īngerului Bisericii din Pergam scrie -i: ,,Iată ce zice Cel ce are sabia ascuţită cu două tăişuri:

13,,Ştiu unde locuieşti: acolo unde este scaunul de domnie al Satanei[/size.] Tu ţii Numele Meu, şi n-ai lepădat credinţa Mea nici chiar īn zilele acelea cīnd Antipa, marturul Meu credincios, a fost ucis la voi, [size="5"]acolo unde locuieşte Satana.

Deci, las-o jos cu biserica lui Hristos, veche de 2000 de ani rofl.gif rofl.gif rofl.gif ca nu locuieste El cu satana.
Scrie clar ce este acea biserica veche de 2000 de ani ohyeah.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 14 Sep 2008, 01:41 PM
Mesaj #99


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Dupa salvare nu mai putem pacatui.
Dupa cum ai recunoscut (Chiar daca cineva greseste, nu-i problema atata timp cat primeste corectie din Scriptura./Sa gresesti e normal, si Petru a facut-o si Pavel.), putem pacatui, o confirma Sf. Pavel. Romani, 6:
15 Oare, atunci să păcătuim fiindcă nu suntem sub lege, ci sub har? Nicidecum!
16 Au nu ştiţi că celui ce vă daţi spre ascultare robi, sunteţi robi aceluia căruia vă supuneţi: fie ai păcatului spre moarte, fie ai ascultării spre dreptate?
QUOTE
Mai ales BOR, veche de 2000 de ani despre care scrie ca este scaunul de domnie al satanei.
I-auzi, e mentionata BOR in apocalipsa... Generalizezi după cum te taie capul, de parca toate s-ar referi la o anumita biserica... Degeaba o intorci, Biserica există si va fii pina in ultima clipa a lumii..

Mt, 18:17 Şi de nu-i va asculta pe ei, spune-l Bisericii; iar de nu va asculta nici de Biserică, să-ţi fie ţie ca un păgān şi vameş.
Iacov 5: 14 Este cineva bolnav īntre voi? Să cheme preoţii Bisericii şi să se roage pentru el, ungāndu-l cu untdelemn, īn numele Domnului.
etc.



--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 14 Sep 2008, 03:55 PM
Mesaj #100


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Pai, cand mai mintiti, ca ma incurc? Nu este biserica ortodoxa de 2000 de ani?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 14 Sep 2008, 08:49 PM
Mesaj #101


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Nu este biserica ortodoxa de 2000 de ani?
Acesta e cel mai tare argument!! Iar Pergamul e la Bucuresti, sau unde?
Dar nici asa, nu condamna biserica intreaga ci numai pe unii din membrii ei...

Acest topic a fost editat de IoanV: 14 Sep 2008, 08:51 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 14 Sep 2008, 09:13 PM
Mesaj #102


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Draga Papy, daca ai ceva concret de spus la subiect, te rog sa o faci.
Pentru minciunile tale despre ortodocsi, si care nici nu sunt legate de subiect, nu este topicul aici...


Acest topic a fost editat de Clopotel: 14 Sep 2008, 09:36 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 09:07 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman