HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Trecerea De La O Religie La Alta
Energie
mesaj 14 May 2008, 01:40 PM
Mesaj #1


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 864
Inscris: 29 November 07
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 10.914



Ii rog pe forumisti sa posteze informatii cu privire la posibilitatea trecerii de la o biserica (sau credinta) la alta. Care biserici/credinte primesc in randurile lor oameni botezati in alta religie? Cum se face acest lucru?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 14 May 2008, 01:54 PM
Mesaj #2


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(Energie @ 14 May 2008, 02:40 PM) *
Ii rog pe forumisti sa posteze informatii cu privire la posibilitatea trecerii de la o biserica (sau credinta) la alta. Care biserici/credinte primesc in randurile lor oameni botezati in alta religie? Cum se face acest lucru?

Botezul este un SEMN al realităţii spirituale că păcatele ţi-au fost curăţate.

Cum adică botezaţi "in alta religie"? Ori eşti salvat ori nu. Ce contează unde ai devenit salvat? Unde scrie asta în Biblie?
Nu te lua după preoţi, că sunt mincinoşi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tontoi
mesaj 14 May 2008, 01:57 PM
Mesaj #3


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 274
Inscris: 15 April 08
Din: Intr-o gubernie
Forumist Nr.: 11.499



fara vreo urma de rautate,dar vad trecerea de la crestinism la fundamentalism (pendicostali) un soi de prostitutie jamie.gif

Ton in Doi


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 14 May 2008, 01:57 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 14 May 2008, 01:59 PM
Mesaj #4


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Energie @ 14 May 2008, 02:40 PM) *
Care biserici/credinte primesc in randurile lor oameni botezati in alta religie?

N-am auzit de cazuri in care o biserica, crestina sau nu, sa refuze sa primeasca pe cineva care s-a convertit la credinta respectiva.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Energie
mesaj 14 May 2008, 02:00 PM
Mesaj #5


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 864
Inscris: 29 November 07
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 10.914



QUOTE(papy @ 14 May 2008, 02:54 PM) *
Botezul este un SEMN al realităţii spirituale că păcatele ţi-au fost curăţate.

Cum adică botezaţi "in alta religie"? Ori eşti salvat ori nu. Ce contează unde ai devenit salvat? Unde scrie asta în Biblie?
Nu te lua după preoţi, că sunt mincinoşi.


Ma refeream la posibilitatea de a trece, spre exemplu, de la crestinism la musulmanism sau de la ortodoxism la catolicism sau invers.

QUOTE
fara vreo urma de rautate,dar vad trecerea de la crestinism la fundamentalism (pendicostali) un soi de prostitutie


Evident ca ai dreptul la o parere. Eu vad insa acest proces ca pe o manifestare a unor credinte, ca pe manifestarea unei optiuni care ar trebui sa fie libera.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tontoi
mesaj 14 May 2008, 02:09 PM
Mesaj #6


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 274
Inscris: 15 April 08
Din: Intr-o gubernie
Forumist Nr.: 11.499



QUOTE(Energie @ 14 May 2008, 03:00 PM) *
Evident ca ai dreptul la o parere. Eu vad insa acest proces ca pe o manifestare a unor credinte, ca pe manifestarea unei optiuni care ar trebui sa fie libera.

sa limpezim apele...eu vorbesc de persoanele care vor sa faca acest pas pentru a-si atinge scopurile personale (e buzunarul mai gros si vacanta mai lunga la biserica X din cartierul Y).
daca tu vezi latura metafizica a problemei...jos palaria.

Ton In Doi


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Energie
mesaj 14 May 2008, 02:11 PM
Mesaj #7


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 864
Inscris: 29 November 07
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 10.914



Nu vad partea financiara a unei asemenea mutari, dar poate ca o exista.
Ma intereseaza, insa, cum se poate face aceasta trecere.
Stie cineva mai multe?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 14 May 2008, 03:04 PM
Mesaj #8


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Probabil ca depinde de la religie la religie. Cel mai bine ar fi sa intrebi, daca vrei sa-ti schimbi religia, la cei la care vrei sa aderi.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 14 May 2008, 04:52 PM
Mesaj #9


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Energie
QUOTE
Care biserici/credinte primesc in randurile lor oameni botezati in alta religie? Cum se face acest lucru?

Din cate stiu eu, in Biserica Crestin Ortodoxa, se primesc toti cei care vor sa devina crestini cu adevarat. Iar inceputul vietii crestine este Botezul.
Deci se face prin Botez smile.gif

Draga Papy
QUOTE
Cum adică botezaţi "in alta religie"? Ori eşti salvat ori nu. Ce contează unde ai devenit salvat? Unde scrie asta în Biblie?

Salvat de la ce?! Stiu ca sunt multi care se cred salvati, probabil isi si repeta asta, si deci nu mai au nevoie de nimic altceva... Dar asta nu are legatura cu intrebarea lui Energie...
Cert este ca daca nu este Botezat crestin, trebuie sa fie Botezat crestin daca doreste sa devina crestin...
Botezul nu se poate face de oricine si oricum. Asta scrie in Biblie...
Mai scrie si ca: Cel ce va crede şi se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi. (Marcu 16:16)

QUOTE
Nu te lua după preoţi, că sunt mincinoşi.

Nu contest ca nu ar exista si preoti mincinosi...
Unii s-au facut preoti singuri, cu de la ei putere si se apuca sa boteze in legea lor, inventata de ei...
Si despre asta scrie in Biblie... thumb_yello.gif


Altfel este o moda de a trece de la o religie la alta... De exemplu, acum este ultimul racnet in moda americana sa fii budhist... Desi, tot acolo, a fost si moda sa treci la islamism... Probabil depinde de hainele pe care le porti; la unele merge simbolul yin yang, la altele merge semiluna, la altele merge crucea...
Am vazut cum isi bat joc de cruce mai ales rockeri si cei ce pozeaza goi prin tot felul de reviste sau filme deocheate... Nu vezi unu sau una fara cruce la gat, mai ales cand fac faradelegea mad.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 14 May 2008, 05:31 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE(tontoi @ 14 May 2008, 02:57 PM) *
fara vreo urma de rautate,dar vad trecerea de la crestinism la fundamentalism (pendicostali) un soi de prostitutie jamie.gif

Ton in Doi

FYI, penticostalii tot crestini sint si ei jamie.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 15 May 2008, 06:50 AM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Din cate stiu eu, in Biserica Crestin Ortodoxa, se primesc toti cei care vor sa devina crestini cu adevarat. Iar inceputul vietii crestine este Botezul.
Deci se face prin Botez


chiar, Clopotel, sunt curios, cum sunt vazuti ceilalti crestini, cum se privesc intre ei? Adica un catolic, dpdv ortodox ajunge in rai sau in iad? Sau un protestant?
QUOTE
Altfel este o moda de a trece de la o religie la alta... De exemplu, acum este ultimul racnet in moda americana sa fii budhist... Desi, tot acolo, a fost si moda sa treci la islamism... Probabil depinde de hainele pe care le porti; la unele merge simbolul yin yang, la altele merge semiluna, la altele merge crucea...
Am vazut cum isi bat joc de cruce mai ales rockeri si cei ce pozeaza goi prin tot felul de reviste sau filme deocheate..


Ai naibii roackeri, ce i-ai tunde pe toti! biggrin.gif Deci conteaza ce haine ai pe tine, daca esti imbracat in piele nu ai voie sa fii crestin!
QUOTE
Deci se face prin Botez


Pai si cum incape in apa acum c a e mare? Sau se face in rau?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 15 May 2008, 08:26 AM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Clopotel @ 14 May 2008, 05:52 PM) *

QUOTE
Din cate stiu eu, in Biserica Crestin Ortodoxa, se primesc toti cei care vor sa devina crestini cu adevarat. Iar inceputul vietii crestine este Botezul.
Deci se face prin Botez smile.gif

Ortodoxi sunt crestini adevarati? Ceilalti ce sunt? Daca te botezi devi crestin? Aceste afirmatii sunt contrazise de :Cel ce va crede şi se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi[/color]. (Marcu 16:16)
Citind cu atentie acesta afirmatie se poate observa ca Marcu acorda o importanta mai mare CREDINTEI decat botezului in sine. Daca ai credinta te mantuiesti daca nu ai credinta te osandesti

QUOTE
Altfel este o moda de a trece de la o religie la alta... De exemplu, acum este ultimul racnet in moda americana sa fii budhist... Desi, tot acolo, a fost si moda sa treci la islamism... Probabil depinde de hainele pe care le porti; la unele merge simbolul yin yang, la altele merge semiluna, la altele merge crucea...
Am vazut cum isi bat joc de cruce mai ales rockeri si cei ce pozeaza goi prin tot felul de reviste sau filme deocheate... Nu vezi unu sau una fara cruce la gat, mai ales cand fac faradelegea mad.gif

Trecerea de la o religie la alta nu este dupa mine o moda ci mai degraba o cautare a fiecarui individ. Raspunsurile referitoare la enigmele vietii spirituale sunt greu de inteles si de gasit, tocmai de aceea si migratia respectiva.

Acest topic a fost editat de marduk: 15 May 2008, 08:28 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiica_lunii
mesaj 15 May 2008, 08:29 AM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.042
Inscris: 4 March 05
Din: Bacau
Forumist Nr.: 5.853



QUOTE(Blakut @ 15 May 2008, 07:50 AM) *
Ai naibii roackeri, ce i-ai tunde pe toti! biggrin.gif Deci conteaza ce haine ai pe tine, daca esti imbracat in piele nu ai voie sa fii crestin!

Pai si cum incape in apa acum c a e mare? Sau se face in rau?


Din ceea ce a zis clopotel nu rezulta ca daca esti imbracat in piele nu ai voie sa fii crestin. A vrut sa spuna ca multi rockeri isi bat joc de cruce. Si eu sunt de parere ca promovarea unor mesaje ce instiga la violenta si ura (cum sunt cele transmise de muzica rock in general.... poate nu chiar in toate cazurile, dar in cele mai multe), sunt in contradictie cu legea iubirii, legea crestina.
Si a fi crestin nu e ceva care sa ai voie sau nu. E ceva ce trebuie sa demonstrezi prin comportament.

Iar la Botez nu e problema daca incape sau nu in cristelnita cel ce e botezat. Se uda pe cap in mod simbolic caci adevaratul botez care il primesti in acea clipa e cel cu Duh Sfant si care nu se vede si nu trebuie sa incapa intr-un vas. Poate ar trebui sa intrebi un preot despre Taina Botezului, daca esti interesat, caci in spatele unui gest simbolic se ascund alte intelesuri si se intampla anumite transfigurari.


--------------------
E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra. (Jules Renard)
blogul meu cu icoane: http://madebyioanadaria.blogspot.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 15 May 2008, 09:07 AM
Mesaj #14


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Clopotel @ 14 May 2008, 05:52 PM) *
Altfel este o moda de a trece de la o religie la alta... De exemplu, acum este ultimul racnet in moda americana sa fii budhist... Desi, tot acolo, a fost si moda sa treci la islamism... Probabil depinde de hainele pe care le porti; la unele merge simbolul yin yang, la altele merge semiluna, la altele merge crucea...

Nu imi pot imagina ca cineva isi poate schimba credinta in functie de bani, moda ori de altceva la fel de frivol. Cineva care se declara ieri de o religie si astazi de alta in functie doar de moda ori de alte avantaje banuiesc ca nu a fost sincer nici ieri, nici astazi.

Acest topic a fost editat de abis: 15 May 2008, 09:08 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 15 May 2008, 09:14 AM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
i eu sunt de parere ca promovarea unor mesaje ce instiga la violenta si ura (cum sunt cele transmise de muzica rock in general.... poate nu chiar in toate cazurile, dar in cele mai multe), sunt in contradictie cu legea iubirii, legea crestina.


Pai si cand Dumnezeu poruncea exterminari prin Biblie, cum era?Hai sa vedem cati oameni a omorat in istorie biserica, cati au fost omorati in numele religiei, si cati oameni au fost omorati de muzica rock...biggrin.gif

Acest topic a fost editat de Blakut: 15 May 2008, 09:17 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiica_lunii
mesaj 15 May 2008, 04:03 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.042
Inscris: 4 March 05
Din: Bacau
Forumist Nr.: 5.853



Dumnezeu a poruncit exterminari? unde? cand? cum?
Aaaaaa... ca oamenii au ucis in numele Domnului, este altceva. Tot la oameni ne intoarcem. Oamenii denatureaza cuvantul Domnului, il rastalmacesc, il interpreteaza gresit, iar actiunile care le fac, le fac pe propria raspundere si vor suporta consecintele.


--------------------
E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra. (Jules Renard)
blogul meu cu icoane: http://madebyioanadaria.blogspot.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 15 May 2008, 04:19 PM
Mesaj #17


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Blakut
QUOTE
chiar, Clopotel, sunt curios, cum sunt vazuti ceilalti crestini, cum se privesc intre ei? Adica un catolic, dpdv ortodox ajunge in rai sau in iad? Sau un protestant?

Cea mai mare greseala care se face, si denota putina cunoastere a Invataturii Ortodoxe, este ca se crede ca Ortodoxia ar sustine ca cei ce nu sunt ortodocsi ajung automat in iad...
Este total FALS...
Nici macar nu se sustine ca cei ce sunt ortodocsi, doar pentru ca sunt ortodocsi, ajung automat in Rai...
Nadejdea mea de crestin ortodox, este ca toti oamenii se vor mantui, inclusiv ateii, inclusiv sectarii, inclusiv budhistii, chiar si satanistii si vrajitorii...
Eu cred ca din inselarea diavolului, acestia stau departe de Dumnezeu, dar nu cred ca sunt rai, si ne rugam la Dumnezeu sa-i ierte si sa-i aduca la Adevarata Credinta Ortodoxa, si sa-i primeasca in Imparatia Sa. Toti oamenii sunt creatia lui Dumnezeu si sunt facuti dupa chipul Sau, toti suntem din Adam...
Pentru mine, toti ortodocsii sunt frati intru Hristos, iar restul oamenilor, oricare ar fi ei, inclusv dusmanii, daca exista, sunt aproapele. Iar ca si crestin eu am porunca expresa de la Mantuitor in privinta acestora: vouă celor ce ascultaţi vă spun: Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, faceţi bine celor ce vă urăsc pe voi;
Binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, rugaţi-vă pentru cei ce vă fac necazuri.
(Luca 6:28-29)
Cu precizarea, ca sa nu-mi fie rastalmacite vorbele, ca ateii, sectarii si cei de alte credinte nu sunt nici macar vrajmasii nostri, si atunci cum sa nu-i iubim?!

Chiar si Biblia confirma ceea ce zic eu aici, anume ca exista sansa mantuirii si pentru pagani...
11 Căci nu este părtinire la Dumnezeu!
12 Câţi, deci, fără lege, au păcătuit, fără lege vor şi pieri; iar câţi au păcătuit în lege, prin lege vor fi judecaţi.
13 Fiindcă nu cei ce aud legea sunt drepţi la Dumnezeu, ci cei ce împlinesc legea vor fi îndreptaţi.
14 Căci, când păgânii care nu au lege, din fire fac ale legii, aceştia, neavând lege, îşi sunt loruşi lege,
15 Ceea ce arată fapta legii scrisă în inimile lor, prin mărturia conştiinţei lor şi prin judecăţile lor, care îi învinovăţesc sau îi şi apără,
16 În ziua în care Dumnezeu va judeca, prin Iisus Hristos, după Evanghelia mea, cele ascunse ale oamenilor.
(Romani 2)
Deci si cei care nu au lege, dar din fire fac ale legii, adica isi sunt lorusi lege, prin marturia constiintei lor si prin judecatile lor ii si apara, nu numai ii invinovatesc. Si unde este aparare, exista nadejde mare.
Dar e vorba de cei ce nu au lege. Nu este cazul acelora care au auzit legea, si o resping... Acestia ce sanse de mantuire pot avea?, si de la cine asteapta ei mantuirea, daca, auzind Cuvantul lui Dumnezeu, il resping? In aceasta situatie a fost satana, care stiind cine este Dumnezeu, L-a respins...
QUOTE
Deci conteaza ce haine ai pe tine, daca esti imbracat in piele nu ai voie sa fii crestin!

Unde am afirmat eu asa ceva?!

Draga Marduk
Ortodoxi sunt crestini adevarati?
Exact! thumb_yello.gif
QUOTE
Ceilalti ce sunt?
Ceilalti care?! Budhistii sunt budhisti, musulmanii - musulmani. Iar cei ce si-au facut secte, fiecare cum ii place sa se creada, probabil in functie de moda. Acum de exemplu este la moda sa faci secte din combinatia yoghinismului cu crestinismul. Probabil ca daca-i intrebi, ei sustin ca sunt crestini...
QUOTE
Daca te botezi devi crestin?
Botezul este inceputul vietii crestine. Dar Botezul singur nu-ti garanteaza mantuirea, tot asa cum, nici admiterea la facultate nu-ti garanteaza absolvirea acesteia.

QUOTE
Aceste afirmatii sunt contrazise de :Cel ce va crede şi se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi[/color]. (Marcu 16:16)
Citind cu atentie acesta afirmatie se poate observa ca Marcu acorda o importanta mai mare CREDINTEI decat botezului in sine. Daca ai credinta te mantuiesti daca nu ai credinta te osandesti

Pai degeaba citesti cu atentie daca nu si intelegi ce scrie clar acolo...
In primul rand din acest citat nu se intelege ca se acorda o mai mare importanta credintei decat Botezului, ci se spune clar ca cel ce va crede si se va boteza se va mantui. Deci este SI, nu SAU... Deci ambele conditii sunt necesare pentru mantuire...
In a doua parte se spune ca cine nu va crede se va osandi. Este logic ca cine nu va crede, nici nu se va boteza. Pai cum sa se boteze daca nu crede?!
Iar daca te referi la oamenii care au fost Botezati cand au fost copii, daca nu cred, este acelasi lucru - adica se osandesc.
Mai mult, ar trebui sa citesti tot Noul Testament si nu doar franturi, si o sa vezi ca in multe locuri se vede necesitatea Sfantului Botez pentru mantuire.
Iata un exemplu:
5 Iisus a răspuns: Adevărat, adevărat zic ţie: De nu se va naşte cineva din apă şi din Duh, nu va putea să intre în împărăţia lui Dumnezeu. (Ioan 3)
Acum sper ca te-ai lamurit... smile.gif

Draga Fiica Lunii
QUOTE
Din ceea ce a zis clopotel nu rezulta ca daca esti imbracat in piele nu ai voie sa fii crestin. A vrut sa spuna ca multi rockeri isi bat joc de cruce.

thumb_yello.gif Exact asa am vrut sa spun, si ai inteles corect... De fapt colegii nostri se fac ca nu inteleg si o rastoarna dupa cum vor ei... E buna si joaca asta la ceva, ca macar jucandu-se sa mai afle si ei cum stau lucrurile smile.gif

Draga Abis
QUOTE
Nu imi pot imagina ca cineva isi poate schimba credinta in functie de bani, moda ori de altceva la fel de frivol. Cineva care se declara ieri de o religie si astazi de alta in functie doar de moda ori de alte avantaje banuiesc ca nu a fost sincer nici ieri, nici astazi.

Oho !!! si inca cati nu sunt in aceasta situatie... Pai tu cum crezi ca au patruns sectele in Romania?!... Pe baza de convingere doctrinara?!... Studiaza doar, e simplu...
Dar exista si partea cu moda... Cerceteaza si o sa vezi ca astazi este fancy sa fii budhist sau macar de o credinta exotica... Deja daca spui ca esti ortodox esti de moda veche, neinteresant si nu faci impresie buna in gasca....

Acest topic a fost editat de Clopotel: 15 May 2008, 04:22 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 15 May 2008, 04:37 PM
Mesaj #18


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Clopotel @ 15 May 2008, 05:19 PM) *
Pai tu cum crezi ca au patruns sectele in Romania?!... Pe baza de convingere doctrinara?!

Da, asa cred. Nu-mi imaginez ca poti sa fii convins ca exista D-zeu, dar pentru un pumn de dolari (ori pentru a fi in pas cu moda) dintr-o data incepi sa nu mai crezi in D-zeu si sa crezi in schimb in alta zeitate.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiica_lunii
mesaj 15 May 2008, 05:02 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.042
Inscris: 4 March 05
Din: Bacau
Forumist Nr.: 5.853



Si sectele cred intr-un Dumnezeu al lor asemanator cu al crestinilor, chiar il pot numi la fel, dar nu urmeaza cuvantul Sau, nu cinstesc sfintii. De fapt eu am citit demult niste pliante ale unei secte in care se vorbea tot de Dumnezeu, de Isus (cu un singur i) si te imbiau cu vorbe frumoase sa li te alaturi.
Sunt multe secte de fapt cu credinte proprii bazate pe tot felul de idei ale initiatorilor lor, idei tot despre Dumnezeu, dar care difera de ceea ce Biblia spune.
Si chiar am auzit si eu la vremea cand incepusera sa intre sectele in Romania ca unii ofereau bani sau te ajutau sa pleci in strainatate cu conditia sa li te alturi. Si mai au si alte metode de a atrege tineretul, de exemplu o prietena de a mea mi-a povestit de o petrecere foarte frumoasa data intr-un an de Haloween, de catre mormoni, la care ea fusese.


--------------------
E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra. (Jules Renard)
blogul meu cu icoane: http://madebyioanadaria.blogspot.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 15 May 2008, 05:14 PM
Mesaj #20


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Abis
QUOTE
Da, asa cred.

Nu te cred ... Da-mi voie sa nu te cred... Stiu ca esti ateu, ca asa te declari, dar nu naiv, oricat te-ai stradui sa ma convingi...
Pai e simplu de aflat ce vrei tu...
Studiaza doar putina istorie... Mergi in urma cu maxim 200 ani, dar e mult 200 ani...
Incearca sa vezi cum au venit in Romania, si pe ce filiere, baptistii, iehovistii si altii asemenea lor...
Vei fi de-a dreptul mirat sa vezi cum au aparut greco-catolicii si "oastea" Domnului...
E simplu de aflat si de inteles...Succes!


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 15 May 2008, 05:45 PM
Mesaj #21


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Sunt de acord ca poti sa te declari credincios al unei religii pentru avantaje materiale; nu sunt insa de acord ca poti deveni credincios al unei religii pentru ca primesti o invitatie de a calatori in SUA, o invitatie la o petrecere, un pachet cu merinde ori o suma oarecare de bani.

Edit: Fiica lunii, si unii ortodocsi il scriu pe Isus cu un singur I. Despre care secte spui ca propovaduiau lucruri diferite de cele scrise in biblie, declarandu-se insa crestine? Si care erau diferentele?

Acest topic a fost editat de abis: 15 May 2008, 05:48 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 15 May 2008, 06:12 PM
Mesaj #22


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Abis
QUOTE
Sunt de acord ca poti sa te declari credincios al unei religii pentru avantaje materiale; nu sunt insa de acord ca poti deveni credincios al unei religii pentru ca primesti o invitatie de a calatori in SUA, o invitatie la o petrecere, un pachet cu merinde ori o suma oarecare de bani.

Nici nu am sustinut asa ceva... De ce nu esti atent?! Nu am sustinut ca nu exista oameni care cred sincer intr-o anumita religie, fie ea si infiintata de anumiti oameni certati cu o anumita biserica, sau din motivele lor personale. Omul poate fi usor inselat... Dar eu vorbeam de anumite religii in sine, de cum au aparut, nu de cum sunt unii convinsi sa creada cu adevarat in ele...



--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiica_lunii
mesaj 15 May 2008, 06:12 PM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.042
Inscris: 4 March 05
Din: Bacau
Forumist Nr.: 5.853



Nu am scris ca s-au declarat crestine. De unde ai dedus asta?

Ortodocsii care scriu Isus in loc de Iisus, cred ca o fac din nestiinta, dar sectantii nu cred ca o fac din nestiinta. Cred ca sectantii iau in deradere numele Lui.


--------------------
E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra. (Jules Renard)
blogul meu cu icoane: http://madebyioanadaria.blogspot.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiica_lunii
mesaj 15 May 2008, 06:14 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.042
Inscris: 4 March 05
Din: Bacau
Forumist Nr.: 5.853



@Clopotel: abis imi raspunsese mie


--------------------
E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra. (Jules Renard)
blogul meu cu icoane: http://madebyioanadaria.blogspot.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 15 May 2008, 06:22 PM
Mesaj #25


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(fiica_lunii @ 15 May 2008, 05:03 PM) *
Dumnezeu a poruncit exterminari? unde? cand? cum?


Nu a poruncit, le-a executat. In Egipt, cateva sute de ani i.e.n. Vreo 10.000 de prunci egipteni numai, dup-aia o fi obosit dupa atata hacuiala...


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 15 May 2008, 07:27 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Clopotel @ 15 May 2008, 05:19 PM) *

QUOTE
Ceilalti care?! Budhistii sunt budhisti, musulmanii - musulmani. Iar cei ce si-au facut secte, fiecare cum ii place sa se creada, probabil in functie de moda. Acum de exemplu este la moda sa faci secte din combinatia yoghinismului cu crestinismul. Probabil ca daca-i intrebi, ei sustin ca sunt crestini...

Mai sunt si alti crestini, cine si cum se stabileste care crestin este adevarat sau nu si apoi de unde sti ca nu ceilalti sunt mai adevarati decat ortodoxi. Exista un for international care decide ce crestin este adevarat sau daca de botezi ortodox esti automat un crestin adevarat. Eu cred ca se exagereaza cu ideia aceasta ca ortodoxi sunt mai adevarati decat alti crestini.
QUOTE
Botezul este inceputul vietii crestine. Dar Botezul singur nu-ti garanteaza mantuirea, tot asa cum, nici admiterea la facultate nu-ti garanteaza absolvirea acesteia.

Comparatia nu mi se pare tocmai corecta, adica toata viata ne-o petrecem sa luam examenele iar la final s-ar putea sa nu luam licenta?
QUOTE
Este logic ca cine nu va crede, nici nu se va boteza. Pai cum sa se boteze daca nu crede?!

Sunt oameni care cred in Dumnezeu dar care nu se boteaza, crezi ca se vor mantui?
QUOTE
Iisus a răspuns: Adevărat, adevărat zic ţie:De nu se va naşte cineva din apă şi din Duh, nu va putea să intre în împărăţia lui Dumnezeu

Deci sa inteleg ca apa este botezul si Duhul credinta?
QUOTE
Acum sper ca te-ai lamurit... smile.gif

Nu m-ai lamurit, nu cred ca biserica, fie ea ortodoxa sau de alta factura, au dreptul sa-si asume o relatie speciala cu Dumnezeu.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
coconut
mesaj 15 May 2008, 07:50 PM
Mesaj #27


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 922
Inscris: 18 August 05
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 6.802



S-au mai certat şi alţii pe tema asta smile.gif


--------------------
Felix qui, quod amat, defendere fortiter audet - Ovidiu, Amores


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 15 May 2008, 09:03 PM
Mesaj #28


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Marduk,
QUOTE
Mai sunt si alti crestini, cine si cum se stabileste care crestin este adevarat sau nu si apoi de unde sti ca nu ceilalti sunt mai adevarati decat ortodoxi. Exista un for international care decide ce crestin este adevarat sau daca de botezi ortodox esti automat un crestin adevarat.

Ok... sa privim altfel lucrurile atunci... Spune-mi te rog: tu esti crestin?! Tu crezi ca toate religiile din lumea asta sunt adevarate? Daca nu, care sunt acelea care nu sunt adevarate si cum argumentezi acest lucru? Hai sa discutam la concret...
QUOTE
Eu cred ca se exagereaza cu ideia aceasta ca ortodoxi sunt mai adevarati decat alti crestini.

Eu in afara de ortodocsi si catolici, intre acestia ii includ si pe greco-catolici, nu stiu sa mai existe alte religii crestine, adica, care sa aibe continuitate apostolica. Ca asa daca ma apuc si eu sa fac o secta si sa-i zic crestina, sau cum mi-o veni atunci, e foarte simplu... La fel de simplu e sa conving destui oameni ca am avut nu stiu ce viziuni, si, mai ales, nu uit sa critic preotii... Asta prinde bine la public: criticarea preotilor este o metoda care nu da gres... Succes garantat...
QUOTE
Comparatia nu mi se pare tocmai corecta, adica toata viata ne-o petrecem sa luam examenele iar la final s-ar putea sa nu luam licenta?

Mda! E posibil... Mai ales daca invatam alta materie decat cea ceruta, noi crezand ca o invatam pe cea care trebuie... Citeste pildele din NT.

QUOTE
Sunt oameni care cred in Dumnezeu dar care nu se boteaza, crezi ca se vor mantui?

Am mai raspuns de cateva ori la intrebarea asta... Biblia, si nu numai, lamureste clar obligativitatea Botezului, si de asemenea lamureste clar cine se va mantui...
Am spus ca exista sansa mantuirii chiar si pentru pagani... Ne rugam sa se mantuiasa toti...Doamne ajuta!
QUOTE
QUOTE
Iisus a răspuns: Adevărat, adevărat zic ţie:De nu se va naşte cineva din apă şi din Duh, nu va putea să intre în împărăţia lui Dumnezeu

Deci sa inteleg ca apa este botezul si Duhul credinta?

hh.gif Oh nu! Uite ce-ti propun draga Marduk, ca sa nu-ti pierzi nici tu nici eu timpul... Sa citesti cu putina atentie Noul Testament, dupa aceea sa discutam pe marginea lui, pe un topic dedicat, si unde speram ca vor participa mai multi useri.
Pana atunci iti spun ca Botezul crestin inseamna apa si Duh. Botezul lui Ioan era doar cu apa. Vei afla aceste lucruri inca de la inceputul NT...
QUOTE
Nu m-ai lamurit, nu cred ca biserica, fie ea ortodoxa sau de alta factura, au dreptul sa-si asume o relatie speciala cu Dumnezeu.

Faptul ca tu nu crezi anumite lucruri este irelevant, sau altfel formulat, poate o fi relevant pentru tine...
Spune-mi, tu crezi ca ai o relatie speciala cu Dumnezeu? In fapt, am uitat sa te intreb, tu crezi in Dumnezeu? Intr-unul personal, sau marturisit de vreo religie anume? Crezi ca Dumnezeul tau este mai adevarat decat al altora, sau crezi ca toti Dumnezeii tuturor sunt adevarati, chiar daca nu seamana unul cu altul si se contrazic intre ei?!
Intreb nu ca sa te sacai, ci doar ca sa-mi dau seama de fapt ce anume sustii si crezi tu, ca sa nu avem un dialog al surzilor...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 15 May 2008, 09:48 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Clopotel, nu conteaza cat de frecvent se fac valuri sau inaltimea lor...tot la mal ajung. E deja timpul timpul sa intelegi ca suntem doar evrei de second hand!!!

Sorin.

btw...sunt botezat ortodox in o biserica din Craiova!!


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 15 May 2008, 10:07 PM
Mesaj #30


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Sorin hiya.gif
QUOTE
Clopotel, nu conteaza cat de frecvent se fac valuri sau inaltimea lor...tot la mal ajung.

Cum spui tu... Dar mai nou sunt diguri...
QUOTE
E deja timpul timpul sa intelegi ca suntem doar evrei de second hand!!!

Eu unul nu ma simt evreu. Si chiar daca as fi evreu second hand sau a nu stiu cata hand, nu vad care ar fi problema... Nu m-ar deranja...



QUOTE
btw...sunt botezat ortodox in o biserica din Craiova!!

Olele muicaaaa! Oltean de-al meu! Pai si cand fusasi talica ultima data prin Craiova? Sa nu-mi spui ca la botez ca nu te cred, auzisi!


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 May 2008, 09:17 AM
Mesaj #31


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Clopotel @ 15 May 2008, 07:12 PM) *
Dar eu vorbeam de anumite religii in sine, de cum au aparut, nu de cum sunt unii convinsi sa creada cu adevarat in ele...

Pai stii tu cum au aparut toate religiile? Ma indoiesc. Cred ca nici a ta nu stii prea bine cum a aparut. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 May 2008, 09:24 AM
Mesaj #32


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(fiica_lunii @ 15 May 2008, 07:12 PM) *
Nu am scris ca s-au declarat crestine. De unde ai dedus asta?

Nu am dedus, am presupus. Scuze!

Stiu ca in general ortodocsii ii categorisesc drept sectanti pe cei din alte biserici crestine, de ex. pe martorii lui Iehova, penticostali, adventisti etc.
QUOTE
Ortodocsii care scriu Isus in loc de Iisus, cred ca o fac din nestiinta, dar sectantii nu cred ca o fac din nestiinta. Cred ca sectantii iau in deradere numele Lui.

De ce spui asta?

“Iăsous” este transliteratia exacta a felului cum se scrie numele lui Isus in Noul Testament din limba greacă. Nu am fonturile necesare ca sa redau exact cum se scrie in limba greacă. Deci, nu este nici Iisus şi nici Isus, daca ne referim la felul exact cum este scris numele respectiv în limba greaca.

Tu te referi probabil la legenda conform careia Isus inseamna "magar". In reallitate, “Onos” este transliteratia exacta a cuvantului din Noul Testament in limba greaca care in limba romană este tradus “magar”. Deci, nici pe departe nu suna asemanator si nu poate fi confundat. Numele lui Isus provine de la cuvantul ebraic "Jehosua", care inseamna "Jahwe este Mântuitor". Deci daca vrem sa fim rigurosi Jehosua ar trebui sa-i spunem...

PS: Asa e in greaca: Iησοuς. Nu stiu cum se vad la tine caracterele... Iar in ebraica "magar" este "ayir" si "aton", deci nici aici nu este nici o asemnare.

Acest topic a fost editat de abis: 16 May 2008, 09:29 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 May 2008, 10:18 AM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Clopotel @ 15 May 2008, 10:03 PM) *

QUOTE
Ok... sa privim altfel lucrurile atunci... Spune-mi te rog: tu esti crestin?! Tu crezi ca toate religiile din lumea asta sunt adevarate? Daca nu, care sunt acelea care nu sunt adevarate si cum argumentezi acest lucru? Hai sa discutam la concret...

Pot spune ca sunt crestin nepracticant, in orice caz am fost botezat de parinti, vara voia mea ortodox. Pentru mine toate religiile in care cred oamenii sunt "adevarate". Totul tine de credinta si de puterea ei, nu conteaza in ce anume crezi ci sprijinul pe care il gasesti in credinta. Puterea credintei este cel mai fascinant episod din viata umanilor. Cei ce cred cu adevarat in ceva sunt in stare de multe actiunii fie pozitive fie negative. Nu exista religii adevarate sau neadevarate, toate sunt creatii ale mintii umane in incercarea de al definii pe Dumnezeu si a se apropia cat mai mult de el si de puterea sa.
QUOTE
Eu in afara de ortodocsi si catolici, intre acestia ii includ si pe greco-catolici, nu stiu sa mai existe alte religii crestine, adica, care sa aibe continuitate apostolica.

Religia crestina (si nu numai) cuprinde o mare diversitate de opinii si interpretari ale V.T. si N.T. toate aceste interpretari si-au format o DOGMA prin care incearca sa institue o disciplina interna folositoare doar conducatorilor bisericilor respective. Cele mai vechi "secte" formate acum ca biserici reneaga si dezaproba existenta si aparitia unor noi curente, secte. Este ca o miscare centrifugala unde se simte catre periferie pierderea coeziunii a puterii si cum numarul credinciosilor reprezinta puterea oricarei biserici de aici si prozelitismul lor. Continuitatea apostolica este irelevanta, umanitatea a evoluat indeajuns incat sa nu mai creada in dreptul acesta. De aici si aparitia atator secte crestine sau de alta natura, farmitarea puterii bisericilor este premergatoare disparitiei acestora.
QUOTE
Ca asa daca ma apuc si eu sa fac o secta si sa-i zic crestina, sau cum mi-o veni atunci, e foarte simplu... La fel de simplu e sa conving destui oameni ca am avut nu stiu ce viziuni, si, mai ales, nu uit sa critic preotii... Asta prinde bine la public: criticarea preotilor este o metoda care nu da gres... Succes garantat...

Nu ai fi nici primul si nici ultimul, important este mesajul pe care il transmiti si puterea de convingere. Cu multitudinea de idei si viziuni existente in capul fiecarui individ, poate gasesti o nisa buna de exploatat. Succes si ai dreptate trebuie sa incepi prin a critica biserica apostolica si preotii asta deoarece in capul multor oamenii DOGMA o forma de indoctrinare si inregimentare. Ori Dumnezeu ne-a lasat liberi (V.T.)
QUOTE
Mda! E posibil... Mai ales daca invatam alta materie decat cea ceruta, noi crezand ca o invatam pe cea care trebuie... Citeste pildele din NT.
Am mai raspuns de cateva ori la intrebarea asta... Biblia, si nu numai, lamureste clar obligativitatea Botezului, si de asemenea lamureste clar cine se va mantui...
Am spus ca exista sansa mantuirii chiar si pentru pagani... Ne rugam sa se mantuiasa toti...Doamne ajuta!

Un "regulament" cenzurat de parintii bisericii, creatorii noii religii au aruncat la cosul istoriei frumusetea crestinismului, puritatea lui inlocuindu-l cu ceva artificial, fastuos, opulent cu drepturi nemasurate lasand sa se inteleaga ca ar avea acceptul si girul lui Dumnezeu pentru toate actiunile lor.
QUOTE
Pana atunci iti spun ca Botezul crestin inseamna apa si Duh. Botezul lui Ioan era doar cu apa. Vei afla aceste lucruri inca de la inceputul NT...

Dupa parerea mea este un pic mai complicat, totul a inceput cu Ilie a continuat cu Ioan si Isus, crestinismul primar a avut o lunga evolutie pe care nu o cunoastem. Ceea ce a ramas il constitue N.T. care dupa umila mea parere nu reprezinta realitatea.
QUOTE
Faptul ca tu nu crezi anumite lucruri este irelevant, sau altfel formulat, poate o fi relevant pentru tine...
Spune-mi, tu crezi ca ai o relatie speciala cu Dumnezeu? In fapt, am uitat sa te intreb, tu crezi in Dumnezeu? Intr-unul personal, sau marturisit de vreo religie anume? Crezi ca Dumnezeul tau este mai adevarat decat al altora, sau crezi ca toti Dumnezeii tuturor sunt adevarati, chiar daca nu seamana unul cu altul si se contrazic intre ei?!
Intreb nu ca sa te sacai, ci doar ca sa-mi dau seama de fapt ce anume sustii si crezi tu, ca sa nu avem un dialog al surzilor...

O relatie speciala cu Dumnezeu are fiecare individ de pe acest pamant si de pe aiurea in acest univers. Cred in Dumnezeu si nu exista mai multi dumnezei ci doar interpretari ale Creatorului.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 16 May 2008, 07:36 PM
Mesaj #34


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



QUOTE(marduk @ 16 May 2008, 11:18 AM) *
Religia crestina (si nu numai) cuprinde o mare diversitate de opinii si interpretari ale V.T. si N.T. toate aceste interpretari si-au format o DOGMA prin care incearca sa institue o disciplina interna folositoare doar conducatorilor bisericilor respective.

[...]Succes si ai dreptate trebuie sa incepi prin a critica biserica apostolica si preotii asta deoarece in capul multor oamenii DOGMA o forma de indoctrinare si inregimentare. Ori Dumnezeu ne-a lasat liberi (V.T.)

Un "regulament" cenzurat de parintii bisericii, creatorii noii religii au aruncat la cosul istoriei frumusetea crestinismului, puritatea lui inlocuindu-l cu ceva artificial, fastuos, opulent cu drepturi nemasurate lasand sa se inteleaga ca ar avea acceptul si girul lui Dumnezeu pentru toate actiunile lor.


[...]Cred in Dumnezeu si nu exista mai multi dumnezei ci doar interpretari ale Creatorului.

Tot o dogma.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 17 May 2008, 05:42 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Dumnezeu a poruncit exterminari? unde? cand? cum?
Aaaaaa... ca oamenii au ucis in numele Domnului, este altceva. Tot la oameni ne intoarcem. Oamenii denatureaza cuvantul Domnului, il rastalmacesc, il interpreteaza gresit, iar actiunile care le fac, le fac pe propria raspundere si vor suporta consecintele.


Citeste VT si o sa vezi cum sta treaba.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 02:54 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman