HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Impartasirea cu Trupul si Sangele Domnului
Blakut
mesaj 4 Sep 2008, 07:00 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Nu se inseala ei, ci te inseli tu. Acolo este vorba de o prefacere reala si nu de vreo salasluire din asta inchipuita.

In credinta ortodoxa se crede ca vinul si painea de la impartasanie se transforma in carne si sange adevarat, al lui Iisus?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 4 Sep 2008, 07:05 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
In credinta ortodoxa se crede ca vinul si painea de la impartasanie se transforma in carne si sange adevarat, al lui Iisus?
Informatie confidentiala, ascunsa pentru atei... wink.gif


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 5 Sep 2008, 08:59 AM
Mesaj #3


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Ete na, confidential... Este de notorietate ca raspunsul la intrebarea lui Blakut este DA.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 5 Sep 2008, 08:59 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Marduk
mesaj 5 Sep 2008, 09:30 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Blakut @ 4 Sep 2008, 08:00 PM) *
In credinta ortodoxa se crede ca vinul si painea de la impartasanie se transforma in carne si sange adevarat, al lui Iisus?

Interesant, adica la impartasanie noi mancam si bem ........... ? devil.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 5 Sep 2008, 09:58 AM
Mesaj #5


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Marduk, citeste biblia: Luati, mancati, acesta este Trupul Meu; beti dintru acesta toti, acesta este sangele Meu ( Ioan 6:53 )

Vezi si aici: "Sfânta Împartasanie, numita si Euharistie, este Însusi Trupul si Sângele lui Hristos, pe care Domnul l-a purtat pe pamânt dupa Înviere si pe care ni-l ofera în dar tuturor celor ce credem în El si facem voia Lui"


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 5 Sep 2008, 10:07 AM
Mesaj #6


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(marduk @ 5 Sep 2008, 10:30 AM) *
Interesant, adica la impartasanie noi mancam si bem ........... ? devil.gif

Da, ei au o altă doctrină decât cea a Scripturii şi cred că acel vin şi acea pâine ei o pot "sfinţi" rofl.gif

Ceremonia cinei Domului se face ÎN MEMORIA Domnului, deci nu este sacrament, ci o ceremonie.

Luca 22

19Apoi a luat pîne; şi, după ce a mulţămit lui Dumnezeu, a frînt -o, şi le -a dat -o zicînd: ,,Acesta este trupul Meu, care se dă pentru voi; să faceţi lucrul acesta spre "pomenirea Mea.``

Deci, nu are valoare intrinsecă, ci este o CEREMONIE.
Bineînţeles că popii îşi arogă diverse roluri în acest ceremonial, iar oamenii îi cred. Păcat că lumea nu citeşte Scriptura.

Acest topic a fost editat de papy: 5 Sep 2008, 10:08 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 5 Sep 2008, 11:29 AM
Mesaj #7


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Abis si draga Papy,
QUOTE
Da, ei au o altă doctrină decât cea a Scripturii şi cred că acel vin şi acea pâine ei o pot "sfinţi"

Iata o alta minciuna, caci doar cei ce considera Sfanta Impartasanie ceremonie simbolica au alta doctrina decat Scriptura si mai ales decat porunca lui Iisus.
QUOTE
Ceremonia cinei Domului se face ÎN MEMORIA Domnului, deci nu este sacrament, ci o ceremonie.

QUOTE
Luca 22
19Apoi a luat pîne; şi, după ce a mulţămit lui Dumnezeu, a frînt -o, şi le -a dat -o zicînd: ,,Acesta este trupul Meu, care se dă pentru voi; să faceţi lucrul acesta spre "pomenirea Mea.``
Deci, nu are valoare intrinsecă, ci este o CEREMONIE.
Bineînţeles că popii îşi arogă diverse roluri în acest ceremonial, iar oamenii îi cred. Păcat că lumea nu citeşte Scriptura.

Pacat ca tu nu citesti Scriptura...
Iata cum chiar citatele pe care le da Papy, culmea spre argumentarea afirmatiilor sale gresite, de fapt il contrazic si nu ii dau nici macar o sansa de dreptate.
Ce spune Iisus foarte clar si raspicat: "Acesta este trupul Meu, care se dă pentru voi"
Nu zice ca este un simbol al trupului Lui, sau o aluzie la trupul Lui, sau o joaca, ci spune foarte clar: "Acesta este trupul Meu". Acum vine Papy si Il contrazice pe Mantuitor si spune: Nu, acesta nu este trupul Lui, este doar paine - e problema lui Papy.
Sa ne intoarcem la Scriptura, care mai zice: "care se da pentru voi". Cum adica se da pentru noi? Pai ce nu aveam paine si aveam nevoie numaidecat de aceea? Evident ca nu... Aveam nevoie numaidecat de aceea, pentru ca aceea nu mai era paine de care aveam noi acasa, ci era ceea ce spune Iisus foarte clar: "Acesta este trupul Meu"... Nu in orice paine este Trupul lui Iisus, ci doar in "Aceea"...
Iata citatul complet:
26 Iar pe când mâncau ei, Iisus, luând pâine şi binecuvântând, a frânt şi, dând ucenicilor, a zis: Luaţi, mâncaţi, acesta este trupul Meu.
27 Şi luând paharul şi mulţumind, le-a dat, zicând: Beţi dintru acesta toţi,
28 Că acesta este Sângele Meu, al Legii celei noi, care pentru mulţi se varsă spre iertarea păcatelor.

Ce nu vede Papy in acest citat:
- faptul ca Iisus a binecuvantat... Aceasta binecuvantare inseamna sfintire de fapt, lucru de care Papy isi bate joc dupa cum ai vazut:(
- faptul ca Iisus precizeaza: "Acesta este trupul Meu" si "Acesta este Sangele Meu"... Deci numai cei antibiblici inteleg de fapt exact pe invers, cum ca de fapt acela nu este nici Trupul si nici Sangele lui Hristos...
- si nu in ultimul rnd, lucrul care ar fi trebuit sa-i lamureasca deplin, dar din pacate nu-l intelege, anume ca Trupul si Sangele Mantuitorului, adica acea paine si acel vin sfintite si transformate, se dau oamenilor "spre iertarea pacatelor". Pai poate Papy sa sustina ca niste simboluri sau aluzii pot ierta efectiv pacatele? Desigur el sustine ca este gata mantuit si ca i s-au iertat toate pacatele trecute prezente si viitoare, chiar daca huleste in continuare pe Dumnezeu. Dar asta e doar pentru el...
Nu mai vorbesc ca acolo Iisus porunceste: "faceti aceasta spre pomenirea Mea". Ce inteles are aici cuvantul pomenire? Chiar vreau sa vad pareri... Se se gandesc ca doar trebuie sa ne amintim de Iisus atunci... hh.gif
Dar si mai mult, in Scriptura, Pavel intareste, daca mai era nevoie:
20 Când vă adunaţi deci laolaltă, nu se poate mânca Cina Domnului;
21 Căci, şezând la masă, fiecare se grăbeşte să ia mâncarea sa, încât unuia îi este foame, iar altul se îmbată.
22 N-aveţi, oare, case ca să mâncaţi şi să beţi? Sau dispreţuiţi Biserica lui Dumnezeu şi ruşinaţi pe cei ce nu au? Ce să vă zic? Să vă laud? În aceasta nu vă laud.
23 Căci eu de la Domnul am primit ceea ce v-am dat şi vouă: (a primit simboluri?) Că Domnul Iisus, în noaptea în care a fost vândut, a luat pâine,
24 Şi, mulţumind, a frânt şi a zis: Luaţi, mâncaţi; acesta este trupul Meu care se frânge pentru voi. Aceasta să faceţi spre pomenirea Mea.
25 Asemenea şi paharul după Cină, zicând: Acest pahar este Legea cea nouă întru sângele Meu. Aceasta să faceţi ori de câte ori veţi bea, spre pomenirea Mea.
26 Căci de câte ori veţi mânca această pâine şi veţi bea acest pahar, moartea Domnului vestiţi până când va veni.
27 Astfel, oricine va mânca pâinea aceasta sau va bea paharul Domnului cu nevrednicie, va fi vinovat faţă de trupul şi sângele Domnului.
28 Să se cerceteze însă omul pe sine şi aşa să mănânce din pâine şi să bea din pahar.
29 Căci cel ce mănâncă şi bea cu nevrednicie, osândă îşi mănâncă şi bea, nesocotind trupul Domnului.
30 De aceea, mulţi dintre voi sunt neputincioşi şi bolnavi şi mulţi au murit.
(1 Corinetni 11)
Daca e doar banala paine si vin, cum de cei nevrednici care au mancat-o s-au imbolnavit si au murit? Au simbolurile putere de a imbolnavi si a omora?
Dar Pavel zice foarte clar:Căci cel ce mănâncă şi bea cu nevrednicie, osândă îşi mănâncă işi bea, nesocotind trupul Domnului.
Adica spune clar ca acolo este cu adevarat trupul Domnului, devreme ce trupul Lui va fi "nesocotit" , adica batjocorit daca acea paine si acel vin est mancat cu nevrednicie.
Putem detalia pe un topic dedicat, caci, mai sunt si alte citate lamuritoare si foarte clare, ca nu avem ceremonii simbolice la Sfanta Impartasanie, ca nu de simboluri ne arde noua crestinilor cand este in joc mantuirea noastra. Simbolurile nu pot nimic, pe cand Trupul si Sangele Domnului poate totul.

Acest topic a fost editat de Clopotel: 5 Sep 2008, 07:07 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 5 Sep 2008, 12:13 PM
Mesaj #8


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Clopotel @ 5 Sep 2008, 12:29 PM) *
Draga Abis si draga Papy,

Ce-i cu mine? smile.gif

Am spus eu altceva decat tine?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 5 Sep 2008, 12:13 PM
Mesaj #9


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Ai o mare problemă: Scriptura nu anunţă când este o parabolă şi când nu.

Sunt destui care au mâncat acea pâine fiind nelegiuiţi şi sunt bine, merci!

Exemplu fiind călugărul homosexual de la Cluj rofl.gif sau preotul ucigaş de la Tanacu, ca să fie două cazuri unde nu ai să răstălmăceşti şi filozofezi. PĂCĂTOŞI, nelegiuiţi care nu au murit luând împărtăşania cu nevrednicie.

Scriptura ne arată că nu are nicio importanţă această ceremonie decât în biserici. Avram nu a luat cina Domnului. Noe, Enoh, la fel. Erau păcătoşi? Hristos nu a murit şi pt ei?

Dacă studiezi cuvântul găseşti că părtăşia cu Dumnezeu este prin Hristos, Cuvântul lui Dumnezeu.

1 Ioan 1

3deci, ce am văzut şi am auzit, aceea vă vestim şi vouă, ca şi voi să aveţi părtăşie cu noi. Şi [b]părtăşia noastră este cu Tatăl şi cu Fiul Său[/b], Isus Hristos.

Iar, cina Domnului este spre AMINTIREA sacrificiului făcut pt cei salvaţi.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 5 Sep 2008, 04:57 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 5 Sep 2008, 10:58 AM) *
Marduk, citeste biblia: Luati, mancati, acesta este Trupul Meu; beti dintru acesta toti, acesta este sangele Meu ( Ioan 6:53 )
Vezi si aici: "Sfânta Împartasanie, numita si Euharistie, este Însusi Trupul si Sângele lui Hristos, pe care Domnul l-a purtat pe pamânt dupa Înviere si pe care ni-l ofera în dar tuturor celor ce credem în El si facem voia Lui"



QUOTE(papy @ 5 Sep 2008, 11:07 AM) *
Da, ei au o altă doctrină decât cea a Scripturii şi cred că acel vin şi acea pâine ei o pot "sfinţi" rofl.gif
Ceremonia cinei Domului se face ÎN MEMORIA Domnului, deci nu este sacrament, ci o ceremonie.
Luca 22
19Apoi a luat pîne; şi, după ce a mulţămit lui Dumnezeu, a frînt -o, şi le -a dat -o zicînd: ,,Acesta este trupul Meu, care se dă pentru voi; să faceţi lucrul acesta spre "pomenirea Mea.``

Deci, nu are valoare intrinsecă, ci este o CEREMONIE.
Bineînţeles că popii îşi arogă diverse roluri în acest ceremonial, iar oamenii îi cred. Păcat că lumea nu citeşte Scriptura.

Parca triburile din Papua Guinee aveau si mai au astfel de ritualuri. Sincer prefer sa fie doar ceva simbolic si nu ideea ca lumea crestina chiar crede ca ..............

Acest topic a fost editat de marduk: 5 Sep 2008, 06:23 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 5 Sep 2008, 05:40 PM
Mesaj #11


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Papy,
QUOTE
Ai o mare problemă: Scriptura nu anunţă când este o parabolă şi când nu.

Problema nu-i la mine, ci chiar la tine, care vezi parabole acolo unde sigur nu sunt...
QUOTE
Sunt destui care au mâncat acea pâine fiind nelegiuiţi şi sunt bine, merci!

Asta e parerea ta gresita ca sunt bine merci daca au mancat-o cu nevrednicie...
QUOTE
Exemplu fiind călugărul homosexual de la Cluj sau preotul ucigaş de la Tanacu, ca să fie două cazuri unde nu ai să răstălmăceşti şi filozofezi.

Eu vad ca tu filosofezi la greu. Acum te apuci sa-l si judeci pe Dumnezeu...
Oricum, in eforturile tale disperate de a adapta Scriptura la dogmele tale, calci totul in picioare, asa cum faci si acum:
29 Căci cel ce mănâncă şi bea cu nevrednicie, osândă îşi mănâncă şi bea, nesocotind trupul Domnului.
30 De aceea, mulţi dintre voi sunt neputincioşi şi bolnavi şi mulţi au murit. (1 Corinetni 11).

Deci, in primul rand, acolo precizeaza ca "multi", nu zice ca "toti", asa ca pretentiile tale aberante, nu-si au nici rostul si nici locul, legat de Scriptura.
QUOTE
PĂCĂTOŞI, nelegiuiţi care nu au murit luând împărtăşania cu nevrednicie.

Degeaba il judeci tu pe Dumnezeu. Stii tu iconomia Lui?! Poti tu judeca oamenii care e pacatos si care nu e? Tu esti fara de pacat?
Daca te aplecai, macar cu putina atentie asupra Scripturii, vedeai ca acolo scrie foarte clar:
QUOTE
28 Să se cerceteze însă omul pe sine şi aşa să mănânce din pâine şi să bea din pahar

(intrebare auxiliara: din care paine si din care vin?)
Deci nu zice ca tu sa-l judeci, si sa te miri ca nu moare, ci sa se cerceteze omul pe sine... Iar judecata este a lui Dumnezeu si pedeapsa la fel.
QUOTE
Scriptura ne arată că nu are nicio importanţă această ceremonie decât în biserici.

Fals. Scriptura arata foarte clar ca e lucru de capatai Sfanta Impartasanie.
16 Paharul binecuvântării, pe care-l binecuvântăm, nu este, oare, împărtăşirea cu sângele lui Hristos? Pâinea pe care o frângem nu este, oare, împărtăşirea cu trupul lui Hristos?

50 Pâinea care se coboară din cer este aceea din care, dacă mănâncă cineva, nu moare.
51 Eu sunt pâinea cea vie, care s-a pogorât din cer. Cine mănâncă din pâinea aceasta viu va fi în veci. Iar pâinea pe care Eu o voi da pentru viaţa lumii este trupul Meu.
52 Deci iudeii se certau între ei, zicând: Cum poate Acesta să ne dea trupul Lui să-l mâncăm?
53 Şi le-a zis Iisus: Adevărat, adevărat zic vouă, dacă nu veţi mânca trupul Fiului Omului şi nu veţi bea sângele Lui, nu veţi avea viaţă în voi.
54 Cel ce mănâncă trupul Meu şi bea sângele Meu are viaţă veşnică, şi Eu îl voi învia în ziua cea de apoi.
55 Trupul este adevărată mâncare şi sângele Meu, adevărată băutură.
56 Cel ce mănâncă trupul Meu şi bea sângele Meu rămâne întru Mine şi Eu întru el.
57 Precum M-a trimis pe Mine Tatăl cel viu şi Eu viez pentru Tatăl, şi cel ce Mă mănâncă pe Mine va trăi prin Mine.
58 Aceasta este pâinea care s-a pogorât din cer, nu precum au mâncat părinţii voştri mana şi au murit. Cel ce mănâncă această pâine va trăi în veac.


23 Iar cel ce se îndoieşte, dacă va mânca, se osândeşte, fiindcă n-a fost din credinţă. Şi tot ce nu este din credinţă este păcat.
De la inceput adevaratii crestini au facut si au crezut asa:
42 Şi stăruiau în învăţătura apostolilor şi în împărtăşire, în frângerea pâinii şi în rugăciuni.
Tu crezi ca lor le ardea de parabole, sau crezi ca-L uitasera pe Domnul?

Iata cat de importanta si reala e Sfanta Impartasanie, ca Pavel e nevoit sa precizeze chiar:
33 De aceea, fraţii mei, când vă adunaţi ca să mâncaţi, aşteptaţi-vă unii pe alţii.
34 Iar dacă îi este cuiva foame, să mănânce acasă, ca să nu vă adunaţi spre osândă. Celelalte însă le voi rândui când voi veni.
Ce parabole gasesti tu aici? Tu crezi ca vinul si painea de la Sfanta Impartasanie este obisnuita de zici ca e parabola sau simbol?
QUOTE
Avram nu a luat cina Domnului. Noe, Enoh, la fel. Erau păcătoşi? Hristos nu a murit şi pt ei?

Evident ca s-a jertfit si pentru ei. Aceia au trait mult inaintea venirii Lui. Nimeni nu a fost fara de pacat, afara de Hristos.
QUOTE
Dacă studiezi cuvântul găseşti că părtăşia cu Dumnezeu este prin Hristos, Cuvântul lui Dumnezeu.

Este si prin Cuvantul lui Dumnezeu, nu am contrazis niciunde asta, chiar intaresc. Insa Sfanta Impartasanie este chiar mai mult decat atat, caci omul este trup si suflet, si in Imparatia lui Dumnezeu asa va merge.
QUOTE
Iar, cina Domnului este spre AMINTIREA sacrificiului făcut pt cei salvaţi.

Adica exista pericolul sa-L uiti?! Si cum se face ca daca iti aduci aminte de El cu nevrednicie te imbolnavesti si poate chiar mori? - asta legat de ce zicea Pavel..., poti muri de la pabole si de la simboluri? Sau si moartea si imbolnavirea erau tot parabole?

Da, se pare ca si aici le incurci rau de tot, asa ca o sa caut un topic unde sa mut aceste mesaje care nu au nici o legatura cu Fecioara MAria, dar trebuiau lamurite, zic eu...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 6 Sep 2008, 06:37 AM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Deci pana la urma cum e?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 6 Sep 2008, 07:41 AM
Mesaj #13


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Blakut,
Este asa cum spune Iisus Hristos in Sfanta Scriptura foarte clar, si nu cum o rastalmacesc altii nesocotind Scriptura si Cuvantul Domnului. Tot Scriptura zice ca o fac spre a lor pierzare...
Iata cuvintele Domnului foarte clare. Ele nu sunt nici simboluri, nici parabole, nici figuri de stil, nici inchipuire...
26 Iar pe când mâncau ei, Iisus, luând pâine şi binecuvântând, a frânt şi, dând ucenicilor, a zis: Luaţi, mâncaţi, acesta este trupul Meu.
27 Şi luând paharul şi mulţumind, le-a dat, zicând: Beţi dintru acesta toţi,
28 Că acesta este Sângele Meu, al Legii celei noi, care pentru mulţi se varsă spre iertarea păcatelor.
(Matei 26)
Zice, aratand spre paharul de vin, ce tocmai il sfintise, binecuvantandu-l: "Acesta(adica acel vin sfintit) este Sangele Meu care se varsa spre iertarea pacatelor". Apoi daca ne gandim ca acestea sunt parabole, simboluri si figuri de stil, atunci ne mai putem gandi ca parabolele, simbolurile si figurile de stil sunt facute "spre iertarea pacatelor"?! Posibil, insa doar daca consideram ca si pacatele, sau iertarea lor, este tot o parabola, simbol, sau figura de stil, literar artistica pentru impresionarea audientei.
Nu, draga Blakut, pentru cine crede cu adevarat in Iisus Hristos, cu toata fiinta lui, stie ca la Sfanta Impartasanie, noi ne impartasim cu Trupul si Sangele lui Hristos reale si nu inchipuite, caci inchipuirile nu au nici o valoare, sunt pentru filosofi, nu pentru credinciosi. Pai Iisus si Apostolii Lui, au facut circ acolo cand se Impartaseau cu Trupul si Sangele Lui?
E plina Scripura de precizari clare, cum ca Trupul si Sangele Domnului sunt reale si nu figuri de stil...
53 Şi le-a zis Iisus: Adevărat, adevărat zic vouă, dacă nu veţi mânca trupul Fiului Omului şi nu veţi bea sângele Lui, nu veţi avea viaţă în voi.
54 Cel ce mănâncă trupul Meu şi bea sângele Meu are viaţă veşnică, şi Eu îl voi învia în ziua cea de apoi.
55 Trupul este adevărată mâncare şi sângele Meu, adevărată băutură.
56 Cel ce mănâncă trupul Meu şi bea sângele Meu rămâne întru Mine şi Eu întru el.

Trupul, Sangele, mancatul, ramanerea Lui in noi si a noastra in El, sunt reale si nu figuri de stil, ca nu pentru figuri de stil a venit Hristos, si nici Sfintii Apostoli nu s-au lasat prigoniti, schingiuiti si omorati, si, de asemenea, nici multimea de sfinti mucenici, de-a lungul veacurilor, care si-au dat cu placere viata pentru Hristos.
Numai iudeii se intrebau, si nu pricepeau:52 Deci iudeii se certau între ei, zicând: Cum poate Acesta să ne dea trupul Lui să-l mâncăm? Unii de astazi, din pacate,neintelegand Scripturile, au "gasit" raspunsul: "Nu poate, e parabola si figura de stil" hh.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 6 Sep 2008, 07:52 AM
Mesaj #14


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Clopotel @ 6 Sep 2008, 08:41 AM) *
Trupul, Sangele, mancatul, ramanerea Lui in noi si a noastra in El, sunt reale si nu figuri de stil


Adica, impartasania e un act de canibalism?! yikes.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 6 Sep 2008, 08:16 AM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Draga Blakut,
Este asa cum spune Iisus Hristos in Sfanta Scriptura foarte clar, si nu cum o rastalmacesc altii nesocotind Scriptura si Cuvantul Domnului. Tot Scriptura zice ca o fac spre a lor pierzare...


Intreb, nu dau cu parul. Cum ar trebui sa interpretez citatele alea? De exemplu, raspunsul tau care este?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 6 Sep 2008, 11:09 AM
Mesaj #16


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Dragii mei Cucu Mucu si Blakut,
O sa va raspund la amandoi odata, ca sa nu scriu doua posturi...
In primul rand, ii fac precizarea lui Blakut, ca nu am zis ca "da cu parul", ba din contra, ma bucur ca intreaba si se intereseaza. Unele referiri nu erau catre el.
QUOTE
Adica, impartasania e un act de canibalism?!

smile.gif Hai sa o luam putin cu inceputul, si cine are urechi de auzit sa auda...
Inca de atunci, de la Cina Domnului, crestinii s-au impartasit cu Trupul si Sangele Domnului cu adevarat si nu simbolic. Adica Trupul si Sangele Domnului, erau reale, si nu inchipuite, sau parabole si figuri de stil. Deci toti crestinii de la inceputuri, incepand cu Sfintii Apostoli si ucenicii lor, si toata Biserica, credea si avea aceasta certitudine pe care o are si astazi. Vorbesc de Biserica lui Hristos cea adevarata.
Acest lucru, a facut ca paganii, ateii si altii straini de crestinism, sa spuna despre crestini ca sunt canibali si ii acuzau de canibalism. Pe timpul cand la Roma, abia se auzise de Iisus si de crestini, si cand din provinciile estice ale Imperiului Roman, veneau la Roma soldati, acesti avorbeau despre crestini, ca ei cred intr-un om Iisus care a inviat si s-a inaltat la ceruri, si caruia ii manaca trupul si sangele cu adevarat, adica sunt canibali.
Deci asta a fost dintotdeauna, si intotdeauna crestinii au fost priviti asa, pentru ca, crestinii intotdeauna au crezut si au stiut ca se Impartasesc cu Trupul si Sangele Domnului reale si nu inchipuite. Asta apropo de unii asa zisi "crestini" de astazi, care nu au absolut nici o legatura cu crestinismul autentic, si si-au inventat ei propriul crestinism in care zic ca totul este o parabola, adica un fel de filosofie.

Dar eu le dau un indiciu tuturor acestor necredinciosi: Cand Iisus zice: "Acesta este Trupul Meu" si "Acesta este Sangele Meu", referindu-se la painea si vinul sfintite pe care El le-a dat ucenicilor Sai, era El acolo cu trupul Lui si cu sangele Lui de carne? Era! A curs vreo picatura de sange din acel trup, sau si-a smuls El atunci vreo picatura de carne din El?
Mai ganditi-va!


Si o alta intrebare tot catre aceia: "Cum le-a aratat Dumnezeu ca se inseala, unora mai necredinciosi, care se indoiau ca la Sfanta Impartasanie este chiar Trupul si Sangele Domnului reale?"

QUOTE
Cum ar trebui sa interpretez citatele alea? De exemplu, raspunsul tau care este?

Citatele acestea care ti le-am dat, trebuie intelese foarte clar asa cum le-a spus Iisus. Aici nu ai ce sa mai interpretezi, cand lucrul e foarte clar, si absolut toti crestinii asa l-au inteles, dar mai ales, ceea ce nu stiu unii, Dumnezeu l-a si confirmat ca este real...
In Sfanta Scriptura, mai exista ceva, oarecum asemanator, ca "tehnica" vorbesc, dar total deosebit ca importanta...
Deci in Scriptura avem mai multe situatii, in care Dumenzeu, Iisus Hristos, au transformat materia, din ce era, in altceva...
De ex.:
6 Şi erau acolo şase vase de piatră, puse pentru curăţirea iudeilor, care luau câte două sau trei vedre.
7 Zis-a lor Iisus: Umpleţi vasele cu apă. Şi le-au umplut până sus.
8 Şi le-a zis: Scoateţi acum şi aduceţi nunului. Iar ei i-au dus.
9 Şi când nunul a gustat apa care se făcuse vin şi nu ştia de unde este, ci numai slujitorii care scoseseră apa ştiau, a chemat nunul pe mire,
(Ioan 2)
Deci apa s-a prefacut/transformat in vin... Dar aceia "nu stiau de unde este"... Asa cum si astazi, sunt unii care "nu stiu de unde este"...
In alta parte:
17 Iar ei I-au zis: Nu avem aici decât cinci pâini şi doi peşti.
18 Şi El a zis: Aduceţi-Mi-le aici.
19 Şi poruncind să se aşeze mulţimile pe iarbă şi luând cele cinci pâini şi cei doi peşti şi privind la cer, a binecuvântat şi, frângând, a dat ucenicilor pâinile, iar ucenicii mulţimilor.
20 Şi au mâncat toţi şi s-au săturat şi au strâns rămăşiţele de fărâmituri, douăsprezece coşuri pline.
21 Iar cei ce mâncaseră erau ca la cinci mii de bărbaţi, afară de femei şi de copii
(Matei 14)
Cum credeti voi ca din cinci paini si doi pesti, au putut fi hraniti 5000 de barbati, plus femei si copii, si au mai si ramas frimituri ca sa umpel 12 cosuri?
Nu trebuie sa ne mire puterea lui Dumnezeu. Sa nu uitam ca Dumnezeu a facut toata Creatia din nimic, doar a vrut si s-a facut...
Deci pentru ce poticnire sau sminteala am putea crede ca tocmai intr-un lucru asa de important, de vital, Dumnezeu acum ne minte, cand spune ca acolo este Trupul si Sangele Sau, reale. Este oare aici Dumnezeu neputincios? Evident ca nu... Mintea unor oameni putin credinciosi, poate fi neputincioasa, insa la Dumnezeu toate sunt cu putinta, mai ales cand si spune ce face.

Mancand painea si band vinul transformate, la Sfanta Impartasanie, in timpul Sfintei Liturghii, in trupul si sangele lui Hristos, crestinul se uneste cu Hristos, crescand si legaturile dinlauntrul unitatii Bisericii ca trup al lui Hristos: 17 Căci o pâine, un trup, suntem cei mulţi; căci toţi ne împărtăşim dintr-o pâine.(I Cor. 10).
Mancand din trupul lui Hristos si band sangele Lui, crestinul gusta din im­paratia Cerurilor inca in viata fiind. Ce mangaiere mai buna putea primi omul decat aceasta adevarata "arvuna" a vietii de veci, "leac al nemuririi", atat de mult cautate si dorite?

Putem pune intrebarea: este aceasta paine si acest vin un lucru obisnuit? Nu este.... Iisus precizeaza Acesta este trupul Meu, Acesta este sangele Meu, nu a spus la modul general: Painea este trupul Meu sau Vinul este sangele Meu la modul general... ci a indicat "Acesta", si nu restul de pe masa, caci pe aceea o binecuvantase
Prin ce devine acea paine si acel vin Trupul si Sangele lui Iisus?
Prin binecuvantare....
Aceasta inseamna ca Duhul Sfant, Datatorul de viata, Se coboara, si transforma in mod real acea paine si acel vin in Trupul si Sangele Mantuitorului, dar neschimbandu-i forma ci doar esenta, astfel incat, desi ochii fizici vad in realitate numai paine si vin, de fapt acolo este Trupul si Sangele Mantuitorului, care este foarte real, mai real decat noi insine, asa cum am spus, si tot atat de real ca si Pruncul din pantecle Fecioarei Maria care tot prin coborarea Duhului Sfant S-a facut....
Acum presupun ca totul e clar, si ca la Sfanta Impartasanie Ortodoxa, avem cu adevarat Trupul si Sangele lui Iisus si nu un simbol sau ceva fara valoare si fara viata...
Inchei cu un citat din Scriptura, unde voi marca si unele aspecte, in care Apostolul atrage atentia asupra unor oameni necredinciosi, si care prin erezii si minciuni, incearca sa provoace dezbinari in Biserica lui Hristos... Asta a fost tot timpul, si este si astazi... sad.gif
18 Caci mai intai aud ca atunci cand va adunati in biserica, intre voi sunt dezbinari, si in parte cred.
19 Caci trebuie sa fie intre voi si eresuri, ca sa se invedereze intre voi cei incercati.
20 Cand va adunati deci laolalta, nu se poate manca Cina Domnului;
21 Caci, sezand la masa, fiecare se grabeste sa ia mancarea sa, incat unuia ii este foame, iar altul se imbata.
22 N-aveti, oare, case ca sa mancati si sa beti? Sau dispretuiti Biserica lui Dumnezeu si rusinati pe cei ce nu au? Ce sa va zic? Sa va laud? in aceasta nu va laud.
23 Caci eu de la Domnul am primit ceea ce v-am dat si voua: Ca Domnul Iisus, in noaptea in care a fost vandut, a luat paine,
24 si, multumind, a frant si a zis: Luati, mancati; acesta este trupul Meu care se frange pentru voi. Aceasta sa faceti spre pomenirea Mea.
25 Asemenea si paharul dupa Cina, zicand: Acest pahar este Legea cea noua intru sangele Meu. Aceasta sa faceti ori de cate ori veti bea, spre pomenirea Mea.
26 Caci de cate ori veti manca aceasta paine si veti bea acest pahar, moartea Domnului vestiti pana cand va veni.
27 Astfel, oricine va manca painea aceasta sau va bea paharul Domnului cu nevrednicie, va fi vinovat fata de trupul si sangele Domnului.
28 Sa se cerceteze insa omul pe sine si asa sa manance din paine si sa bea din pahar.

29 Caci cel ce mananca si bea cu nevrednicie, osanda isi mananca si bea, nesocotind trupul Domnului.
30 De aceea, multi dintre voi sunt neputinciosi si bolnavi si multi au murit.
31 Caci de ne-am fi judecat noi insine, nu am mai fi judecati.
32 Dar, fiind judecati de Domnul, suntem pedepsiti, ca sa nu fim osanditi impreuna cu lumea.
33 De aceea, fratii mei, cand va adunati ca sa mancati, asteptati-va unii pe altii.
34 Iar daca ii este cuiva foame, sa manance acasa, ca sa nu va adunati spre osanda. Celelalte insa le voi randui cand voi veni.

(1 Cor. 11)


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 6 Sep 2008, 12:17 PM
Mesaj #17


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Clopotel @ 6 Sep 2008, 12:09 PM) *
Dar eu le dau un indiciu tuturor acestor necredinciosi: Cand Iisus zice: "Acesta este Trupul Meu" si "Acesta este Sangele Meu", referindu-se la painea si vinul sfintite pe care El le-a dat ucenicilor Sai, era El acolo cu trupul Lui si cu sangele Lui de carne? Era!

Inseamna ca iar le-a mai tras o minciuna la discipoli? blink.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 6 Sep 2008, 12:50 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Citatele acestea care ti le-am dat, trebuie intelese foarte clar asa cum le-a spus Iisus. Aici nu ai ce sa mai interpretezi, cand lucrul e foarte clar, si absolut toti crestinii asa l-au inteles, dar mai ales, ceea ce nu stiu unii, Dumnezeu l-a si confirmat ca este real...

Deci la intrebarea mea:In credinta ortodoxa se crede ca vinul si painea de la impartasanie se transforma in carne si sange adevarat, al lui Iisus?

Raspunsul este da?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 6 Sep 2008, 02:11 PM
Mesaj #19


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Dragii mei Cucu Mucu si Blakut,
QUOTE
Inseamna ca iar le-a mai tras o minciuna la discipoli?

....
QUOTE
Deci la intrebarea mea:In credinta ortodoxa se crede ca vinul si painea de la impartasanie se transforma in carne si sange adevarat, al lui Iisus?
Raspunsul este da?

Iisus Hristos nu a mintit ucenicii Sai, deoarece:
Sunt şi trupuri cereşti şi trupuri pământeşti; dar alta este slava celor cereşti şi alta a celor pământeşti. (1 Corinteni 15:40)
Si ambele sunt la fel de reale...
Dar deja v-am dat destule repere. Normal ar fi trebuit sa intelegeti.
La Sfanta Impartasanie este Trupul si Sangele Domnului real. Transformarea se face cu ajutorul Duhului Sfant. Este tot la fel de real ca si vinul ce l-a transformat din apa la nunta din Cana Galileii, sau ca painile si pestii care au ajuns pentru 5000 de oameni... Este la fel de real ca insusi Iisus Hristos, care S-a zamislit in Fecioara Maria, prin Duhul Sfant...
Mai clar nu stiu cum sa va spun....

Voi credeti in Iisus Hristos, in Duhul Sfant si in puterea lui Dumnezeu? Daca da, este mai mult decat suficient ce v-am spus ca sa intelegeti, daca nu - nu veti crede nici daca ar învia cineva dintre morţi. (Luca 16,31)

Acest topic a fost editat de Clopotel: 6 Sep 2008, 04:36 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 6 Sep 2008, 02:56 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Voi credeti in Iisus Hristos, in Duhul Sfant si in puterea lui Dumnezeu? Daca da, este mai mult decat suficient ca v-am spus ca sa intelegeti, daca nu - nu veti crede nici daca ar învia cineva dintre morţi.


Aici nu e vorba de ce cred eu, sau de a nega vreo credinta de-a ta. Pur si simplu eram curios ce cred ortodocsii.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 6 Sep 2008, 04:59 PM
Mesaj #21


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Ok... eu am spus pe scurt, dar ideea asta e... De la inceputul inceputurilor crestinismului, cu Sfintii Apostoli, si pana astazi, crestinii autentici, intotdeauna au crezut si au stiut, ca la Sfanta Impartasanie, este Trupul si Sangele Domnului real, si nu doar simbolic. Iar Sfanta Impartasanie nu este o ceremonie simbolica, ca simbolurile nu ajuta la nimic, nu au lucrare, adica nu sunt lucratoare, ci este o realitate, si este si mistica, adica tainica, pentru ca atat Duhul Sfant cat si lucrarea Lui, sunt reale...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 6 Sep 2008, 06:18 PM
Mesaj #22


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Clopotel @ 6 Sep 2008, 03:11 PM) *
La Sfanta Impartasanie este Trupul si Sangele Domnului real.

Dumnezeu are trup ? Ce mananca? Ce bea? O tigarica trage din cand in cand? Credeam ca Dumnezeu este spirit etern si nu materie trecatoare. Cum poate avea trup o entitate ce este incorporata in toate vietatile din lumea asta?

Stai asa, ca m-am prins! Adica scriptura vrea sa spuna ca atunci cand rad cinci - zece mici ( rofl.gif cu bere, bre), adica ma impartasesc cu o particica din trupul lui Dumnezeu care era in animalul din care s-au facut micii? Aaaa, pai daca o luam asa, ma numar printre credinciosii fruntasi la cat consum! rofl.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 6 Sep 2008, 07:36 PM
Mesaj #23


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Ma pregatesc deja sa deschid zilele urmatoare un topic cu "Îl vrem pe Cucu Mucu înapoi la Han" spoton.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 6 Sep 2008, 08:00 PM
Mesaj #24


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga CucuMucu,
mad.gif In mod normal ar fi trebuit sa-ti sterg complet mesajul, insa pentru ca mi-ai raspuns mie, nu am sa o fac eu... Oricum acest gen de mesaje te descalifica complet. hh.gif
QUOTE
Credeam ca Dumnezeu este spirit etern si nu materie trecatoare.

Desi eu m-am straduit sa scriu cat mai clar, tu nu numai ca nu ai inteles nimic din ce am spus eu, dar vii aici cu niste lucruri pe care le-am contrazis la modul evident...
Unde am afirmat eu ca Dumnezeu este materie trecatoare? Apropo, tu ai citit vreodata macar vreo pagina din Biblie, macar de curiozitate? Te cred daca spui ca nu...

QUOTE
Cum poate avea trup o entitate ce este incorporata in toate vietatile din lumea asta?

Nu, in Crestinism, Dumnezeu nu este incorporat in toate vietatile din lumea asta... Dumnezeu nu salasluieste in vaci si in alte animale asa cum zici tu... Acestea sunt teorii filosofice, ateiste, liber cugetatoare, orientale etc... Daca tu crezi altceva, te rog sa-mi arati si mie care este rationamentul...
Tu crezi ca Dumnezeu este incorporat in toate vietatile din lumea asta? Asta e credinta ta? Cum se numeste?

Deci rationamentul tau, daca exista vreunul, nu are absolut nici o legatura cu topicul de fata...

Deoarece saptamana viitoare voi lipsi, te rog sa citesti macar prima pagina din Biblie pana ma intorc eu... hh.gif

Acest topic a fost editat de Clopotel: 6 Sep 2008, 08:22 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 6 Sep 2008, 09:16 PM
Mesaj #25


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Cla @ 6 Sep 2008, 08:36 PM) *
Ma pregatesc deja sa deschid zilele urmatoare un topic cu "Îl vrem pe Cucu Mucu înapoi la Han" spoton.gif


Ntz, ca Dumnezeu vrea indreptarea pacatosului, nu moartea lui.



QUOTE
Unde am afirmat eu ca Dumnezeu este materie trecatoare?


uite aici -
QUOTE
La Sfanta Impartasanie este Trupul si Sangele Domnului real.


Iar dexu zice TRUP ~uri n. 1) Totalitate a organelor care alcătuiesc o fiinţă vie; corp.

No, deci un trup tocmai materie trecatoare este.


Buun, rectific, nu in toate vietatile, in toti oamenii salasluieste spiritul lui Dumnezeu. Cum se poate intrupa insa?



Oricum acest gen de mesaje te descalifica complet.

Ar trebui sa aplici mai multa flexibilitate in vorba si in port. Stresul nu face bine nimanui! thumb_yello.gif Oricum, se pare ca si tu ai avansat, nu mai combati cu "barda" , ai inceput sa dai cu argumente. Faptul ca nu mi-ai sters mesajul e un pas inainte pe calea conversatiei. jamie.gif




--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 7 Sep 2008, 11:17 AM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE(abis)
Ete na, confidential... Este de notorietate ca raspunsul la intrebarea lui Blakut este DA.
Era o gluma inofensiva... wink.gif Evident ca raspunsul era Da, doar se putea vedea si din mesajele de pe han (si eu am discutat cindva destul de aprofundat cu alti membri), si din multe locuri de pe net...
Idea in care am raspuns astfel era legata si de faptul ca ateii nu respecta cele sfinte ale credinciosilor si le iau in bascalie cum cu nesimtire a facut-o deja Cucu Mucu...
Parca ateii spuneau ca nu intra pe topicuri in care se discuta in interiorul credintelor... Dar intre vorbe si fapte se vede caracterul...

Acest topic a fost editat de IoanV: 7 Sep 2008, 11:53 AM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 7 Sep 2008, 12:24 PM
Mesaj #27


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Ioane, nu era bascalie, era o parabola, sa vada Clopotel cat de absurda e ideea Dumnezeu cu trup, pe care o tot sustine. Daca ar avea trup, ar trebui sa execute operatiile pe care orice trup le executa.

Sau cumva numai voi aveti voie sa vorbiti in parabole si metafore? Observ usurinta cu care pui "epitete" altora, Ioane. Nu face casa buna cu dogma pe care o propovaduiesti. Oricum, "nesimtit" nu mi-a mai zis nimeni . Multam fain ca mi-ai reamintit cu cine stau de vorba, incepusem sa uit! jamie.gif

Am intrat aici pt ca e discutie derivata din alt topic, in care am participat activ!


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 7 Sep 2008, 12:36 PM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE(Cucu)
Observ usurinta cu care pui "epitete" altora, Ioane. Nu face casa buna cu dogma pe care o propovaduiesti. Oricum, "nesimtit" nu mi-a mai zis nimeni . Multam fain ca mi-ai reamintit cu cine stau de vorba, incepusem sa uit!
Nu ti-am pus tie epitet ci faptei tale. Daca consideri ca te reprezinta si poti generaliza la felul tau de a fi, eu nu ma bag... Crestinul nu condamna omul ci faptele lui cele rele... Si chiar nu mi-a cazut bine "parabola" ta, nu e locul potrivit pentru ea.
QUOTE
Daca ar avea trup, ar trebui sa execute operatiile pe care orice trup le executa.
De aceea e mai bine sa nu se grabeasca ateii cu aprecierile si cu concluziile pe alt teren. In cele ale credintei sa se pronunte cei ce cred si stiu si alte lucruri...
QUOTE
Am intrat aici pt ca e discutie derivata din alt topic, in care am participat activ!
Cind spuneam ca credinciosii nu se bucara de liniste nici pe Universul credintei nu m-ati crezut.... Eu zic ca nu trebuia sa te bagi pe aici sa faci "parabole" care batjocoresc credintele crestinilor ...

Acest topic a fost editat de IoanV: 7 Sep 2008, 12:38 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 7 Sep 2008, 03:25 PM
Mesaj #29


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(Cucu Mucu @ 7 Sep 2008, 01:24 PM) *
Ioane, nu era bascalie, era o parabola, sa vada Clopotel cat de absurda e ideea Dumnezeu cu trup, pe care o tot sustine. Daca ar avea trup, ar trebui sa execute operatiile pe care orice trup le executa.

Sau cumva numai voi aveti voie sa vorbiti in parabole si metafore? Observ usurinta cu care pui "epitete" altora, Ioane. Nu face casa buna cu dogma pe care o propovaduiesti. Oricum, "nesimtit" nu mi-a mai zis nimeni . Multam fain ca mi-ai reamintit cu cine stau de vorba, incepusem sa uit! jamie.gif

Am intrat aici pt ca e discutie derivata din alt topic, in care am participat activ!

Mucule, mie poti sa-mi zici ce vrei tu, ca eu nu ma predic pe mine, iar, numai idolii au nevoie de oameni ca sa-i apere, Dumnezeu se apara singur.

Ei sunt un grup cam de 4 persoane care isi dau mesaje intre ei de 4 ani si sunt de acord unii cu altii, cum si pe un forum al adventistilor sunt cu totii de acord intre ei.
Uita-te si tu ce trafic au avut si ce vechi sunt mesajele. rofl.gif
Iar, daca cutezi sa-i contrazici, te baneaza. rofl.gif

Iti dau o sugestie: intreaba-i de ce tocmai din Scriptura pe care o apara in fata ta ei ignora unde scrie sa nu te inchini omului, mortilor, de ce boteaza copii, de ce ii scufunda in apa, etc........ Asa le creezi cel mai mare discomfort. rofl.gif rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 7 Sep 2008, 04:06 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE(papy)
Mucule, mie poti sa-mi zici ce vrei tu, ca eu nu ma predic pe mine, iar, numai idolii au nevoie de oameni ca sa-i apere, Dumnezeu se apara singur.
Pai deschideti un topic in care ateii sa isi bata joc de credinta si de dumnezeul tau. Daca pe noi ne respecta sa ne respecte si credinta, nu sa isi bata joc de ea luind n desert numele lui Dumnezeu. Eu cred ca trebuie sa ne respectam unii pe altii, tu vad ca rizi tot timpul de altii si ai alta parere...
QUOTE
Iti dau o sugestie: intreaba-i de ce tocmai din Scriptura pe care o apara in fata ta ei ignora unde scrie sa nu te inchini omului, mortilor, de ce boteaza copii, de ce ii scufunda in apa, etc........ Asa le creezi cel mai mare discomfort.
Acesta e un indemn spre a face bine, ca in epistolele apostolilor nu? Stiam ca nu Adevarul il cauti pe aici ci sa te inalti pe tine si sa ataci Biserica lui Iisus. Dar e bine ca recunosti si singur ce urmaresti. Pacat ca sfaturile tale pleaca din rautate, nu din iubire...
QUOTE
Ei sunt un grup cam de 4 persoane care isi dau mesaje intre ei de 4 ani si sunt de acord unii cu altii
Chiar nu stiu la ce mesaje intre ei te referi... Ne uneste doar credinta comuna, dar la ea am ajuns in mod independent. Nu ne sfatuim pe ascuns, stai linistit...

Acest topic a fost editat de IoanV: 7 Sep 2008, 04:09 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 7 Sep 2008, 04:35 PM
Mesaj #31


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(papy @ 7 Sep 2008, 04:25 PM) *
Iti dau o sugestie: intreaba-i


Nu ma amestecati in balacareala voastra. Eu aveam o discutie cu Clopotel, in care a intrat injurios Ioan. Atat, si nimic mai mult. De botezuri, morti si alte cele, va priveste.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 7 Sep 2008, 04:55 PM
Mesaj #32


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE(Cucu Mucu @ 7 Sep 2008, 05:35 PM) *
Eu aveam o discutie cu Clopotel, in care a intrat injurios Ioan.


Intr-adevar, a folosit un numar prea mic de epitete demne de prestatia ta. Dar de fapt ce cauti tu aici, numai recunoastere?


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 7 Sep 2008, 06:31 PM
Mesaj #33


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



...si iarta-ne noua greselile cum si noi iertam gresitilor nostri....

Mda, se pare ca avea dreptate Sere, nu poate iesi nimic constructiv din discutiile in contradictoriu pe teme religioase.

Ce caut eu aici? Incerc sa combat pe diverse teme, facandu-mi gimnastica intelectuala zilnica. Tu ce cauti aici?


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 7 Sep 2008, 06:45 PM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE(Cucu)
...si iarta-ne noua greselile cum si noi iertam gresitilor nostri...
Bine, hai sa ne impacam pina nu vine noaptea... Te rog insa sa tii cont ca unii dintre noi il iubim pe Dumnezeu si asa cum nu iti place sa faca cineva glume grosolone la adresa celor dragi tie, nici noua nu ne place sa isi bata cineva joc de El... Eu te iert, iarta-ma si tu daca te-am suparat...
QUOTE
Ce caut eu aici? Incerc sa combat pe diverse teme, facandu-mi gimnastica intelectuala zilnica. Tu ce cauti aici?
Nu cred ca e subforumul cel mai potrivit, aici sunt probleme de credinta (ale intregului) nu greutati pt. gimnastica intelectuala...
QUOTE
Mda, se pare ca avea dreptate Sere, nu poate iesi nimic constructiv din discutiile in contradictoriu pe teme religioase.
Cred ca are dreptate, sunt din planuri si cu discursuri, motivatii diferite, de aceea nu se schimba are lucru ...


@ papy
Cucu Mucu m-a facut curios, oare cum spui tu Tatal Nostru? Ai inlocuit textul citat de el cu "ce bine ca ne-ai iertat toate greselile, indiferent ce facem noi semenilor nostri"?

Acest topic a fost editat de IoanV: 7 Sep 2008, 06:47 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 7 Sep 2008, 07:44 PM
Mesaj #35


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(IoanV @ 7 Sep 2008, 07:45 PM) *
Eu te iert, iarta-ma si tu daca te-am suparat...


Nu m-ai suparat, bre, m-ai combatut! Da' sa stii ca cel mai bun aparat pt gimnastica intelectuala e religia. Eu imi cer scuze daca te-ai simtit jignit, nu asta a fost intentia mea, am mai spus-o. Eu nu vreau sa te jignesc nici pe tine, nici pe altcineva, nu am nimic de castigat din asta!


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 01:00 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman