HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Traumatizat De Saracie, in Romania, saracia exista inca, iar in anii 90 a facut ravagii
jet li
mesaj 21 Jul 2008, 06:33 AM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



QUOTE(Blakut @ 21 Jul 2008, 08:12 AM) *
Care e speranta de viata?
Super fericiti erau ei acolo...
Deci rezulta ca agricultura mai eficienta decat vanatoarea.
Si nu erau toti egalitari...
Si aveau si ei razboi...
Greseala ta, in principal.

wikipedia, despre hunter-gatherer

Speranta de viata mai mare decat a saracilor din "lumea a 3 a". Indienii americani traiau foarte bine si pana la 70 de ani.
De ce era mai eficienta agricultura ? mai multa mancare - mai multi oameni, mai multi morit de foame cand nu ploua. Asta e eficienta ? Pai daca succesul inseamna sa fie cat mai multi oameni atunci e usor
Nu vad nici o problema cu omoratul strainilor. Sa iti amintesc cum au fost primiti strainii in Haiti, ca niste prieteni. Au adus cu ei lanturi - reale. Stiu ca aveau razboi, noi nu avem ?

Citeste Ishmael de Daniel Quinn, pot sa ti o trimit daca imi dai o adresa de email. Daca nu vrei nu ai decat sa crezi ca stii tot. Si eu m-am saturat de "filozofi" noi, toti cu problema lor existentiala, asa ca nu ma intereseaza carti noi, dar cateodata ma insel


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 21 Jul 2008, 09:37 AM
Mesaj #72





Guests






QUOTE
mai multa mancare - mai multi oameni, mai multi morit de foame cand nu ploua.


Da, dar agricultorii mai pot si vana - sau sa mearga in padure dupa fragi si mure - deci au cel putin 3 surse de hrana daca e cazul sa aiba nevoie sa aleaga (sa nu mai spunem ca sunt recolte ce n-au nevoie de prea multa apa, deci tot pot creste ceva in pamantul ala care sa le hraneasca acea comunitate) - pe cand doar vanatorii nu au/aveau habar de agricultura si cand se imputina hrana zilnica nu aveau altceva de facut decat sa-si ia bocceluta la spinare si sa caute alte paduri in care sa vaneze.

Si totusi : ce treaba au toate astea cu saracia din Romania?? blink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 21 Jul 2008, 10:17 AM
Mesaj #73


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



QUOTE
Si totusi : ce treaba au toate astea cu saracia din Romania?? blink.gif


sărăcia e la fel peste tot în lume, nu? diferenţa constă în atitudinea săracilor faţă de condiţia lor: unii se împacă cu ea şi trăiesc aşa, îşi fac viaţa frumoasă şi fericită chiar şi îndurând lipsurile de tot felul, poate că aşa s-au născut şi în comunitatea în care trăiesc nu au cum vedea alt mod de viaţă sau chiar în cunoştiinţă de cauză fiind; alţii se vaită toată ziua uitându-se în curtea vecinului, dar nefăcând nimic din ceea ce face vecinul ca să-şi îmbunătăţească nivelul de trai, adică să muncească. Oricât de săraci ar fii oamenii, chiar dacă locuiesc într-o colibă şi nu au nimic din ce avem noi în oraşe, ei pot să-şi câştige existenţa, să-şi păstreze locuinţa curată, să se bucure de natură şi de viaţă şi de libertate mai ales, pentru că a avea bani şi bogăţii poate deveni o povară. Nu poţi să-ţi abandonezi apartamentul, casa, vila, maşina şi toate celelalte şi să te duci unde vezi cu ochii, aşa cum ar face-o boşimanul sau indianul în preerie. Vreau să zic că sărăcia poate fi un mod de viaţă foarte relaxat şi sănătos, cel puţin din punct de vedere psihic. Dar când săracul este vecin cu bogatul şi tânjeşte la viaţa prosperă a celuilalt, pot apărea frustrări cauzatoare de tot felul de rele, de la invidie până la răscoale şi revoluţii de care e plină istoria...


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 21 Jul 2008, 10:17 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
(Afrodita)
mesaj 21 Jul 2008, 12:18 PM
Mesaj #74





Guests






Pai si ajungem la ce ziceam pe prima pagina: ca saracia nu traumatizeaza neaparat, decat daca asa o vede cel in cauza - traumatizanta. Ziceam ca totul se petrece in capul fiecaruia si - slava domnului! - n-avem multi traumatizati de saracie.

La urma urmei totul depinde de cum se vede personajul respectiv, cat se compara cu altii, ce hibe are in educatie, mod de-a gandi , etc...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Boudicca
mesaj 23 Jul 2008, 11:04 AM
Mesaj #75


ex-nOtHiNg_SwEeT
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.170
Inscris: 14 February 08
Din: lumea mea
Forumist Nr.: 11.273



O sa intervin si eu daca se poate: "Omul e nascut sa traiasca in lume; desparte-l de ea, izoleaza-l si i se vor imprastia gandurile, i se va strica firea, ii vor rasari in inima o mie de patimi ridicole; in minte ii vor incolti ganduri smintite, asa cum incoltesc maracinii in pustiu. Lasa-l pe om in padure si-o sa devina fiara; iar daca-l duci in manastire, unde pe langa saracie mai are de indurat si robia, va fi si mai rau inca. Dintr-o padure tot mai iesi, dar din manastire niciodata; in padure esti liber, iar in manastire esti rob. Poate ca ai nevoie de mai multa putere sufleteasca pentru a indura singuratatea decat pentru a indura saracia cea mai crunta; saracia injoseste, sihastria te corupe. Cum e mai bine sa traiesti ca un marsav sau ca un nebun?" ("Calugarita" de Denis Diderot).

Eu consider ca phili nu poate accepta anumite chestii, ar fi 2 variante:

1. Ai facut parte dintr-o familie avuta, dar intr-un moment dat ati pierdut tot ce-ati avut. => cred ca in viata trebuie sa stii sa pierzi phili, dar e o arta si asta.
2. Nu poti accepta ca un om sa aiba mai mult decat ai tu. => e cu adevarat o problema, prea mult egoism si orgoliu: "Dar cand orgoliul straluceste prea tare, orice intelepciune se intuneca" ("Al cincilea munte" de Paulo Coelho)...o doza de optimism nu ar strica si cateva picaturi de autoacceptare.


--------------------

" Non, rien de rien
Non, je ne regrette rien
Ni le bien qu'on m'a fait, ni le mal
Tout ça m'est bien égal... "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
phi
mesaj 24 Jul 2008, 11:23 AM
Mesaj #76


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 17
Inscris: 21 July 08
Forumist Nr.: 11.815



Nu aş avea niciun drept să judec trauma lui Phili, nu există traume nelegitime. Vreau doar să spun că, dacă ne vom raporta la bunurile materiale ca la mijloace şi nu ca la scopuri ultime, vom evita foarte probabil această trăire. Demnitatea umană şi bunăstarea sunt lucruri distincte. Prima e conferită de conţinuturile personalităţii, pe care le putem, oricum, mult mai greu pierde comparativ cu bunurile materiale. În ceea ce priveşte marginalizarea, nu mă interesează ce cred despre mine cei care m- ar aprecia în funcţie de ceea ce posed. ''Prietenia'' lor e perisabilă, se spulberă concomitent cu banii mei. Pretind să fiu respectat sau marginalizat pentru ce sunt, pentru ideile, faptele şi trăirile mele afective, banii contand, repet, numai ca mijloc pentru aspectele cu adevărat importante. Vorba latinului: ''Omnia mea mecum porto'' [Toate ale mele le port cu mine''] .

Acest topic a fost editat de phi: 24 Jul 2008, 12:36 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 24 Jul 2008, 12:48 PM
Mesaj #77


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Ai dreptate, phi, insa cei mai multi tineri sunt prinsi in capcana materialismului: esti ceea ce ai, fiind educati cu ideea ca demnitatea ta = averea ta.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 26 Sep 2008, 05:04 PM
Mesaj #78


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE
sărăcia e la fel peste tot în lume, nu?
nu e!
doar perceptia asupra saraciei e la fel

ca sa iti dau un exemplu. gandeste ca in kalahari, seful de trib e un tip bogat.. desi prin comparatie cu un cetatean obisnuit din romania (care are casa, masa, frigider, logan, tv color) e un amarastean mediu
perceptia insa a romanasului, care a vazut ca i se face semaforul rosu ca sa treaca becali pe strada lui e insa ca e vai mama lui

acuma trecand de la comentariul asta la motive... saracia tine de atitudine. ma lovesc in fiecare zi de oameni care ar face orice ca sa nu faca nimic, dar care cer in permanenta marire de salar. cei mai multi sunt tineri. cei mai multi incearca sa fure ceva de la serviciu.
cand sunt prinsi, ii doare in cot pt ca politia nu intervine, si chiar daca sunt dati afara gasesc job in maxim 24 de ore
asta e o atitudine...
in timp.. puzderia de joburi se va duce (nimic nu e vesnic) si ceea ce fac ei azi nu va mai functiona... si atunci vor incita la greva pentru ca sa scape de saracie


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
phili
mesaj 19 Nov 2008, 02:07 PM
Mesaj #79


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 38
Inscris: 13 March 08
Forumist Nr.: 11.386



Sunt foarte multi traumatizati de saracie in Ro, dar nu stiu de unde le vine.Saracia iti distruge personalitatea, iti distruge universul, te face slav, iti ucide demnitatea. Nu mai ai cauze, nu mai ai dorinte. COruptia apare tot din saracie, desi lucrurile sunt mai complicate.
Oamenii nu au o viata, cand e saracie. Nu fac alegeri. Cand lucrezi si nu iti permiti o chirie, nu iti permiti sa iti alegi locul unde vrei sa traiesti in tara, atunci cum se cheama? Daca nu faci alegeri, nu esti liber. Daca nu iti alegi locul unde vrei sa stai, nu iti alegi partenerul decat pe criterii materiale (cunosc astfel de cazuri, inca se intampla, iar acum cativa ani se intampla adesea), atunci ce alegeri mai faci? Ce mai e viata ta? Platit credite la niste cutii de chibrituri, crescut copii conceputi cu persoane pe care nu le-ai ales de placere, ci pentru ca aveau ceva mai mult decat tine...Asta nu e trauma?
E, dar nu stiu ce ii doare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 20 Nov 2008, 08:35 AM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Saracia iti distruge personalitatea, iti distruge universul, te face slav


Bre, lasa-i pe stramosii mei in pace! ohyeah.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 21 Nov 2008, 06:38 AM
Mesaj #81


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE(mutulica @ 26 Sep 2008, 07:04 PM) *
in timp.. puzderia de joburi se va duce (nimic nu e vesnic) si ceea ce fac ei azi nu va mai functiona... si atunci vor incita la greva pentru ca sa scape de saracie


bah, ce cobe!


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 22 Nov 2008, 01:55 AM
Mesaj #82





Guests






A isi alege partenerul/a pe criterii materiale a fost dintotdeauna si va fi intotdeauna de acum incolo, asta nu tine de saracie, ci tot de conceptia ce-o au oamenii asupra saraciei.

Eu, cu salariul ce-l am aici, ma descurc relativ ok. Daca e sa ma compar cu viata din Ro - acolo, cu banii astia as fi aproape de "bogata". Daca e sa ma compar cu astia de aici (unde traiesc zilnic) sunt o amarasteanca ce nu-si permite sa iasa in fiecare week end la pub sa se imbete.

Saracia traumatizeaza pe aia care oricum is slabi de inger si au multe alte probleme la bibilica - in afara de saracie.

Restul? Nu se plang, ci pun mana si creierul la munca si fac ceva inspre a scapa de saracie si a se bucura de singuraviata ce-o stim.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 23 Nov 2008, 10:32 PM
Mesaj #83


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



QUOTE(phili @ 19 Nov 2008, 03:07 PM) *
Sunt foarte multi traumatizati de saracie in Ro, dar nu stiu de unde le vine.Saracia iti distruge personalitatea, iti distruge universul, te face slav, iti ucide demnitatea. Nu mai ai cauze, nu mai ai dorinte. COruptia apare tot din saracie, desi lucrurile sunt mai complicate.
Oamenii nu au o viata, cand e saracie. Nu fac alegeri. Cand lucrezi si nu iti permiti o chirie, nu iti permiti sa iti alegi locul unde vrei sa traiesti in tara, atunci cum se cheama? Daca nu faci alegeri, nu esti liber. [...]

Nu de saracie sunt traumatizati, ci de dorinta de a parveni. Nu se multumesc cu cat le este plapuma. Omeni incapabili de a trai in prezent, de a se bucura de soare, de un pranz cu familia duminica. Singuri isi distrug sanatatea, fizica si psihica.
Coruptia apare din carentele de caracter ale celui care corupe si celui care se lasa corupt. Nu exista nici o legatura de cauzalitate intre salariul funcionarilor si frecventa actelor de coruptie. Difera numai nivelul spagii: un medic/functionar cu 8 milioane pe luna se va multumi cu o hartie de un milion. Un magistrat, doctor cu o reputatie si o cariera in spate are alte pretentii. Un ministru, cu atat mai mult. Un comisar european se vinde pe o suma muuult mai mare decat un guvernant roman. La fel un patron al unui trust de presa, sau bossul unei agentii de rating.
Saracia este absolut subiectiva: daca te consideri sarac esti sarac. Iar romanii, oricat ar fi de instraiti, cred despre ei ca sunt saraci: profesori cu vechime, angajati care au in proprietate o locuinta-doua, patroni, absolut toti se vaieta de starea lor materiala. Nu zic ca e rau sa tinzi la mai mult, sa iti doresti un nivel de trai superior, insa mi se pare ca trece viata pe langa tine daca nu te bucuri de clipa.
Toti se lamenteaza de nivelul chiriilor. Pardon, chiriile sunt mari in Bucuresti si in metropole. Bucurestiul este super-aglomerat, iar sute de mii de absolventi fomisti nu accepta neam o slujba la Mioveni, Radauti, Targu-Jiu, Blaj, Caracal. Toti dau buluc in Marele Oras, suporta inghesuiala, poluarea, ba inca se obisnuiesc cu ele, dar nu pleaca din Bucuresti! Altii, din instinct gregar, cu cat creste pretul locuintelor, hop si ei cu un credit! Nu pot sta cu chirie sau cu parintii, e de bon ton sa te imprumuti la banca pentru cutia aia de chibrituri. In plus, daca nu-ti pui termopane, n-ai televizor cu plasma, mobila si decoratii ultima strigare sa-ti faci vecinul sa moara de ciuda, nu esti om!

Inclin sa-i dau dreptate Afroditei: perceptia romanului asupra saraciei vine, in primul rand, din carente educationale majore: in familiile romanshilor, onorabilitatea se masoara in numarul de proprietati, marca gecilor, a masinii, ori pretul mobilului. Si desigur, daca ai job in Bucuresti esti Om, daca nu, vai de tine! Te rade satul ca esti invatator, instalator, tehnician la tine in targ.

Acest topic a fost editat de andra_v: 23 Nov 2008, 10:44 PM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 24 Nov 2008, 09:47 AM
Mesaj #84


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(andra_v @ 23 Nov 2008, 10:32 PM) *
Si desigur, daca ai job in Bucuresti esti Om, daca nu, vai de tine! Te rade satul ca esti invatator, instalator, tehnician la tine in targ.


Perceptie gresita! In Bucale sunt salarii mai mari si slujbe mai multe! jamie.gif Adica, posibilitati de dezvoltare personala mai mari!

Acest topic a fost editat de Cucu Mucu: 24 Nov 2008, 09:47 AM


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 24 Nov 2008, 12:28 PM
Mesaj #85


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



E adevarat, in Bucuresti ai posibilitatea sa-ti gasesti un job bine platit. Insa vorbeam in topicul de fata de cei care nu castiga suficient sa-si plateasca acareturile, chiria si sa mai si manance. Sunt de acord, ai un salariu bun (probabilitatea mare de a ti se mari venitul corespunzator), sau iti merge afacerea te muti in Bucuresti. Cu chirie, sau contractezi un credit, in functie de venituri. Insa, daca nu exista perspectiva de a castiga mai mult de 300 de euro, la ce mai stai? Sa te lauzi la tine in sat ca esti realizat in Bucale?

Acest topic a fost editat de andra_v: 24 Nov 2008, 12:28 PM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 24 Nov 2008, 12:33 PM
Mesaj #86


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



QUOTE(Cucu Mucu @ 24 Nov 2008, 10:47 AM) *
Perceptie gresita! In Bucale sunt salarii mai mari si slujbe mai multe! jamie.gif Adica, posibilitati de dezvoltare personala mai mari!
Sunt mai multe slujbe bine platite. Insa e o mare diferenta intre posibilitate si probabilitate. Sunt cateva mii de slujbe la multinationale, agentii, oportunitati pentru unii comercianti sa-si dezvolte afacerea, dar unii viseaza cai verzi pe pereti.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 06:22 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman