HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

6 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Sfarsitul Lumii In Scriptura, Potopul o metafora pentru sfarsitul lumii
IoanV
mesaj 13 Sep 2008, 07:34 AM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Scriptura spune ca va fi EXACT ca in zilele lui Noe.

Matei, 24
36 Iar de ziua şi de ceasul acela nimeni nu ştie, nici îngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl.
37 Şi precum a fost în zilele lui Noe, aşa va fi venirea Fiului Omului.
38 Căci precum în zilele acelea dinainte de potop, oamenii mâncau şi beau, se însurau şi se măritau, până în ziua când a intrat Noe în corabie,
39 Şi n-au ştiut până ce a venit potopul şi i-a luat pe toţi, la fel va fi şi venirea Fiului Omului.
40 Atunci, din doi care vor fi în ţarină, unul se va lua şi altul se va lăsa.
41 Din două care vor măcina la moară, una se va lua şi alta se va lăsa.
42 Privegheaţi deci, că nu ştiţi în care zi vine Domnul vostru.

Dupa cum vezi ne spune ca va fi atunci cind oamenii n-au stiut si intareste afirmatia si inainte si dupa. La sfirsit se adreseaza chiar crestinilor caci pt. ei El este "Domnul vostru". Ai bun obicei sa citesti scriptura, dar te opresti la fraze si nu analizezi destul de bine contextul... Aici nu e vorba de un eveniment cum a fost potopul ci ceva mult mai grav si mai important, chiar de sfirsitul lumii, despre care nici ingerii, nic Fiul nu stiu! De ce? Pt. ca este decizia Tatalui cind este sfirsitul...

Acest topic a fost editat de IoanV: 13 Sep 2008, 12:41 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 13 Sep 2008, 11:34 AM
Mesaj #72


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(IoanV @ 13 Sep 2008, 08:34 AM) *
Dupa cum vezi ne spune ca va fi atunci cind oamenii n-au stiut si intareste afirmatia si inainte si dupa. La sfirsit se adreseaza chiar crestinilor caci pt. ei el este "Domnul vostru". Ai bun obicei sa citesti scriptura, dar te oprsti la fraze si nu analizezi destul de bine contextul... Aici nu e vorba de un eveniment cum a fost potopul ci ceva mult mai grav si mai important, chiar de sfirsitul lumii, despre care nici ingerii, nic Fiul nu stiu! De ce? Pt. ca este decizia Tatalui cind este sfirsitul...

Cei care n-au stiut sunt cei nesalvati pe care nu-i interesa ce are Dumnezeu de spus. La fel ca si azi, cand mai ales cei din biserici ignora Scriptura.

Iar, scrie
QUOTE
42 Privegheaţi deci, că nu ştiţi în care zi vine Domnul vostru.


Scrie cumva ca nu putem sti anul? Nu scrie.

Ce am gasit eu arata ANUL. Ce am incalcat din Scriptura?

Acest topic a fost editat de papy: 13 Sep 2008, 11:35 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 13 Sep 2008, 02:30 PM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Ce am gasit eu arata ANUL. Ce am incalcat din Scriptura?
Ai extrapolat acordind alt sens unei fraze. Mai exacte sunt profetiile lui Daniel, vezi de ex. cap. 12. Cum de nu te-ai legat de ele?

Acest topic a fost editat de IoanV: 13 Sep 2008, 02:31 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 13 Sep 2008, 02:30 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
papy
mesaj 13 Sep 2008, 09:23 PM
Mesaj #74


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(IoanV @ 13 Sep 2008, 03:30 PM) *
Ai extrapolat acordind alt sens unei fraze. Mai exacte sunt profetiile lui Daniel, vezi de ex. cap. 12. Cum de nu te-ai legat de ele?

Am sau nu voie sa spun despre anul sfarsitului sau nu? Ai vreun vers care spune ca nu stim anul? Scrie de zi si ora. Nu scrie de an sau luna.

Atunci, de ce ma tot contrazici?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 13 Sep 2008, 09:42 PM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Calculul tau contrazice pe cel expus in Daniel, 12.

Acest topic a fost editat de IoanV: 14 Sep 2008, 12:50 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 13 Sep 2008, 11:37 PM
Mesaj #76


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(IoanV @ 13 Sep 2008, 10:42 PM) *
Calcului tau contrazice pe cel expus in Daniel, 12.

Fii bun si arata-mi care sunt versurile din Daniel 12 la care te referi, adu proba biblica aferenta demonstratiei si o a dou metoda, diferita de prima, care sa confirme acelasi lucru si aceeasi data.

Ai grija, insa, ca versul 10 spune ca cei nelegiuiti nu vor pricepe.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 14 Sep 2008, 12:57 PM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE(papy)
Fii bun si arata-mi care sunt versurile din Daniel 12 la care te referi, adu proba biblica aferenta demonstratiei si o a dou metoda, diferita de prima, care sa confirme acelasi lucru si aceeasi data.
Mai intii sa stii ca eu nu sunt preocupat de data sfirsitului lumii. Cin voi avea nevoie sa stiu, voi cerceta in legatura cu ea. Deocamdata mai am multe pacate stiute si nestiute de care trebuie sa scap...
In temeiul necontrazicerii, explica-ne cum calculul tau se potriveste cu cel din profetia lui Daniel.
Daniel 12
7 Şi am ascultat pe bărbatul cel îmbrăcat în veşminte de in care stătea deasupra apelor fluviului şi el şi-a ridicat dreapta şi stânga lui către ceruri şi a jurat pe Cel ce este viu în veci: "Va mai ţine o vreme; vremuri şi jumătate de vreme, iar când se va isprăvi de sfărâmat puterea poporului celui sfânt, atunci vor lua sfârşit toate acestea".


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 14 Sep 2008, 04:10 PM
Mesaj #78


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(IoanV @ 14 Sep 2008, 01:57 PM) *
Mai intii sa stii ca eu nu sunt preocupat de data sfirsitului lumii. Cin voi avea nevoie sa stiu, voi cerceta in legatura cu ea. Deocamdata mai am multe pacate stiute si nestiute de care trebuie sa scap...
In temeiul necontrazicerii, explica-ne cum calculul tau se potriveste cu cel din profetia lui Daniel.
Daniel 12
7 Şi am ascultat pe bărbatul cel îmbrăcat în veşminte de in care stătea deasupra apelor fluviului şi el şi-a ridicat dreapta şi stânga lui către ceruri şi a jurat pe Cel ce este viu în veci: "Va mai ţine o vreme; vremuri şi jumătate de vreme, iar când se va isprăvi de sfărâmat puterea poporului celui sfânt, atunci vor lua sfârşit toate acestea".

o vreme; vremuri şi jumătate de vreme, inseamna 1 + 2 + 1/2 adica 3 1/2 sau 42 luni sau 1260 zile

3 ani si jumatate a tinut predicarea lui Hristos, dupa care s-a inaltat la cer.

Propovaduirea va tine pana la sfarsit, cand sfintii se vor ridica la cer, exact ca El.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 14 Sep 2008, 08:26 PM
Mesaj #79


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Papy,
QUOTE(papy @ 13 Sep 2008, 12:34 PM) *
Scrie cumva ca nu putem sti anul? Nu scrie.

Ai gasit tu vreun citat in Scriptura in care zice ca trebuie sa stii anul? Unde?!
In schimb, repet, eu am gasit urmatorul citat:Privegheaţi deci, că nu ştiţi în care zi vine Domnul vostru, care este o porunca foarte clara si precisa a Mantuitorului... Tu despre aceasta porunca a Mantuitorului ce parere ai?
QUOTE
Ce am gasit eu arata ANUL. Ce am incalcat din Scriptura?

Ce an ai gasit tu?! Unde?!
QUOTE
Nu ai citit parabola smochinului? Nu scrie ca atunci stim ca e aproape, la usa?

Se pare ca nu prea intelegi pilda smochinului. Asa cum ti-am spus si la pilda celor 10 fecioare, acele fecioare au stiut cand Domnul este la usi, dar nu din algebra.

De altfel, chiar imediat inainte de urcarea Sa la cer, Mantuitorul a mai spus odata ucenicilor Sai:
7 El a zis către ei: Nu este al vostru a şti anii sau vremile pe care Tatăl le-a pus în stăpânirea Sa (Fapte 1)
Si asta nu a spus-o cu vreun dispret la adresa lor, ci din contra, la a le descuraja curiozitatile paguboase de a se apuca de calcule si potriveli lumesti ca sa afle ce nu este inca dat lor sa afle, in loc sa-i indeplineasca poruncile.
Ca si aceste curiozitati si calcule lumesti, tot din patimi vin, de aceea, cand Dumnezeu zice: "Iar Dumnezeu i-a zis: Nebune! În această noapte vor cere de la tine sufletul tău.", ce vei mai face cu calculele anii si vremurile, si la ce te va mai ajuta ca ti-a dat ziua z si ora d?
QUOTE
Iar, smochinul este Israelul. 1948 iti spune ceva?

Imi spune ca din nou o iei pe aratura... Ar fi trebuit sa stii ca Israelul lumesc (tara Israel) de dupa Hristos nu mai este si nu mai poate fi luata ca reper spiritual sau scripturistic... Este o tara ca oricare alta... Faptul ca la 1948 ei si-au refacut statul politic pe vechiul teritoriu al "parintilor lor" este irelevant in plan spiritual crestin.
Probabil ca nu ai citit nici pilda lucratorilor viei, la care Mantuitorul conchide:
42 Zis-a lor Iisus: Au n-aţi citit niciodată în Scripturi: "Piatra pe care au nesocotit-o ziditorii, aceasta a ajuns să fie în capul unghiului. De la Domnul a fost aceasta şi este lucru minunat în ochii noştri"?
43 De aceea vă spun că împărăţia lui Dumnezeu se va lua de la voi şi se va da neamului care va face roadele ei.
(Matei 21)
In limbaj crestin Israelul este inteles ca Israel mesianic.
De altfel Scriptura face diferentiere foarte clara intre "Israelul dupa trup" si "Israelul lui Dumnezeu" (1 Corinteni 10:18, Galateni 6:16)
Noul Israel este Biserica si ii cuprinde pe toti cei care au "adevarata taiere imprejur" in Hristos. Iar aceasta "taiere imprejur in Hristos" este identificata de Pavel cu botezul crestin.(Coloseni 2:11-12).

Apropo: cum ai tradus tu la Galateni 6:16?

Acum sa revin putin la puzzleul tau algebric. Biblia cuprinde atat de multe numere, incat practic pot fi facute sa indice orice doreste cel ce se joaca cu ele. Daca cineva doreste sa lege ceva de un numar, fie 666, sau oricare altul, cu siguranta va gasi o cale sa o arate, nu conteaza cat de sucita ar fi metoda folosita. Am atatea exemple haioase, dar aparent reale, incat algebra ta chiar e clasa I pe langa ele... Nu mai vorbesc de cartea aceea "Codul Bibliei"...

Ca sa revin, repet, este foarte clar ca a incerca sa spui ca tu cunosti ora, data sau macar anul venirii Domnului, este o abatere grava de la Scriptura, care zice:" Iar de ziua şi de ceasul acela nimeni nu ştie, nici îngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl..

Si ca sa vedem ca cei ca Papy au exista in toate timpurile, iata ce s-a spus despre acesti "falsi prooroci" sau "algebrari biblici" de-a lungul vremurilor:
"Fie ca oasele celor care calculeaza sfarsitul (adica vremea venirii Domnului) sa se imprasie! Pentru ca daca timpul pe care l-au calculat va trece fara ca Domnul sa fi venit, ei vor spune:"Hristos nu va veni niciodata!" Mai bine asteptat-L, caci scris este:"Chiar daca El zaboveste, voi asteptati-L" (Avacum 2:3) (Rabinul Shamu'el bar-Nachmani)

Dar cei de acum, se aseamana cu uni din trecut care incercau sa calculeze venirea lui Mesia. Cand se intalnea cu ei Rabinul Zera le zicea:
"Am fost imvatati ca, atunci cand mintea este imprastiata, trei lucruri se apropie:Mesia, un obiect pierdut si un scorpion. Deci nu-I intarziati venirea, gandindu-va la ea!"


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 14 Sep 2008, 11:08 PM
Mesaj #80


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE
In schimb, repet, eu am gasit urmatorul citat:Privegheaţi deci, că nu ştiţi în care zi vine Domnul vostru, care este o porunca foarte clara si precisa a Mantuitorului... Tu despre aceasta porunca a Mantuitorului ce parere ai?

Nu vad unde este interzis sa stii anul. Ziua, ora, este alta discutie.

QUOTE
Ce an ai gasit tu?! Unde?!


2 Petru 3

8Dar, prea iubiţilor, să nu uitaţi un lucru: că, pentru Domnul, o zi este ca o mie de ani, şi o mie de ani sînt ca o zi.

Geneza 7

4Căci după şapte zile, voi face să ploaie pe pămînt patruzeci de zile şi patruzeci de nopţi; şi voi şterge astfel de pe faţa pămîntului toate făpturile pe cari le-am făcut.``

Nu au fost sterse TOATE FAPTURILE, in arca lui Noe fiind 8 oameni si din toate animalele cate o pereche. 7 zile = 7000 de ani de la data potopului.

QUOTE
De altfel, chiar imediat inainte de urcarea Sa la cer, Mantuitorul a mai spus odata ucenicilor Sai:
7 El a zis către ei: Nu este al vostru a şti anii sau vremile pe care Tatăl le-a pus în stăpânirea Sa (Fapte 1)

Aceasta nu este o porunca, ci o instiintare si este pt cei din biserici, care primisera porunca sa-L astepte in Ierusalim. Cei din biserici nu stiu anii calendaruli biblic nici azi.

4Pe cînd Se afla cu ei, le -a poruncit să nu se depărteze de Ierusalim, ci să aştepte acolo făgăduinţa Tatălui, ,,pe care,`` le -a zis El, ,,aţi auzit -o dela Mine.

5Căci Ioan a botezat cu apă, dar voi, nu după multe zile, veţi fi botezaţi cu Duhul Sfînt.``

Erau deja salvati, deci Duhul pe care-l asteptau era binecuvantarea propovaduirii prin institutia bisericii care a inceput la Cinzecime.

Faptele Apostolilor 2

1În ziua Cincizecimii, erau toţi împreună în acelaş loc.
2Deodată a venit din cer un sunet ca vîjîitul unui vînt puternic, şi a umplut toată casa unde şedeau ei.

3Nişte limbi ca de foc au fost văzute împărţindu-se printre ei, şi s'au aşezat cîte una pe fiecare din ei.

4Şi toţi s'au umplut de Duh Sfînt, şi au început să vorbească în alte limbi, după cum le da Duhul să vorbească.

Deci, bisericilor li s-a prezis ca nu vor sti anii. Ziua aceea le va prinde ca un hot noaptea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 14 Sep 2008, 11:27 PM
Mesaj #81


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Papy,
QUOTE
Nu vad unde este interzis sa stii anul. Ziua, ora, este alta discutie.

Iarasi te contrazici...Pai pana acum ziceai ca tu nu te abati de la litera Scripturii... Acum vad ca bagi si de la tine, pe motiv ca daca nu este interzis ceva, poti sa faci nestingherit...
Evident ca si asta este o incalcare a Scripturii...
12 Toate îmi sunt îngăduite, dar nu toate îmi sunt de folos. Toate îmi sunt îngăduite, dar nu mă voi lăsa biruit de ceva. (1 Corinteni 6)
QUOTE
Nu au fost sterse TOATE FAPTURILE, in arca lui Noe fiind 8 oameni si din toate animalele cate o pereche. 7 zile = 7000 de ani de la data potopului.
Si unde zice Biblia ca trebuie sa inlocuiesti pe 1 cu 1000? Acolo spune "ca o mie", vrand sa insemne un timp foarte mare. Poate sa insemne si 992 dar si 1050...
Deci pana la urma ai gasit anul or ba? Care este? Are 4 cifre?
QUOTE
Aceasta nu este o porunca

Nici nu am spus ca asta ar fi porunca...
QUOTE
Cei din biserici nu stiu anii calendaruli biblic nici azi.

Asta dupa care logica? Dar e papy mai stiutor ca ei, nu-i asa?
QUOTE
Erau deja salvati, deci Duhul pe care-l asteptau era binecuvantarea propovaduirii prin institutia bisericii care a inceput la Cinzecime.
4Şi toţi s'au umplut de Duh Sfînt, şi au început să vorbească în alte limbi, după cum le da Duhul să vorbească.
Deci, bisericilor li s-a prezis ca nu vor sti anii. Ziua aceea le va prinde ca un hot noaptea.

Adica zici ca desi erau plini de Duh Sfant ei tot nu stiau ce stie Papy... Mai sa fie? Dupa care dogma?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 14 Sep 2008, 11:46 PM
Mesaj #82


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE
Adica zici ca desi erau plini de Duh Sfant ei tot nu stiau ce stie Papy... Mai sa fie? Dupa care dogma?!


Puteau sa fie oricum, nu conteaza. Daca Dumnezeu are un anumit timp pt a desface intelesul Scripturii, asta nu ne face mai buni sau mai destepti decat cei dinainte. Faptul ca ei n-au avut acces la informatii descoperite doar in zilele noastre nu-i face mai prejos decat noi.

Daniel 12

9El a răspuns: ,,Du-te Daniele! Căci cuvintele acestea vor fi ascunse şi pecetluite pînă la vremea sfîrşitului.

Noi avem insa datoria de a face publice descoperirile din Scriptura.

QUOTE
Si unde zice Biblia ca trebuie sa inlocuiesti pe 1 cu 1000? Acolo spune "ca o mie", vrand sa insemne un timp foarte mare. Poate sa insemne si 992 dar si 1050...
Deci pana la urma ai gasit anul or ba? Care este? Are 4 cifre?

Nu ai studiat versul in limba koine.
Conjunctia folosita denota exactitatea.

Uite cum mai este folosita

Strong's Number 5613 (ὡς: as, that about, how)

Matthew 1:24 ἐγερθεὶς δὲ ὁ Ἰωσὴφ ἀπὸ τοῦ ὕπνου ἐποίησεν ὡς προσέταξεν αὐτῷ ὁ ἄγγελος κυρίου καὶ παρέλαβεν τὴν γυναῖκα αὐτοῦ,
Joseph arose from his sleep, and did as the angel of the Lord commanded him, and took his wife to himself;
Conjunction:

Stim ca Iosif a facut EXACT cum i-a poruncit mesagerul Domnului.

Tu nici nu ai studiat si contrazici, asa.... numai ca sa nu fii de acord cu nimic.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 15 Sep 2008, 12:43 PM
Mesaj #83


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Papy,
QUOTE
Puteau sa fie oricum, nu conteaza. Daca Dumnezeu are un anumit timp pt a desface intelesul Scripturii, asta nu ne face mai buni sau mai destepti decat cei dinainte. Faptul ca ei n-au avut acces la informatii descoperite doar in zilele noastre nu-i face mai prejos decat noi.
..
Nu ai studiat versul in limba koine.
Conjunctia folosita denota exactitatea

Adica tu zici ca de 2000 de ani, toata lumea a inteles (inclusiv vorvitorii nativi de koine) ca expresia "ca o mie de ani" inseamna perioada foarte indelungata de timp, si nu 1=1000, si acum brusc, te "luminasi" tu, care nu cunosti nici o iota din aceasta limba, sa zici ca 1 zi = 1000 ani ca si cum asta ar fi fost ideea acestei expresii.
Dar, chiar si asa, te contrazici din nou, caci tot in acel citat
că o singură zi, înaintea Domnului, este ca o mie de ani şi o mie de ani ca o zi.
se spune si ca o mie de ani inaintea Domnului este ca o zi inaintea oamenilor...
Prin urmare, pe ce baza spui doar ca 1zi/Dumnezeu=1000 ani/om si nu zici si 1an/Dumnezeu=0,001 zi/om?
Iar algebra ta, cum ca Domnul va veni peste 7000 de ani de la potop, nu are nici cel mai mic fundament biblic...
Oricum si tu simti ca esti "out of" Scriptura ... Nici nu ai curajul sa pronunti anul exact...
Iar citatul de la 2Pentru 3:8 este in stransa legatura cu acesta:
4 Că o mie de ani înaintea ochilor Tăi sunt ca ziua de ieri, care a trecut şi ca straja nopţii.
5 Nimicnicie vor fi anii lor; dimineaţa ca iarba va trece.
(Psalmul 89)
De unde se vede si mai clar ca e vorba de o expresie care inseamna lungime de vreme, si nicidecum aritmetica lumeasca.
Prin urmare, aceste citate sunt argumente pentru ca sa nu folosim aritmetica lumeasca in calculul venirii Domnului.


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Chokhmah
mesaj 18 Sep 2008, 09:36 PM
Mesaj #84


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 94
Inscris: 25 August 08
Forumist Nr.: 11.912



Clopotel,papy, crezi in reincarnare?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 19 Sep 2008, 10:54 AM
Mesaj #85


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Apolo,
Desi au fost vremuri cand eram "liber cugetator", si inspirat (citeste inselat) din unele religii orientale, credeam in reincarnare, acum insa, am credinta contrara ca asa ceva nu exista. Aceasta dupa ce L-am aflat pe Dumnezeu cel Adevarat.
Credinta in reincarnare, exclude credinta in Dumnezeu cel Adevarat, in Iisus Hristos, si mai ales neaga Invierea Lui.
Este combatuta si de Sfanta Scriptura in foarte multe locuri: este rânduit oamenilor o dată să moară, iar după aceea să fie judecata (Evrei 9:27)
Iar in alta parte: Şi-a adus aminte că trup sunt ei, suflare ce trece şi nu se mai întoarce. (Ps.77:44)
Sau: Căci aceşti puţini ani se vor scurge şi voi apuca pe un drum de pe care nu mă voi mai întoarce. (Iov 16:22)
etc etc
Deci conceptia in reincarnare este potrivnica Invataturii lui Dumnezeu.


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 22 Sep 2008, 01:23 PM
Mesaj #86


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(Clopotel @ 15 Sep 2008, 01:43 PM) *
Draga Papy,

Adica tu zici ca de 2000 de ani, toata lumea a inteles (inclusiv vorvitorii nativi de koine) ca expresia "ca o mie de ani" inseamna perioada foarte indelungata de timp, si nu 1=1000, si acum brusc, te "luminasi" tu, care nu cunosti nici o iota din aceasta limba, sa zici ca 1 zi = 1000 ani ca si cum asta ar fi fost ideea acestei expresii.
Dar, chiar si asa, te contrazici din nou, caci tot in acel citat
că o singură zi, înaintea Domnului, este ca o mie de ani şi o mie de ani ca o zi.
se spune si ca o mie de ani inaintea Domnului este ca o zi inaintea oamenilor...
Prin urmare, pe ce baza spui doar ca 1zi/Dumnezeu=1000 ani/om si nu zici si 1an/Dumnezeu=0,001 zi/om?
Iar algebra ta, cum ca Domnul va veni peste 7000 de ani de la potop, nu are nici cel mai mic fundament biblic...
Oricum si tu simti ca esti "out of" Scriptura ... Nici nu ai curajul sa pronunti anul exact...
Iar citatul de la 2Pentru 3:8 este in stransa legatura cu acesta:
4 Că o mie de ani înaintea ochilor Tăi sunt ca ziua de ieri, care a trecut şi ca straja nopţii.
5 Nimicnicie vor fi anii lor; dimineaţa ca iarba va trece.
(Psalmul 89)
De unde se vede si mai clar ca e vorba de o expresie care inseamna lungime de vreme, si nicidecum aritmetica lumeasca.
Prin urmare, aceste citate sunt argumente pentru ca sa nu folosim aritmetica lumeasca in calculul venirii Domnului.

Deci, nu ai proba biblica sa spuna ca nu pot stii anul venirii Domnului.

2000 sau 20.000 de ani sunt neimportanti, avand exemplul lui Daniel; caruia Domnul i-a spus ca "cuvintele vor fi inchise si pecetluite pana la vremea sfarsitului".

Vorbitorii nativi de koine nu au niciun avantaj fata de cine studiaza cu adevarat. Exista atatea resurse analitice incat chiar nu au avantaj, mai ales ca metoda este de a studia cum este folosit cuvantul in restul Scripturii. Scriptura ne da raspunsul, nu omul vorbitor de koine.

Comparatia ta a Psalmului cu 2 Pet 3:8 nu denota decat ca nu stii sa studiezi Scriptura. Ziua aceea, egala cu 1000 de ani scrie ca "a trecut".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 29 Sep 2008, 01:17 AM
Mesaj #87


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(Apolo @ 18 Sep 2008, 10:36 PM) *
Clopotel,papy, crezi in reincarnare?

Eu cred numai Scriptura, care este singura sursa de adevar spiritual. In Scriptura nu scrie ca este reincarnare.

Evrei 9

27Şi, după cum oamenilor le este rînduit să moară o singură dată, iar după aceea vine judecata,


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 29 Sep 2008, 08:26 AM
Mesaj #88


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Papy,
QUOTE
Deci, nu ai proba biblica sa spuna ca nu pot stii anul venirii Domnului.

Eu am proba Biblica, chiar de la Domnul, ca sa spun ca nu sti vremea venirii Domnului:
Iar de ziua şi de ceasul acela nimeni nu ştie, nici îngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl..
Deci papy nu poate fi o exceptie de la vorbele Domnului, ca nu Scrie in Scriptura ca papy ar putea sti cand vine Domnul.

Iar daca tu te dai de ceasul mortii incercand sa ne convingi ca stii acel an, de ce te tot codesti sa-l spui?
Au mai fost atatia de 2000 de ani care au facut aritmetica pe Biblie, ca si tine, si au prognozat atatia ani, dar Domnul i-a aratat ca fiind mincinosi, asa cum te arata si pe tine acum, caci Domnul nu vine cand vreti voi, ci cand va dori El. Iar cand va dori sa vina, va arata aceasta explicit celor bineplacuti Lui, nu mincinosilor...
QUOTE
Vorbitorii nativi de koine nu au niciun avantaj fata de cine studiaza cu adevarat.

Si sa inteleg ca tu te crezi ca studiind cu adevarat?! laugh.gif Adica tu care habar nu ai de koine, iti inchipui ca intelegi mai bine decat unul care stie nativ koine, dar care poate sa nici nu fie crestin?! De aceea chiar e de ras ca dai citate in limbi pe care nici tu nu le intelegi, doar ca sa lasi impresia ca ai intelege ceva din ele... Nu vei reusi sa pacalesti cu asa ceva nici macar copiii de gradinita...
QUOTE
Exista atatea resurse analitice incat chiar nu au avantaj

Cine a facut acele resurse analitice? Parca sustineai ca tu nu crezi decat Biblia, acum mai scoti la iveala si niste resurse... Buna treaba! hh.gif
QUOTE
Scriptura ne da raspunsul, nu omul vorbitor de koine.

Problema este ca daca nu cunosti koine la perfectie, nici macar tangential cum e cazul tau, dar te apuci sa citesti cartile din Biblie scrise in koine, vei intelege exact ce vrei tu, nu si ce scrie acolo cu adevarat...
QUOTE
Comparatia ta a Psalmului cu 2 Pet 3:8 nu denota decat ca nu stii sa studiezi Scriptura. Ziua aceea, egala cu 1000 de ani scrie ca "a trecut".

laugh.gif Si acum cu cat mai este egala ziua? Si-a schimbat cumva Dumnezeu ceasul? Ziua de ieri nu mai este egala cu ziua de azi sau cu ziua de maine, daca va mai exista? Unde scrie ca nu mai este egala si daca nu mai este egala, unde scrie ca este egal fix cu 1000?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 30 Sep 2008, 07:36 AM
Mesaj #89


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE
Eu am proba Biblica, chiar de la Domnul, ca sa spun ca nu sti vremea venirii Domnului:
Iar de ziua şi de ceasul acela nimeni nu ştie, nici îngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl..

Este valabila pt ZI si CEAS.

Iar bagi de la tine? Again? rofl.gif

Unde scrie de AN sau LUNA? Sau de SAPTAMANA?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 30 Sep 2008, 07:40 PM
Mesaj #90


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Papy,
QUOTE
Este valabila pt ZI si CEAS.
Iar bagi de la tine? Again?
Unde scrie de AN sau LUNA? Sau de SAPTAMANA?

Eu nu bag de la mine asa cum faci tu? Unde zice ca trebuie sa calculezi anul sau saptamana? Nu sustineai tu ca daca nu scrie in Biblie, inseamna ca nu e? Deci de unde le scoti?

Dar parca pana acum faceai algebra cu Biblia si ziceai ca 1 zi = 1000 ani...
Acum brusc uitasi de aritmetica initiala si zici ca ziua e mai mica decat anul... hh.gif

Asa, si dupa ce facusi aritmetica ce an iti dadu, sau e ... cu zecimale... ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 30 Sep 2008, 10:09 PM
Mesaj #91


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Ia-o incet si raspunde: unde in Scriptura scrie ca nu pot stii saptamana sau luna venirii Domnului?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 30 Sep 2008, 10:48 PM
Mesaj #92


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Papy,
QUOTE
Ia-o incet si raspunde: unde in Scriptura scrie ca nu pot stii saptamana sau luna venirii Domnului?

In mod normal, cand tu inventezi ceva, tu esti cel ce trebuie sa aduci argumente pentru inventia ta, nu eu sa caut in Scriptura sa vad daca este pomenita inventia ta, si daca nu este pomenita, inseamna ca este adevarata.
Deci tu daca inventezi ca poti gasi anul sau saptamana, trebuie sa-mi arati citatul unde scrie ca poti face asta.
Eu in schimb, ti-am dat nenumarate citate in care ti-am aratat ca Biblia spune clar ca nu poti face asta.
Iti mai dau unul acum, poate, poate...

7 El a zis către ei: Nu este al vostru a şti anii sau vremile pe care Tatăl le-a pus în stăpânirea Sa,Iata dar ce clar e... De aici nu rezulta nicidecum ca tu poti stii anii sau saptamanile...
Dovada este ca nu ai gasit nici un an, ce sa mai vorbesc de saptamana...

Si mai zici ca respecti Biblia... hh.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 1 Oct 2008, 10:43 PM
Mesaj #93


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



4Pe cînd Se afla cu ei, le -a poruncit să nu se depărteze de Ierusalim, ci să aştepte acolo făgăduinţa Tatălui, ,,pe care,`` le -a zis El, ,,aţi auzit -o dela Mine.

5Căci Ioan a botezat cu apă, dar voi, nu după multe zile, veţi fi botezaţi cu Duhul Sfînt.``

6Deci apostolii, pe cînd erau strînşi laolaltă, L-au întrebat: ,,Doamne, în vremea aceasta ai de gînd să aşezi din nou Împărăţia lui Israel?``

7El le -a răspuns: ,,Nu este treaba voastră să ştiţi vremurile sau soroacele; pe acestea Tatăl le -a păstrat supt stăpînirea Sa.

8Ci voi veţi primi o putere, cînd Se va pogorî Duhul Sfînt peste voi, şi-Mi veţi fi martori în Ierusalim, în toată Iudea, în Samaria, şi pînă la marginile pămîntului.``

Se stie din Scriptura ca Ierusalimul simbolizeaza biserica. Intre cei prezenti acolo, erau majoritatea deja salvati, cu Duhul Sfant in ei, suflat inainte de catre Hristos.
Deci, cf Scripturii, binecuvantarea Duhului pe care o asteptau a fost aceea a binecuvantarii Cuvantului propovaduit prin institutia bisericii, inceputa pe mai 21 AD 33, si descrisa in Fapte 2.

Deci, cei care nu vor sti vremurile si anii sunt cei din biserici. Mai mult, cei de atunci, carora Hristos le-a raspuns, nu au stiut, pt ca Daniel 12: 4, 9 ne spune ca sunt ascunse si pecetluite cuvintele pana la vremea sfarsitului.

Nu ai proba biblica sa sustii ca nu se poate cunoaste secolul, decada, luna sau saptamana venirii Domnului, decat daca vrei cu adevarat sa iasa ca tine si ca biserica ta. Dispretuiesti Scriptura si te incapatanezi sa sustii o doctrina escatologica din trecut, sortita din prima esecului, datorita caracterului progresiv al revelatiei intelesului Scripturii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 2 Oct 2008, 01:08 PM
Mesaj #94


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Papy,
Din pacate vad ca nici acest citat simplu nu-l intelegi, desi spune clar...
QUOTE
Se stie din Scriptura ca Ierusalimul simbolizeaza biserica. Intre cei prezenti acolo, erau majoritatea deja salvati, cu Duhul Sfant in ei, suflat inainte de catre Hristos.

Cum sa fie salvati?! Salvati de la ce?!
Iisus s-a referit la toti de acolo si de peste tot, nu a facut exceptii...
QUOTE
Deci, cf Scripturii, binecuvantarea Duhului pe care o asteptau a fost aceea a binecuvantarii Cuvantului propovaduit prin institutia bisericii, inceputa pe mai 21 AD 33, si descrisa in Fapte 2.

Asa si unde iti este neclaritatea aici? Ce spune Iisus acolo, are valabilitate, nu numai pentru acel moment, ci pentru totdeauna pana la venirea Sa.
QUOTE
Deci, cei care nu vor sti vremurile si anii sunt cei din biserici.

Pai nici tu nu sti vremurile si anii, desi nu faci parte din Biserica.
Cel ce va sti ceva, va fi doar acela caruia ii va descoperi Dumnezeu, nu cel ce va face aritmetica aiurea cu Biblia dupa capul lui.
QUOTE
Mai mult, cei de atunci, carora Hristos le-a raspuns, nu au stiut, pt ca Daniel 12: 4, 9 ne spune ca sunt ascunse si pecetluite cuvintele pana la vremea sfarsitului.
Asa, si acum e vremea sfarsitului mai mult decat atunci?
QUOTE
Nu ai proba biblica sa sustii ca nu se poate cunoaste secolul, decada, luna sau saptamana venirii Domnului, decat daca vrei cu adevarat sa iasa ca tine si ca biserica ta.
Ba evident ca o am, ca Biblia este foarte clara aici:
Luaţi aminte, privegheaţi şi vă rugaţi, că nu ştiţi când va fi acea vreme..
Ai tu vreo proba Biblica in care spune ca papy stie ziua, ora, secunda, anul etc. Care?Si daca tu crezi ca ai, atunci de ce nu-l sti?
Oare nesocotesti tu porunca lui Iisus, care este foarte clara: "privegheati si va rugati", si o rastamacesti in:"calculati cai verzi pe pereti"?
QUOTE
Dispretuiesti Scriptura si te incapatanezi sa sustii o doctrina escatologica din trecut, sortita din prima esecului, datorita caracterului progresiv al revelatiei intelesului Scripturii.
Ai avut tu vreo revelatie de curand? Daca da, se vede ca nu e de la Dumnezeu ci de la potrivnicul Lui, caci Dumnezeu nu spune minciunile ce le spui tu, caci El iubeste Adevarul. Mai mult, Scriptura este dogma noastra si este din trecut, nu o inventam noi acum asa cum faci tu...
De aceea eu te-am intrebat, dar nu ai stiut raspunde, caci daca raspundeai, vedeai singur de ce nu reusesti sa intelegi nici macar textul literar din ea, daramite cel duhovnicesc:
1. De unde ai luat Sfanta Scriptura?
2. De unde stii tu ca este adevarata?


Acest topic a fost editat de Clopotel: 2 Oct 2008, 06:21 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 2 Oct 2008, 09:54 PM
Mesaj #95


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Amos 3

7Nu, Domnul Dumnezeu nu face nimic fără să-Şi descopere taina Sa slujitorilor Săi prooroci.

Deci, dupa Clopotel, inca o minciuna in Biblie. Dupa "explicatiile" geniale rofl.gif gen "versurl se refera la..." ignoram ce scrie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 2 Oct 2008, 10:22 PM
Mesaj #96


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
7Nu, Domnul Dumnezeu nu face nimic fără să-Şi descopere taina Sa slujitorilor Săi prooroci.

Dar nu toti sunt proroci, iar tu nu cred ca esti unul. Ai interpretari din minte, nu viziuni, descoperiri de la Dumnezeu!
Corinteni 12:
4 Darurile sunt felurite, dar acelaşi Duh.
5 Şi felurite slujiri sunt, dar acelaşi Domn.
6 Şi lucrările sunt felurite, dar este acelaşi Dumnezeu, care lucrează toate în toţi.
7 Şi fiecăruia se dă arătarea Duhului spre folos.
8 Că unuia i se dă prin Duhul Sfânt cuvânt de înţelepciune, iar altuia, după acelaşi Duh, cuvântul cunoştinţei.
9 Şi unuia i se dă întru acelaşi Duh credinţă, iar altuia, darurile vindecărilor, întru acelaşi Duh;
10 Unuia faceri de minuni, iar altuia proorocie; unuia deosebirea duhurilor, iar altuia feluri de limbi şi altuia tălmăcirea limbilor.
11 Şi toate acestea le lucrează unul şi acelaşi Duh, împărţind fiecăruia deosebi, după cum voieşte.
12 Căci precum trupul unul este, şi are mădulare multe, iar toate mădularele trupului, multe fiind, sunt un trup, aşa şi Hristos.
13 Pentru că într-un Duh ne-am botezat noi toţi, ca să fim un singur trup, fie iudei, fie elini, fie robi, fie liberi, şi toţi la un Duh ne-am adăpat.
14 Căci şi trupul nu este un mădular, ci multe.
15 Dacă piciorul ar zice: Fiindcă nu sunt mână nu sunt din trup, pentru aceasta nu este el din trup?
16 Şi urechea dacă ar zice: Fiindcă nu sunt ochi, nu fac parte din trup, – pentru aceasta nu este ea din trup?
17 Dacă tot trupul ar fi ochi, unde ar fi auzul? Şi dacă ar fi tot auz, unde ar fi mirosul?
18 Dar acum Dumnezeu a pus mădularele, pe fiecare din ele, în trup, cum a voit.
19 Dacă toate ar fi un singur mădular, unde ar fi trupul?
20 Dar acum sunt multe mădulare, însă un singur trup.
21 Şi nu poate ochiul să zică mâinii: N-am trebuinţă de tine; sau, iarăşi capul să zică picioarelor: N-am trebuinţă de voi.
22 Ci cu mult mai mult mădularele trupului, care par a fi mai slabe, sunt mai trebuincioase.
23 Şi pe cele ale trupului care ni se par că sunt mai de necinste, pe acelea cu mai multă evlavie le îmbrăcăm; şi cele necuviincioase ale noastre au mai multă cuviinţă.


Acest topic a fost editat de IoanV: 2 Oct 2008, 10:23 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 3 Oct 2008, 12:51 AM
Mesaj #97


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Dumnezeu a completat Cuvantul Sau prin:
  • viziuni
  • miracole
  • vise
  • vindecari
  • invieri

In 1 Cor 14, inca nu se incheiase completarea Cuvantului, deci acele fenomene inca erau folosite de Dumnezeu pt credinciosi.

Cand canonul s-a completat, toate aceste vise, viziuni, vin numai de la satan.

Insa, ca ignori unul sau 10 versuri........ ce mai conteaza, e usor!!!!! ohyeah.gif rofl.gif

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 3 Oct 2008, 07:10 AM
Mesaj #98


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Papy,
QUOTE
Amos 3
7Nu, Domnul Dumnezeu nu face nimic fără să-Şi descopere taina Sa slujitorilor Săi prooroci.
Deci, dupa Clopotel, inca o minciuna in Biblie. Dupa "explicatiile" geniale gen "versurl se refera la..." ignoram ce scrie.

Nope, dupa mine inca o minciuna de-a ta, caci Biblia nu spune niciunde ca Papy e proorocul lui Dumnezeu, caci asa cum zice Iisus: "Toţi proorocii şi Legea au proorocit până la Ioan."

Prin urmare, tu intai, cand te apuci sa faci aritmetica pe Biblie, trebuie sa arati intai ca esti prooroc. Asta pe de o parte. Ca asa cu te-ai "autosalvat" singur acum te faci si "autoprooroc"...

Pe de alta parte, nici un prooroc nu s-a apucat de aritmetica, ci Dumnezeu i-a descoperit direct ceea ce avea sa-i spuna. DEci nici macar sa imiti un prooroc autentic nu poti.
In schimb, este posibili sa ai pe undeva dreptate ca ai fii un fel de prooroc, caci despre prooroci ca tine vorbeste pe sleau Biblia... Iata ce zice:
Şi mulţi prooroci mincinoşi se vor scula şi vor amăgi pe mulţi.
Sau:
Dar au fost în popor şi prooroci mincinoşi, după cum şi între voi vor fi învăţători mincinoşi, care vor strecura eresuri pierzătoare şi, tăgăduind chiar pe Stăpânul Care i-a răscumpărat, îşi vor aduce lor grabnică pieire;
Sau:
Iubiţilor, nu daţi crezare oricărui duh, ci cercaţi duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulţi prooroci mincinoşi au ieşit în lume.
Si de aceea ne si avertizeaza: Feriţi-vă de proorocii mincinoşi, care vin la voi în haine de oi, iar pe dinăuntru sunt lupi răpitori.
Iata dar, ca Biblia spune foarte clar, ce fel de "prooroc" esti tu Papy, si asta se vede din fiecare cuvant al sau...sad.gif

QUOTE
Dumnezeu a completat Cuvantul Sau prin:
viziuni
miracole
vise
vindecari
invieri

rofl.gif Pai pana acum te bateai cu pumnii in piept ca daca nu scrie in Biblie nu exista...
Acum vad ca bagi si viziunile tale aici, cum ca:
QUOTE
Cand canonul s-a completat, toate aceste vise, viziuni, vin numai de la satan.
, despre care Biblia nu pomeneste nimic, ba din contra, zice:
20 Fiindcă nu voi sunteţi care vorbiţi, ci Duhul Tatălui vostru este care grăieşte întru voi.
Sau:
13 Iar când va veni Acela, Duhul Adevărului, vă va călăuzi la tot adevărul; căci nu va vorbi de la Sine, ci toate câte va auzi va vorbi şi cele viitoare vă va vesti.
Iisus a spus clar ca Duhul SFant va veni in lume, si a si venit, si va calauzi pe toti cei bineplacuti lui Dumnezeu. Deci Dumnezeu tot timpul a fost prezent aici, si a vorbit cu cei alesi ai Lui. Tu acum vii si spui ca nu ar fi chiar asa. Atunci ar trebui sa arati unde scrie in Biblie ca Duhul Sfant a plecat si ne-a parasit...
Prin urmare, recunoasti totusi ca si dupa ce au fost scrise cartile Bibliei, au mai avut loc viziuni, miracole, vise si vindecari de la Dumnezeu...? Asta ar trebui sa fie o schimbare in bine la tine, dar, nu stiu cat o sa te tina...

Dar, sa te intreb din nou, ca vad ca ocolesti raspunsul:
1. De unde ai luat Sfanta Scriptura?
2. De unde stii tu ca este adevarata?

Daca nu sti nu-i nici o problema, ca au mai fost ca tine...Dar din necunoastrea raspunsului la aceste intrebari, interpretezi tu Biblia pe invers. Singura problema ar fi, ca desi nu sti aceste lucruri elementare si de inceput, totusi, te apuci de contrazis si de facut afirmatii false, ca si cum le-ai sti. hh.gif

Acest topic a fost editat de Clopotel: 3 Oct 2008, 07:52 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 10 Oct 2008, 11:38 PM
Mesaj #99


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE
Nope, dupa mine inca o minciuna de-a ta, caci Biblia nu spune niciunde ca Papy e proorocul lui Dumnezeu, caci asa cum zice Iisus: "Toţi proorocii şi Legea au proorocit până la Ioan."

Adica vrei sa spui ca de cleopa scrie in Biblie, asa, rofl.gif , personal? rofl.gif Sau, cleopa nu e vreun prooroc? Dar Maria a fost prooroc? Ca nu scrie ca a fost, nu?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 17 Oct 2008, 12:59 AM
Mesaj #100


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



QUOTE(papy @ 29 Sep 2008, 02:17 AM) *
Eu cred numai Scriptura, care este singura sursa de adevar spiritual. In Scriptura nu scrie ca este reincarnare.

Cu privire la "singura" te inseli groaznic. In Biblie scrie numai cat scrie. Asta nu exclude faptul sa existe mai multe lucruri - poate neesentiale - caci doar biblia este finita si nu infinita.

Cu privire la reincarnare totusi Scriptura scrie ceva.
Eu nu cred ca exista reincarnare la modul Karma oriental caci stiu ca nu exista asa, dar totusi o reincarnare exista insa numai
in cazuri exceptional de rare si anume cel a lui Ioan Botezatorul care era acelasi inger care a fost Ilie prorocul. Acest lucru este confirmat de biblie, dar de neninteles pt. cititorul cu mintea si chiar poate inutil de stiut pentru cine nu este interesat.

Caci nu toti oamenii sunt la fel de interesati in cunoastere si adevar. Cui ii este de ajuns Biblia poate sa ramana la ea.
Cine este chiar convins ca Biblia este SINGURA sursa de adevar acela nici nu se va stradui sa mai caute, dar sa mai si gaseasca.
Cu reincarnarea aveti deci dreptate si nedreptate. Ea poate exista, dar nu asa cum cred esotericii si orientalii, caci asa ea chiar aduce daune caci ar inseamna ca Iisus nu ne poate salva ci noi trebuie sa venim de asa de multe ori pe pamantul asta pana ne salvam singuri si am terminat karma. Reincarnerea aceasta este deci o mare prostie in care am crezut si eu odata caci nu-mi putea imagina ca un om traieste numai o singura data in carne. Si am avut dreptate simtind asa, desi nedreptate in amanunte.

In plus mai exista o alta reincarnare care merge insa de la o planeta la alta numai ca cine vine aici vine cu scopul anume de a ajunge fiul lui Dumnezeu si deci aici este statiunea finala a reincarnarilor materiale. Cine se incarneaza aici odata vine deci o singura data ! Caci fiecare stea are planete mai multe ca si soarele si Dumnezeu nu le-a facut fara rost ci ele servesc si ele unui scop de inaltare spirituala al carei culmi se afla DOAR pe acest pamant minuscul pe care Dumnezeu Insusi a luat trup de om.

Insa acest lucru nu este valabil pentru toti oamenii ci numai pentru cei pe care Iisus ii numeste "ai mei" si "turma mea" iar ceilalti oameniii "lumii "desi toti au aceleasi posibilitati de dezvoltare sprirituala. Caci aici pe pamant sunt doua feluri de suflete,
asa cum reiese si din biblie pt. cel atent.

Desi aceste lucruri cu siguranta ca nu vor fi crezute si acceptate de cei mai multi ele sunt adevarate si va spun asta nu sa ma credeti ci numai sa va arat ca in afara de forma de reincarnare stereotipa mai pot exista si alte forme care omului nici macar nu-i trece prin minte. Si va puteti imagina ca aceasta nu este inventia mea si nici a unui om, ca un om nu poate inventa astfel de lucruri.

G.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 17 Oct 2008, 07:07 AM
Mesaj #101


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Grabillion,
Bine ai revenit! thumb_yello.gif
QUOTE
Eu nu cred ca exista reincarnare la modul Karma oriental caci stiu ca nu exista asa, dar totusi o reincarnare exista insa numai
in cazuri exceptional de rare si anume cel a lui Ioan Botezatorul care era acelasi inger care a fost Ilie prorocul.

Nu exista nici macar aceasta reincarnare, si nu exista aici nici cazuri exceptionale...
Ioan Botezatorul si Ilie nu sunt acelasi inger, si mai ales nu sunt ingeri ci oameni... Sper ca faci deosebirea intre ingeri si oameni. A... faptul ca exista asemanari si din cauza acestor asemanari unii oamenii sunt numiti ingeri, sau "ca ingerii", asta este altceva, dar oamenii nu sunt ingeri. Au fost creati separat si diferit.
QUOTE
Acest lucru este confirmat de biblie, dar de neninteles pt. cititorul cu mintea si chiar poate inutil de stiut pentru cine nu este interesat.

Nu, acest lucru nu este confirmat de Biblie, ba din contra...
Daca te referi la citatul:
12 Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.
13 Toţi proorocii şi Legea au proorocit până la Ioan.
14 Şi dacă voiţi să înţelegeţi, el este Ilie, cel ce va să vină.
15 Cine are urechi de auzit să audă.

Atunci evident ca gandesti gresit, caci tot Scriptura lamureste cine este Ion Botezatorul, uneori chiar din gura lui:
Ierusalim, preoţi şi leviţi, ca să-l întrebe: Cine eşti tu?
20 Şi el a mărturisit şi n-a tăgăduit; şi a mărturisit: Nu sunt eu Hristosul.
21 Şi ei l-au întrebat: Dar cine eşti? Eşti Ilie? Zis-a el: Nu sunt. Eşti tu Proorocul? Şi a răspuns: Nu.
22 Deci i-au zis: Cine eşti? Ca să dăm un răspuns celor ce ne-au trimis. Ce spui tu despre tine însuţi?
23 El a zis: Eu sunt glasul celui ce strigă în pustie: "Îndreptaţi calea Domnului", precum a zis Isaia proorocul.
(Ioan 1)
De ce zice Ioan ca nu este Ilie? Pentru ca evident nu era... Este doar cu a spus ingerul Domnului: 17 Şi va merge înaintea Lui cu duhul şi puterea lui Ilie (LUca 1) dar asta nu inseamna ca Ilie s-a reincarnat, caci "duhul si puterea" se refera la altceva, anume ca va merge cu credinta si ravna proorocului Ilie, nicidecum ca era Ilie reincarnat. Despre Ilie, Domnul a spus: Ilie într-adevăr va veni şi va aşeza la loc toate. (Matei 17:11), si asta se va intampla inainte de a doua venire a Domnului.
Prin urmare: "Cine are urechi de auzit să audă."

A... si inca ceva: Ilie cand va veni, va veni cu acelasi trup, cu trupul sau, cu care s-a ridicat la cer... Sufletul omului nu trece in alte trupuri de oameni, caci omul este trup si suflet, iar "duhul" este de la Dumnezeu, pentru ca este al lui Dumnezeu.

Acest topic a fost editat de Clopotel: 17 Oct 2008, 07:12 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 18 Oct 2008, 01:10 PM
Mesaj #102


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(Grabillion @ 17 Oct 2008, 01:59 AM) *
Cu privire la "singura" te inseli groaznic. In Biblie scrie numai cat scrie. Asta nu exclude faptul sa existe mai multe lucruri - poate neesentiale - caci doar biblia este finita si nu infinita.

Cu privire la reincarnare totusi Scriptura scrie ceva.

Eu am spus ca eu asta cred. Cine nu crede, este treaba lui.

Insa, ai gasit ceva Scriptura care sa ne descopere data sfarsitului?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 18 Oct 2008, 10:22 PM
Mesaj #103


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Papy,
QUOTE
ai gasit ceva Scriptura care sa ne descopere data sfarsitului?

rofl.gif Adica tu nu-l crezi pe Iisus cand iti spune:
Privegheaţi deci, că nu ştiţi în care zi vine Domnul vostru. (Matei 24)
Drept aceea, privegheaţi, că nu ştiţi ziua, nici ceasul când vine Fiul Omului. (Matei 25:13)
33 Luaţi aminte, privegheaţi şi vă rugaţi, că nu ştiţi când va fi acea vreme. (Matei 13)
si speri sa-ti dea Gabrillion reteta magica?! hh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 19 Oct 2008, 12:32 AM
Mesaj #104


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Nu vad unde scrie de decada, secol sau an, ca nu-l putem sti.

Iar, cei din biserici, normal ca lor le-a spus clar ca nu vor sti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 19 Oct 2008, 07:38 AM
Mesaj #105


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Papy,
QUOTE
Nu vad unde scrie de decada, secol sau an, ca nu-l putem sti.

Pai normal ca nu vezi devreme ce esti tinut sa nu vezi...
Hai sa analizam putin versetul: Luaţi aminte, privegheaţi şi vă rugaţi, că nu ştiţi când va fi acea vreme
Cand Iisus ne spune clar ca nu stim cand este acea vreme, tu te apuci sa-l contrazici sustinand ca de fapt o stim... Pai vreme nu se refera la orice tine de vreme, fie zi, fie luna, fie an, fie secol sau mileniu sau era?
Mie, atitudinea ta, mi se pare o atitudine identica cu a sarpelui catre Eva, careia Dumnzeu ii zisese ca sa nu muste din fructul pomului cunoasterii ca negresit va muri, iar sarpele ii spune, dimpotriva, ca poate sa muste ca nu va muri, insa Dumnezeu are ceva de ascuns fata de Eva.
QUOTE
Iar, cei din biserici, normal ca lor le-a spus clar ca nu vor sti.

Devreme ce Iisus are o singura Biserica, fireste ca acesteia i-a spus adevarul. In afara Bisericii lui Hristos nu exista slujitori ai lui Hristos... Acest lucru e pe atat de logic cat este si de clar explicat in Scriptura.


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 27 April 2024 - 04:43 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman