HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Vrei si tu un Jurnal?

Daca doriti si dumneavoastra un Jurnal, trimiteti un mesaj in acest sens in cadrul topicului Detalii Forum.
Nou: Autorul unui jurnal are dreptul de a decide ca un mesaj scris in cadrul Jurnalului sau de catre altcineva sa fie sters. Daca doriti acest lucru, trimiteti-mi un PM cu adresa mesajului in cauza si acesta va fi sters (bineinteles, atat timp cat nu se exagereaza).

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Prefata Intarziata, [Jurnalul Linicai]
Felina
mesaj 27 Aug 2009, 11:25 AM
Mesaj #71


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(LINICA @ 26 Aug 2009, 09:52 PM) *
Simt ca am atata afectiune de oferit, de parca ma inec in ea daca-i mai creste nivelul...



te ineci in ea draga mea pentru ca o pastrezi pentru cineva care nu vrea s-o primeasca. ia arunca un ochi in jur, sunt oameni care asteapta un semn de la tine, sa-i bagi in seama doar, ca apoi sa te copleaseasca cu prea plinul iubirii lor. trebuie doar sa te scuturi de limitele pe care singura ti le-ai impus.

imi cer scuze ca vin cu sfaturi cand nu mi le-ai cerut. habar nu am de ce iti scriu. la randul meu am trait ceva asemanator si la randul meu am rostit Simt ca am atata afectiune de oferit, de parca ma inec in ea daca-i mai creste nivelul .


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 27 Aug 2009, 03:38 PM
Mesaj #72


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



QUOTE(Felina @ 27 Aug 2009, 12:25 PM) *

te ineci in ea draga mea pentru ca o pastrezi pentru cineva care nu vrea s-o primeasca. ia arunca un ochi in jur, sunt oameni care asteapta un semn de la tine, sa-i bagi in seama doar, ca apoi sa te copleaseasca cu prea plinul iubirii lor. trebuie doar sa te scuturi de limitele pe care singura ti le-ai impus.

La ce oameni te referi?
QUOTE
imi cer scuze ca vin cu sfaturi cand nu mi le-ai cerut. habar nu am de ce iti scriu. la randul meu am trait ceva asemanator si la randul meu am rostit Simt ca am atata afectiune de oferit, de parca ma inec in ea daca-i mai creste nivelul .

Nu trebuie sa-ti ceri scuze pentru nimic. Eu accept toate sugestiile si, chiar daca la inceput tind sa imi sustin punctul de vedere, e mai mult sa imi explic mie mai bine de ce cred asta si sa vad daca punctul de vedere al celuilalt nu e si al meu, dar spus cu alte cuvinte. Daca explicatia ma lamureste, ma simt ok, daca nu ma lamureste, de cele mai multe ori, reiau si intorc pe toate partile sugestia in contextul in care a venit. Pentru ca tind sa fiu tare subiectiva deseori.

Ce de culori! smile.gif


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 27 Aug 2009, 04:23 PM
Mesaj #73


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(LINICA @ 27 Aug 2009, 02:38 PM) *
La ce oameni te referi?



ma refer la barbati care deja te iubesc si care sunt liberi de complicatii si care ar da orice sa ii vezi.
ma refer la posibili iubiti.
sunt milioane de oameni pe planeta asta, de ce ti-ai petrece timpul suspinand dupa un om care nu e disponibil?
eu spun toate astea pentru ca sunt convinsa ca orice doi oameni (si ei creati dupa chipul si asemanarea lui D) se pot iubi daca vor
adica poti iubi pe oricine, in orice om gasesti si bune si rele, de bune te indragostesti, cu relele te lupti
cand esti indragostit, ai impresia ca bunele iubitului nu se mai intalneste nicaieri. asta nu e adevarat. daca n-as fi trait si eu la randul meu iubiri din astea cu neputinta de implinit, n-as vorbi. dar am trait. si am iubit la disperare si totala daruire si neconditionat odata, pentru 5 ani. si inca odata pentru 2 ani. si inca odata pentru 2 ani. dupa care mi-a venit mintea la cap si m-am agatat de cineva care isi dorea o familie cu mine, un trai linistit si batraneti impreuna. restul e detaliu, e viata de zi cu zi pe care ne-o facem dupa cum ne taie capul. daca vrei sa descoperi samanta de divinitate dintr-un om, o vei descoperii, caci toti o avem. dar la fel poti alege sa te lupti impotriva soartei, sa-ti irosesti anii in care ai putea avea un trai linistit langa cineva care chiar vrea sa-si petreaca timpul cu tine, langa cineva care iti poate oferi fericirea loialitatii, fericirea pretuirii a tot ce tine de tine. nu uita ca si timpul tau face parte din tine, iar cineva care iti da sperante in continuare acolo unde in realitate nu sunt, se joaca cu tine, nu iti respecta TIMPUL. pentru ca fiecare minut si ora si zi petrecuta cu gandul la el e pierduta vietii adevarate in care cineva chiar te-ar putea tine de mana, mangaia, vorbi etc - intr-un cuvant iubi. oricum ar fi, de toate astea te vei convinge singura in timp. din nou nu stiu de ce scriu.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 27 Aug 2009, 04:23 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
LINICA
mesaj 27 Aug 2009, 06:41 PM
Mesaj #74


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



QUOTE(Felina @ 27 Aug 2009, 05:23 PM) *
ma refer la barbati care deja te iubesc si care sunt liberi de complicatii si care ar da orice sa ii vezi.
oricum ar fi, de toate astea te vei convinge singura in timp. din nou nu stiu de ce scriu.

Felina, nu te mai intreba de ce scrii. E bine ce scrii.
Sunt realitati pe care le am si eu. Dar dincolo de ele, e ceva inexplicabil...
Si nu, nu ii alung pe cei care doresc sa iesim impreuna, nu le refuz prietenia, nu imi inchid inima, nu imi inchid urechile si ochii si nu voi alunga nimic din ce simt. Insa simtirile vin si pleaca... iar unele, desi, crede-ma, nu le opresc, nu mai vor sa plece. Asa ca, le las sa stea si iau ce imi ofera... Oricum, cum spun si prietenele mele... sunt o norocoasa ca traiesc ce traiesc, ca simt ce simt, ca lupt cum lupt. Desi eu ma simt slaba, si fragila, si acum chiar sunt si putin bolnava... Fug la calciu smile.gif. Multumesc mult!



Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 28 Aug 2009, 10:58 AM
Mesaj #75


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Am nevoie de iubire, iar aceasta nevoie nu o poate implini decat iubirea. E minunat! Si e minunat sa iubesti asa... fara sa te gandesti la viitor. Pacat ca starea nu e continua. rolleyes.gif

Oare fiecare om de pe acest pamant, indiferent de rasa, apartenenta religioasa, credinte sau preocupari, simte dorul? Daca da, inseamna ca e adevarat ca oamenii au aceeasi gena in ei, gena asta pe care o simt si eu. Da, cred in Dumnezeu- Creator Iubire. Si existenta lui in diferite religii ca idee de Pace, Armonie, Bine, Frumos... Pe toate acestea le emana iubirea - acea stare in care simti ca privirea poate transforma, zambetul poate aplana, cuvantul poate alina, mana poate alinta, inima le poate simti pe toate acestea ca fiind trairile proprii daruite in jur. Ca atunci cand faci masaj cuiva, stiind tu cum e sa-ti faca masaj, din toata inima, altul tie, traind tu mai inainte de toate acea relaxare placuta si pe care o doresti nesfarsita sau suficienta ca este chiar si pentru acea clipa...

Azi noapte nu am dormit bine.
Incep sa cred din ce in ce mai mult si in existenta raului, la fel de mult ca in existenta binelui bland si duios. Incep sa ma gandesc si ca pot fi adevarate- reale, vedeniile acelor oameni care marturisesc ca l-au vazut inchip material pe diavol. Interesant.

Oare voi putea avea o familie in care sa crestem amandoi? In care sa ne dorim amandoi sa ne iubim si sa-i iubim pe altii? O familie in care sa ne indemnam reciproc sa-i ajutam pe altii, sa ne implicam in societate? O familie in care sa fim noi insine ca persoane in relatia noi cu insine, dar totodata NOI, ca un singur trup si suflet? Oare poti spune un singur suflet(ca un trup poate ca as putea intelege cum) in cazul a doua persoane care se iubesc? E cam ciudata exprimarea... Doar daca din iubirea noastra se naste un trup si un suflet - copilul...
Nu, nu voi inceta sa visez. Si daca acum totul este cand clar de bine, desi neinteles, cand doar clar de neinteles, trebuie sa existe undeva, aici sau dincolo de mormant, o finalitate, cand totul sa fie doar Clar - bine sau rau. Dar clar.

Azi am gasit al treilea gandac. Dar nu pare de bucatarie. Ultimul l-am dat afara acum vreo trei luni. Mi-e scarba de gandaci...

Abia astept sa plec prin lume! Si va veni si vremea aceea.
Uau smile.gif , mi-a trecut prin minte... imaginea mea... prin lume. Pe drum mereu, fara ceva care sa se numeasca mancare, nu prea curata, cu parul pe spate, neepilata, nepensata, ridata putin, arsa de soare, cu calcaie crapate, dar libera. Libera sa privesc cat si cum si unde vreau, sa tac cat vreau, sa cant, sa ma odihnesc unde vreau, cand vreau, parca inainte de odihna cu frica- sau fara frica - dar cred ca ma vad cu putina teama pe care o alung cu "si daca mi-e teama, si daca nu, tot aia e- vad eu daca vine vreun animal ce voi face atunci". Si ma vad adormind zambind, intre/pe niste frunze, invelita cu patura pe care de obicei o tin pe umeri/cap(cred ca are o parte rezistenta la apa - e o patura moderna) si sperand ca maine dau de apa sa ma aranjez si poimaine de o casa in care sa cer ceva de facut, o sticla cu apa si o paine. Si primesc si un pic de vin de undeva... Si adorm cu rozariul in mana, rugandu-ma pentru... sa duca Domnul rugaciunea unde vrea, ca-i apartine, asa cum ii apartin si eu, frunza vesela ce sunt...



Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 1 Sep 2009, 03:58 PM
Mesaj #76


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Ieri. Ultima zi de vara. Nu m-am simtit bine fara el; nu ma simt bine fara el. Inca un anotimp in care imi ling ranile. Ce mult as fi vrut sa il aud macar pentru o secunda in aceasta ultima zi de vara. Stiu bine de ce imi doresc asta. Pentru ca in interior nu vreau sa se rupa. Dar poate trebuie sa invat o lectie; poate trebuie sa invat lectia egocentrismului.

Ce as fi fost fara aceasta perioada? Oare as fi crescut oricum, sau m-as fi dus iar la fund, acolo unde era sa ma inec?
Mai bine sa nu stiu niciodata. Multumesc, multumesc, multumesc!

Duminica seara am suferit un alt soc emotional. Vreau sa nu uit ca s-a intamplat in ziua aceea. In chiar acea zi de 30 august...

Azi. Prima zi de toamna. De-acum presimt ca voi asculta Alifantis vreo luna.

Azi. M-am simtit bine; am avut chef si spor in munca.

Azi. Am ras; am ras; am avut multe drumuri- de dimineata de la 6.

Azi. Azi. Azi. Acum. E tot ce conteaza pentru "a castiga viitorul". Si este bine.

Sunt vesela; desi am cel putin un motiv serios sa fiu foarte ingrijorata de serviciu. Dar viata este o necunoscuta. De ce sa ma port ca si cum nu as sti asta? De ce sa imi subestimez memoria?

Cred ca e pentru prima oara cand ma simt "a mea".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 1 Sep 2009, 04:44 PM
Mesaj #77


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



smile.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 2 Sep 2009, 03:05 PM
Mesaj #78


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Curand voi pleca in vacanta. Prima vacanta de una singura.

Ma dor multe. Dar e suferinta dulce si se impleteste cu sunetul zambetelor si clinchetul increderii in supranatural, mai mult decat in cosmologic.

Da. La fel cum am incredere in ceilalti in masura in care am incredere in mine insami, mi-e teama de ceilalti, ma intereseaza parerile lor in masura in care mi-e teama si rusine/nemultumire de mine insami.

Toiagul imi va fi sinceritatea, cu recunoasterea a ceea ce am fost si sunt, a ceea ce am facut si fac (sau nu mai fac), a ceea ce cred si vreau sa cred. Sunt eu, cea care devine mereu si mereu si vreau sa fiu goala.
Complet goala, pentru a nu ma atasa prea mult de vreuna dintre hainele noi si frumoase, sau vechi si "cu valoare sentimentala". M-ar impavara intocmai unei plase de pescuit... Vreau sa ies in larg libera. Abia atunci voi putea spune: Nu am avut nimic si am fost libera. De ce sa imi doresc ceva?

Atunci voi putea sa dau fara a pastra, pentru ca stiu ca trebuie sa fiu la fel de libera sa primesc totul ca cel mai bun, singurul, ultimul si "nu al meu, ci gata de dat".

De unde nu imi place ceva pana la a simti ca nu mai pot scoate un zambet, voi pleca mai departe.
Unde voi putea exersa perseverenta si realismul voi ramane si voi incerca sa nu mi se schimbe zambetul, ba chiar sa-i dau intaietate.
Cand voi obosi, ma voi odihni, recunoscandu-mi limita.

Mi-au placut duminica seara doua cugetari; hermeneutici, sa le zic? smile.gif
Imi duc dorul, ca paianjenul care isi duce crucea...
Iubesc acceptand pana la ...capatul pe care nu-l cunosc si fara a mai face scenarii...

A-mi fi dor (mie) inseamna concentrare pe "eu". A duce dorul(lui), inseamna concentrare pe "el".
Sunt indragostita(eu, pentru mine) inseamna atentie pe"eu". Il iubesc(pe el), inseamna atentie pe "el". Si totul se rasfrange asupra amandurora. Frumos.

Puterea Cuvantului Intrupat.
Da. Cuvantul, nu ideea, nu gandul, nu fapta, nu sentimentul etc s-a facut Trup. Poate pentru ca toate acestea, oameni slabi, zgomotosi si zapaciti fiind, le intelegem prin Cuvant, prin atentia si tacerea dedicata Cuvantului. Si e logic, e natural. smile.gif

"Le pastra pe toate acestea in inima ei" se exprima cei care o caracterizeaza pe Maria. Atitudine de respect si iubire - de parca le stia dinainte de a invata sa vorbeasca. Ce inteleapta atitudine de urmat. Oare pot eu iubi un astfel de model? Cu gingasie?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 3 Sep 2009, 04:18 PM
Mesaj #79


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Ma intrebam cum as actiona/ reactiona daca ar veni la mine la usa un om murdar care sa imi ceara voie sa faca un dus si sa-si spele hainele.
Cred ca, daca as fi singura, m-as duce la o vecina, as ruga-o sa vina sa stea cu mine si i-as da voie omului sa se simta pentru cateva ore "ca acasa".
Si nu, nu cred ca nu ar intelege neincrederea mea. E o forma de "a fi pe pamant", nu?

Ma gandeam la asta incercand sa-mi imaginez ce m-as face daca as fi eu omul acela. Un om care ramane fara prieteni/ familie, dar care doreste sa-si pastreze minimul de igiena. Eu cred ca mi-as face prieteni, si poate chiar as primi si un ajutor sa-mi gasesc ceva de lucru pentru un colt de paine.
Trebuie doar sa ii caut fara sa obosesc si fara sa judec neincrederea lor.
Si, daca stau sa ma gandesc, nu este doar imaginatie. Caci oare cati dintre cei care se intorceau din razboi, pe jos, catre casele lor, nu cereau?

Off, igiena aceasta exagerata, frica aceasta ca daca primesti un om bolnav in casa, sa-ti foloseasca toaleta sau masina de spalat te imbolnavesti si tu...

Cere si ti se va da, bate si ti se va deschide, cauta si vei gasi. O intreaga hermeneutica aplicata modernitatii...

_ _

De vreo trei saptamani imi tot spun ca vrea sa vad un film. In seara asta nu mai aman. Desi stiu ca fiecare film pe care il vad, imi aminteste ca il vad.. singura.







Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 4 Sep 2009, 01:02 PM
Mesaj #80


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Aseara nu am mai vazut niciun film. Pentru ca nu a venit cinematograful la mine. rofl.gif

O sa-mi fie dor de coltul acesta de internet, in care m-am bagat ca intr-un nisip cald pe timp de noapte.

In seara aceasta voi scutura geanta de voiaj de toate amintirile. Vreau sa uit ca am cumparat-o impreuna, ca odata au stat acolo hainele noastre, amintirile noastre, dulciurile noastre, cadourile noastre. Sau poate sa-mi amintesc doar momentele frumoasa si sa multumesc pentru ca am fost fericita.
Iar daca nu voi fi suficient de "matura"- oare e ok sa zic asa?, sa vad lucrurile ca lucruri simple, le voi da si imi voi lua altele.. Dar ma intriga ideea. O sa dau banii la nesfarsit, pentru ca eu sunt alintata si lipsita de "legatura" de cele materiale, indiferent de ce am facut cu ele? Ei, comedie! Unde mi-e ratiunea?

Este ciudat totusi. Un val urias de sentimente, si amintiri, si promisiuni...
Mi-am zis ca va fi toata viata alaturi de mine cel care nu ma va uita, care va ramane langa mine, oricat de dificila i-as parea, sau sunt. Cu toate ale mele. Trecut, prezent si orice fel de viitor. Am crezut ca asa va fi macar de data asta. Asa parea a fi. Cu tot trecutul, cu tot prezentul, cu toate visele, tot, tot...DAR.
Eu nu mai am putere/lacrimi sa fac acelasi lucru pentru el. Parca sunt cimentate taote ferestrele, tote fisurile care s-ar fi putut largi... Si pe oriunde am intrat pana acum, nu am intalnit acea notiune, acel simbol, acea primisiune in fata siesi, care sa-i aminteasca de iubirea ce mi-o poarta. Caci nu vreau sa cred ca Iubirea trece, asa cum nu vreau sa cred ca Prietenia se poate transforma in uitarea de acest tip.

Daca va fi vreodata sa vad mai bine, sau sa se crape vreun perete din acel buncar, sper ca oriunde as fi sa fiu atenta, sincera, curata si inteleapta.
Ma intreb de ce mi se pare ca nu sunt credincioasa, da, ca nu cred in Dumnezeu, in Cristos, in Duhul Sfant, In Iubirea Perfecta pe car eo simt, atunci cand imi vin aceste ganduri... Oare doar pentru ca nu sunt capabila sa zic din toata inima "Faca-se voia Ta"!? Oare sunt atat de artificiala ca aceasta credinta ne-resimtita?

Dar nu cred ca sunt lucruri care sa mi se lamureasca aici. Asa ca, pastreaza-le pe toate in inima, sus capul si traieste ca natura! smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 4 Sep 2009, 08:47 PM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.371
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Desi ti-am simtit de mult zbuciumul, m-am ferit sa intru cu galosii in suferinta ta.Spun asta, pentru ca orice as incerca sa spun, inimii nu-i poti comanda, dar mintii DA!
Tu ai sucit pe toate fetele durerea ta, ai incercat sa intelegi, sa gasesti o explicatie...Problema e ca o relatie se desfasoara in doi, daca el n-a mai fost pe aceeasi lungime de unda...sterge lacrima! Pune piciorul in cruda realitate si gandeste-te:
-Stii cate relatii aparent perfecte sunt adevarate iaduri pe pamant?
-Stii cata minciuna si umilinta inghit unele femei in numele iubirii ?
Cred ca sunt inca multe de-alde "Stii..." de astea, si sigur stii tot ce vreau eu sa spun acum...
Nu-ti poti sterge sentimentele cu buretele, inteleg asta, doar te rog, lasa-i inimii si lui Dumnezeu timp si va aparea impacarea, vindecarea, cum vrei tu sa-i spui...Ai incredere, vei gasi candva perechea , jumatatea aia dupa care alergam toti ca sa desavarsim intregul te va gasi ! Numai sa ai grija, poarta sa fie deschisa, inima libera, primitoare si calda!
Stii, buna mea mama avea o vorba:Fiecare buruiana are umbra ei!



Sper ca odihna sa-ti fie deplina, concediul placut si sa ne povestesti ce lucruri frumoase ai facut/vazut/trait!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 11 Sep 2009, 04:48 PM
Mesaj #82


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Vreau ca fiecare om sa fie constient de potentialul sau, de bunatatea din el.

Vreau ca fiecare om, oricat de sarac, sa-si ia o persoana de suflet pe care sa o ajute chiar si cu o paine saptamanal, sau cu o vorba buna.

Vreau ca fiecare om sa contientizeze ca poate iubi gratuit si ca se poate lasa iubit.

Vreau ca fiecare om sa stie ca nu duce nimic dincolo, dar ca ii este lui insusi suficient, si are inteligenta de a-si fi suficient pentru a trai in conditii bune daca respecta cateva reguli de igiena si bun simt pe care i le dicteaza constiinta.

Vreau ca fiecare om sa creada ca daca isi pune increderea in ce e trecator si tangibil nu poate visa mai sus, dar ca motivat de ...Dumnezeu(indiferent de apartenenta religioasa sau ideologica) poate renunta la ... rautatile din el. Asta o spun fara sa se diminueze credinta mea in crestinism, cu modelul de Om.

Vreau o lume mai buna. Cu credinta in acea forta supranaturala care ne cere respectul fata de viata, fata de natura, respectul fata de semeni, respectul fata de pamantul care ne hraneste, respectul fata de noi insine, care suntem mai mult decat ne lasam noi, prin comoditate, sa fim.

Mi-a placut ideea acelui "Dumnezeu necunoscut" din V.T. Vreau ca fiecare om sa il constientizeze, prin smerenie, astfel incat sa nu se mai bata in piept si sa spuna ca el detine singurul adevar...
Cred ca atunci vom vedea doar rezultatele Lucrarii acestui respect fata de El in lume, prin pastrarea curateniei personale si a spatiilor din jur, prin infumusetarea locurilor in care ne desfasuram activitatea, prin indeplinirea datoriilor la locul de munca, prin respectul fata de copii, batrani, cei singuri, bolnavi... Caci ce alta motivatie ne ajuta sa ne dorim perfectiunea?

Vreau sa continui proiectele incepute si parca cu cat sunt mai hotarata, cu atata imi vine gandul oboselii, al "dar ce castigi din asta? nu vezi ca trebuie sa-ti cauti al doilea job pt ca ti-au crescut creditele?"

In concediu am cheltuit foarte putin, aproape deloc. Deci, se poate. Daca eu pot, ca o pofticioasa ce sunt, altii de ce nu pot?

Mi se pare anormala toata situatia din jurul meu. Si eu am in jur cel putin patru persoane care gandesc cam la fel. Probabil cei care nu-i au pe acesti oameni langa ei, cu exemplele lor concrete, sunt cei care traiesc intr-o normalitate aparenta... dulce si comoda.

Oare cati gandesc: "Nu il primesc sa stea la noi ca are cancer.... " sau "nu intru ca e mizerie la el, cine stie ce boala iau?","nu dau mana cu batranul, ca uite ce murdar e!", "ia uite, a cazut pe jos si acum mananca din el..."
Cum traim de nu mai stim unde sunt limitele?

Singurul lucru pe care il pot face este sa ma rog si sa cer forta sa zambesc si sa-i iubesc bland si pana la moartea aceasta si pe acestia in nestiinta lor. SI mie mi-au trebuit ani sa inteleg ce trebuie sa fac sa-mi amintesc/ sa il pot iubi, din reflex aproape, chiar si pe acela care ma contrazice cu rautate in priviri, chiar si pe acela care m-a lovit, chiar si pe acela care nu ma iarta.

In weekend mi-am propus sa ajung pe la manastire, sa lucrez la programul anual pentru ong, sa ma vad cu prietena mea, sa scriu cate ceva pentru votdeblam, sa scriu un articol pentru site, sa merg la biserica, sa-mi fac agenda cu prospectii pentru saptamana urmatoare, sa fac mancare.

Imi vine sa sterg tot ce am scris si sa plec acasa fara sa mai trimit nimic pe han. Am facut de nenumarate ori asta in toti acesti ani. Citind mesajele din ultima perioada, imi dau seama ca am devenit foarte deschisa chiar si aici, unde vroiam sa fie ca un fel de "informare-pitire".

Oare de ce a inceput lumea sa-si tina jurnale online, la vedere?
Dar de ce am inceput eu sa fac asta, de vreme ce nu eram de acord cu jurnalele personale pe internet? Oare ma va afecta cu ceva? De ce mi-e frica? Ca doar o teama ascusa este rodul acestor neincrederi, nu? Hei, femeie! Ce ai? Oricum, cred ca e bine sa stim ca nu suntem singurii care ne zbatem sa ne depasim conditia de cetateni intr-o epoca a insensibilitatii, a lipsei de speranta, de pasiuni, de entuziasm, de lupte cu noi insine.... Si jurnalele din Povestea mea reprezinta inca un loc in care poti gasi oameni care sunt si nu sunt singuri...

Gata. La asta ma mai gandesc dupa ce mai lucrez nitel. Si dupa ce merg sa mananc ceva. smile.gif

Dascalita, multumesc de vizita, am citit ce mi-ai scris. In/dupa concediu mi-am propus sa-mi canalizez energia spre ceva constructiv; sa nu-mi creez blocaje din cauza dorurilor, ci sa le pastrez- sunt semne de umanitate, dar sa nu le las sa ma duc in starea in care sa visez prea mult la trecut si la viitor, ci sa revin la "omul de actiune" din mine. Ca a cam lipsit. smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 22 Sep 2009, 10:12 AM
Mesaj #83


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Printre definitii...

“Loneliness and the feeling of being unwanted is the most terrible poverty.”
Mother Teresa of Calcutta

- Capitala Belgiei. Frumos. Am auzit ca este frumoasa astazi.
- Da. Dar mai frumoasa si mai draga imi este prietena care ti-a luat locul...
- Fii fericit, dragule...

- Cincinico, pe unde umbli?
- Is aici. Off, de te-ai opri din alergatura sa vezi ca aproape iti musc coada. Asa, ca in banzile acelea animate, de lung metraj... smile.gif)

- Hei, lasa istoria.
- Stai, stai, mai am un sms de notat...
- Uita de el...
- Cum?... Sigur?... Gata. Am uitat. Toate sunt in trash. Multumit?

- Ce copii buni sunteti. Mai exista si oameni ca voi!?...
- Hei, ii spui tu ca suntem o ... minciuna?

Alege ce iubesti si apoi iubeste ce ai ales.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 23 Sep 2009, 10:16 AM
Mesaj #84


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Azi sunt foarte bine.

Dupa o dupa-amiaza de ieri plina de energia copiilor, o seara amestecata de de ce-uri, discutii, lacrimi si... un fel de imbratisari datatoare de un somn foarte bun- ca de mult nu am mai avut unul asa- o dimineata superba, in care, de un fel de "plin" nici nu am vazut culoarea rosie a semaforului. Bineinteles ca sunt si prost sincronizate...

Doamne, ce frumoasa e dimineata pe aleea spre metrou!

Azi simt sa muncesc cum nu am mai facut-o de mult timp. Cu zambetul pe buze, ochii in baza de date si mana pe telefon...

Diseara merg la film cu... o noua prietena.

Multe altele in stand-by, dar am nevoie de o perioada pentru mine si mai am de gand sa mi-o acord...

Go, go, go!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 23 Sep 2009, 02:37 PM
Mesaj #85


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



La ce film? smile.gif

Vii la intalnirea de duminica? Spune ca daaaa! tongue.gif


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 24 Sep 2009, 01:59 PM
Mesaj #86


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Am spus. smile.gif Sper sa lucram cu spor! thumb_yello.gif

Aseara nu am mai fost la film. Am preferat fructele si palavrageala... Si cum se putea altfel, cand tocmai a fost ceruta de nevasta?
In ianurie dansam. wink.gif Ce ma bucur pentru ea!

Anul acesta a fost anul nuntilor. Vreo cinci nunti. Plus altele la care nu am ajuns...

Sper sa fie orasul liber... Mi-e dor sa am timp si de han. smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 25 Sep 2009, 06:13 PM
Mesaj #87


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Dorul de han incepe sa se implineasca, pentru ca iar sunt in ... in pat.

Azi sigur nu voi uita ce am notat deja in scrisoare, in mesaje, in notepad-ul ce urmeaza sa se transforme intr-o alta scrisoare.

Inchizand ochii, din nou, mi-am amintit de iertare. Si un citat ce mi-a cazut sub ochi ulterior, cautand cu totul altceva, m-a facut sa reinchid ochii, sa las totul sa intre in mine si sa traiesc, sau ascult ce as putea auzi, ce ar putea exista dincolo de acest cotidian.

Citatul respectiv era "Inainte sa ne iertam unul pe altul , trebuie sa ne intelegem unul pe altul. (Emma Goldman)".

Meditatia mea s-a terminat foarte clar si simplu: de aceea trebuie sa incepem cu iertarea. Lipsa ei, pune bariere ocaziei de a intelege prin prisma Iubirii, singura intelegere pastratoare, declansatoare si descoperitoare, a umilintei si recunostintei continue.


Restul, despre toate senzatiile, intr-un alt loc, intr-o alta poveste... frumoasa si atat de reala cat este de real curajul de a o vedea aproape si neapartinandu-mi. smile.gif




Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 26 Sep 2009, 03:39 PM
Mesaj #88


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Lumina era la fel de indrazneata cu ramurile copacilor.

S-a ridicat incet, s-a apropiat de copacul cel mare, cu scoarta cenusie, sprijinindu-si capul de trunchiul puternic si, cu ochii inchisi, ce ii transformau chipul intr-un zambet alintat, cauta razele soarelui.
Buzele-i frumoase, asa, din profil, pareau iesite dintr-un tablou neterminat. Buzei inferioare ii tinea locul o pata stralucitoare, de parca zugravul nu se hotara de e umbra buzelor soarelui, sau a vreunei frunze care, de pofta, se desprinse pentru a poposi pe acea bucata rozie de trup cald.
Cretii ochilor ar fi cerut mai bine un par roscat, insa suvitele negre ce nu se lasau rasfirate de vant, aminteau de manunchiurile de iarba grele sub stratul de petrol care se scurgea mai sus de odaia bunicilor lui. Cat de vesela era in acea dupa-amiaza cand se rostogolea cu pofta pe iarba, la vale!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 26 Sep 2009, 05:57 PM
Mesaj #89


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



O dupa-amiaza in care as fi vrut sa vad unul dintre filmele:

Cinema Paradiso
LEgenda lui 1900
Apartamentul
Postasul
Corul
Vacanta la Roma
Pe aripile vantului
Fantoma din Monte Carlo
Contele de Monte Cristo
Mamma Mia!
Saolinul American
Luptatorii Cobra - sunt doua filme ce imi amintesc de scoala generala, cand faceam crutoane, sau prajeam seminte si rontaiam alaturi de alti vreo 10 vecini, calare cu totii pe singurul pat de la noi din camera... Ce ma mai certa mama ca nu terminam tot de pe "biletel" pana venea ea de la lucru. Si mai si gasea casa plina!
Aveam obiceiul sa ne adunam la cate unul dintre noi, sa caram video-ul de la unu' la altu'... SI cand ma gandesc ca acum suntem cu totii imprastiati care-pe unde, toti din gasca au 1-3 copii, unul nu mai e printre noi, unul a divortat... Ce ne mai distram! Ni se mai alaturau si parintii uneori, duminica, vara dandu-ne bani sa ne luam inghetata - asta in cazul in care nu faceam noi, fetele, lapte de pasare sau cornulete cu rahat... Hi, hi, ce fain era!
Bun.
Noua Luni
JUrnalul lui Bridget Jones
August Rush
Cantand in ploaie
Mary Poppins
Beauty and the Beast
Fantoma de la Opera
Sunetul Muzicii
Cantand in ploaie

si mai sunt cateva... . Dintre care chiar trebuie sa imi amintesc doua titluri. Doua comedii. Una gen Singur acasa, doar ca e cu un bebe care "scapa" prin oras, si alta cu un tip care o face pe managerul de "cuplari". Stiu ca am ras non-stop, dar habar n-am cum se mai numesc... In fine.

Ma dor ochii si nu doar, nu ma pot concentra pe nimic. Soo, muzica, struguri, ochii pe tavan si somn... again... smile.gif

Ce-as face o baie cu sare si cu spuma multa, multa! Si am pofta de tort de mere, asa cum stie sa faca doar mama unei foste colege de liceu... Miami, miami!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rovaniemi
mesaj 26 Sep 2009, 09:20 PM
Mesaj #90


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565



QUOTE(LINICA @ 26 Sep 2009, 06:57 PM) *
si mai sunt cateva... . Dintre care chiar trebuie sa imi amintesc doua titluri. Doua comedii. Una gen Singur acasa, doar ca e cu un bebe care "scapa" prin oras,


O mînă de ajutor:

http://www.imdb.com/title/tt0109190/

adică Baby's Day Out thumb_yello.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Data'q
mesaj 27 Sep 2009, 12:12 AM
Mesaj #91


Clopotar
******

Grup: Admin
Mesaje: 4.348
Inscris: 17 September 04
Din: Capitala
Forumist Nr.: 4.495



Să fie manageul în cuplări Hitch ?
Îmi ierți poate bătutul în ușă atât de târziu...


--------------------
Clopot
Lauda tie, Doamne!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 27 Sep 2009, 10:59 PM
Mesaj #92


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Da, da, da! Multumesc amandurora! hug.gif

Azi a fost o super zi! Si mai este inca. smile.gif

De ce scriu in Prefata...

"Cand scrii un jurnal pe care te-ai hotarat sa-l faci public si crezi ca el nu va interesa pe nimeni, ai senzatia clara ca scrii, de fapt, doar pentru tine. Si chiar asa e. Iti face bine sa-ti vezi si material gandurile. E ca si cand te parasesc si intra in alta realitate. E ca si cand eliberezi niste pasari din cusca, si ele isi iau zborul. Pe cine vor intalni in drumul lor? Nu mai e treaba ta. Vor intalni pe cine trebuie sa intalneasca... Dar sentimentul de a le elibera e ca si cum ai trage o gura de aer curat si tare. Ii face bine omului sa gandeasca si sa scrie." Oana Pellea, Jurnal 2003-2009, cu o prefata de Ioana Parvulescu... "Un jurnal care face bine". smile.gif

Stateam in catedrala astazi, pe scaunul pe care cine stie cine a mai stat...
Si, in timp ce soprana canta cantecul de la impartasanie, vitraliile dovedeau ca seara se lasa... incet, incet, incet...
O alta provocare, printr-o alta zi de care te vei bucura sau ... nu. Dar, precedata de pauza... de tacere... de rabdare... de recunostinta... de meditatie... de a te intalni pe tine cu tine... de a lasa sa ti se perinde ideile si visele, si indraznelile si neputintele, si slabiciunile, si fricile... de a lasa sa fii linistit, dupa ce o zi intreaga ai trait intens.
Da. Doar trairea intensa ma face sa simt dulceata odihnei. Si in 5 minute probabil voi visa, lasand acest vals minunat al pianistului din ocean sa se piarda... sa ma piarda...

Intinde-mi bratele, strange-ma langa tine, lasa-ma sa stau linistita intre bratele acestea ce tanjesc sa ma cunoasca in cele mai mici detalii... frumoase prin insasi ochii inchisi care invita doar ...simtul tactil?... sa cante, sa danseze, sa traiasca... sa adoarma cu zambetul intr-o mangaiere calda, alene de alintata... blanda si rabdatoare...

Da, nu ma indoiesc ca vei ramane cu mine intocmai ... pianistului ce canta din ce in ce mai frumos... mai molipsitor... pe furtuna... transformand muzica in masculinul de la furtuna pentru a o potoli in favoarea... valurilor molcome... hi, hi. smile.gif


Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 2 Oct 2009, 03:39 AM
Mesaj #93


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Printre idei...

- Cei care nu invata nimic, invata sa faca rau, zicea pe undeva M Kogalniceanu. La fel cum zicea ca puterea si fericirea unui stat se afla in puterea si fericirea multimii. Mereu, aceleasi probleme. De ce ar fi acum mai grav?

- Ieri imi venea sa plec din Bucuresti. Sa las totul si sa plec. O mizerie de nedescris in metrou, galagie... haos. Oare azi imi va trece?

- "Foarte bine." sau "Asa imi trebuie?" hmm.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 6 Oct 2009, 07:51 AM
Mesaj #94


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



O dimineata superba, un taximetrist mandru ca este tata tanar (33 de ani, o fetita de 13 ani), struguri parfumati, cioco, linistea biroului, zambete, zambete, zambete...


Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 9 Oct 2009, 10:46 AM
Mesaj #95


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Meditatia lunii...


Reflecţia săptămânii
Andrei Pătrîncă
PORTRETUL SLUJITORULUI "DE SUS"
Nr. 26 (192), 21.09.2009

Isus înfăptuise câteva minuni, atât vizând trupul, dar, mai ales, mintea robită a oamenilor aflaţi în necunoştinţă de El. Pe unde mergea, stârnea reacţii antagonice: inimile sincere Îl priveau drept un mare Om al lui Dumnezeu, făţarnicii lideri religioşi ai vremii vedeau în El pretendentul de temut la admiraţia colectivă a poporului. Doar în inimile rudelor Sale se dădeau lupte cumplite. Ele însele îi cunoşteau de aproape pe Isus, pe Iosif şi pe Maria. Ştiau despre naşterea supranaturală a Domnului, din fecioară; despre profeţia lui Simeon; despre "rătăcirea în Templu" a Copilului Isus, căutat cu disperare de părinţi, în vreme ce El explica Scripturile ca un mare rabin; despre caracterul Său în care nu se zărea nici urmă de păcat; despre cerurile deschise la botezul Său şi prima mărturisire a Sfintei Treimi, făcută de Dumnezeu Tatăl şi de Duhul Sfânt, în chip de porumbel; despre minunile Sale, ş.a. Dar totuşi, în multe, Isus părea un simplu om. Un om care avea nevoie de hrană, de somn, de părinţi, de prieteni. Însă ceea ce îi şoca pe apropiaţii familiei Domnului era infinita Lui modestie. Se apropia sărbătoarea Corturilor, praznic evreiesc important. Era un moment propice pentru ca Isus, dacă era cu adevărat ceea ce pretindea a fi, să meargă în Iudeea şi să-Şi facă publică identitatea. "Arată-Te pe Tine Însuţi lumii!" (Ioan 7, 4b), L-au îndemnat rudele Sale, chiar ele necrezând în El. Şi a continuat această necredinţă până dincolo de martiriu. Nici la ceas de răstignire aceştia nu erau lângă cruce, solidari, cum s-ar fi cuvenit, cu durerea lui Isus şi a Mariei. Maica, singură acum, nu le e încredinţată lor, ci ucenicului iubirii, care a luat-o din acea zi la el acasă şi a tratat-o ca pe propria lui mamă. Cristos nu a venit însă în lume pentru a căuta închinarea lumii, ci pentru a-L face de cunoscut pe Tatăl, Prima Persoană a Sfintei Treimi. Aceasta este ceea ce n-au înţeles rudele Sale. În ecuaţia sublimă a Sfintei Treimi, fiecare Persoană o mărturiseşte pe cealaltă. Tatăl declară solemn că Isus este Fiul Cel Preaiubit, în care Îşi găseşte toată plăcerea. Fiul Îl arată mereu omului pe Tatăl. Iar după proslăvirea Fiului, după înălţarea Sa şi pogorârea Duhului Sfânt, Spiritul lui Dumnezeu vorbeşte mereu şi mereu despre Fiul, în afara şi, mai ales, înăuntrul fiinţei născute din El. Vor învăţa această lecţie rudele Domnului, în ora Rusaliilor lor individuale.

Şi pe noi, astăzi, rudele spirituale ale Domnului, ne pândesc aceleaşi greşeli, în raportarea noastră la Dumnezeu, cum s-a întâmplat în vechime. Citeam, cu câteva seri în urmă, capitolul 8 din Evanghelia după Ioan. Am dat peste versetul 23, în care e relatat cum Isus le spune liderilor religioşi ai vremii: "Voi sunteţi de jos, Eu sunt de Sus". M-a cercetat cuvântul acesta... Şi m-am regăsit în spusele Domnului Cristos. În categoria de jos. Am identificat în viaţa mea şi în cele ale cunoscuţilor mei câteva erori fundamentale în slujirea lui Dumnezeu şi, cum s-ar putea să vă regăsiţi şi dvs. pe aici, bucuros vreau să medităm împreună la ele. Din capul locului, vă încurajez să credeţi în chemarea şi responsabilitatea ce vă sunt încredinţate de Însuşi Cristos în slujirea Lui, indiferent dacă sunteţi sau nu păstor de suflete.

Slujitorul "de jos" se glorifică pe sine, cel de jos; slujitorul "de Sus" Îl glorifică pe Cel de Sus. "Cine vorbeşte de la sine însuşi caută gloria lui însuşi; dar Cine caută gloria Celui care L-a trimis, Acela este adevărat şi în El nu este nedreptate" (Ioan 7, 18). Un compozitor creştin obişnuia să spună: "Să avem grijă să nu ne folosim noi de Numele lui Isus, ci să-L lăsăm pe El să se folosească de numele nostru". Mândria este cea mai mare ameninţare pe care o are de înfruntat slujitorul devotat al lui Dumnezeu. Nici nu ne dăm seama cum dreptatea lui Cristos în noi devine, în mintea noastră, dreptatea noastră, cum sfinţenia Lui în noi devine virtutea noastră. Atunci când pierdem din vedere că nu suntem nimic şi că singura noastră valoare e prezenţa Lui în noi, iar aceasta nu ni se datorează nouă, ci e meritul Lui exclusiv, alunecăm pe panta mândriei. Şi de suntem încercaţi peste măsură, de suntem în încurcături neimaginabile, de strigăm la Dumnezeu de mult timp şi nu primim răspuns, de am devenit prea aroganţi, prea cârcotaşi, prea critici la adresa celorlalţi, problema este că e prea mult "suntem" în noi. Suntem prea mult. Şi când suntem, Cel ce Este cu adevărat nu mai încape. Am avut ocazia să întâlnesc de curând un om care se credea devotat lui Dumnezeu. El mi-a povestit cum soţia preotului bisericii din care făcea parte l-a certat într-o zi pentru că el crede că e mântuit şi că nu se poate ca a lui convertire să nu-l ducă în cer. Concluzia lui a fost: "vezi: dacă nu eşti curat, nu ai îndrăzneală să crezi în mântuirea ta". El se credea curat, prima greşeală. El o credea pe femeie murdară de păcat, mult mai jos decât era el, a doua greşeală. Dar, cu mici nuanţe distincte, la fel facem şi noi. Oridecâteori îi vedem pe alţii mai păcătoşi decât noi, oridecâteori găsim motive de justificare a propriei rebeliuni, oridecâteori nu mai vedem în noi nici un ungher întunecat care să ne facă să spunem că am păcătuit mai rău decât dobitoacele, nu suntem mai neprihăniţi, ci mai miopi spiritual. În realitate, începem să fim abia când învăţăm să nu mai fim.

Slujitorul "de jos" coboară învăţăturile lui Dumnezeu la nivelul lui, slujitorul "de Sus" se înalţă el la statura adevărurilor sfinte. "...va fi un timp când nu vor suporta învăţătura sănătoasă, ci, dorind să-şi desfăteze urechile, îşi vor strânge o mulţime de învăţători după poftele lor; şi îşi vor întoarce urechea de la adevăr şi se vor abate spre basme" (2 Timotei 4, 3- 4). Dacă astăzi împlinim doar ce dorim din ce ne este descoperit şi nici măcar nu ne dăm seama că e greşit ceea ce facem, am coborât prea mult Adevărul. Într-o aşa măsură l-am coborât, încât, în loc să ne elibereze, ceea ce trăim din el ne face de două ori robi: robi ai firii noastre neîmblânzite şi robi ai cunoştinţei perceptelor divine, a căror neîmplinire ne creşte doar simţământul vinovăţiei, nu pe cel al libertăţii lăuntrice. Prima treaptă e să trăim noi înşine Adevărul trunchiat. A doua este să îi convertim şi pe alţii, care caută în noi călăuzire spirituală, la felul nostru de a gândi. A treia este să-i rănim, expunem, discredităm pe cei care Îl caută încă, sincer, pe Isus: "Păzitorii care cutreieră cetatea m-au găsit, m-au bătut, m-au rănit; păzitorii zidurilor mi-au luat vălul" (CC 5, 7). Atunci când, cu onestitate, acceptăm Adevărul în plinătatea lui, avem pace, suntem noi înşine corect călăuziţi înspre cer, suntem candele în noapte pentru toţi pelerinii spre Cetatea Cerească.

Slujitorul "de Sus" Îl glorifică pe Cel de Sus şi se înalţă el însuşi la altitudinea lucrurilor de Sus. Şi chiar făcând acestea, îşi aduce aminte de următoarea pildă. Un călugăr avea o barbă, de care era tare mândru. În fiecare zi, îşi privea barba, încântat fiind mai mult şi mai mult de a ei frumuseţe. Într-o zi, dându-şi seama că propria barbă a devenit un idol, se hotărăşte să şi-o taie. Tristeţea de pe moment e înlocuită treptat cu o nouă bucurie: "nu mai am barbă. Am tăiat barba pe care o aveam, atât de mult Îl iubesc pe Dumnezeu!" Din nou, mândria îşi face loc, sub o altă formă.

Să cutezăm, aşadar, a înainta spre cele de Sus, deplin conştienţi fiind, însă, că între noi, cei de jos, şi Dumnezeu, Cel de Sus, e cale de o cruce, cale pe care numai Cristos, supărătorul de modest Cristos, a putut-o parcurge!

Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 9 Oct 2009, 04:57 PM
Mesaj #96


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Prin praful galactic alerg ca un cal inaripat
lasand in spate firele din tesutu-mi
si puful din zbor.

In departare vad liminite jucause
ca licuricii dupa care alergam in noptile cu luna
si gonesc mai cu spor.

Imi desprind picioarele de pamantul cald
pantofii raman departe de degete
si zboru-mi e real.

Mainile-mi se inalta in sus cu usurinta
ca tulpina florii soarelui
si ...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 20 Oct 2009, 10:51 AM
Mesaj #97


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Se apropie alegerile. Bun moment de meditaţie asupra a ceea ce ne dorim de la România, această ţară aproape invizibilă sau 'mereu în altă parte' pentru cetăţenii ei.
Doamne, dar câţi dintre noi citesc programele de guvernare? Câţi se interesează de candidaţi?

Ştim că dorim să trăim civilizat, dar nu încercăm să ne autodepăşim. Aruncăm in continuare gunoaie din maşină, deşi înainte de a o face am criticat puternic clasa politică pentru că nu face nimic pentru o ţară civilizată, că nu este exemplu.
Tragem tot cerul pe noi şi îl claxonam cu insistenţă pe cel cu maşină de Bv din faţa noastră, fără pic de inţelegere a faptului ca este străin in Bucureşti. Şi tocmai când am terminat de vorbit despre traficul exemplar din Austria.

Când vom inceta a ne purta ca nişte schizofrenici? Când vom deveni mai calzi cu noi inşine, cu cei din jur? Când ne vom iubi sănătos ţara, şi oraşul, şi casa, şi familia?

Am impresia că e din ce in ce mai greu să imi pastrez entuziasmul în această masă care cere Singurătatea si Izolarea celor care mai speră într-o lume mai bună, mai curată...

De reţinut:
10.10.2009 P.I.
17.10.2009 S.L.
19.10.2009 Punct si virgulă, pentru altă frază...

Toamna aceasta, la mine acasă, iese din tipar. De parcă mă aştepta intenţionat cu o surpriză pentru a-mi arăta ca fiecare apus e altfel...
Frunzele copacilor nu se ingălbenesc si se deprind, ci se strâng, se fac tot mai mici, de parcă ar fi nişte puncte pe ramurile copacilor, se usucă, îşi schimbă culoarea si abia apoi cad. Sau sunt smulse de pe ramuri de vant si ploaie... Astfel, padurea pare un tablou facut din puncte de diferite culori. Minunat fenomen pe dealurile copilăriei mele!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 28 Oct 2009, 05:36 PM
Mesaj #98


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Un apus superb astazi.
Cerul este roz-portocaliu, cu munti de nori mov-cenusii. Este absolut superb, mai ales ca tocmai trece un stol de pasari...

Ieri ma gandeam de ce omul are nevoie sa venereze moastele sfintilor. Oare sfintii ce inteleg cand ne privesc, in marea lor iubire pentru noi si pentru Dumnezeu? In marea lor smerenie si recunostinta fata de Mantuitor?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 30 Oct 2009, 11:18 AM
Mesaj #99


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Aurelia a intrat in camera albastra si, ocolind privirea din tabloul cu rama plina de praf, s-a apropiat de aceeasi fereastra, langa care visele-i s-au cuibarit de atatea ori oglindindu-si pierdute rasaritul si apusul prin schimbarea anotimpurilor.

Pe pajistile din jurul castelului, doar calul batranului se vedea alergand. Sigur ca tot fluturii albi erau vinovati de zburdalnicia lui.


Acest topic a fost editat de LINICA: 30 Oct 2009, 11:23 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 30 Oct 2009, 08:15 PM
Mesaj #100


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Am trecut sa vad ce mai faci rolleyes.gif ... si sa-ti las un cadou virtual, o bratara desenata si executata de Sam Patania.



--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 2 Nov 2009, 11:57 PM
Mesaj #101


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



exergy33, iti multumesc frumos.

- Iar acum, la culcare. Somn usor, parca ii auzea pe parintii care le spuneau ultimile cuvinte in acea zi.
- Sapte purici pe-un picior!
- Si pe altul douazecisidoi, ca sa fim in vis cu voi.

- Hi, hi...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 4 Nov 2009, 12:01 PM
Mesaj #102


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Printre sms-uri de familie. smile.gif

- Ce frumos este afara, sa simti atunci cand pasesti, scartaitul zapezii sub picioarele tale si sa auzi fulgii de omat lovind cu delicatete si albind tot ce le sta in cale, transformand si luminand orizontul intunecat. Vazand toate aceste minunatii nu poti sa nu il preamaresti pe cel care a creat toate acestea. Noapte buna!

Sper sa pot trai atat cat sa ii fac pe cei dragi mie sa simta, macar o data in sirul clipelor lor, cat de mult ii iubesc.
Si daca voi fi suficient de atenta sa constientizez aceasta capacitate de a iubi care se afla in mine, crezand cu putere ca sunt chemata la ea, nascuta din ea, crescuta prin ea, as fi cu adevarat salvata. smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 6 Nov 2009, 09:05 PM
Mesaj #103


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Uite un cer mai deosebit! ... nu stiu daca de noiembrie ...

http://z.about.com/d/painting/1/0/c/k/1/ppexpress-KVath.jpg


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 1 Dec 2009, 10:59 AM
Mesaj #104


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



- Cu zambetul asta pe buze, sigur nu esti depresiva...
- Hi, hi...
_ _

Printre sms-uri de familie. smile.gif

- Oare ai adormit deja... Sa te simti bine, sa visezi frumos si sa te trezesti dimineata bine-dispusa, stiind ca ai un frate care tine mult la tine... chiar daca nu mereu iti poate dovedi acest lucru.
_ _

Exergy33, multumesc mult! Am facut azi, cu gandul la tine, cateva poze cu ultimile urme de toamna. Sper sa invat cat mai repede sa le atasez si sa-mi gasesc cablul de la telefon pentru a le descarca - pare ca nu-mi mai functioneaza bluetoothul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 20 Dec 2009, 11:23 PM
Mesaj #105


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Tocmai am terminat de vizionat Shall we dans.
Ma intrebam la finalul lui, cu valsul inca proaspat in minte, de ce nu mi-a recomandat nimeni acest film acum cateva luni? smile.gif
Ei, nu-i bai! am trait fara influente externe tot ce se putea trai intr-o perioada aparent de punct, aparent de virgula...

Shell we dans, un film despre inceputuri si un film despre continuari... spectaculoase.

De fapt, un film al punct si virgulei simbolice. Un film al definitiilor esentiale.

Un film al pasilor partiali; ai pasilor care capata incredere incetul cu incetul, uneori ajutati de ... maini externe; maini care par a trece dincolo de teritoriul bine delimitat dinainte.

Un film al lantului ce ne leaga. Iar totul incepe prin a fi noi insine. A ne lasa parca trasi de nu stiu cine, spre nu stiu ce, pentru nu stiu cine... Si cu daruire coerenta si nemascata, macar la final, cel care primeste esti mai ales tu, caci restul nu-l poti patrunde...

Un film al calatoriei autentice; al lipsei pierderii timpului cu plictiseli si ignorante.

Atunci cand mintea iti este ocupata cu a da un sens acelor perioade de timp care iti ocupa toata viata- serviciul, familia- chiar si atunci cand esti in trecere de la una la alta, intr-un simplu vagon ce-ti ofera ragazul legaturii, atunci inima raspunde chemarilor autentice.
Iar tot ce incepe autentic, nu poate avea decat un sfarsit pe masura autenticitatii cu care este creat, bucla cu bucla, lantul...

Un montaj frumos. Ca viata.

- Shall We Dance? smile.gif Nu conteaza ce... dar inchide ochii si pasii ce nu ies intocmai vor fi cei mai originali pasi prin atentia cu care ii recunosti ca nefiind intocmai.

Aurelia se trezise in fata celui mai frumos bradut pe care l-a avut in viata ei. Bradutul perfect de Craciun, in casuta perfecta, in singuratatea perfecta...

- Da. Acesta este o alta Perfectiune. Sa adormi cu gandul ca habar n-ai care sunt cele doua capete ale lantului care doar arareori te face sa ii mai auzi prezenta...

Acest topic a fost editat de LINICA: 21 Dec 2009, 10:37 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 04:48 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman