HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

9 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Bucurestiul Meu Iubit..., concurs fara premii
Mentosana in cor...
mesaj 16 Feb 2005, 10:09 PM
Mesaj #141


Black Hat Lurker
****

Grup: Membri
Mesaje: 355
Inscris: 19 April 04
Forumist Nr.: 3.157



Of, n-am pace deloc cu voi hh.gif Ca sa nu ramana problema suspendata, era vorba de hipodromul vechi (nu stiu de ce se cheama asa, ca parca nu exista unul mai nou blink.gif )


--------------------
plutesc in alcool ca viermele-n tequila
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 23 Feb 2005, 03:12 PM
Mesaj #142


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



O poza, ceva? rolleyes.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mentosana in cor...
mesaj 23 Feb 2005, 03:16 PM
Mesaj #143


Black Hat Lurker
****

Grup: Membri
Mesaje: 355
Inscris: 19 April 04
Forumist Nr.: 3.157



Check your private messages smile.gif


--------------------
plutesc in alcool ca viermele-n tequila
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 23 Feb 2005, 03:16 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
nefertiti-old
mesaj 23 Feb 2005, 03:20 PM
Mesaj #144


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



harhar.gif laugh.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Corydalis
mesaj 23 Feb 2005, 08:40 PM
Mesaj #145


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 516
Inscris: 28 May 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.672



user posted image


--------------------
"Ceilalti lupi m-ar sfasia daca ar sti
ca urletul meu e in realitate un plans."

Octavian Paler - "Impostura"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 23 Feb 2005, 09:02 PM
Mesaj #146


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Pe stanga e tribunalul, cumva? unsure.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
icarus
mesaj 24 Feb 2005, 03:46 AM
Mesaj #147


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 347
Inscris: 12 February 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.206



In centru este Biblioteca Nationala (BNR)...


--------------------
Blessed are we who can laugh at ourselves for we shall never cease to be amused.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 24 Feb 2005, 09:33 AM
Mesaj #148


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Fotografia e facuta pe strada Smardan. In fata este Biblioteca Nationala, iar in stanga BNR (Banca Nationala).

Acest topic a fost editat de abis: 24 Feb 2005, 09:34 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Corydalis
mesaj 24 Feb 2005, 01:39 PM
Mesaj #149


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 516
Inscris: 28 May 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.672



dap. nu a fost foarte greu, nu?
user posted image


--------------------
"Ceilalti lupi m-ar sfasia daca ar sti
ca urletul meu e in realitate un plans."

Octavian Paler - "Impostura"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 24 Feb 2005, 01:52 PM
Mesaj #150


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Muzeul muzicii, cred... Pe calea Victoriei.
Dar nu-s sigur.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Corydalis
mesaj 24 Feb 2005, 01:57 PM
Mesaj #151


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 516
Inscris: 28 May 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.672



da, este Muzeul George Enescu
urmeaza...
user posted image

Acest topic a fost editat de Corydalis: 24 Feb 2005, 02:00 PM


--------------------
"Ceilalti lupi m-ar sfasia daca ar sti
ca urletul meu e in realitate un plans."

Octavian Paler - "Impostura"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 24 Feb 2005, 01:57 PM
Mesaj #152


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Si eu cred ca e pe Calea Victoriei, dar nu stiu ce e...


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 24 Feb 2005, 08:43 PM
Mesaj #153


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Sala Palatului, in dreapta unde-s coloanele e o librarie mare acum (era biroul Consiliului de Stat pe vremuri) si dupa colt e magazinul Muzica. Biserica se cheama Cretulescu parca.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Corydalis
mesaj 24 Feb 2005, 09:13 PM
Mesaj #154


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 516
Inscris: 28 May 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.672



Da. Ai dreptate Misti. Este biserica Cretulescu in dreapta. Se mai vede un pic din Muzeul National de Arta in stanga, iar in centru Cladirea Senatului. In spatele coloanelor din dreapta e o librarie Humanitas, printre altele.

Nefertiti, si tu ai intuit bine mai devreme, legat de acea cladire, care este pe Calea Victoriei

Acest topic a fost editat de Corydalis: 24 Feb 2005, 09:14 PM


--------------------
"Ceilalti lupi m-ar sfasia daca ar sti
ca urletul meu e in realitate un plans."

Octavian Paler - "Impostura"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 18 Apr 2005, 10:51 PM
Mesaj #155


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Ce Biserica este prezentata in imaginea de mai jos? smile.gif
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  Biserica.jpg ( 37.35K ) Numar descarcari: 98
 


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 23 Apr 2005, 11:24 AM
Mesaj #156


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Asadar? unsure.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Corydalis
mesaj 24 Apr 2005, 07:14 PM
Mesaj #157


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 516
Inscris: 28 May 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.672



imi pare rau, dar imaginea nu o pot asocia cu nimic hh.gif


--------------------
"Ceilalti lupi m-ar sfasia daca ar sti
ca urletul meu e in realitate un plans."

Octavian Paler - "Impostura"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 24 Apr 2005, 08:12 PM
Mesaj #158


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



Prima reactie a fost sa zic ca-i biserica de la Gradina Icoanei, dar ... nu-i ea! sad.gif


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 24 Aug 2005, 06:28 PM
Mesaj #159


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Mihai, pana la urma unde este biserica din imagine?
Mor de curiozitate rolleyes.gif

Acest topic a fost editat de Olaf: 24 Aug 2005, 06:28 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lutine
mesaj 26 Aug 2005, 01:00 PM
Mesaj #160


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 25
Inscris: 25 August 05
Forumist Nr.: 6.839



Bucurestiul este un oras infect! Blocuri sunt triste, unele mai au putin si cad, oamenii sunt isterici si foarte reci, strazile sunt murdare si pline de gropi, dimineata este un trafic infernal, te blochezi din 3 in 3 minute (asta din cauza faptului ca semafoarele sunt corelate ingrozitor si cei care ar trebui sa se ocupe de asta nu fac asta pentru ca le e prea lene) si natura (ce a mai ramas din ea) parca abia mai suporta oameni care o distrug in fiecare zi...aaa...sa nu mai vb de poluare...
Eu sunt din Bucuresti si cu toate astea nu as putea sta departe de el...pentru totusi are farmecul lui intr-o oarecare masura...


--------------------
"visez enorm colorat in dementa"(Mircea Cartarescu)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
necko
mesaj 26 Aug 2005, 02:13 PM
Mesaj #161


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 53
Inscris: 14 February 05
Forumist Nr.: 5.707



noroc cu ultima fraza, caci altfel puteam sa jur ca nu esti din Bucuresti daca poti face aceste afirmatii care, de altfel, nu zic ca nu sunt in mare masura adevarate. dar asta e! cu toate neajunsurile lui, Bucurestiul este, pentru cei care-l cunosc cu adevarat, plin de farmec si, pentru ca tot a venit vorba, am sa postez aici un eseu despre Bucuresti in care o sa va spun exact ceea ce cred si simt pentru Bucuresti... nu va mirati, e putin altfel smile.gif

Bunului Bucur, cu dragoste…
Strănepoata

Dragii mei, pentru că-mi sunteti cu adevărat dragi si mai ales simpatici, vă voi lua cu mine la plimbare. Si pentru că afară este foarte cald si soarele străluceste puternic, am să vă rog să vă imbrăcati cât mai lejer. Tu, draga mea, să-ti pui o pălărie cu boruri largi pe cap, să-ti impletesti flori in păr, să-ti prinzi la gât un sirag de margarete si să-ti desenezi o inimioară pe sânul drept, iar tu, dragul meu, leagă-ti părul la spate, scutură-ti fânul din barbă si pune-ti bentita pe frunte. Dacă vreti, putem merge si desculti, căci asfaltul incă nu e chiar atât de distrus si nu ne vom zgâria tălpile. Poate doar ne va frige, putin si plăcut precum nisipul fin de la malul mării, bitumul proaspăt asternut aseară. Insă vă voi ruga să renuntati la ochelarii de soare, nu de alta, dar vreau să vedeti cu lumina ochilor vostri, nedistorsionată si neschimbată de o sticlă fumurie, ceea ce vreau să vă arăt. Asadar…

Vom lua tramvaiul 14 de la intersectia lui Pantelimon cu Dimitrov, chiar din dreptul restaurantului “Brates”. Acest restaurant, in realitate doar un birt, a fost mereu locul in care târgovetii si precupetii, cumpărătorii si vânzătorii, orăsenii si tăranii fac un popas binevenit inainte sau după ce merg la piată, la Obor, unii pentru a-si vinde marfa si ceilalti pentru a-si umple cămările. Câtiva mici bine rumeniti pe grătarul cu cărbuni, câteva halbe cu bere inspumată sau un toi de tuică de prună, tare si aromată, un schimb de impresii si păreri legate de mercurialul pietii si ultima etapă la fotbal, iată reteta perfectă pentru a incepe sau a incheia o zi cu folos. Dar uite că soseste si tramvaiul nostru. Stati linistiti, bilete vom lua chiar din tramvai, direct de la taxatoare: 25 bani la clasa a II-a si 30 de bani la clasa I-a. Eu zic să mergem cu al doilea vagon. Este mai pitoresc, cu scaunele sale din lemn si cu mânerele din plastic ce atârnă de barele montate jur imprejurul plafonului. O să ne cam zdruncine putin in curbe, dar vatmanul e meserias si nu-i nici-un pericol.

Trecem pe lângă Foisorul de Foc, cândva cea mai inaltă clădire din oras, foisor al pompierilor care, din virful lui, puteau vedea orice incendiu ce ar fi izbucnit intr-una din mahalalele orasului si interveni cu promtitudine. Astăzi, foisorul este doar un interesant muzeu al altor vremi de care putini isi mai aduc aminte. Ocolim pe lângă Piata Traian, coborâm pe Călărasi si iată-ne ajunsi la Biserica Sfânta Vineri, unde si coborâm din tramvai. Dragii mei, această biserică, frumoasă si impunătoare, asemeni tuturor bisericilor bizantine, este una din cele mai dragi credinciosilor din toată tara. Românii de peste tot vin aici să se inchine, să se roage divinitătii si să aprindă lumânări pentru rezolvarea problemelor lor, pentru sănătatea celor dragi si, nu in ultimul rând, pentru odihna celor dusi. Orice român, din orice colt al tării, odată ajuns in oras, consideră treaba incheiată abia după ce si-a făcut cumpărăturile in Piata Obor sau in Piata Unirii, apoi a aprins o lumânare si a sărutat icoanele din Biserica Sfânta Vineri. Dar dacă tot am ajuns aici, haideti să traversăm, să ne oprim la gogoseria din colt si să mâncăm cite o gogoasă fierbinte, pudrată bine cu zahăr vanilat - 1 leu bucata si să bem câte un pahar cu sirop de visine, cu sifon - 50 de bani paharul. Gata? Scuturati-vă zahărul de pe buze si de pe piept, lingeti-vă discret degetele si haideti mai departe. De acum incolo vom merge pe jos.

Traversăm prin Piata Unirii, unde ne facem loc cu coatele printre oameni si printre tarabele incărcate cu fel si fel de bunătăti: legume si verdeturi proaspete, fructe apetisante, oale si farurii din lut, găini, rate si curcani zgomotosi, ouă, brânză, lapte si smântână, papagali si soricei albi, seminte si flori multicolore si, după ce reusim să scăpăm de imbietoarele indemnuri de a gusta si cumpăra din toate mărfurile ce ni se ivesc in cale, ajungem de cealaltă parte a pietii, in dreptul Hanului lui Manuc. V-as invita la o bere rece si o clătită, dar Hanul este periculos, odată ce ai intrat in curtea lui, cu greu mai poti scăpa de vraja secolului trecut si riscăm să plecăm acasă cu trăsura, după ce vom pierde notiunea timpului, si să ajungem la Curtea Veche, unde toti ne vor privi ca pe niste fantasme dintr-o lume ce va să vină… In stânga noastră, de cealaltă parte a cheiului Dâmbovitei, cea cu “apă dulce, căci cine-o bea nu se mai duce”, este Dealul Mitropoliei, Mitropolia, Spitalul Brancovenesc si cartierul cu frumoase case vechi, cele mai multe construite intre cele două războaie, in centrul cărora se află Piata Cosbuc.

Insă nu ne vom abate de la drum, căci vreau să vă duc către bătrânul Cismigiu. Asa că o luăm pe Gabroveni, o tăiem pe Lipscani si ajungem chiar la magazinul “Victoria”. Dar până acolo, dragii mei, vreau să ne plimbăm putin pe Lipscani, una din cele mai vechi străzi comerciale ale orasului. Ingustă si flancată de clădiri vechi, cu o arhitectură deosebită, pe această stradă găsesti ce nici cu gândul nu gândesti: magazine cu haine si incăltăminte pentru toate gusturile si toate buzunarele, rochii de mirese, costume de schi si de baie, instrumente muzicale, farmacii cu produse tehnico-sanitare, librării, ateliere pentru geamuri si oglinzi, rame de ochelari, bijuterii, cofetării si, mai ales, misterioasele consignatii. Pe zecile de strădute ce intretaie Lipscaniul sunt mici magazine, ale căror camere intunecoase si scări intortochiate te transportă intr-o altă lume… o lume uitată, o lume a cărtilor vechi, prăfuite, ingălbenite si pline de cari, a mobilierului stil Ludovic si a tablourilor in ulei - portrete si peisaje - cu semnături ale unor pictori de care nu am auzit niciodată; colectii numismatice, vase de bronz si de aramă, bijuterii de argint, masini de cusut, săbii si arme de foc, fotografii din secolul trecut… toate acestea adunate in aceste mici magazine, ascunse parcă privirilor necunoscătorilor, magazine ce reprezintă, fără indoială, raiul oricărui colectionar, indiferent de obiectul colectiei sale. Revenim cu greu la lumina orasului si, cu mirosul acela specific de vechi persistându-ne incă in nări, trecem pe lângă sediul Băncii Nationale si ajungem pe Calea Victoriei, in dreptul magazinului “Victoria” - “50 de magazine intr-unul singur!” - asa cum scrie mare pe una din laturile lui. Intrăm in magazin, nu de alta, dar merită incercate noile scări rulante, ultima minune a tehnicii in folosul omului grăbit, obosit sau prea bătrân pentru a urca si coborâ scările tocite si inalte ale clădirii, minune ce a pătruns si la noi, pentru prima oară, in acest magazin. Ce grozăvie !!! Dacă nu esti atent si nu pui piciorul la timp pe treapta potrivită, te poti impiedica si cădea, spre hazul tuturor celor din jur si, mai ales, spre amuzamentul zecilor de copii veniti din tot orasul pentru “a se da cu scările rulante”.

Ei, gata! nu avem timp de cumpărături, asa că mergem mai departe, pe Calea Victoriei. Lăsăm in stânga sediul Politiei si Casa de Modă, apoi traversăm bulevardul Gh. Gheorghiu Dej. De o parte si de alta a Căii Victoriei stau, prietene de ani de zile, clădiri cu semnificatii aparte. Pe partea stângă trecem pe lângă Casa Armatei, in spatele căreia pe o strădută, se află Teatrul Mic si draga mea terasă “Berlin”; apoi Teatrul de Comedie si Palatul Telefoanelor, inalt si impunător, cu zeci de antene ciudate; mai traversăm o stradută si ajungem la magazinul “Muzica”, singurul in care, cu putin noroc, putem găsi un L.P. valoros si o chitară adevărată. In dreapta noastră, “Magazinul Copiilor”, magazin de la care, cred că nu există copil in oras să nu-i fi cumpărat părintii, cel putin o dată, haine, pantofi si jucării. Apoi restaurantul si cofetaria Capsa, fostă cafenea a scriitorilor, Teatrul Odeon si Teatrul Tăndărică, in dreptul căruia o multime de copii, insotiti de părinti, asteaptă, cuminti si răbdători, să intre in sala magică in care păpusile prind viată, intr-o lume a povestilor inteleasă doar de ei. Trecem de Pasajul Arhitecturii, nu inainte insă de a sta la un rând imens pentru a cumpăra câte un sandwich cald cu suncă presată si câte 100 de grame de alune prăjite. Mai stăm pret de o cafea si o tigare “la varice” si putem merge, cu forte proaspete, mai departe. Ajungem si la Biserica “Cretulescu”, ridicată de fiica domnitorului Constantin Bâncoveanu si familia ei. Este o bisercă mică, dar picturile ce impodobesc peretii interiori sunt de mare valoare, cu o incărcătură emotională si o frumusete aparte ce te fac, numai privindu-le, să te simti mai bun si mai aproape de Dumnezeu. Alături de biserică se află Palatul Regal, palatul in care a locuit familia regală a României si in care, acum, mai putem doar admira cele mai valoroase opere de artă din tară, reunite intr-un mare muzeu. Dar asta o vom face altădată, dragii mei, poate intr-o zi de iarnă friguroasă, nu azi, când soarele străluceste asa de tare si Cismigiul ne asteaptă. In fată, peste drum de palat, este sediul Bibliotecii Nationale si alături, frumosul Ateneu Român, construit cu ajutorul nepretuit al tuturor locuitorilor orasului, indemnati să participe la ridicarea acestui edificiu de cultură prin vestitul indemn “Dati 1 leu pentru Ateneu!”. Muzicieni de renume si de mare valoare au incântat, in sala Ateneului, străjuită de portretele marilor domnitori români, generatii intregi de ascultători melomani. Dar noi vom coborâ pe lingă Biserca Cretulescu, lăsăm in dreapta Palatul Regal si marea Sală a Palatului, sală in care am văzut multe spectacole de teatru, filme, concerte, dar in care au avut loc si conferinte “importante”… Mai traversăm o strădută, trecem pe lângă magazinul tuturor bărbatilor - “Adam” si, in sfârsit, iată-ne ajunsi in Cismigiu !

Dragul si bătrânul Cismigiu! Imediat ce vom păsi pe aleile lui, o răcoare plăcută va pune stăpânire pe noi. In fata noastră se deschid zeci de alei ce ne poartă, ca intr-un mare labirint, printr-o lume minunată si calmă, ruptă de tumultul citadin ce o inconjoară, o lume in care timpul stă pe loc. Copacii bătrâni, cu rădăcini groase ce sparg asfaltul si coroane imense, ce se unesc deasupra noastră ca o adevărată boltă, privesc, cu ingăduinta si intelepciunea celor trecuti prin vreme, la fiintele mărunte si trecătoare ce forfotesc la poalele lor. Ne pierdem pe aleile mărginite de bănci din lemn si zeci de scaune unite unele de altele, pe care se odihnesc femei si bărbati, bătrâni uitati de vreme, obisnuiti ai parcului incă din tineretea lor. Gândul le zboară cu zeci de ani in urmă când, tineri si indrăgostiti, se plimbau tinându-se de mână si se sărutau pe cite o bancă, mai ferită privirilor, in timp ce porumbeii se certau gălăgiosi, la picioarele lor, pentru o firimitură de pâine. Acum, ca si atunci, perechi de indrăgostiti, unii din ei in uniforme de liceu, norocosii elevi ai liceului “Lazăr”, vecin gard in gard cu mirificul parc, se plimbă pe alei, stau pe bănci sau se plimbă cu barca pe lacul in a cărui oglindă stă răsturnat cerul. Trecem peste puntea cu balustrade din fier ce imită o impletitură din crengi de nuc si ajungem la o terasă cu mese si umbrelute, chiar pe malul lacului. Eu zic să ne asezăm si să ne odihnim, căci sunt convinsă că sunteti obositi si insetati. Asa că vom bea câte un “Cico” rece si vom mânca floricele si vată de zahăr in timp ce vom privi bărcile, lebedele si copiii ce se dau in nemuritoarele “gărgărite”.

Dragii mei, este că ziua de astăzi a fost minunată?! Mai am atâtea locuri frumoase să vă arăt! Poate altădată, intr-o zi de primăvară, vom merge iar, impreună, să ne plimbăm cu vaporasul pe lac, in Herăstrău. Dar până atunci vă voi mai spune un secret. Din tot ce am văzut astăzi, peste ani multe se vor schimba, unele in bine, cele mai multe nu… Se va construi metroul si vor dispărea tramvaiele cu scaune din lemn si taxatoare. Dar mai multe nu vă spun. Oricum, veti vedea cu ochii vostri tot ceea ce va fi să fie. Cert este insă că Cismigiul va rămâne neschimbat, la fel de calm, de primitor si de odihnitor, in timp ce aceiasi indrăgostiti se vor plimba de mână pe aleile lui, umbrite de aceiasi copaci bătrâni.

Si mai stiu ceva… eu, oricât voi colinda prin lume si oricât de multe alte orase si locuri incredibil de frumoase voi vedea, nici unul, niciodată, nu va fi mai drag inimii mele ca acesta prin care astăzi, cu drag, v-am purtat.

Acest topic a fost editat de necko: 26 Aug 2005, 02:43 PM


--------------------
"pentru ca existam, trebuie sa stim totul... " - Herman
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lutine
mesaj 26 Aug 2005, 04:17 PM
Mesaj #162


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 25
Inscris: 25 August 05
Forumist Nr.: 6.839



Da, sunt din Bucuresti. Nu spun ca orasul nu are farmec dar trebuie sa recunosti ca atunci cand trebuie sa ajungi dimineata intr-un loc, la o anumita ora si din cauza traficului ajungi peste alte 2, nu-ti mai arde de farmecul bucurestean.
Sau cand dai cu masina intr-o groapa de-ti sar capacele...sau cand iti omori plamanii in cea mai poluata capitala europeana!

Bucurestiul de azi nu mai are farmec...din pacate!

Mi-a placut excursia ta prin acest oras...spune-mi ai citit cumva ce va de Cartarescu?


--------------------
"visez enorm colorat in dementa"(Mircea Cartarescu)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
necko
mesaj 26 Aug 2005, 11:21 PM
Mesaj #163


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 53
Inscris: 14 February 05
Forumist Nr.: 5.707



QUOTE (Lutine @ 26 Aug 2005, 05:17 PM)
... dar trebuie sa recunosti ca ...

Mi-a placut excursia ta prin acest oras...spune-mi ai citit cumva ce va de Cartarescu?

nu recunosc nimic harhar.gif

si da, am citit si citesc Cartarescu (vezi semnatura mea). de ce ma intrebi?


--------------------
"pentru ca existam, trebuie sa stim totul... " - Herman
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lutine
mesaj 28 Aug 2005, 10:36 AM
Mesaj #164


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 25
Inscris: 25 August 05
Forumist Nr.: 6.839



Eram sigura!!! Te-am intrebat asta pentru ca in felul tau de a srie exista foarte multe influente cartaresciene...

Pot spune ca singura persoana care a reusit sa ma impresioneza extrem de mult cu descrierea acestui oras, ce in spatele mizeriei ascunde o minunatie, este Mircea Cartarescu... Ador Bucurestiul descrie de acest autor la fel de mult pe cum acum il consider un oras infect...


--------------------
"visez enorm colorat in dementa"(Mircea Cartarescu)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simonsays
mesaj 30 Aug 2005, 06:37 PM
Mesaj #165


Batranel oPsedat
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.074
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.836



Pacat ca necko a combinat mai multe perioade ale Bucurestiului ... rolleyes.gif in rest, e dragut.

Lutine, scarba ta fata de un oras de care nu te poti lipsi spune multe despre firea tau. Nu o invidiez... cool.gif In afara de partea cu gropile, sint curios ce alte mari (adica 2 milioane de bastinasi, plus inca pe atata fermieri, per total o graaamada de indivizi) capitale europene ai vazut tu, cu un trafic degajat in zori ... Stii vorba aia cu Romania.. sa o particularizam pt Bucuresti: "e un oras frumos; pacat ca e locuit".


--------------------
-- de aceea pentru mine muntele - munte, se zice, de aceea pentru mine iarba - iarba, se spune, de aceea pentru mine izvorul - izvoreste, de aceea pentru mine, viata - se traieste --
Go to the top of the page
 
+Quote Post
necko
mesaj 30 Aug 2005, 06:47 PM
Mesaj #166


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 53
Inscris: 14 February 05
Forumist Nr.: 5.707



QUOTE (simonsays @ 30 Aug 2005, 07:37 PM)
Pacat ca necko a combinat mai multe perioade ale Bucurestiului ... rolleyes.gif in rest, e dragut.


nu am combinat mai multe perioade ale Bucurestiului... am scris doar de cea a sfirsitului anilor '70. multumesc pentru aprecieri smile.gif


--------------------
"pentru ca existam, trebuie sa stim totul... " - Herman
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simonsays
mesaj 31 Aug 2005, 09:29 AM
Mesaj #167


Batranel oPsedat
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.074
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.836



Pai daca o luam cu inceputul.. "dragul meu, leagă-ti părul la spate" .. huh... in anii '70-80, daca aveai plete, ori erai artist aprobat de Cabinetul 2, ori te tundea potera, in strada biggrin.gif
Cred ca Sfanta Vineri taman in anii aia a inceput sa fie mutata din loc.. adica ce santier era acolo, nici mama zmeului nu mai aprindea lumanari; dar, este foarte posibil sa ma insel .. hmm ...
Hanu lui Manuc.. ce istorie a avut si ala... nici nu stiai cand e deschis, si cand nu; si daca au voie doar marimile din partid, sau tot bizonul de rand...
In nici un caz in Piata Unirii nu erau tarabele pline de bunatati; de fapt, doar shopurile si "mancarea la comanda" mai erau comestibile, si variate...
Dambovita, apa-dulce ? laugh.gif toata canalizarea Bucurestiului ajungea in ea; putea pana la ceruri .. pana nu a fost regularizata, era o sursa inepuizabila de boli. Dusa de mult era vremea sacalelor, si a sacagiilor care le umpleau din Dambovita; in ultima perioada activa a sacagiilor, se amenajasera in Bucuresti centre de distributie a apei, special pt. umplerea sacalelor; ca sa nu mai imbolnaveasca populatia cu apa aia.. wink.gif


--------------------
-- de aceea pentru mine muntele - munte, se zice, de aceea pentru mine iarba - iarba, se spune, de aceea pentru mine izvorul - izvoreste, de aceea pentru mine, viata - se traieste --
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 31 Aug 2005, 10:03 AM
Mesaj #168


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Dragule, prin anii '70 erau multi baieti cu plete. Si mai zici tu vreo 2-3 chestii care tin de anii '80. Incurci deceniile. Apropos, ce faceai tu prin anii '70??? pe unde te plimbai tu prin Bucuresti? rofl.gif


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simonsays
mesaj 31 Aug 2005, 10:08 AM
Mesaj #169


Batranel oPsedat
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.074
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.836



permite-mi sa citez:

QUOTE

nu am combinat mai multe perioade ale Bucurestiului... am scris doar de cea a sfirsitului anilor '70. multumesc pentru aprecieri smile.gif


io o traduc ca un "77-79" spoton.gif

ce faceam ? trecusem de etapa "pipi in pat" .. cred ca ma lasam rasfatat de toate matusile laugh.gif

din fericire, sint pasionat de vechiul Bucuresti ... am de unde sa citesc, si pe cine sa ascult sorry.gif ; asa ca .. tzeapa harhar.gif


--------------------
-- de aceea pentru mine muntele - munte, se zice, de aceea pentru mine iarba - iarba, se spune, de aceea pentru mine izvorul - izvoreste, de aceea pentru mine, viata - se traieste --
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 31 Aug 2005, 10:15 AM
Mesaj #170


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Nu e teapa deloc. In 77 (iti spun precis, si spuneam si mai inainte) Piata Unirii era plina de bunataturi - inca erau tarabele cu tarani taman izact unde-s frumusetile-alea de fantani acum. Am mai zis ca alergam dupa troleu cu sandale cu talpa de 10 cm pe samburi de cirese. Hala era mai in spate si acolo erau carneturile si branzeturile.
In '80 noi inca mai aveam ceva papa prin magazine, de s-a mirat prietena mea din Polonia cand m-a vizitat ca noi avem oua si unt si cafea etc. - la ei demult nu mai era nimic. Raul cel mai rau a fost in anii '80. Anii '70 au fost chiar faini, cu toate ca incepuse caria deja.
Daca nu ma insel, Sfanta Vineri tot pe la inceputul anilor '80 a fost demolata. Asta e usor de aflat dar n-am timp acum, afla tu si zi-mi zi mie. laugh.gif
Cat despre baieti cu plete, ai incredere in ce zic eu mwah1.gif


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simonsays
mesaj 31 Aug 2005, 10:20 AM
Mesaj #171


Batranel oPsedat
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.074
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.836



..hmm.. eu stiu ce bagabonti vizitai tu pe vremurile alea, soro ... rofl.gif
iaca, mai sapam, mai cercetam ... thumb_yello.gif


--------------------
-- de aceea pentru mine muntele - munte, se zice, de aceea pentru mine iarba - iarba, se spune, de aceea pentru mine izvorul - izvoreste, de aceea pentru mine, viata - se traieste --
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lutine
mesaj 31 Aug 2005, 02:01 PM
Mesaj #172


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 25
Inscris: 25 August 05
Forumist Nr.: 6.839



simonsays: nu stiu cum sunt alte capitale europene din punct de vedere al traficului, eu ma raportez la Bucuresti si atat! Este un oras jegos dar uneori frumos...imi place dar in acelasi timp il detest! Tu poti spune ca iti place Bucurestiul 100%? blink.gif


--------------------
"visez enorm colorat in dementa"(Mircea Cartarescu)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simonsays
mesaj 31 Aug 2005, 04:26 PM
Mesaj #173


Batranel oPsedat
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.074
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.836



nu imi place nimic 100% ; dar este diferenta intre a place 100% , si a detesta... sau, ca sa fiu si mai explicit: este o diferenta intre a NU PLACE si a URA smile.gif ; vorba lu' Vacaroiu.. "parerea mea" laugh.gif



later edit: cum dracu sa te raportezi la acelasi lucru ? rofl.gif ai acelasi obiect-etalon pentru a compara obiectul respectiv? rolleyes.gif

Acest topic a fost editat de simonsays: 31 Aug 2005, 04:29 PM


--------------------
-- de aceea pentru mine muntele - munte, se zice, de aceea pentru mine iarba - iarba, se spune, de aceea pentru mine izvorul - izvoreste, de aceea pentru mine, viata - se traieste --
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 31 Aug 2005, 05:18 PM
Mesaj #174


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



QUOTE (Lutine @ 31 Aug 2005, 04:01 PM)
simonsays: nu stiu cum sunt alte capitale europene din punct de vedere al traficului, eu ma raportez la Bucuresti si atat! Este un oras jegos dar uneori frumos...imi place dar in acelasi timp il detest! Tu poti spune ca iti place Bucurestiul 100%? blink.gif

Eu as zice...actualmente,lasand nostalgiile la o parte...este un oras in totalitate jegos,cu o arhitectura haotica,un trafic pe care nimeni nu vrea sa-l reglementeze,si locuit de circa 2 milioane de oameni de origine necontrolata(sic!) .asta ca sa nu zic mai mult despre oameni!!
Iar locul bagabontilor cu plete l-au luat bagabontii de caini!

Intr-adevar e adorabil orasul asta! cry.gif


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
necko
mesaj 31 Aug 2005, 08:38 PM
Mesaj #175


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 53
Inscris: 14 February 05
Forumist Nr.: 5.707



Cit despre Sf. Vineri... iata:

http://www.phg.ro/stire.php?id=17899&cat_id=41

misti...tu esti cel mai aproape de adevar. e atit de usor sa vezi mizeria si atit de greu sa vezi ceea ce e frumos cu adevarat !

Editat. Fara atacuri la persoana.

Acest topic a fost editat de Mihai: 1 Sep 2005, 10:56 PM


--------------------
"pentru ca existam, trebuie sa stim totul... " - Herman
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 02:04 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman