HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Vrei si tu un Jurnal?

Daca doriti si dumneavoastra un Jurnal, trimiteti un mesaj in acest sens in cadrul topicului Detalii Forum.
Nou: Autorul unui jurnal are dreptul de a decide ca un mesaj scris in cadrul Jurnalului sau de catre altcineva sa fie sters. Daca doriti acest lucru, trimiteti-mi un PM cu adresa mesajului in cauza si acesta va fi sters (bineinteles, atat timp cat nu se exagereaza).

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Prefata Intarziata, [Jurnalul Linicai]
LINICA
mesaj 15 Apr 2009, 05:45 PM
Mesaj #36


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Aseara am fost la film. O experienta interesanta. Singura si... linistita pentru ca speranta ca dragostea trece de prezenta fizica a triumfat si de asta data.

Azi, prin han, mi s-a confirmat, interior, ca Ispiratia Divina se afla in toate si ca noi suntem doar instrumente. Aceasta intarire ma face sa reflectez asupra drepturilor de autor. Oare nu toate ne sunt date pentru a le da mai departe? Oare cat din cat dam, putem reproduce intocmai? In ce situatii?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 16 Apr 2009, 02:55 PM
Mesaj #37


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Azi este o zi minunata!
Desi in mine domneste in continuare intrebarea de dor si nelinistea datorata lipsei unui raspuns, celelalte "descoperiri", care raspund unor intrebari pe care le-am aflat doar o data cu raspunsurile venite, infrumuseteaza clipele. Da, le infrumuseteaza desi, dupa ce mai descopar in mine cate ceva, ma simt obosita.
Azi, prin cele citite si traite la han, printr-o discutie cu unul dintre clienti, prin rugamintea pe care mi-a adresat-o o persoana de a o ajuta cu ceva, am simtit ca ne apartinem unul altuia. Poate nu in mod egal, din cauza lipsei vederii in spatiu si in timp, in sensibilitatea si in pragmatismul celor ce ne inconjoara... chiar cu simpla lor respiratie... dar ne apartinem! E minunat, e extraordinar, e frumos! E ....a ne lasa sa fim intocmai naturii - sa existam si sa ne daruim gratuit, dupa legea firii!

-Doamne, cred ca incep sa simt misterul Trupului Mistic.
-Te rog, spune-mi, daca nu as fi fost botezata si crescuta intr-un mediu crestin, as fi trait toate acestea? Daca da, cum le-as fi cuprins in doua cuvinte?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 17 Apr 2009, 04:06 PM
Mesaj #38


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Azi mi s-au intamplat iar lucruri minunate! Cred ca toate sunt pentru a intelege ca toleranta si iubirea se mentine, construindu-le continuu. Inteleg acum ce inseamna pentru zilele noastre "Cine nu are pacat, sa arunce primul cu piatra'. Da fapt, pietrele sunt mai mult decat "judecatile", "etichetele" noastre. Sunt "reprosurile" pe care le facem celor din jur, mai ales celor dragi, carora ne "laudam" ca ii iubim.
Azi am descoperit ca pe alcoolici, indiferent cat de rau se comporta, trebuie sa-i iubesti. La pomeni, oamenii dau si vin. Multi refuza, sau beau cu sila. Ei insa, beau cu pofta si spun din inima "Dumnezeu sa primeasca". Si, din care observ, oamenii chiar ii cauta cu privirea prin cimitire- mai ales pe cei pe care ii cunosc. Ca cine nu refuza paharul " pomanii" cand il intinzi? Poate ca raposatii nostri sunt eliberati pentru ca pofta lor potolita se transforma in adevarata rugaciune. Astfel, ei, betivii, sunt prin aceasta calitate a defectului lor, o veriga din lantul acesta mare, un madular care face probeleme, dar fara de care nu putem ramane intregi. Doamne, eu nu stiu sa primesc pomana! Fug de ea. Cateodata mi se pare o povara. Dar unde sa o pun? Daca nu o mananc trebuie sa o pun la un copac, sau sa o arunc?
Tot azi am inteles cat de mult a luptat interior Omul Isus, astfel incat sa ne iubeasca pe toti, la fel, asa cum suntem- cu neputintele noastre, cu franele pe car eni le pune societatea- cu care, de fapt, ne confundam prin lipsa de curaj in a trece dincolo de forma cuvintelor. Asta nu inseamna ca nu il durea ce faceam, ce nu puteam sa face, ce ignoram... Dar peste toate, suferinta pricinuita de ele a reusit sa o transforme pan ala capat, din iubire, in Jertfa Sfanta- nepatata de vreo ezitare.
Aseara am incercat sa intru in Gradina Ghetemani. Adevarata rugaciune de daruire este un fel suferinta a trupului, a materiei. Astfel, nu mi se pare imposibil sa transpiri rugandu-te; iar cand nu intelegi, stii ce te asteapta, ai in fata toata suferinta lumii, pe care o percdepi dincolo de spatiu si timp, asa cum a avut capacitatea acest Om Real, Isus, a asuda sange in rugaciune nu este, chiar nu este legenda!
Aseara, participand la denie am mai inteles ceva. Am inteles ca jertfa noua, zilnic prezenta in Euharistie, este jertfa de iubire nesangeroasa. E din iubire, dar totusi, e jertfa. Si trebuie luata ca atare- in intelesul real al cuvantului, rostita cu pauza penru meditatie. Adia astfel, putem incepe sa intelegem.

Am mai invatat multe, multe, multe! Sper ca in seara asta sa mai pot nota, macar in caietul de acasa! Oare in seara aceasta ce voi mai invata?

Probabil dupa sarbatori nu voi mai putea intra aici, la han, din motive de serviciu. Asadar, va spun tuturor: Cristos a inviat! Si Cristos inviat nu mai moare!

Mare este fericirea data de convertire(de aflarea a ceea ce este Bine si dorinta de a iubi din ce in ce mai mult si mai cu pace)! E o fericire nebuna-adica de neinteles pentru multi cei care-si pun bariere din diferite motive, culturale sau pur si simplu, de comoditate... Dar daca acestia nu ar exista, ne-am mai putea numi noi insine fericitii nebuni? Cu ce ne-am compara?

_ _
Privind dorul meu... mi-e dor cand il vad, mi-e dor cand nu-l vad. Cred ca a devenit stare permanenta pentru ca se afla deja in mine... smile.gif Asadar, de ce sa vreau atat de insistent sa il mai vad daca il port deja?

Acest topic a fost editat de LINICA: 17 Apr 2009, 04:16 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 17 Apr 2009, 04:06 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Felina
mesaj 17 Apr 2009, 04:24 PM
Mesaj #39


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(LINICA @ 17 Apr 2009, 03:06 PM) *
Daca nu o mananc trebuie sa o pun la un copac, sau sa o arunc?



Da-o unui copil, copii intotdeauna se bucura. Si apoi... dar din dar se face rai, nu?


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 17 Apr 2009, 10:03 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.371
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Paste fericit si linistit iti doresc!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 21 Apr 2009, 02:48 PM
Mesaj #41


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Felina, de obicei asa fac. Dar uneori o tin in casa si mucegaieste.

dascalita, in cele din urma, a fost linistit. Multumesc de urare.
Numai doruri...
Mi-e asa dor de munte! Mi-e dor sa merg pana nu imi mai simt picioarele! Mi-e dor sa ajung in poienita, sa ma intind pe iarba proaspata si sa stiu ca acea clipa ce-mi va poposi pe pleoape, va sterge toate dezamagirile care lasa in suflet o asa imagine superficiala asupra vietii!

Cred ca in weekend voi pleca in Piatra Craiului. Abia astept sa mangai pamantul pe par si sa-i soptesc la ureche toata dragostea mea de si pentru ea, natura. smile.gif Apoi sa privesc cerul, lasand gandurile sa fie duse de vantul rece care vine cantand cantecul vremurilor de veacuri... Si astfel, sa-mi amintesc ca peste 2-3 ani, zilele acestea vor fi trecut... lasandu-ma sa ma descopar neincetat in istoria-mi.

Dar pana in weekend - poate ultimul weekend "de primavara" la munte, conteaza Acum-ul ca primul, singurul si ultimul...


Azi am redescoperit cateva melodii dragi mie, printre care si Over de rainbow. smile.gif

Acest topic a fost editat de LINICA: 21 Apr 2009, 04:41 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 22 Apr 2009, 11:29 AM
Mesaj #42


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Iata-ma vrand sa nu uit aceste trairi... O, Hanule, spatiu drag, cu hangii si hangite de la care am avut/am asa mult de invatat!

Gata, am trecut, cel putin pentru moment, de perioada "de ce" - urilor. Increderea in Speranta este cheia. smile.gif

Azi am inteles ca mi-e dor de mama tocmai acum, cand dorul e din ce in ce mai mare, acum, cand constientizez despartirea, in plinatatea suferintei ei! Mi-e dor de ea pentru ca ar fi singura persoana in fata careia mi-as pastra demnitatea in suferinta ca sa nu o mahnesc. Pentru ca stiu ca iubirea ei pentru mine, intrece orice iubire pe care un pamantean mi-ar putea-o da. Pentru ca stiu ca oricat de rece ar fi ea cu mine, prima mangaiere pe par am primit-o de la ea, primii ochi care m-au privit cu mandrie si duiosenie au fost ai ei, primele maini care m-au alintat au fost ale ei, primele buze care mi-au soptit Tatal nostru au fost ale ei, primele urechi care au fost indurerate de plansul meu de suferinta au fost ale ei, primile picioare care au alergat pentru mine au fost ale ei... pentru ca stiu ca le-a indurat pe toate, singura, cand inca era tanara,(si) pentru copilul ei... Cata iubire, mama! Ma bucur ca traiesc aceasta suferinta! Astfel nu stiam ca te iubesc atat de mult! Ca ma iubesti atat de mult, dincolo de racela ta, provenita din faptul ca nu a fost nimeni tandru cu tine, asa cum firea ta romantica o cersea adesea!

Doamne, transforma aceasta suferinta in jerta. Scapa-ma de nelinistea adusa de posibiltatea ca acesta suferinta sa fie "katarsis", neliniste ce vine din incertitudinea, griul situatiei.

Azi am ascultat Cargo, Mama si Viata e jocul. Mama, incep sa imi asum toate lucrurile. Cred ca ai fi mandra sa stii ca fata ta devine matura.



Go to the top of the page
 
+Quote Post
Boudicca
mesaj 22 Apr 2009, 02:33 PM
Mesaj #43


ex-nOtHiNg_SwEeT
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.170
Inscris: 14 February 08
Din: lumea mea
Forumist Nr.: 11.273



hug.gif


--------------------

" Non, rien de rien
Non, je ne regrette rien
Ni le bien qu'on m'a fait, ni le mal
Tout ça m'est bien égal... "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 23 Apr 2009, 01:28 PM
Mesaj #44


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



De aproape 20 de ani incoace, tot e in mine un sentiment de... intrebare-curiozitate-mirare. Cum pot trece asa repede de la o starea la alta?
Ei bine, de cateva zile, starea persista. Nu mai vrea sa treaca la veselia aceea naiva, uneori "impertinenta" penrtu unii din jur, la acea imbratisare in care imi vine sa ii cuprind pe toti si toate din jur si sa-i fac una cu mine!
Aseara, cu prietenii, mi se sfasia inima continuu... desi era voie buna. Ochii mei nu puteau sa stea singuri in cap. Trebuia sa-i tin foarte tare cu pleoapele. Asa puteam sa evit cele doua pericole: sa mi se scurga, uitandu-se dupa telefon si sa inund toata casa.
Am plecat inainte de a se termina petrecerea. Simteam ca nu vreau sa fiu vazuta in starea aceea.. oricum, fusesem in oras imbracata cam subtire, avand in vedere ca sunt friguroasa, si au crezut ca ma doare capul pt ca ma paste vreo raceala, asa ca am plecat fara sa mai dau justificari.
Unul dintre ei, cu care ma simt de obicei foarte bine, m-a condus la metrou... Abia asteptam sa ajung acasa. Acasa, un chin. Un chin care nu trecea nici cu rugaciune, nici cu gimnastica... nici cu acea discutie care se invarte in jurul lui "stiu cum trebuie sa ma port, stiu ce le spun altora..."
Desi am mai trecut prin asta, acum sunt cu atat mai mult ranita/dezamagita/ nervoasa pe mine ca nu m-am gandit acum trei ani ca doar sotul meu va trebui sa se mai bucure de mine, cu mine, pentru mine in totalitate, indiferent de sentimentele mele si promisiunile nerostite si doar el va fi obiectul tandretei mele! "
In cele din urma... dupa o rememorare a cuvintelor si situatiilor, promisiunilor verbale cu subinteles, mi-am dat seama ca exista posibilitatea sa nu ma insel, asa ca merita asteptarea. Iar o atitudine negativa, o gandire deprimanta nu ne va ajuta pe niciunul.
Astfel, convingerea ca am procedat bine, fiind eu insami mai ales in ultimile luni, m-a convins ca daca nu ma vrea asa, nu vom fi fericiti niciunul. Pentru ca, vorba cantecului "Nu va reusi sa ne desparta de iubirea lui Cristos..."
Toate amintirile comune m-au facut sa imi spun dinnou ca, ori totul a fost o minciuna, ori perioada aceasta este doar o incercare ce ne va intari si vom putea merge inainte ca Noi, indiferent ca acum... ne-am transformat in ecuatie cu o necunoscuta...
Doamne, multumesc pentru tot, iarta-ma pentru toate si, te rog, lumineaza-ne!

Aseara ma uitam neputincioasa la jurnal. Ma uitam la chitara si imi venea in minte doar refrenul noului cantec ce-mi sta in minte de vreo 3 zile... "Nu ma miti, caci stim prea bine, minciuna nu-i prietena cu tine. Nu ma minti, caci stiu doar doi: iubirea cantareste Noi. Nu ma minti, caci stim prea bine, minciuna nu-i nici plai, nici rai, nici stele si nici glas de nai. Nu mai minti, stim doar noi doi: azi este ea, dar maine... vom ramane Noi".

Azi dimineata m-a sunat mama sa ma intrebe ce fac.
- Sigur esti bine?
- Ihhm.
- Sigur nu ai probleme?
- Tzz..
- La serviciu este bine?
- Ei, nu prea am chef, nu ma pot concentra... sper sa sa-mi vina si sa treaza repede, repede.
- O sa treaca. Eu sunt cu M. I-am dat o tuica... (rad amandoua).
- Mai, dar ce chefuiti?
- Ei, nimic...Am strans cateva varfuri de urzici, cred ca sunt ultimile pe anu' asta. Ce mi-ar placea sa-ti trimit si tie. Ca nici taica-tu nu mananca, ceilalti nu sunt acasa...
- Mda, nu ai facut de Paste...
- Da, mai mamica, dar aveam multa mancare...
- Da, mai, stiu. Oricum, daca vroiam cu orice pret, mergeam eu sa-mi fac.
- Ia spune, te descurci cu casa? As vrea sa putem sa-ti trimitem niste bani. Dar la banii nostri... doar ne rugam pentru tine...
- E cel mai important, mama. Azi suntem, maine nu suntem. Azi avem, maine nu avem... Mai am 34 de ani... trece repede timpul. Nu stiu cum au zburat lunile astea.
- Si apoi o sa vina inca 50 in care sa te bucuri de ea. wink.gif
- Da, da...
- Dar de ce esti asa pesimista, nu ziceai ca vrei sa traiesti mult? Paote semeni cu bunicuta ca esti mica ca ea. Ssi o sa traiesti cat ea...
- Dar, mama, inca 50 ar insemna 100 si ceva de ani. Dar sa dea Dumnezeu, as vrea sa traiesc sa vad cat mai multe pe pamantul acesta... Ea la cati ani s-a dus?
- 101. Si mama-dincolo avea 86 de ani cand i-au ars actele... deci nu stiu exact la cati ani a murit, oricum, eram mica cand i-au ars actele.. deci inca pe putin 10 ani.
- Mda, eu eram mica... si stiu ca nu avea niciun dinte lipsa.
- Da, avea o dantura buna si doar se clatea dupa fiecare masa in gura si scuipa... Tu poti sa traiesti mult, daca semeni cu ele, micuta si iute. Ca astia ca mine, asa mai durdulii...
- Ei, sa fim sanatosi mama...
- Pai eu nu zic sa fim altfel. Hai, fugi, ca sa vezi daca muncesti ce-ti vine cheful! Ca chefu-ti vine daca depui efort. Hai ca nu te mai deranjez, te sun mai tarziu sa-mi spui ca ai terminat tot....
- Bine, mama. Aveti grija de voi si pofta buna la urzici - ce pofta mi-ai facut...
- Uite, pun putin pe un bat si arunc pana acolo.... hi, hi, hi...
- Hi, hi, hi... te pup. Si vedeti cu tuica aia...
- Auzi, da sigur nu ai altceva?
- Hai ca merg la treaba ca tocmai ce mi-ai dat curaj.. biggrin.gif
- Bine, mama. Vezi ce faci... Te sun eu ca am minute....
- Sarut mana, mama. Pa pa..
- Pa. Pa, mamica, pa.


In seara asta merg sa dau un cadou. Apoi la medic si la 20.00, daca nu da semne pana atunci, o sun pe M sa vina la mine.
Desi ar trebui sa ne vedem, nu mai vreau sa-mi fac planuri. Mai bine aman planurile facute(prietenii au putere sa inteleaga, sunt sigura!) si ne vedem, decat sa nu-mi fac si sa stau singura asteptand... sa-mi vina iar raspunsul "am de rezolvat ceva pt firma si apoi am niste ... chestii".

Stiu ca ne vedem in calitate de prieteni, si mai mult pentru ca mi-e dor mie, dar totodata, stiu ca doar tinanad legatura, comunicand, isi poate da seama ce vrea. Stiu ca il ajut ma mult fiindu-i aproape, decat daca m-as supara, as incepe cu reprosuri si as refuza dorul de el, fugind astfel de mine si problema, amanand, cine stie pana cand, rezolvarea ei...

Sper ca, dincolo de doruri, astazi sa ma iau cu serviciul si sa nu mai sun deloc, lasand sa vina de la el urmatorul pas...

Edit: boudicca, si tu, vizitatorule, daca nu vrei sa te intristezi, sari peste aceasta Prefata Intarziata... Sa stii ca ea nu reda ceea ce a insemnat si, sper sa insemne in continuare, romanul meu cu final fericit. smile.gif

Acest topic a fost editat de LINICA: 23 Apr 2009, 01:33 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 24 Apr 2009, 09:21 AM
Mesaj #45


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Prima noapte de panica adevarata a trecut in cele din urma cu bine, multumesc Domnului(nici nu stiu cum i-am trimis cele doua sms-uri). Imi pare rau pentru egoism si pesimism. Te rog, fa-ne pe amandoi sa pastram Lumina Invierii Tale! Stiu ca nu este usor nici pentru el.

Azi am sunat-o pe mama, spunandu-i ca am intr-adevar o problema; ca ne-am despartit si am nevoie de ea. Este prima data cand ii cer ceva. Mi-a spus ca va fi bine si Dumnezeu e mare. "Atata sa stii: nu trebuie sa-ti pierzi sufletul pentru nimeni". Asa e, nu trebuie sa ma sinucid, imbolnavindu-ma fizic si psihic.

Doamne, e atat de greu! Oare asa au suferit si altii pentru mine? Chiar rugaciunile pentru ei sa nu-i fi ajutat? Asa trebuie sa trecem toti prin aceste focuri?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 24 Apr 2009, 09:33 PM
Mesaj #46


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



"Toate acestea se aduna intr-un borcan cu miere(de zmeura tongue.gif), din care mai tarziu cineva va sti sa ia putin cate putin", mi s-a spus astazi.
Azi mi-am dat seama ca am devenit mult prea serioasa. Nu prea mai spun bancuri, nu prea mai cant cantece vesele, nu prea mai am ritmuri vesele... Cand cer ceva de la mine- poate si de la altii - nu cred ca o fac zambind...
Sper sa am o noapte buna; weekendul se arata a fi unul foarte incarcat de prietenie, meditatii, petrecere (Yes!)... Sunt pe drumul cel bun. wink.gif

Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 29 Apr 2009, 10:14 AM
Mesaj #47


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Aurelia si visul albastru...


- Azi ii este iar frica iasa din casa. Nu stiu ce ma voi face cu ea dupa ce voi termina de scris aceasta carte. Probabil voi incepe alta...
- Ei, lasa, se va trezi la realitate. Poate are nevoie de putina liniste.

In camera albastra de la mansarda, copila isi privea firele de par ce atarnau pe catifeaua neagra. Probabil cea mai frumoasa rochie in care o va mai putea zari vreodata dragul ei prieten. Iar perlele pe care i le daruise se potriveau de minune. Erau parca ochii lui, ce o vor insoti mereu si mereu in noua-i aventura.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 11 Jun 2009, 10:36 AM
Mesaj #48


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Ieri- zi in Prezent- cuprinzand trezirea cu un refren frumos in minte, dusul, stropitul florilor, intalnirea din metrou, mesajul de la prietena mea, plimbarea si mancarea din pauza de masa, finalizarea a trei taskuri importante, mesajul de la o alta prietena, prietenie, multa prietenie aducatoare de pace si comuniune, rugaciunea, discutia, cursul minunat si gimnastica!, intalnirea de dupa curs, ceaiul si discutia din livada cu cirese, mancarea smile.gif, mesajul, baia, somnul fara vise multe...
O zi armonioasa si plina, care a cuprins in ea doua vesti mai putin placute noua, pamantenilor, dar acceptate, prin incredintarea lor Lui, in cursul vietii. Un curs pe care ni-l facem lin sau tumultos, in functie de deciziile pe care le luam, responsabilittile pe care ni le asumam, reactiile pe care le imprastiem.

Multumesc, Sfanta Treime!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 2 Jul 2009, 04:56 PM
Mesaj #49


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



"- Ce faci?
- Bine."

Cate drame ascundem in spatele acestui raspuns si ... cat de putin lasam sa lucreze aceasta intrebare care deschide poarta catre impartasire, catre veridicitate, catre Adevar, catre Prietenie, catre ... apartenenta, la urma urmei!

Azi ma gandeam in ce situatii au intrat oamenii in viata mea si cat de mult am influentat "ramanerea" sau "plecarea" lor din ea... Sunt multi, iar bilantul e greu de facut. Sper sa ma ierte cei multi...

Hangii, hangite, drumeti obositi sau in plin chef, ce faceti? Sper sa va fie ... Fericire in Adevar, Pace in Libertate! smile.gif


Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 3 Jul 2009, 09:21 AM
Mesaj #50


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Si tie asemenea, Linica! mwah1.gif


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 3 Jul 2009, 01:36 PM
Mesaj #51


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



andra_v, multumesc, sa fie! hug.gif

Azi mi s-a intamplat ... un dor. Un dor de certitudinea pamanteana asupra existentei lui Dumnezeu. Sper ca tot echilibrul sa fie restaurat acolo, Sus!
E asa complexa panza vietii! Ma intreb ce modele si culori vor mai aparea pe ea si cate altele se vor sterge...

Aseara am fost la film si inghetata. Detaliile-mi vor ramane mereu in suflet, ca vise!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 13 Jul 2009, 12:38 PM
Mesaj #52


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Muntele, muntele cu soarele lui, cu soapta lui, cu luna lui superba si cu stelele-i mii! Si focul, si ploaia, si zgomotul ei pe panza cortului, si oamenii frumosi, si copacii prinsi pe stanca, si lumina de noapte a micii capele... Si intalnirea cu El. Si ceata, si greutatea rucsacului, si doruri de Inalt!
Un weekend absolut, in care am atins Raiul cu un varf de deget...

Iar dincolo de TOT, imi aflu toate fericirile inlacrimate si pline de dor de a se imparti cu sufletu-mi pereche. Unde esti, unde esti, unde esti? Voi ramane aici pana ma vei gasi. Sau regasi. Nu tine cont de nerabdarea mea, ci vino la timpul potrivit, sa ma ai intreaga!

Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 15 Jul 2009, 10:54 AM
Mesaj #53


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Am intrat sa notez melodia pe care o ascultam in timp ce navigam pe internet si am dat de melodia postata de Rahael...

Atatea amintiri si vise rascolite!
Cand voi merge Sus, unde cerul imprumuta pentru imprimeurile lui toate sentimentele umane si toata creatia, dovedind inca o data ca El este oglinda noastra, voi privi pamantul cu intelegerea din acest moment, si poate un pic mai mult, si ii voi sustine pe toti cei care, din acel prea mult gol, nu se pot bucura de frumusetile tangibile si atat de real-palpabile a tot ce inseamna natura creatiei!
Un gol pe care l-am trait si, cu ajutorul tuturor celor pe care i-am invocat si i-am lasat sa ma ajute, am invatat a-l umple cu iubire, acea iubire plina de rabdare, intelegere si lipsa de asteptare!

Doamne, cata intelepciune smerita si blanda i s-a descoperit monseniorului Vladimir Ghica! Caci doar o astfel de intelepciune poate intelege ca "A sti sa suferi inseamna a putea iubi totul."

Multumesc, Rahael pentru dorul de Sus si dorul de Pamantul din Sus pe care mi l-ai nascut cu "inspiratia" de a impartasi la han aceasta melodie. smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 31 Jul 2009, 02:08 PM
Mesaj #54


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



- ...
- Asa-mi trebuie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 2 Aug 2009, 09:36 PM
Mesaj #55


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



In surdina, o insoteste cantecul ce va ramane nota plecarii lui... Si, in taina, se aseaza deciziile abia luate...

Da. Au ramas dorul si nadejdea ca flacara candelei ce arde in fata pozei lor se va transforma in Iubire pura, fara gelozie si pasiuni abia controlate. Caci doar atunci, fumul ce se inalta din ea va putea transforma chipurile din rama in icoana a prieteniei... Atunci-ule, vino mai curand!

....

Je t’aime, je t’aime
Comme un fou, comme un soldat
Comme une star de cinéma.
Je t’aime, je t’aime
Comme un loup, comme un roi
Comme un homme que je ne suis pas
Tu vois, je t’aime comme ça...

....

D’accord je t’ai confié tous mes sourires, tous mes secrets
Même ceux, dont seul un frère est le gardien inavoué
Dans cette maison de pierre,
Satan nous regardait danser
J’ai tant voulu la guerre de corps qui se faisaient la paix

....

comme un soldat... comme un loup...

...

comme un homme que ne suis pas.


Acest topic a fost editat de LINICA: 2 Aug 2009, 09:46 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 3 Aug 2009, 04:39 PM
Mesaj #56


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Si a visat cum, inlacrimata, cersea iubirea din ochii ce nu doreau sa se lase zariti. Si, cand, pentru o clipa privirile lor impaienjenite s-au intalnit, l-a intrebat:
- Spune-mi, o iubesti?
- Nu stiu, dar i-am spus ca nu te mai iubesc, i-a raspuns cald si la fel de tandru ca atunci cand i-a spus "Nu vreau sa te fac niciodata sa plangi".

Si, trezindu-se brusc, a oprit laptopul care nu inceta sa strige: Je t'aime, Je t-aime Comme un loup

- Doamne, te rog, ajuta-ma ca de-acum sa nu mai hranesc acest lup.
Ajuta-ma ca decizia luata sa pastreze doar aceasta rugaciune de seara, in care, alaturi de numele parintilor si a fratilor, se va regasi numele celui care a dorit sa nu ma faca sa plang niciodata. Pentru ca dorinta de iubire este mai mare chiar decat iubirea insasi... Iar eu doresc sa te iubesc asa cum il iubesc acum pe el. Multumesc pentru tot si laudat sa fii pentru ca mi-ai descoperit ca durerea poate fi insotita de bucurie.
Somn usor, dragule si ... acum stiu ca ingerasul va veni chiar daca uiti sa il trimiti prin sms.

Cand, dupa o zi in care parca traia din mila, si nu din iubire, intunericul s-a lasat iar peste orasul plin de praf si zgomote interminabile, printre rugaciuni si lacrimi de dor, i-a venit in minte, nu stia de unde, imaginea unui orasel cu strazi pietruite. Parea sa fie Dijon, dar, peste tot, erau doar afise in germana. Dupa poza, pareau ca anunta un concert de chitara clasica... 15 chitare?
Si, in timp ce incerca sa deslujeasca mesajul de pe afisele lipite pana si pe scaunele ce stateau cu picioarele in sus pe mesele de la terasa inconjurata de fantanite, dintre pietrele asfaltului si ale zidurilor caselor au inceput sa rasara si sa se indrepte spre ea ramuri verzi de flori. Flori ce cresteau direct imbobocite. Flori de diferite culori si forme. Si veneau spre ea ca niste brate ce doreau sa o mangaie, sa o ia in brate si sa o legene in ritmul muzicii aerului pe care tulpinile lor il strapungeau. Si, ca in cel mai frumos vis, toate acele tulpini se impleteau una cu cealalta pana au creat un adevarat hamac-baldachin. O floarea soarelui, rasarita din zidul bisericii din mijlcul pietei, si-a intins cupa, ca un covor fermecat, invitand-o sa urce pe el si sa se lase purtata. Zambetul celorlalte flori i-au dat curaj sa accepte invitatia pe covorul cu frajuri galbene si astfel, a fost inaltata deasupra baldachinului. Privind in jos, vedea cum tot alaiul de tulpini, unele mai subtiri, altele mai groase, insoteau baldachinul ce devenise si el miscator, calator spre cer. Si culorile acelea. Culori pe care nu le mai vazuse niciodata, parca se schimbau intre ele, ceea ce o facu sa isi aminteasca de emailurile cu iluzii optice pe care le primea adesea de la prietena ei...

- Ooof, imi cer scuze ca te-am trezit. Vroiam sa-mi fac un ceai. Strang eu cioburile, doar sa nu umbli in picioarele goale. Cred ca s-au imprastiat in toate camera. Iarta-ma, cand ma intorc voi aspira bine si...
- Vezi ca aspiratorul nu este acasa. Dar nu-i problema, mai dau eu cu matura dupa ce ma ridic. Uff, visam atat de frumos! smile.gif
- Imi cer mii de scuze! Chiar ma simt prost ca...
- Stai linistita, mai am timp sa visez si la noapte. Hai, fugi si te imbraca. Oricum si eu as bea un ceai. Il fac eu.
- Dar nu te ridica, of, chiar imi pare...
- Hei, gata. O sa am timp sa-mi pun si pachet la serviciu, deci, e bine ca m-ai trezit. Altfel iar cheluiam o gramada pe mancare. Si nu mai insista, fac eu ceaiul.

Acest topic a fost editat de LINICA: 4 Aug 2009, 04:28 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 6 Aug 2009, 04:20 PM
Mesaj #57


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Priveam astazi persoanele din metrou. Unele citeau. Si cautam sa citesc toate titlurile, pe care, recunoscandu-le, sa le pot incadra intr-un gen... sa descifrez astfel atmosfera din celalalt spatiu pe care nu-l percepem, dar care este alcatuit din trairile noastre de moment. Trairi ce ne sunt induse de trairile personajelor, cu care ne identificam, in care ne recunoastem, sau pe care le detestam, dintr-un spatiul artistic, uneori iluzionant, amagitor, alteori motivant, descurajant ...in care acceptam de bunavoie sa pasim si, care, poate fara voia noastra, ne insoteste pe parcursul zilei... de munca, in cazul de azi. smile.gif
Si azi dimineata, in metrou, predomina romantismul. Oare cel care citea aceeasi carte ca mine si era tot cam pe la jumatatea cartii, ca si mine, privindu-ma, si-a desprins privirea din lectura pentru a cauta acel "ceva" in jurul lui, in realitatea ce cuprindea si lectura lui? Spera sa inceapa o poveste de dragoste? Isi amintea de cineva pierdut? Saau, pur si simplu, isi odihnea ochii?

Totusi, cred ca, psihologic, lecturile comune/filmele pe care le privim impreuna, aduc cumva un numitor comun in esenta personalitatii noastre.
E interesant de urmarit daca se vor regasi, la nivel national, influente ale cartilor aparute in utlima perioada cu ziarele, citite de un mare numar de persoane...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 10 Aug 2009, 05:26 PM
Mesaj #58


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



QUOTE(LINICA @ 6 Aug 2009, 05:20 PM) *
[...]Totusi, cred ca, psihologic, lecturile comune/filmele pe care le privim impreuna, aduc cumva un numitor comun in esenta personalitatii noastre.
E interesant de urmarit daca se vor regasi, la nivel national, influente ale cartilor aparute in utlima perioada cu ziarele, citite de un mare numar de persoane...

Cred ca artistii, editorii, impresarii sunt in primul rand foarte buni psihologi. O carte, un film, o expozitie, o melodie vin in intampinarea unor asteptari colective, raspund la o intrebare muta, astfel incat toata lumea zice: "Da, mai, asta era, asta asteptam".


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 13 Aug 2009, 05:00 PM
Mesaj #59


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



QUOTE(andra_v @ 10 Aug 2009, 06:26 PM) *
Cred ca artistii, editorii, impresarii sunt in primul rand foarte buni psihologi. O carte, un film, o expozitie, o melodie vin in intampinarea unor asteptari colective, raspund la o intrebare muta, astfel incat toata lumea zice: "Da, mai, asta era, asta asteptam".


Desigur. Dar ma refeream la influentele la nivel de colectivitate. Ai idee daca sunt studii de acest gen?
In acea zi, mai ales vazand persoana care citea aceasi carte cu mine, am simtit cat de puternici putem fi impreuna. Si ca, pana la urma, cartile acestea care au aparut cu revistele, vor schimba ceva in societate, prin lecturile comune... Asa cum ziarele de scandal influenteaza, asa cum textele reclamelor raman pe buzele si in mintea celor care le urmaresc.

_ _ _ _

Azi am fost fericita aproape toata!
Desi nu-mi venea sa ma trezesc, ma simteam in plus in aceasta viata, m-am fortat sa ma ridic, sa cant, sa fac dus, sa ma imbrac frumos si sa-mi pun niste margele... sa zic Buna dimineata! cu zambetul pe buze tuturor celor cu care ma vedeam! Pentru ca le doream din tot sufletul sa o aiba buna si frumoasa!
E asa frumos sa saluti necunoscutii si sa le zambesti! E asa frumos sa faci complimente si nu doar sa le pastrezi in minte...

Iar faptul ca azi am primit si bijuteriile atat de frumoase de la Felina....!

Multumesc, Doamne! Mintea mea, fara Tine, nu ar fi putut nascoci atata Pace si Rabdare intr-o singura zi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 13 Aug 2009, 06:56 PM
Mesaj #60


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Caut niste studii de psihologie sociala. Nu-ti promit in seara asta, am enorm de lucru.
Nu sunt de specialitate, dar o colectivitate (fara a fi o persoana) are un mod de a gandi. Un psiholog (sau sociolog) de top primul lucru pe care il face este sa descifreze grila/mecanismul de gandire al unui individ/comunitate. Odata dezvaluit modul de gandire al comunitatii respective (e clar, rusii au cu alte tipare de gandire decat romanii, la fel americanii, nemtii, chinezii, japonezii, diferite comunitati din India; indivizii secolului XXI altfel decat cei din secolul al XIX-lea, romanii din 2009 altfel decat in 2000 sau 2005), l-ai stapanit. Adica ai devenit stapan peste emotiile si sentimentele sale.
Existau niste lucrari de baza despre gandire si limbaj, la fel despre limbajul artistic. Pentru mine, arta, repet, nu reprezinta altceva decat o stiinta exacta a emotiilor umane. Am citit intr-un ziar pe net ca multinationalele au mare grija pana si de muzica pe care o asculta proprii angajati (pentru fidelizarea, crearea unei atitudini conforme cu "religia" companiei, astfel incat trainingurile, procesul de modelare a "omului nou" din companie sa aiba efect maxim totala intru gloria gigantului comercial).
Mai caut, dar, cel putin eu asa cred, un scriitor, pictor, compozitor este un maestru in emotiile colective, cunoaste felul de a gandi, a reactiona al tarii respective si vine in intampinarea (niciodata intamplator, niciodata spontan, oricat de natural pare) unor asteptari ale publicului tinta.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 14 Aug 2009, 04:17 PM
Mesaj #61


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



QUOTE(andra_v @ 13 Aug 2009, 07:56 PM) *
Mai caut, dar, cel putin eu asa cred, un scriitor, pictor, compozitor este un maestru in emotiile colective, cunoaste felul de a gandi, a reactiona al tarii respective si vine in intampinarea (niciodata intamplator, niciodata spontan, oricat de natural pare) unor asteptari ale publicului tinta.

Multumesc!
Pe langa acestia, spre/cu multumire smile.gif , sunt si cei care nasc arta dezinteresat, fara a sti de existenta unui public, copilul lor fiind rodul unei iubiri/intalniri inexplicabile...chiar lor insisi. Pe acestia ii iubeste sufletul fara asteptari, dar devorator de tot ce il creste... Restul este cosmetizare a unor tipologii, "in folosul propriu si oarecum trecator", al unui colos filigramat. Cosmetizare ce poate fi indepartata oricand, cu prima ploaie gratuita si de neocolit, pentru a se completa modelul filigramului.
Imi place cand simt/descopar ca exista aceasta arta ce apare fara ca autorii sa o poata xeroxa dupa studii. De aceea, artistul smerit si plin de daruire, care nu este unealta a comercialului, nu cere si nu a cerut drepturi de autor... Insa vesnica va fi pomenirea lor intru frumusete.

_ _ _

"Cand iubiti nu trebuie sa spuneti: "Creatorul e in inima mea", ci mai degraba: "eu sunt acum topit de iubire in inima Creatorului",
Si sa nu credeti ca puteti croi singuri drumul iubirii, fiindca iubirea, daca cu adevarat o meritati, va va arata cu siguranta drumul ea insasi.
Iubirea nu are nici o alta dorinta decat aceea de a se implini prin totala iubire.
Dar daca iubesti si trebuie sa ai dorinte, fie ca ele acestea sa fie:
Sa te topesti de iubire in tot si sa devii izvor de iubire divina ce susurul in noapte-si canta;
Sa cunosti adesea durerea prea marii duiosii;
Sa fii ranit si imbatat de intelegerea iubirii;
Sa sangerezi de bunavoie si bucurandu-te;
Sa te trezesti in zori , cu inima mereu inaripata si sa inalti, plin de recunostinta, multumire pentru inca o zi de iubire;
Sa te odihnesti , coplesit de beatituine, la ceasul amiezii si sa cugeti la extazul iubirii;
Sa te intorci impacat si debordand de fericire acasa la ora amurgului,
Si apoi, sa dormi inaltand in inima o ruga pentru fiinta iubita, iar pe buze sa ai un cantec de lauda." Profetul, Kahlil Gibran


Pentru ca si tu ti-ai abandonat promisiunea(si accept asta ca Isus in gradina Ghetemani), ai ales, dragul meu, la fel ca alti dragi ce mi-au ramas la fel de dragi, sa te incui in viata mea in coltul in care stau celelalte "povesti" fara urmasi... Iar de toti ceilalti egoisti si lasi dezertori din frumusetea iubirii impartasite, ce poate vor mai aparea, voi fugi cat ma tin picioarele... ca sa nu ma molipsesc. Caci vreau ca generatia din Noi-ul pe care sufletul meu il asteapta/cauta/rabda, sa fie poveste roditoare. Doar asa aceasta poate fi fara sfarsit, fara batranete... eterna.
Si daca din acel colt nu se va mai auzi niciun zgomot, spre el va veni mereu murmurul rugaciunilor mele.
Ramai cu bine, alaturi de povestile mele fara urmasi! Ma rog sa nu poftesc nicicand la povestile voastre roditoare, chiar daca voi ramane o poveste ramasa necitita...

Auzeam asa des "Ce frumosi sunteti!" Ma bucuram, pentru ca stiam ca frumusetea aceasta isi ia seva din dorinta de a fi cat mai curati, din respectul pe care mi-l aratai, din respectul pe care ti-l purtam.
_ _

Da-mi puterea sa mai cred cand o pereche de ochi ma vor privi si imi vor spune... "...sotia mea". Opreste-ma sa mai zic "Nu cred ca voi mai putea iubi ...cu amanunte". Caci, cum as putea sa raman dedicata unei iubiri, pe care am crezut-o jumatatea mea, cand poate jumatatea cea adevarata ma cauta cu acelasi dor cu care eu alerg dupa o jumatate inselatoare!? Suna ilogic aceasta fraza. Ilogica aceasta ma face sa Te intreb: este posibil sa transformi pe cineva in jumatatea noastra, prin Credinta, prin Iubire?
OK. Daca asa trebuie sa fie, accept ca dorul este drumul spre intelegerea Iubirii tale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 17 Aug 2009, 02:15 PM
Mesaj #62


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Acum cateva luni, din stanga si din dreapta curgeau cererile de donatii... Intre timp, una dintre persoanele pentru care am strans bani a murit. Si tot imi amintesc de ea. De ce? Nici nu o cunosteam! :|

Nu mai pot sa scriu nimic. Mai bine inchid ochii si ma odihnesc in lumea plina de iubire si pace. Singura lume pe care nu o poate lua nimeni si, in care, atunci cand voi fi iar cu copiii, ii voi invita sa intre la fel de zambitori... O lume in care cei infirmi sunt la fel cu cei care se bucura de toate membrele, toate organele... Unde toti au acelasi Multumesc! pe buze. Au aceeasi sanatate.

Cand imi amintesc ca liberul arbitru imi da ocazia sa ma cufund constient in ea! Fa o minune si mentine-o pana la Marea Intalnire!
_ _

Au trecut 4 luni de la despartire.
Ieri, stateam pe o radacina de copac, in padurea umbroasa. Priveam ramurile copacului care ma adapostea si sclipirea apei. Mi-am spus ca acea odihna plina de frumusete a meritat toata suferinta traita alaturi de el in noua situatie. Cea de simpla prietena...
Si stiu ca, daca nu acceptam invitatia si as fi stat acasa, departe de el, privind copacii de la fereastra, nu m-as fi odihnit la fel pentru ca nu il stiam aproape. Sau daca as fi simtit o la fel de mare frumusete si atemporalitate, mi-as fi zis ca doar datorita suferintei din aceasta despartire sunt in stare sa o simt/vad astfel...
Oare, intr-o la fel de mare odihna, departe fiind de mine, ar fi moral sa incerc sa patrund in gandurile si trairile lui pentru a-l face sa fie cu mine? Nu i-as incalca astfel libertatea? Probabil ca da. Asa cum probabil ar fi mai bine sa ies din viata lui, daca nu ma vrea. Caci daca ma va dori a lui, se va intoarce din dorinta lui neinfluentata de a mea. Sau va continua sa ma sune sa iesim...
Mi-e dor. Mi-e asa de dor, incat tind a fi egoista. Incat nu mai stiu daca el este jumatatea mea, sau imi doresc eu prea mult sa fie asa pentru ca nu accept faptul ca m-am inselat, ca a putut exista minciuna in intalnirea noastra. Ca dragostea la prima vedere a existat in viata mea, contopita cu dragostea la "prima tastare".
Dar totul va fi bine, sau, vorba lui, E BINE. Iar ceea ce nu ma va omora, ma va intari. Si nu am de gand sa fac chiar eu exceptie de la aceasta regula. Mai ales ca vreau sa lupt. Vreau sa fac ceva pentru tara asta. Vreau sa fac ceva pentru oamenii din jurul meu. Vreau sa ma hranesc din visele mele, dar sa le transform in ceva concret, in ceva care sa aduca pace in realitate...
Gata, reinnoiesc decizia de a nu-mi mai canaliza energia pe implinirea visului de a fi iar NOI, eu si el, ci pe a fi eu insami si NOI cu toata lumea aceasta, cu care am rasarit din aceeasi samanta. Astfel, si el este cuprins si ... daca va fi sa fie, din voie sfanta, sa fim, sa fie! Daca va fi sa fie sa fim fiecare in alta parte, in alta poveste, sa fie!



Acest topic a fost editat de LINICA: 17 Aug 2009, 03:42 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 18 Aug 2009, 02:49 PM
Mesaj #63


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Aseara am trecut peste lene + ora tarzie si mi-am facut masca de par care sa alinte putin parul care a stat vreo 2 ore in apa cu clor.
Oricum, datul din maini si picioare mi-au facut bine. Iar discutia despre unicitatea religiozitatii din noi mi-a starnit intrebari privind provocarile tot mai dese de a vorbi despre cum vad biserica/religia, in general. Sambata si Luni, doua persoane complet noi in viata mea. Acelasi subiect...

Dimineata, plimbarea spre serviciu, doamna de la banca si doamna de la aprozar mi-au pastrat cantecul in minte si pe buze. Iubesc oamenii veseli! Am nevoie de ei!
Fratele si mama m-au sunat si mi-au inveselit si mai mult ziua; la fel doi dintre clienti. Ce sa mai zic de prietena mea care se bucura de concediul luuung de profesor. biggrin.gif
Totusi, mama, in resemnarea ei nu s-a abtinut sa nu-mi zica ceva. Maicuta, draga! Se roaga sa nu mai fiu singura. In acel fel.
Off, mama, de fapt, eu nu am fost niciodata singura. Poate ca asta e! Poate e cazul sa ma gandesc din ce in ce mai serios la o pauza de 1-2 ani. Un an e prea putin, daca iau in calcul ca 4 luni au trecut ca 4 zile. 1-2 ani fara sa mai vreau vorbe mari, mari cat o viata!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 19 Aug 2009, 04:29 PM
Mesaj #64


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Nu.
Pentru ca nu faci rau celui pe care il iubesti.
Si da.
Nu stii sa minti, dar nu stii nici sa fii sincer. Alege una si fa-o bine!

Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 20 Aug 2009, 10:51 AM
Mesaj #65


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Criza. Negocieri. Pierderi.

Aseara am fost la o terasa frumoasa, langa lac. Ma gandeam ca am iesit doar de patru ori la suc, in aer liber, vara asta. Mi-am lasat capul pe spate si am vazut dincolo de toata agitatia, caldura linistitoare a unui cer colorat, care sarbatorea inca un apus... Si am vrut sa impartasesc cu el.
De ce toate momentele frumoase, fara incetare, vreau sa le impartasesc cu el? De ce ma simt asa? Chiar de e cliseu... Ma intreb si traiesc intrebarea: Voi mai putea iubi pe cineva asa? Si in mine imi suna doar... fidelitate. Si e frumos. smile.gif

Da, da, da smile.gif

Acest topic a fost editat de LINICA: 20 Aug 2009, 11:41 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 21 Aug 2009, 04:33 PM
Mesaj #66


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



In weekend voi fi plecata si cred ca o sa-mi lipseasca hanul, pe care am inceput sa-l redescopar - dincolo de nostalgii - ca loc in care pot creste, mai mult decat pe twitter sau pe blog.
Aseara, ma plimbam agale, privind cladirile si natura. Am observat ca toamna isi face simtita suflarea pe coroana copacilor. smile.gif

- Oare va trece si prima toamna fara el? Ca primul Paste fara el? Ca prima vara fara el? Fara... sa vrea sa mai fie al meu si eu a lui, trup si suflet, pana ... la 80 de ani?
- Ai incredere. Ai rabdare si incredere si nu uita sa traiesti fiecare zi ca fiind ultima din viata aceasta, in care poti fi tu pentru altii mai mult decat sunt ei pentru...
- Da. Iubesc. Si asta ramane. Nimeni nu mi-o poate lua, nici macar eu, nici macar tu, ingeras micut. Pentru ca nici macar noi nu stim cum a venit la mine. Iar acum, mergi, sa nu intarzii unde te-a trimis. Si-ti multumesc de vizita.
- Flu... flu... puf... smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 25 Aug 2009, 03:18 PM
Mesaj #67


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



E atat de ciudat sa aud in jur indemnuri de genul: "Refa-ti viata." "Meriti mai mult, uita-l!" "Recunoaste, vrei sa te casatoresti. Acum ai ocazia."
Doamne, cum sa mint? As distruge viata lui si a copiilor ce-i vom avea. In schimbul a ce? In schimbul caldurii unui trup in noptile cu furtuna, in schimbul unei maini care va sterge lacrimile dorului de altcineva, in schimbul unei sigurante materiale- care oricum se poate schimba de la o zi la alta? In schimbul unei priviri iubitoare, pe care as vrea-o a fi a altcuiva?
Copilul ar trebui sa fie rodul iubirii impartasite. Asa vom sti sigur ca ii oferim fericirea din primele clipe ale vietii lui.
Si daca nu voi avea aceasta binecuvantare a unui NOI, imi voi petrece viata avand grija de altii si rugandu-ma sa intalneasca persoana care sa-i merite calitatile si defectele, persoana care sa stie ce sa faca cu ele.

Abia astept sa ies sa alerg, sa transpir tot dorul si toate visele neadevarate!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 25 Aug 2009, 04:08 PM
Mesaj #68


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(LINICA @ 25 Aug 2009, 02:18 PM) *
Copilul ar trebui sa fie rodul iubirii impartasite. Asa vom sti sigur ca ii oferim fericirea din primele clipe ale vietii lui.



Copilul ar trebui sa fie rodul unei relatii sanatoase dintre doi oameni maturi cu capul pe umeri si picioarele pe pamant, care respecta viata.
Fericirea? Chiar crezi ca poti oferi fericirea unei alte fiinte, fie ea si copilul tau? Fericirea, un concept atat de vag!


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 25 Aug 2009, 05:04 PM
Mesaj #69


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



QUOTE(Felina @ 25 Aug 2009, 05:08 PM) *
Copilul ar trebui sa fie rodul unei relatii sanatoase dintre doi oameni maturi cu capul pe umeri si picioarele pe pamant, care respecta viata.


Multumesc, Felina! Este un raspuns care sa-mi aminteasca multe.

QUOTE
Fericirea? Chiar crezi ca poti oferi fericirea unei alte fiinte, fie ea si copilul tau? Fericirea, un concept atat de vag!


Cred ca putem oferi fericirea altei fiinte. Vezi toti aceia pe care ii ajutam(Edit: ma refer la cei din azile/orfelinate). Nu ti-a spus nimeni: "Ce fericita sunt ca ai venit!" sau ceva de genul? Sau nu ai primit niciodata cadoul visat, desi stiai ca e greu de obtinut, si ti-ai luat gandul de la el? Eu tot fericire o numesc. Si am datorat-o efortului si visului altcuiva.

Privind intrarea cu pasul pe lume, prin participarea la fericirea unei iubiri, ba chiar minunea de a fi rodul ei, am o prietena care stie ca este rodul iubirii parintilor ei. Nu-i pot intelege trairea care o face sa lumineze... Si pana la discutia cu ea nu am meditat asupra acestui aspect. Al iubirii (umane) creatoare...

Acest topic a fost editat de LINICA: 25 Aug 2009, 05:04 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 26 Aug 2009, 10:52 PM
Mesaj #70


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Mi-e rau. Afara miroase urat, dar nu ma tin picioarele sa merg sa inchid geamul... Se aud greierii. Si cate o masina trecand, din cand in cand.
Hanul mi-a dat ocupatie azi. Pe langa telefoanele pe care a trebuit sa le dau. Da, din ce in ce mai multe facturi neachitate, TVA de platit, sefi care ameninta, salariu primit partial. Criza. Si dincolo de asta, acest han, in care oamenii mai au si alte preocupari, in care oamenii sunt blanzi si ei insisi, in care am atatea mese la alegere.
Ma simt copil. De parca as fi tot fetita care, intinsa pe iarba, nu raspunde cand o striga mama pentru ca nu a terminat sa puna nume norilor - in functie de forma, bineinteles. De parca as fi tot adolescenta care isi lasa la cealalta intrare a casei treiningul si adidasii, pentru ca atunci cand toti adorm, sa mearga in padurea din spatele casei, la locul ei. Si ce ciudat ca nimeni nu a zarit-o. Un sat linistit, in care puteai sa fii tu insuti, pentru ca probabil nimeni nu se gandea ca ar putea avea nevoie de a sta sub clar de luna, intr-un loc pe care il puteau dori deopotriva ziua si noaptea.
E mai usor sa bat din taste, decat sa scriu in caiet. Poate mai rece, dar mai usor.
Dar ne de nu am deschis iar notepad-ul?
De ce scriu aici, in coltisorul acesta? Intr-o zi ar putea pocni serverul si s-ar putea pierde tot... M-ar interesa? De fapt, scriu pentru viitor? Sua poate scriu pentru a repara trecutul? Sau poate pentru a intelege prezentul si a-l face trecut frumos?
Se aud cainii si greierii. Si miroul persista. In blocul vecin doar o fereastra mai este luminata. Tocmai mi s-a asezat o molie in par; cred ca a venit de afara.
Ce aer curat este la mine acasa! Si ce obraji rosii aveam! Ce bun este laptele proaspat muls! Si slanina topita sub pirostia pe care fierbea masunul pana tarziu, spre miezul noptii - singurele seri in care era lume in curte si daca ieseam riscam sa ma vada vreun vecin si sa-i zica mamei ca umblu aiurea...
Dar totusi, de ce in niciuna dintre acele seri, mama nu a simtit sa vina sa vada daca sunt invelita?
Ganduri, ganduri, ganduri care tot vin. Cineva alunga catelul de-afara. Cred ca e nervos ca latra. Oare zgomotul tastelor este deranjant? Pentru cine?
Nu, nu mai simt singura. In seara asta nu. Si nu ma grabesc, pentru ca durerea va persista si maine. SI maine voi lucra de acasa.
Mereu cand plec la serviciu spunandu=mi ca o sa-mi treaca, nu fac altceva decat sa mai dau nisste bani la taxi pana acolo, si bineinteles ca dupa doua ore il chem sa ma duca in pat, unde sa stau intinsa.,, Dar de ce fac asta? Poate pentru ca mi-e teama ca la un moment dat sefii nu vor fi in toate bune si imi vor spune ca trebuie sa fiu prezenta la serviciu... Si de ce se nimereste sa am intalniri importante chiar in zilele in care mi-e rau.. mai tarziu sau mai devreme decat imi programasem?
Totusi, sunt lucruri intime pe care nu vreau sa le scriu aici... Dar a recunoaste intr-un colt de internet, in fata a poate 100 de oameni care te citesc in 4-5 ani de zile, ca te numeri printre femeile care sufera 2-3 zile in fiecare luna este intim? Poate nu ar trebui sa scriu cand sunt obosita, la fel cum poate nu ar trebui sa scriu cand sunt nervoasa sau trista... Dar nu sunt eu si atunci, si nu reprezinta asta aproape 30% din viaa mea, luand 0 saptamana din cele patru ale lunii?
Voi reusi maine sa merg la biserica?
E tarziu... inca o zi a trecut.
O zi in care, cand am adormit la pranz am visat ca ma tine Dumnezu in brate. Probabil pentru ca imi doresc sa fiu tinuta in brate asa cum l-as tine eu pe el cand, incercanat dupa o zi de munca, adoarme pe marginea patului, uitandu-se de TV. Mi-e dor de serile acelea... Le doresc asa cum imi doresc sa fiu iar copil de 3 luni, care vrea sa i se dea ocazia sa creasca fara pacate de moarte... Da, as vrea sa fi trait acele momente ca si cum ar fi fost ultimile...
In seara aceasta, nu i-am spus ca il iubesc, dar am vorbit cu el de parca ar fi fost ultima oara cand as fi facut-o. Si e bine.
Iar a inceput cainele sa latre. SI afara miroase la fel de urat... Simt ca am atata afectiune de oferit, de parca ma inec in ea daca-i mai creste nivelul... Trebuie sa se intample ceva. Doamne, trimite-mi in cale pe cineva care sa aiba nevoie de ea, sau lasa-ma sa ti-o ofer.
Marie, Maica Sfanta si Fecioara, azi am vorbit despre Tine si iti multumesc atat de rar!

Somn usor, hanule mare! As bea o socata...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 05:51 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman