HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

6 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Sfarsitul Lumii In Scriptura, Potopul o metafora pentru sfarsitul lumii
IoanV
mesaj 4 Sep 2008, 06:38 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE(papy)
Cauți orice numai să contrazici ce scriu eu. Foarte bine, dar măcar citește versurile pe care le postez
Nu am nimic cu tine, crede-ma. Doar Adevarul ma intereseaza si El nu poate fi altundeva decit in Biserica Adevarata (ortodoxa=dreapta invatatura, cred ca ai si asta in dictionar). Stiu ca e greu sa lupti cu Biserica si invatatura ei corecta, dar cine te pune?

Acest topic a fost editat de IoanV: 4 Sep 2008, 06:40 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 5 Sep 2008, 09:41 AM
Mesaj #37


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(Clopotel @ 4 Sep 2008, 07:28 PM) *
Ca o paranteza:
Probabil ca te iei dupa unii ca Jay sau altii ca el. In Biblia Ortodoxa, din care iti citez, scrie asa la locul incriminat de tine:

De aceea, eu tot te rugam sa-ti schimbi sursele...

Da, uite că nici nu m-am mai uitat şi în versiunea ortodoxă. Eu mă uit direct la greacă.
Sunt unele versuri traduse excelent, precum şi unele total aiurea. Însă, la o lucrare ca Biblia nici nu se poate să fie perfectă, fiind enorm de complexă.
Job-ul nostru nu e să aruncăm cu noroi în traducători, ci să căutăm noi singuri dacă versul care interesează e tradus corect.

De data asta, traducerea ortodoxă a tradus fidel.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 5 Sep 2008, 10:37 AM
Mesaj #38


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Papy,
QUOTE
Da, uite că nici nu m-am mai uitat şi în versiunea ortodoxă. Eu mă uit direct la greacă.

Ultima data cand te-am intrebat daca stii greaca si ebraica ai spus ca nu. Te mai intreb inca odata daca le cunosti?
Daca nu le cunosti, te uiti la ele ca "mata-n calendar", caci ideea cu traducerea mot a mot a cuvintelor este nebuneasca. Nu asa se traduc cartile sfinte, mai ales Biblia. Un cuvant poate avea foarte multe sensuri, si aceste sensuri, nu tin doar de acel cuvant, ci de intreg contextul in care este folosit.
Iar in traducere, nu trebuie pus cuvant cu cuvant traducerea din dictionar, cum ca daca in original ai avea 20 de cuvinte intr-o fraza din original, e musai sa ai si 20 de cuvinte in traducerea in romana, si ca daca lipseste unul e de rau. Pur si simplu sunt expresii, mesajul e vital, nicidecum cuvantul.
Deci pentru traducere, nu e suficient sa fii un excelent traducator sau sa te apuci sa numerotezi cuvintele si sa le bagi in PC ca le traduca el automat, ca pe o reteta de bucate, ci trebuie sa vorbesti tu acele limbi perfect, sa cunosti obiceiurile vremii in care a fost scris originalul, expresiile din acea vreme, care multe astazi nu mai sunt, sa cunosti la perfectie convingerile religioase ale autorului etc. etc...
De aceea, m-am si mirat de multe din citatele pe care le dai, cat de alandala sunt traduse, si de aceea nici nu ma mir ca nu le intelegi.
QUOTE
Sunt unele versuri traduse excelent, precum şi unele total aiurea.

Sunt dispus sa le analizam si sa vedem de ce spui tu ca sunt total aiurea.

Dar mai intai sa vedem daca stam bine cu limba romana, si de aceea te rog sa-mi spui si mie cate intelesuri ale cuvantului "inchinaciune", cunosti tu in limba romana. Hai sa incepem cu lucrurile simple si apoi sa ne aruncam la cuvinte din ebraica sau din greaca.

QUOTE
Însă, la o lucrare ca Biblia nici nu se poate să fie perfectă, fiind enorm de complexă.
Job-ul nostru nu e să aruncăm cu noroi în traducători, ci să căutăm noi singuri dacă versul care interesează e tradus corect.

Ca sa poti cauta tu singur, intai trebuie sa poti demonstra ca poti face tu lucrul acesta, daca nu, e bine sa-i lasi pe altii care se pricep cu adevarat. Parerea mea.
QUOTE
De data asta, traducerea ortodoxă a tradus fidel.

Am incredere totala, ca toata traducerea ortodoxa a Bibliei este fidela, caci transmite mesajul original exact. Adica este orientata pe mesaj, nu pe cuvant cum sunt ale tale.


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 5 Sep 2008, 10:37 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
fiica_lunii
mesaj 5 Sep 2008, 10:54 AM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.042
Inscris: 4 March 05
Din: Bacau
Forumist Nr.: 5.853



QUOTE(papy @ 4 Sep 2008, 02:20 PM) *
Si atunci, faptul ca Hristos spune ca "inca nu a venit timpul" si toate exemplele cu Noe, Lot, Avram, Iona, care au stiut exact data dezastrului, faptul ca ni se atrage atentia ca sfarsitul va fi ca in zilele lui Noe, toate aceste informatii trebuie sa le ignoram, numai datorita faptului ca asa zice biserica?

Va fi ca in zilele lui Noe, iar lui Noe Dumnezeu i-a zis data potopului.

Faptul ca bisericile nu au descifrat calendarul ascuns din Scriptura, este datorat faptului ca au o hermenutica gramatical-literal-istorica care este falsa.


Ce-ti sugereaza tie "inca nu a venit timpul"? Mie imi sugereaza faptul ca data exacta inca nu o putem sti. Trebuie sa fim pregatiti oricand si rabdatori, caci aceste evenimente si profetii nu se desfasoara dupa un grafic asemnator cu cele create de oameni si nu sunt exact la fel intre ele (evenimentele). Comparatia cu zilele lui Noe cred ca se refera la amploarea evenimentului si nu neaparat la faptul ca vom fi anuntati exact in acelasi mod si exact cu acelasi numar de zile inainte. Poate nu vom sti data exacta decat cu cateva clipe inainte.... cand va bate la usa.
Dar tu de ce vrei sa stii cu exactitate data? Poate te gandesti ca in acea zi sa nu fii prezent la Judecata? smile.gif Te gandesti cumva sa te ascunzi? tongue.gif .... Ideea este la ce ti-ar folosi sa stii clipa exacta? Caci pregatirea sufletului nu se face cu cateva secunde inainte sau zile, ci in timp mai indelungat.
Tu ai evidentiat urmatoarele:
"9El a răspuns: ,,Du-te Daniele! Căci cuvintele acestea vor fi ascunse şi pecetluite pînă la vremea sfîrşitului."
Cum crezi tu ca ti se vor arata aceste intelesuri? Prin calcule matematice sau prin retraduceri de cuvinte si reinterpretari? De ce excluzi varianta ca aceasta revelatie ar putea veni pur si simplu de la Duhul Sfant si doar atunci, nu mai devreme? Momentul nu il alegi tu, ci Tatal.

Acest topic a fost editat de fiica_lunii: 5 Sep 2008, 10:59 AM


--------------------
E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra. (Jules Renard)
blogul meu cu icoane: http://madebyioanadaria.blogspot.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 5 Sep 2008, 12:33 PM
Mesaj #40


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE
Ce-ti sugereaza tie "inca nu a venit timpul"? Mie imi sugereaza faptul ca data exacta inca nu o putem sti.

Acest lucru l-a spus Domnul când spunea despre vremea Lui că încă n-a venit, nu era vorba despre sfârşitul lumii. Un pic de lectură nu ţi-ar strica.

Ioan 2

4Isus i -a răspuns: ,,Femeie, ce am a face Eu cu tine? Nu Mi -a venit încă ceasul.``

Iar, data exactă a sfârşitului Său se află in VT în Daniel 9 şi 12. Iudeii o aveau, însă înţelesul era acoperit.

QUOTE
Comparatia cu zilele lui Noe cred ca se refera la amploarea evenimentului si nu neaparat la faptul ca vom fi anuntati exact in acelasi mod si exact cu acelasi numar de zile inainte.

Amploarea sfârşitului nu se poate compara cu potopul, decât ca principiu.

2 Petru 3

10Ziua Domnului însă va veni ca un hoţ. În ziua aceea, cerurile vor trece cu troznet, trupurile cereşti se vor topi de mare căldură, şi pămîntul, cu tot ce este pe el, va arde.


12aşteptînd şi grăbind venirea zilei lui Dumnezeu, în care cerurile aprinse vor pieri, şi trupurile cereşti se vor topi de căldura focului?

Chiar dacă nu o să putem afla data exactă a sfârşitului, ce ne împiedică să studiem Cuvântul? Dacă găsim probă biblică depre decada sau anul sfârşitului?

5dacă n'a cruţat El lumea veche, ci a scăpat pe Noe, acest propovăduitor al neprihănirii, împreună cu alţi şapte inşi, cînd a trimes potopul peste o lume de nelegiuiţi;

6dacă a osîndit El la peire şi a prefăcut în cenuşă cetăţile Sodoma şi Gomora, ca să slujească de pildă celor ce vor trăi în nelegiuire,

7şi dacă a scăpat pe neprihănitul Lot, care era foarte întristat de viaţa destrăbălată a acestor stricaţi;

8(căci neprihănitul acesta, care locuia în mijlocul lor, îşi chinuia în toate zilele sufletul lui neprihănit, din pricina celor ce vedea şi auzea din faptele lor nelegiuite;) -

9însemnează că Domnul ştie să izbăvească din încercare pe oamenii cucernici, şi să păstreze pe cei nelegiuiţi, ca să fie pedepsiţi în ziua judecăţii:

Lot şi Noe au fost salvaţi de la acele nenorociri TOCMAI prin informaţi pe care Dumnezeu le-a dat-o despre DATA pericolului.

Să ne facem că plouă? Nu le-a spus aşa Dumnezeu? Şi atunci, dacă sfârşitul este comparat DE DUMNEZEU cu zilele lui Noe şi Lot, cine suntem noi să ignorăm?

Acest topic a fost editat de papy: 5 Sep 2008, 12:34 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 5 Sep 2008, 01:59 PM
Mesaj #41


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Papy,
Totusi mie mi se pare ca Fiica Lunii a inteles bine cum e cu Venirea a doua a Domnului...De altfel chiar si Biblia e clara aici...

QUOTE
Dacă găsim probă biblică depre decada sau anul sfârşitului?

Daca si cu parca se plimbau odata-n barca... Unde scrie in Biblie ca trebuie sa gasesti in ea decada si anul Venirii Domnului, cand chiar Domnul spune ca nimeni nu stie cand va fi acea vreme (exceptie Dumnezeu)... Crezi tu ca Domnul minte sau ca poti sa-L pacalesti?!
Hai sa-ti mai spun ce mai zice Biblia despre aceste chestiuni:


7 Şi ei L-au întrebat, zicând: Învăţătorule, când oare, vor fi acestea? Şi care este semnul când au să fie acestea?
8 Iar El a zis: Vedeţi să nu fiţi amăgiţi, căci mulţi vor veni în numele Meu, zicând: Eu sunt, şi vremea s-a apropiat. Nu mergeţi după ei.
9 Iar când veţi auzi de războaie şi de răzmeriţe, să nu vă înspăimântaţi; căci acestea trebuie să fie întâi, dar sfârşitul nu va fi curând.
(Luca 21)
Iar mai incolo iata ce clar zice Mantuitorul:
27 Şi atunci vor vedea pe Fiul Omului venind pe nori cu putere şi cu slavă multă.
28 Iar când vor începe să fie acestea, prindeţi curaj şi ridicaţi capetele voastre, pentru că răscumpărarea voastră se apropie.

Nici macar aici nu zice ca trebuie sa ne luam socotelnitele si sa incepem sa facem combinatii de x luate cate y ca sa aflam ce?

Ok... Sa admitem sa la un moment dat calculatorul se opreste la 3459, adica dupa 3000 de ani crezi tu ca va veni Iisus, incluzind si notatia ta, ce vei face tu din clipa urmatoare? Vei inceta sa te mai rogi si sa mai priveghezi ca mai inainte? Adica cu ce te vei folosi tu din aceste calcule fara nici un suport Biblic, repet, doar dupa parerile tale...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 7 Sep 2008, 03:34 PM
Mesaj #42


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Se vede ca nu studiezi Scriptura.

Nu ai citit parabola smochinului? Nu scrie ca atunci stim ca e aproape, la usa?
Iar, smochinul este Israelul. 1948 iti spune ceva?

Insa, asa e cand nu conteaza ce scrie, ci ce cred unii si altii....... thumb_yello.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 8 Sep 2008, 01:06 PM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE(IoanV @ 4 Sep 2008, 07:38 PM) *
Doar Adevarul ma intereseaza si El nu poate fi altundeva decit in Biserica Adevarata (ortodoxa=dreapta invatatura, cred ca ai si asta in dictionar). Stiu ca e greu sa lupti cu Biserica si invatatura ei corecta, dar cine te pune?

Dogmatismul si fanatismul/inchistarea mentala nu are nimic comun cu ADEVARUL. Incuiatii cred ca numai ei au cunoasterea cind de fapt ei sint in afara lor. Orice asemanare de idei si situatii cu personajele din acest "film" este pur divina si neintimplatoare.

Adevarul se traieste in inima nu in minte sau alte prejudecati mentale. Iisus spune "cunoaste adevarul si acesta te va elibera", insa "adevarul" expus si mai ales trait in biserica se pare ca nu a eliberat in ultimele sute de ani pe mai nimeni din cele citeva miliarde de "bisericosi" ce au survolat biserica de piatra si "invatatura ei corecta". Un om cu mintea lucida si cu inima pura nu are cum sa nu-si puna cel putin un MARE SEMN de intrebare vis a vis de aceasta situatie stranie. Ori Iisus a mintit cind a spus ca Adevarul elibereaza, ori biserica a incaput pe mainile dusmanului lui Dumnezeu si acum invatatura ei "corecta" conduce oamenii/enoriasii in alta directia decit cea a lui Dumnezeu. Deci, cine are dreptate: IISUS sau biserica ???

Cind o invatatura spirituala ajunge sa fie deturnata si deviata de la esenta sa divina, cine ii pune pe unii sa propovaduiasca aceasta invatatura strimba/deturnata ? Cine deturneaza fiintele de la calea spirituala, de la cautarea/gasirea lui Dumnezeu si a Imparatiei Cerurilor din noi ??? Ce iti spune aceasta afirmatie: "Imparatia Cerurilor este in voi" ? De ce nu spune Iisus: "imparatita cerurilor este in biserica ?" Ai cui fii sint cei ce propovaduiesc o invatatura strimba/mincinoasa/deviata ?

Sfirsitul lumii reprezinta in fapt sfirsitul lumii conduse de intuneric si acolitii sai si venirea unei noi lumi, acea a Luminii. Noile ceruri si noile paminturi exact aceasta "lumea a luminii" o anunta.

Pe tine cine te pune sa sa lupti impotriva Adevarului/Luminii ? cry.gif


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 8 Sep 2008, 01:15 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE(papy @ 7 Sep 2008, 04:34 PM) *
Se vede ca nu studiezi Scriptura.

Nu ai citit parabola smochinului? Nu scrie ca atunci stim ca e aproape, la usa?
Iar, smochinul este Israelul.

Orice invatatura spirituala se "studiaza" cu inima (pura si curata) si mai apoi cu mintea purificata de iubirea unei inimi curate.

Smochinul neroditor este ORICE asa zisa cale spirituala care nu mai da roadele pt. care a fost conceputa/emanata de Dumnezeu. Tot smochin neroditor este si orice aspirant la calea divina de intoarcere/relegare (religie=relegare) la/de Dumnezeu care nu are rod in ceea ce practica, urmeaza sau aplica teoretic si practic.

Cine vrea sa afle/traiasca Adevarul trebuie sa-si deschida mai intii inima/sufletul, caci inima are ratiunile ei pe care ratiunea nu le poate intelege. sorry.gif


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 8 Sep 2008, 03:03 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Draga Clopotel @ 5 Sep 2008, 11:37 AM) *

QUOTE
caci ideea cu traducerea mot a mot a cuvintelor este nebuneasca. Nu asa se traduc cartile sfinte, mai ales Biblia. Un cuvant poate avea foarte multe sensuri, si aceste sensuri, nu tin doar de acel cuvant, ci de intreg contextul in care este folosit.

Multumesc, acesta este un adevar care spune totul.
QUOTE
Iar in traducere, nu trebuie pus cuvant cu cuvant traducerea din dictionar, cum ca daca in original ai avea 20 de cuvinte intr-o fraza din original, e musai sa ai si 20 de cuvinte in traducerea in romana, si ca daca lipseste unul e de rau.

Cata dreptate ai, de-a lungul timpului biblia a fost tradusa, rescrisa, revizuita, etc. Este oare biblia 100% cuvantul Domnului, cine poate garanta ca Biblia de acum 2000 de ani este identica cu cea de azi?
QUOTE
Am incredere totala, ca toata traducerea ortodoxa a Bibliei este fidela, caci transmite mesajul original exact. Adica este orientata pe mesaj, nu pe cuvant cum sunt ale tale.

De cand au invatat sa scrie oamenii isi transmit mesajele si prin cuvinte. Imagistica joaca un rol important in transmiterea mesajelor dar daca discutam de Biblie, CUVANTUL este mesagerul principal.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 8 Sep 2008, 04:09 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE(thunder)
Cind o invatatura spirituala ajunge sa fie deturnata si deviata de la esenta sa divina, cine ii pune pe unii sa propovaduiasca aceasta invatatura strimba/deturnata ? Cine deturneaza fiintele de la calea spirituala, de la cautarea/gasirea lui Dumnezeu si a Imparatiei Cerurilor din noi ??? Ce iti spune aceasta afirmatie: "Imparatia Cerurilor este in voi" ? De ce nu spune Iisus: "imparatita cerurilor este in biserica ?" Ai cui fii sint cei ce propovaduiesc o invatatura strimba/mincinoasa/deviata ?
La cit de bine cunoasteti invatatura ortodoxa ma mir ca aveti indrazneala sa o judecati... Priviti lucrurile doar la suprafata si vedeti cit va este ingaduit de acuitatea "vederii" si adincimea studiului.
Acum vii iar si afirmi ca invatatura crestina este gresita? Pe ce te bazezi?
QUOTE
Dogmatismul si fanatismul/inchistarea mentala nu are nimic comun cu ADEVARUL. Incuiatii cred ca numai ei au cunoasterea cind de fapt ei sint in afara lor. Orice asemanare de idei si situatii cu personajele din acest "film" este pur divina si neintimplatoare.
Exista o biserica a lui Hristos, indiferent ca va convine sau nu. Asa cum nu intimplatoare a fost inscriptia de pe crucea lui Iisus, asa nu intimplator acesta biserica se numeste ortodoxa. Daca spui asta esti socotit incuiat, dar nu e de mirare... Care ridica un pic nasul se si socoteste mai intelept decit toti si ii face incuiati... Acuzatii si eu pot aduce, pot sa intorc in oglinda ce ai spus si sa remarc blocarea ta in niste idei rigide, de judecare a altora. Ce discutam eu cu papy este in interiorul crestinismului, poti insa incerca sa il racolezi la "luminata" ta invatatura...

Acest topic a fost editat de IoanV: 8 Sep 2008, 04:11 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 8 Sep 2008, 09:36 PM
Mesaj #47


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(thunder @ 8 Sep 2008, 02:15 PM) *
Orice invatatura spirituala se "studiaza" cu inima (pura si curata) si mai apoi cu mintea purificata de iubirea unei inimi curate.

Smochinul neroditor este ORICE asa zisa cale spirituala care nu mai da roadele pt. care a fost conceputa/emanata de Dumnezeu. Tot smochin neroditor este si orice aspirant la calea divina de intoarcere/relegare (religie=relegare) la/de Dumnezeu care nu are rod in ceea ce practica, urmeaza sau aplica teoretic si practic.

Cine vrea sa afle/traiasca Adevarul trebuie sa-si deschida mai intii inima/sufletul, caci inima are ratiunile ei pe care ratiunea nu le poate intelege. sorry.gif

As fi interesat de versurile proba ale afirmatiilor tale cu privire la aceasta hermeneutica. Nu exista asa ceva in Scriptura, ci este o pura filozofie proprie, fara valoare referitor la subiecte biblice.

Poti sa atasezi versurile despre smochin care permit interpretarea ta?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiica_lunii
mesaj 10 Sep 2008, 11:05 AM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.042
Inscris: 4 March 05
Din: Bacau
Forumist Nr.: 5.853



QUOTE(papy @ 5 Sep 2008, 01:33 PM) *
Acest lucru l-a spus Domnul când spunea despre vremea Lui că încă n-a venit, nu era vorba despre sfârşitul lumii. Un pic de lectură nu ţi-ar strica.

9însemnează că Domnul ştie să izbăvească din încercare pe oamenii cucernici, şi să păstreze pe cei nelegiuiţi, ca să fie pedepsiţi în ziua judecăţii:

Lot şi Noe au fost salvaţi de la acele nenorociri TOCMAI prin informaţi pe care Dumnezeu le-a dat-o despre DATA pericolului.

Să ne facem că plouă? Nu le-a spus aşa Dumnezeu? Şi atunci, dacă sfârşitul este comparat DE DUMNEZEU cu zilele lui Noe şi Lot, cine suntem noi să ignorăm?


Asa este: putina lectura nu mi-ar strica, dar nici tu nu ai inteles faptul ca eu faceam o paralela, asa cum faci si tu paralele intre evenimente.
Tu de ce nu faci paralela pana la capat daca tot ai inceput? Compara sfarsitul lumii cu potopul si cu salvarea lui Noe pana la capat: adica ar insemna ca cei salvati sa primeasca direct de la Dumnezeu informatia. Corect? Din punctul asta de vedere mai degraba astepti sa te anunte pe tine direct, decat sa faci integrame cu Cartile Sfinte, nu? Mentionez ca acest scenariu am incercat sa-l creez continuand logica ta.


--------------------
E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra. (Jules Renard)
blogul meu cu icoane: http://madebyioanadaria.blogspot.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 10 Sep 2008, 11:21 AM
Mesaj #49


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(fiica_lunii @ 10 Sep 2008, 12:05 PM) *
Asa este: putina lectura nu mi-ar strica, dar nici tu nu ai inteles faptul ca eu faceam o paralela, asa cum faci si tu paralele intre evenimente.
Tu de ce nu faci paralela pana la capat daca tot ai inceput? Compara sfarsitul lumii cu potopul si cu salvarea lui Noe pana la capat: adica ar insemna ca cei salvati sa primeasca direct de la Dumnezeu informatia. Corect? Din punctul asta de vedere mai degraba astepti sa te anunte pe tine direct, decat sa faci integrame cu Cartile Sfinte, nu? Mentionez ca acest scenariu am incercat sa-l creez continuand logica ta.

Imi pare rau ca la biserica ta nu te-au invatat ca Scriptura ESTE Cuvantul lui Dumnezeu.

2 Petru 1

21Căci nici o proorocie n'a fost adusă prin voia omului; ci oamenii au vorbit dela Dumnezeu, mînaţi de Duhul Sfînt.

Ce mesaj mai direct decat Scriptura? Iar, daca Scriptura spune ca va fi ca in zilele lui Noe, eu sa ignor, ca nu cumva sa contrazic vreo concluzie bisericeasca?
Eu nu ascult de oameni
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiica_lunii
mesaj 10 Sep 2008, 12:03 PM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.042
Inscris: 4 March 05
Din: Bacau
Forumist Nr.: 5.853



QUOTE(thunder @ 8 Sep 2008, 02:06 PM) *
Adevarul se traieste in inima nu in minte sau alte prejudecati mentale. Iisus spune "cunoaste adevarul si acesta te va elibera", insa "adevarul" expus si mai ales trait in biserica se pare ca nu a eliberat in ultimele sute de ani pe mai nimeni din cele citeva miliarde de "bisericosi" ce au survolat biserica de piatra si "invatatura ei corecta". Un om cu mintea lucida si cu inima pura nu are cum sa nu-si puna cel putin un MARE SEMN de intrebare vis a vis de aceasta situatie stranie. Ori Iisus a mintit cind a spus ca Adevarul elibereaza, ori biserica a incaput pe mainile dusmanului lui Dumnezeu si acum invatatura ei "corecta" conduce oamenii/enoriasii in alta directia decit cea a lui Dumnezeu. Deci, cine are dreptate: IISUS sau biserica ???


De unde stii tu ca nu a eliberat pe nimeni? De unde stii cum se simt toti acei "bisericosi" cand merg la biserica? Poate ca tu ai vorbit (daca ai vorbit) numai cu cei care nu isi deschid sufletul pentru a fi eliberat, atunci cand intra in biserica si cand asculta Sfanta Liturghie. Poate sunt oameni a caror suflet nu vibreaza la auzul acelor cuvinte si poate ca tu ai intalnit doar oameni din aceasta categorie, dar ei nu sunt reprezentativi nici pentru crestinism nici pentru ortodoxie si nici nu au dreptate cand defaimeaza biserica. Nu e vinovata biserica pentru incapacitatea unora de a vedea adevarul, cu sufletul si cu ochii mintii.


--------------------
E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra. (Jules Renard)
blogul meu cu icoane: http://madebyioanadaria.blogspot.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiica_lunii
mesaj 10 Sep 2008, 12:23 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.042
Inscris: 4 March 05
Din: Bacau
Forumist Nr.: 5.853



QUOTE(papy @ 10 Sep 2008, 12:21 PM) *
Imi pare rau ca la biserica ta nu te-au invatat ca Scriptura ESTE Cuvantul lui Dumnezeu.

2 Petru 1

21Căci nici o proorocie n'a fost adusă prin voia omului; ci oamenii au vorbit dela Dumnezeu, mînaţi de Duhul Sfînt.

Ce mesaj mai direct decat Scriptura? Iar, daca Scriptura spune ca va fi ca in zilele lui Noe, eu sa ignor, ca nu cumva sa contrazic vreo concluzie bisericeasca?
Eu nu ascult de oameni


Tu ori nu pricepi, ori nu vrei sa pricepi ceea ce ti-au spus si altii anterior.
Poate, inainte de sfarsitul lumii, chiar tu vei vorbi manat de Duhul Sfant (la asta ma refeream cand am zis ca te va anunta pe tine direct). Poate ca Dumnezeu va alege atunci un om caruia ii va da (prin Duhul Sfant, nu prin Scriptura) informatia exacta pe care tu o doresti cu ardoare si care nu se afla ascunsa intre cuvinte incrucisate.
Unde spune in Scriptura ca in afara de ceea ce este scris acolo nu vor mai veni mesaje (informatii) prin Duhul Sfant? Si ti s-a mai spus cu argumente ca nu este in Scriptura scris tot ceea ce s-a zis.
Nu a zis nimeni sa asculti de oameni. Cel mai intelept ar fi insa, sa cantaresti si opiniile celorlalti, poate gasesti ceva bun in ele.... daca nu cumva te consideri tu cel mai intelept si nu ai ce invata de la altii.


--------------------
E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra. (Jules Renard)
blogul meu cu icoane: http://madebyioanadaria.blogspot.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 10 Sep 2008, 12:29 PM
Mesaj #52


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



QUOTE(papy @ 10 Sep 2008, 12:21 PM) *
1. [...]daca Scriptura spune ca va fi ca in zilele lui Noe, eu sa ignor, ca nu cumva sa contrazic vreo concluzie bisericeasca?


Bun, ne-am inteles ca va fi ca in zilele lui Noe, cand quasiunanimitatea oamenilor erau nepasatori la cuvantul lui Dumnezeu, nu respectau poruncile, ajungand intr-ul hal fara de hal dpdv moral. Beau, mancau, traiau in desfrau, fara luare-aminte la sufletul lor. Si, pe cand isi tarau zilele in nesimtire, surpriza...Potopul.

Uite ce ne invata Scriptura:
22 Se vor scula hristoşi mincinoşi şi prooroci mincinoşi şi vor face semne şi minuni, ca să ducă în rătăcire, de se poate, pe cei aleşi. (cum ar fi scoaterea din context a citatelor din Sfanta Scriptura si inselarea celor care nu o cunosc)
23 Dar voi luaţi seama. Iată dinainte v-am spus vouă toate.
24 Ci în acele zile, după necazul acela, soarele se va întuneca şi luna nu-şi va mai da lumina ei.
25 Şi stelele vor cădea din cer şi puterile care sunt în ceruri se vor clătina.
26 Atunci vor vedea pe Fiul Omului venind pe nori, cu putere multă şi cu slavă.
27 Şi atunci El va trimite pe îngeri şi va aduna pe aleşii Săi din cele patru vânturi, de la marginea pământului până la marginea cerului.
28 Învăţaţi de la smochin pilda: Când mlădiţa lui se face fragedă şi înfrunzeşte, cunoaşteţi că vara este aproape.
29 Tot aşa şi voi, când veţi vedea împlinindu-se aceste lucruri, să ştiţi că El este aproape, lângă uşi.
30 Adevărat grăiesc vouă că nu va trece neamul acesta până ce nu vor fi toate acestea.
31 Cerul şi pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece.
32 Iar despre ziua aceea şi despre ceasul acela nimeni nu ştie, nici îngerii din cer, nici Fiul, ci numai Tatăl.
33 Luaţi aminte, privegheaţi şi vă rugaţi, că nu ştiţi când va fi acea vreme. (Matei 13)

Ultimul verset este cel mai relevant, rezumand toata invatatura biblica despre Sfarsitul Lumii, deci "LUATI AMINTE, PRIVEGHEATI SI VA RUGATI, CA NU STITI CAND VA FI ACEA VREME". Deci, nici vorba de calcule, nici vorba de faptul ca unii sunt "salvati" o data pentru totdeauna, dimpotriva, crestinul trebuie sa traiasca cu luare aminte toata viata, asteptand sfarsitul sau si a doua venire a lui Hristos.

De asemenea, o mare inselare cu "imparatie celor 1000 de ani". Ea simbolizeaza Imparatia Vesnica ce se va instaura dupa vremurile apocaliptice si sfarsitul lumii, nicidecum o imparatie pamanteasca in care va curge lapte si miere. De fapt, Biblia este foarte explicita in privinta identitatii celui pe care il vor primi cei care se amagesc asteptand o periada istorica de bunastare, pace, armonie, concordie.

Acest topic a fost editat de andra_v: 10 Sep 2008, 12:33 PM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 10 Sep 2008, 12:34 PM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Salvatii dinainte de a se naste nu trebuie sa faca nimic, nici sa se roage, nici sa privegheze, nici sa asculte ... Ei au abonament neconditionat si loc rezervat wink.gif .

QUOTE(thunder)
Ori Iisus a mintit cind a spus ca Adevarul elibereaza, ori biserica a incaput pe mainile dusmanului lui Dumnezeu si acum invatatura ei "corecta" conduce oamenii/enoriasii in alta directia decit cea a lui Dumnezeu. Deci, cine are dreptate: IISUS sau biserica ???
Biserica are dreptate in legatura cu Iisus. Ca altii fac din El avatar, initiat, etc., e alta poveste...
QUOTE
Cind o invatatura spirituala ajunge sa fie deturnata si deviata de la esenta sa divina, cine ii pune pe unii sa propovaduiasca aceasta invatatura strimba/deturnata ?
Ai intors-o destul de interesant... Iisus este perfect dar Biserica nu stie ce spune. Adevarurile bisericii sunt insa permanent probate de sfintii ei. Am dat exemple de sfinti contemporani care au primit mult har si ei gasesc ca invatatura bisericii e buna. Mai mult, am vazut ca au actionat in sensul indicat de Iisus, sunt smeriti si blinzi. Tu insa crezi ca esti cel mai tare guru intre toti cunoscutii tai. Cui crezi ca ii dau dreptate?

Acest topic a fost editat de IoanV: 10 Sep 2008, 12:44 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 10 Sep 2008, 01:34 PM
Mesaj #54


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(fiica_lunii @ 10 Sep 2008, 01:23 PM) *
Tu ori nu pricepi, ori nu vrei sa pricepi ceea ce ti-au spus si altii anterior.
Poate, inainte de sfarsitul lumii, chiar tu vei vorbi manat de Duhul Sfant (la asta ma refeream cand am zis ca te va anunta pe tine direct). Poate ca Dumnezeu va alege atunci un om caruia ii va da (prin Duhul Sfant, nu prin Scriptura) informatia exacta pe care tu o doresti cu ardoare si care nu se afla ascunsa intre cuvinte incrucisate.

Eu dacă citez din Scriptură necontrazicând nimic altceva din Scriptură, atunci poţi spune că există posibilitatea să vorbească Duhul prin mine.
Ideile şi concluziile mele şi ale niciunui om nu sunt adevărul, ci doar Scriptura.

QUOTE
Unde spune in Scriptura ca in afara de ceea ce este scris acolo nu vor mai veni mesaje (informatii) prin Duhul Sfant?


Apocalipsa 22

18Mărturisesc oricui aude cuvintele proorociei din cartea aceasta că, dacă va adăuga cineva ceva la ele, Dumnezeu îi va adăuga urgiile scrise în cartea aceasta.

19Şi dacă scoate cineva ceva din cuvintele cărţii acestei proorocii, îi va scoate Dumnezeu partea lui dela pomul vieţii şi din cetatea sfîntă, scrise în cartea aceasta.``


QUOTE
Si ti s-a mai spus cu argumente ca nu este in Scriptura scris tot ceea ce s-a zis.

Nu a spus Dumnezeu altceva decât ceea ce este scris. S-au mai întâmplat altele decât cele scrise, însă ştim că şi în Scriptură, Dumnezeu repetă de multe ori aceleaşi versuri de 4-5 ori. Însă nu este diferit de ceea ce deja a fost scris.

1 Corinteni 4

6Fraţilor, pentru voi am spus aceste lucruri, în icoană de vorbire, cu privire la mine şi la Apolo, ca prin noi înşine, să învăţaţi să nu treceţi peste ,,ce este scris``: şi nici unul din voi să nu se fălească de loc cu unul împotriva celuilalt.

Nu poţi să izolezi unde scrie că multe n-au fost scrise ca să crezi pe unii care ADAUGĂ la Cuvânt, care te mai şi învaţă contrar poruncilor Scripturii.

Oricum, e OFF-TOPIC aici.


QUOTE
Nu a zis nimeni sa asculti de oameni. Cel mai intelept ar fi insa, sa cantaresti si opiniile celorlalti, poate gasesti ceva bun in ele.... daca nu cumva te consideri tu cel mai intelept si nu ai ce invata de la altii.

Da, ascult şi cântăresc, pt că aşa scrie să fac. Însă dacă acele concluzii contrazic Scriptura, le arunc la gunoi imediat.
QUOTE
De asemenea, o mare inselare cu "imparatie celor 1000 de ani".

Corect. 1000 simbolizează "completeness" a ceea ce este în vedere. Poate fi şi o valoare intrinsecă.

QUOTE
28 Învăţaţi de la smochin pilda: Când mlădiţa lui se face fragedă şi înfrunzeşte, cunoaşteţi că vara este aproape.
29 Tot aşa şi voi, când veţi vedea împlinindu-se aceste lucruri, să ştiţi că El este aproape, lângă uşi.

Păi, văd că nu ai învăţat nimic din pilda smochinului.
Smochinul simbolizează Israelul. Versul indică că doar înfrunzeşte, nu dă rod, Israelul fiind blestemat să mai dea rod.
Israelul s-a constituit din nou ca stat, după câţi ani?
De ce nu înveţi din acea pildă? Îţi spun eu de ce: pt că celor din biserici le este ascuns calendarul şi înţelesul spiritual al Scripturii, deoarece au altă autoritate decât Scriptura.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiica_lunii
mesaj 11 Sep 2008, 12:15 PM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.042
Inscris: 4 March 05
Din: Bacau
Forumist Nr.: 5.853



QUOTE(papy @ 10 Sep 2008, 02:34 PM) *
Eu dacă citez din Scriptură necontrazicând nimic altceva din Scriptură, atunci poţi spune că există posibilitatea să vorbească Duhul prin mine.
Ideile şi concluziile mele şi ale niciunui om nu sunt adevărul, ci doar Scriptura.


Pai tocmai asta e si samburele contrazicerilor din acest thread. Fiecare a citat anumite pasaje din Scriptura si le-a interpretat si inteles in felul lui. Scriptura este adevarul dar oare stim sa intelegem cuvintele ei?
Ideile si concluziile tale, ale mele si ale altora nu sunt adevarul dar incearca sa se apropie de adevar. Cad de aproape sau departe de adevar suntem stie doar Domnul.
Oricine citeaza pur si simplu din Scriptura, eu un om prin care vorbeste Duhul Sfant? Eu nu cred asta, caci Duhul Sfant insufla si har celor prin care vorbeste. Eu am vazut preoti cu har care pur si simplu te "magnetizeaza" cand predica, te fac sa-ti deschizi sufletul ca o floare cand infloreste si sa-l simti eliberat de toate umbrele, iar toate acestea le fac fara efort ci pur si simplu natural, cu smerenie si dragoste de semeni. Asta nu se compara nici pe departe cu ceea ce spui tu aici.

Scuze pentru OFF-TOPIC

Acest topic a fost editat de fiica_lunii: 11 Sep 2008, 12:17 PM


--------------------
E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra. (Jules Renard)
blogul meu cu icoane: http://madebyioanadaria.blogspot.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 11 Sep 2008, 12:34 PM
Mesaj #56


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Ma, uite care-i treaba: eu aici incerc sa aflu adevarul despre un subiect biblic.
Daca eu, tu sau oricine altcineva are ceva versuri proba, avem cum sa verificam, pt ca Dumnezeu de aceea ne-a lasat Scriptura 2 Tim 3:16.

Chiar daca cineva greseste, nu-i problema atata timp cat primeste corectie din Scriptura.

Sa gresesti e normal, si Petru a facut-o si Pavel. Insa, au primit imediat corectia, nu au persistat 1950 de ani in acele greseli.

Avem porunca sa studiem si sa mergem la lucruri mai grele.

Coloseni 1

10pentruca astfel să vă purtaţi într'un chip vrednic de Domnul, ca să -I fiţi plăcuţi în orice lucru: aducînd roade în tot felul de fapte bune, şi crescînd în cunoştinţa lui Dumnezeu:

Evrei 6

1De aceea, să lăsăm adevărurile începătoare ale lui Hristos, şi să mergem spre cele desăvîrşite, fără să mai punem din nou temelia pocăinţei de faptele moarte, şi a credinţei în Dumnezeu,
2învăţătura despre botezuri, despre punerea mînilor, despre învierea morţilor şi despre judecata vecinică.

3Şi vom face lucrul acesta, dacă va voi Dumnezeu.

Nu merge sa spui ca esti crestin dar..... nu stii prea bine aia si ailalta. Un copil al lui Dumnezeu primeste dorinta de a studia si descoperi tainele Scripturii.

Evrei 5


12În adevăr, voi cari de mult trebuia să fiţi învăţători, aveţi iarăş trebuinţă de cineva să vă înveţe cele dintîi adevăruri ale cuvintelor lui Dumnezeu, şi aţi ajuns să aveţi nevoie de lapte, nu de hrană tare.

Asa ca, trebuie sa studiem si sa gasim in Scriptura adevarul, nu in gura altor oameni.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 11 Sep 2008, 02:37 PM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE(papy)
Chiar daca cineva greseste, nu-i problema atata timp cat primeste corectie din Scriptura.
Dupa doctrina ta nu poate sa greseasca, cum poti sa spui acest lucru? Nu mai inteleg nimic, nu stiu ce crezi acum.
QUOTE
Sa gresesti e normal, si Petru a facut-o si Pavel. Insa, au primit imediat corectia,
Ei nu erau salvati? Sau au fost salvati dupa propovaduire? Ne bagi adinc in ceata, papy...
QUOTE
Ma, uite care-i treaba: eu aici incerc sa aflu adevarul despre un subiect biblic.
Asta e foarte bine.. Dar eu credeam ca salvatii il stiu fara greseala... Altfel, gresind, inseamna ca nu sunt salvati... dunno.gif dunno.gif


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 11 Sep 2008, 04:05 PM
Mesaj #58


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(IoanV @ 11 Sep 2008, 03:37 PM) *
Dupa doctrina ta nu poate sa greseasca, cum poti sa spui acest lucru? Nu mai inteleg nimic, nu stiu ce crezi acum.

Dacă aş spune că omul nu pote greşi, aş susţine că ştiu mai mult ca Dumnezeu, ceea ce nu este în mintea mea niciun moment.

QUOTE
Ei nu erau salvati? Sau au fost salvati dupa propovaduire? Ne bagi adinc in ceata, papy...

Cum să nu fie salvaţi? Erau, însă au greşit în doctrină.
Faptul că erau salvaţi, s-a confirmat când S-AU CORECTAT, nu cum fac bisericile care ţin aceeaşi doctrină cu greşeli de mii de ani..........
Iar, cei care le aplaudă sunt pe calea pierzării........

Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 11 Sep 2008, 04:26 PM
Mesaj #59


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Să vedem cum s-a mai întâmplat de FIECARE DATĂ când Dumnezeu a adus JUDECATĂ asupra oamenilor, exemple care ne sunt amintite în legătură cu sfârşitul.



Iona 3

1 Cuvîntul Domnului a vorbit a doua oară lui Iona, astfel:

2,,Scoală-te, du-te la Ninive, cetatea cea mare, şi vesteşte acolo strigarea pe care ţi -o voi da!``

4Iona a început să pătrundă în oraş, cale de o zi, strigînd şi zicînd: ,,Încă patruzeci de zile, şi Ninive va fi nimicită!``

Geneza 19

12Bărbaţii aceia au zis lui Lot: ,,Pe cine mai ai aici? Gineri, fii şi fiice, şi tot ce ai în cetate: scoate -i din locul acesta.

13Căci avem să nimicim locul acesta, pentru că a ajuns mare plîngere înaintea Domnului împotriva locuitorilor lui. De aceea ne -a trimes Domnul, ca să -l nimicim.``

14Lot a ieşit, şi a vorbit cu ginerii săi, cari luaseră pe fetele lui: ,,Sculaţi-vă,`` a zis el, ,,ieşiţi din locul acesta; căci Domnul are să nimicească cetatea.`` Dar ginerii lui credeau că glumeşte.

15Cînd s'a crăpat de ziuă, îngerii au stăruit de Lot, zicînd: ,,Scoală-te, ia-ţi nevasta şi cele două fete, cari se află aici, ca să nu pieri şi tu în nelegiuirea cetăţii.``

16Şi fiindcă Lot zăbovea, bărbaţii aceia l-au apucat de mînă, pe el, pe nevastă-sa şi pe cele două fete ale lui, căci Domnul voia să -l cruţe; l-au scos, şi l-au lăsat afară din cetate.

17După ce i-au scos afară, unul din ei a zis: ,,Scapă-ţi viaţa; să nu te uiţi înapoi, şi să nu te opreşti în vreun loc din Cîmpie: scapă la munte, ca să nu pieri.``

22Grăbeşte-te de fugi în ea, căci nu pot face nimic pînă nu vei ajunge acolo.`` Pentru aceea s'a pus cetăţii aceleia numele Ţoar.

Geneza 6

13Atunci Dumnezeu a zis lui Noe: ,,Sfîrşitul oricărei făpturi este hotărît înaintea Mea, fiindcă au umplut pămîntul de silnicie; iată, am să -i nimicesc împreună cu pămîntul.

Geneza 7
1Domnul a zis lui Noe: ,,Intră în corabie, tu şi toată casa ta; căci te-am văzut fără prihană înaintea Mea în neamul acesta de oameni.
4Căci după şapte zile, voi face să ploaie pe pămînt patruzeci de zile şi patruzeci de nopţi; şi voi şterge astfel de pe faţa pămîntului toate făpturile pe cari le-am făcut.``

Deci, ce învăţăm din Scriptură?





Go to the top of the page
 
+Quote Post
noi
mesaj 11 Sep 2008, 05:50 PM
Mesaj #60


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 762
Inscris: 15 December 03
Forumist Nr.: 1.513



QUOTE(papy @ 11 Sep 2008, 05:05 PM) *
Dacă aş spune că omul nu pote greşi, aş susţine că ştiu mai mult ca Dumnezeu, ceea ce nu este în mintea mea niciun moment.
Si atunci de ce improsti cu acelasi citat care in imaginatia ta dovedeste ca nu mai putem gresi?

QUOTE(papy @ 11 Sep 2008, 05:05 PM) *
Cum să nu fie salvaţi? Erau, însă au greşit în doctrină.
Esti comic.

QUOTE(papy @ 11 Sep 2008, 05:05 PM) *
Faptul că erau salvaţi, s-a confirmat când S-AU CORECTAT, nu cum fac bisericile care ţin aceeaşi doctrină cu greşeli de mii de ani..........
Iar, cei care le aplaudă sunt pe calea pierzării........

Salvati, dar pe calea pierzarii. Se va confirma salvarea lor cand se vor corecta: logica lui papy.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 11 Sep 2008, 08:57 PM
Mesaj #61


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Pe langa faptul ca nu ai adus nimic bun la topic, mai esti si superficial. De ce sa ma mir?

Tu chiar nu ai ceva mai bun de facut?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 11 Sep 2008, 09:43 PM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Tu chiar nu ai ceva mai bun de facut?
Linisteste-te, nu e un topic privat... Iar concluziile lui sunt corecte, te contrazici si nu iti place sa ti se spuna asta..
QUOTE
Pe langa faptul ca nu ai adus nimic bun la topic, mai esti si superficial.
Inca nu stim sigur care e mai superficial... Poate tu esti mai superficial ca el, ca te imbeti mai tare cu apa rece a doctrinei predestinarii ...
QUOTE
Faptul că erau salvaţi, s-a confirmat când S-AU CORECTAT, nu cum fac bisericile care ţin aceeaşi doctrină cu greşeli de mii de ani...
Vad ca incet, incet ajungi la concluzia lor... Greseli sunt din perspectiva ta, care nu cred ca ai viata caci nu participi la o cina pe care sa o primesti de la preoti sfintiti prin punerea miinilor...
QUOTE
Deci, ce învăţăm din Scriptură?
Pai in primul rind sa colaboram cu Hristos daca vrem sa ne mintuim. Raminem in El daca il ascultam si crestem in iubire... Daca ne inchidem fata de unii sub pretext ca nu sunt salvati, nici El nu ne salveaza.. Sa nu ne incredem in sfintenia noastra ca nu e om fara pacat... Sa privghem ca nu stim cind vine sfirsitul. Poate atunci vom fi instiintati, dar multi au crezut ca stiu de-a lungul timpului si s-a dovedit ca se inselau... Asa cred unii si astazi si e posibil ca si ei sa se insele.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 11 Sep 2008, 09:54 PM
Mesaj #63


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Nu e un topic privat insa are o tema. Nu vreau sa ajunga la obisnuta filozofie si datu' cu parerea.

Cu NOI nu am nimic. Numai ca-mi spun si eu parerea despre remarcile lui. N-am voie? Io nu-s ofticos si spalat pe creier ca sa ma oftic daca imi contrazice concluziile mele.

Again, LA TOPIC mai bagam ceva? Am inteles restul: eu sunt bou, prost si enervant. rofl.gif rofl.gif

NEEEEEEEEXT!!!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 11 Sep 2008, 10:09 PM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Io nu-s ofticos si spalat pe creier ca sa ma oftic daca imi contrazice concluziile mele.
Atunci de ce l-ai expediat?
QUOTE
Am inteles restul: eu sunt bou, prost si enervant.
Ai inteles gresit! Nu ti se spune sa nu judeci? Doar doctrina e gresita, tu poti fi de treaba, dar trebuie sa ti se aduca la cunostinta Adevarul. E bine ca il cauti, sper insa sa fii cinstit cu tine insuti, sa nu socotesti mai bune unele idei doar pentru ca sunt ale tale..
On topic
Tu ai fost informat ca vine sfirsitul lumii? Cind, sa ne pregatim si noi..?

Acest topic a fost editat de IoanV: 11 Sep 2008, 10:10 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 11 Sep 2008, 10:35 PM
Mesaj #65


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(IoanV @ 11 Sep 2008, 11:09 PM) *
Tu ai fost informat ca vine sfirsitul lumii? Cind, sa ne pregatim si noi..?

Eu am aratat ce am gasit in Scriptura cu privire la acest sfarsit, si, cea mai buna metoda de a ma verifica, poate am pierdut din vedere vreun vers, este s-o supun discutiei publice.

Asta nu inseamna sa ma apuc de filozofie........ Vreau Scriptura, nu parerile lu' papadie sau mai stiu eu ce om.
Scriptura este singura autoritate si sursa de adevar.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
noi
mesaj 12 Sep 2008, 12:56 AM
Mesaj #66


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 762
Inscris: 15 December 03
Forumist Nr.: 1.513



Papy, postarea mea e simplu de descifrat, dar in loc sa-i raspunzi ai evitat.
Iti reamintesc: dupa ce repeti pe pagini intregi ca cei "salvati" nu pot gresi, vii si o intorci ba ca au gresit in doctrina, ba ca s-au corectat, ba ca numai Dumnezeu stie daca omul poate gresi sau nu.
De altfel n-ai raspuns nici la problema ridicata de IoanV: "Si ne iarta noua greselile noastre"? Care greseli frate?

QUOTE(papy @ 11 Sep 2008, 11:35 PM) *
Scriptura este singura autoritate si sursa de adevar.

1. Cum ai ajuns la concluzi asta? Ca sa te citez, da-mi versul care iti permite interpretarea asta. Si anume ca este SINGURA autoritate, ca inafara ei nu putem privi. Astept (probabil mult si bine).

2. Te zbati in contradictii. Spui: "Vreau Scriptura, nu parerile lu' papadie sau mai stiu eu ce om". Atunci ce mai cauti aici pe forum? Scriptura o ai acasa sub nas, pe forum gasesti doar pareri ale oamenilor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 12 Sep 2008, 09:40 AM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE(papy)
Scriptura este singura autoritate si sursa de adevar.
Sursa de adevar exista ciar mai imprtanta decit scriptura. Este mentionata in Scriptura, sunt curios daca o stii.
Autoritatea ii apartine celui care a insuflat Scriptura, daca ai legatura cu El intelegi scriptura, daca nu o intelegi tot pe dos...
QUOTE
Eu am aratat ce am gasit in Scriptura cu privire la acest sfarsit, si, cea mai buna metoda de a ma verifica, poate am pierdut din vedere vreun vers, este s-o supun discutiei publice.
Am uitat, scuze. Dar nu cred ca cele 7 zile=7000 ani. Informatia a fost strict legata de evenimentul potopului..


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 12 Sep 2008, 12:39 PM
Mesaj #68


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE
1. Cum ai ajuns la concluzi asta? Ca sa te citez, da-mi versul care iti permite interpretarea asta. Si anume ca este SINGURA autoritate, ca inafara ei nu putem privi. Astept (probabil mult si bine).

Deşi eşti OFF-TOPIC aici, am să-ţi dau proba biblică (degeaba)....

În acest capitol găseşti hermeneutica corectă.

1 Corinteni 2

10Nouă însă Dumnezeu ni le -a descoperit prin Duhul Său. Căci Duhul cercetează totul, chiar şi lucrurile adînci ale lui Dumnezeu.

11În adevăr, cine dintre oameni cunoaşte lucrurile omului, afară de duhul omului, care este în el? Tot aşa: nimeni nu cunoaşte lucrurile lui Dumnezeu afară de Duhul lui Dumnezeu.

12Şi noi n'am primit duhul lumii, ci Duhul care vine dela Dumnezeu, ca să putem cunoaşte lucrurile, pe cari ni le -a dat Dumnezeu prin harul Său.

13Şi vorbim despre ele nu cu vorbiri învăţate dela înţelepciunea omenească, ci cu vorbiri învăţate dela Duhul Sfînt, întrebuinţînd o vorbire duhovnicească pentru lucrurile duhovniceşti.

Biserica menţionată în Apoc 2 şi 3 ca fiind scaunul de domnie al satanei, "veche de 2000 de ani", nu se preocupă cu traducerea fidelă a Scripturii şi nici să pună la dispoziţie resurse analitice necesare studiului, aşa că nu ai cum să verifici.

Versul 13 scrie clar cum trebuie să aflăm adevărul:

ΠΡΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΟΥΣ Α΄ 2

13α και λαλουμεν ουκ εν διδακτοις ανθρωπινης σοφιας λογοις αλλ εν διδακτοις πνευματος αγιου πνευματικοις πνευματικα συγκρινοντες

συγκρινοντες
STRONG's # 4793. sugkrino (soong-kree'-no)

compare,
συγκρίναι συγκρίνοντες

From sun and krino: compare among (with).

Deci, trebuie să comparăm spiritual cu spiritual.

Ioan 6

63Duhul este acela care dă viaţă, carnea nu foloseşte la nimic; cuvintele, pe cari vi le-am spus Eu, sînt duh şi viaţă.

Cuvintele lui Hristos sunt Scriptura.

1 Corinteni 4

6Fraţilor, pentru voi am spus aceste lucruri, în icoană de vorbire, cu privire la mine şi la Apolo, ca prin noi înşine, să învăţaţi să nu treceţi peste ,,ce este scris``: şi nici unul din voi să nu se fălească de loc cu unul împotriva celuilalt.

QUOTE
Sursa de adevar exista ciar mai imprtanta decit scriptura. Este mentionata in Scriptura, sunt curios daca o stii.
Autoritatea ii apartine celui care a insuflat Scriptura, daca ai legatura cu El intelegi scriptura, daca nu o intelegi tot pe dos...

Asta ar însemna să-l cred şi pe mohamedică şi pe coana mare, etc., pt că toţi spun că au văzut un înger.

Calcă Apoc 22:18-19 unde scrie să nu adaugăm la cuvintele SCRISE în Biblie.

Acum, la TOPIC:

QUOTE
Am uitat, scuze. Dar nu cred ca cele 7 zile=7000 ani. Informatia a fost strict legata de evenimentul potopului..


Scriptura ne arată că Noe a ştiut data potopului şi că aşa va fi şi la sfârşit.

Matei 24:37
Cum s'a întîmplat în zilele lui Noe, aidoma se va întîmpla şi la venirea Fiului omului.

Luca 17:26
Ce s'a întîmplat în zilele lui Noe, se va întîmpla la fel şi în zilele Fiului omului:

Evrei 11:7

Prin credinţă Noe, cînd a fost înştiinţat de Dumnezeu despre lucruri cari încă nu se vedeau, şi, plin de o teamă sfîntă, a făcut un chivot ca să-şi scape casa; prin ea, el a osîndit lumea, şi a ajuns moştenitor al neprihănirii care se capătă prin credinţă.

2 Petru 2

5dacă n'a cruţat El lumea veche, ci a scăpat pe Noe, acest propovăduitor al neprihănirii, împreună cu alţi şapte inşi, cînd a trimes potopul peste o lume de nelegiuiţi;

9 însemnează că Domnul ştie să izbăvească din încercare pe oamenii cucernici, şi să păstreze pe cei nelegiuiţi, ca să fie pedepsiţi în ziua judecăţii:


Deci, Dumnezeu ştie să scape pe cei drepţi şi le spune EXACT când se întâmplă.

Avem probă biblică cre spune că nu le-a spus când a adus nenorocire?

Acest topic a fost editat de papy: 12 Sep 2008, 12:42 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 12 Sep 2008, 08:04 PM
Mesaj #69


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Deci, Dumnezeu ştie să scape pe cei drepţi şi le spune EXACT când se întâmplă.
Cu putin timp inainte, nu cu ani si ani...

Acest topic a fost editat de IoanV: 12 Sep 2008, 08:06 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 12 Sep 2008, 11:11 PM
Mesaj #70


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(IoanV @ 12 Sep 2008, 09:04 PM) *
Cu putin timp inainte, nu cu ani si ani...

Lui Noe i-a spus cu 120 de ani inainte. Scriptura spune ca va fi EXACT ca in zilele lui Noe.
Ai proba ca nu va fi EXACT ca i zilele lui Noe?

Probeaza! Scriptura, nu filozofie, pls.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 04:05 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman