HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

14 Pagini V  « < 10 11 12 13 14 >  
Reply to this topicStart new topic
> O Lectie De La Bosimani
Rovaniemi
mesaj 19 Jun 2009, 06:50 PM
Mesaj #386


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565



QUOTE(Cucu Mucu @ 19 Jun 2009, 06:32 PM) *
Da, ba, bine ca ne tine in brate pe noi, astialalti, care nu il ignoram, ce sa iti povestesc!! rofl.gif La o durere de masele baga trascau tras de doo ori prin alambic si urineaza pe toate analgezicele farmaciilor! rofl.gif


Păi da, atunci cīnd ai vreo carie, așa să te tratezi! cu o mastică, vorba catindatului din D-ale carnavalului....

Și la un caz de apendicită ceva, bagă o fiertură de țintaură, am auzit că face minuni la peritonită, nu mai doare deloc, o să mori liniștit și īmpăcat ...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 19 Jun 2009, 08:01 PM
Mesaj #387


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Rovaniemi @ 19 Jun 2009, 07:50 PM) *
Păi da, atunci cīnd ai vreo carie, așa să te tratezi! cu o mastică, vorba catindatului din D-ale carnavalului....


Ce carie, nene? N-auzi, daca astia manancu numai eco, traiesc cate doo mii de ani, ca dacii lu' Burebista, numa' ca pe astia din urma i-a prostit bautura.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rovaniemi
mesaj 20 Jun 2009, 10:49 AM
Mesaj #388


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565



Corect, mă duc la ei īn Boșimania să-i īntreb despre retragerea aureliană, popoarele migratoare și formarea țărilor romāne. Trebuie să fi auzit ei ceva, nu se poate altfel, dacă trăiesc jdemii de ani și-s atīt de īnțelepți ...

Oare humusul și scoarța de copac se īncadrează tot la eco?!?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 20 Jun 2009, 10:49 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
jet li
mesaj 21 Jun 2009, 12:44 AM
Mesaj #389


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



http://www.youtube.com/watch?v=7Mn1WN5yeag


Era odata un indian. Si a omorat-o pe Godzila. A luat inima ei care era magica si indeplinea orice dorinta ! Apoi a avut tot ce dorea el. Dar inima asta trebuia tinuta ascunsa de ceilalti indeini altfel isi pierdea puterea. Si il punea in fiecare zi la munca, sa faca tot felul de ritualuri. Il ameninta - daca nu face ce spune ea nu va mai avea nimic. Si indianul facea. Pana intr-o zi cand s-a saturat si a aratat-o tuturor. Inima s-a transformat intr-un bolovan si ceilalti nu intelegeau ce vrea sa le arate. End.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 21 Jun 2009, 10:36 AM
Mesaj #390


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(jet li @ 21 Jun 2009, 01:44 AM) *
http://www.youtube.com/watch?v=7Mn1WN5yeag
Era odata un indian. Si a omorat-o pe Godzila. A luat inima ei care era magica si indeplinea orice dorinta ! Apoi a avut tot ce dorea el. Dar inima asta trebuia tinuta ascunsa de ceilalti indeini altfel isi pierdea puterea. Si il punea in fiecare zi la munca, sa faca tot felul de ritualuri. Il ameninta - daca nu face ce spune ea nu va mai avea nimic. Si indianul facea. Pana intr-o zi cand s-a saturat si a aratat-o tuturor. Inima s-a transformat intr-un bolovan si ceilalti nu intelegeau ce vrea sa le arate. End.

Jet Li,
Ce nick e asta ? Schimba-l repede in Winotu !

Pe Godzila aia indianul tau a omorat-o in studiourile de la Hollywood ? Dupa o sticla de JD ?! biggrin.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 22 Jun 2009, 09:06 AM
Mesaj #391


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



godzila sad.gif . ceva cu lampa lui aladin nu aveti? smile.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 22 Jun 2009, 01:40 PM
Mesaj #392


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Care o fi legatura dintre bosimanii din Africa si pieile rosii , aaaa... pardon, nativi americani ?! unsure.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rovaniemi
mesaj 22 Jun 2009, 07:10 PM
Mesaj #393


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565



Uite și alte păreri despre nobilul sălbatic:

The truth is, almost nobody wants to experience real nature. What people want is to spend a week or two in a cabin in the woods, with screens on the windows. They want a simplified life for a while, without all their stuff. Or a nice river rafting trip for a few days, with somebody else doing the cooking. Nobody wants to go back to nature in any real way, and nobody does. It's all talk-and as the years go on, and the world population grows increasingly urban, it's uninformed talk. Farmers know what they're talking about. City people don't. It's all fantasy.

One way to measure the prevalence of fantasy is to note the number of people who die because they haven't the least knowledge of how nature really is. They stand beside wild animals, like buffalo, for a picture and get trampled to death; they climb a mountain in dicey weather without proper gear, and freeze to death. They drown in the surf on holiday because they can't conceive the real power of what we blithely call "the force of nature." They have seen the ocean. But they haven't been in it.

http://www.crichton-official.com/speech-en...maseligion.html



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 30 Jun 2009, 08:53 AM
Mesaj #394


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Cititi "The Continuum Concept". Nu a aparut in Romania nici pe net nu am gasit-o. Puteti s-o luati de aici :
Amazon.com: The Continuum Concept: In Search Of Happiness Lost (Classics in Human Development): Jean Liedloff: Books

Un site :
The Liedloff Continuum Network - Home Page
http://www.continuum-concept.org/reading/whosInControl.html

Autoarea a fost in mai multe expeditii in Venezuela si a trait printre indienii Yequana. Copii de acolo nu sunt niciodata batuti, amenintati, pusi la munca, de asemenea nu dorm singuri si nu se folosesc tehnici de "lasa-l sa planga ca pana la urma adoarme el". Li se ofera tot ce doresc, anume atentie si asigurarea ca sunt iubiti de catre adulti la care pot intotdeauna sa se intoarca dupa ce au explorat o parte a lumii - dar numai cand doresc nu sunt tinuti in centrul atentiei. In felul asta ei castiga din ce in ce mai multa incredere in sine, si faptul ca adultii nu ii pedepsesc niciodata si nu ii resping de asemenea ii fereste de probleme psihice, minuni gen "autism", etc. Apoi cand sunt mai mari sunt lasati sa ia hotarari singuri - care le sunt respectate. Nimeni nu ii comanda, nu ii ordoneaza, nu ii "educa". Ei castiga din ce in ce mai multa incredere in sine, stiu ca au intotdeauna tribul care ii va accepta indiferent de ce fac - dar pentru ca in mod natural sunt fiinte sociale - vor dori de la ei sa fie impreuna cu tribul lor si vor incepe sa ia parte la activitatile din jur nesiliti de nimeni.

In carte autoarea descrie un copil - crescut de un indian care muncise undeva in civilizatie apoi revenise. Copilul asta nu era sigur pe el, era singurul din trib care striga si facea si arata semne de "suparare" si tot singurul din trib care ii lovea pe ceilalti copii. Care la randul lor nu reactionau - nu il alungau dintre ei si se purtau ca si cum ar fi fost loviti de o creanga sau ceva. Apoi descrie cum seful tribului il ia pe copilul asta si il educa, il ia la vanatoare si altele - si anume ce "educatie" fara nici un ordin sau amenintare. Doar luand in considerare sociabilitatea naturala a copilului care pana la urma devine si el la fel ca ceilalti, dar e mult de scris.

Ei nu au nici un fel de jocuri competitive si nici jocuri "de-a razboiul". au altfel de jocuri, competitia lipseste. Nevoile lor de "acceptare" sunt indeplinite. Au intotdeauna tribul acolo si ei sunt tribul. Nu mai au nevoie sa dovedeasca nimanui nimic, cum trebuie sa dovedeasca un copil modern, nesigur de el pentru a fi "acceptat" trebuie sa faca 1000 de lucruri, si uneori lucruri pe care le uraste. Daca nu reuseste - isi pierde increderea in sine, probleme psihice, etc.

In societatea moderna: "copii sunt antisociali si trebuie educati, batuti, amenintati - sa fie adusi pe calea cea buna". Si asta creeaza tot felul de probleme, care se intind pe parcursul intregii vieti a omului modern. Cand e mic el nu stie ce e aia bine si rau, are nevoie sa fie acceptat neconditionat. Doar asa poate sa isi dezvolte respectul de sine stiind ca poate conta intotdeauna pe cei din jur el pleaca si exploreaza lumea din ce in ce mai departe pana cand nu mai simpte nevoia de suport, apoi nesilit de nimeni , doar de la el sa participe la ce face tribul, pentru ca e o fiinta sociala. Asta nu inseamna "rasfat". Cititi cartea, e prea mult de scris aici.

Citit azi in ziar "fiica de 16 ani si-a omorat mama cu un topor". Lucru nemaiauzit intr-o societate tribala care nu impune nimic copiilor. De asta a functionat timp de milioane de ani si inca functioneaza. Milioane de ani. La noi cate 10 de ani s-au scurs fara o noua revolutie sau "nu e bine asa, facem invers, etc etc" si oamenii nu sunt niciodata fericiti. Scriitoarea spune ca indienii sunt fericiti si rad tot timpul. Indiferent ce fac. Ce spune ea se potriveste bine cu povestile primilor exploratori prin America de Nord si Cuba, care spuneau ca : indienii sunt ca niste copii si rad "din nimic". Si totusi nu erau niste "copii" ci niste oameni liberi, fiecare din ei independent si sigur pe el.

De ce erau pline orfelinatele din Romania de handicapati prin 90 ? Poate fi asta cauza ?
Hospitalism - Wikipedia, the free encyclopedia
QUOTE
Hospitalism (or anaclitic depression in its sublethal form) was a pediatric diagnosis used in the 1930s to describe infants who wasted away while in hospital. The symptoms could include retarded physical development, and disruption of perceptual-motor skills and language.[1] It is now understood that this wasting disease was mostly caused by a lack of social contact between the infant and its caregivers. Infants in poorer hospitals were less subject to this disease since those hospitals could not afford incubators which meant that the hospital staff regularly held the infants.


Acest topic a fost editat de jet li: 30 Jun 2009, 09:09 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 30 Jun 2009, 11:50 AM
Mesaj #395


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(jet li @ 30 Jun 2009, 08:53 AM) *
De ce erau pline orfelinatele din Romania de handicapati prin 90 ? Poate fi asta cauza ?
Hospitalism - Wikipedia, the free encyclopedia

Amice cu tot respectul dar esti un pic idiot.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 30 Jun 2009, 12:02 PM
Mesaj #396


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



QUOTE(turbo trabant @ 30 Jun 2009, 01:50 PM) *
Amice cu tot respectul dar esti un pic idiot.

De unde stii tu ? Poate celor care munceau acolo nu le pasa si lasau copii singuri.
Copii lasati singuri de mici sa planga si sa nu vina nimeni vezi mai sus ce patesc. "Hospitalism". Apoi probleme psihice, fizice. Nu putem trai ca in Matrix, ni se da mancare si gata. Adica traim dar - cu probleme.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 30 Jun 2009, 12:07 PM
Mesaj #397


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(jet li @ 30 Jun 2009, 12:02 PM) *
De unde stii tu ? Poate celor care munceau acolo nu le pasa si lasau copii singuri.
Copii lasati singuri de mici sa planga si sa nu vina nimeni vezi mai sus ce patesc. "Hospitalism". Apoi probleme psihice, fizice. Nu putem trai ca in Matrix, ni se da mancare si gata. Adica traim dar - cu probleme.

Deci confirmi smile.gif . Nu te lasi, logica e optionala.

Si cum presupui ca s-a rezolvat cu "dragostea" in spitale de nu mai sunt handicapati? devil.gif Poate ca au crescut si sunt pe net acuma.....

Habar nu ai , erai pitic pe vremurile alea sa stii ce misto era pe vremea lui ceasca, cata poluare si ce "ingrijire medicala" era. Dragoste maternala in spitalele romanesti, sunteti dusi cu pluta rofl.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 30 Jun 2009, 12:15 PM
Mesaj #398


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Eu ce ziceam. Ca celor din spitale nu le pasa si de aia copii au ajuns asa. Nu vad unde ne contrazicem, sau care-i idea ?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 30 Jun 2009, 12:39 PM
Mesaj #399


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(jet li @ 30 Jun 2009, 12:15 PM) *
Eu ce ziceam. Ca celor din spitale nu le pasa si de aia copii au ajuns asa. Nu vad unde ne contrazicem, sau care-i idea ?

Pai de unde si pana unde nu mai sunt handicapati in spitale? A devenit sistemul sanitar romanesc iubitor de copii? rofl.gif

Pricepi sau trebuie sa iti desenez?


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 30 Jun 2009, 12:54 PM
Mesaj #400


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(jet li @ 30 Jun 2009, 09:53 AM) *
De ce erau pline orfelinatele din Romania de handicapati prin 90 ?

Pentru ca asteptau vize de emigrare ! laugh.gif

Jet Li care-i legatura dintre bosimani si toate zarzavaturile gasite pe net si pe care incerci sa ni le vinzi aici ?! unsure.gif

Acest topic a fost editat de March: 30 Jun 2009, 12:55 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 30 Jun 2009, 12:56 PM
Mesaj #401


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Pai probabil ca mai sunt. Unde am zis eu ca nu mai sunt. La cum se poarta oamenii moderni cu ei asta e. Si de ce s-ar purta altfel, ei insisi sunt defectati de era moderna. Pentru ca societatea moderna sa functioneze de astia avem nevoie. Semi oameni, masini, suruburi, executanti, visatori la bani, etc.

Am gasit ceva si acum. Exact ce ziceam :
QUOTE
Majoritatea spitalelor din judet refuza sa interneze copii handicapati de la Ionaseni, lasindu-i sa moara incet pe paturile lor din camin

QUOTE
Ultimul caz a fost inregistrat in urma cu o saptamina cind un copil diagnosticat la Ionaseni ca fiind suferind de hernie a fost plimbat pe drumuri, fiind refuzat de medicii de la Spitalul Municipal Dorohoi care au decis ca respectivul caz nu este de competenta lor. Copilul a fost transportat de urgenta la Botosani unde a stat internat o zi, timp in care nu i s-a facut nici o analiza, ci doar o simpla papaverina care ar fi putut fi facuta oricind la Ionaseni. La aceasta ora copilul este in stare grava, conducerea caminului facindu-si griji in privinta starii de sanatate a acestuia. In mai putin de o saptamina copilul a slabit mai mult de 10 kilograme, refuzind orice aliment.

http://www.ziaruldeiasi.ro/local/botosani/...-spitale~ni1eih

March, nici o legatura. Universul e compus din lucruri separate fara nici o legatura intre ele.

Acest topic a fost editat de jet li: 30 Jun 2009, 12:59 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 30 Jun 2009, 01:02 PM
Mesaj #402


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(jet li @ 30 Jun 2009, 12:56 PM) *
Pai probabil ca mai sunt. Unde am zis eu ca nu mai sunt. La cum se poarta oamenii moderni cu ei asta e. Si de ce s-ar purta altfel, ei insisi sunt defectati de era moderna. Pentru ca societatea moderna sa functioneze de astia avem nevoie. Semi oameni, masini, suruburi, executanti, visatori la bani, etc.

De ce nu adopti tu , prea purule si nemodernule, niste copii (fie si nehandicapati)? ohyeah.gif

Madonna rullz rofl.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 30 Jun 2009, 01:27 PM
Mesaj #403


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Nu bani.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 30 Jun 2009, 01:36 PM
Mesaj #404


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(jet li @ 30 Jun 2009, 01:27 PM) *
Nu bani.

Pai tigancile cum face manca-ti-as? sorry.gif

Iti spun eu cum faci bani: iei unul si il vinzi la niste elvetieni. Cu banii pe el, ai bani sa il intretii pe al doilea forever. Biznis curat, moral ( 1 plasat la elvetieni , al doilea scos din orfelinat).


Nu bani e problema. Lenea rofl.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 30 Jun 2009, 07:53 PM
Mesaj #405


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Hell's Angels - un trib modern.

http://video.google.com/videoplay?docid=-2917470813040343101

Aceasi libertate individuala totala si lipsa ordinelor, nici unul din ei nu dadea ordine celorlalti, iar seful la fel ca seful de trib indian era sef pentru ca era respectat. Nu pentru ca avea el "functie". La fel ca seful de trib nici el nu putea da ordine directe sub amenintare. Era ascultat din respect. In rest orice "angel" putea sa plece daca avea chef, restul ii respectau decizia stiind ca nici lor nu le place sa le spuna nimeni ce sa faca. Avem deci o mare ceata de individualisti care nu accepta nici un ordin de la nimeni dar stau impreuna - pentru ca le place. Contribuie la grup si se ajuta intre ei fara sa ceara bani - gift based economy.

Mai sunt multe de spus.



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 1 Jul 2009, 10:00 AM
Mesaj #406


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(jet li @ 30 Jun 2009, 07:53 PM) *
Hell's Angels - un trib modern.

http://video.google.com/videoplay?docid=-2917470813040343101

Aceasi libertate individuala totala si lipsa ordinelor, nici unul din ei nu dadea ordine celorlalti, iar seful la fel ca seful de trib indian era sef pentru ca era respectat. Nu pentru ca avea el "functie". La fel ca seful de trib nici el nu putea da ordine directe sub amenintare. Era ascultat din respect. In rest orice "angel" putea sa plece daca avea chef, restul ii respectau decizia stiind ca nici lor nu le place sa le spuna nimeni ce sa faca. Avem deci o mare ceata de individualisti care nu accepta nici un ordin de la nimeni dar stau impreuna - pentru ca le place. Contribuie la grup si se ajuta intre ei fara sa ceara bani - gift based economy.

Mai sunt multe de spus.


Ha ha ha , hell's angels e cea mai misto modalitate de a scapa de neveste cicalitoare si de a te da cu motoru' de harley.

Bati campii cu gratie rofl.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 1 Jul 2009, 10:13 AM
Mesaj #407


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Jet Li
Tu din ce trib faci parte ?


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
CharonOfNyx
mesaj 1 Jul 2009, 11:35 AM
Mesaj #408


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 702
Inscris: 4 January 09
Forumist Nr.: 12.814



Pana cand doar altii sa aibe triburile lor moderne?!?! Pana si americanii au triburile lor!

Uite aici un exemplu de la noi:

Aceasi libertate individuala totala si lipsa ordinelor.

asta ar trebui sa fie un lider, pardon sef

se vede ca el o are cea mai mare, deci impune respect. Nici el nu ar putea da ordine directe sub amenintare, este ascultat doar din respect!


--------------------
E=mc2 - pe bune!
cine are curaj sa bage mana-n foc?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 1 Jul 2009, 11:42 AM
Mesaj #409


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(CharonOfNyx @ 1 Jul 2009, 11:35 AM) *
se vede ca el o are cea mai mare, deci impune respect. Nici el nu ar putea da ordine directe sub amenintare, este ascultat doar din respect!

Valoarea mea, valoarea mea , nu o are nimenea....

Cantec de trib indian .


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 1 Jul 2009, 06:49 PM
Mesaj #410


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Nu stiti nimic. Imaginati-va ca merg Hell's Angels pe drum si incepe sefu :mergem in directia aia, fara explicatii ca asa vreau eu. Poate il asculta de curiosi. Daca o tine tot asa si in zilele urmatoare il lasa sa se duca singur. Nu sunt la armata. Ce va imaginati ca incepe sa-i bata sau ce ? Nu poate da ordine decat daca e respectat. Si nici nu sunt ordine sunt "idei" sau "sfaturi" - cand e ascultat.
Asa e intr-un trib/grup de prieteni. Asa erau si sefii la indieni, consiliul batranilor - care nu era ales, faceau parte din el oricine era mai batran, dadea sfaturi dar nu putea impune celor tineri ce sa faca.

Acest topic a fost editat de jet li: 1 Jul 2009, 06:51 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 1 Jul 2009, 06:51 PM
Mesaj #411


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(jet li @ 1 Jul 2009, 06:49 PM) *
Nu stiti nimic. Imaginati-va ca merg Hell's Angels pe drum si incepe sefu :mergem in directia aia, fara explicatii ca asa vreau eu.

La primul stop trecut pe rosu , sefu ramane fara HD rofl.gif drool.gif

Mai ai din astea, "sa va povestesc eu cum se merge cu motoreta Mobra "? ohmy.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 1 Jul 2009, 06:58 PM
Mesaj #412


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Nu stiti nimic. Imaginati-va ca merg Hell's Angels pe drum si incepe sefu :mergem in directia aia, fara explicatii ca asa vreau eu. Poate il asculta de curiosi. Daca o tine tot asa si in zilele urmatoare il lasa sa se duca singur. Nu sunt la armata. Ce va imaginati ca incepe sa-i bata sau ce ? Nu poate da ordine decat daca e respectat. Si nici nu sunt ordine sunt "idei" sau "sfaturi" - cand e ascultat.
Asa e intr-un trib/grup de prieteni. Asa erau si sefii la indieni, consiliul batranilor - care nu era ales, faceau parte din el oricine era mai batran, dadea sfaturi dar nu putea impune celor tineri ce sa faca.


Intre doua sesiuni de carat droguri peste granita si batut concurenta, cred ca se mai gandeste sefu' si la dickstractia motocicletilor sai... ii duce mai incolo la stripclub. Unde nobilul salbatic urmeaza "ideile" si "sfaturile" sefului.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 1 Jul 2009, 07:11 PM
Mesaj #413


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(jet li @ 1 Jul 2009, 07:49 PM) *
Asa e intr-un trib/grup de prieteni. Asa erau si sefii la indieni, consiliul batranilor - care nu era ales, faceau parte din el oricine era mai batran, dadea sfaturi dar nu putea impune celor tineri ce sa faca.

Da' de boasemanul ala de mai sus nu zici nimic ?


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 1 Jul 2009, 07:20 PM
Mesaj #414


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Blakut @ 1 Jul 2009, 06:58 PM) *
Intre doua sesiuni de carat droguri peste granita si batut concurenta, cred ca se mai gandeste sefu' si la dickstractia motocicletilor sai... ii duce mai incolo la stripclub. Unde nobilul salbatic urmeaza "ideile" si "sfaturile" sefului.

e, hai ca aia era acu vreo 30 de ani. acum HA sunt contabili, chirurgi, mecanici, avocati , baieti cu 'cariera' , burtica, nevasta cu gura mare si alte chestii. se iese grupir la berica , fomei si ahem alte chestii. ingerasu vine acasa si povesteste la nevasta de 'setea de libertate' devil.gif

cine nu stie, acum hell's angels is ditamai brandu' cu copyrightu' cat casa. rofl.gif

oricum HD rullz


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 1 Jul 2009, 07:30 PM
Mesaj #415


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Pai mai sunt unii pe baricade : Mongols


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
CharonOfNyx
mesaj 3 Jul 2009, 09:03 AM
Mesaj #416


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 702
Inscris: 4 January 09
Forumist Nr.: 12.814



jet li esti mortal.
Ai pornit de la paradisul pierdut si de la puritatea vietii sociale a comunitatilor ancestrale. In fine asta e foarte ok, pana la un punct. Si eu sunt de acord ca omenirea nu poate sa invete indeajuns din propria-i istorie, sau ca pot fi gasite adevarate valori morale la bosimani sa zicem. Dar de aici pana la a nega total civilizatia actuala, asa decadenta si naspa cum e ea, e cale mare.
Acum ai ajuns sa prezinti ca model de organizare sociala gasti de derbedei si sa invidiezi triburile, pardon satrele de tigani. Si la toate comentariile raspunzi cu "Nu stiti nimic" sau "Nu ai inteles nimic". E clar ca nimeni nu poate atinge nivelul tau de intelegere. tongue.gif

Sa nu ma intelegi gresit. Crede-ma ca o data, era prin anii '80, m-am intalnit cu un trib de asta de tigani nomazi si am stat cu ei "la masa", in jurul focului. Nu cred ca-s nici rai nici buni, sau mai corect sunt si rai si buni. Se oprisera cu carutele cu coviltir langa un lan de poarumb, prin care era si floarea soarelui. Au luat de acolo din toate, dar nu au devastat nimic. Ne-au intrebat pe noi daca eram proprietarii lanului, ca vroiau sa sa ne plateasca cumva si asa am intrat cu ei in vorba.

Ti-am spus intamplarea asta, doar ca nu cumva sa-mi raspunzi cu "nu stii nimic". Pentru ca vreau sa adaug ca esti de-a dreptul halucinant in admiratia ta pentru triburile astea mai mult sau mai putin moderne.


--------------------
E=mc2 - pe bune!
cine are curaj sa bage mana-n foc?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 3 Jul 2009, 10:24 AM
Mesaj #417


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Conteaza cum se poarta oamenii din trib intre ei. Din afara pot fi vazuti ca salbatici sau "derbedei". E normal sa fie in conflict cu civilizatia, nu au un teritoriu al lor unde sa poata trai din ce au acolo - fara sa munceasca. Cum au facut oamenii milioane de ani si inca fac lucrul asta unde nu am ajuns "noi".
Ideea ca de la o anumita varsta in viata e normal sa iti pierzi 8 ore pe zi facand lucruri neinteresante (asa trbuie sa fie) e propaganda. Divide et impera. Cultura stapanilor de sclavi. Numai divizati acceptam asa ceva. Si suntem divizati-separati intre noi inca de la gradinita. Chiar mai devreme.
Am spus - copii din triburi nu au jocuri competitive nici jocuri de-a razboiul. Nu simteau nevoia sa dovedeasca ceva pentru a fi "acceptati". Simteau deja ca sunt acceptati total si nu mai aveau nevoie sa dovedeasca nimic nimanui.

Hell's Angels asta sunt - un trib fara teritoriu. Fata de sistem ei sunt "banditi". Intre ei sunt frati. Aceleasi legaturi povestite de aia care au fost la razboi impreuna. Asa erau si vechile triburi. Hell's Angels nu vin la tine in oras sa "loot and pillage". Desi sunt "rebeli" si cauta libertatea, ei nu ii vad pe ceilalti oameni ca "tribul inamic". Stiu ca oamenii obisnuiti nu au nimic cu ei. ca Si triburile indienilor erau mari, erai prieten cu cei din grupul tau, si altii, dar tot tribul nu putei sa il cunosti.

Era un interviu prin filmul de mai sus "Cum e sa locuiesti pe aceasi strada cu Hell's Angels ?" "Foarte bine, ne ajuta sunt respectuosi si nici un hot nu indrazneste sa vina aici" .

De asta admir eu triburile : libertate, modul in care oamenii se poarta intre ei, lipsa muncii, toata viata fiind o joaca. Neverland ? Ia ziceti de ce sunt copii fascinati de "Pirati" ? Si ni se pare normal lucrul asta - dar apoi propaganda stapanilor de sclavi intervine "bine bine, acum lasa aiurelile si treci la munca". De parca munca ar fi "sfanta". Asta tot propaganda e. Daca e asa de sfanta de ce vor toti sa ajunga bogati si sa stea ? Pentru ca sunt "decazuti", "pacatosi" ? smile.gif
Nu zic sa nu faci ce iti place. Tocmai - sa faci ce iti place nu e munca. Cum ar fi sa faci ce iti place tot timpul ?

http://www.ascentofhumanity.com/chapter6-4.php
QUOTE
Young people know it most certainly; we call that knowledge idealism.
They know that there is a way the world is supposed to be, and a magnificent role for themselves in that more beautiful world. Broken to the lesser lives we offer them, they react with hostility, rage, cynicism, depression, escapism, or self-destruction—all the defining qualities of modern adolescence. Then we blame them for not bringing these qualities under control, and when they finally have given up their idealism we call them mature. Having given up their idealism, they can get on with the business of survival: practicality and security, comfort and safety, which is what we are left with in the absence of purpose. So we suggest they major in something practical, stay out of trouble, don't take risks, build a résumé. We think we are practical and wise in the ways of the world. Really we are just broken and afraid. We are afraid on their behalf, and, less nobly, we are afraid of what their idealism shows us: the plunder and betrayal of our own youthful possibilities. The recovery of purpose, the acceptance of teleology into the language of science, promises whether directly or metaphorically to undo all of that.


Oamenii nu traiesc doar sa "supravietuiasca"
QUOTE
You have church groups, relief agencies, military operators, social scientists, archeologist's, etc...all dying to get their hands on people like this. Of course, they would get killed trying to do it from the ground, these tribes will out and out kill you as an outsider. The west shows up with radios and food, they look at it hastly and toss it aside, tell you to leave. One kid starts messing with the radio and picks up some music, people in the tribe start to get intrigued. They open up the food, and have a taste, its good and safe. A few weeks later, a landrover shows up with more things, they communicate in archaic means, give them t-shirts with Nike logos and shoes to boot.

They move into the nearest big city, get shaved up, loose the war paint and get a job cleaning urinals at the local Hilton hotel. Before you know it, the tribe has lost contact with each other and the people individually begin to enter into a deep cycle of poverty, they are unbelievably sad. They get a group of people back together, by shear luck, they take a bus to the border of the inhabited areas, they go and take rental cars as far as they can go. They walk back into their lands, its nothing but smoke, machinery, cane fields and a totally lost culture. They go back, live off the rest of their lives a miserable existence. In Brazil, we talked to Army guys that were born into these kinds of situations, they can talk about this stuff at great length. It so sad to listen to, they were living a fairly decent life. They had death and other issues, but at the very least they were happy, until man showed up and tempted them.

The story gets repeated over and over again so many times people have lost count. When I would train in areas like this in S.A., we would run into friendly tribes, I always told them to just hold onto what you have and ignore us. We cannot do anything better for you than you can for yourself. We are just passing through. The only time I'd do anything for them was to help someone who was injured, I had medicine so I gave it to them. Never stayed to see if the antibiotics worked out, but thats about the limit of my engagements. They need to be left alone, its better in the jungle than in the city.


http://www.dailymail.co.uk/news/article-46...e-Tanzania.html
QUOTE

The plan by the Arabs to buy their land is all the more ironic: the Hadza have no concept of private property, roaming unchecked for thousands of years alongside the animals they hunt.

Nevertheless, the Tanzanian government has repeatedly tried to 'tame' the Hadza, building houses and trying to teach them to grow crops. One attempt to resettle them ended when a dozen perished when they were forced into modern homes.

"They just rotted inside and died," said Charles Ngereza, a tribal expert.


Acest topic a fost editat de jet li: 3 Jul 2009, 10:36 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 3 Jul 2009, 10:32 AM
Mesaj #418


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(jet li @ 3 Jul 2009, 10:24 AM) *
Hell's Angels asta sunt - un trib fara teritoriu. Fata de sistem ei sunt "banditi". Intre ei sunt frati. Aceleasi legaturi povestite de aia care au fost la razboi impreuna. Asa erau si vechile triburi. Hell's Angels nu vin la tine in oras sa "loot and pillage". Desi sunt "rebeli" si cauta libertatea, ei nu ii vad pe ceilalti oameni ca "tribul inamic". Stiu ca oamenii obisnuiti nu au nimic cu ei.

Ha ha iar iei linkurile alea minunate ale tale drept adevar absolut. Citesti pe nerasuflate brosuri de marketing ale hell's angels. mwah1.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CharonOfNyx
mesaj 3 Jul 2009, 11:41 AM
Mesaj #419


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 702
Inscris: 4 January 09
Forumist Nr.: 12.814



QUOTE(jet li @ 3 Jul 2009, 11:24 AM) *
Conteaza cum se poarta oamenii din trib intre ei. Din afara pot fi vazuti ca salbatici sau "derbedei". E normal sa fie in conflict cu civilizatia, nu au un teritoriu al lor unde sa poata trai din ce au acolo - fara sa munceasca. Cum au facut oamenii milioane de ani si inca fac lucrul asta unde nu am ajuns "noi".
Ideea ca de la o anumita varsta in viata e normal sa iti pierzi 8 ore pe zi facand lucruri neinteresante (asa trbuie sa fie) e propaganda. Divide et impera. Cultura stapanilor de sclavi. Numai divizati acceptam asa ceva. Si suntem divizati-separati intre noi inca de la gradinita. Chiar mai devreme.
Am spus - copii din triburi nu au jocuri competitive nici jocuri de-a razboiul. Nu simteau nevoia sa dovedeasca ceva pentru a fi "acceptati". Simteau deja ca sunt acceptati total si nu mai aveau nevoie sa dovedeasca nimic nimanui.

Hell's Angels asta sunt - un trib fara teritoriu. Fata de sistem ei sunt "banditi". Intre ei sunt frati.

De asta admir eu triburile : libertate, modul in care oamenii se poarta intre ei, lipsa muncii, toata viata fiind o joaca. Neverland ? Ia ziceti de ce sunt copii fascinati de "Pirati" ?

smile.gif

esti de neclintit, die hard 8 wink.gif

Daca-mi povesteai ceva de genul:
"am trait 5 ani in kalahari, impreuna cu un trib de bosimani, am 2 copii cu sotia mea bosimanca..."
"de 3 ani de zile cutreier America impreuna cu motociclistii aia si sefu' nu mi-a dat niciodata un pumn in bot ca sa-mi ia gagica..."
"am batut toata europa intr-o carutza cu coviltir... "
"traiesc in Cuba de 5 ani de zile, iar sistemul lu' Fidelu' este extraordinar, nu cum spun occidentalii... "

... pe cuvantul meu, ca ai avea toata consideratia mea. jamie.gif
Dar tu nu spui decat povesti induiosatoare de pe net. Parca ne povestesti telenovele.

Ia uite, de exemplu, ce aberatii poti scoate din cauza asta:
QUOTE
Am spus - copii din triburi nu au jocuri competitive nici jocuri de-a razboiul.

Eu stiam taman pe dos, ca toti copiii oamenilor indiferent de statutul lor social, toti puii mamiferelor indiferent ca-s ierbivore sau carnivore, fac chestiile astea.
Tu nu te-ai batut niciodata cand erai copil? Sau crezi ca te-a conditionat civilizatia sa faci asta? Sau tu doar luai bataie si de aia esti asa suparat acum pe societate?

Hai, mai jet li, ca esti baiat simpatic, dar mai pune si tu picioarele pe pamant thumb_yello.gif


--------------------
E=mc2 - pe bune!
cine are curaj sa bage mana-n foc?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 3 Jul 2009, 11:51 AM
Mesaj #420


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Aia care a scris "The Continuum Concept" spune exact treaba asta. Copii din tribul vizitat de ea nu se bateau si nu aveau jocuri de-a razboiul. La fel spune cineva despre bosimani. Doar un copil care nu traiese in trib cand era mic dadea in ceilalti, care nu reactionau pentru ca nu era ceva obisnuit. Pentru ca avea nevoia sa fie acceptat, fiind atata timp separat de trib, singur, era nesigur pe el.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

14 Pagini V  « < 10 11 12 13 14 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 18 April 2024 - 04:29 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman